AMERIKA MET AANWEZIG BIJ INSTALLATIE N.-GUINEARAAD Tsjechisch vliegtuig explodeert boven hoogvlakte: 52 doden Doodstraf voor jeugdige moordenaar in Engeland Een ingrijpend besluit Steun aan Soekarno is voor ons land een diplomatieke nederlaag WEERBERICHT raak is elke streek Terry pleegde roofoverval op bank om indruk te maken Russische en Chinese paspoorten gevonden Kennedy vraagt 2 miljard extra voor bewapening, vooral voor raketwapens (9„J Sföe leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 MAART 1961 i No. 30317 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; £0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tegenstrijdige houding van V.S.-regering Amerika zal, aldus onze correspondent in Washington, geen gebruik maken van de Nederlandse uitnodiging enkele waarnemers te zenden naar Nieuw-Guinea, waar op 6 april de Nieuw-Guinea-raad wordt geïnstalleerd. Hieruit blijkt overduidelijk hoezeer Amerika onder Kennedy zich distantieert van alles, dat in voormalige koloniale landen in een slechte reuk staat. Deze politiek heeft Amerika er nu zelfs van afgehouden waarnemers te zenden naar een manifestatie, die een voor bereiding tot de zelfbeschikking betekent. Het is een tegenstrijdig besluit, doch wel passend in het streven van Amerika niets te doen wat de neutralen en ex-kolonialen zou kunnen irriteren. De regeringen van de andere mogendheden, welke deel uitmaken van de Pacific-commissie Australië, Nieuw-Zeeland, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de uitnodiging van de Nederlandse regering wel aanvaard. Distantiëren van „kolonialisme" Sedert Kennedy aan het bewind is gekomen, heeft Amerika reeds herhaal delijk getoond zich te willen distantiëren van het kolonialisme of van wat als zodanig door de jonge, veelal neutrale staten wordt gedoodverfd. Een eerste symptoom kon men reeds waarnemen toen de „Santa Maria" op onwettige wijze in het bezit genomen was door een groep, die rebelleerde tegen de regering van Portugal. Juridisch kon men dat incident als „zeeroverij" kenschetsen, doch de Ame rikaanse regering wachtte zich er voor met geweld op te treden tegen de rebellen, die kennelijk de sympathie ge noten van de anti-kolonialistische staten die Portugal een kwaad hart toedragen. Dat Portugal juridisch vrij sterk stond mocht niet baten aan Salazar en de zijnen. De stemmingen in de V.N., waarbij Amerika zich afscheidde van de NAVO-landen, die nog koloniaal bezit hebben, en zich schaarde aan de zijde van de vele jonge neutrale staten, die Aanslag op imam van Jemen Volgens in Aden ontvangen berichten is de imam van Jemen, Weif el Islam Ahmad, maandag licht gewond door schoten, die tijdens een officieel be zoek aan een ziekenhuis in de haven plaats Hodeida, aan de Rode Zee, op zijn gezelschap werden afgevuurd. De pleger van de aanslag, een luitenant, zou na het incident zichzelf hebben doodgeschoten, terwijl twee personen in het ziekenhuis zouden zijn overleden. Twee neven van de imam en een ser geant werden door de aanslag ernstig gewond. Een van de neven en de ser geant zouden overleden zyn. Een poli tiefunctionaris, die van medeplichtig heid wordt verdacht, is aangehouden. ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veel bewolking met tydelyk enige regen. Matige, aanvankelijk af en toe krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 maart Zon op: 6.21 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 17.18 uur; onder: 5.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14.51 uur, laagwater te 10.29 en 22.52 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's de V.N. wilden betrekken bij de toestand in Portugees Angola en Zuidwest-Afrika, hebben zeer de aandacht getrokken. Het aanzien van Amerika in Afrika en Azië is daardoor zeer gestegen, doch in een land als Portugal toonde men zich, zo als bekend, zeer geïrriteerd. Dat de Amerikanen zich bekommeren om Angola, waar de bevolking niet wordt voorbereid tot beschikking over het eigen lot, kan men begrijpen. Het zou logisch zijn, dat zij zich daarom extra zouden interesseren voor wat in Nieuw-Guinea gedaan wordt om tot zelf beschikking te komen. Goede relaties kweken Een tegenstrijdigheid is nu aan het licht gekomen, nu Amerika niet aan wezig wenst te zijn bij de installatie van de Nieuw-Guinea-raad. Soekarno en de zijnen zullen de installatie waarschijn lijk afschilderen als een vertoning van een marionettenspel. Door weg te blijven wekt Amerika nu de indruk het met Soekarno eens te zijn. De Indonesiërs zullen zich bij zulk een interpretatie echter vergissen. Zoals het geval met de „Santa Maria" bewees, zijn de mérites van de zaak in deze gevallen niet het belangrijkst. Het doel van de Amerikanen is vóór alls zo goed moge lijke relaties te kweken bij het grote blok van nieuwe neutrale staten. India en Indonesië zijn in dat milieu heel be langrijke landen. Juist thans, nu zich over Laos zulk een ernstige crisis heeft ontwikkeld, is er voor Amerika alles aan gelegen de neutralen niet op hun tenen trappen. Dat zou men kunnen vrezen, indien men blijk geeft belangstelling voor de installatie van de Nieuw-Gui nea-raad te hebben. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Stilzwijgende hulp aan Soekarno In officiële kringen in Den Haag werd het Amerikaanse besluit als een „grote diplomatieke nederlaag" gevoeld. Over de redenen van de Amerikaanse houding liet men zich niet uit. „U zult het Washington moeten vragen", zeide men op het departement van Buitenlandse Zaken. Ook is aangekondigd, dat Engeland. Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland wel officiële vertegenwoordigers zullen sturen. In officiële kringen is men van ge voelens dat de Amerikaanse afwijzing van de officiële Nederlandse uitnodiging neerkomt op stilzwijgende steun voor de Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw- Guinea. In genoemde kringen stelde men dat Washington grote verantwoordelijk heid op zich nam door steun te ont zeggen aan de pogingen van Nederland de Papoea's zelfbeschikking te geven. Dit was destemeer het geval, zeide men, gezien recente Russische steun voor de Indonesische aanspraken. In diplomatieke kringen in Den Haag werd erop gewezen dat Indonesië druk had uitgeoefend op de landen die waren uitgenodigd de plechtigheid in Hollandia by te wonen. Doch Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Frankrijk, alle leden van de ZOAVO en van de Zuid Pacific- commissie waarin ook Nederland is ver tegenwoordigd, weerstonden de druk. Nieuw-Guinea laten schieten? De minister van buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gelijk gemeld Washington op zijn program voor 10 en 11 april. Hij is voornemens op 5 april naar Amerika te vertrekken. Verwacht wordt dat de minister een ont moeting met president Kennedy zal hebben en dan Amerikaanse steun voor de Nederlandse politiek t.a.v. Nieuw- Guinea zal bepleiten. Zich baserend op de huidige ontwik keling, wordt niet door diplomatieke waarnemers venvacht dat die steun zal worden gegeven. Zy menen, dat als president Soekarno, die omstreeks 16 april in Washington zal zijn, Indo nesische neutraliteit belooft in de strijd tussen Oost en West, Kennedy akkoord zou gaan met een vreedzame verwer ving van Westeljjk Nieuw-Guinea door Indonesië. En deze diplomatieke waar nemers zjjn van gevoelens, dat Neder land zonder Amerikaanse steun Nieuw- Guinea zal moeten laten schieten Advertentie de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeest VRAAG DÉ 85 Ramp met Iljoesjin bij Neurenberg Een Tsjechisch lijnvliegtuig, met 44 passagiers en een bemanning van acht leden aan boord, is gisteravond geëxplodeerd boven het dorpje Oberrüsselbach, 30 km ten noorden van Neurenberg, en op een hoog vlakte neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Ooggetuigen hebben verteld, dat het reusachtige vliegtuig, een viermotorige Iljoesjin-18 van Russisch fabrikaat, na drie of meer explosies als een brandende vuurbol neerstortte. De plaats van de ramp was moeilijk te bereiken. Het toestel kwam namelijk terecht op een ontoegankelijke hoogvlakte die slechts langs onverharde landwegen bereikbaar is. Men kon het toestel eerst niet vinden. Een Amerikaanse helikopter ontdekte het WTak. De plaatselijke brandweer kon niet ingrijpen door het ontbreken van water in de buurt en gebrek aan .modern materiaal. Men moest wachten op brandweerwagens uit Neurenberg die met schuimapparaten waren uitgerust. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan Waddinxveen gebracht. Kinderen zongen voor hem het Waddinxveense volksliedDe tekst van dit schone lied werd hem door Wim Koopman, Mieke Meijer en Jannie v. d. Hooft aangeboden waarvan de foto een beeld geeft. (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze Londense correspondent) Gisteren is de 20-jarige Victor Terry, die op 10 november van het vorige jaar deelnam aan een roofoverval op een bank in de badplaats Worthing in Sussex en daarbij een bewaker van deze bank door een revolverschot vermoordde, ter dood veroordeeld. Hjj greep de leuning van de beklaagdenbank, toen de jury het „schul dig uitsprak, maar hij luisterde onbewogen, toen de rechter volgens de traditie zijn zwarte kap op het hoofd zette. Gevraagd of hij iets te zeggen had, zei Terry: „Nee, meneer." In het komplot waren verder de 20-jarige Alan Hosier en de 17-jarige Philip Tucker. Hosier kreeg levenslang, terwijl Tucker voor onbepaalde tijd zal worden vastgehouden. Gevoelig woord voor meisje van Terry Terry's 18-jarige vriendin Valerie Salter werd schuldig bevonden aan „medeweten na de daad". Zij kreeg 12 maanden voorwaardelijk. De rechter sprak een zeer gevoelig woord tot Valerie die Terry had helpen schuilhouden om dat haar liefde voor hem haar er niet toe brengen kon hem bij de politie aan te geven. De rechter zei: „Ik zal je niet naar de gevangenis sturen. Begrijp je dat?" Valerie knikte en barstte in tranen uit. De rechter ging voort: „Ik geloof niet dat je het minste te maken hebt gehad met de bankoverval. Ik geloofde je niet, toen je zei, dat je wist dat de bank- bewaker was vermoord. Ik geloof dat je in een verschrikkelijke tweestrijd ver keerde. Ik ben er zeker van, dat je voel de, dat je de jongen aan wie je je hart had gegeven, niet in de steek kon laten. Je deed wat je geloofde dat goed was. Op je zeer jonge leeftijd sta je tegen over een verschrikkelijke tragedie. Het is duidelijk dat je je hart gegeven hebt aan deze jongeman en ik veronderstel, dat er niets moeilijker is dan datgene waarin je geloof hebt en dat je misschien hebt liefgehad, te zien vernietigen. Zoiets breekt het menselijke hart. Je hart is een zeer jong hart. Meen vandaag niet dat het is gebroken. Ik neem aan, dat het pijn doet, maar het zal zich herstel len". „Ik bepaal een proeftijd van twaalf maanden voor je. Ga terug naar je vrienden en je gezin en begin het leven opnieuw". Valerie snikte het uit en werd door haar moeder weggeleid. De rechter gaf de ouders van de veroordeelden toe stemming hem te zien. Maar hij zei, dat het beter was voor Terry, dat hij het meisje niet zag. 9 Slot pag. 2 Er waren voor het neerstorten geen SOS-signalen van het vliegtuig opge vangen. Volgens een ooggetuige was slechts een vleugel en de staart nog te herkennen. Andere delen van de Il joesjin waren verbrijzeld en lagen over een afstand van twee kilometer ver spreid. Het toestel, eigendom van de Tsje- choslowaakse luchtvaartmaatschappij CSA, was op weg van Praag naar Co nakry via Zürich, Rabat en Dakar. Het stortte ongeveer 25 minuten voordat het in Zürich zou landen, neer. Onder de wrakstuk! en zijn Russische, Tsjechische en Chinese paspoorten gevonden. Ook is een paspoort aangetroffen van een in Turkije geaccrediteerde Russische diplo maat. maar de politie weigerde zijn naam bekend te maken. Functionarissen van het vliegveld Zü rich verklaarden vanmorgen, dat onder de 44 passagiers drie jonge kinderen en een baby waren. Verdere bijzonderheden over de passagiers of hun nationaliteit ontbreken nog. De bemanning bestond uit dre stewardessen en vijf man. Westduitse en Amerikaanse militaire politie bewaken de plaats van de ramp. Functionarissen van de CSA zouden vandaag in Neurenberg aankomen om het «Tak te onderzoeken. Het Interna tionale Bureau voor Veiligheid in de Lucht heeft alle opgenomen gevoerde ge sprekken van het vliegtuig met het Frankfortse bureau in beslag genomen. Men weigerde inlichtingen te verstrekken over de inhoud van deze gesprekken. Rampen met lljoesjins Een Iljoesjin-18 kan 111 passagiers vervoeren. De CSA had zes lljoesjins. Begin januari stortte by Praag een II- joesjin-14 van de CSA neer waarby tien mensen het leven verloren. Vorig jaar verongelukte by Kiew een Iljoesjin van de Aeroflot, waarby 27 passagiers en een onbekend aantal bemanningsleden om kwamen. Hjoesjin-vliegtuigen worden gebruikt door de luchtvaartmaatschappyen van Rusland, Tsjecho-Slowakye, Hongarije, China en Oost-Duitsland, en zullen bin nenkort ook in Ghana in gebruik wor den genomen. (Van onze Amerikaanse correspondent) President Kennedy heeft byna twee mil jard dollar meer gevraagd voor de be wapening dan zyn voorganger Eisen hower noodzakelyk had geacht. De defensieboodschap hierover is gisteren aan het Congres gezonden. De totale som is van byna 42 miljard dollar op byna 44 miljard gebracht. Na Kennedy's verkiezingscampagne komt deze verhoging van de begroting niet als een verrassing; maar na alles wat is gezegd over de noodzaak om de conventionele strydkrachten te ver sterken, trekt het wel de aandacht, dat veel meer extra is gevraagd voor lange-afstandsraketten dan voor het voeren van een oorlog op betrekkelyk kleine schaal. Verreweg de grootste verhoging van het budget is bestemd voor de Polaris: zy bedraagt niet minder dan één miljard en 340 müjoen dollar. De produktie van onderzeeërs die met Polarisraket- ten zullen worden uitgerust, zal wor den opgevoerd van vijf tot twaalf per jaar. Ook de produktie van Amerika's mo dernste landraket, de Minute-man, zal worden opgevoerd. Voor de ontwikke ling van andere raketwapens zyn even eens hogere bedragen uitgetrokken, terwyi voor grotere capaciteit in de conventionele oorlogvoering slechts 842 miljoen dollar wordt verlangd. Er zyn ook diverse bezuinigingen. Zo zal 138 miljoen dollar minder worden uit gegeven aan de ontwikkeling van de B-70 bommenwerper. Het project van een door kernenergie gedreven vlieg tuig is in zyn geheel van de militaire begroting geschrapt. Castro geeft toe dat zijn regime communistisch is Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren in Havanna verklaard dat als zyn revolutionaire programma commu nistisch kan worden genoemd, hy voor stander is van het communisme. In een rede van tweeëneenhalf uur voor de „Bond van Jonge Revolutio nairen", zei Castro dat zyn regering land had gegeven aan boeren, kazernes had veranderd in scholen, de werkloosheid had weggevaagd en de minderbedeelden een dak boven het hoofd had gegeven. „Als dit communisme is, dan zyn wy ervoor", aldus Castro. „Men zal ons ten minste niet kunnen verwijten dat wy handelen in strijd met de Heilige Schrift die zegt dat elkeen zyn brood moet ver dienen in het zweet zyns aanschyns". Het gehoor van Castro riep in koor leuzen als: Fidel en Chroesjtsjow we trekken met beiden op", en .Ring pong poeng, lang leve Moa Tse-toeng". Het was voor het eerst dat Castro toegaf dat men zyn regime communis tisch kon noemen. Hy besteedde een deel van zijn rede aan aanvallen op de rooms-katholieke kerk en het byzonder onderwijs op Cuba. „Vryheid van onder- wys, ja", riep hij uit. „maar vryheid om de contrarevolutie te onderwyzen, nee. Vryheid om het geweten van de jeugd te bedoezelen, nooit". „Iedereen weet", vervolgde Castro, „hoezeer de contrarevolutie is gepredikt in de bijzondere scholen en zelfs in de kerkgebouwen. Maar niemand kan ons verwyten dat wy ook maar één kerkge bouw gesloten hebbenmisschien heeft de revolutie haar kerkelyke cri- ;epakt". tici wat te lankmoedig aange] ENORME BRAND IN DJAKARTA 2500 mensen dakloos Bij een brand in Tanah Tinggi, Dja karta, zijn gisteren 2500 mensen, bewo ners van 350 huizen, dakloos geworden. Volgens de politie wordt de schade op ongeveer 1 miljoen gulden geschat. Uit Het Leidsch Dagblad van 29 maart 1861: De Gemeenteraad van Lei den heelt in zijn zitting van he den Donderdag een commissie benoemd, om Z.M. bij zijn aan staand verblijf in de hoofdstad uit naam der ,£,eidenaren" te begroeten en dank te betuigen voor zijn bijstand en hulp bij den jongsten watersnood be toond; voorts tot regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis Mr. C. A. Boonacker, terwijl besloten is zich te vereenigen met het voor stel van H.H. Gedeputeerde Sta ten, om de jaarwedde van den burgemeester te verhoogen tot f. 3000, alsmede tot deaankoop van de voormalige kerk der Christel, afgesch. gemeente op de Oudevest, ten einde aldaar een openbare school te stichten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1