KRANIG K Kunstschilders materialen Coalitie tussen BSP en CVP ligt voor de hand NEDERLANDSE MARINIERS „ROOFDEN" ANTIEK KANON Drie doden bij ongeval-Etten half zwaar Ghana vóór krachtig VN-optreden in Kongo SAINT LVCAS SOCIETY Spaak schrijft in Le Peaple: Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 maart 1961 Derde blad no. 30316 9? (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdammer A. P. Tovar verdient zijn geld met hijsen. In zijn kranen hebben al heel wat zware of omvangrijke masten gehangen en het moet al gek gaan als Tovar een opdracht weigert. Toen de bouwer van torenflats, Willem de Jong, die in Amstelveen zes 12-verdie- pingen hoge woonblokken bouwt, hem dan ook vroeg of hij een vrachtje van 7000 kg. yzer van het 42 meter hoge dak van zo'n gebouw even op de begane grond wilde zetten, nam Tovar de opdracht onmid dellijk aan. Gisteren was het zo ver. Honderden Amstelveners waren naar het Keizer Karelplein ge lopen, om het huzaren stukje bij te wonen. En zij hebben daar gestaan van twee uur tot half zes, want het is een mense lijke eigenschap niets te willen missen als het soms verkeerd mocht gaan. Maar het ging goed. Om half zes werd in de bouw keet het glas geheven, en toen zei Tovar: „Ik wilde de mensen van radio, te levisie en film niet teleur stellen, maar ik had het karweitje liever een dag uitgesteld. Ik heb met deze storm m'n hart vast gehouden". En hy niet alleen. Voor het torenhoge gebouw had Tovar „de grootste auto kraan van de wereld" la ten aanrukken, een 14- wielig voertuig, dat de in ternationale machine- en handelsmaatschappij IMH te Nymegen heeft ontwor pen (kosten f. 260.000). De kraan reikt normaal 40 meter hoog, maar was voor deze speciale gele genheid verlengd tot 45 meter. De reikwijdte be droeg 16 meter. Tijdens de noordwesterstorm, die rukte aan de bouwstei- gers, en de lange kraan- mast heen en weer deed zwiepen, stond men gis termiddag voor het pro bleem een zware last te tillen van een hoogte, die nog nooit door zo'n labie le autokraan was bereikt. Op papier had men nauwkeurig berekend, dat de wetten van ba lanceer- kunst en zwaartekracht net niet zouden worden overtreden. Bouwer De Jong pleegt zijn torenflats met een zogenaamde klim kraan op te trekken. De kraan „klimt" gelijk met de etages omhoog. Vier van deze 12 verdiepingen- hoge gebouwen werden zo gemaakt, dat de klim- kraan na het bereiken van het hoogste punt werd neergelaten in de ruimte, waarin later de trappenhuizen werden ge bouwd. Maar de heer De Jong had berekend, dat hij zo'n flatgebouw een maand eerder gereed zou kunnen krijgen, als hij tegelijk met het groeien van het aantal verdiepin gen het trappenhuis zou bouwen. Maar hoe moest de klimkraan dan naar beneden komen? Het kraanbedrijf van de heer Tovar moest de op lossing brengen, en het kunststukje uitvoeren, dat tenslotte die maand huur- winst moest opbrengen. Tevoren werd de klim kraan op het dak in drie delen gedemonteerd. Na dat het twee uur had ge duurd. om de lange mast van de kraanauto omhoog te krijgen, pikte deze om vier uur de 20 meter lan ge giek van de klimkraan van het dak. Maar op dat ogenblik dreigde de storm zich meester te maken van dit bijna duizend kilo zware voorwerp, en het scheelde maar weinig of de giek had een van de arbeiders van het dak ge stoten. Eerst nadat de giek met lange staaldra den in bedwang werd ge houden, kon langzaam met de afdaling worden begonnen. Om half vijf was het eerste deel van het karwei achter de rug en wiste de kraandrijver zich het zweet van het voorhoofd. De tweede op gave was het omlaag brengen van de toren van de klimkraan, en ten slotte werd het 4000 kg. zware voetstuk met de motorkamer van het dak gelicht, om precies om half zes behoedzaam op een vrachtauto te wor den geplaatst. Plannen om een radio verslaggever de reis te la ten meemaken, vonden geen doorgang. De man had er geen vertrouwen De Britse Koninklijke Marine is altijd op haar hoede als Nederlandse mariniers in de huurt zijn en giste ren was daar zeker reden voor. De Britten voorkwamen „een beetje Ne derlandse zeeroverij" even voordat de Nederlandse torpedoboot jager „H.M.S. Limburg" uit Chatham ver trok. De Nederlandse zeelieden hadden deelgenomen aan de plechtigheden van de opheffing van het „Nore- Command" op speciale uitnodiging van de Britse marine ter herdenking van de tocht naar Chatham van Mi- chiel de Ruyter in 1667. Kort voor de „Limburg" zou ver trekken, ontdekte de Britse marine dat een antiek sierkanon op de werf verdwenen was. Het stuk werd in het vooronder van de „Limburg" ont dekt. Met een kraan werd het Britse eigendom van de Nederlandse bodem weggehaald en naar zijn oude plaats teruggebracht. „Wij vermoeden dat de Nederlan ders iets dergelijks wilden doen", zei een Britse marine-officier, „maar wij hebben ze net op tijd betrapt". (Van onze Tilburgse correspondent) In het St.-Elisabethsziekenhuis te Til burg is gisteravond overleden de 59- jarige heer P. J. Zuurmond uit Culem- borg, die zondagavond bij een auto ongeval te Etten een schedelbasisfrac- tuur opliep. De auto, waarmee de familie Zuurmond man, vrouw en een zoon met een kennis van een verjaardag naar het station Breda werden gebracht, vloog door onbekende oorzaak tegen een boom. De chauffeur is onder verden king van rijden onder invloed door de Rijksrecherche aangehouden. Zoals gemeld werden bij het ongeval mevr. Zuurmond en de kennis op slag gedood. In het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda wordt nu nog de zoon ver pleegd. Postbesteller sloeg brieven thuis op (Van onze Hilversumse correspondent) Driehonderd Soestenaren hebben een schrijven van de directeur van het post kantoor ontvangen, waarin ziji verzocht worden achtergebleven poststukken te willen afhalen. Een 26-jarige postbestel ler, heeft namelijk enige maanden lang een gedeelte van zijn rond te brengen post in zijn woning achter gehouden. Niet minder dan 1300 brieven en andere poststukken zijn door de P.T.T.-re- cherche in zijn woning aangetroffen. De man is in een psychiatrische inrich ting opgenomen. Hij was gewoon tijdens zijn rond- brengwerk met vele mensen een praatje aan te knopen en is daardoor tenslotte in tijdnood gekomen. Toen hij eenmaal een gedeelte niet weggebrachte brieven thuis had opgeslagen en bemerkt had, dat dit ongemerkt bleef volgden meer brieven en andere poststukken, in to taal 1300. Hieronder bevonden zich geen stukken van waarde, noch postwissels e.d. Voordeel heeft de man zich door zijn daad niet verschaft. Onlangs bleek hij overspannen en diende zijn ontslag in. Toen was reeds een onderzoek gaan de naar de serie klachten over niet ont vangen brieven aan de gang. P.T.T.-re- chercheurs deden bij hem huiszoeking en deden daarbij de verrassende vondst. WONING VAN KEES VAN EST AFGEBRAND (Speciale berichtgeving) Door onbekende oorzaak is maandag brand uitgebroken in de woning van Kees van Est (een broer van Piet en Wim en ook zelf wielrenner) te Fij naart. Terwijl het gezin van zes perso nen aan tafel zat te eten werden ze door buren gewaarschuwd dat de vlam men uit het dak sloegen. Door de sterke wind stond de woning in korte tijd in lichterlaaie en was van de inboedel niets meer te redden. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde het huis aan de Zwingelspaansedijk geheel uit. Het gezin is ondergebracht bij fa milie. Men was verzekerd tegen brand schade, maar aan de lage kant. Juwelen f 22000.- verdwenen en terug Een mysterie Op Schiphol heeft in de afgelopen dagen grote bedrijvigheid geheerst in verband met de mysterieuze verdwij ning van een koffertje met f 22.000 aan juwelen. Eerst werd het opengebroken koffertje teruggevonden (zonder juwe len) en gisteravond trof men de juwe len in een papieren zak tegen luclitziekte aan in een prullenmand, die in 't hokje van de KLM-bedryfsbeveiliging stond. De dader moet deze zak door een open staand raam in de prullenmand gewor pen hebben. Aangenomen wordt dat hij bang is geworden voor ontdekking en op deze wijze de juwelen aan de eigena resse terug heeft willen geven. Vrijdagavond arriveerde een Haagse dame met het KLM-lyntoestel uil Mi laan op Schiphol. In de aankomsthal ontdekte zij bij de douane dat van haar vier geregistreerde koffers, die in het vrachtruim vervoerd waren, de kleinste ontbrak. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat dit koffertje op dat moment nog in het vliegtuig stond, maar de eige naresse werd zenuwachtig en zei: „Daar zitten al mijn juwelen in". Terstond werd een employé naar de machine gestuur. Hij keerde terug met de mededeling, dat hij niets had kun nen vinden. Er ontstond toen in de aan komsthal enige consternatie, terwijl iedereen naar het verdwenen koffertje ging zoeken. De Rijkspolitie en de KLM- bedrijfsbeveiliging werden ingeschakeld, maar het koffertje bleef onvindbaar. Zaterdagmiddag werd het echter ont dekt. Het stond achter het gordijn in 't 7 geüniformeerde ANWB-gastvrouwen (Van onze Haagse correspondent) De ANWB zal weldra een zevental in uniform gestoken „gastvrouwen" intro duceren. De officiële titel van deze meisjes in de leeftijd van 20 tot 25 jaar zal „ANWB-receptioniste" zyn. In de afgelopen maanden zijn deze vrouwelijke employé's van de toeristen bond voor hun nieuwe taak opgeleid. Drie van deze meisjes zullen worden geplaatst ln drie grote grenskantoren, twee anderen zyn aangewezen om dienst te doen op het rijdende bijkantoor van de ANWB, dat door het gehele land gaat. De taak van de receptionistes bestaat in de eerste plaats in het verschaffen van informaties aan ons land binnenko mende toeristen, het ontvangen van be langrijke gasten in het hoofdkantoor en de bijkantoren en het fungeren als tolk by bepaalde ANWB-evenementen. Israëlische spionage-groep in Libanon ontdekt? De Libanese veiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat een gevaarlijke Israëlische spionagegroep is ontdekt. De leider van het komplot was zondag in Tyre, bij de Israëlische grens, gearres teerd en had bekend, dat zijn organisatie inlichtingen doorgaf over de Libanese en Syrische strijdkrachten. Gisteren zouden nog vier leden van de groep gearresteerd zijn. Belgisch vorstenpaar in juli naar Londen (Van onze Londense correspondent) Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zullen van 11 tot 14 juli een officieel bezoek aan Engeland bren gen. Zij zullen in Buckingham Palace logeren. De betrekkingen tussen beide ho ven zijn een tijdlang vooral ten ge volge van de oorlogsjaren, weinig hartelijk geweest. De warme ont vangst van Prinses Margaret en haar echtgenoot in Brussel bij het hu welijk van Koning Boudewijn heeft veel bijgedragen tot verbetering der relaties. Bejaarde man door vrachtauto gedood De 80-jarige F. H. J. Weber uit Am sterdam is gistermiddag door een ach teruitrijdende zandauto overreden en aan de opgelopen verwondingen korte tijd later overleden. Het ongeluk ge beurde bij de oprit naar het nieuwe via duct in het verlengde van het Surina- meplein in Amsterdam. Een met zes ton zand beladen vrachtauto reed langzaam achteruit. De chauffeur heeft niet ge zien dat de bejaarde voetganger achter de auto de weg overstak. De oude man struikelde over een rijplaat en viel op zijn rug, waarna de linkerachterwielen van de auto over hem heen reden. Advertentl* die lekkere shag jj^in de handige doos vliegtuig uit Milaan, dat 's avonds de hangar was binnen getrokken. Het was opengebroken en behalve enkele toilet artikelen zat er niets meer in. Het ge hele weekeind werd het onderzoek met kracht voortgezet. De Rijkspolitie hoor de alle mogelijke employe's, die vrijdag avond dienst hadden gedaan, alsook de bemanning van het vliegtuig. De dader bleef onbekend. Gisteravond tegen middernacht echter trof een lid van de KLM-bedrijfsbevei- liging in de prullenmand de nogal osten tatief neergeworpen luchtzak aan. De dader is tot nu toe onvindbaar. Kranige prestatie Mevrouw Lloyd Frevert, wier man tij dens een tochtje met vrouw en zoon in zyn privé vliegtuigje als gevolg van een hartaanval overleed, nam resoluut de stuurknuppel in handen en wist, na het toestel eerst uit een duikvlucht te heb ben getrokken, het toestel op een wei land aan de grond te zetten. Dit was de eerste landingspoging die zy ooit had ondernomen. Zij zelf liep een hoofdwond op, haar zoon kreeg enige schaafwond- jes en het toestel raakte slechts een wiel kwijt. De bollenstreek staat weer in bloei. De Keu kenhof is weer open en binnen kort zullen velen er weer op uit gaan om de 27 wagens van het corso van de streekvoorbij te zien trekken. En hoewel nog lang niet alles in bloei is kan men toch al van hele velden narcissen genieten. (Foto mr. F. E. de Wilde, Oegstgeest) Praktisch zo'n smakelijk voorraadje! Hero dubbele sperzieboontjes vallen altijd in de smaak En kijk er is keus: naast fijn ook normaal, 'n Sortering naar grootte, maar steeds die éne Hero topkwaliteit! In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Ghana voorge steld dat het Kongolese parlement bin nen twee weken wordt bijeen geroepen of dat de Verenigde Naties binnen een maand nieuwe verkiezingen organiseren. De Ghanese minister van Buitenland se Zaken, Ako Adjei, verklaarde dat sinds de moord op Loemoemba meer dan twintig Loemoembistische afgevaardig den zijn gedood. Ook wanneer het par lement niet meer kan bijeenkomen we gens het grote aantal vermoorde afge vaardigden, moeten nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven. Adjei noemde het „onduldbaar" dat België „het gezag van de Verenigde Na ties en de besluiten van de Veiligheids raad blijft ignoreren". Ghana steunt krachtig optreden van de Verenigde Na ties. „ook het gebruik van geweld" om de havens en vliegvelden die nodig zyn voor de bevoorrading weer te bezetten. Alle havens en vliegvelden moeten onder controle van de Verenigde Naties wor den geplaatst om de aanvoer van wa pens te voorkomen. In een rede voor het Indiase parle ment heeft premier Nehroe laten door schemeren, dat India het zenden van troepen naar Kongo mogelijk zal sta ken, als de Verenigde Naties de con trole over de Kongolese havenplaats Matadi niet herwinnen, desnoods met gebruikmaking van geweld. India kan niet doorgaan met het zen den van troepen, als niet de waarborg bestaat, dat zy veilig aan land kunnen gaan. Kerkelijk Leven CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn G. Blom te Meerkerk en H. van Leeuwen te Arn hem. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Brulnisse A. Dorre3teyn te Opheusden. Advertentie Kent U ons nieuwe groot formaat (50 x 65 cm.!) studiebloc al?) RAPENBURG 83 TELEFOON 25514 LEIDEN In de komende dagen zullen 2.000 man Indiase troepen met een Amerikaans troepenschip uit Bombay naar Kongo vertrekken. Nehroe zei te menen, dat de Ver enigde Naties de laatste maanden zeer zwak en ondoelmatig in Kongo zijn op getreden. hetgeen oorzaak is geweest van de huidige ernstige situatie. (Van onze Brusselse correspondent) Uiterst opmerkelijk is een artikel van Spaak in het socialistische dagblad Le Peuple van dinsdagochtend. Hij schrijft daarin, dat hij wel graag voor de verkiezingen reeds had bekend gemaakt wie de eventuele partners van de socialisten zouden zijn, wanneer het resultaat van de verkiezingen hem de gelegenheid zou geven, hun advies te dien aanzien uit te brengen. Men kent mijn voorkeur, zo gaat Spaak dan verder, ik ben van oordeel, dat de grote politieke economische en sociale problemen, die zich voor België voordoen, alleen maar kunnen worden opgelost door een coalitie tussen de CVP en de BSP. Ik denk zo al lange tijd. Ik handhaaf die mening meer dan ooit. nu de liberale partij zeer duidelijk op de conservatieve, anti-vakbonds en anti- arbeiderskaarten heeft gespeeld. „Geloof sbel ij clenis" van voorman der socialisten Spaak meent ook dat er binnen de CVP progressieve elementen zijn en hfj gelooft dat het mogelijk zou zijn met hen het regeringsprogramma dat nodig zou zyn op te stellen en de regering „van de daad" te vormen, die België moet hebben. Daarna geeft de socialistische voorman een overzicht van hetgeen naar zijn mening het regeringsprogramma zou moeten bevatten. Te weten: Hervorming van het ambtenaren- stelsel door ontpoliticering ervan. Niet zonder charme voegt hij eraan toe: op dit punt hebben wij allemaal schuld. Politieke benoemingen wor den steeds veelvuldiger. Spaak schrijft dat er zelfs ambtenaren zijn die kaarten van drie verschillende vakverenigingen in hun zak hebben en die naar gelang van nuttigheid gebruiken. Hervorming van het parlementaire werk en vermindering van het aantal gedeputeerden. Die hervorming moet volgens Spaak voeren naar de rege ring die regeert en het parlement dat controleert. De regering van morgen moet de regering van de arbeidsvrede zijn en daarom moet zij de medewerking van de arbeidende klasse hebben. KOSTEN VOOR EICHMANNS VERDEDIGING IN GEDING Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren opnieuw met nadruk verklaard dat de Westduitse regering de kosten voor de verdediging van Adolf Eichmann in het in Israël te voeren proces niet voor haar reke ning wil nemen. Verdediger dr. Robert Servatius heeft tegen de Westduitse re gering een eis tot betaling van die kos ten ingesteld. De behandeling daarvan begint op 4 april in Keulen. Sociale vooruitgang is slechts moge lijk wanneer wij (bedoeld zal zijn: de nieuwe regering) zorgen voor de economische ontwikkeling van het land. die is alleen te verwezenlijken door een plan van grote investerin gen en van energie tegen lage prijs. Dat plan is bovendien de enige kans voor de delen van België, die zijn achtergebleven. Het begrotingsvraagstuk moet op rechtvaardige wijze worden geregeld. De gevraagde opofferingen moeten niet voor ieder gelijk zijn, maar wor den verdeeld naar gelang van ieders situatie. Er moet een belastingher vorming komen die een juiste ver houding tussen directe en indirecte belastingen zal herstellen. Alleen een regering van CVP en BSP kan de taalproblemen oplossen omdat een van deze twee partijen de meer derheid van de Vlaamse bevolking achter zich heeft en de andere de meerderheid van de Waalse. Tenslotte verwerpt Spaak de bestaande liberale katholieke coalitie en verzat hij zich tegen de theorie volgens welke de socialistische partij nu eerst maar eens enige tijd in de oppositie moet blij ven om haar nationale en democratische gevoelens te bewijzen. En hij besluit: met het schrijven van dit artikel heb ik mij willen vastleggen, alle intriges willen af schrijven en alle combinaties willen ver mijden. Het belang van deze geloofsbelijdenis ligt voor de hand. Er blijkt uit dat de socialisten in Spaak de toekomstige ka binetsformateur zien (anders had hjj zeker in het officiële orgaan van de partil n'et zo kunnen schrijven», die de katholiek-socialistische coalitie tot stand zou kunnen brengen. Er blijkt eveneens uit dat Spaak toenadering zoekt tot de CVP. Het zal dan ook weinig verwonderen wanneer Koning Boudewijn. nadat h(j vandaag de voorzitters van de drie grote partijen heeft gehoord, reeds onmid dellijk Spaak zou vragen zich met de vorming van een nieuwe reeering te be lasten. Daaron zal trouwens heel de po'itiek van de socialisten de komende dagen zeker zijn gericht. Blijft de sub tiele nuanceringsmogelijkheid van een socialist als premier en een katholiek als vice-premier, dan wel het omgekeerde.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5