BESCHEIDEN OPTIMISME OVER LAOS NA GROMIKO'S BEZOEK Frans-Algerijns overleg begint vrijdag 7 april WEERBERICHT Slechte woningen geen gevolg van prijsbeleid DRAMA IN GLASGOW: VROUW GOOIDE VIJF KINDEREN Ulï RAAM 9ïïe RUSSISCHE MINISTER IN WITTE HUIS Maar nog geen Russisch antwoord op de Britse nota Amerikaans transporttoestel neergeschoten Wantromven nog niet verdwenen MINISTER MR. J. VAN AARTSEN: teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 MAART 1961 No. 30316 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Amerikaans transporttoestel van het type C-47 is vorige week donderdag in Laos boven de Vlakte der Kruiken neergeschoten, aldus een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het toestel, dat geraakt werd door communistische artillerie, viel te pletter en brandde uit. Daarbij zouden zeven van de acht inzit tenden omgekomen zijn. Een Amerikaanse majoor, Lawrence B. Bailey, zou de C-47 per parachute hebben verlaten en zich thans in handen van de communisten bevinden. Het toestel bevond zich op verzoek van de regering van Laos boven de Vlakte der Kruiken, die, zoals bekend, in handen van de communistische Pathet Lao-rebellen is. Volgens recente berichten, die in Vientiane zijn ontvangen, blijven Russische vliegtuigen militaire goederen vervoeren naar de Vlakte der Kruiken. Er wordt tot 30 ton per dag aangevoerd. De rebellen hebben alle terrein, dat zij aan de regeringstroepen hadden verloren, heroverd. Zij zijn thans bezig hun verbindingen te consolideren. Gisteren heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, een bezoek van een uur aan het Witte Huis gebracht: veertig minuten met Kennedy en diens medewerkers, daarna nog een kwartier in de tuin, onder vier ogen. Dit onderhoud van de Rus met Kennedy wettigt een bescheiden optimisme. Kennelijk wil de Amerikaanse president voorkomen, dat het conflict in Laos zich uitbreidt tot een ernstige internationale strijd. Nog te vroeg om „hoera te roepen" Onze correspondent in Washington telefoneerde hedenochtend: Voor bijlegging van het verschil vraagt de Sowjet-Unie wellicht een hogere prijs dan het Westen blijkens de Britse nota van vorige week donderdag bereid was te betalen. Nu hun gesprek in het Witte Huis waren Amerika's president en Gromiko het erover eens, dat men hopen moest, Meisje uit auto geslingerd en gedood De 17-jarige Truus de Koe uit Zaan dam is gistermiddag, op slag gedood bij een verkeersongeval. Ze reed mee met een bestelauto, die in een scherpe bocht van de Westzanerdijk van de weg af raakte. Het meisje werd uit de auto geslingerd en kwam onder de wagen te recht. Het meisje was per fiets onderweg naar Westzaan om een boodschap te doen. In verband met de harde wind accepteerde ze een lift die haar door de bestuurder van een bestelauto uit Zaandam werd aangebdoen. Ir. een bocht van de weg verloor de 19-jarige bestuurder bij een harde rukwind de macht over het stuur. De wagen sloeg over de kop, waarbij het meisje naar biten werd geslingerd en onder de auto terecht kwam. De chauffeur moest met een shock in het gemeentelijk zieken huis te .Zaandam worden opgenomen. MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Toenemende bewolking met plaatselijk wat lichte regen. Iets zachter, maar in hoofdzaak in het zuidoosten van het land nog kans op nachtvorst. Matige tot krachtige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 MAART Zon op: 6 .23 uur; onder: 19.08 uur. Maan op: 16.13 uur; onder: 5.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.04 uur en 14.18 uur. Laagwater te 9.48 uur en 22.16 uur. dat het conflict in Laos vreedzaam zou worden beslecht. Deze uitspraak ver sterkte het optimisme, dat sedert de vroege ochtenduren, toen men kennis had genomen van een niet onwelwillend artikel in de Prawda, in de Amerikaanse hoofdstad had geheerst. Misschien heb ben de optimisten gelijk, maar een nuchtere analyse toont aan, dat het nog te vroeg is om „hoera" te roepen. De Russen hebben, om welke reden dan ook, een vertragende manoeuvre uitgevoerd en slechts indien zij het Britse voorstel volmondig hadden geaccepteerd, zou een groter optimisme gerechtvaardigd zijn geweest. Het antwoord op de Britse nota is echter nog niet gegeven. Gevaarlijke koorddansen Gromiko, die op de eerste mooie voor jaarsdag het Witte Huis binnenging, zag er in zijn zwarte pak en onder zijn zwarte hoed allerminst uit als een lente bode. Zijn gespannen, nauwelijks glim lachende gezicht gaf hem iets van een variété-artiest, die op het punt stond een nummer gevaarlijk koorddansen te be ginnen. Eén ding is wel duidelijk geworden door Gromiko's bezoek: hij had tot taak de Verenigde Staten en de andere ZOAVO-landen af te houden van ge wapende interventie. Het moest tot Chroesjtsjow zijn doorgedrongen, dat Kennedy absoluut ernst wil maken met een tegen-actie, indien de communisten verder oprukken, en kennelijk wil Chroesjtsjow voorkomen, dat de pro- Westerse regering van Laos openlijk hulp krijgt van buitenlandse strijdmachten. Gromiko moest die interventie bezweren, zonder te kunnen beloven, dat de Sowjet-Unie het Britse voorstel voor een regeling van het conflict zou aanvaarden. Dat betekende diplomatiek koorddansen op het hoogste niveau. Waarom zou de Sowjet-Unie nog geen antwoord hebben gegeven op de Britse nota? Daarover verkeerde men in Washington na Gromiko's bezoek nog in het onzekere. Officieel heette het, dat Moskou met zijn antwoord nog niet ge reed is. Het antwoord behoort trouwens volgens de etiquette aan Londen gegeven te worden en Gromiko verzocht alle betrokkenen, en in het bijzonder de Verenigde Staten, met een actie te wachten, totdat de houding van de Sowjet-Unie bekend is. Twee mogelijkheden Het artikel in de Prawda van maan dag heeft in de wereld enig optimisme teweeg gebracht. Dit artikel heeft echter ge< i uitsluitsel gegeven over een zeer belangrijk punt, namelijk de wapenstil stand, waarmede de Britten willen be ginnen. Gromiko wekte te Washington de indruk, dat de Russen de volgorde willen omdraaien en éérst een conferen tie willen beleggen, die dan een wapen stilstand tot gevolg zou kunnen hebben. Voor Amerika is die omdraaiing wel zeer moeilijk te aanvaarden. Er zou echter een tussenweg kunnen worden gevonden, indien men in feite het vechten zou staken totdat de conferentie de wapen stilstand officieel zal hebben gemaakt. Maar al gaf de Prawda dan geen uit sluitsel omtrent de kwestie van de wapenstilstand, toch wekte het artikel de indruk, dat de Sowjet-Unie het in grote trekken eens is met het Britse voorstel. Met de Russen salt te praten, moeten velen in Engeland en elders gedacht hebben en daardoor zal de neiging om in Laos een militaire actie te beginnen zeker nog verminderd zijn. De beweging in de richting van interventie is door Gromiko's bezoek en het artikel van de Prawda stellig vertraagd. Tot zover onze Amerikaanse cor respondent. Britse waarschuwing Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: In Bangkok heeft Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die deelneemt aan de speciale conferen tie van de Zuidoost-Aziatische Verdrags organisatie over Laos, de communisten op aan duidelijkheid niets te wensen overlatende wijze gewaarschuwd. Hij zei: „Wij willen vrede, maar zullen niet voor onze verplichtingen terugdeinzen. De gebeurtenissen in Laos plaatsen ons tegenover een ernstige en explosieve situatie. De verdragsorganisatie voelt er weinig voor om geweld te gebruiken, maar indien daartoe besloten mocht worden zal men over geweldige hulp bronnen beschikken", aldus Home. In politieke kringen in Londen gelooft men, dat een oplossing van het pro- bleem-Laos thans dichtbij is. De alge mene verwachting is, dat Laos zal worden geneutraliseerd. Bij sommigen bestaat de vrees, dat het eigenlijke con flict ook in dat geval zal voortduren, omdat Oost en West zullen trachten een neutraal Laos te beïnvloeden. Speciaal van communistische kant moet nieuwe druk worden verwacht. Schepping van een neutraal Laos wordt hier echter als de enige uitweg beschouwd. Men acht het in elk geval een gunstig teken, dat de communistische partij van Laos zich tot Rusland heeft gewend en niet tot China. (Van onze Parijse correspondent) De datum voor de opening van de Frans-Algerijnse vredesonderhan delingen is eindelijk vastgesteld op vrijdag 7 april. De Algerijnse deputatie, waarvan de leider en de leden nog deze week in Tunis definitief zullen worden aangewezen, zal zich vestigen in Genève, waar het gebouw van het Internationale Perscentrum tot haar beschikking wordt gesteld. De Algerijnen zullen dagelijks de reis heen en weer Genève-Evian per helikopter afleggen. Wanneer deze officiële datum, die gisteren bijna gelijktijdig in Tunis en in Parijs bekend werd gemaakt, het einde inluidt van de vrees de conferentie steeds verder te zien uitgesteld, dan hebben zich intussen ook wel verschillende nieuwe tekenen voorgedaan die bewijzen dat de meningsverschillen en vooral het wantrouwen tussen de beide partijen nog lang niet verdwenen zijn. Reactie op Joxes verklaring Nadat de minister voor Algerije Louis Joxe gisteren officieel liet weten dat hij tijdens de onderhandelingen met het Er wordt wel beweerd, dat de na-oorlogse woningen over het algemeen slecht zijn en dat dit veelal veroorzaakt zou zijn door bezuinigingen, noodzakelijk door het prijsbeleid van de regering. Minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid wijst deze zienswijze in zijn algemeenheid echter met nadruk van de hand. In een betoog aan de Eerste Kamer wijst hij er op, dat er zeer vele uitste kend gebouwde woningcomplexen zijn, die bewijzen, dat het totstandkomen van goede woningen binnen dit prijs beleid zeer wel mogelijk is. Bij ont werper, toezichthouder en aannemer moeten echter de nodige deskundigheid en de juiste mentaliteit aanwezig zijn. Ook de minister wenst vurig, dat er een verbetering komt in de geluidsiso latie en de verwarmingsmogelijkheden. Overal, waar incidenteel in dat opzicht iets gedaan kan worden, kan men op zijn medewerking rekenen. Maar hoe gewenst de nieuwe voorzieningen ook mogen zijn, op grote schaal zullen zij voorhands niet te verwezenlijken zijn, omdat zij doorgaans belangrijk hogere kosten met zich meebrengen. Met betrekking tot de hinder, die in vele woningen ondervonden van de stormen en de heftige regens, merkt de minister op, dat het ondervinden van hinder en schade bij dergelijke extreme weersomstandigheden niet behoeft te bevreemden. Bij verschillende complexen schijnen de ondervonden moeilijkheden mede te wijten te zijn aan onjuist ontworpen constructies en/of minder goede uitvoe ring. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt vanzelfsprekend zegt hij bij de desbetreffende architecten en/of bou wers der woningen. Weliswaar hebben de gemeentelijke bouwtoezichten tot taak de ontwerpen aan de bouwverordening te toetsen al vorens een bouwvergunning wordt ver leend, doch deze toetsing strekt zich terecht in het algemeen niet uit tot tal van details, die bovendien in de meeste gevallen pas gedurende de bouw worden vastgesteld. Dit blad bestaat uit 20 pagina's F.L.N. ook voortdurend voeling zou blij ven houden met andere vertegenwoor digers van het Algerijnse volk en in het bijzonder hun Kamer- en gemeen teraadsleden, kwam prompt in Tunis een woordvoerder van Ferhat Abbas verkla ren dat zijn regering zich als de uit sluitende vertolkster van de verlangens en aspiraties van het Algerijnse volk zou blijven beschouwen. Niettemin had Parijs in dat verband nadrukkelijk van consultatie en niet van onderhandelin gen met die overige Algerijnse belang hebbende partijen gerept. Aan de andere kant is het evenmin erg duidelijk wat de Franse regering van deze beraadslagingen verwacht, waar voor de leider van het M.N.A. Missali Hadj, de belangrijkste rivaal van het F.L.N.zichzelf persoonlijk in Evian zou willen installeren. Het weekblad „Afrique Action", dat als de officieuze spreekbuis doorgaat van de voorlopige Algerijnse regering, heeft vorige week onthuld dat Parijs bij de voorbesprekingen een drietal voor stellen had gedaan over garanties voor de Europese minderheid, een pracht- contract voor militaire steunpunten en het toetreden tot de frankzone, waaruit impliciet kan blijken dat Frankrijk het F.L.N. reeds nu als de prefiguratie van de latere Algerijnse republiek beschouwt en bereid is te behandelen. In dat licht bezien is het inderdaad moeilijk te begrijpen waarom Frankrijk naast het FLN zich gelijktijdig ook nog met andere Algerijnse partijen en stro men zou moeten beraden. 0 Slot pag. 2 Ten oosten van Rotterdam is men begonnen met de bouw van een brug over de Nieuwe Maas, waar van het wegdek dertig meter boven het wateroppervlak komt te liggen. tungste overspanning wordt maar mettertijd via deze brug 287 meter, de grootste van ons land. De brug is bestemd voor het doorgaande verkeer, dat thans door de binnenstad van Rotterdam perst, Maasstad zelf vermijden kan. Op de foto de drie landhoofden aan de zijde van Ijsselmonde in aanbouw. (Van onze Londense corespondent) Een verschrikkelijk drama heeft zich maandagavond in Glasgow afgespeeld. Een voor een vielen vijf kinderen uit een raam op de derde verdieping van een flatgebouw. Een meisjes van vier jaar vond hierbij de dood. De vier an dere kinderen, drie jongens en een meisjes, allen jonger dan zeven jaar, werden zwaar gewond. Een der jon gens moest 30 kilometer worden ver voerd om een hersenoperatie te on dergaan. Wat er precies is gebeurd, is niet be kend. Wel werd een ongehuwde vrouw van middelbare leeftijd, die geestelijke stoornissen heeft, gearresteerd en be schuldigd van moord en poging tot moord. Zij heeft de kinderen van een hoogte van ruim 18 meter naar be neden gegooid. Volgens geruchten zou den de kinderen naar „pas geboren hondjes" gekeken hebben in de be doelde woning op de derde verdieping. Een spoorwegarbeider die de ruiten van zijn kamer aan het zemen was, zag piotseling een jongetje uit het raam vallen. Een andere ooggetuige die hoorde gillen, kwam toesnellen, zag een van de kinderen vallen en kon met uitgestrekte armen nog net op tijd de val van het kind breken. In de straat ontstond vanzelfsprekend paniek. De ouders van de verongelukte kinderen snelden toe. Ziekenwagens en politieauto's verschenen. De politie drong het huis binnen en kwam spoe dig weer naar buiten met een vrouw, die zij een regenjas over het hoofd had geworpen. Later werd meegedeeld, dat zij reeds vanmorgen voor de rech ter zou worden geleid. President Kennedy van de V.S. en de minister van Buitenlandse Zaken van Rusland, Gromiko, tij dens hun onderhoud in het Witte Huis te Washington tijdens welk gesprek waarschijnlijk enige ont spanning in de kritieke verhoudin gen van de laatste dagen is ont staan. MINISTER LUNS NAAR WASHINGTON De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, heeft meege deeld dat minister Luns op 10 april een bezoek zal brengen aan Washington. Dr. Van Roijen sprak met verslagge vers nadat hij een onderhoud had ge had met de Amerikaanse plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles. De Nederlandse ambas- deur zei over het onderhoud alleen, dat hij met Bowles „routine-zaken" had besproken. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade zei later, dat volgens de plan nen minister Luns op 5 april in New York zal aankomen om de bijeenkomst van de algemene vergadering der VN bij te wonen. Op 10 april zou hij naar Washington reizen en twee dagen in de Amerikaanse hoofdstad blijven. De woordvoerder zei niet te kunnen zeggen, of minister Luns een samenkomst met president Kennedy zal hebben. Eind april wordt president Soekarno van Indonesië in Washington verwacht. Explorer X na 111 uur in laagste punt van baan In ons blad van gisteren schreven wij, dat de Explorer X, de kunstmaan die zaterdag door de Amerikanen werd ge lanceerd, 11 uur na de lancering in de eerste onwenteling het laagste punt in de baan zou hebben bereikt. Dit moet uiteraard zün 111 uur. Bovendien werd in dit bericht ge sproken over het -gewicht van de Explo rer als 5 kg. Dit moest zijn 35,5 kg. Dagblad van Uit Het Leidsch 28 maart 1861: In een nekrologie van de hertogin van Kent komt o.a. het volgende voor: „Toen het doodsberigt des ko- nings (den voorganger van Ko ningin Victoria) op Kensington- House aankwamwas het eerste gebruik, hetwelk de jeugdige Victoria van hare koninklijke magt maakte, dat zij op den toon der autoriteit een kop ster ke thee en de Times bestelde. Beide genietingen waren haar tot toen ontzegd; de eerste we gens hare zenuwachtige prikkel baarheid, de Times om andere opvoedingsredenen. De bediende waagde het niet zich tegen het koninklijk bevel te verzetten, en bragt de verlangde voorwerpen. Nauwelijks echter was de wil der jeugdige koningin volbragt, of zij viel snikkende hare moeder om den hals en verzocht haar smeekende, de thee voor haar op te drinken, terwijl de Times on geopend werd teruggebragt".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1