rsena mm NIEUW FRAAI TEGELDEK IN SPEELTUIN OOSTERKWARTIER Goede vissers vissenXniet achter 't net Afdeling Leiden van Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond 55 jaar Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 maart 1961 Tweede blad no. 30315 CIGARET1 Na zes weken arbeid Tuin zaterdag weer in gebruik genomen Zaterdag 25 maart zal in de annalen van de speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" ongetwijfeld worden geboekstaafd als een datum, waarop de vereniging met grote voldoening zal kunnen terugzien. Immers die dag ging een lang gekoes terde wens in vervulling en werd de speeltuin heropend na in zes weken tijd van een nieuw, fraai betegeld ter- reindek te zijn voorzien. Precies om half drie knipte de heer S. Lantinga, erelid van „Oosterkwartier" het lint, dat het toegangshek nog ge sloten hield, door en konden enige hon derden kinderen, voorafgegaan door het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" hun feestelijke intocht maken en luid juichend hun speeltuin weer in gebruik nemen. Terwijl het jeugdorkest ter gelegen heid van dit heuglijke feit een muzikale rondgang door Oosterkwartier maakte, richtte de voorzitter van de speeltuin vereniging, de heer Van Hoven in het verenigingsgebouw o.a. een woord van welkom tot wethouder Van Schaik, de afgevaardigden van de NUSO en de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, t.w. de heren D. Vijlbrief, J. J. v. d. Huizen, P. Filippo, A. H. C. Arends en L. F. Mollee, tot de hoofdopzichter van gemeentewerken, de heer J. M. van In- gen en de uitvoerder van de bestrating, de heer J. van Egmond. De heer Van Hoven schetste in het kort de moei lijkheden, die moesten worden overwon nen om tot de realisatie van een der gelijk zeer urgent plan te kunnen ko men. In dit kader dankte hij niet alleen wethouder Van Schaik, maar ook het bestuur van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen voor zijn medewerking. Verder sprak de heer Van Hoven zijn bijzondere erkentelijkheid uit jegens het gemeentebestuur, voor alle mogelijke steun. De heer J. C. van Schaik stelde het bijzonder op prijs wederom te mogen aanzitten met hen, die het speeltuinwerk zeer ter harte gaat en voortdurend op de bres staan voor het belang van de jeugd. Sinds de heropening van Ooster kwartiers speeltuin in 1946 een na oorlogse primeur in Leiden konden vele belangrijke gebeurtenissen in het Leidse speeltuinwerk worden gevierd en tal van moeilijkheden zowel financiëel als terreintechnisch overwonnen worden, aldus spreker, die na het ophaien van enkele herinneringen het Leidse speel tuinwerk in het algemeen en dat van Oosterkwartier ditmaal in het bijzonder nog vele progressieve gedachten toewens te. De heer J. J. v. d. Huizen, voorzitter van de Leidse Bond, wees nog met een enkel woord op de aangename samen werking tussen het gemeentebestuur en de Bond. WINKELDIEFSTAL Zaterdagmiddag heeft het personeel van C. A. een 25-jarige ingezetene uit Katwijk aan den Rijn op heterdaad be trapt by het stelen van kinderkleding ter waarde van ongeveer f. 100.—. Uit een later ingesteld onderzoek bleek de dame ook by V. D. kledingstukken te hebben gestolen. Drie Leidse jongens in leeftijd vari ërend van 1315 jaar hebben op de zaterdagse markt aan de Nieuwe Rijn zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf een portemonnee gerold uit de mantelzak van een 18-jarige vrouw. De inhoud van de portemonnee bedroeg f. 15.—. E H B O-wedstrijden van „Peerke Donders" Onder grote belangstelling uit de r.-k. EH.B.O.-'kringen werden gister middag in het R.-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat de jaarlijkse E.H.B.O.- wedstryden gehouden met als inzet de, door de Leidse afdeling van de Kath. Bond voor E.H.B.O., beschikbaar ge stelde ..Peerke Donders'"-wisselbekers. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer Th. J. Juffermans. zich in het bijzonder tot de doktoren C. Zijerveld, P. D. Kerkhof en A. Zwa veling en de heren H. Brouwer, A. M. Verbarendse en J. L. Helmer, die zich bereid hadden verklaard als juryleden te fungeren. Spreker dankte allen, die tot het organiseren van deze wedstrij - den hun bijdrage hadden geleverd. Hierna kregen, zowel in de senioren- als in de juniorenafdeling de wedstrijd- ploegen (elk bestaande uit twee hel- pers(ster) en een commandant(e) ruimschoots gelegenheid om te demon streren hoe aan een tweetal vrij ernstig gewonde verkeersslachtoffers op de meest doelmatige wijze eerste hulp en vervoer naar een ziekenhuis moet wor den verleend. Bij de beoordeling had den de jury's geen gemakkelijke taak. temeer daar de geleverde prestaties over het algemeen genomen niet zo heel ver uiteen liepen. Na afloop gaven de dok toren Zyerveld en Zwaveling een resu mé van de prestaties in de junioren- en sendorenafdeling en waaruit kon wor den geconcludeerd, dat de gemiddelde vaardigheid der ploegen op een zeer redelijk peil stond. Na bekendmaking van de uitslagen, reikte de voorzitter met een toepasselijk woord de prijzen aan de ploeg-commandanten uit, waar na hij met een kort dankwoord, in het bijzonder gericht tot de leden van de jury's en de PD-kantinedienst, deze geslaagde wedstrydmaddag sloot. De uitslagen waren als volgt: Afde ling senioren (max. aantal punten 155 voor de ploeg en 35 voor de comman dant). Wisselbeker en 1ste prijs (P.D.- zuil): afdeling Hoogmade (resp. 90 en 28 pt.); 2. (P.D.-standaard,) afd. Zoe- terwoude (89 en 33 pt.): 3. (P.D.-me daille) afd. Leiden (84 en 31 pt.); 4. afdeling Gouda (83 en 32 pt.): 5. afd. Berkel Enschot (N.B.) (82 en 27 pt.): 6. afd. Gemert (N.B.) (75 en 25 pt.); 7. afd. Roelof arendsveen (68 en 26 pt.); 8. afd. Langeraar 43 en 19 punten. De commandante van de afd. Zoeter- woude, mej. R. van Tol, won met 33 punten de commandantprijs (P.D.-stan daard). Afdeling junioren (max. aantal pun ten 115 voor de ploegen 30 voor de com mandant). Wisselbeker en 1ste prijs (P.D.-standaard) .afd. Hoogmade (89 en 25 pt.); 2. (P.D.-standaard) afd. Langeraar (71 en 21 pt.), 3. (medaille) afd.^Stompwijk (63 en 18 pt.); 4. afd. Voorhout (63 en 15 pt.); 5. afd. Zoe- terwoude (61 en 16 pt.): 6. en 7. de af delingen Leiden en Roelofarendsveen (59 en 17 pt.); 8. afd. Meerburg (40 en 13 pt.). De commandante van de afd. Hoog made, mej. B. van Tol, won met 25 pt. de commandantsprijs (P.D. standaard je). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elly, dr v. G. Collé en H. Kluivers: Aleida Gerharda, dr v. J. A. Roghalr en G. te Raa; Robert, zn v. C. W. J. Robbers en A. T. Nekeman; Hendrik Jan, zn v. J. H Broerse en M. Lultjens; Paulina Geer- trulda Magdalena, dr v. A. B. van den Hoek en W. J. Otgaar. OVERLEDEN: B. W. Nicolaas, 75 Jaar, man. Prof. Hendrix noar Moskou Prof. dr. P. Hendrix, hoogleraar in de cultuurgeschiedenis van de oud-Christe lijke-, de Byzantijnse- en de nieuwere tijd aan de Leidse Universiteit, vertrok vandaag naar Moskou om daar het paas feest mee te vieren en om zijn contacten met de Russische kerk te vernieuwen. Zoals bekend, is prof. Hendrix bezig om een studie te maken van de Russi sche secte der „oud-gelovigen", waar voor hij reeds enkele studiereizen naar Rusland heeft gemaakt, die enkele ma len gesubsidieerd zijn door de Neder landse Organisatie voor Zuivel-Weten- schappelyk Onderzoek. Zoekt U een GOED HORLOGE voor f30.— en f40.— of het aller beste van f 200.en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. GOUDEN BRUIDSPAAR In de Oosterdwarsstraat 16 is het 5 april feest. De heer en mevrouw Van der Blom, resp. 70 en 71 jaar, zyn die dag namelijk vijftig jaar getrouwd. De brui degom D. van der Blom heeft eerst bij Boot gewerkt op de Scheepswerf aan de Sumatrastraat en is daarna ruim dertig jaar als ponser in dienst geweest van de HCW. Het. echtpaar Van der Blom- Smit heeft drie kinderen, tien kleinkin deren en een achterkleinkind. De bruids dagen van het gouden bruidspaar zijn reeds 23 maart ingegaan. Zaterdag 29 april zal het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" muzikale medewerking verlenen bij de viering van het tweede lustrum van de Kamperspeeltuinvereniging te Kampen. Diploma-zwemmen Voor het zwemdiploma A zyn in „De Overdekte" geslaagd: Christiaan Riet kerken, Erik Zurcher, Ronald Hemerik, Nicolaas Halvemaan, Annie van Stijn, Marja van Hoorn, John Dullaert, Adri Mulder, Renée Mulder, Helena Beekhuis. Paula Witkam. Pryna van Egmond, Jan Tempel, Jacobus Stokkel, Piet de Bekker, Louise Glasbergen, Elisabeth Lugthart, Erno Koning, Gerrit Harland, Barbera Jansen, Alida van Geest, Cla- sina Varkevisser, Tilly Varkevisser, Jo- han Melein, Henderica Mul, Pandora Hogeveen, Magda Hogeveen, Linda Grobbe, Inge Klaassen, Nico v. d. Mey, Petrus Boon, Paula Teske, Metta Buys, Joop Pieëte, Jan Perquin, Wibo van Gennip. Johnny Frankhuizen. Leo van Eeden, Jaap van Eeden, Matheus Kool, Jan Kleijn, Christoffel Marks, Anna Dikkerboom, Maria Stolp, Saskia de Boer, Liesje Borst, Carla Favier, Sannie Griffioen, Anneke Leemans, Suus Roe- landse, Leny Schuller, Selma Strik .Ire ne de Zeeuw, Josina Crama, Elly Har- land, Corrie v. d. Hoogt. Marjo Lange- rak, Adrie v. d. Plas, Willy v. Staden, Mien Vermond, Ineke v. Werkho ven, IJmie v. Deventer, Suus v. d.Lin- den, Tineke v. As, Carla Helversteyn, Tineke v. Hooven, Tineke Koome, Hetty v. d. Linden, Joke Nagtegaal, Willy On derwater, Marijke Polanen, Ina Witsen- burg, Marry Blom, Martie Jansen, Lydia v. d. Mey, Tineke Moenen, Janny Nag tegaal, Thea Sierag, Willy Tegelaar, Ria v. Soest. Olga Viele, Elly Verhoorn, Ger- di Gyzenij, Jannie Bos. Wilma v Huis, Nelly Koolhaas, Dinie Korenhof, Triny Libo'chant, Willy Lunenburg, Joke de Nobel, Lien v. Vliet, Tilly Pino, Marian v. Burik, Ank Heus, Tineke Koelmans, Marjo v. d. Kwast. Hanneke Milikan, Trudi Uiterdijk, Willy de Wit, Ria Buntsma, Emmy Polderman, Tiny Rausch, Nelly v. Teylingen, Ann Wal- laard, Joke Boot, Willy Heyneman, Rietje v. d. Wal, Elly Dubbelaar, Thea Flaman, Willy Flippo, Trientje Harte- velt, Tiny v. Kralingen, Jopie Kramer, Joke Lardee, Elly Nieuwenhuijzen, Joke Pardon, Emmy Pikaar, Lenie de Tombe, Beppie Vermond, Marietje Zandvliet. Het diploma B werd uitgereikt aan: Anneke van Egmond, Margriet Jagers, Cornelia Heemskerk. Rudolf Boom, Christina de Mooy, Geertje Dikkerboom, Henderika Koren, Wilhelmina van der Eist, Leendert Hofman, Peter Moeliker, F. J. Perquin, Willem van Veen, Aad van Beelen, Willem Lindhout, Cornelis Colijn, Cornelis van Haasteren, Johan nes van Wallinga. Kees van Egmond, Jaap Haasnoot, Aafke Jongedijk, Johan Melein, Frans Frankenen, Hans van Egmond. Uilslagen Studenten Muziekinteruniversitaire De uitslagen van de zaterdag in de Zuiderkerk gehouden Muziekinteruni versitaire, ter gelegenheid van het vijfde lustrum van het „Collegium Musicum", luiden als volgt: De eerste prijs voor orkest verwierf het Leidse Studenten Muziek Gezel schap „Sempre Crescendo" voor de uit voering van het Concerto Grosso op. 3 no. 2 van Antonio Vivaldi, de tweede prijs viel ten deel aan het Utrechts Stu denten Orkest met het Brandenburgs Concert no. 4 van Bach. De eerste prijs koor k Capella verwierf het Utrechts Studenten Koor voor koorwerken van Orlando di Lasso, "-S' -* - ar. mt- v Wie Arsenal rookt, heeft „beet". Die heeft de juiste sigaret aan de haak geslagenl Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange*. Overal, bovenal, Arsenal Sweelinck. Toebosch, Hillen, Strategier en De NobeL de tweede prijs ontving het Leids Studenten Zangkoor „Collegium Musicum" met de Missa ,1ste Confessor' van Da Palestrina. Het Utrechts Studenten Koor en Or kest kreeg een eerste prijs voor Bachs „Gloria" uit de „Hohe Messe", de twee de prijs werd toegekend aan het Leids Studenten Zangkoor en Orkest „Colle gium Musicum" voor „De eerste glim lach" uit „Drieluik" van Ignace Lillen. Zeventien jubilarissen en 1600ste lid In een vrywel geheel bezette Stads gehoorzaal en met het onlangs toege treden 1600ste lid in haar midden heeft de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Metaalbedryfsbond zaterdagavond op feestelijke wijze haar elfde lustrum ge vierd. De heer A. Verboom, voorzitter van de jubilerende afdeling, heette allen, o.a. een 25-jarig lidmaatschap gevolgd dooi de heren P. J. v. Arkel, J. W. Carton, A. Crama, J. Jansen, D. Leugering, G. Moo- ten, J. Neuteboom, M. Serdijn, H. Trou- wee, en W. I. v. Wijk. Bondsvoorzitter Baart, die hen allen toesprak en prees voor hun trouw aan de organisatie, had voor ieder een gou den (40 jaar) resp. zilveren (25 jaar) insigne bij zich. De heer Baart, die hiel de bondsvoorzitter, de heer I. Baart, na aandacht schonk aan het 55-jarig - i- bestaan van de afdeling, greep daarbij terug naar het jaar (1906) van oprich ting, een tyd waarin de moderne vak beweging nog zocht naar het geven van vorm en inhoud aan haar idealen. Mede dankzij het werk van de pioniers is daaraan reeds spoedig gestalte gegeven en konden in de loop der jaren voor de leden het zijn er thans ruim 105.000 in maatschappelijk-sociaal opzicht vele resultaten worden bereikt. Ondanks deze successen, aldus spreker, mag onze activiteit niet verflauwen, want er zijn nog duizenden ongeorganiseerden, die in de Bond thuis behoren. Vooral in deze tyd, nu wij, aldus de heer Baart, een regering hebben, die de ontwikkeling van een gezonde loonpolitiek in de weg staat, is een krachtige organisatie een eerste eis. hartelijk welkom en sprak er zijn grote voldoening overuit, dat de ledenwerfactie in enkele maanden tyd zulk een prachtig resultaat heeft opgeleverd. Telde de afdeling 1 oktober j.l. 1530 leden, thans zijn dit er 1668. Een ledenwinst van bijna 10%. Spreker sprak de wens uit, dat dit er bij het 60-jarig bestaan van de afde ling 2000 zouden zijn. Het 1600ste lid, de heer J. H. Smits, onder applaus op het podium geroepen, ontving uit handen van voorzitter Ver boom een geschenk in de vorm van een sigarettenaansteker. „U komt", aldus spreker, „uit een goed nest, want uw vader was ruim veertig jaar lid van de Textielarbeidersbond". De heer Verboom was verheugd, dat met het toetreden van de heer Smits de afdeling „jong bloed ontvangt, want van de jeugd moet men het in het organisatieleven hebben". Na deze hulde aan de jongere genera tie, kwamen de veteranen van de Leidse afdeling aan de beurt om in het zonnetje te worden gezet. Het waren de heren N. Dool, P. W. Hanselaar, W. Th. Homburg, W. H. Philippo, A. Pieket, P. Sjardin, en A. Swagers, die allen het feit herdach ten, dat zy veertig jaar lid van de^A.N M.B. waren. Hun voorbeeld werd met Het is zeer te betreuren, dat vele sloten en grachten in onze stad als vuilnisbakworden misbruikt. Vooral in deze schoonmaaktijd ge beurt dit regelmatig. Oude matras sen, stoelen, fietsen, ledikanten etc. verdwijnen veelal in deze „gemeen telijke vergaarbakken". Het perso neel van de Gem. Reinigingsdienst, dat niet voor niets de slagzin Houdt uw stad rein" propageert, weet er van mee te praten. Ku bieke meters in Leidse sloten en grachten gedeponeerd „huisvuil" werd door personeel van deze dienst uit het water opgêvist. Onlangs werd ook de sloot langs de Mare- dijk onder handen genomen. Het vuil werd op de berm gedeponeerd, doch lag de volgende dag al weer in de sloot. Sind een week ligt daar nu ook de karkas van een auto bij. (Foto L.D./Holvast) Nadat de afdelingsvoorzitter aan alle jubilarissen en hun echtgenoten een ge schenk namens de afdeling had over handigd, zorgden het Nederlands Cabaret en „De Witte Kraaien" voor een ge varieerd cabaretprogramma. Een geani meerd bal onder leiding van de heer J Alphenaar bracht een vrolijk slot aan deze elfde lustrumviering. JUBILEUM MEJ. M. LAKEN Mej. M. Laken, thans mede-directrice van de De Faams kledingmagazijnen, hoopt 10 april het feit te herdenken, dat zij veertig jaar geleden by deze firma in dienst trad. In restaurant Van der Heijden bestaat die dag gelegenheid de jubilaresse geluk te wensen. De receptie duurt van 2 tot 3.30 uur. JUBILEUM MACHINEFABRIEK L. DEN HOLDER Donderdag 6 april is het veertig jaar geleden, dat de heer L. den Holder een machinefabriek oprichtte. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt die dag van 2 tot 4 uur een receptie gehouden in „Het Gulden Vlies". Jubileumwandeltochten „De Stalen Band" Ondanks de minder goede weersom standigheden, kan de afdeling wandel spont van „De Stalen Band" terugzien op een succesvol verloop van haar jubi leumwandeltochten, die zaterdag en zondag ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „DSB" werden georgani seerd. In totaal startten 634 wandelaar (sters) vanuit de recreatiezaal van de HCW en NEM om over de afstanden van 10. 15. 20 en 30 kilometer via een prachtig par cours hun sportieve wandeling te maken. De 22 deelnemende groepen werden on derweg beoordeeld door een jury, be staande uit de heren C. Gothelp, K. Ce- bol en A. Janse. Uitvallers waren er niet, zodat alle deelnemers (sters) in aanmerking kwa men voor de speciale jubileum-medaille, terwijl alle groepen een standaardje ont vingen. Ook ditmaal lieten de twee wan delsport-veteranen, de heren C. W. Oostveen (74 jaar) uit Leiden en W. C. de Wekker (72 jaar) uit Zoeterwoude geen verstek gaan en ook zij liepen de 20-km-tocht uit. Na afloop maakte de heer Gothelp de uitslagen bekend en reikte hij met een toepasselijk woord de extra groepsprij- zen, bestaande uit een aantal bekers en lauwertakken aan de groepsleiders uit. De deelnemende wandelsportverenigin gen waren: „De Rippers", Rijpwetering (2 groepen); „Vlug en Kwiek". Hazers- woude (2 groepen); „V.I.O.S.". Sassen- heim (2 groepen): „Zwieten". Zoeter woude (3 groepen); „De Leidse Hout- school". Leiden (6 groepen): „DSB", Lei den <2 groepen buiten mededinging); „DJO". Lisse; ..Plato". Delft; ,,'t Zwaan tje", Hazerswoude: „L.O.L.", Den Haag; „De Flierefluiters". Leiden. In de prij zen vielen; op de 10 km-af?tand: 1. „Plato": 2. „De Rippers"; 3 ..VIOS": 4 „Zwieten"; op de 15 km-afstnnd: eerste en enige pr(js: „Vlug en Kwiek". Overige afstanden geen prijzen. TURNEN Technisch weekeind van Kon. Ned. Gymnastiek Verbond Het Koninklijk Nederlands Gymna- stiek Verbond heeft voor de verenigin gen, aangesloten bij de Turnkringen s-Gravenhage en Omstreken. Gouda en Leiden een technisch weekeind geor ganiseerd. De belangstelling was bijzonder groot Niet minder dan 30 leiders en leidsters hebben intens en zeer actief genoten van de diverse lessen. Het weekeind werd geopend met een ritmische les onder leiding van mevr. N. Langhout. Een gedeelte van deze les was voornamelijk ingesteld op oefenin gen, die men op de evenwichtsbalk in praktijk zou kunnen brengen. Het twee de gedeelte werd besteed aan oefenin gen met gereedschap. De eerste dag werd besloten met een les onder leiding van mej. A. FiseierOp boeiende wijze gaf zij demonstraties be treffende samenstelling, verbinding en muziekbegeleiding. De heer W. Zwaaf gaf een speciaal op het herenturnen gebaseerde les over ver binding en samenstelling der diverse oefeningen. Bijzonder leerzaam en interessant was het slot van dit. weekeind: een kleuter- les onder leiding van de heer J. M. Berrevoets. De wijze waarop deze kleu terleider bij uitnemendheid de nog zeer jeugdige deelneemstertjes tot enthousi asme voor de gymnastiek weet te bren gen is werkelijk boven alle lof verheven. AFSCHEID BIJ DE LDM In verband met het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd zal de heer C. Vermaas, hoofdmachinist aan het pompstation te Katwijk a.d. Rijn, na een ruim 38-jarige diensttijd morgenmiddag om 4.15 uur afscheid nemen van direc tie en personeel der LDM. Jeugdtoneelclub „Ons Eiland" bracht „Het Dievennest" De jeugdclub van de speeltuinvereni ging „Ons Eiland" heeft zaterdagavond in het clubhuis aan de Kortenaerstraat een zeer geslaagde opvoering gegeven van „Het Dievennest" ,een blijspel in drie bedrijven van Hans Nesna. Het stuk verplaatst de toeschouwers naar de fraai ingerichte salon van de nog on gehuwde zusters Rosalinde en Barbar® Edelhart, die dankzij een aardig spaar duitje een zo op het oog rustig en pret tig leven leiden. Tuinman Bob en dienstmeisje Nannj zijn de gezusters zeer toegedaan er kwij ten zich dan ook met grote toewijding van de hen opgedragen taken, terwijl Sientje, het dienstmeisje van de bu ren, maar al te graag zo nu en dan de helpende hand biedt teneinde Nanny die niet ongevoelig is voor Bob's atten ties. een jaloerse bui te bezorgen. Het rustige leven en de gewoonten var» elke dag worden de dames Edelhart schier onverdragelyk en zij zoeken daarom af leiding in een vreemde liefhebberyste len. De sensatie en de spanning, die zij daardoor ondergaan, heeft voor hen een bijzondere bekoring en dat deze extra vagante liefhebberij' allerlei gevolgen heeft, laat zich gemakkelijk raden. Dit bijzonder geestige toneelstuk is voor oudere spelers geschreven. Door het veranderen van enkele details. o.m. de leeftijden van de medespelenden, is de regisseur, de heer H. van Oosterom, die zelf op voortreffelijke wyze de rol van Herman Terlaan vervulde, er in geslaagd een alleszins aanvaardbare bezetting voor de goedgetekende typen te vinden. NED. ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN IN JORDANIË Een Nederlandse archeologische ex peditie onder leiding van dr. H. J. Franken, docent in de Palestijnse ar- chiologie aan de Leidse Universiteit, heeft in Deir Allah, enkele kilometers ten westen van het Jordaan-dal, over blijfselen ontdekt van de in de bUbel genoemde stad Succoth, uit de periode van het bronzen tijdperk. Deze expeditie werd mogelijk gemaakt door de Nederlandse Organisatie voor zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Volgens het rapport, dat dr. Franken aan de Jordaanse oudheidkundige dienst heeft uitgebracht, werden enige delen van stadsmuren van de stad Succoth bloot gelegd. Uit deze vondst viel op te maken, dat de eigenlijke muren om streeks 1300 jaar voor Christus door brand werden verwoest. Bij de over blijfselen ervan, die door vuur tot een vormeloze massa waren samengesmol ten, werd een stuk van een klein al taar gevonden, benevens tal van andere tempel-attributen, zoals zegels, kralen, lampen, fragmenten van wierookbran- ders en een aarden pot welke vermoe delijk werd gebruikt voor het doen van voorspellingen. De belangrijkste vondst was een aar den pot uit de tijd van Farao Ramses II, waarop in hieroglieven een aanhaling uit het boek Exodus voorkomt. Ook werden enige terracotta beeldjes uit het ijzeren tijdperk gevonden. FUSIE TUSSEN KERKEN IN DJAKARTA De Gereformeerde Kerk van Djakar ta en de Indonesische Christelijke Kerk van Djakarta (vroeger de Chinese kerk van Djakarta) zijn onlangs, na een lan ge periode van voorbereidingen, één ge worden. Dit gebeuren is gevierd in een grote gemeenschappelijke samenkomst, waarbij vertegenwoordigers van de Raad van Kerken in Indonesië en andere ker ken van hun vreugde blijk gaven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3