BELGISCHE C.V.P. MOEST VRIJ GROTE NEDERLAAG INCASSEREN V.S. willen als Russen nie! snel toegeven militaire ZOAVO - actie WEERBERICHT Socialisten handhaafden zich en de liberalen liepen iets terug door het verkiezingssysteem Extremisten gingen vooruitde communisten en de volksunie FRANKRIJK HEEFT AGENDA VOOR EVIAN OPGESTELD CONNIE HEEFT HAAR OF I>E TANDEN RUSSISCH HONDJE TERUG UIT RUIMTE, KUNSTMAAN VAN V.S. IN LANGE BAAN Macmillan en Kennedy bespraken in Florida de kwestie-Laos (Sue/ QCie tenuis^ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 MAART 1961 No. 30315 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Volgens de officieuze uitslagen van hedenochtend er was enige vertraging in het tellen van de stembusuitslagen van de provincie Brabant, met name van die van de Brusselse agglomeratie heeft de Christelijke Volkspartij van premier Eyskens bij de gisteren gehouden verkiezingen in de K a m e r acht zetels (en daarmee haar absolute meerderheid) verloren en zes in de Senaat. De socialisten bleven met 84 zetels op hetzelfde peil, de liberalen gingen er één achteruit (thans 20), de communisten wonnen er 3yen kwamen op 5 en de conservatieve Vlaamse Volksunie verwierf even- eens 5 zetels: winst vier. Twee splinterpartijen De Belgische kiezers moesten zoals bekend driemaal hun keuze bepalen: één keer voor de samenstelling van de Kamer van volksvertegenwoordigers met 212 leden, één keer voor de Senaat van 175 leden en voor de provinciale raden met 696 afgevaardigden. Van de Senaat worden echter slechts 106 leden rechtstreeks gekozen. De overigen worden aangewezen door de leden van de provinciale raden en door coöptatie. Blijkbaar hebben de Belgen de regering-Eyskens en de CVP vereenzelvigd, waar door laatstgenoemde heeft moeten betalen voor hetgeen de regering is verweten. De liberalen hebben geprofiteerd van hun nogal handige manoeuvres van de laatste weken, waarbij zij hun verantwoordelijkheid voor de „Eenheidswet" min of meer op de katholieken hebben afgeschoven. Opmerkelijk is, dat de socialisten in Vlaanderen stemmen hebben gewonnen, mogelijk als gevolg van de industriali sering, waarvoor juist de CVP zo sterk heeft geijverd! de vrijwel overal in Vlaanderen meer stemmen, in sommige districten zelfs bijna het dubbele van 1958. De winst van de socialisten werd verkregen in Vlaanderen en was groter dan het ver lies, dat door de BSP in Wallonië werd geleden. De liberalen boekten hun stem menwinst vooral in de landelijke dis tricten. Zij zagen stemmen verloren gaan in de industriële centra. De CVP zagen kans elk één zetel te behalen: de Nationale Beweging en de Onafhankelijke partij. Voor de Senaat is de officieuze uitslag: CVP 47 (min zes), socialisten 45 (plus vijf), liberalen 11 (min één), Vlaamse Volksunie 2 (plus 2), communisten 1 (onveranderd). De 696 zetels van deProvincialeRaden in België zullen volgens een niet-officiële bereke ning als volgt verdeeld zijn: CVP 333 (verlies 27), socialisten 265 (winst 6), liberalen 76 (winst 4), communisten 11 (winst 8), Vlaamse Volksunie 9 (winst 7), andere groepen 2 (winst 2). I stelling. Nadat de eerste uitslagen aan- I aanvankelijk een aanzienlijke stemmen winst voor de liberalen lieten zien, nam deze tendens later op de avond af. Het. zetelverlies is veroorzaakt door het sy steem, dat in België wordt gevolgd voor het toewijzen van de zetels. De l'beralen hebben enkele tienduizenden stemmen winst geboekt. Algemeen wordt erkend, dat het Belgische systeem ten voordele van de grote partijen werkt en het net niet bereiken van de kiesdeler in enkele districten deed zetelverlies ontstaan voor de liberalen, die vóór de verkiezingen nog vergeefse pogingen hebben gedaan het systeem gewijzigd te krijgen. Socialistische winst in Vlaanderen, verlies in Wallonië De overwinnaars in de verkiezingen zijn de communisten en de Vlaamse Volksunie. De communistische partij behaalde vooral winst in Wallonië on der de arbeiders, die ontevreden zijn over de resultaten van de tegen de „Eenheidswet" gevoerde staking. De sterk flamingantische Volksunie behaal- ging vrijwel overal achteruit. Het per centage loopt procent. t uiteen van drie tot vijftien Voor de liberalen is de zetelverlies in Kamer en Senaat blijkens verklaringen op de verkiezingsavond een grote teleur- Voor het laatst... Hedenochtend zou het kabinet van prof. Eyskens voor het laatst bijeen komen ter bespreking van de verkie zingsresultaten. Nu ook van liberale zij de is aangedrongen op ontslag zou de Belgische premier waarschijnlijk nog vandaag door Koning Boudewijn wor den ontvangen. Twee dagen vóór de ver kiezingen verklaarde prof. Eyskens, dat het ontslag van zijn kabinet van het resultaat der stembussen zou afhangen. De leider van de socialisten. Paul Henri Spaak, verklaarde een telefoon- geprek met premier Eyskens te heb ben gevoerd „Hij scheen mij redelijker en tegemoetkomender dan drie weken geleden". Deze woorden van de socialistische leider bevestigden hetgeen men gister- Het doorgaans goed ingelichte Tune sische blad „Afrique Action" meldt dat Frankrijk de volgende agenda heeft voorgesteld voor de onderhandelingen met de Algerijnen: Een Frans-Algerijns economisch ver drag en toetreding van Algerije tot de frank-zone; een minderheidsstatus voor de Euro peanen in Algerije; de vestiging van vijf Franse militaire bases in Algerije en een speciale sta tus voor de vlootbasis Mers-el-Kebir. Frankrijk zou tevens hebben voorge steld dat het zelfbeschikkingsrecht vol gend jaar van kracht wordt. Het blad noemt dit „een realistische en dynamische benadering van het pro bleem, die niets te maken heeft met de illusies die worden gekoesterd door hen die slechts theoretische zelfbeschikking voorstaan". In Tunis is zondag de 55 leden tellende Nationale Raad van de Algerijnse Re volutie bijeengekomen. In deze raad, een soort voorlopig parlement, hebben ook commandanten van de eenheden die in Algerije vechten zitting. Men ver wacht dat enkele militairen zullen deel uitmaken van de delegatie die volgende maand in Evian zal onderhandelen. Rebellen in Birma overvallen treinen dertig doden Bij een aanval die Karen-opstande lingen zondagochtend op de sneltrein Rangoon-Mandalay, ongeveer 250 km van de Blrmaanse hoofdstad, hebben gedaan, zijn 23 passagiers gedood en honderd gewond. Zestig inzittenden van de trein werden als gijzelaar meegeno men. De rebellen brachten de trein door middel van landmijnen tot stilstand. Zaterdag werd bij Moelmein, ten westen van Rangoon, eveneens een trein aan gevallen, waarbij acht passagiers wer den gedood. Een 50-tal gijzelaars kon zondag ont komen toen de rebellen slaags raakten met regeringstroepen. De rebellen hebben alle passagiers van de trein die er uit zagen als ambtenaar of militair, doodgeschoten. Vervolgens is de bagage geplunderd. avond in verscheidene toonaarden kon horen in Brusselse politieke kringen: er zouden plannen zijn voor een kabinet, waarin zowel katholieken als socialisten en liberalen zitting zouden hebben. De CVP-er Lefèvre heeft trouwens duide lijk gezegd dat zijn partij bereid is sa men te werken „met hen die werkelijk zijn besloten de grote problemen van thans aan te pakken en op te lossen". Slot pag. 2 maar ze verlangt naar ,,'n kerel met pep"! Hebt u het verhaal over de fenomenale carrière van de juke-box-prinses Connie Francis gemist? Jammer! 101-JARIGE TE ERMELO Mevrouw de weduwe Van Kampen Woldendorp te Ermelo heeft zaterdag haar 101ste verjaardag gevierd. Zij is de oudste inwoonster van Ermelo. Na mens het gemeentebestuur kwam de loco-burgemeester, wethouder G. van Ernst, de jarige gelukwensen. Hy bracht een fruitmand mee. De jarige ontving verder nog veel bezoek. Zij geniet nog een vrij goede gezondheid en maakt bij gunstig weer nog wel eens een klein wandelingetje. Advertentie NOORDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk harde noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 MAART. Zon op: 6.26 uur; onder: 19.06 uur. Maan op: 15.09 uur; onder: 5.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.18 en 13.41 uur. laagwater te 8.57 en 21.33 uur. Successen in twee kampen Zaterdag hebben Amerika en Rusland beide succes geboekt met ruimteproeven. De Russen lanceerden hun tiende Spoetnik, die zij hun vijfde „ruim teschip" noemden. Aan boord bevond zich het hondje Zwezdotsjka (Sterretje). Volgens Tass maakte het ruimteschip een omwenteling om de aarde om daarna op een radiografisch sein op een tevoren vast gestelde plaats naar de aarde terug te keren en veilig te landen. Het was de derde maal, dat de Russen zulk een ruimtecapsule behouden terug lieten keren. De vorige successen op dit gebied waren op 19 augustus en 9 maart j.l. De Amerikanen lanceerden van Cape Canaveral de satelliet Explorer X in een baan, die het instrumentenpakket van ruim 5 kg tot een afstand van 194.000 km van de aarde brengt. Metingen worden verricht in de gevaarlijke stralengordels. Het laagste punt van de langgerekte baan die in 111 uur wordt doorlopen, ligt zo diep in de atmosfeer, dat de Explorer daar waarschijnlijk na voltooiing van de eerste omwente ling (en na voltooiing van de beoogde metingen) zal verbranden. Tot 194.000 km Dit blad bestaat uit 20 pagina's Na één omwenteling Het Russische „ruimteschip" bevat te behalve het hondje „Sterretje" ook muizen, cavia's en plantaardige en men. selyike weefsels. Het totaal gewicht be droeg 4695 kg. De baan lag tussen 178,1 en 247 km. Tass sprak van een totale duur van de vlucht van ruim 88 minuten, maar ook van landing van het ruimteschip „na enkele omwep'"- lingen". Deze gegevens zijn met elkaar in strijd. In de aangegeven baan doet een kunstmaan ongeveer 90 minuten over één omwenteling, zodat of de medede ling van „enkele omwentelingen" of de totale duur van de vlucht onjuist moet zijn. Aangenomen kan worden, dat de vluchtsduur juist is opgegeven en dat het ruimteschip dus slechts één omwen teling maakte. Bij vorige lanceringen en landingen maakten de ruimtesche pen waarschijnlijk meer omwentelingen. Na de landing werd medegedeeld, dat de dieren de vlucht goed hadden door staan. In Moskou hebben verschillende commentatoren het vermoeden geuit, dat dit de laatste proefvlucht van de Russen zou zijn voor het lanceren van I een bemand ruimteschip, dat een der gelijke reis zou maken als de capsule 1 van zaterdag. De Explorer X, die zaterdag om 15.17 uur Greenwichtijd voor Cape Canave ral werd gelanceerd door de 31 meter hoge raketcombinatie Thor-Delta, bracht een instrumentenpakket in 55 uur tot een afstand van 194.000 km (de helft van de afstand tot de maan van de aarde. In die 55 uur werden velerlei metingen verricht, waarvan de resulta ten per radio naar de aarde werden teruggezonden. De proef is opgezet als een verkenning van de route, waarlangs een eventuele bemande ruimtereis kan worden gemaakt. Vooral de Van Allen- gordels, waar intensieve straling op treedt, waren het doel van de metin gen. Bij de terugtocht van de Explorer naar de regionen van de aarde zouden an dermaal metingen in de Van Allengor- dels worden verricht, waarna de zenders zouden uitvallen. Het laagste punt van de baan, dat ongeveer 11 uur na de lancering wordt bereikt, ligt op onge veer 153 km van de aarde, waar de atmosfeer reeds zo „dicht" is dat de Explorer door de wrijvingshitte zal ver branden. Tot dusver hebben de instrumenten in de 35,5 kg wegende Explorer X feil loos gefunctioneerd. Geen wijziging in het prijsbeleid (Van onze Haagse correspondent) Minister De Pous is niet van plan wijziging te brengen in zijn prijsbeleid De verliezen, die als gevolg van de re valuatie van de gulden ontstaan zullen Prins Albert van België brengt zijn stem uit. Ook de leden van de Koninklijke familie vervullen in België hun stemplicht. Koningin Fabiola en Prinses Paola kregen echter nog geen oproep, omdat zij nog te kort in België wonen. Daar voor staat een termijn van tien jaar. Adenauer bij Stikker De vertegenwoordiger van Nederland bij de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft gistermiddag in zijn villa „Collina" aan het Como-meer Bondskanselier Adenau er, generaal Norstad en zijn Westduitse ambtgenoot Von Blankenhorn aan de lunch ontvangen, aldus is van gezag hebbende zijde vernomen. Zij hebben gesproken over verschillende internatio nale problemen. Na afloop begaf Adenauer zich naar zijn vakantieverblijf in Cadenabbia, eveneens aan het Comomeer. De opper bevelhebber van de NAVO-troepen keer de via Milaan naar Parijs terug. dus niet mogen worden gecompenseerd door de voordelen, die ontstaan door een goedkopere import van grondstoffen niet door te geven aan de consument Hij heeft dit meegedeeld op een bijeenkomst die verleden week is gehouden met de vertegenwoordigers van de vier werk- I geversverbonden. Prinses Paola vergezelde haar man echter wèl. Zij is op deze foto op de achtergrond te zien. Vliegtuigramp in Brazilië: 21 doden Zondag is bij Natal, in de Brazili aanse staat Rio Grande do Norto, een vliegtuig bij de landing verongelukt. Van de 28 inzittenden kwamen 21 om het leven. Het toestel, een Dakota van de Braziliaanse luchtvaartmaatschap pij Correio Aereo Nacional, was met militairen en hun gezinnen op weg van Rio de Janeiro naar Belem. Andere be richten spreken van 22 doden en zeven zwaargewonden. Advertentl» De Amerikaanse regering wil, volgens gezaghebbende zegslieden, vandaag een gecombineerde militaire actie van de acht landen-leden van de ZOAVO voorstellen, indien de Russen niet snel reageren op de oproep de vijandelijkheden in dat land te staken. Dit werd vernomen terwijl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zich voorbe reidde op de beraadslaging met zijn zeven ambtgenoten op de openings zitting van de spoedconferentie van de ZOAVO in Bangkok over Laos. De Amerikaanse regering zou een reële staking der vijandelijkheden in Laos wensen, alvoerens zij bereid is collec tieve actie van de ZOAVO af te gelasten. Met „staking der vijandelijkheden" be doelt de Amerikaanse regering, dat de levering van Russische wapens volko men wordt stopgezet. Indien de strijd krachten van de ZOAVO naar Laos worden gezonden, zullen zij instructie hebben alle onder communistische con trole staande gebieden in dat land te bevrijden. Dean Rusk wil trachten de andere ZOAVO-landen te overtuigen van het Amerikaanse standpunt, opdat er vol maakte overeenstemming bestaat over de kwestie-Laos voordat hij uit. Bang kok vertrekt. Dat zal inhouden dat de ZOAVO „gereed is Laos onmiddellijk hulp te verlenen indien 't om militaire bijstand vraagt", aldus de zegslieden Rusk en zijn ambtgenoten uit Frank rijk. Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land, Pakistan. Thailand en de Philip- pijnen hebben intussen kennis genomen van het communiqué inzake Laos dat Kennedy en Macmillan hebben uitgege ven en waarin o.m. staat, dat men niet mag toestaan, dat de situatie m Laos nog verder verslechtert. De Amerikaanse president en de Brit se premier die in Trinidad vertoefde, hebben elkaar zondagmiddag ontmoet in Key West, Florida, om de situatie in Laos te bespreken. In het gemeenschap pelijke communiqué, dat na afloop is uitgegeven, wordt verder gezegd, dat Kennedy en Macmillan hopen dat de Sowjet-Unie ,op positieve en opbouwen de wijze zal reageren op de recente Brit se voorstellen t.a.v. Laos. Indien deze voorstellen worden uitgevoerd, zal een einde komen aan de strijd in Laos en zal voor Laos de weg geopend zijn het waarlijk neutrale land te worden, dat de V.S. en Groot-Brittannië wensen". De Indiase premier, Nehroe. heeft Chroesjtsjow een dringende persoonlij ke boodschap gezonden, waarin hij uit drukkelijk instemming betuigt met de Britse voorstellen om tot een regeling in Laos te komen. Zondagavond is aan Kennedy, by zijn aankomst in Washing ton uit Key West, een boodschap over handigd van generaal De Gaulle over de crisis in de kwestie-Laos. Van de zijde van diplomaten die uit Vientiane in Bangkok zijn aangekomen, is vernomen, dat de linkse troepen in Laos hun opmars schijnen te hebben gestaakt. Slot pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van 27 maart 1861: Als een staaltje van de las- ten. die op het brievenvervoer 1 drukken voor hen. die niet in de 1 onmiddellijke nabijheid van een post- of hulppostkantoor wonen, ivordt aangehaald, dat een aan- 1 geteekende brief uit Amsterdam 1 verzonden aan iemand, die in 1 Gelderland op een half uur af- 1 stand van het naaste kantoor 1 woonachtig is 35 cents kost, eer 1 hij zijn bestemming bereikt, als: Aanteekengeld 10 c., porto 10 c. voor het rijk en 2V2 c. voor het bestelhuis; billetgeld van de kennisgevingdat de brief ter beschikking ligt, 2\2 c. en 10 c. aan den postbode voor het me debrengen van den brief. Uit Solingen wordt gemeld, dat men aldaar in de vorige 1 week een rijtuig heeft zien ko- 1 men, dat in beweging werd ge- 1 bragt door middel van verwarm- 1 de lucht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1