Iets voor U, mijnheer of mevrouw?.... begrepen RUIM ZES MILJOEN BELGEN GAAN ZONDAG TER STEMBUS D1 D Ensemble „Kazbêk" speelde en zong weer met enorm succes Kennedy lijdt OTTO AURICH een nederlaag (Hoofdstad Operette) OVERLEDEN KENNEDY VERWACHT TEKORT OP AMERIKAANSE BEGROTING Geneefse conferentie op dood spoor! ZATERDAG 25 MAART 1S61 Men verwacht geen grote verschuivingen zelfs niet bij de socialisten (Van onze Brusselse correspondent) Zondag zullen 6.036.165 Belgen naar de stembus gaan om de nieuwe leden van de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat te kiezen. Dat wil zeggen: zoveel Belgen kunnen ter stembus gaan, en omdat er in België stemdwang bestaat, zullen er, zoals de ervaring heeft geleerd, niet veel verstek laten gaan. De gemiddelde Belg is in de politiek trouwens veel meer geïnteresseerd dan b.v. de Fransman of de Neder lander. De Belgische dagbladen bezien ook veel meer dan in ons land feitelijk alle kwesties en gebeurtenissen uit de hoek waarin zij zichzelf politiek hebben geïnstalleerd. Vooral de laatste maanden hebben daarbij natuurlijk de schaduwen van de verkiezingen over het openbare leven gehangen. Straks een rooms* rode coalitie? Verwonderlijk groot is het aantal mi nisters geweest, dat nog bij het schei den van de markt met grootse plan nen is gekomen en dat eerste spaden in de grond heeft gestoken, linten doorge knipt en fabrieken en tehuizen van ou den van dagen heeft bezocht. Het be hoort allemaal tot het politieke spel. waarmee de gemiddelde Belg zich wel amuseert. Zo ook de verkiezingsaffi ches en de 1001 strooibiljetten die vrij wel dagelijks in Belgische brievenbus sen werden geschoven. De stakingen en het vernielen van autobussen e.d. en niet te vergeten de eenheidswet zijn ook onderwerp van de grote affiches welke men overal op mu ren en schuttingen kan zien, evenals van de redevoeringen voor radio en t.v. Geen verrassingen In het algemeen verwacht men geen grote verschuivingen. Zelfs niet bij de socialisten, die toch hebben gehoopt dat hun lijsttrekker, Henri Spaak, de ex- secretaris-generaal der NAVO, hun bij Amerikaanse aanklacht tegen spion ingetrokken Een federale rechter in Chicago heeft gisteren besloten de aanklacht in te trekken tegen de van spionage beschul digde Rus Igor Melekh mits hij de VS voor 17 april verlaat. Melekh, die bij de Verenigde Naties werkte, werd op 27 oktober gearresteerd. Het besluit om de aanklacht tegen de Rus in te trekken werd genomen op grond van „nationale belangen". Het State Department (Buitenlandse Zaken) ontkende dat hier sprake is van een „akkoordje" met de Russen. Wel moet men dit gebaar volgens het, mi nisterie zien als een onderdeel van de pogingen om de wrijvingspunten tussen Moskou en Washington zoveel mogelijk weg te nemen. Macmillan in West-lndië Premier Macmillan is gisteravond in Port of Spain, Trinidad, aangekomen. Hy brengt een vriendschapsbezoek van elf dagen aan de Westindische Fede ratie. Militaire uniformen in het buitenland Blijkens een landmachtorder mogen militairen van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht tijdens verlof en bewegingsvrijheid in het buitenland de militaire uniform (c.q. met een bij de tenue behorend wapen) dragen met schriftelijke vergunning van de minister van defensie. Deze vergunning is niet vereist voor militairen, die zich in verband met de uitoefening van hun dienst buiten Ne derland bevinden, tijdens verlof en be wegingsvrijheid in het land, waar zij zich voor de uitoefening van hun dienst bevinden. CONFERENTIE OVER LOT POLITIEKE GEVANGENEN IN SPANJE Vandaag en morgen wordt In Parijs een conferentie gehouden over het lot van de politieke gevangenen in Spanje en de toestand van de Spaanse ballin gen. Ongeveer 500 personen uit 17 lan den nemen er aan deel. De conferentie wil een actie inluiden voor algemene amnestie. In de oproep wordt onder meer gezegd dat twintig jaar na het einde van de burgeroorlog nog steeds duizenden Spanjaarden gevan gen worden gehouden, van wie honder den zich reeds tien, vijftien of twintig jaar in de gevangenis bevinden. Tienduizenden, onder wie geleerden en kunstenaars van wereldnaam leven in ballingschap. Ook nu nog worden mensen van allerlei richtingen en uit alle lagen van de bevolking wegens hun politieke opvattingen door militaire tri bunalen veroordeeld. De oproep is onder meer getekend door de Franse oud-president Vincent Auriol, de schrijvers Francois Mauriac en André Maurois, en de oud-minis ters Jean Paul Boncour, Arthur Conté, Pierre Cot, Edgar Fauré, Paul Rama- dier en Tanguy-Prigent. Ook de secre taris-generaal van de Franse commu nistische partij, Maurice Thorez, be hoort tot de ondertekenaars. Koningin-moeder Elisabeth van Bel gië heeft schriftelijk haar instemming betuigd. Een groep Spaanse ballingen onder leiding van Salvador de Madariaga heeft geprotesteerd tegen de deelneming van communisten als Maurice Thorez, Luigi Longo en Louis Aragon, „die met hun naam de slachting van Boedapest, de gevangenhouding van duizenden en de vlucht van tienduizenden hebben ge dekt". Bovendien kan geen sprake zijn van een amnestie in Spanje, omdat „de politieke gevangenen noch de ballingen misdaden hebben begaan". Incident in Goa Het Portugese persbureau Lusitania meldt, dat in Goa „een groep terroristen uit India" in de nacht van 22 op 23 maart een politiegrenspost bij Querim Satarim heeft aangevallen met hand granaten en automatische wapens. De bezetting van de post reageerde prompt en fel en verdreef de aanvallers, die naar Indisch gebied wegvluchtten met achter lating van „enig oorlogsmateriaal". Volgens het communiqué zijn er geen slachtoffers gevallen en is de toestand aan de grens thans rustig. zijn terugkeer aan veel nieuwe stem men zou helpen. Zq rekenden aanvankelijk dat velen, die bij vorige verkiezingen liberaal heb ben gestemd, doch die daarin teleur gesteld zouden zijn, thans hun stem op Spaak zouden uitbrengen, en mogelijk ook hadden zij gedacht de discipline van de CVP te kunnen doorbreken, in het bijzonder bij de arbeidende klasse. Naar het schijnt zijn ze de laatste dagen wat teruggekomen van die blijde verwachtin gen. De liberalen hebben de wind niet in de zeilen, want ze zyn onderling nog wat meer verdeeld dat ze toegeven: en dat is de laatste maanden vooral in de Ka mer gebleken. Wel zullen er ongetwij feld liberale ministers zijn die voorkeur stemmen op zich zullen weten te ver enigen. En ook de liberale partij zal zeker profiteren van de stemmen derge nen die zich na de stakingen hebben afgekeerd van de socialisten. Zo zal dus het beeld van de nieuwe Kamer en van de nieuw Senaat waar schijnlijk niet al te veel verschillen van het huidige van beide instellingen, ook al zijn verrassingen nooit uitgesloten. Hoe daarna de nieuwe Belgische rege ring er uit zal gaan zien? Het is ook al moeilijk zich te dien aanzien aan voorspellingen te wagen. Een coalitie van rooms-katholieken en socialisten ligt voor de hand, hoewel Theo Lefèvre, de voorzitter van de C.V.P. en de grijze eminentie van de Belgische politiek (hij is overigens nog geen vijftig) verschei dene malen heeft bevestigd dat hij zich best kan voorstellen dat zijtn partij al leen zou regeren. Redelijk schijnt, zoals gezegd, een rooms-rode coalitie. Niet onwaarschijn lijk noemen Belgische politieke waar nemers het, dat daarvoor eerst Spaak als kabinetsformateur een échec zou moeten leiden, zodat daarna de C.V.P. eisen zou kunnen stellen voor een deel nemen aan de regering. Maar dat alles behoort in de eerst komende dagen nog tot het domein van de veronderstellin gen. Het is alsof men een huis reeds bouwt, terwijl er nog niet is geheld, dat laatste zal dan zondag moeten ge beuren. Uw bloed moge in Uw jonge jaren nog zo snel gevloeid hebben, bij het successie velijk ouder worden is het op passen geblazen, dat het niet minder snel gaat vloeien. Dat is een doktersaxioma, dat primair gesteld wordt, wilt U de honderd halen. Wie zich daaraan niet houdt, zal al gauw de droevige gevol gen ervaren, er een dik buikje op na houden, kortademig zijn en z*n hart in z'n keel horen kloppen, zodra hij een spurt maakt om de bus te halen. Nu is 't voor de meesten een heksentoer zich tot in het oneindige te moeten in spannen, om alle nodige facto ren voor een vloeiende bloeds- loop intact te houden. Nu ja: zo'n klein avondwan delingetje na het eten, al of niet om de hond uit te laten, kan er in het algemeen nog wel af. Dat is, wat men noemt, „even een frisse neus halen", maar daarmee is de zaak meest al bekeken. Daar komt ge er echter niet mee! Er moet hèèl wat méér gebeuren, vooral wanneer ge. hetzij thuis, hetzij op kantoor, een zittend leven voert, wat de spijsvertering niet bevordert. Nog langer wandelen dan ge nu al doet? Geen sprake van, want dat gaat maar in de benen zitten. En daarom zwelt dat buikje meer en meer, wordt ge zo rond als een kogel en durft ge geen enkele roomsoes in Uw' mond te stoppen. Eettlteerlijk luie stoel met een stel trappers, waarvan de weer stand door het verstellen van een schroef vergroot of ver kleind kan worden. Ml i TL.' en d ppp at houdt, terwijl u uitblaast van de dagelijkse vermoei enissen, Uw bloed voldoen de op gang om er jong en fit bij te blijven. Het fietsen in uw eigen gezellige kamer, zon der enige opzienbarende inspan ning bevordert meteen een goed humeur: zie, hoe deze heer van het leven geniet, temeer nu hij onder het lezen van alle gru welijke sensaties van de dag het bloed verfrissend door zijn aderen voelt lopen, terwijl er voor hemzelf geen lopen meer bi) is! Zo wordt dat telkens weer voor hem een avond uit duizen den! Ge kunt zelfs zo tussen door naar de televisie kijken: dan wordt het allemaal nog mooier. Deze tijd staat in het teken van „het gemak, dat de mens teallen tijde dienen moet". heeft de uitvinder best ^aar moet ik toch iets op weten te vinden", dacht de Neurenbergse uitvinder, die altijd op 't vinketouw zit, om iets te zien, wat anderen niet zien. En hij ging zitten plussen hoe het bloed kan blijven circuleren zonder dat ge er veel voor hoeft te doen. Ge kunt er zelfs voor de war me kachel Uw pijp bij roken of Uw krantje lezen en houdt nog droge voeten over. Wat vond die man dan wel uit? En degeen, die het ding koopt, wordt er minstens honderd jaar biK Iets voor U, meneer? Of U, mevrouw?. Tenminste: als voor U de Ja ren wegen gaan! PRINS PER HELIKOPTER NAAR WADDINXVEEN Over de werkbezoeken van Prins Bern- hard aan Tilburg en Waddinxveen op 28 maart vernemen wij nader, dat de Prins de reis van Tilbarg naar Wad dinxveen per helikopter zal maken. Prins Bernhard zal om twee uur in het Leypark in Tilburg opstijgen. Men ver wacht dat de Prins reeds om half drie in Waddinxveen kan aankomen. De heli kopter zal dalen op het voorplein van het nieuwe bedrijfsgebouw van de ver voersonderneming Citosa. Dit pand ligt in de omgeving van de watertoren van Boskoop. De helikopter, waarmee Prins Bern hard deze korte luchtreis gaat maken, is een toestel van de Koninklijke Lucht macht. Het auditorium genoot Verbroedering geesten vierd< hoogtij Jablotschka, Ciganyasszony satora, Do slubn marysin: dit zyn geen ongecorri geerde fouten van een machinezetter, maar liedertitels. Achtereenvolgens Russisch, Hongaars, Pools. De eerste betekent „appeltje", de tweede „De tent van de zigeu nervrouw", de derde zegt waarschijnlijk iets over MarietjeMet dergelijk klein goed in veelvoud is door de zorg van het Universitair Asyl Fonds een volle Stadsgehoorzaal urenlang beziggehouden. En ook met balalaika-klanken en met folkloristische dansen. Het was een beetje als anderhalf jaar geleden tijdens de „Week voor Internationale Samenwerking", toen ook aan het Ensemble „Xazbék", dat uit ballingen is samengesteld uit Rusland, Letland en Litauen, de dominerende rol was toebedoeld. Er studeren in Leiden, Delft, Utrecht en wellicht elders vluchtelingen, voor wie zich de Nederlandse gemeenschap garant heeft gesteld. Merkwaardig is op zo'n avond de verbroedering der gees ten, naar het devies van Hugo de Groot. De heldin van de avond was Milla Ar- schanska, verbonden aan „Kazbek", een zangeres met cabaret-temperament, met diepe en sensuele altkleur op de stem, met acteursbloed, rijzig, vitaal en op zwepend tot alle nuances in de dictie pa raat. Na nog geen minuut klapte hoog en lager geleerd auditorium op de maat van haar zang en op commando in de beide blijde handjes. Zij is vocaal geen Kathleen Ferrier, maar dat deerde niet. Ook haar partner Grischa Samojlenko is geen vocale uitblinker, maar hij ver tegenwoordigde in zijn sober gehouden liedjes, die de lokale sfeer van met wee moed teruggezongen landstreken oprie pen iets onnoemelijk sympathieks. We hebben daar al meermalen over verteld. Ook van het orkest, waarin de balalaika-bas met de enorme driehoekige klankkast en de hoge hals een specta culaire plaats inneemt, naast de so praan-balalaika, de domra's en de gi taren. Thans was er verrijking met een accordeonist. Al deze spelers hebben, be halve van hun virtuose routine, blijk ge geven van distinctie en tucht van de geest. Een hunner, een onbetaalbare droogkomiek als conferencier, - die stok stijf volhoudt dat Peter de Grote bij ons „schippen" is komen bouwen en de eer ste importeur was van oude klare in het rijk der czaren -, is als een harlekijn be jubeld. In het ensemble was een Hongaarse studentendansgroep ingeschakeld en een solodanser, allen in folkloristische tooi. Voor dit fascinerende dansen moet men acrobatie als bijvak kiezen. De heren zijn als koningen toegejuicht. Een grotere groep Hongaren, - vóór een eigenmaak-wanddecor om een lange tafel geschaard in een groepering, Frans Hals of da Vinei waardig -, gaf een ta bleau van het studentenkroegleven in het door hen ontvluchte land. Daar is gemeenschappelijk zingen begeleiding van al de emoties di. hen overvallen: een jolig, melancholisch, krijgshaftig of ironisch of amoureus zingen van verle den en van toekomende dingen, by bo kaal en wijn en samenzwerend glas. Eén gezongen woordje was ons bekend: „baba", in vertaling „schatje" Waarom zingt de Nederlandse student zo niet? De Vlaamse studenten, drie uur van ons vandaan, doen het ook ongeveer als die Hongaren. Er is verder nog een nationaal gekos tumeerd Pools zangeresje ten tonele ver schenen, Natalia Zlobinska, die liede ren van héér land zong, meest in balla- destyl en over vrijages. Zij beschikt over een technisch vrij aardig geschoolde stem. Haar „hop dzis dzis" was bestemd voor meerefereinen door de hele zaal. De uitroepen van bewondering voor haar en voor alles en het academische applaus zijn de hele avond lang niet uit de lucht geweest. V. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden (vac. P. J. van Veen) A. Groenenboom te Pernis. Bedankt voor Lunteren L. Blok te Ca- pelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum (6e pred.pl.) Joh. C. Baumfalk te Ommen; te Brui- nisse M. Kievit, kand. te Numansdorp. Aangenomen naar Kantens (Gron.) H. van der Laan, kand. te Voorburg. Be dankt voor Weesp (vac. W. G. Scheeres) A. G. Kornet te Oude-Wetering. C1IR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden W. de Joode te '8-Gravenhage-zuid en C. Verhage te Hil- versum-centrum; te Westzaan J. P. Geels te Haarlem-centrum en W. de Joode te 's-Gravenhage-zuid, van wie laatstge noemde is beroepen. Bedankt voor Mid- delharnls E. Venema te Zwijndrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam E. van der BfJ te Zeist. Uit wereldraad NU OOK NEDERDUITSE GEREF. KERK IN ZUID-AFRIKA? De federale raad van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika zal „krachtig" aanbevelen, dat de synoden van de Kaapprovincie en Transvaal zich uit de Wereldraad van Kerken terug trekken. De Nederduitse Gereformeerde Kerk is de oudste en grootste van de protes tantse kerken van Zuid-Afrika. De Raad bevestigde zyn standpunt t.a.v. de politiek van gescheiden ontwik keling voor blank en zwart, zoals deze door de kerk is aanvaard en toegepast (Kort geleden is de Nederduitse Herv. Kerk uit de Wereldraad van Kerken getreden). President Kennedy heeft gisteren zijn eerste ernstige nederlaag sinds zyn be noeming geleden. Het Huis van Afge vaardigden verwierp met,een stem meer derheid 186 tegen 185 stemmen een wetsontwerp dat beoogde ca. 3,8 miljoen arbeiders meer dan thans van de wet op het minimumuurloon te laten profiteren. De regering had vergeefs getracht het ontwerp door amendementen meer aan vaardbaar te maken. Niettemin stemden alle Republikeinen en ongeveer veertjj Democratische afgevaardigden uit de zuidelyke staten tegen. Het Huis nam met 206 tegen 162 stem men een ontwerp van de Republikein William Ayres aan, dat aanzienlijk min der ver gaat dan het voorstel van Ken nedy. President. Kennedy verwacht, dat het lopende begrotingsjaar, dat op 30 juni a.s. eindigt, afgesloten zal worden met een tekort van 2.2 miljard dollar. De uitgaven zullen 80.7 miljard dollar be dragen en de inkomsten 78.5 miljard dollar. Deze raming staat in tegenstelling tot de verwachtingen van president Eisen hower. die oorspronkelijk een overschot van 4,2 miljard dollar had geraamd en die aan het einde van zijn regerings periode twee maanden geleden nog re kende op een overschot van 0.1 miljard dollar. President Kennedy heeft, vooral in verband met het onderwijs en de werk loosheid. verschillende wijzigingen aan gebracht in de uitgaven op de begro ting 1961/1962, die door president Eisen hower was ingediend. President Kennedy verwacht dat de begroting voor 1961/1962 geheel in even wicht zal zijn op 83,2 miljard dollar, indien de ramingen van de regering- Eisenhower ten aanzien van de defen sie-uitgaven en de belastingontvang sten worden overgenomen. De bijzonde re boodschap van de president aan het Congres had betrekking op de niet-mi- litaire uitgaven. Verwacht wordt dat de militaire be groting aanstaande maandag of dinsdag zal worden ingediend en dat de pre sident voor militaire doeleinden grotere fondsen zal aanbevelen dan door pre sident Eisenhower werden voorgesteld. Ten aanzien van het begrotingsjaar 1960/61 zei Kennedy: .Men dient voor ogen te houden dat het begrotingsjaar 1961 duidelijk een jaar van recessie is met alle daaruit voortvloeiende invloe den. zowel op de inkomsten als op de uitgaven." Zuid-Afrika zou met India en Pakistan moeten onderhandelen De speciale politieke commissie van de VN heeft gisteren met 71 tegen nul stemmen, by zes onthoudingen een ont werpresolutie goedgekeurd, waarin Zuid-Afrika wordt gevraagd met India en Pakistan onderhandelingen te be ginnen over de behandeling van de men sen van Voorindische afkomt in Zuid- Afrika. Op de andere leden van de VN wordt een beroep gedaan, hierbü hun goede diensten te verlenen. Evenals in het geval-Angola in de Veiligheidsraad stemden de VS en de Sowjet-Unie voor de ontwerpresolutie terwijl Engeland. Frankrijk, Australië, België en Portugal zich van stemming onthielden. In het debat had de vertegenwoor diger van Saoedi-Arabië als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Alge mene Vergadering van de VN in haar volgende zitting die in september be gint, Zuid-Afrika moet uitstoten of schorsen, als dit land nog eens weigert de betrokken ontwerpresolutie uit te voeren. Het zesde land dat zich van stem ming onthield was nationalistisch-Chi- In Amsterdam is op 61-jarige leeftijd overleden de acteur en komiek Otto Aurich, mededirecteur van de Hoofd stad Operette. De heer Aurich, die in 1900 te Wenen werd geboren, kwam in 1936 bij de toenmalige Fritz Hirsch operette naar Amsterdam voor het vervullen van enige gastrollen. Daarna bleef hij in ons land. Kort na zijn terugkeer uit de kampen Auschwitz en Buchenwald richtte hij tezamen met Meyer Hamel de Hoofd stad Operette op. In 1951 werd hij ge naturaliseerd. In talloze Weense operettes trad hij op en van vele daarvan voerde hij de regie. Met zijn dwaas komische mimiek en zijn grillige humor was hy op het toneel vaak de spil, waarom de uitvoering draaide. De crematie zal maandag geschieden op Westerveld, na aankomst van de trein te 14.31 uur. VARA-tv-ploeg naar Australië vertrokken Gisteren zijn met een KLM DC-8 Netty Kleywegt—Rosenfeld, Pier Tania, Frans Verhey (cameraman) en Niek Hartog (geluidstechnicus» voor een maand naar Australië vertrokken. Ze zullen in Australië proberen voor de VARA een televisie-programma te maken, dat het vaderland een indruk zal geven over de wijze, waarop geëmigreerde landgenoten in Australië leven. Mies Bouman en Arie Kleywegt deden hen op Schiphol met vele andere vrienden en familieleden uitgeleide. De t.v.-ploeg hoopt op 25 april a.s. in ons land terug te keren. Socialistisch Lagerhuislid: „Commerciële tv in Engeland droeg bij tot een beter peil" Het Engelse socialistische Lagerhuis- lid Tom Driberg, die onder meer ook televisieredacteur is van „The Nes Sta tesman and Nation" heeft gistermiddag tydens een bijeenkomst van de Dr. Wiar- di Beekman Stichting in Rotterdam de Britse commerciële televisie (I.T.V.) een instelling genoemd, die qua opzet onaanvaardbaar is, maar die toch ook door de concurrentie met de BBC heeft bijgedragen tot een aanmerkelijke ver betering van het peil van de Britse televisie. Volgens de heer Driberg zün de pro gramma's van de commercële tv (A licence to print maneyniet zo slecht als aanvankelük gevreesd werd. De ITV heeft in belangrijke mater ge profiteerd van het enorme researchwerk van de BBC. Van enige (conservatief) politieke invloed is geen sprake, wel blyft er het probleem dat de ITV ge heel afhankelük is van de adverteer ders. De heer driberg waarschuwde er voor vergunningen te verlenen voor commer ciële televisie aan groeperingen, die be langen hebben in de perswereld. Dit is in Engeland een fundamentele fout gebleken. Hü acht overigens de pers in zün bestaansmogelükheden bedreigd door de aantrekkingskracht van de com merciële tv op de adverteerders. In Groot-Brittannië hebben nu 11 miljoen gezinnen een televisietoestel. De BBC bestrükt het gehele land, de ITV alleen de grootste bevolkingscentra. Vol gens de heer Drieberg zou de BBC op het ogenblik in staat zün kleurentele visie uit te zenden. Nederland stemde voor, omdat, zoals de afgevaardigde de heer R. H. Fein verklaarde „de Nederlandse regering tot de conclusie is gekomen, dat bezwaren tegen elke vorm van rassendiscrimina tie zwaarder moeten wegen dan andere ,Welke'.„op JF0» vaarae ter» lil zelf beschouwd, een stemonthoudlng dern" morgen voorbij is zo besloot" zouden hebben kunnen rechtvaardigen". Bakels z(jn rede Izwestja, het orgaan van de Russi sche regering, heeft gisteren verklaard dat de jongste voorstellen van de VS op de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens „geen aanvaardbare basis vormen voor een succesvolle voltooiing van de onderhandelingen". Volgens Mi- chail Michailof, de correspondent van het blad in Genève, schü'nen de Ame rikaanse voorstellen bü een nauwkeurige bestudering een herhaling van vroegere Amerikaanse opvattingen, welke onaan vaardbaar waren voor de Sowjet-Unie. In doorgaans goed ingelichte kringen in Washington is vernomen dat de re- gering-Kennedy, meer en meer de hoop op het sluiten van een akkoord over het staken van kernwapenproeven gaat verliezen, nu de onderhandelingen weer een week aan de gang zyn. De onder handelingen zullen echter in geen ge val worden afgebroken. Men meent dat de nieuwe voorstellen de wereldopinie bewüzen dat de Verenigde Staten op recht naar een akkoord streven. Achterstand in Birma Birma heeft tenminste 4000 artsen nodig om zün 21 miljoen inwoners een goede medische verzorging te kunnen garanderen. Thans beschikt het land er slechts over 100 en het zal nog zeker 20 jaar duren voor er 4000 zijn! Om toch in de meest dringende nood te kunnen voorzien worden in Birma mensen opgeleid, die na 27 maanden op leiding voldoende medische kennis bezit ten om hulp te kunnen bieden in de verst afgelegen streken van het land. Zü zullen daar medische centra stichten en leiden. Reeds 460 van dergelüke „kli nieken" zijn tot stand gekomen, die ieder 15000 tot 20000 mensen hulp bie den. In 1965 hoopt de regering het aantal te hebben opgevoerd tot achthonderd. JAARVERGADERING KON. NED. UITGEVERSBOND „Er wordt gevochten om de talentvollen" Op de gisteren ln het ICC te Am- sterdam gehouden algemene vergadering van de Kon. Ned. Uitgeversbond heeft de voorzitter, mr. F. B. Bakels, in zijn openingsrede er op gewezen, dat de besten onder de Nederlandse auteurs en publicisten in steeds toenemende mate te lüden krijgen onder een nüpend tüd- gebrek. Spreker zei dat hier een groot ge vaar schuilt vooral voor uitgaven op onderwüsgebled, met name het hoger onderwüs, waar in de praktyk blijkt, dat de geleerden door hun talloze com missies, hun directionele en administra tieve taken en hun representatieve plichten steeds minder tijd over heb ben voor wetenschappelyk werk, laat staan dat zü die hebben voor weten- schappeiyke publikaties. Dit ten nadele van henzelf, hun studenten en het aan zien van ons land. Over de literaire schrüver zei mr. Ba kels, dat men niet te snel moet aan nemen dat werkelyke artistieke schep pingen geen uitgevers, geen kopers, geen voldoende belangstelling ln het alge meen zouden ondervinden. Integendeel: zü krijgen een onverge- lykelijke kans in onze dagen. Uitgevers, radio- en televisie-instanties, museum directies en alle andere betrokkenen vechten om de talentvollen. Men moet de zaak niet omdraaien door te klagen over gebrek aan belang stelling voor creaties die door sommigen wel als kunstwerken worden bestempeld maar dit in werkelükheid niet zijn. Mr. Bakels wilde hiermee niet zeggen dat als een werk van letterkunde of kunst geen publieke waardering ondervindt het ook geen kunstwerk is. maar men moet zich niet verbazen als een werk dat kennelük geen kunstwerk Is, doch een modernistische gril ls niet door het grote publiek op prys wordt gesteld. De afnemende kritische vermogens van grote bevolkingsgroepen kan hier overigens wel een tüdelijke beïnvloeding door enkelen doen ontstaan die wel eens tot rbsurditeiten heeft geleld. Kunst be zit onvergankelyke waarde terwijl „mo-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9