Gebr.vanULDEN Beroemdste nederlaag van Britse oorlogsvloot origineel herdacht FILMS adlerette De Ruyter en zijn mannen liepen weer door straten van Chatham Wet uitkeringen wegen ingediend Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 maart 1961 Derde blad no. 30314 (Van onze Londense correspondent) In Chatham is gisteren op hoogst oorspronkelijke manier de beroemd ste nederlaag herdacht, welke de Britse oorlogsvloot ooit in haar historie heeft geleden. Een herdenking van een nederlaag is trouwens op zichzelf al iets heel origineels. Hoe dan ook, op deze stralende dag gebeurde er in het oude Chatham iets vreemds. Op de weg welke van de top van de heuvel naar de stad leidt, namen verbaasde voorbijgangers tegen het middaguur een troepje kleurig uitgedoste, met musketten en bijbehorende stokken gewapende mannen waar, samengedrongen rond het fiere oranje-blanje-bleu, dat zij met zich mee voerden. Telkens klonken er vervaarlijke knallen tussen de vrolijke wijsjes van de dwarsfluitblazers, gestoken in zeven- tiende-eeuwse hoog toegeknoopte gele lange jassen. De troep werd aangevoerd door een korte, gezette figuur in het lichtblauw. Op zijn grote, zwarte admiraalssteek wuifden kleurige veren en hij droeg een oranje sjerp om de lendenen. Het was Michiel Adriaanszoon de Ruyter in hoogst eigen persoon, volledig met lang, donker neervallend haar, sierlijke knevel en puntig sikje. Vervolgens boden de drie burgemees ters uit erkentelijkheid voor onze mari ne op hun beurt de commandant zee macht Nederland kleine geschenken aan. Chatham gaf een zilveren schaaltje, met het wapen van de stad er in ge graveerd, van zogenaamd Armadazilver. Dit is een nabootsing van een schaaltje behorende tot een servies, dat na de overwinning op de Armada van buitge maakt zilver werd vervaardigd. Tijdens de Cromwell-periode werd dit servies ergens in Devin begraven en aan het begin van deze eeuw weer gevonden. Dit geschenk symboliseert de reeds in de tijd van De Ruyter groeiende ver bondenheid tussen onze beide landen, zei de burgemeester. In de verovering van de Armada hadden de Nederlanders Geen publiciteit De bevolking had kennelijk het zekere voor het onzekere gekozen. Want in dit deel van Chatham was het angstig stil. We zullen maar vergeten dat er om duistere redenen helemaal geen publici teit aan de gebeurtenis was gegeven. Na een omtrekkende beweging om een plantsoen en kort beraad in de hoofd straat, waar nu een enkeling bleef staan kijken, trokken De Ruyter en de zynen recht op het raadhuis af waar de burge meesters van Chatham, Rochester en Gillingham in scharlaken gala-gewaden, vergezeld van hun bepruikte en toga- dragende gemeentesecretarissen, alsme- een groot aandeel, doordat de water geuzen verhinderden dat de Spanjaar den naar Engeland overstaken. De burgemeester van Rochester was er trots op dat De Ruyter de Medway de rivier van Rochester heeft genoemd. Hijzelf voert nog steeds de titel „admi raal van deze rivier". Toen men verzocht werd in een ande re zaal verversingen te gaan gebruiken, vergat De Ruyter wie hy was en waar schuwde hij zijn mannen met de stem van de luitenant ter zee tweede-klasse Kusters: „Niets in je zak, jongens!" Waarschijnlijk was het een goed be doelde toespeling op het oude bevel van De Ruyter dat er niet geplunderd mocht worden. „Wij hebben dezelfde orders!", zei de heer Kusters lachend. Laatste vaandelparade Des middags namen 26 officieren en manschappen van H.M. Limburg deel aan de laatste vaandelparade in Cha tham. Onze jongens hebben zich uitste kend by de Engelse detachementen aan gepast en marcheerden perfect op de muziek van het witte tropenhelmen dra gende martiale muziekkorps van de En gelse marine. Tydens een dienst in de kerk van St.- George werd het koninklijke vaandel van het op te heffen Nore-commando aan de geestelijkheid overgedragen om voorgoed een plaats te krijgen in het sacrarium. In deze kerk is er natuurlijk veel dat aan de laatste oorlog herinnert, onder andere gebrandschilderde ramen, waarop de evacuatie van Duinkerken symbolisch is afgebeeld en ook de slag in de Java-zee ter herdenking van de Engelse destroyer Electra welke daarbij is ondergegaan. Kapitein ter zee R. M. Crommelin, onze marine-attaché in Londen, die bij de plechtigheid aanwezig was, is zelf een der overlevenden van deze slag. In het grote gedenkboek dat zich in de kerk bevindt, staan de namen van de ruim 12.000 omgekomen Britse opvarenden, allen afkomstig van het marine-eta blissement in Chatham. J de andere sierlijk uitziende lieden met de vergulde scepters van de drie ge meenten over de schouders, gereed ston den hun steden zonder slag of stoot over te geven. De ervaring van bjjna 300 jaar geleden was genoeg. Maar een opgeluchte glimlach ver scheen op aller gelaat, toen De Ruyter de wachtenden met een vriendschappe lijke handdruk gerust stelde. Hij en zijn mannen, soldaten in het blauw en een bonte mengeling van het scheeps volk, werden uitgenodigd voor een fees telijke ontvangst in de burgemeesters kamer. Op De Ruyters verjaardag De Ruyter nam zijn zwierig hoofd deksel af, boog en sprak het verzamelde gezelschap toe. Hij vond het prettig na een afwezigheid van drie eeuwen weer terug te zijn in Chatham en hoopte dat dit van de destijds toegebrachte won den was hersteld. Het verheugde hem dat er dit keer geen versperring in de rivier lag. Hij dankte de autoriteiten voor het welkom dat onze marine was bereid en zei dat de uitnodiging om aanwezig te zijn bij de plechtigheid van de sluiting van het marinecommando van de Nore buitengewoon op prijs werd gesteld. In de oude zeeslagen was er, zo verzekerde hij, wederzijds respect ontstaan. TDe Ruyter was speciaal getroffen door het feit dat voor de plechtigheden juist zyn verjaardag, de 24ste maart, was uitge kozen Hij had voor de drie burgemeesters een paar kleine souvenirs meegebracht, namelijk een afgietsel van het wapen schild dat toebehoorde aan de man die Chatham zoveel last had bezorgd. De Ruyters evenbeeld besloot zijn toe spraak met de woorden: „Wij zijn er vandaag trots op, dat wij u onze goede vrienden kunnen noemen". Vrolijk deuntje De commandant van de zeemacht Nederland, schout bü nacht A. N. ba ron de Vos van Steenwük, kwam even tussen beide met de opmerking, dat in het dagboek van de beroemde Pep.vs vermeld staat, dat de Hollandse trom petters by de verovering van de Royal Charles een bekend vrolijk deuntje had den geblazen. Men liet het opnieuw klinken in de burgemeesterskamer. Het was, tenminste volgens de populaire tekst: „Je kunt vanavond de deur niet meer uit!" De twee Slclllaanse steden Messina en Reggio Calabria, tegenover elkaar ge legen aan de Straat van Messina, zijn gisteren door een aantal aardbevingen, waarvan er twee zwaar waren, getroffen. Er vielen echter geen slachtoffers. De be woners vluchtten in paniek uit hun hul zen. maar de rust keerde later terug. Men aarzelde echter nog in huis terug te ke ren. Een aantal huizen en gebouwen is beschadigd, maar de schade is minder dan aanvankelijk werd gevreesd. Nederlandse marinemannen, ge- de opheffing van het Britse marine kleed in kostuum van drie eeuwen geledenmarcheren door de straten van Chatham in Engeland. Zij luisterden de plechtigheden op bij commando in deze plaats, die be roemd is geworden door de tocht van De Ruyter in 1667. Over 1960 80 miljoen beschikbaar gesteld Het bedrag van de gelden die beschikbaar worden gesteld voor aan leg, verbetering en onderhoud van openbare verkeerswegen wil de regering afhankelijk stellen van het aantal motorrijtuigen. Stijgt in een bepaald jaar het aantal motorrijtuigen, dan zal het genoemde bedrag in evenredigheid met deze stijging toenemen. Dit is het uitgangspunt van het «ontwerp van de „wet uitkeringen wegen", dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Als basis voor het systeem is in dit ontwerp opgenomen, dat over 1960 een bedrag van 80 miljoen zal worden uitgekeerd. Advertentie Voor de verdeling van het jaarlijkse bedrag over de provincies die hun deel ieder weer over de betrokken on derhoudsplichtige instanties zuilen ver delen is in het ontwerp een formule opgenomen, waarin de in een provincie opgebrachte motorrijtuigenbelasting over een jaar. de oppervlakte van de pro vincie en het aantal inwoners der pro vincie zijn verwerkt, zodat de verdeling evenredig zal zijn aan deze drie fac toren. Alleen voor Zeeland is een af zonderlijke formule opgenomen, gezien de bijzondere geografie van deze pro vincie. In het ontwerp worden drie soorten wegen onderscheiden: secundaire, teriai- re en quartaire. Deze laatste zyn we- wegen onderscheiden: secundaire, tertiai- wegenplan voorkomen. De gelden be stemd voor de verschillende soorten we gen in een provincie zullen, naar de ministers zeggen, in één bedrag dienen te worden uitgekeerd, waarbij aan de provincies een zekere mate van vryheid wordt gelaten betreffende de wijze, waarop de uitkering over de verschil lende soorten wegen zal worden ver deeld. Wel achten de ministers Korthals, Toxopeus en Zylstra het van groot be lang, dat in elke provincie bij de ver deling een bepaalde verhouding wordt toegepast, waarin het belang van die categorieën wegen voor het wegverkeer tot uitdrukking komt en dat ook in de kosten van elk van die categoriën wordt bygedragen. Daarom is het ont werp de bestemming van 60% van de uitkering vastgelegd: 30% voor de se cundaire wegen, 15% zowel voor de ter tiaire als de quartaire. Tien procent van de uitkering hoeft de provincie niet jaar lijks onder de onderhoudsplichtigen op te delen. Zij mag dit bedrag reserveren b.v. voor bijzondere bijdragen in zeer kapitaalsintensieve werken. De regering heeft de suggestie van de commissie-Oud tot instelling van een wegenfonds met een afzonderlyke be groting niet overgenomen. Gezien het systeem dat zy gekozen hebben achten de ministers een dergelyk fonds niet van belang. NED. REISVERENIGING BESTAAT 55 JAAR Belangstelling reizen touringcar daalt (Van onze Amsterdamse correspondent) De belangstelling voor vakantiereizen per touringcar is dalende. De voorkeur van de touristen gaat uit naar het rei zen per trein en vliegtuig. Het komen de seizoen zullen belangrijk meer va kantiegangers naar het buitenland gaan dan verleden jaar. Een „modeland" is er dit jaar niet wel gaat de in teresse van steeds meer vakantiegangers uit naar de Scandinavische landen en Griekenland, welk laatste land op het ogenblik veel propaganda maakt om touristen te trekken. Dit is het touristische nieuws dat wij gisteren vernamen van de heer C. van Zwijndrecht, adjunct directeur van de Ned. Reisvereniging, tijdens een pers bijeenkomst te Amsterdam ter gelegen heid van het 55-jarig bestaan van deze organisatie. Het waren nog slechts kleine gezel schappen. die in 1907 zes dagen naar Londen gingen voor „maximaal 45 gul den" of vijf dagen naar Berlijn voor 40 gulden, van welk laatste bedrag nog iets werd gerestitueerd, omdat de reis- MÉÉR VIERKANTE METERS UIT ÉÉN BUS! Ripolin het beste voor Uw muren! „AVONTUUR IN NEW YORK" VOL GEPEPERDE KRITIEK CASINO In deze film levert Ame- rika-zèlf gepeperde kritiek op het kei harde leven in New York. een moloch, waaraan jaarlijks duizenden jonge men sen van buiten hun eer en gezondheid offeren. Het is bewonderenswaardig, zo rondborstig als deze film bepaalde schandelijke misstanden aan de kaak stelt en dan vooral de schaamteloze geldzucht, die letterlijk iedereen in haax dauwen heeft. Een hospita probeert van haar huurders te halen wat zij kan; een eigenaar van een dancing wil een knap jong meisje in zijn smerige vingers krij gen; de jonge musicus Pete Hammond uit Milwaukee laat zich konijnevel voor mink verkopen en even later wordt hij slachtoffer van een truc, waardoor hij zyn dure blaasinstrumenten kwijtraakt; wanneer Pete als musicus deelneemt aan een cruise naar Zuid-Amerika, wordt er méér dan muzikale medewerking ter verbetering van de stemming aan boord van hem verwacht. Dit alles zou nogal deprimerend zijn, indien niet het motief van de opbloeiende liefde tussen twee jonge mensen (Tony Curtis en Debbie Rey nolds) een verheffende tendens aan dit werk-in-technicolor had meege geven. Dat verzacht de stekeligheid van de meermalen bittere aanklacht tegen het onmeedogende gedrag van vele Newyorkers, die alleen maar be dacht zijn op zelf-handhaving in de harde strijd om het bestaan. Boven dien komen er nogal eens komische, beter nog: tragi-komische scènes in voor, waardoor er toch nog een zach te glimlach kan overschieten. Onder het motto „liefde overwint al les" springen de jongelui elkaar in hun tegenslagen bij, met een zeer openhar tig slot als happy ending. Wie een zoe telijk produkt verwacht vergist zich: daarvoor is de hier uitgebeelde werke lijkheid te hard, maar de groeiende ge negenheid tussen Pete en Peggy blijkt in staat hen beiden op de been te houden, onherstelbare schade te voorkomen en nieuw uitzicht te openen. Salammbo Bont kleurrijk spektakel Lido De Italiaanse regisseur Sergio Grieco heeft het ons wel heel erg breed uitgemeten. Iedere centimeter van „cinemascope" en alle kleuren van „eastmancolor' had hij nodig voor een spectaculaire uitbeel ding van zijn duik in de heel oude ge schiedenis. Een roman van Gustave Flaubert diende daarbij als springplank. Grieco kwam ver vóór Christus terecht in Carthago, de rijke havenplaats in het westen van het Middellandse Zeegebied. Maar ondanks alle rijkdom was de Se naat na de eerste Punische oorlog niet in staat de huurlingen, die uit alle windstreken waren aangetrokken om tegen de Romeinen te vechten, te be talen. Derhalve namen deze barbaarse vechtjassen het heft zelf maar in han den en hun manier van soldij innen was niet kieskeurig. Door plundering tracht ten zij aan hun trek te komen. Dat zü het daarbij vooral op Carthago hadden gemunt, laat zich raden. Ze voelden zich door de republiek bedrogen. De burgers van deze staat waren dan ook doodsbe nauwd, temeer daar het in de hoogste regionen hevig rammelde door jaloezie, intriges en verraad. En als dan tot overmaat van ramp de breed geschouderde leider van die bar baren overigens een heel nette kerel op het eerste gezicht halsoverkop verliefd wordt op de mooie Carthagese generaalsdochter Salammbó, die als VAN DEZE WEEK imiiiiniiii priesteres is aangesteld om de „heilige sluier van de godin Tanit" te bewaren, ja, dan liggen de problemen voor het opscheppen. En dan is voor regisseur Grieco de weg vry om de ene bonte scène na de andere voort te zetten, waarin verraad, moord en doodslag on waarschijnlijk welig tieren. Het doet allemaal nogal gekunsteld aan. vooral door de pren tbrief kaarten - decors en de opvallende trucages, zoals in het weinig echte gevecht van onze barbaarse held (Jacques Sernas) met een leeuw. Het jonge Franse sterretje Jeanne Valerie heeft deze Frans-Italiaanse co- produktie kunnen gebruiken als een aan loopje naar een meer belovende carrière in haar vaderland. Aan Edmund Purdom werd de rol ge geven van de heel slechte en sinister kwade genius in het geheel, Alles bij elkaar een bont spektakel, rijk aan avonturen en kleuren, maar tegen het einde ontsierd door een overvloed aan luguber bloederige details. De laatste dagen van Pompei Massaprodukt LUXOR „De laatste dagen van Pompei" is weer een van die massa- produkten, waar veel geld aan is besteed zonder dat een werkelyk kunstzinnig resultaat is bereikt. Dat schijnt dan ook niet te hoeven. In ieder geval, de geschiedenis van de gelijknamige roman van Edward Bulwer Lytton is boeiend genoeg. Ondanks wat lachwekkende sce nes van lydende christenen, die volko men ten onrechte verdacht worden van moordpartijen, ondanks enkele grove on waarschijnlijkheden, waardoor de held van het verhaal, de fiks gebouwde Steve Reeves, keer op keer aan de dood ont snapt. Zoals men uit de titel begrepen zult hebben speelt het verhaal zich goed deels af in de toentertijd uiterst be langrijke stad Pompei, waar de bevol king zich vergat in orgiën, geteisterd werd door een bende moordenaars en intriganten en tot slot ten onder ging door de uitbarsting van de Vesuvius. De ondergang van de stad is bijzonder rea listisch in beeld gebracht. man met de zwarte bril en de jonge, blonde vrouw, de laatste verwikkeld in liefdescompiicaties, waar zü nauwelyks meer een uitweg weetHet oog der camera richt zich op beider coupé, tevens op die van de andere coupées en de wandelgangen: telkens een boeiend beweeg van mensen tydens een lange, lange treinreis in de nacht en de vroe ge morgen. Vele mensen, zich aanvan- kelyk niet bewust van het achtervol gingsdrama van de politie op de moor denaar, doch dan uiteindelijk daaraan actief deelnemend. Tot dat alles in het reine is gebracht, de nieuwsgierigheid bevredigd is en het gewone leven van alle dag, als de zon is opgegaan, zyn gang herneemt. Een film met Lycyna Winnicka, Leon Niemscyk en Teresa Szmiqielówna Tn de hoofdrollen, waarby echter de grootste eer toekomt aan de ons onbekende re gisseur, die zoveel levensechte scènes met een zeer persoonlyke visie filmisch wist vast te leggen. Vooraf gaat een in teressant en mede door de prachtige kleuren hooglyk boeiend filmpje over het kweken van orchideeën. Koop geen auto alvorens met een BORGWARD te hebben proefgereden. Advertentie. De moderne ZIG-ZAGNAAIMACHINE in prachtige koffer slechts 7 kg. f440.—. f440.— Alléén by MEERPOEL - Breestr. 171 som later maar 38 gulden en 32 cent bleek te zün. Het Centraal Bureau tel de destyds 3 man personeel en er wer den 50 brieven en postwissels per dag behandeld. Op dit ogenblik werken er op dit bureau 200 mensen en is het aantal dagelyks te behandelen poststuk ken tot 2000 gestegen. Maar in 1909 byvoorbeeld waren er slechts 267 in- schryvingen op de reizen - in 1960 was dit aantal ruim 60.000 De N.R.V. beperkt haar werkzaam heden niet uitsluitend tot het arran geren van reizen. Zü organiseert daar naast cursussen ter voorbereiding van een reis, bouwde een grote reisbiblio- theek op heeft thans eigen bungalow- en tentenkampen en kocht by Wapen veld aan de oostzoom van de Veluwe een 14 ha groot terrein als kampeer- centrum. Voorts heeft zü in het buiten land 13 eigen hotels en worden Ryn- reizen georganiseerd per eigen hotel schip. BORGWARD Off. dealer VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN TELEFOON 23041 „Nachttrein" Spannende jacht op moordenaar STUDIO „Nachttrein" is een film vol beklemmende vondsten van de regisseur. Wat speelt er zich tijdens de reis in de constant voortrazende trein, waarvan het regelmatige gedender in hoofdzaak de illustratieve achter grond vormt, af? Wie is de man met de zwarte bril, die een slaapcoupé voor twee personen voor zichzelf op eist? Wie is de vrouw, die tóch met hem die coupé deelt? Wat hebben zij te maken met de moordenaardie ook in de trein meereist, of is deze de man met de zwarte bril zélf? Vragen, vragen, die wij niet willen verraden. Op de Jacht naar de moordenaar wor den vergissingen gemaakt. De verkeerde wordt gepakt, alvorens de politie de échte, na een wilde jacht, waaraan vele passagiers door het openveld deelnemen, tenslotte weet te arresteren. Het ganse leven in zo'n nachttrein is realistisch geobserveerd: het leven der passagiers óók, typen van de meest uit- I eenlopende pluimage. Daartussendoor bewegen zich de twee hoofdfiguren, de Met dodelijke afloop Amusante western met psychologische tic REX „Met dodelijke afloop'' ls een ongewone western, het heeft althans de pretentie dit te zyn. Niet het gewone schiet- en lynchwerk, niet alleen maar zeer slechte en zeer brave lieden, niet het simpele zwart-wit, deze film is zo wel letterlyk als figuuriyk gekleurd, de psychologische tic schynt ook in dit genre een onmisbaar ingrediënt gewor den te zün. Maar misschien is het juist aan die „tic" te danken of te wyten, dat het verhaal nogal traag op gang komt. Ove rigens wordt wel op amusante wyze ge toond. hoe een jonge pelsjager (Audie Murphy), een nogal onbehouwen en naïeve jongeling die zijn jeugd in de bergen heeft gesleten, na de dood van zyn oom en opvoeder naar „de stad" trekt. Onderweg ziet hy zich min of meer genoodzaakt een knap, maar ver waarloosd meisje dat van huis is weg gelopen, op sleeptouw te nemer. Een maal in de stad speelt de naieviteit van onze held hem parten; verschillende lie den proberen hem op onaardige wyze in het ootje te nemen en dat heeft ette- lyke relletjes tot gevolg. En in de laatste meters wordt de film zelfs span nend, als de jonge pelsjager toont, dat hy niet alleen maar onbehouwen en naief maar ook een flinke vechtersbaas is. Men mag raden wat daarvoor zün beloning is, want het slot is, hoe psycho logisch ook, nogal traditioneel. Winden waaien om de rotsen Kleurige romantiek uit de Noorse bergen TRIANON In het theater aan de Breestraat draait thans het vervolg van „En eeuwig zingen de bossen" naar het vermaarde boek van Trygve Gnlbrans- sen. Men mag wel als zeker aannemen, dat zeer velen reikhalzend naar dit ver volg hebben uitgezien, want het eerste deel heeft ettehjke weken in onze stad gedraaid. Ook dit tweede deel is weer vol kleurige romantiek uit de Noorse bergen. De regisseur (Gustav Ucicky) is er trouwens in geslaagd de ingrediën ten. die in het oorspronkelijke werk in voldoende mate aanwezig zyn, op sma- keiyke wijze filmisch op' te dienen, zo dat zy, die het zelf gevormde beeld van het tweede deel van deze trilogie willen vergelyken met wat de film ervan ge maakt heeft, tenvolle aan hun trek ko men. Zoals bekend gaat het in dit tweede deel om allerlei boeiende ge beurtenissen in het leven van de jonge Dag (de oude Dag is intussen overle den). diie meester op Björndal is ge worden. Het heeft weinig zin de details uitvoerig weer te geven. Wie net boek kent. zal met genoegen de bekende fi guren op net witte doek terugzien en wie het niet kent. krügt een indruk van hetgeen de schrijver voor ogen heeft gestaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5