HALF MILJOEN V.S.-SUBSIDIE VOOR LEIDS TEAM-ONDERZOEK Chr. Nat. Ulo-scliool Diepenbrocklaan wordt 1 sept, in gebruik genomen Loopvlak autobanden volkomen versleten Prof. Bottelier leidt groeps-jacht op oorzaak van atherosclerose Gero-cassetfe HEIDI BRUHL NAAR ALPHEN? Gevolg: slippartij op Rijksweg 4 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2S maart 1961 Tweede blad no. 30314 Unieke steun aan unieke speur-groep Meest frequente doodsoorzaak van middelbare leeftijd is een typische welstandsaandoening De Amerikaanse National Institutes of Health hebben een subsidie van ongeveer een half miljoen gulden verleend ten behoeve van een in Leiden onder leiding van prof. dr. C. J. F. Böttcher lopend team-onder zoek naar de oorzaken van de atherosclerose, de vervetting van de slagaderwand die verantwoordelijk is voor allerlei dikwijls dodelijke stoornissen in de bloedsomloop en de hartfunctie. Deze grote subsidie zal het mogelijk maken, dit onderzoek niet alleen voort te zetten maar ook sterk te stimuleren. Het Leidse onderzoek wordt verricht door een team van enkele tientallen medewerkers, onder meer medische, chemische en biologische specialisten. Ook in deze tijd van groeps-research is dit wel een van de belangrijkste voorbeelden van medisch-chemisch team-onderzoek in ons land. Hartaandoeningen, die meestal voortkomen uit of verband houden met ziekten van de bloedvaten, in het bijzonder de slagaderen, vormen tegenwoordig een der belangrijkste doodsoorzaken en verreweg de grootste doodsoorzaak in de leeftijdsgroep van 35 tot 60 jaar. Een juist begrip van het wezen en de oorzaken van atherosclerose zou het wellicht mogelijk maken, deze ziekten te bestrijden, daardoor de gemid delde levensduur te verhogen, en veel lijden te voorkomen of genezen. Op steeds jeugdiger leeftijd het begin Na het overwinnen of althans goed deels terugdringen van vele infectieziek ten en andere aandoeningen treden tegenwoordig in het bijzonder in de hoogontwikkelde westerse maatschappij vooral kanker en ziekten van hart en bloedvaten als voornaamste doodsoor zaken op. Ten dele is dit een direct ge volg van het genoemde terugdringen van andere ziekten. Kanker en hartziekten zijn beide ouderdomsverschijnselen, die vroeger minder voorkwamen doordat de gemiddelde leeftijd lager lag: men werd vroeger veelal niet oud genoeg om aan kanker of hartaandoeningen „toe te komen". De atherosclerose, die men populair zou kunnen omschrijven als een ver vetting van de binnenwand van lichaams en hartslagaderen, is echter niet alleen een relatief steeds meer voorkomend verschijnsel. Atherosclerose was enkele tientallen jaren geleden nog een bijzonderheid op veertigjarige leeftijd, doch tegenwoordig is het een zeldzaamheid waneer de eer ste symptomen daarvan niet optreden op veel jeugdiger, b.v. twintigjarige leef tijd, althans voor zover dit is te con troleren. Een van de moeilijkheden van het onderzoek is in deze situatie dat weinig „gezond" materiaal voor onderzoek ter beschikking kan komen, en dat b.v. scheikundige analyse van het slagader weefsel en de vervettingen meestal slechts mogelijk is na operatief ingrijpen wanneer het ziekteverschijnsel reeds in een vergevorderd stadium verkeert. Men heeft op grond van het vooral in de hoger ontwikkelde gebieden steeds frequenter en op jeugdiger leeftijd voor komen van atherosclerose de stellige in druk gekregen, dat het een welstands verschijnsel is, waarvan het optreden nauw samenhangt met de omstandig heden der moderne maatschappij. Een aanwijzing in die richting was ook het verschijnsel, dat atherosclerose of al thans de gevolgen ervan minder bleken op te treden in de oorlogsjaren in die landen, waar men noodgedwongen tot een uiterst sobere leefwijze moest over gaan. Welke factor? Welke facetten van de moderne maat schappij een overwegende invloed op het ziekteverschijnsel hebben, heeft men echter nog niet goed kunnen vaststellen: de voeding, de nerveuse spanningen, de gejaagdheid, het lawaai, een tekort aan lichaamsbeweging en andere factoren worden telkens weer in dit verband ge noemd. Ook de befaamde „managerziekte" moet tot de groep verschijnselen worden gerekend, die wellicht bestreden zouden kunnen worden wanneer men meer wist over het ontstaan van atherosclerose. Niet zelfde als arteriosclerose Atherosclerose wordt dikwijls verward met arteriosclerose, een andere slagader aandoening die meer populair „aderver kalking" wordt genoemd. Dit laatste is een verharding van de middelste laag van de slagaderwand, waardoor deze de „pompfunctie" niet naar behoren kan vervullen, met het gevolg van storingen in de bloedsomloop. Atherosclerose ech ter is het optreden van verdikkingen in de binnenwand van de slagader, waar door deze enerzijds de bloedsomloop be moeilijkt maar bovenal de voeding vanuit het bloed van de middelste laag van de slagaderwand verstoort en daardoor de werking daarvan belemmert. Vooral by de kransslagaderen van het hart kan dit lot ernstige stoornissen in de circulatie leiden. Vermoed wordt, dat sommige factoren die thrombose (vorming van bloedstolsel) teweegbrengen, ook een rol spelen bij atherosclerose. Onverantwoorde campagnes Er zijn verscheidene onderzoekers ge weest, die onder andere op grond van een scheikundige analyse van atheromen (de verdikkingen aan de binnenzijde van de slagaderwand) tot de conclusie meen den te moeten komen dat vooral het nuttigen van dierlijke vetten en eieren tot het optreden van atherosclerose leid de. Hieruit zyn hele acties tegen het ge bruik van deze voedingsmiddelen voort gekomen, die echter niet op gedegen we tenschappelijke grond rustten, zoals mede dank zy de Leidse onderzoekingen is komen vast te staan. In het duister Eigenlijk is de situatie zo, dat men nog in het duister tast, hoewel men de rich ting waarin men tasten moet wel be vroedt. Dit tasten geschiedt in Leiden door een zeer verfijnde scheikundige analyse, die ook de in Engeland en Ame rika gebruikte technieken overtreft. Veelal moet bij deze analyse van ge zond of aangetast slagaderweefsel met zeer kleine hoeveelheden worden ge werkt, aangezien men nu eenmaal bij zonder weinig materiaal ter beschikking kan krijgen. Een grote moeilijkheid daar bij is, dat voornamelijk materiaal met aandoeningen in een ver gevorderd sta dium verkregen kan worden, en dat een controle van het verloop van het ziekte verschijnsel in één individueel geval nu eenmaal tot de onmogelijkheden be hoort. Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Pro/, dt. C. F. BÖTTCHER. wiens team thans versterkt kan worden dank zij een opvallend grote Amerikaanse subsidie. (Foto L.D./Holvast) Steun Tot dusver werd het onderzoek vrijwel uitsluitend bekostigd door gezondheids organisatie T.N.O. en door de Universi teit, waaraan prof. Böttcher verbonden is als hoogleraar in de fysische chemie. De Amerikaanse subsidie is bestemd voor de salariëring van acht medewer kers gedurende vijf jaren en voor het aanschaffen van apparatuur. Binnenkort zal het team ook nog versterkt worden door tijdelyk toetreden van buitenland se krachten, zoals prof. dr. D. B. Zilver smit, Nederlander van geboorte en thans hoogleraar in de fysiologie in Tennessee (USA) en dr. M. Rodbell, medewerker van de National Institutes of Health (USA) die een jaar in ons land vertoeft. Internationaal contact Er bestaat de laatste jaren een nauw contact tussen het Leidse team en soort gelijke werkgroepen in Engeland en Amerika, waar men herhaaldelijk grote waardering voor het Leidse onderzoek heeft getoond. Dit bleek ook uit de reacties op Leidse publikaties in buiten landse medische tijdschriften, en het blykt thans andermaal uit de verlening van de bijzonder grote Amerikaanse sub sidie, daar de National Institutes of Health slechts dan gerechtigd zijn onderzoekingen buiten de U.S.A. te steu- nen, indien deze van bijzonder weten schappelijke nut zijn gebleken en niet op overeenkomstige wijze in het eigen land kunnen worden verricht. Herv. Jeugdraad nam afscheid van ds. D. H. Gijsbers Gisteravond heeft de Hervormde Jeugdraad in het gebouw „In de Moriaan" afscheid genomen van ds. D. H. Gijsbers. die naast zijn werkzaam heden als hervormde predikant te Lei- muiden gedurende enkele jaren een ge deelte van het Leidse hervormde jeugd werk voor zijn rekening had genomen. Ds. J. N. de Ruiter, voorzitter van de Jeugdraad, dankte ds. Gijsbers voor het vele constructieve werk. dat hij in deze kwaliteit heeft verricht en memo reerde o.a. diens aandeel in de samen stelling van het rapport over het jeugd- zorgwerk. Namens de Jeugdraad werd een stoffelijk aandenken aangeboden. Wederkerig dankte ds. Gijsbers voor de medewerking, welke hij van velen had ontvangen. Het Duitse zangeresje Heidi Briihlhet idool van vele teen agers en in ons land ook bij vele ouderen bekend door haar optreden in de weekeindshow van de AVROzalzoals wij reeds eerder berichtten een tournee door ons land maken. De tournee is echter door en kele contracten in Duitsland iets vervroegd. Volgende week komt zij reeds naar ons land. Naar wij vernemen is de mogelijkheid groot, dat zij vol gende week zaterdag in Alphen zal optreden. Enkele van haar Alphense fans willen namelijk na de affaire Karin Kraaikamp nog eens op afdoende wijze be wijzen, dat de centrumplaats van de Rijnstreek beslist geen rimboe is en hebben zich via een bekend Nederlands impre sariaat in verbniding gesteld met de Duitse impresario van Heidi. De eerste besprekingen, die hieruit zijn voortgevloeid, zijn gunstig verlopen. Heidi's impresario zou dit initiatief zelfs toejuichen, omdat hij door het vervroegen van de tournee in de knoop was komen te zit ten met het programma. AU verten tie Gat in 't hout? Wat nu pa? Pak Ceta-Bever GUPA! Tiende school van Geref. Schoolvereniging Leiden-Zuidwcst een stadsdeel, waarin straks plaats zal zijn voor circa 22.000 inwoners krijgt er over een half jaar een nieuwe naar een ontwerp van het Architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest gebouwde school bij. Het is de Chr. Nationale Ulo-school aan de Dienenbrocklaan, gelegen in het verlengde van de Telderskade. Het ligt in de bedoeling om de school op 1 september te openen. Met de opening van deze onder wijsinrichting, ivaarover de heer R. Postma straks de scepter zal zwaaien wordt de tiende school aan het scho- lenbezit van de Geref. Schoolvereni ging toegevoegd. Momenteel exploi teert deze vereniging zeven lagere en twee TJlo-scholen. Hoewel reeds in 1954 van het Minis terie van O. K. en W. voor deze school een urgentieverklaring werd afgegeven, heeft men niet minder dan zes jaar op de bouwvergunning moeten wachten. Eenmaal in het bezit van deze vergun ning vond reeds binnen drie weken (25 mei 1960) de ondershandse aanbeste ding plaats. Exclusief de centrale ver warming bouwt de firma J. Slootweg te Valkenburg de school, waarvan op 14 december jl. de eerste steen werd ge legd, voor f 244.709. Ruime hal met podium In het „hart" van de school, waarvan alle lokalen gelijkvloers zijn gelegen, bevindt zich een ruime hal 10 bij 22 meter welke voor tal van samenkom sten. o.a. ouderavonden, gebruikt zal worden. Langs deze hal, waarin ook ruimte is uitgespaard voor een podium liggen vrijwel alle op het zuiden de zes leslokalen en het natuurkunde- lokaal. Verder zijn in de plannen opgeno men een kamer voor het hoofd en het personeel, afzonderlijke toiletten en garderobes voor jongens en meisjes, een keukentje en een royale bergruimte voor leermiddelen. Een school in aanbouw. Hard wordt er gewerkt om de school op tijd 1 september a.s. gereed te hebben. (Foto L.D./Holvast) Achter de school komt een ruime speelplaats, met rijwielberging. Op deze speelplaats zal straks verkeersonder- richt worden gegeven. Gymnastieklokaal in toekomst Naast het gebouw is ruimte gereser veerd voor de bouw van een gymnas tiekzaal, waartoe B. en W. in principe reeds hebben besloten. Een bouwver gunning is hiervoor echter nog niet af gekomen. Is de school in de eerste jaren bere kend op een capaciteit van circa 200 leerlingen. Bij het ontwerpen van de plannen heeft men rekening gehou den met een eventuele uitbreiding, waarvoor de grond reeds is aangewezen. Extra zitting Leidse kantonrechter Steeds meer automobilisten rijden door, nadat zij aanrijding hebben veroorzaakt De extra zitting, welke de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren wederom heeft moeten inlassen teneinde een al te lange wacht lijst te voorkomen, bewees weer eens te meer, dat het aantal verkeers- zondaars ook in het kanton Leiden aan een niet geringe stijging onder hevig is. Onder het aantal zaken, waarbij sprake was van verregaande roekeloosheid en spelen met mensenlevens, trad de zaak tegen een 48-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede het meest op de voorgrond. Uit het onderzoek ter zitting bleek, dat verdachte op 14 december j.l. met zijn auto op Rijksweg no 4 onder Oegst geest onverwacht was gaan slippen en via het rijwielpad met groot gevaar voor enkele wielrijders de berm was Ingeschoten, waar de auto over de kop sloeg en totaal vernield werd. Verdachte kwam er vrij goed af en liep slechts een lichte hersenschudding op. Bij een nader deskundig onderzoek ontdekte de politie dat de loopvlakken van alle banden to taal versleten waren. Tot grote ver wondering van de magistraten voerde verdachte aan, dat de betreffende ban den niet van hem waren. Er moest dus een verwisseling hebben plaats gevon den, want zijn banden waren pas enige maanden oud en nog kort voor het on geval toevallig door de Rijkspolitie ge controleerd. Na zijn ontslag uit het zie kenhuis was hij direct naar de auto- restanten gaan kijken, doih de be treffende banden herkende hij niet als de zyne. „Het wrak werd direct door de politie in beslag genomen en U wilt toch niet beweren, dat zy de banden omwis selden?" vroeg de officier verwonderd. Neen dat wilde verdachte niet direct beweren, maar zijn banden waren het toch echt niet, want die waren pas hoogstens drie maanden oud. Er ontspon zich een technisch banden-dispuut tussen de kantonrech ter en verdachte, waarin verdachte erop werd gewezen, dat slechte „rijders" heus wel kans zien het loopvlak van een band binnen zeer korte tijd finaal „op" te rijden. Overigens kon verdachte van de slippartij zelf geen logische verklaring geven. De officier bleek bereid te zijn de zaak aan te houden, teneinde nog een nader onderzoek naar en een ander te laten instellen. Daar de politie zijns in ziens toch bij haar verklaring zou blijven, zag verdachte het nut van een aanhouding der zaak niet in en bewees t.a.v. de schuldvraag zichzelf hiermee allerminst een goede dienst. De rest was snel afgehandeld, daar de magistra ten weinig woorden meer aan deze zaak verspilden. De officier, mr. E. v. d. Schans, eiste twee geldboeten t.w. f. 50 subs. 10 dagen en f. 25 subs. 5 dagen. De kantonrechter achtte echter verdachtes gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel dermate ernstig, dat hij de eisen nog te mild vond en vonniste met twee geld boeten van f. 67,50 subs 12 dagen, dus totaal f. 135 subs. 24 dagen. Evenmin mild Het vurige pleidooi van zijn raadsman ten spijt, kon het gevaar, dat een 48- jarige winkelier op 9 januari met zijn auto op de provinciale weg onder Rijp- wetering veroorzaakte, de magistraten al evenmin mild stemmen. Ondanks het feit, dat enkele auto's betrekkelijk dicht achter hem aanreden, was verdachte op genoemde weg plotse ling gestopt omdat hij meende een zij weg te zijn voorbij gereden met als ge volg, dat een tweetal bestuurders door op de rem te gaan staan een aanrijding wist te voorkomen. De derde bestuurder reageerde iets te laat en kwam daardoor met zijn voorganger in botsing. Ver dachte bekommerde zich niet om de ge volgen van zijn daad en schoot vol gas genoemde zijweg in. Later verklaarde hij tegenover de politie, dat hij niets van een aanrijding had bemerkt en ook niet stil had gestaan, doch slechts zijn snelheid aanmerkelijk had verminderd. Daar één der getuigen t.a.v. het feit, dat verdachtes auto absoluut tot stilstand was gekomen zeer positief was, achtte de officier het bewijs hiervan voldoen de geleverd en eiste hij voor deze zeer gevaarlijke manoeuvre f. 80 boete subs. 12 dagen. Verdachtes raadsman hij zelf liet verstek gaan achtte het feit niet bewezen, terwijl z.i. bovendien de derde bestuurder evenals de anderen een aanrijding had kunnen voorkomen als hij beter had opgelet. Zijn cliënt was persé niet gestopt en had slechts wart verminderd, omdat hij bang was om op die donkere avond met slecht weer de weg kwijt te raken. Na enig ré- en dupliek, bleek de kantonrechter van oordeel te zijn, dat verdachtes schuld aan een ernstig feit wel degelijk vast was komen te staan en de eis z.i. nog te mild was. Hij vonniste derhalve met f. 100 boete subs. 20 dagen. De bestuur der, een 36-jarige bedrijfsleider uit Am sterdam, kwam er voor de door hem ver oorzaakte aanrijding met het milde vonnis van f. 15 subs. 3 dagen af. Andere mening Een 22-jarige student uit Valkenburg (ZH) presteerde het om met de door hem bestuurde auto in een bocht in de Val- kenburgse weg een lichtmast te doen sneuvelen. Verdachte kwam er met een hersenschudding goed af. De officier eiste een boete van f. 40 subs. 8 dagen. Hoewel verdachte zich van geen schuld bewust voelde, bleek de kantonrechter een andere mening te zijn toegedaan. Hij achtte verdachtes wijze van rijden der mate onverantwoordelijk, dat zijn von nis f 50 boete subs 10 dagen luidde. Opvallend „Het is opvallend hoeveel automobilis ten tegenwoordig doorrijden, nadat zij een ander schade hebben toegebracht met het gevolg, dat zij voor deze mis daad nog eens extra vervolgd worden" aldus de kantonrechter in de zoveelste zaak, waarin sprake was van doorrijden na een aanrijding. Verdachte, een 40- jarige automobilist uit Hazerswoude. reed met zyn auto op de Hooigracht achteruit tegen een aldaar geparkeerde auto op, bracht deze f 70 schade toe, doch wacht te de gevolgen niet af en ging er ijlings vandoor. Via zijn kentekennummer was hij echter spoedig opgespoord met alle gevolgen van dien. Ter zitting liet hij verstek gaan en daar de getuigen una niem zeer positief waren in hun ver klaringen, was de zaak snel afgedaan. F 50 boete en betaling van f 70 schade luidden eis en vonnis conform. LEIDSE BESTUITRDERSBOND IN 1961. Naast een overzicht van de belang rijkste politieke gebeurtenissen in Ne derland besteden de samenstellers van het jaarverslag van de N.V.V. Bestuur- dersbond, afdeling Leiden, natuurlijk veel aandacht aan de evenementen in het jaar 1960 in eigen kring. Zo wordt o.m. de viering van het 60-jarig be staan van de Bestuurdersbond op 22 april in de Stadsgehoorzaal gereleveerd. De ledenstand bedroeg op 31 december van het afgelopen jaar 6824, hetgeen een vooruitgang van 194 leden betekent. Verder zal men in het jaaroverzicht verslagen aantreffen van: het regionaal bureau voor arbeidsrecht, N.V.V.-tbc- fonds „Zonnestraal". N.V.V.-jeugdorga- nisatie .Jonge Strijd", Vrouwenbond, commissie culturele samenwerking, raad van advies voor de coöperatieve be drijfsgeneeskundige dienst, gewestelijk Arbeidsbureau. Raad van Arbeid. Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, commissie van toezicht op de gemeentelijke bedrijfstechnische school, gemeentelijke commissie voor huisvesting. Leids Onderling Zieken fonds, Leids Studiefonds, commissie ge meentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor hoofd- en handarbeid, plaatselijk comité bevolkingsonderzoek tuberculose, huuradvies-commissie, al gemene spaarbank, commissie voor de onderhoudsplicht. 1-Mei-commissie, mu» ziekvereniging „Nieuw Leven".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3