MOSKOU ZOU SCHERP WILLEN ANTWOORDEN OP BRITSE NOTA Onderhandelingen thans zonder Belkacem Krim Bejaarde man doodde zijn vrouw en zoon WEERBERICHT President Kennedy deed beroep op de Indiase premier Nehroe Ziekte vice-premier een ramp Fa. D. KRET Zn. Jongens en meisjes SEVEN -U P Ik zal nooit zeggen waarom Mahalia Jackson komt! (9nc/ <Sït leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 MAART 1961 No. 30314 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tenzij Moskou a.s. maandag heeft geantwoord op het Britse voorstel om de vrede in Laos te herstellen, zal de ministerraad van de ZO AVO (de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie), die maandag in de Siamese hoofdstad Bangkok bijeenkomt, zich beraden over optreden van de ZO AVO in Laos. Militaire adviseurs van deze verdedigings organisatie zouden het in Bangkok eens zijn geworden over de te nemen maatregelen. Intussen heeft president Kennedy gisteren aan premier Nehroe van India verzocht behulpzaam te zijn bij het tot stand brengen van staking van het vuren in Laos, zo is door het Witte Huis meegedeeld. Het wordt aan Nehroe overgelaten welke middelen hij daartoe zal gebruiken. Averell Harriman, president Kennedy's reizende ambassadeur, heeft gisteren ruim een half uur gesproken met premier Nehroe, wie hij een speciale boodschap over Laos van president Kennedy overhandigde. Harriman, die aanvankelijk donderdag reeds vertrokken zou zijn, zei, dat hij zijn plannen gewijzigd had met het oog op de toestand in Laos. Woensdag en donderdag had hij ook reeds met Nehroe gesproken. niet zeker of hij aanwezig zal zijn bij de opening van de zitting van de raad van het Pact van Warschau, maandag in Moskou. De reden van ht uitstel is niet bekend. Evenmin weet men of Gromyko nogmaals in Washington besprekingen zal voeren over de kwestie-Laos. Plannen gereed De „Washington Post" weet te melden, dat eerst troepen uit Pakistan, Siam en de Philippijnen gebruikt zullen worden als men tot gewapend ingrijpen in Laos zou besluiten. Na deze troepen zouden dan de 1400 Amerikaanse mariniers en de 2500 man sterke brigade van het Britse Gemenebest ingeschakeld worden. Deze brigade ,die in Malakka gelegerd is, bestaat uit Britten, Australiërs, en Nieuwzeelanders. De Amerikanen zouden bij hun opmars gesteund worden door circa 300 vliegtuigen. De Republikeinse Senator Alexander Wiley verklaarde gisteren in Washington: „Wat wij zullen gaan doen hangt af van wat het Krem lin in de komende 48 uur gaat doen." Er strijden thans negen nieuwe batal jons van de Vietminh (Noord-Vietnam) in Laos, aldus een gisteren uitgegeven officieel communiqué naar aanleiding van een onder leiding van Koning Sa- van Vatthana van Laos gehouden kabi netsvergadering. Drie van de negen Noordvietnamese bataljons doen aanval len op Kam Koet, 65 km ten oosten van de grens tussen Laos en Thailand, wel ke plaats thans door de Laotiaanse re geringstroepen ontruimd zou zijn. Zes andere bataljons bedreigen de oostelijke flank van de regeringstroepen ten zuiden van het opstandelingen- hoofdkwartier van Xieng Khouang, aldus het commu niqué. Prins Soevanna Phoema voert bespreking in Parijs De premier van de neutralistische re gering van Laos, Prins Soevanna Phoe ma, heeft gisteren in Parijs besprekingen gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Van Laotische zijde is vernomen dat de Prins ingenomen was met het verloop van de besprekingen. Men noemde de Britse voorstellen aan de Sowjet-Unie „de redelijkste oplossing" voor herstel van de vrede in Laos. Van de zijde vdn de Sowjetrussische delegatie in New York is vernomen dat de minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, zijn vertrek uit New York heeft uitgesteld. Aanvankelijk zou hij morgen naar de Sowjet-Unie, terugkeren. Thans is het Londen voorzichtig optimistisch Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Chroestsjow is gisteravond naar Mos kou teruggevlogen om het Britse vredes plan voor Laos te bestuderen. Volgens de correspondent van de Daily Express in de Russische hoofdstad wordt daar in diplomatieke kringen verwacht, dat Chroestsjows antwoord scherp zal zijn. De Britse regering heeft in de giste ren in Moskou afgeleverde nota staken van het vuren voorgesteld, alsmede bij eenroeping van de internationale wa penstilstandscommissie en een 14-mo- gendheden-conferentie, om een perma nente regeling tot stand te brengen. Men beschouwt in Londen een staking van het vuren als uitdrukkelijke voor waarde voor een internationale confe rentie. Het Russische standpunt zou zijn, dat aanvaarding van een interna tionale conferentie voorwaarde dient te zijn voor een wapenstilstand. Men ge looft dat de reden hiervoor is dat vol gens de Russen de wapenstilstandscom missie, bestaande uit Canada, India en Polen, haar bevoegdheid heeft verloren en slechts door de 14 mogendheden op nieuw kan worden opgericht. In Londen heerst thans voorzichtig optimisme. Men heeft volgens sommige waarnemers reden om aan te nemen dat de Russen aansturen op een geneutrali seerd en niet op een door de communis ten beheerst Laos. GILLENDE DAME JOEG INBREKER OP DE VLUCHT Toen de bewoonster van een woning in de Frankenslag in Den Haag gister morgen omstreeks half vijf gewekt werd door gestommel in haar slaapkamer, zag zij in het duister de vage omtrekken van een man, Zij begon te gillen, waarop de onbekende op de vlucht sloeg. Hij ren de de trap af en door de voordeur de straat op. Ondanks zyn haastig vertrek zag hij toch nog kans een damestasje met f. 300 en enige papieren mee te nemen. Buren waarschuwden de politie, doch de man werd niet meer gevonden. Hij was in de slaapkamer terecht ge komen, nadat hij langs de serre aan de voorzijde op het balkon was geklommen. Uit verschillende aanwijzingen meent men te kunnen opmaken, dat Belkacem Krim, de vice-premier van de Algerijnse regering in Balling schap, zeer binnenkort aan de galblaas geopereerd zal moeten worden. Hij zou aan een leveraandoening lijden. Eerder was gesproken van de mogelijkheid, dat Belkacem Krim toch de Algerijnse afvaardiging naar Evian zou brengen, zich in Zwitserland zou laten opereren en dan voor zijn herstel in de buurt van de afvaardiging zou blijven vertoeven. Dit plan zou nu echter van de baan zijn. In Arabische diplomatieke kringen in In Marengo, een plaatsje ca. 90 km ten Tunis noemt men de ziekte van Belka cem onverholen een ramp, nu de onder handelingen met Frankrijk in Evian voor de deur staan, aangezien hij van alle zijden het vertrouwen geniet. Zoals reeds eerder gemeld wordt de minister van Financiën Ahmed Francis als zijn eventuele plaatsvervanger ge noemd. westen van Algiers, zijn vijf leden van de thans ontbonden zgn. territoriale eenheden gearresteerd. Zij worden ervan verdacht o.m. vijftig granaten, twee mitraillettes en 1.000 patronen te hebben gestolen. De territoriale eenheden wer den enkele jaren geleden opgericht om het bevrijdingsfront (F.LJJ.) te bestrij den, maar zijn na de zgn. barricaden- opstand in Algiers ontbonden. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 AANHOUDEND DROOG Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI te De Bilt om 10 uur verstrekte blijft het weer in West-Europa on der invloed van een hogedrukgebied. Wat drogere lucht stroomt in de rich ting van ons land. De kans is dan ook groot, dat het morgen op de meeste plaatsen overwegend zonnig weer zal zijn. 26 maart Zon op: 6.30 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 13.08 uur; onder 3.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.16 uur, laag- water te 6.16 en 19.15 uur. 27/3 hoogwater te 0.09 en 12.43 uur, laagwater te 7.49 en 20.35 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een bijvoegsel. Twaalfjarige jongen steekt meisje in Alplien met mes Een 12-jarige jongen heeft het even eens twaalfjarige dochtertje van de fa milie Pont uit de Piet Heinstraat, in de Jan van Nieuwenhuizenstraat in Al phen om nog onbekende redenen met een mes in de rug gestoken. Het meisje kwam met haar vriendin netje van een bijeenkomst in gebouw Bethel en was op weg naar huis. De jongen is de meisjes geruime tijd zwaai end met het mes achterna gehold. Het mes raakte geen vitale delen, hoe wel het_ vlak langs de longen van het meisje is gegaan. De wond, die ruim anderhalve centimeter breed was, moest worden gehecht. Een en ander speelde zich woensdag avond al af. maar werd nu pas door de politie meegedeeld. De politie heeft de jongen gisteren verhoord. Op een onbewaakte overweg in de omgeving van Zwolle werd gis teren een opleggergeladen met een bulldozer, door een trein gegrepen. Advertentie van 714 jaar. Zie vooral de advertentie van op pagina 4, 4e blad over een fantastische feestmiddag op woensdagmiddag 19 april. Familiedrama in Amsterdam-West (Van onze Amsterdamse correspondent) De trein ontspoorde doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken Werving Papoea-bataljon in N.-Guinea begonnen Te Hollandia hebben zich gisteren de eerste 200 Papoea's laten inschrijven voor dienstneming bij het Papoea-vrjj- willigersbataljon. Deze groep zal een dienstverband aangaan van drie jaren in het korps als chauffeurs, koks e.d. De eerste asperges Gisteren werden te Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken en ter veiling aangevoerd. Deze brachten teler Verduit uit Bergen op Zoom f. 24.80 per kilo op. Mevrouw Jackie Kennedy heeft met haar zuster een bezoek aan New York gebracht, waar zij bij anti quairs gezocht heeft naar artikelen voor het Witte Huis. De zusters verlaten het vliegtuig bij de aan komst in New York In de Bonairestraat te Amsterdam-West heeft zich gisteren een gruwelijk familiedrama afgespeeld: een bejaarde kapper wurgde in de ochtenduren zijn 73-jarige echtgenote en vermoordde tegen de avond zijn 41-jarige zoon. De dubbele moord, die om 7 uur 's avonds werd ontdekt, had bijna een derde slachtoffer geëist, want de politie trof de dader aan in een poging zich van het leven te beroven. De man, die is opgesloten in het politiebureau Overtoom, waar hij vannacht werd verhoord, was aan vankelijk zeer overstuur doch toonde zich later opvallend kalm. Tegen hoofdinspecteur P. L. Landman, die het onderzoek leidt, zei hij telkens, wanneer over het motief van zijn verschrikkelijke daad vragen werden gesteld: „Waarom ik het heb gedaan, zeg ik nooit, n o o i 11" Nauwelijks een minuut later klonk de radio-oproep van het hoofdbureau be stemd voor de in de omgeving van het Surinameplein patrouillerende politie auto. Enkele minuten voor zeven ston den twee agenten bij de voordeur. Het was rustig in de woning. Toen zij door het raampje keken, zagen zij in het voorhalletje, geklemd tussen tochtdeur en voordeur, het lichaam van een man liggen. Dader versuft De agenten begaven zich, na vergeefs te hebben geprobeerd de deur open te krijgen, via de woning van de buren naar de achterzijde en sloegen een ruit van de keukendeur kapot. In de keuken troffen zij de oude man aan. Hij had de gasleiding van het fornuis losge schroefd en zat in een leunstoel vlak voor de opening, waaruit het gas stroom de. De politie was juist op tijd gekomen. De man gaf weliswaar een versufte in druk, maar was spoedig weer opgeknapt. De zoon, die badend in het bloed in het halletje lag, was dood. Tijdens de slagen, die hem met de hamer op het hoofd waren toegediend, was de kop van de steel los geschoten, de vader had deze kop onder de kokosmat geschoven. De steel werd gevonden bij de keuken deur. Onmiddellijk daarop vonden de agen ten in de slaapkamer het lichaam van de vrouw. Vanmorgen heeft de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust sectie op beide lichamen verricht. De situatie in de wo ning is voorts in ogenschouw genomen door de officieren van justitie mr. W. Tonkens en mr. W. K. baron van De- dem. alsmede door hoofdcommissaris H. J. van der Molen en de commissarissen H. J. Moll en P. A. Jong van de cen trale recherche. De 72-jarige man, die tot voor enkele jaren een kapperszaak dreef aan de Herengracht, woonde met zijn vrouw en zijn geestelijk niet geheel volwaar dige zoon in de benedenwoning in de Bonairestraat 80. De zoon wiens ini tialen met die van zijn vader overeen komen, ging gistermorgen zoals gewoon lijk naar het kantoor waar hij als loop knecht werkzaam was. Wat zich in de ochtenduren daar in die driekamer woning heeft afgespeeld, is nog niet ge heel duidelijk. De verdachte wenst zich hierover niet uit te laten. Wel heeft hij bekend, zijn vrouw om half elf in de aan de achterzijde van het huis gele gen slaapkamer te hebben gewurgd. Met een hamer Vermoedelijk heeft de man de rest van de dag de woning niet verlaten. Toen de zoon kort na half zeven de sleutel in het slot van de voordeur stak, stapte de vader de gang in met in zijn hand een hamer. Er is tussen beide mannen niet veel gesproken tijdens een korte vechtpartij verbrijzelde de va der met de hamer dc schedel van de zoon. Tot op dat ogenblik waren de omwo nenden nog onwetend van wat zich reeds eerder in het huis had afge speeld. De worsteling van de beide man nen bleef echter niet onopgemerkt. De bovenbuurman, de heer Groenewoud en een andere buurman de groentehande laar Roubos. hebben verklaard op het lawaai te zijn afgekomen. Via een raampje in de voordeur konden zij kij ken in een in de gang hangende spie gel. ..Ik zag vier worstelende benen en er zat bloed aan de muur", aldus de heer Groenewoud. De heer Roubos rende naar zijn winkel en belde het alarmnummer 5x8 van de politie. Mahalia Jackson, Amerïka's be roemdste zangeres van gospelsongs, komt naar Nederland. Wie is deze negervrouw met haar prachtige, volle stem? Wat weten we van baar gouden hart, haar moed, haar weergaloze levenskunst? Geboren in de armste wijk van New Or leans, staat zij nu op de toppen van de roem. Iedereen kent de donkere, bewogen stem, die het religieuze negerlied uitzingt over de wereld: „Van het Paasfeest zing ik elke dag..." In LIBELLE van volgende week begint een serie van twee verhalen, waarin het leven van Mahalia Jackson ontroerend en zeer in dringend wordt beschreven. Ex clusief voor Libelle, want is nu eenmaal beterl Uit Het Leidsch Dagblad van i 26 maart 1861: Geveilde -percelen De gehouden verkooping 1 ten overstaan van den heer A. J. Rijshouwer alhier op 23 Maart 1 1861. Een beklante houtzaagmo- 1 len genaamd de Hooiberg zijnde j een bovenkruyer met twee hout- loodsen, meesterknecht- en knechtswoning met verder toe- 1 behooren, staande en gelegen 1 aan den Maredijk onder Oegst- 1 geest, kooper A. J. van Hoeken j alhier voor f. 4000. De heer J. Wolters te i Utrecht, bekend als schrijver i eener geschiedenis van Surina- i me en om zijn ijver voor de af- schaffing der slavernij, heeft i aan Z.M. den Koning bij adres i verzocht, om de afschaffing der slavernij in de Ned. W.-Indische i bezittingen bij besluit te bevelen i Bij de heden Maandag J plaats gehad hebbende aanbe- 9 steding van het dempen der Ma- rendorpsachtergracht (thans v. d. Werffstraat) is dit werk aan- 1 genomen door den metselaar J. 1 v. der Tas voor de som van 15975.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1