Kerkdiensten Leiden en omgeving O, die slemtecliniek... Staat opleving in de Amerikaanse economie binnenkort voor de denr? Huidige werkloosheid voor een gedeelte van structurele aard Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 maart 1961 Zesde blad no. 30314 Zondag 26 maart Lelden Hervormde Gemeente, Ple- ïskerk: 10 uur ds. P. Kloek (Openbare ■loofsbelijdenis) Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds .D. J. ossers (Openbare Geloofsbelijdenis). Marekerk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter Openbare Geloofsbelijdenis); 5 uur ds. Ottevanger. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot (Open- re Geloofsbelijdenis). Bethlehemkerk: 10 uur ds.J. Mackaay Oegstgeest. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Ach- tberg (Openbare Geloofsbelijdenis). Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bou- r (Openbare Geloofsbelijdenis). Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. R. H. ter Haar Romeny, Lelden; 7 uur heer J. Voordouw voor ds. Vossers. Aula school Marinxstraat: 10 uur ds. l Ottevanger (Heilig Avondmaal). Ver. van Vrijz. Hervormden (Leldse ilkshuls)10.30 uur ds. W. J. H. Hu- Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer Voordouw, vicaris. Diaconessenhuis10.30 uur ds. J. de it. Jeugdkerk (aula Gymnasium)10 uur heer L. de Liefde. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 uur ds. De r (Openbare Geloofsbelijdenis); 5 uur J. Thomas te Amersfoort. Aula school morstraat: 10 uur ds. J. Thomas; 5 uur De Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert; jut dr. Westerink 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk10.30 uur ds. Heule; uur dr. Dronkert. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) uur ds. Westerink; 5 uur ds. Heule Ipenbare Geloofsbelijdenis) Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. Haan. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. lema. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5'uur ds. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. L. tsen te Rotterdam. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. rheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Kkenzie. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudsesingel 50: uur Hoogmis met palmuitreiking; 5 'vespers (donderdag 8 uur Hoogmis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 t dienst. Raptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. !go te Maassluis; dinsdag 8 urn bijbel- preking. leger des Heils: 10 uur Heiliglngssamen- ast; 6.45 uur openluchtsamenkomst ngetje; 7.30 uur verlossingssamenkomst. iarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur S. G. Boesenkool; 7 uur ds. J. H. Bo te Alphen aan den Rijn (Jeugddienst) irf. Kerk: 10 en 6.30 uur ds W. J. i Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ost des woords; 6.45 uur ds. L. S. den te Sassenheim. Uphen aan den K(jn Herv. Gem. Ju- ustraat: 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer A.)6.30 uur dr. G. Ph. Scheers agddienst). Gebouw Jonathan: 10 uur P. A. Lefeber (H.A.). Kapel Gouw- i: 10 uur ds. J. H. Bogers (HA.); 6.30 ds. C. A. Korevaar te Rotterdam, iel Hooftstraat: 9.30 uur ds. C. A. Ko- ar te Rotterdam; 6.30 uur ds. A. ure. Oudshoornseweg10 uur ds. G. !ée. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. feen. Geref. Kerk.Maranathakera Raad- «straat: 10 uur ds. Wljma; 6.30 uur H. Schiiring. Salvatorikerk W. de Jgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schüring; uur ds. W. Wljma. Hooftstraat: 10 630 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk maakt)10 uur leesdienst; 5 uur Scholte. Chr. Geref. Kerk, Jeruza- kerk, Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur M. S. Roos. Oud-Geref. Gem., Van Mersloostraat: 9.30 en 4 uur de heer Unden te Krimpen aan de Lek. Rem. tf. Gem., Van Mandersloostraat7 uur A. W. Cramer te Nieuwkoop. Evan- atie IJsbaangebouw: 10 uur lees- ut; 6.30 uur de heer D. Lugthart. rothuizen Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. w. A. S. Laurense. Geref. Gem.: en 6 uur leesdienst. wiegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. d. Bosch; 6.30 uur ds. Smit te Loplk. twerbrug)6.30 uur ds. C. v. d. Bosch T Evang. 9 uur ds. Schellevis te Gou- ,7 uur prof. dr. W. C. van Unnik te koven. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur C. J. Tlssink. (Nieuwerbrug)9.30 en uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (Vrij- ijakt)9.30 uur leesdienst; 3 uur ds. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur Uenst. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; "f ds. J. v. d. Schors te Amsterdam «koop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur L. Heljmans; 6 30 uur ds. A. de Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. v. d. Spek te Rotterdam-IJsselmonde. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Brufjn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. HoofVisscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. Hout. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer (Belijdenis des Geloofs); 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. dr. S. U. Zuldema te De Bilt (U). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. Wilsum te Dedemsvaart. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie-samen komst: 3 uur (Nutsgebouw. v. e. Ende laan 52) spr. dhr. J. Hilbrlnk te Vrooms- hoop. (Maranatha-bijeenkomst)woens dag 8 uur in het Nutsgebouw, v. d. En delaan, spr. dhr. Th. Dlkkes, evangelist te Leiden). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(jn Herv. Gem.: 9.30 ur ds. A. Makkenze (bevest. lldm.) „Looft God met bazuingeklank Het moderne orgelfront in de Ger. Maranatha-kerk te Rijnsburg. (Foto Will Elselln) 6 uur ds. A. Makkenze (kapel Nieuwe Duinweg)9.30 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee en vie. J. van 't Kruis (bevest. lidm.). Gymnastieklokaal Nar cisstraat) 10.30 uiir dhr. J. van Ham te Lisse. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Bouman, H.A.); 6 uur ds. Bouman. Oude Kerk: 10 uur ds. J. W. van der Linden te Den Haag; 6 uur ds. De Vos. Kapel: 10 uur ds. Hagen (H. A.); 5 uur ds. Hagen. Groen van Prinste- rerschool: 10 uur ds. Bouman. Aula Nieu we Begraafplaats: 10 uur ds. Moerenhout. Zeehospitium: 6 45 uur ds. Hagen. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijlman (H. A.); 5 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.30 en 5 uur ds. Breen; 8.30 en 3.15 uur ds. W. G. de Vries. Ge ref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur lees dienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. B. Bakker, legerpredikant te Doorn. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (Openb. Belijdenis): 6.30 uur de heer J. van den Hoek. (Kerk- zaal)6.30 uur ds. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Aalbersberg te Vlaardlngen; 6 30 uur ds. Dijk (Openbare Belijdenis). (Kerkzaal): 10 30 uur ds. Dijk; 6 uur ds. Aalbersberg. Vrijz. Herv. (gebouw Linden- laan 12a)7 uur ds. J. P. van Mullem te Rotterdam. Lelinuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G Pettlnga; 7 uur vicaris J. Mansvelt. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 9 uur ds. J. P. Geels te Haarlem-c; 3.30 uur ds. D. van Wilsum te Dedemsvaart. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud- Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. H. Faber. Nieuwkoop Herv Gem 10 uur ds. W. H. de Jong (HA.); 6.30 uur ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. K. Krabbe te Hlllegom. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer (Palmzondag). Chr. Geref. Kerk9 30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Nonrdwyic-BInnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds, J. van Dok (Openbare Belijde nis). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kui per te Sassenheim. (v d. Berghstlchtlng 11 uur ds. Kuiper); 5 uur ds. H. v .d. Berg te Sassenheim. KoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur (bevestiging lidmaten) en 5 uur (H. A.) ds. N J. Cupedo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds, A. H.' Smits (Openbare Belijdenis); 7 uur ds. A. H. Smits (leesdienst). Oegstgeest Herv. Gem.: Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (bevestiging lidmaten). Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur vie. S. Meyburg. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwlj- gerkerk: 10.30 uur geen dienst. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Meyer. Geref Kerk (Vrijgemaakt), W. de ZwlJ- gerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur i. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 5 uur ds. L. Floor sr. te Nleuw-Vennep. RUnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud (Openbare Geloofsbelij denis); 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Be- thelkerk: 10 uur ds. M. van Gosllga (H. D 5 uur ds. L. van Harten te Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bljleveld. Rapenburgkerk9-30 uur ds. Bljleveld; 5 uur ds. v. d Linde. Maranathakerk: 9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. Post. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 5 uur ds. J. H. v .d. Hoeven te Zwijndrecht. Chr. Ge ref Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser te Sas senheim. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. J. N. de Rui ter te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ter-Aar Herv. Gem.: 10 30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur (Openbare Belijdenis) en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds Langeler. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10.15 uur drs. R Brands; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorschoten Herv. Gem. (in Geref. Kerk)10.30 uur ds. E. Saraber en ds. W. G. Meijerlng (Openbare Belijdenis); 7 uur vicaris Hammlnga. (Rijndijk): 10 u. vicaris Hammlnga. (Hulp en Heil): 10 u. Onze Bridgerubriek Bridgevraag van deze week: West gever, allen kwetsbaar-viertal- lenwedstrijd. De zuidspeler heeft: Sch. A V 7 4 Ha. H B 5 Ru. 9 7 6 KI. A 8 3 Biedverloop: west pas noord 1 harten oost pas zuid 1 schop pen west (tegenpartij) 2 klaveren noord pas oost pas wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze pagina. Twee bijzonder instructieve spel len, voorgekomen in de selectie wedstrijden van de NBB, hebben de kwestie der slemconventies weer eens in het volle licht ge plaatst Wederom is gebleken, dat ook dit onderwerp nog een bron van studie biedt voor de Neder landse topspelers. Een eerste noot die niet werd gekraakt was: WEST OOST Sch. A 9 7 4 N Sch. H V B 10 8 6 3 Ha. H 10 9 8 6 5 WO Ha. A B Ru. Z Ru. V 7 4 KI. H 7 2 KI. 5 Oost gever, NZ kwetsbaar. Aan beide tafels opende oost met 4 schoppen, wat gezien de kwetsbaarheid een goed bod was. Wat moet west doen? Men kan na tuurlijk met honderd-en-één conventies komen aandragen, maar daar er be paald niets te zeggen valt tegen de lo gica van commonsense, ga ik eerst het bod „5 schoppen" verdedigen. Wat betekent dit? Daar 4 schoppen praktisch nooit ge opend zal worden op een spel waarin twee of meer azen zitten (en oost dus ten hoogste één Aas kan hebben), be tekent 5 schoppen zeker, dat west ten minste twee eerste controles heeft en zeker géén twee directe verliesslagen in enige bijkleur. Onder die voorwaarden moet oost wellicht 6 schoppen bieden maar het blijft moeilijk, omdat wanneer we wests bezit in harten en ruiten om wisselen, 6 schoppen kansloos is. Een betere biedserie is: oost 4 schop pen west 5 ruiten oost 5 harten west 6 schoppen. Wel is het hier natuur lijk nodig 5 ruiten als absoluut forcing te spelen (het toont sleminteresse en Ruitenaas of renonce), waarna oost gra tis zijn eerste controle in harten kan kand. Van Gemert te Straatsburg; 7 uur ds. Van Leusden (HA.). Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 6 uur ds. J. M. Zinkstok. Warmond Herv. Gem.: 10 uur (Open bare Geloofsbelijdenis) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: J. Hengeveld te Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. W. VerwelJ. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. Moolhulzen te Lelden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Sch. A V N Sch. 4 Ha. H 10 6 WO Ha. A V9 87543 Ru. 6 4 Z Ru. 9 5 2 KI. A V 10 9 7 3 KI. H Oost opende met 4 harten (niemand kwb.) en aan tafel I bood west 5 har ten een onjuist bad. daar hij twee verliesslagen in een bijkleur heeft. Oost bood 6 harten, maar zuid vond de uit komst in ruiten en OW gingen één down. Aan de andere tafel ging het: oost 4 harten west 4 SA (azen vragen) maar toen kwam noord in de bieding met 5 ruiten, oost en zuid pasten en west volstond met 5 harten. De noord speler had 5 schoppens van de Heer-10, één hartentje, één klavertje en zes hoge ruitens; een 5 schoppenbod in dit sta dium zou een goed geëindigd avontuur geweest zijn (1 down slechts!). Laten we interventie even buiten be schouwing, dan is een redelijke bieding voor OWoost 4 harten west 4 schop pen (Schoppenaas en sleminvite) oost 5 kalveren (ik heb ten hoogste één ver- liesslag in klaveren; oost, de zwakke hand, heeft géén twee azen en mag ook daarom zijn tweede-ronde-controle in klaveren aangeven) west 5 harten (ik controleer de ruitens niet) oost pas (ik ook niet). Met askingbids gaat het: oost 4 har ten west 5 ruiten (wat heb je in rui ten partner?) oost 5 harten (afwij zing iS heb er twee directe verlies slagen in) west pas. Allemaal feitelijk niet zo heel moeilijk meer een kwestie van studie en van onthouden, want het kan weer best een jaartje duren alvorens er weer zo'n spel voorkomt! Antwoord op bridgevraag dezer week: Noord heeft door in de tweede biedron- de te passen een minimaal openingsbod aangegeven. Zuid heeft echter zó veel, dat hij in ieder geval een manche moet bereiken. Hij moet dus thans óf die manche bieden, of een bod kiezen dat de bieding gegarandeerd aan de gang houdt. In aanmerking komen dus: 3 klaveren (bod in kleur der tegenpartij en dus forcing), 3 Sansatout of 4 harten. Tegen het laatste bod pleit, dat zuid geen aftroefslagen heeft en de lengte van noords hartenkleur onvoldoende kent. Uit het bieden is het haast wel als zeker af te leiden, dat noord enige kracht in ruiten heeft, zodat 3 SA min der gek lijkt dan men op het eerste ge zicht zou zeggen. Waardering3 klaveren 10 punten; 3 SA 9 punten: 4 harten 4 punten. Noord had twee kleine schop pens, hartenaas-vrouw vijfde en in de lage kleuren elk heer-derde. H. W. Filarski. Toekomst in koersen V.S. verdisconteerd? (Van onze financiële medewerker) Sinds de presidentsverkiezingen in oktober j.l. heeft de hausse op de New Yorkse beurs zich met slechts geringe onderbrekingen voortgezet. Hoewel meermalen werd verkondigd, dat in het bereikte koerspeil een eventuele opleving van de Amerikaanse economie reeds was verdiscon teerd, zijn de koersen toch verder gestegen bij zeer grote omzetten. Omzetten van vijf a zes miljoen shares per dag, tot voor enkele maan den uitzondering, komen nu regelmatig voor. De beursfirma's werken de laatste weken met alle beschikbare mankracht en elektronische apparatuur om de grote stroom van orders te verwerken. Verschillende koersgemiddelden heb ben nieuwe hoogtepunten bereikt of zijn deze dicht genaderd. Het Dow Jones- gemiddelde voor openbare nutsbedrijven kwam op 111, hetgeen een nieuw hoog tepunt sinds 30 jaar betekent. Deze waarden staan dan ook in het middel punt der belangstelling. Het Dow Jones- gemiddelde voor industriële waarden is met 678 het „all-time" hoogtepunt van 685 op ,5 januari 1960 dicht genaderd. En dan te bedenken dat in oktober JJ. een laagtepunt van 566 werd genoteerd, zodat de Kennedy-hausse hier sedert dien meer dan 100 punten aan heeft toe gevoegd. Het gemiddelde voor spoor wegwaarden, dat achtergebleven was bij die van andere groepen, steeg tot bijna 150, \ergeleken met een hoogste stand van 160 en een laagste stand van 123 in het afgelopen jaar. Als verklaring voor de hausse en de grote omzetten ter beurze noemt men allerwegen de vrees voor inflatie. De door Kennedy ingediende voorstellen voor steun aan het onderwijs, hulp voor noodlijdende gebieden, sanering van de steden, versnelde uitvoering van het wegenbouwprogramma, opvoering vaai de militaire paraatheid enz. hebben deze vrees weer doen opleven. Daarnaast heeft het vertrouwen in de nieuwe regering van Kennedy een be langrijke rol gespeeld. De stroom van voorstellen, die van het Witte Huis naar het congres zijn gezonden, heeft bij het publiek de indruk gewekt, dat de periode van Eisenhower-apathie nu voorbij is en dat in Washington een frisse wind is gaan waaien. Een flinke stimulans voor Wall Street is de mededeling welke vorige week werd gedaan door de Federal Reserve Board, dat de recessie thans haar diep tepunt heeft bereikt. Zij wijst erop, dat de vermindering der industriële pro- duktie, die zes maanden heeft geduurd, in de maand februari tot stilstand is gekomen. Het indexcijfer voor de in dustriële produktie (mijnen, staal en materialen), komt voor februari uit op 102 (basis 1957 100). Dat is nog wel belangrijk beneden het cijfer voor januari 1960 (111), maar het was on veranderd vergeleken bij Januari van dit jaar. Voorraden Er zijn nog meer conjunctuur-indices, die tekenen van verbetering laten zien. Zo kwam blijkens een publikatie van het Amerikaanse ministerie van Handel de vermindering van de voorraden met 400 miljoen dollar in januari voor 290 miljoen dollar voor rekening van de kleinhandel en voor 110 miljoen dollar voor rekening van de industrie. Dit in tegenstelling tot de gang van zaken in het vierde kwartaal van 1960, toen het voornamelijk de voorraden bij de fabri kanten waren, die een daling te zien gaven. De daling van de voorraden bij de kleinhandel is daarom zo van bete kenis, omdat die nu geen rem meer vormen op de nieuwe orders. Vooral duurzame consumptiegoederen zoals auto's, huishoudelijke apparaten en meu belen gaven een vermindering te zien. De deskundigen beschouwen de ge ringe omvang van de vermindering der voorraden bü de industrie (110 miljoen dollar tegen nog 300 miljoen dollar in december 1960) als een teken, dat de in krimping der voorraden hier het einde nadert. Investeringen Blijkens een enquête is het bedrijfs leven van plan in 1961 een bedrag van 34.6 miljard dollar te spenderen aan uitbreiding en modernisering van pro- duktiemiddelen. Ofschoon de investe ringen in 1961 3% lager zullen zijn dan in 1960, beschouwt men het toch als een gunstig teken, dat geen ingrijpende be snoeiingen in de investeringsplannen zijn aangebracht. In het tweede half jaar zal een bedrag van 18,2 miljard dollar uitgegeven worden tegen 16.4 miljard in het lopende halfjaar. Het wordt als hoopvol geschouwd, dat blij kens de enquete reeds voor het begin van het tweede halfjaar een opleving in de investeringsactiviteit kan worden verwacht. Dit zou van grote invloed kunnen zijn op een verbetering van de conjunctuur. Tot de industrieën, die in het lopende jaar aanzienlijk minder zullen investeren, behoren de ijzer- en staalindustrie <23%, de textiel-, glas- en papierindustrie. Daartegenover zal de auto-industrie 15% meer investeren, terwijl ook de olie-, voedingsmiddelen en chemische industrie hogere kapi taalsuitgaven zullen doen. De spoorweg maatschappijen, die onbevredigende re sultaten boeken, verminderen hun inves teringsprogramma met niet minder dan 42% tot 600 miljoen dollar, het laagste bedrag sinds 15 jaren. De regeringsdeskundigen leggen er vooral de nadruk op, dat de voor 1961 ontworpen investeringen zo gunstig af steken bü die tijdens de vorige recessie in 1958. De kapitaalsuitgaven daalden toen met niet minder dan 17% t.o.v. 1957, terwijl voor 1961 een teruggang met 3% wordt verwacht. Verschillende industrieën Uit verscheidene voor het con junctuurverloop belangrijke industrieën komen gunstiger berichten. Zo zün de automobielverkopen in de laatste van de drie verkoopperioden, welke de maand februari telde, met 21,8% gestegen, t.o.v. de tweede ver koopperiode van februari en met 22.8% t.o.v. de laatste verkoopperiode van januari. In de eerste 10 dagen van maart waren de automobielverkopen 19% hoger, vergeleken met die in de zelfde periode van februari. Het lijkt thans echter nog te vroeg om hieraan de conclusie te verbinden dat de ge schetste ontwikkeling het begin is van de gebruikelijke voorjaarsopleving in de autobranche. De autohandel zit bovendien nog met een onverkochte voorraad van meer dan 1 miljoen modellen van 1961. De auto- mobielproduktie is t.o.v. vorig jaar vrij wel gehalveerd, doch Ford, Chrysler en Studebaker hebben produktievertiogin- gen aangekondigd. In de staalindustrie gaat het langzaam beter. De produktie beweegt zich thans op een niveau van 1,6 miljoen ton per week tegen 1,4 mil joen in december. Desondanks schat men, dat de laatste weken slechts onge veer 54% van de produktiecapaciteit benut is. Ook uit de bouwnijverheid komen gun stiger berichten. Aan de hand van de binnengekomen opdrachten verwacht men over enige maanden een opleving. De belangrijke woningbouw blijft echter een onbevredigend beeld vertonen. Deze tak van het bouwbedrijf heeft haar hoop vooral gevestigd op de plannen van de regering-Kennedy ter stimulering van de woningbouw. Werkloosheid In dit verband zü gewezen op de grote werkloosheid, een der moeilükste door de regering-Kennedy op te lossen pro blemen. Het aantal werklozen is in februari gestegen tot 5,7 miljoen, een hoogtepunt in de laatste 20 jaren. Dit komt overeen met 6,8% van de beroeps bevolking, vergeleken met 6,6% in januari en met 6,5% in februari 1958, toen de recessie 1957/58 een overeen komstig stadium had bereikt. De werk loosheid steeg daarna tot 7,5% in augus tus 1958. Bü de huidige werkloosheid betreft het voor een deel om structurele werkloosheid, welke ook door een op leving in de bedrüvigheid niet kan wor den opgelost. Hiervoor zün maatregelen op lange termün nodig. Ongetwüfeld wordt het werkloosheids vraagstuk extra belast door de steeds verder voortschrüdende automatisering de z.g. „tweede industriële revolutie" en het oprichten van dochter onder nemingen door Amerikaanse bedrijven in het buitenland, waardoor de V.S. nieuwe werkgelegenheid ontgaat. De automatisering heeft de werkgelegenheid in tal van industrieën doen afnemen. In de staalindustrie doen 250.000 arbeiders thans hetzelfde werk, waarvoor 12 jaren geleden 500.000 man nodig waren. Van de werkloze automobielarbeiders zullen er ca. 160.000 niet meer in de industrie terugkeren. Door het invoeren van nieuwe elektronische machines is op kantoren in de laatste vüf Jaren een kwart van de betrekkingen komen te vervallen, terwül er in de komende vüf Jaren nog 4 miljoen werknemers over bodig zullen worden. Verder ongunstig nieuws bevat de mededeling van de regering, dat het nationale inkomen in februari sneller gedaald is dan in de voorafgaande maand. In vergelüking met januari trad een daling op van 700 miljoen dollar. De orderportefeuille van de industrie was begin februrai 45.2 miljard dollar groot, hetgeen de laagste stand sedert meer dan 10 jaren is. Conclusie Concluderende zou men kunnen stel len, dat het koerspeil in Wall Street gemeten naar statistische maatstaven thans hoog is en dat het weinig waarschünlük lükt, dat bü een even tuele opleving de winsten van de Ame rikaanse ondernemingen snel en hoog genoeg zullen stügen om vele van de huidige koersen te rechtvaardigen. On getwüfeld is de verwachte verbetering omtrent het tüdstip waarvan de geleer den het niet eens zün: sommige spre ken van het tweede kwartaal, anderen van de tweede helft van 1961 al in aanzienlüke mate in de koersen verdis conteerd, zodat het in vervulling gaan van de verwachting zou kunnen resul teren in een reactie op de aandelen markt. Het bezit van de zaak is op de tonen. Het nadeel van de biedserie is, dat deze schreeuwt om een uitkomst in klaveren en als oost twee kleine kla vertjes heeft is er een 50 percent down kans. Ook met askingbids is dit slem te bie den: ost 4 schoppen west 5 klaveren (wat heb je in klaveren?) oost 5 har ten (tweede controle in klaveren en har tenaas) west 6 schoppen. Hoewel één der paren askingsbids hanteerde, kwam er een misverstand en bleef men ook op 5 schoppen steken. Een tweede slem-misser was deze com binatie: WEST OOST ZENDERWISSELING OM DE VIER MAANDEN De gebruikelüke zenderwissellng tus sen de AVRO en VARA enerzüds en de KRO en NCRV anderzijds zal in het vervolg niet meer om de drie, maar om de vier maanden geschieden. Het resultaat van dit N.R.U.-besluit is, dat nu om het andere jaar écn van de twee groepen omroepverenigingen op Hil versum I zal zenden gedurende het laat ste kwartaal. Omdat de ontvangst van Hilversum II (298 m) in sommige delen van het land minder is dan de ont vangst van Hilversum I achtte men het onbillük, dat steeds dezelfde omroepver enigingen juist in de laatste maanden van het jaar uitzonden over de minder gunstige zender. VOORZITTER VERBOND NED. WERKGEVER TREEDT AF (Van onze Haagse correspondent) De voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers, dr. ir. F. G. den Hollander, heeft te kennen gege ven binnenkort zün functie te zullen neerleggen. Het schünt in de bedoeling te liggen, dat de heer Den Hollander in mei a.s. tijdens de jaarvergadering van het Verbond de voorzittershamer zal over dragen. DR. IR. OTTEN VOORZITTER RAAD BESTUUR HEMBRUG De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft dr. ir. P. S. Otten bereid gevonden een benoeming te aanvaar den als voorzitter van de raad van bestuur van de artillerie inrichtingen „Hembrug". De heer Otten zal, zoals bekend, in de op 29 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Philips aftreden als president-di recteur van dit concern. Hij hoopt zün werkzaamheden bü de Artillerie-in richtingen op 1 april te beginnen, zo deelt de woordvoerder van de minister van Defensie mee. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wü de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 2e kwartaal 1961 zo mogelük vóór 1 april a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES, die per giro betalen (f2.55) verzoeken wü ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD beurs veelal het einde van het vermaak. Een eventuele reactie zal waarschünlük geen grote afmetingen aannemen gezien de ruime voor belegging beschikbare middelen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19