camera s In KAMER en TUIN WILLIAM HOLDEN ho''fj™ïmn Max von Sydow ONS WEKELIJKS FOTO-praalje GEEN APRIL GRAP Itisso ROND EN VOETLICHT ZATERDAG 25 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Hij heeft liet nauwelijks nodig VOLOP BLOEMEN ZWEEDSE ACTEUR (32) SPEELT CHRISTUSROL 4975 Bloemen-mestkegeltjes McslsloHeomengsi-l 6-13-18. Onlhelling nr. 513 Heeft Holden thans al toekomstplan nen voor zyn twee zoons? In ieder geval nog niet definitief. De twee Jongens zeventien en veertien jaar hebben hun voorkeur nog niet uitgesproken. Maar beiden hebben veel belangstelling voor het vak, waarin hun vader het een heel eind heeft geschopt. „Vooral de oudste is gefascineerd. Misschien zal hij eens zijn weg in de showbusiness zoeken. Maar zeker weten, doe ik het nog niet". Denkt William Holdens echtgenote, de actrice Brenda Marshall wel eens over een „come-back"? „Ze heeft het veel te druk met voor ons te zorgen", meent Holden. „Ze had een leuke carrière, zoals die duurde. Maar nueen man en drie kinde ren. Ik denk, dat dit voor een vrouw wel genoeg is!" Weinig spraakzaam Het was overigens een van de zeer zeldzame vrij uitvoerige intervieuws, die deze weinig spraakzame topacteur toestond. Hij houdt niet van publici teit en het moet gezegd worden hij* heeft het niet zo bister hard nodig. Helemaal erbuiten kan geen filmac teur of -actrice. Maar sommigen heb ben hun faam louter alleen aan die publiciteit te danken, terwyl anderen toch wat of zelfs veel talent meebren gen. En William Holden heeft in het ver leden bewezen zijn vak te verstaan. In het recente verleden nog met een sterke creatie in „Bridge on the River Kwai" en een gevoelige rol in „The Key", met de aantrekkelijke Italiaanse Sophia Loren, naar de roman van Jan de Hartog. Nu is het wachten op „The world of Suzie Wong" en „The coun terfeit traitor". In de eerste van de twee speelt Holden de rol van een Amerikaanse schilder, die in de kleur rijke metropool Hong Kong verliefd wordt op een mooi meisje van de straat (de aantrekkelijke Nancy Kwan). „The counterfeit traitor" is ook al gemaakt naar een boek. ditmaal geschreven door Alexander Klein, die werd geinspireerd door een ware ge schiedenis uit de laatste wereldoorlog. Het gaat hierin om de lotgevallen in Duitsland van Eric Erickson, een in Amerika geboren Zweed, die zich uit gaf als een nazi, maar in werkelijkheid spioneerde voor de gealliëerden. Corylopsis spicata of pauci- flora kent men veel beter als de schijnhazelaar; niet te verwar ren met de toverhazelaar. Dat is een heel andere tuinheester. Van deze schijnhazelaar kan men in de kleine tuin veel ple zier hebben; het is een heester, die niet zo snel groeit en daarom bij uitstek geschikt is voor de kleine liefhebberstuin. Vroeg in de voorzomer kan hij al volop bloeien met gele, heerlijk geu rende bloempjes; echt wel iets bijzonders. Men kan hem op de voorgrond van andere heesters fïoten, doch ook wel als solitair n het gazon. Men zal echter wel voor een beschut plekje moeten zorgen. Het plantgat. moet niet alleen voldoende diep, doch het moet ook breed genoeg zijn; de wortels moeten direct alle kan ten kunnen uitgroeien. De eerste jaren behoeft men beslist niet te snoeien; dat doet men alleen als de struik wat ouder wordt en te dicht in het hout- komt te zitten. Het is verkeerd deze heester in de winter te snoeien; de bloemtakken zitten al op het kale hout en als men dan snoeit komt er van de bloemknoppen niets terecht. Die worden er dan afgesnoeid. Als er dus gesnoeid moet worden, moet men dat vroeg in de voorzomer doen; in ieder geval direct na de bloei Dan kan men ook veel beter zien welke takken gemist kun nen worden. Als men er liefhebberij voor heeft, dient men bij de boom kweker nu een exemplaar te be stellen; de hovenier kan dat ook wel voor u doen. Direct na ont vangst moet hii dan op de vooi hem bestemde plaats gepoot worden. Juist omdat hij niet zo veel ruimte in beslag neemt zult u er veel plezier van bele ven. O. Kr om dijk DE SCHIJNHAZELAAR Advertenitie en gezonde planten met Voorlopig is dit het laatste babbeltje, dat we over de fotografie met u hier maken. Voorlopig, want aan het eind van de zomer van dit jaar hopen we terug te komen om weer verschillende fotografische adviezen te mogen geven. Bijvoorbeeld: over het verzorgen van afdrukken en vergrotingen in zwart-wit en kleur, waarbij we met een speciale „album-techniek" willen komen. Maar ook over kleurendia's, hun verzorging en projectie, over vergroten en iets over re toucheren en tal van andere onderwerpen meer, die de levende fotografie tel kens opnieuw biedt. Maar omdat ook smalfilmen een liefhebberij is, die de laatste jaren tiendui zenden nieuwe beoefenaars heeft aangetrokken, willen we in de komende maanden speciaal daaraan eens onze aandacht wijden. Met ingang van 1 april zal dus het „kopje" op deze plaats anders dan gewoon zijn. En dat is geen aprilgrap! Wanneer men voor korte tijd af scheid neemt, komen er toch op de val reep nog allerlei goede wensen en een reeks van welgemeende raadgevingen. Vandaar dat we voor het komende lente- en zomerseizoen onze amateur fotografen in de lezerskring nog graag een korte samenvatting laten horen met een keuze uit de opmerkingen en adviezen, die we nu bijna een jaar lang voor hen samenstelden. Dan zouden we allereerst diegenen, die nog steeds bij het nadere van de zonnige tijden hun fototoestel uit de „mottenballenkist" halen, willen zeg gen; Kijk - voor u de eerste filmrol er inzet uw camera eens zorgvuldig na en maak haar stofvrij. Maak er echter niet een éénmalige voorjaars-schoon- maakbeurt van, maar doe dit van tijd tot tijd. Er zijn nog mensen, die géén geel- filter gebruiken hoewel die groep een uitzondering vormt maar gaat u het gebruiken, zet dan nooit een fil ter op de lens zonder eerst gekeken te hebben of er geen vingerafdrukken of andere ongerechtigheden op zitten. Natuurlek geldt dit ook voor andere filters b.v. het oranje-filter, dat een speciale atmosfeer aan uw foto's ver leent of voor het ultra violet filter, dat u bij het fotograferen in de bergen dient te gebruiken om geen zwarte luchten te krijgen. Gebruik ook geen enk°i f'lter, dat u voor zwart-wit foto grafie hebt aangeschaft uit verkeerde zuinigheidsoverwegingen voor het ma ken van opnamen met kleuren-mate- riaal: een verkeerd filter geeft een valse kleur! Nu we het toch over kleur hebben: gebruik grote kleurvlakken en verlies u niet in een bonte mengelmoes van kleine kleurenpartijtjes, die op de foto niet tot hun recht komen. Zorg zo wel by kleuren als zwart-witfoto- grafie dat er zo mogelijk steeds een vulling op de voorgrond is, omdat dèn alleen diepte wordt gesuggereerd. Pro beer die voorgrond vulling altijd scherp te krijgen. Stel dus niet automatisch bij een landschapsopname op oneindig in, maar neem rustig een afstands instelling op tien meter of zelfs op 5 A 6 meter, wanneer het licht voldoende is om diafragma 8 of 11 te kunnen ge bruiken. Laat u echter niet verleiden om de belichtingstijd korter dan 1/50 sec. te maken bij het nemen van foto's uit de hand. Want onscherpte door een licht bewogen camera ontstaat eerder dan u denkt. Vindt het niet ouderwets om een statief te gebruiken, want de goe de amateurfotograaf is het stellig eens met een uitspraak, die we eens deden: Een statief is als een regenjas: Mee nemen is een last, vergeten vaak een ramp! Wat ook een ramp kan worden, wan neer u een buitenlandse reis gaat ma ken, is het vergeten van een z.g. iden titeitsbewijs. De douane kèn lastig zijn en vakantie-tijd is nog duurder dan andere tijd. Voorkom dus oponthoud bij de grenscontrole. Voorkom ook narigheid door opge nomen films zonder enig merkteken weer in een doosje te stoppen, want er is geen foto-dokter die „tweeling opnamen" scheiden kan. Laat ook vooral geen films slingeren of heer lijk sudderen in een autokastje of het zonbeschenen plekje bij de achterruit, maar zoek liever een goed plekje in de koffer. Dit zelfde geldt ook voor de belich tingsmeter, een artikel, dat steeds meer en meer door de amateur wordt ge bruikt en dus ook misbruikt. Belich tingsmeters zijn precisie-meetinstru- menten, behandel ze daarom met zorg ook al heten ze schokvrij te zijn. Wat het meten van het licht betreft, zorg liever dat u het motief op korte af stand meet dan van veraf. Denk er altijd aan dat schaduwen ook een deel van de foto zijn en houdt bij het vast stellen van de belichtingstijd ook reke ning met de schaduwen. Neem als regel aan, dat tegenlicht-opnamen zeker tweemaal zolang dienen te wor den belicht als bij een normale meting vastgesteld. Niet alleen bij het meten doet u er verstandig aan eens wat dichter bij het onderwerp te komen, maar vaak ook kan een opname sterk verbeterd wor den door eens een paar passen naar voren, soms ook naar achteren of opzij te doen. Kort uitgedrukt: „Eerst kijken, dan kieken." En doe dat kijken dan door de zoeker heen, zodat u weet wat op de foto komt. Maak dan niet de fout om de horizon bij landschap opnamen steevast precies in het mid den te plaatsen. Neem bij een prach tige wolkenlucht iets meer van de hemel en bij een interessante voor grond een stukje meer van de „aarde". Omdat het midden nu eenmaal een zwakke plaats is in de compositie (d.i. de opbouw van de foto) plaats u na tuurlijk ook het hoofdmotief vrijwel nooit precies in het midden, maar liefst op ongeveer een derde van het beeldformaat van de rand af. Zoudt u zich geen enkele van deze adviezen meer herinneren, wanneer u fotografeert, maar vindt u het toch prettig om herinneringen te bewaren in de vorm van zwart-wit of kleuren plaatjes, troost u dan. Want we be sluiten met een uitspraak, waarin om even een groot woord te gebruiken de gelukswaarde van de fotografie voor de mens ligt omsloten: Ook door de kleinste zoeker kunt u de hemel zien! Voordelen Overigens heeft het wonen In Zwit serland ook vele bij voordelen. Luister maar weer naar William Holden: „Als je daar leeft, kan je 's winters skiën en 's zomers waterskiën". In elk jaar getijde dus een bruin huidje. Maar er schijnen toch ook échte voordelen te zijn. „De kinderen volgen het onderwijs in het Frans De een leert er Duits en Italiaans bij, de an der Spaans. In enkele jaren zullen de kinderen enkele talen spreken. Ik be heers er niet eens twee r Deze suggestieve foto brengt het moment in beeldwaarop in de film "The counterfeit traitor" de spion (William Holden) op heterdaad betrapt wordt. Betrapt door een kind (de 13-jarige Duitse jongen Helo Gutschwager)Maar een voor de spion Eric Erickson dodelijk ge vaarlijk kind. Deze zoon van een van Ericksons vrienden is een fanatiek lid van de Hitler-jugend en hem is een ster beloofd voor elke anti nazi, die hij aanbrengt. De jongen verdenkt zijn vaders geheimzinnige vriend allang, maar hij kan geen bewijzen vinden. Zijn grote kans komt echter als hij na zijn vaders plotselinge dood Erickson in zijn vaders papieren ziet snuffelen, op zoek naar een document, dat voor de spion het verschil tussen dood en leven betekent. De jeugdige, maar reeds door en door verziekte nazigeest, kent slechts één verlangen: hij wil zijn sterVan dat moment af moet de spion vluchten voor zijn leven! ,,Op mijn leeftijd ik ben nu 42 moet ik wel op mijn retour zijn. Maar het kan mij niet schelen. Ik geef er niet om als jongeren opkomen en hun plaats naast of voor mij opeisen. Ik mis gun anderen hun succes niet". Deze ondanks zijn milde toon toch wat trieste constatering werd opgetekend uit de mond van de Amerikaanse filmacteur William Holden. Nu moet men dat echter wel met een stevig stapeltje zout nemen. Het Is voor de heer Holden niet zo moeilijk zulke vriendelijk klinkende dingen te zeggen. Aan de bjjna-tra- gische achtergrond moet men echt niet te zwaar tillen. Want de heer Holden mag dan beweren „op retour" te zijn, hy behoort nog altijd tot de meest gevraagde acteurs van Hollywood en laat zich heus dienovereenkomstig be talen. Met zo'n miljoen dollar per film en een gloedvol contract voor zes jaar in zyn zak, dat hem bovendien nog een enorme mate van vrijheid laat om elders wat te gaan bijverdienen, kan men zich wel veroorloven minzaam te doen tegenover anderen meestal meestal minderen Maar volgens de heer Holden 'zelf heeft hij het niet zo gemakkelijk. Luis ter maar naar de klacht, die overigens in welgestelde kringen wel eens meer gehoord kan worden: „Ik ontvang wel veel geld, maar ik zie er niet veel van. Belasting, altijd maar belasting. Over al waar ik werk. Belasting in Hong Kong, in Engeland, in Zweden, in Duitsland en in Amerika. Altijd weel de fiscus!" Het zal best waar zijn, maar nergens in Williams Holdens particuliere levenswandel komt men een spoor tegen van financiële moeilijkheden en het is wel zeker, dat hij een heel flinke appel heeft klaar liggen voor als hij eens dorst mocht krygen. Zwitserse woning Hy woont met zijn gezin vrouw en drie kinderen in Zwitserland. „Dat is erg gemakkelijk", zegt hy zelf. „Het ligt zo gunstig, dat ik meer thuis kan zijn. Het is alweer zes jaar ge leden, dat ik geregeld in de Verenigde Staten werkte. Tegenwoordig werk ik overal. Onlangs in Ceylon, Hong Kong, Japan. Als ik in Californië had ge woond, zou het ondoenlijk voor mij geweest zijn even over te vliegen, zoals ik nu heb kunnen doen". Er zijn meer bekende artiesten o.a. Caterina Valente, die er de voorkeur aan hebben gegeven in Zwitserland hun domicilie te kiezen. Alleen kwa men die er rond voor uit, dat het hen ging om de lagere belasting De Amerikaanse filmproducent, George Stevens, heeft de lange, slanke Zweedse acteur Max von Sydow, gekozen om de rol van Je zus Christus in „The greatest story ever told" te vervullen. Stevens maakte dit pas in Holly wood bekend, toen hij de acteur reeds naar zyn woonplaats, Stock holm, had laten terugkeren, zodat de Amerikaanse pers von Sydow niet kon interviewen. Dat kan pas laat in de zomer, wanneer von Sydow naar Hollywood zal terugke ren. Dan zullen de filmopnamen van het leven van Christus en Zyn tyd beginnen. De Zweedse acteur is bekend ge worden door zyn rollen in films van de befaamde Zweedse film- regiseur Ingmar Bergman. Hy speelde o.a. in „Het zevende zegel", ,De maagdenbron' en ,Het gezicht', welke laatste film kort geleden in Nederland in première is gegaan. Van de overige rolbezetting is tot dusver bekend dat John Wayne een Romeins soldaat zal voorstel len, de neger-acteur Sidney Poi- tier, Simon van Cyrene en Stevens dacht aan Elizabeth Taylor voor de rol van Maria Magdalena. Of dat laatste zal doorgaan, hangt vanzelf af van de toestand van Liz Taylor, die wel snel herstelt, maar nog lange tyd rust zal moe ten houden. Von Sydow is ruim twee meter lang, spreekt perfect Engels en doet veel aan sport. Hy is thans 32 jaar oud. Zyn markant uiterlyk maakt hem mede geschikt voor de rol. Stevens wilde niet zeggea, welk salaris de acteur zou krijgen. Slechts weinig acteurs hebben op het witte doek de rol van Christus mogen spelen, en dan nog verme den de regisseurs zorgvuldig van het gelaat van de Christusvertol ker close-ups te maken. Een uitzondering was wijlen H. B. Warner, die in 1927 speelde in „King of Kings" van Cecil B. De- Mille. Maar DeMille stond destijds niet toe, dat Warner door journalisten werd aangesproken of zelfs maar door andere filmspelers. Hy liet f hem zwaar bewaken. f Meer dan 20 jaar lang wilde i DeMille Warner geen andere rol f meer geven. i „DeMille plaatste mij 20 jaar ge- x leden op het Kruis en heeft me er nimmer van afgenomen. Ik was J praktisch een gevangene gedurende f de filmopnamen. Ik kreeg nog vele f mooie rollen, maar nooit meer van DeMille," klaagde Warner in 1946. f DeMille gaf hem later een klei- i ne rol in „De tien geboden". Het leuke nieuws voor moeders van morgen is altijd eerst bij Gerzon Weer een voorbeeld uit Gerzon's zeer grote collectie positiekleding JAPON met grote, joyeuze kraag van wit piqué, parelmoer knopen en.,, handige steekzakken. Schuttersveld tinneroy - poolvast, pletvrij! U kiest uit prachtige tinten tomaat, blauw en olijf! m. ao-to jÊf uw Modehuls

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18