Schijnbare tegenstrijdigheid in het militair beleid der Ver. Staten Congres Partij van cle Arbeid buigt zich over de buitenlandse politiek Terwijl begroting op versterking wijstzoekt regering naar stopzetting van de kernproeven Amerika onvoldoende uitgerust voor „conventionele" oorlogen Cubaanse ballingen richten in New York revolutionaire raad op Meningen van afdelingen bijeen gebracht in ontwerpresolutie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 maart 1961 Vierde blad no. 30313 Advertentie (Van or-ze correspondent in Washington) Kennedy's militaire boodschap aan het congres is bijna gereed: alles wijst erop, dat Amerika zich sterk gaat maken voor het zo nodig voe^ ren van kleine militaire operaties en tevens sterker in raketwapenen. Waarschijnlijk zal de militaire begroting slechts een matige verhoging aanwijzen, doch daar men van plan is veel te besnoeien op uit de tijd geraakte wapenen en installaties, zal de nieuwe begroting een essen tiële versterking betekenen. Meer dan het vorige regime maakt Kennedy's regering echter ernst met de conferentie over stopzetting van kernproeven (zo juist te Ge- nève begonnen) en met de ontwapeningsbesprekingen, die waarschijn lijk in augustus beginnen. Beide conferenties zullen moeilijk zijn. Des te moeilijker omdat de Russen indien zij niet tot een resultaat willen komen kunnen wijzen op de militaire versterking, die Amerika na streeft en die in strijd lijkt met serieuze bedoelingen tot ontwapening. kaanse hoofdstad ook een veel optimis tischer geluid dan onder het vorige re gime. Met name is het van belang om op de uitlatingen te letten van Ameri kaanse beoefenaars der exacte weten schappen. die reeds herhaaldelijk ge confereerd hebben over deze problemen met hun collega's uit de Sowjet-Unie. Deze Amerikanen krijgen thans de kans om aan hun mening grote publiciteit te geven (o.a. door de televisie) en meer dan vroeger vinden zy gehoor in rege ringskringen. Een man als Walt Rostow, die in het najaar aan een conferentie te Moskou heeft deelgenomen, is een van de belangrijkste leden geworden van Kennedy's staf in het Witte Huis. Oplossing mogelijk van tegenstellingen De Amerikaanse regering r^et. dat zij de Russen het propaganda-tnateriaal op een presenteerblad aanbiedt, maar de veiligheid van het land eist de maat regelen, waar Kennedy in zyn bood schap op zal aandringen. In zijn verkiezingscampagne heeft Kennedy erop gewezen, dat Amerika onvoldoende uitgerust was om, zo nodig, kleine „conventionele" oorlogen te voe ren (men denke aan Korea, aan Laos), maar tevens wees Kennedy voortdurend op de achterstand in raketwapenen, die gevaarlijk zou kunnen worden. Van daar dat I»ü er zich oen voorstander van toonde meer vaart te zetten achter de fabricage van wapenen zoals de Po laris en de Minuteman. Wat Kennedy in het najaar nodig achtte, dat acht zijn regering thans nog altijd zeer noodzakelijk. Vandaar dat men een militaire boodschap aan het Congres verwacht, waarin wordt aange drongen op verhoging van de militaire uitgaven. Die verhoging van het mili taire budget zal slechts matig zijn, maar omdat men allerlei uit de tijd geraakte programma's en wapenen wil schrappen, zal de werkelijke versterking van het militaire apparaat vrij aanzienlijk kun nen zijn. Dat zal de Russen zeker niet ontgaan. Dat Moskou propaganda zal willen slaan uit de verhoging van Ame rika's militaire begroting staat wel vast. In Washington vindt men dat uiteraard niet aangenaam, maar dat gevolg moet men op de koop toenemen. De Ameri kaanse regering zou het echter wèl ern stig vinden, indien de Russen serieus tot de conclusie komen, dat het Ameri ka geen ernst meer was met pogingen om op het gebied van kernproeven en ontwapening tot een vergelijk en tot een vermindering van spanning te ko men. Een dergelijke interpretatie zou onjuist zijn en zou de spanning in de wereld aanmerkelijk doen toenemen. Dicht bij een akkoord Men twyfelt na de ontmoeting van Chroesjtsjow en ambassadeur Thompson in Siberië enigszins aan de oprechte be langstelling van de Russen voor het wel slagen van kernproefconferentie, maar men is in Washington van mening, dat het verbod van proef-explosies op de conferentie permanent kan worden, in dien alle betrokken partjjen hun goede wil tonen. Men is elkaar zo dicht gena derd, dat de conferentie niet eens lang zou behoeven te duren. Ten aanzien van de ontwapenings conferentie hoort men in de Ameri- Op spoorwegemplacement Jongen (7) bij het spelen verongelukt De 7-jarige Gerard v. d. Zee van de Westvarkenoordseweg te R'dam is gis termorgen bij het spelen op het spoor wegemplacement ter plaatse van een takelwagen gevallen en onder de dubbele wielen terecht gekomen. Hij was onmid dellijk dood. Ondanks herhaalde waar schuwingen was de jongen steeds op de treeplank van de takelwagen geklom men tot hij er op een gegeven mo ment afviel. BENZINEPRIJS LAGER In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maatschappijen in Nederland de benzineprijzen verlaagd met 0,3 cent per liter. De pryzen van tractor- en lichtpetroleum zijn verlaagd met 0.25 cent. Toestand Kamiel Huysmans is aanzienlijk verbeterd (Van onze Brusselse correspondent) Tot verwondering van zijn dokters is de toestand van de bijna 90-jarige Ka miel Huysmans de laatste dagen weer aanzienlijk verbeterd. Hij mag weer be zoek ontvangen en hij toont veel be langstelling voor de afloop der verkie zingen van a.s. zondag. Hij staat trou wens op de lijst van de Belgische so cialistische partij voor Antwerpen! Voor Amerika's raketbases: 800 miljoen dollar Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren zonder tegen- stemming zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om 800 miljoen dollar be schikbaar te stellen voor de bouw van bases. Deze zullen o.a. bestemd zijn voor ondersteuning van met Polarisraketten uitgeruste onderzeeërs en voor het lan ceren van Titan- en Minuteman-raket- ten. Van het geld zal ook gebruik wor den gemaakt voor verbetering van de Nike-Herculesraket en voor construc tie van luchtdoelraketten van het type Nike-Zeus. Tegenstelling Bekende geleerden zoals Doty, Leg horn, Wiesner en Rostow die allen dit najaar met Russische collega's over leg hebben gepleegd zien thans geen zekerheid doch wel een mogelijkheid om met de Sowjet-Unie tot een akkoord te komen over ontwapening. Tot dusverre was de tegenstelling deze: de Amerika nen wensten eerst volledige controle en dan pas een begin van ontwapening de Russen wensten eerst volledige ont wapening en dan pas controle. De tegenstelling Oost-West zou - vol gens de Amerikaanse geleerden - wellicht overbrugd kunnen worden, door van twee kanten tegelijk te beginnen: een gaandeweg toenemende controle en een geleidelijk afnemende bewapening. Voor die oplossing van de tegenstelling ble ken de Russische geleerden (die nauw met hun regering samenwerken) beslist belangstelling te hebben en het lijkt heel goed mogelijk, dat de Amerikaanse delegatie in augustus met een formule in die geest voor de dag zal komen. De grote vraag blijft echter: zal de nog altijd slechts lichte ontspan ning tussen Amerika en de Sowjet-Unie tot de zomer voortduren? Zal de toon van Moskou na de publikatie van Kennedy's militaire boodschap de re latie tussen de twee reuzen verscherpen? Zal de situatie in Laos Oost en West zo tegen elkaar in het harnas jagen, dat een ontwapeningsconferentie daardoor zal worden getorpedeerd? Amerika zal alle diplomatieke zeilen bij moeten zetten teneinde aan Moskou en aan de wereld duidelijk te maken, dat het oprecht naar ontspanning streeft, doch daarom niet kan toelaten, dat de communisten van deze periode gebruik maken om hun machtssfeer uit te breiden. Helikopters voor verkeersongevallen (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische rijksveldwacht zal tij dens de paasdagen helikopters gebrui ken om eventuele slachtoffers van ver keersongevallen op de grote rijksweg Brussel-Oostende naar het ziekenhuis van Gent te vervoeren. Dat beschikt over genoeg bedden om desnoods enige tientallen gewonden tegelijk te kunnen opnemen: bovendien is het zo gelegen, dat een helikopter er gemakkelijk kan landen. Vorige jaren heeft men verscheidene malen niet tijdig genoeg operatief kun nen ingrijpen bij slachtoffers van ver keersongelukken omdat door het zeer intensieve verkeer (Brussel-Oostende is op feestdagen de druktste rijksweg van België) de ziekenauto's teveel vertra ging ondervonden. Er zullen helikop ters van de Sabena op verscheidene plaatsen langs de weg worden gestatio neerd. Engeland en de „dumping" van boteroverschot Engeland heeft gisteren getracht maatregelen te bereiken om zijn boter markt te beschermen tegen „dumping" van overschotaanbod van het continent. Kringen van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking (OEES) deelden mede, dat dit het voor naamste onderwerp van bespreking is geweest op een bijeenkomst van de werkgroep voor zuivelprodukten van de OEES. Deze werkgroep, bestaande uit deskundigen uit de voornaamste boter- producerende en verbruikende landen van de OEES, heeft getracht te komen tot aanbevelingen ter bereiking van marktstabiliteit. Engeland heeft zich reeds gewend tot Nederland, Denemarken, Frank rijk, Finland en verscheidene andere landen om deze te waarschuwen voor het gevaar van terugkeer van de in eenzinking op de botermakt van twee jaar geleden, wanneer niet tijdig maat regelen worden genomen, zo deelden bo vengenoemde kringen mede. Grootste tivee rebellenorganisaties werken thans samen onder leiding van ex-premier Onder presidium van de waar nemend voorzitter, ir. H. Vos, is de Partij van de Arbeid gisteren in de Rivièrahal te Rotterdam begon nen aan haar achtste driedaagse congres. Onder de circa duizend deelnemers en genodigden bevin den zich burgemeester Van Wal- sum en een achttal afgevaardigden van buitenlandse socialistische par tijen. Ir. Vos opende het congres na een muzikale inleiding door het Rotterdams Philharmonisch Koperkwartet met een woord ter nagedachtenis aan de in 1960 overleden voorzitter Evert Vermeer. De zaal betrachtte staande enkele minuten stilte. Aan zijn overzicht van de te be handelen agendapunten knoopte ir. Vos enkele beschouwingen vast. Zo was hij van mening, dat er thans een grote overeenkomst bestaat tussen de beginselprogramma's van de zes so cialistische partyen van de landen van de EEG. En een nog groter overeen komst, bijna zelfs een volledige identi teit, in de richting, waarin de vernieu wing wordt gezocht en gevonden. Beschouwingen Ir. Vos liet vervolgens verschillende on derwerpen vluchtig de revue passeren. Het kabinet-De Quay „De waarde is gedurende zijn eerste regeringsperiode niet gestegen." De welvaartsverdeling: „Wij zijn nog lang niet toe aan een eerlijke verdeling van wat er aan welvaart mogelijk is. Het gehele systeem van vermogensverwer- ving, vermogensverdeling en inkomsten verdeling moet op de helling". De Nieuw-Guineapolitiek van het huidige kabinet deed hem denken aan het rijmi ,e; „Daar was een mannetje, dat was niet wijs. Dat bouwde zjjn huisje al op het ijs. Toen ging het dooien het wou niet meer vriezen. Toen moest dat mannetje zijn huisje verlte' zen". Inzake de rassendiscriminatie merkte ir. Vos op: „De wereld wordt 'te klein voor rassendiscriminatie en te klein voor welke apartheid ook". Ten aanzien van het derde lustrum van de Partij van de Arbeid merkte de congresvoorzitter op, dat er in de afgelopen jaren behalve een diepgaande sociale transformatie ook zo langzaam aan een overal zichtbare poli tieke transformatie tot stand is geko men. „De confessionele partijvorming wordt minder automatisch als juist on dervonden waarmede de slag om de doorbraak in principe, politiek is ge wonnen," aldus ir. Vos. Burgemeester Van Walsum begroette het congres met een korte speech, waar in hij „strikt neutraal en objectief' de aandacht van het congres vroeg voor enkele Rotterdamse desiderata als een concertgebouw en een universiteit. Een deputatie van het congres werd in de namiddag in het stadhuis ontvangen. Voorts waren er begroetingswoorden van enkele buitenlandse gasten, onder wie de Duitser Erich Ollenhauer, voorzitter van de APD en Albert Car thy, secreta ris van de Socialistische Internationale. Resolutie Later werd een ontwerpresolutie be treffende het buitenlandse beleid aan de orde gesteld. Over het algemeen gaven de afgevaardigden uiting aan hun in stemming met de resolutie die in belang rijke mate een weerspiegeling is van het geen afdelingen van de partij in een groot aantal voorstellen onder de aan dacht van het congres hebben gebracht Er was echter ook kritiek. Zo verwierp een Haagse afgevaardigde de duidelijke keus tegen de apartheidspolitiek in de resolutie. Het is verweer tegen de enor me moeilijkheden, die men in Zuid- Afrika heeft met de Bantoes, die jaar lijks in groten getale over de grens ko- ben. Het is een bezinning op de eigen cultuur. Deze politiek is democratisch, want als men deze politiek zou afschaf fen zou er een tweede Kongo geschapen worden. Het Tweede Kamerlid Fedde Schurer noemde de resolutie te ongenuanceerd, Hij stelde, dat in de partij gedifferen- In de Rivièrahal te Rotterdam is gisteren het congres van de Partij van de Arbeid begonnen. Een overzicht van de zaal tijdens de rede van de waarnemend voor zitter, ir. H. Vos. itieerd gedacht wordt over eenzijdige ontwapening. Op het congres twee jaar geleden werd 'n commissie ingesteld, die het vraagstuk van oorlog en vrede zou bestuderen, deze commissie heeft nog geen rapport uitgebracht. „Laten we daarop wachten," stelde hij voor. Vele sprekers Na 27 's middags spraken nog 14 afge vaardigden in de avondvergadering. Ook zij kwamen met kritiek. Daarna sprak prof. dr. W. Schermerhorn nog even na mens het bestuur over de atoombewape ning. „Wij moeten in deze wereld leren leven met de atoombom", zo zei hij, „Deze bom laat zich door niets meer eli mineren, ook niet door een motie of re solutie." Voorts merkte hij op: „Onze grote partij, die politiek bedrijft kan niet anders doen dan zich verenigen op één standpunt. Haar stem is geen duo, waar van de waarde door beide meningen wordt geneutraliseerd." In de ontwerpresolutie wordt gesteld, dat van eenzijdige atoomontwapening geen sprake kan zyn. Gestreefd moet worden naar een wederzijdse internatio naal gecontroleerde ontwapening. Verdere punten zijn: Afwijzing van iedere vorm van ras sendiscriminatie en beëindiging van nog overgebleven koloniale verhoudingen. Dus een duidelijke keuze tegen apart heidspolitiek en vóór het recht van de Algerijnen over eigen lot te beslissen in volledige vryheid. Rechtvaardiger verdeling van de wereldwelvaart en grotere financiële hulp van de rijke aan de arme landen (op Rijksbegroting jaarlijks één procent van het nationale inkomen bestemmen voor technische, sociale en economische ontwikkeling minder ontwikkelde lan den). Streven naar Verenigd Europa voort zetten. De Navo is van vitale betekenis voor de vryheid in de wereld. Zo spoedig mogelijk vorming in Cuba van een tegenregering Cubaanse ballingen hebben thans in New York een „revo lutionaire raad" opgericht om „de communistische tirannie van Fidel Castro te verdrijven en orde en recht op Cuba te herstellen". De voorzitter van de raad, José Miro Cardona, is kort na de machtsoverna me van Fidel Castro enige tijd pre mier geweest. Hij verklaarde op een persconferentie dat de grootste twee or ganisaties van Cubaanse ballingen, het Democratische Revolutionaire Front en de Revolutionaire Volksbeweging, in de raad zitting hebben. Kennelyk om de Amerikaanse regering niet in moeilijk heden te brengen wensen deze organi saties de raad niet als een regering-in- ballingschap te beschouwen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gis teren dat slechts met toestemming van de Amerikaanse regering op Amerikaans grondgebied een regering-in-balling- schap kan worden gevormd. Deze toe stemming is niet verleend aan de Cu baanse vluchtelingenorganisaties, die hierom ook niet hebben verzocht. De leider van het Democratische Re- colutionaire Front, Manuel Antcnio de Varona, heeft verklaard dat een voor lopige regering op Cubaans grondgebied zal worden gevormd „zodra dit mogelijk is." Hij zei dat Cuba „zeer spoedig zal worden bevrijd". De revolutionaire raad heeft een „werkprogramma van de voorlopige re gering" gepubliceerd en stelt zich voor vrije .verkiezingen op Cuba te houden „binnen anderhalf jaar na de val van Cast-ro". Behalve „het omverwerpen van de communistische tirannie en her stel en orde en recht", zijn „herstel van de grondwet van 1940 en bevrijding van alle politieke gevangenen" de voornaam ste programmapunten. Cardona verklaarde dat de revolutio naire raad „alle regeringen van de vrije wereld zal vragen ons te erkennen." Heeft Llada met Castro gebroken? De Cubaanse journalist José Pardo Llada, officieel woordvoerder van de Cu baanse regering en tevens hoofd van de Cubaanse radiovoorlichtingsdienst, die in belangrijkheid als de vierde auto riteit van het Cubaanse regime wordt beschouwd, heeft met de regering ge broken en zal waarschijnlijk politiek asiel in Mexico vragen, aldus een be kendmaking van het „Cubaanse Revo lutionaire Front" in Mexico. In een gestencilde verklaring, die wel zijn naam draagt doch niet door hem is ondertekend, verklaart Pardo Llada dat het in Cuba onmogelijk is een politieke koers te volgen of opinie kenbaar te maken die niet in overeenstemming is met die van de Socialistische Volkspar tij- De 37-jarige Pardo Llada vertrok vrij dag jl. uit Cuba met een diplomatiek paspoort. Als reisdoel had hij opgegeven het interviewen van de presidenten van Brazilië en Ecuador. Nicaragua bang voor invasie De president van Nicaragua. Luis So- moza, heeft op een pers-conferentie ver klaard dat zyn regering over bewijzen beschikt dat „de communistische rege ring van Cuba" vanuit. Honduras Nica ragua. Guatemala en El Salvador wil binnenvallen. Cuba maakt hierbij ge bruik van in Honduras werkende com munistische cellen, aldus Somoza. Liz Taylor vertrekt maandag naar V.S. De Amerikaanse filmactrice, Elizabeth Taylor, die herstellende is van een ern stige longontsteking, zal maandag naar Los Angeles vertrekken. Op advies van haar huisdokter in Hollywood, dr. Recford Kennamer, die gisteren naar Londen is gevlogen om haar rechtstreeks op haar reis naar Ca- lifornië te begeleiden, zal zij rechtstreeks van de London Clinic naar het vlieg veld worden vervoerd. „Ze maakt het uitstekend en mag zo nu en dan opstaan en in haar kamer wandelen", zei een woordvoerder van de actrice. Zij is in zoverre hersteld, dat pers fotografen in haar kamer zullen worden toegelaten om de eerste foto's na haar ziekte te nemen. Op 9 april worden lri Zuld-Vietnam voor de eerste maal presidentsverkiezin gen gehouden. Het ls vrijwel zeker dat president Ngo Dlnh DJem zal worden ge kozen. De overige kandidaten zyn een plantage-eigenaar en miljonair en een 74- jarlge arts. Belden hebben enigszins ra dicale opvattingen. In het zuidwesten hebben de goed-georganlseerde guerrllleros van de communistische partij dc bevol king opgeroepen de verkiezingen te boy cotten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7