KENNEDY VASTBERADEN, MAAR TOCH GEMATIGD INZAKE LAOS Nieuwe Kongolese staat uitgeroepen: Oebangi WEERBERICHT Moskou kreeg tijd om gunstig op Engels voorstel te reageren NEDERLANDSE DRIEKLEUR WAPPERT NA 300 JAAR WEER OP DE RIVIER In noorden Evenaarprovincie ABBAS ZET DOMPER OP OPTIMISME (£)i(c/ QTu Polaris gelanceerd leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 MAART 1961 No. 30313 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van DisAoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel Leldea Glro n0' 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer M^per 0 S9per £e* Telefoon Dnectle en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy van Amerika wil een oplossing voor de problemen in Laos aan de conferentietafel bereiken en niet op het slagveld, aldus verklaarde hij gisteravond op een persconferentie. Hij herhaalde, dat hij een voorstander is van een waarlijk neutraal en onafhankelijk Laos, doch voegde daaraan thans toe, dat de van buitenaf gesteunde gewa pende aanval moest ophouden. Gebeurt dit niet, dan zouden zij, die streefden naar een neutraal Laos, daarop hun antwoord moeten bepalen. Niet alleen Amerika zou dat moeten doen, doch ook de ZOAVO-lan- den, wier conferentie maandag te Bangkok begint. Hoe vastberaden Kennedy zich ook uitte, toch was zijn verklaring gematigder en gedul diger dan velen te Washington hadden verwacht. Met geen woord repte hij bijvoorbeeld van de Amerikaanse voorzorgsmaatregelen, die de militairen stellig treffen teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Washington deed al belangrijke concessie Kennelyk wenste de president de Rus sen nog wat langer tijd te geven om gunstig te reageren op het voorstel, dat de Engelsen in Moskou hebben gedaan. Door niet specifiek over het gebruik van wapenen te spreken, maakte hij het voor de Sowjet-Unie gemakkelijker vreedzaam op een Brits bemiddelings voorstel te reageren. In Amerika was tevoren zulk een be langstelling voor de presidentiële pers conferentie van gisteravond gewekt, dat de zeer beheerste boodschap van de president waarlijk wel het minimum was van wat men was gaan verwach ten. Nogmaals: voor deze matiging was goede reden aanwezig, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat men op het Kremlin Kennedy's omzichtigheid als aarzeling en zwakte gaat uitleggen. Daarin zou men zich zeer kunnen ver gissen! De Britten, die waarschijnlijk bezorgd geworden waren over de toespitsing van het conflict, hebben Moskou een voor stel gedaan, waarvoor zij Amerika's steun hadden verworven. In feite be tekent dit voor Amerika een concessie, want de Engelsen hebben voorgesteld wat de Russen wèl en de Amerikanen tot dusverre niet wilden: een confe rentie van veertien landen, inclusief communistisch-China. Het Engelse voor- Sinds donderdagmiddag wappert voor het eerst in driehonderd jaar de Nederlandse driekleur opnieuw op de rivier voor Chattam. Daar is de Nederlandse jager H M.S. Lim burg voor anker gegaan ter opluis tering van de laatste marine-cere monie. welke Chatham te zien zal krijgen en die zal bestaan uit een vaandel-parade, waaraan duizend man alsmede een detachement van de Limburg zal deelnemen, en de zg. oplegging van het vaandel tij dens een speciale dienst in de vrij moderne kerk van St.-George. Dit vaandel krijgt voorgoed een plaats nabij het altaar. Het zal, ontdaan van de vlaggestok, worden aangebracht op de zijmuur van het sacrarium naast de daar zich be vindende soortgelijke vaandels alleen de koninklijke monogram men verschillen uit de regerings perioden van de Koningen George V en George VI. Voorafgaande aan de plechtig heden zal een afvaardiging van H M.S. Limburg door de stad Chatham marcheren om zich naar het gemeentehuis daarvan te be geven. waar zij -uilen worden ont vangen door drie burgemeesters, nl. van Chatham. Rochester en Gillingham. De Nederlandse offi cieren en manschappen zullen bij deze ditmaal vredelievende tocht door Chattam worden voorafgegaan door een groep Engelse mariniers in de 17de-eeuwse uniformen, de zelfde. die gedragen werden ten tiide van de overval! Voor een uitvoerig artikel zie men elders in dit nummer. AF EN TOE ZON De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Droog weer met nu en dan opklaringen in het zuidoosten van het land vannacht hier en daar mist en nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen, als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind, tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 MAART Zon op: 6.33 uur; onder: 19.01 uur; Maan op: 12.12 uur; onder: 3.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.49 en 22.35 uur; laag water te 4.57 en 17.42 uur. stel is voor Amerika aanvaardbaar ge maakt door een wapenstilstand als voorstel te stellen voor de bijeenkomst van de veertien landen-groep. De oude internationale controlecommissie, be staande uit Canada, India en Polen, zou de wapenstilstand moeten contro leren. Toen de Engelsen eenmaal Ame rika's steun voor dit voorstel hadden verworven konden zij er ook op aan dringen, dat de Russen de tyd zouden krijgen om hun antwoord op te stel len. Wellicht heeft Kennedy daarom extra-geduld betracht, al zeide hij ook dat iedere dag telde. Wanneer antwoord? De komende dagen, zo kon men uit Kennedy's reactie opmaken, zullen aan tonen of de Russen bereid zijn tot een vreedzaam akkoord, dat Oost noch West bevoordeelt. De president hoopt, dat het antwoord van de Sowjet-Unie op de Engelse nota gunstig zal zijn, doch het gesprek, dat de Engelse ambassa deur in Moskou gevoerd heeft, scheen Amerikaanse voorzorgen Militaire deskundigen in de Ame rikaanse hoofdstad schatten, dat de geallieerden in de Zuidoost-Aziati sche Verdragsorganisatie (ZOAVO) op korte termijn 4.000 goed geoe fende militairen in Laos kunnen brengen, als de toestand zulks zou vereisen. In deze onofficiële schat ting zjjn 2500 man Britse, Australi sche en Nieuwzeelandse troepen in de Maleise federatie en 1500 man Amerikaanse landingstroepen aan boord van de Zevende vloot begre pen. De VS beschikken ook over ongeveer 2000 man luchtlandings troepen op Okinawa, maar dat eiland ligt. omstreeks 3200 km van Laos verwijderd. Hoewel het Amerikaanse ministe rie van Defensie geen officiële ver klaring heeft uitgegeven, is in Washington vernomen dat: het vliegdekschip ..Midway" met een escorte van Hongkong vertrok ken is naar de Zuidchinese zee; een strijdmacht, mariniers in staat van paraatheid is gebracht; een eskader C130 Hercules turbo prop transportvliegtuigen van Ho- noloeloe naar de Philippijnen is vertrokken De toestellen waren niet geladen. Kennedy nog geen aanwijzing gegeven te hebben omtrent de reactie, die men van Moskou moet verwachten en sommigen in Washington verdenken de Russen ervan, dat zij met een ant woord zullen treuzelen teneinde de com munistische elementen in Laos de kans te geven meer vorderingen te maken. De persconferentie is zeker nuttig ge weest. Duidelijker dan ooit tevoren en met behulp van kaarten heeft Kenne dy de televisiekijkers in Amerika uitge legd wat in Laos op het spel staat. Sinds 13 december 1960 hebben de Rus sen meer dan 1000 bevoorradingsvluch- ten gemaakt. Hoezeer de president zich tot het ge hele volk wilde richten, bleek wel toen hij op een gegeven moment de woor den „mijn mede-Amerikanen" gebruik te. Dat zijn zeker niet de woorden, waarmede hij gewoon is journalisten aan te spreken. Wat de president wenst kan men in één zin samenvatten: de steun van buitenaf aan de oppositie groep in Laos moet absoluut ophouden en daarna moeten prompt onderhan delingen beginnen voor een vreedzame oplossing van de geschillen, die Laos plagen. Slechts indien de communisten beseffen hoezeer Kennedy ernst maakt met deze eisen, kan de wereld worden behoed voor een gewapend conflict, dat zich op noodlottige wijze zou kunnen uitbreiden. Slot pag. 2 Massamoordenaar Hebrant bekent Een 52-jarige Belg. René Hebrant, heeft gisteren bekend sinds 1943 vijf moorden en twee moordaanslagen te hebben gepleegd. Het verhoor duurt nog voort en de massamoordenaar wordt thans ondervraagd over twee niet opge helderde moorden, gepleegd in 1933 en in 1960. Hebrant werd in 1948 wegens een roofmoord op een Luiks echtpaar in sep tember 1943 en collaboratie met de vijand ter dood veroordeeld. Het vorig jaar werd hij wegens goed gedrag uit de Leuvense gevangenis ontslagen. Hij heeft altijd volgehouden aan de moord onschuldig te zijn geweest, totdat hij gisteravond na urenlange ondervragin gen toegaf ook deze daad te hebben ge pleegd. Hij werd enkele weken geleden opnieuw aangehouden na de aanslag op 'n eige naresse van 'n sigarenwinkel in Brussel. Hij bekende na zijn vrijlating behalve aan deze moord ook schuldig te zijn aan de dood van een echtpaar in Beausaint- Marche, die hij kort na het ontslag uit de gevangenis om het leven heeft ge bracht .In bijna alle gevallen was roof het motief. MAJOOR A. BLOKLAND 42 JAAR OVERLEDEN Bekend schietbaan-expert (Van onze Haagse correspondent) Na een langdurige ziekte is te Den Haag, in de ouderdom van 42 jaar, over leden de majoor der Infanterie A. Blok land, hoofd van het bureau-schietbanen. De thans overledene behoorde tot de staf van de Nederlandse territoriale bevel hebber. Majoor Blokland had zich een grote reputatie verworven als expert op het gebied van schietbanrn. Morgenmid dag om 15 uur wordt het stoffelijk over schot met militaire eer begraven op „Westduin" te Den Haag. Het militaire escorte zal bestaan uit 200 man van de militaire Koksschool te Leiden, de Kon. Militaire Kapel, alsmede een vuurpeloton van 48 man, afkomstig van de compagnie Van Heutsz, eveneens uit Leiden. Verder zal er een deputatie zijn van de NTB. MINISTER TOXOPEUS NAAR NIEUW-GUINEA Het ligt in het voornemen van minis ter mr. E. H. Toxopeus en mr. Th. H. Bot, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, op 5 april te Hollandia de ope ning by te wonen van de Nieuw-Guinea- raad. PRINSES PAOLA van België heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Italiaanse mijnwerkers in de kolenmijn van Montegnee bij Luik. Een groep afgevaardigden en senatoren van de Evenaarprovincie heeft een nieuwe staat uitgeroepen: Oebangi. De Evenaarprovincie wordt door de rivier de Kongo ongeveer in een noordelijke en een zuidelijke helft gedeeld. Oebangi is het noordelijke deel en grenst aan de Centraalafrikaanse republiek. Vertegenwoordigers van de Bangala- stam in dit gebied hebben een telegram gezonden aan de Kongolese minister van Voorlichting Jean Bolikango, waarin hem wordt meege deeld, dat hij eenstemmig is verkozen tot president van de nieuwe staat. De hoofdstad van Oebangi wordt Gemena, op ruim 350 km ten noor den van de provinciale hoofdstad Coquilhatstad. Kamitatoe reist als bemiddelaar naar Stanleystad De gedelegeerden meldden in hun telegram, dat zij hadden besloten om een aparte staat te vormen, omdat een soortgelijke beslissing was genomen in het zuidelijk deel van de Evenaars-pro vincie door de stamleiders van de Mon- go's. De pogingen van de autoriteiten in Leopoldstad om het contact te hernieu wen met de loemoembistische leiders uit de Oostprovincie kregen vandaag weer vastere vorm. Dit blad bestaat uit 28 pagina's Minister dr. M. A. M. KLOMPÊ heeft gisteren Keukenhof geopend. Zij kreeg uit handen van burge meester mr. De Graaf een tulpen insigne, dat zij op de foto ernstig bestudeert. (Foto L.D./Holvast) Botsing op bewaakte spoorwegovergang Enorme rayage en verkeersstagnatie (Van onze correspondent) Op de bewaakte spoorwegovergang Zalné in de weg Zwolle-Almelo is van ochtend een grote trekker met bulldo zer op de oplegger in botsing gekomen met een „Blauwe engel" van de lijn ZwolleEmmen. Het liep bijzonder goed af, want er werd niemand noemenswaar dig gewond, hoewel de trein ontspoorde en het voorste gedeelte van het talud afschoot en zich met de neus in de sloot boorde. Er ontstond een enorme ravage en het trein- en wegverkeer werd gestag neerd. Treinreizigers van- en naar het noorden werden tussen Zwolle en Mep- pel met autobussen vervoerd. Voor de richting Emmi i reden bussen naar Dalfsen. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de remmen van de trekker weigerden op het moment dat de halve spoorbomen dicht gingen. De bestuurder heeft gepro beerd tussen de twee halve bomen door te manoeuvreren. Op de foto zien we haar tijdens het bezoek. (Telefoto A.N.P.) President Kasavoeboe en premier Ileo hoopten, dat hun van twee kanien uit gevoerde diplomatieke benadering spoe dig tot onderhandelingen zou leiden, waardoor de provincies Oost en Kivoe binnen de onlangs tot stand gekomen statenbond zouden kunnen worden te ruggebracht. De provinciale premier van Leopold stad, Cleophas Kamitatoe, zei, dat hy morgen naar Stanleystad zou vliegen om op te treden als bemiddelaar van Ileo. Kamitatoe hoopte in staat te zyn om tot een vergelijk te komen met Antoine Gizenga, ondanks het feit. dat de laatste zich zelf beschouwt als de enige wettige opvolger van wijlen Pa trice Loemoemba. Kamitatoe deelde voorts mee, dat Gizenga hem telefo nisch had toegezegd, voor een vryge- leide te zullen zorgdragen. Ook zyn reeds de voelhorens uitge stoken in Stanleystad om te vernemen hoe de loemoembistische generaal Loen- doela tegenover de plannen van de cen trale regering staat. Ofschoon de generaal eerder heeft gezegd, dat hy trouw is aan Gizenga. zou hy aan de autoriteiten in de Kon golese hoofdstad hebben meegedeeld, dat hy besprekingen tussen hun beider lei ders voorstond. Angola op de agenda Met 79 tegen 2 stemmen, by 8 ont houdingen, heeft de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties giste ren besloten de kwestie-Angola op de agenda te plaatsen. De Portugese delegatie heeft uit pro test de zaal verlaten. Zy is van mening, dat het om een interne aangelegenheid van Portugal gaat. De tegenstemmers waren Spanje en Zuid-Afrika. De onthouders: Frankryk, Nederland. Engeland, Australië, België, de Dominicaanse Republiek, Luxemburg en Panama. Het agendapunt zal direct door de plenaire vergadering worden besproken en niet eerst door een commissie wor den behandeld. (Van onze Paryse correspondent) Ferhat Abbas, de leider van de voor lopige Algerijnse regering, heeft giste ren in Tunis in een radio-boodschap nogal nadrukkeiyk gewaarschuwd tegen overdreven optimisme nu binnenkort het overleg met Frankryk zal worden ge opend. Onderhandelen is nog geen vre de. zo stelde de Algerynse leider vast om daarna de verzetslieden op te wek ken niet te verslappen en hun kruit droog te houden. Er is nog geen enkel probleem gere geld en het enige punt waarover Frank ryk en Algerije het sinds het begin der voorbesprekingen (die. zo onthul de Abbas. al in januari zyn begon nen i eens zyn kunnen worden is de wen- selykheid elkaar nu op ministerieel plan te ontmoeten. „Hoedt u echter voor misplaatst vertrouwen in de Franse im perialisten en houdt de ryen gesloten", zo zei hij. In Parys acht men de toespro a k van de FLN-leider uiteraard nogal bitter en negatief. Het inzicht wint hier dan ook veld. dat. wanneer het begin der onder handelingen op zyn vroegst op 5 april aanstaande in Evian mag worden verwacht, het einde op nog geen weken na nauwkeurig valt te voorspellen De Amerikaanse atoomduikboot „Theo- dor Roosevelt" heeft gisteren een ra ket van het type Polaris onder water afgevuurd. Het wapen trof het doel, 2.000 km verder. Twee andere Polaris-raketten die van de „Theodor Roosevelt" werden gelan ceerd functioneerden niet naar behoren en moesten tydens de vlucht worden vernietigd. f (Jit Het Leidsch Dagblad van a 25 maart 1861: —De Gemeenteraad van Rot- terdam heeft een verordening vastgesteld op de inrigting der gemeentepolitie en daarbij be- paald, dat de ingezetenen bui- j tengewone hulp kunnen verkrij- gen tot bewaking hunner eigen- j dommen of tot voorkoming van t wanorde en ongeregeldheden, t mits daarvoor betalende een 1 waakloon, dat in verhouding is t met den standaard van arbeids- loonen in die gemeente, waar f men gewone sjouwers 15 cents f per uur betaalt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1