Minister Klompé trok doek van de winter weg en opende Keukenhof Noordoostpolder probleemgebied Wim Kan vroeg liet, bestuur deed liet: Marga kreeg haar bloemen Verkavelingsplan als basis voor de inrichting van een polder TREDFORT TAPIJT W. J. ZIRKZEE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 maart 1961 Zesde blad no. 30313 Zon, bloemen, die schuchter hun hart lieten zien en een charmante vrouwelijke minister. Gistermiddag opende Hare Excellentie dr. M. A. M. Klompé de Keukenhof 1961, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities berichtten. De eer om Neerlands grootste bloemen tuin te openen was te beurt gevallen aan onze enige vrouwelijke minister. Niet omdat zij minister is van Maatschappelijk Werk, maar omdat het bestuur van Keukenhof haar eens in de bloemetjes wilde zetten, een antwoord wilde geven op de vraag van Wim Kan: „Hebt U ooit bloemen aan Marga gebracht?" De voorzitter van Keukenhof, "bur gemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse bracht dit naar voren in zijn toespraak, waarin hij o.a. door liet schemeren, dat de bollenexpor- teurs het nu echt niet zo leuk vin- Weer beweging bij „Bewogen Beweging" (Van onze Amsterdamse redacteur) Opnieuw heeft de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, jhr. W. Sandber, moeilijkheden gehad in verband met de tentoonstelling „Bewo gen Beweging". Nadat hiji vorige week een procesverbaal kreeg tegen het expo seren van een aanstootgevend apparaat waarna dit toestel in beslag is ge nomen heeft hij het nu aan de stok gekregen met de gemeentebelastingen, die hebben geëist dat hy precariorech ten betaalt voor de schepping van de Zwitserse kunstenaar Tingeuly, welke voor de ingang van het museum op de openbare weg als blikvanger staat op gesteld. Hy zal er niet aan kunnen ontkomen. Inmiddels heeft ook de politie weer een bezoek gebracht aan het museum, om de klagen over ditzelfde „kunstwerk" Het mag dan wel een blikvanger zgn, maar 's avonds is Tinguely's apparaat een gevaar voor argeloze voorbggan- gers, aldus de politie, die heeft geëist, dat na onsondergang een rode lantaarn aan het toestel wordt bevestigd. PROBLEEMGEBIED Wordt de Noordoostpolder in het bestuurlijke vlak door velen reeds lange tijd als een „pro bleemgebied" gezien in verband met de onmonddigheid van de 28.000 polderbewoners. Thans wordt dit woord ook meer gebe zigd in verband met de wense lijkheid van industrievestiging in dit gebied. De polder is in de eerste plaats bedoeld als agrarisch ge bied en het overgrote deel van de bevolking vindt dan ook in deze sector zijn werk. De voort schrijdende mechanisatie is er echter o.a. verantwoordelijk voor dat de landbouwer minder arbeidskrachten nodig heeft dan aanvankelijk gepland was. In ons vorige artikel wezen wij er reeds op dat dit ook één van de redenen was, die de groei van sommige dorpen belemmer den. Thans is er in sommige sec toren nog een tekort aan ar beidskrachten, maar deskundi gen voorzien in de naaste toe komst reeds moeilijkheden. Zonder migratie zou er in 1965 in de Noordoostpolder reeds een arbeidsoverschot zijn van zó'n omvang, dat zij te groot is om gezond te zijn! In dit in alle opzichten „jeug dige" land zijn de vaders nog in de kracht van hun leven, nog niet „versleten", als de kinderen arbeidskrachtrijp zijn. En de jeugd is talrijk in de polder! Men hoeft slechts te kijken naar de lagere scholen, die bijv. in 1959 meer dan 5000 leerlingen teldenen nu spreken wij niet eens over degenen die reeds aan hun voortgezette opleiding begonnen zijn of deze bijna hebben voltooid. Reeds thans bemerkt men in dit nieuioe land een symptoma tisch ongerustheid onder de pol derbewoners. Reeds thans hoort men vragen stellen over toe komstmogelijkheden Symptomatisch is ook, dat vele boeren die aanvankelijk te gen industrievestiging waren, hun standpunt gewijzigd heb ben. Nog is het niet te laat! De Noordoostpolder is „technisch volkomen geslaagd", zoals het heet. De polder zal verder groei en en bloeien, maarzonder industrie van enige betekenis. Nog hoeft men geen moord en brand te schreeuwen. Maar wij vragen ons af of dit gebied over enkele, misschien een tien- ta, jaren probleemgebied moet zijn! Om als zodanig „gepromo veerd" te mogen worden. Ook dit volk gaat zich hech ten (of is reeds gehecht) aan zijn bodem, ook dit gebied is toch niet voorbestemd om een broedmachine van arbeids krachten" voor de om arbeiders schreeuwende industrie elders in ons land te fungeren? Een bekend Nederlands spreekwoord zegt: „het is beter voorkomen dan genezen den, dat de gulden is gerevalueerd, dat ze er eigenlijk een flinke strop aan hebben. Hij zei het echter tussen neus en lippen. Zo, dat niemand er op deze zonnige dag aanstoot aan kon nemen. Onze enige vrouwelijke minister nam het hem dan ook niet kwalijk, was zelfs bijzonder in haar nopjes met het fraaie boeket bloe men, dat zij kreeg en het mooie tul peninsigne, dat Keukenhof voor haar hoge gast had gereserveerd. Dr. Klompé maakte uiteraard nog even van de gelegenheid gebruik om in te haken op hetgeen Wim Kan op oudejaarsavond had gezegd. „Stel je voor, dat al die mensen me werkelgk bloemen hadden gebracht". Onthulling Hierna onthulde zy een groot schilde- ry van levende bloemen door een doek met een winters tafereel weg te trekken. En hiermee was Keukenhof geopend, de winter voorbij, de lente begonnen. De minister zei drie redenen te heb ben om het verrichten van de openings ceremonie op prgs te stellen. Omdat zij de Keukenhof een manifestatie vindt van moed en ondernemingslust van de bollenkwekers en- exporteurs, omdat de Keukenhof een centrum van formaat van het vreemdelingenbezoek en een manifestatie van schoonheid is. De plechtigheid, die o.m. werd bijge woond door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst en de burge meesters uit de bollenstreek speelde zich af in het gloednieuwe theehuis. i Heel wat in bloei Hierna maakte het gezelschap een tocht over het terrein om tot de con clusie te komen, dat er al heel wat in bloei staat, het vroege voorjaar ten spyt. De Keukenhof is dan ook ruim een week eerder open dan voorgaande jaren. Er waren op deze eerste dag al heel wat bezoekers. Verscheidene buitenlan ders, die men niet wilde teleurstellen, hebben al voor de officiële opening een bezoek aan de Keukenhof gebracht. Onze enige vrouwelijke minister bewondert tezamen met dr. Kortenhorst en de burgemeester van Lisse de bloemenpracht van Keukenhof. (Foto L.D./Holvast) Getuigschrift van een volk III (Van onze correspondent) Toen in 1942, nadat twee jaar tevoren de dijk gesloten was, de Noordoostpolder „drooggevallen" was, scheen Neptunus zijn uiterste best te doen om de polderwerkers, de pioniers en de plannenmakers te ontmoedigen. Wat het deze modderige massa, deze drabbige, gladde klei waar voor zij jaren geploeterd hadden? Moest dit stukje op de zee veroverde gebied eens vruchtbaar land worden. Wie thans, nauwelijks twee decennia later, door dit stukje Nederland rijdt of wandelt, kan zich bijkans niet meer voorstellen, dat dit land er ooit anders heeft uitgezien. Als de zon het blauw van de hemel en het harde geel van de koolzaadplanten tot een schilderij a la Van Gogh samensmelt, als het roodbonte vee scherp afsteekt bij het groen van de grasmat, pas dan begrijpt men waar onze vechters aan het waterfront de moed vandaan halen om telkens weer in de voorste linies hun plaats in te nemen. Borduurpatroon In hetzelfde jaar, dat de dienst der Zuiderzeewerken met de bouw van de dgk voor de Noordoost-polder begon, in 1937, verscheen het eerste „verkave- lmgsplan" voor dit gebied. Dit plan, dat wy kunnen vergelijken met het patroon voor een borduurwerk, voorzag in een standaard-kavel van 300 by 800 meter. Dit wil dus zeggen, dat het gehele ge bied van de Noordoostpolder (48.000 ha.) op papier, verdeeld zou worden in in partjes van 24 hectaren (300x800 meter). De afmetingen van de kavels waren geen uit de lucht gegrepen getal- Op dit nieuwe land past men ook de nieuwste methodes van maaien en dorsen toe. Twee maai-dors- macliines halen de koolzaadoogst binnen. (Foto: Directie v/d. Wieringermeer) len, maar na diepgaande studie en met veel ervaring, opgedaan in de Wie ringermeer verkregen cyfers. Langs de ïynen van deze kavels werden nitt alleen de landbouwbedryven getekend, maar ook de wegen, kanalen en dorpen gesitueerd. Een akkerbouwbedrijf van 36 hec taren. Als het roodbonte vee scherp afsteekt bij het groen van de gras mat, als de zon het blauw van de hemel en het harde geel van de koolzaadplanten tot een schilderij a la Van Gogh samensmelt, pas dan begrijpt men waar onze vech ters aan het waterfront telkens weer de moed vandaan halen om hun plaats in de voorste linies in te nemen (Foto: Directie v/d. Wieringermeer) Agrarisch gebied De Noordoostpolder is in de eerste plaats bedoeld een agrarisch gebied te zijn. Ongeveer 83 Vc van de polder be staat thans dan ook uit landbouwgrond. Op 1 januari 1960 telde de Noordoost- polder 1773 agrarische bedrgven, waar van 1575 akkerbouwbedrijven (en ge mengde bedrgven met een groter of kleiner deel grasland), 129 groenteteelt- bedrgven en 69 fruitteeltbedrgven. Wg zeiden het reeds: langs de ïynen der kavels werden de bedrijven 150 in ieder dorpsgebied getekend. Vraag was echter hoeveel kavels een bedryf zou moeten omvatten, met andere woor den: hoe groot de bedrgven zouden moeten worden. De indertgd ingestel de commissie-Lovink bracht een plan naar voren van akkerbouwbedrgven van 40-60 hectaren en van weidebedrgven van 20-40 hectaren. De plannen van de commissie-Visserink daarentegen legden meer nadruk op het kleine bedrgf, re kening houdend met de sociale waarde hiervan. Het ontwerpen van het verkavelings plan werd tenslotte opgedragen aan de dienst der Zuiderzeewerken en het resul taat van haar werkzaamheden blgkt een compromis van de twee bovenge noemde plannen te zgn. De 1575 akkerbouw (en gemengde) bedrgven hebben thans een grootte va riërend van 12, 18, 24, 30, 36, 42 ,en 48 hectaren. Bgna 40 hiervan valt ech ter in de grootte van 24 hectaren. Het „villaatje-buiten" Waar dit nieuwe land op vele ma nieren nog zijn jeugd laat blijken, daar schijnen de boerderijen zo uit het „oude land" te zijn overge plaatst. Het zijn eenvoudige, archi tectonisch traditionele complexen: de kleinere met een woonkeuken, huiskamer en 3 a 4 slaapkamers on der één dak met de schuur, de gro tere met twee kamers, keuken, bij keuken en 4 slaapkamers en los van de schuur gebouwd. In kleine groepjes van 2, 3 en 4 tussen deze boerenhofsteden liggen dan de moderne, comfortabele land arbeiderswoningen. Huisjes, die me- Koop wat je kopen kunt Linda Bone uit de Engelse stad Watford waadt thans moederziel al leen door de stapels lingerie, die alle kamers in haar bescheiden woning tot plafondhoogte vullen. Haar moe der mevr. Elizabeth Bone, is maan dag tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld voor diefstal van één paar handschoenen, een van de naar schatting 60.000 artikelen die haar huis uitpuilden. De 27-jarige Linda kreeg een boete van 50 pond in ver band met de in een plaatselijke win kel gepleegde diefstal en een voor waardelijke veroordeling van drie jaar. Achtentwintig jaar lang, zo ver nam de rechter, handelde mevrouw Bone als een hebzuchtige ekster, al les verzamelend wat van haar ga ding was in haar zes-kamerwoning. Volgens de voorlopige door de poli tie opgestelde „voorraadlijst"had zij, in vereniging met haar dochter, 249 truitjes, 247 tassen, 164 paraplu's, 135 paar handschoenen, 288 lipstick houders, 142 japonnen, 55 tafelkle den, 58 paar kousen. 81 slips en 1240 corsages bij elkaar gebracht. En dat is dan nog maar een heel klein deel van de voorraad, want zeker nog 95 extra auto's zouden nodig zijn om wat niet is genoemd op te halen!! De goederen in het huis van de Bones lagen zo hoog opgestapeld, dat de dames het pianospelen eraan hadden moeten geven. Het instru ment was bedolven. Wanneer de da mes 's morgens uit bed stapten, wer den zij halverwege opgevangen door enkele lagen lingerie op de vloer. Toen zij haar moeder „tot spoedig weerziens" had gewenst, keerde Lin da Bone zich tot de journalisten en zei: „Ik heb er eigenlijk nooit bij na gedacht wat ik met dat alles moest beginnen". Een rechercheur zei: „Afgeziëïi van dat paar handschoenen schijnt alles in alle eer en deugd door de Bones te zijn gekocht". „MISS RUND" Na veel voelen en tasten aan de beste runderen die ons land voortbrengt heb ben de keurmeesters van de grote na tionale Paas-veetentoonstelling te Am sterdam gistermiddag het predicaat Miss rund 1961" verleend aan de rood bonte zwaargebilde vaars van de gebroe ders A. en M. Lint, veehouders te Zeven bergen (N.-Br.). Het tentoonstellingsbestuur was zeer tevreden over het aantal inzendingen, waaronder zich 1,5 nationale kampioenen bevonden. Bijeenkomst vernieuwing in de padvinderij Van 2429 mei zal in het kasteel Mal- nau bij Konstanz (Duitsland) een by- eenkomst gehouden worden van ver tegenwoordigsters van de meisjes-pad vinderij in de landen van Europa om ge- meenschappelyke punten van interesse te bespreken. Ter voorbereiding van deze byeen- komst is aan de padvindsters-organisa- ties in de Europese landen een enquête formulier toegezonden, waarin vragen worden gesteld over de wyze waarop in deze landen de vernieuwingen in de pad- vindery worden toegepast en in welke nieuwe richting men denkt te gaan. De voorzitster van deze bijeenkomst in kasteel Mainau is gravin Bernadotte uit Zweden, die onlangs een paar dagen in Nederland is geweest, om besprekingen te voeren met de leden van het comité van voorbereiding (uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwitserland, Noorwegen en Nederland). Sprekers in Mainau zullen zyn: Dame Leslie Whateley, D. B. E., directrice van het Wereldbureau van padvindsters in Londen, mr. W. Kist, Oud-Poelgeest, Nederland, en de heren De Roulet. secre taris-generaal voor het jeugdwerk van de Raad van Europa, Frankrijk en Ph. Farine, president van „Jong Europa", Frankryk. Advertentie in diverse kleuren voorradig. WONINGTEXTIEL Van 't Hoffstr. 7 - Tel. 24610 Leiden. Midza In de gisteren geëindigde week is de goudvoorraad van de Verenigde Staten met vijf miljoen dollar toegenomen tot 17.389 miljoen dollar, zo biykt uit de wekelijkse mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Financiën. Staatsbegrafenis voor rebellen na 1835 jaar Premier David ben Goerion heeft een commissie benoemd, die maatregelen moet treffen voor een staatsbegrafenis van de stoffeiyke resten van Joodse re bellen, die 1835 jaar geleden door de Ro meinen werden gedood. Het gebeente van de rebellen werd gevonden door een oudheidkundige groep die thans in de woestyn bezig is met opgravingen. De rebellen hadden onder leiding gestaan van Bar Kochba, die acties tegen de Ro meinen leidde van 132 tot 135. Zyn re bellenleger werd uitgeroeid, toen de Ro meinen een beleg sloegen rond de rebel- lenforten in de woestijn. De meeste joden kwamen van honger om. Is het deze modderige massa, deze drabbige, gladde klei waarvoor de pioniers en polderwerkers jaren- nigeen uit de grote stad het reeds lang gewenste „villaatje-buiten" toeschijntI lang geploeterd hebben? Als Nep tunus de strijd opgeeft lijkt het of hij, om een variant te gebruiken, de „taktiek van de verdronken aarde" heeft toegepast! (Foto: Directie v/d. Wieringermeer)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19