De Ruyters tocht onuitwisbaar in Engelands geheugen gegrift Amerika wordt bedreigd door een schoolstrijd Nooit aflatende bewondering voor Hollands zeemanschap R.k.-president is in conflict geraakt met de bisschoppen RYNBENDE'S Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 maart 1961 Vijfde blad no. 30313 Sportief gebaar jegens onze Marine: kom naar Chatham (Van onze Londense correspondent) f Juni 1667 tocht van De Ruyter naar Chatham! Elk Nederlands schoolkind kent het jaartal. Het is ook onuitwisbaar gegrift in de herinnering van het Engelse volk. Want het was voor de Britten een historische, rampzalige gebeurtenis. Een vijandelijke vloot, doorgedrongen tot in het hol van de leeuw! Waar Fransen, Spanjaarden en later Duitsers nooit in zijn geslaagd, lukte de stoere, rustige officieren en manschappen, die onder luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter dienden. Zij schoten tijdens de tweede Engelse oorlog zes kapitale schepen van de Engelse vloot in brand, waarvan de Britse admiraliteit dacht dat ze veilig en wel waren opgeborgen op de smalle en moeilijk toegankelijke Medway, een zijrivier van de Theems. Bovendien werden twee andere grote schepen, de Royal Charles" en de „Unity" buitgemaakt en in triomf naar Holland meegevoerd. Voor de Britten heeft de „Navy" eeuwenlanq alles betekend. Enge lands verdediging en welvaart hingen ervan af. Soms mocht in een enkel zeeduel de Engelse vloot eens het onderspit delven, zij bleef de wereldzeeën beheersen. Dank zij de „navy" voelde men zich op de Britse eilanden zeker tot aan de jongste wereldoorlog veilig. Na de middeleeuwen heeft Engeland geen invasie meer gekend. Ook De Ruyters tocht, hoeveel bravour daarbij ook getoond werd, was geen werkelije invasie, al sloeg de Engelsen de schrik om het hart en ontstond er in Londen en elders paniek. Maar De Ruyter drong diep het Engelse land binnen en zette voor korte tijd hier en daar soldaten aan wal, met name in Sheerness, waar het half voltooide fort werd veroverd en bezet. De Engelsen die toch al grote bewon dering voor ons land koesterden ten slotte waren we eeuwenlang een gevaar lijke concurrent hebben hun vrees voor. De Ruyter allang in eerbied voor onze prestaties op zee omgezet. Ook Tromp met zijn bezem in de mast zal men hier nooit vergeten. Het zijn alle maal prachtige onderwerpen voor after- dinner speeches, welke het altijd weer „doen". Sportief Het is een ontegenzeggelijk feit, dat een Brit beter tegen zijn verlies kan dan wie ook. Om dat nog eens dubbel en dwars te bewijzen heeft de Royal Navy het uitermate sympathieke gebaar gemaakt om de Koninklijke Nederlandse Marine uit te nodigen om vrijdag 24 maart aanwezig te zijn en deel te nemen aan de plech tigheid welke gepaard gaat met de sluiting van het in Chatham ge vestigde Nore Command, dat tot dusver belast was met de verdedi ging van de Theems en het Noord zeegebied tussen ons land en Engeland. De Nore is het meest oostelijke punt van de Theems. Deze verdedigingssector zal voortaan komen te vallen onder de commando's Portsmouth en Schotland. Het is misschien een beetje vreemd dat de Engelsen de tocht van De Ruyter herdenken en niet wij! Maar het was tenslotte de Nederlandse admiraal, die Chattam, zij het in negatieve zin, voor de Engelsen onsterfelijk heeft gemaakt! De opheffing van het Nore Command dat m vele oorlogen met het vasteland menige klap heeft moeten opvangen en vaak beslissend IVeft moeten optreden Duinkerkenis een gevolg van een bezuinigingsmaatregel. In zekere zin herhaalt de geschiedenis zich. Ten tijde van de tocht naar Cha tham was de vloot voor een groot deel opgelegd, omdat er geen geld was. Thans beoogt men inkrimping van het admini stratieve apparaat om zodoende meer geld te kunnen besteden bij een gelijk begrotingstotaal aan schepen en be manningen. De moderne communicatiemiddelen ma ken het commando in Chatham over bodig. De scheepswerven met hun vier duizend arbeiders, blijven bestaan. Ook met de marinekazernes is dit het geval. De sterkte van het in Catham verblij vende marinedetachement, die twee jaar geleden nog vijf- tot zesduizend man bedroeg, zal thans worden teruggebracht tot 1600 1700 man. Zelfde landschap Dezer dagen hebben wij het toneel van de historische gebeurtenis in ogen schouw genomen. Wij liepen langs het jaagpad van de door lage, begroeide heuvels omgeven rivier. De overzijde van de stadskant is ongrept en draagt nog hetzelfde landelijke karakter als destijds. Wat wij zagen, moeten ook De Ruyter en zijn mannen gezien hebben, die voor alles het oog gericht hielden op Upnor Castle, het kleine zestiende-eeuwse kas teeltje vlak aan de waterkant, gebouwd door Hendrik de Achtste, het hoofdver dedigingspunt van Chatham. Het is ongelooflijk dat de slag zich op deze smalle strook water, nauwelijks 200 meter breed, heeft afgespeeld, niet al leen, maar ook dat de vreemde vloot dit tot op de huidige dag verraderlijke, kronkelige vaarwater heeft kunnen bin nendringen. Het zit vol ondiepten, mod der en zandbanken. De stafchef van het Nore Command, captain Barry Anderson, toonde ons op de kaart hoe alles gegaan is. Anderson was tot enkele jaren geleden comman dant van de Britse fregatten welke de Engelse vissers rond IJsland béscherm- den, die daar zoals men weet toen in moeilijkheden verkeerden. „Ze hebben het toch maar geleverd, die schooiers!" zei hij hartelijk lachend. Onder de bemanningen van De Ruyter bevonden zich nogal wat Engelse zee lieden, die wegens de ontredderde finan ciën onder Karei II hun soldij niet had den ontvangen en een andere baas had den gevonden „Gelooft u," zo vroegen wij captain Anderson, „dat de Hollanders het zonder de Engelsen aan boord zouden hebben klaargespeeld?" „Daar is geen twijfel aan. Het zeemanschap van de Neder landers was geweldig. Wij zouden het onder dergelijke omstandigheden niet hebben volbracht!" luidde het aan dui delijkheid niets te wensen overlatende antwoord. De Ruyter héld goede zee- en rivier- kaarten. Bovendien wemelde het van Nederlandse schippers onder zijn opva renden, die de omgeving uitstekend ken den. De tocht werd bovendien vergemakke lijkt doordat de Engelsen vele bakens en boeien hadden laten liggen, omdat an ders hun eigen navigatie onmogelijk zou zijn geworden! Bij vloed is de monding van de rivier vele mijlen breed, maar de eigenlijke vaargeul is betrekkelijk smal, een deel van de eilandjes en banken van toen is thans ingepolderd. Op dit ingedijkte stuk bevinden zich de marinewerven, maar De Ruyter stond tegenover een grote ge vaarlijke watervlakte. De aanval Toen tot de aanval op Chatham werd overgegaan, bleef De Ruyter met zijn hoofdmacht op de Theems liggen. An dere schepen sloten de monding van De brandende Engelse vloot in Chatham, 20 juni 1667, naar een schilderij van Peter v. d. Velde. In het midden het door de Nederlan- ders buitgemaakte Engelse vlag ge schip „Royal Charles" met de Ne derlandse driekleur reeds in top. Dit nieuwe oorlogsschip was de trots van de Engelse vloot. Samen met de eveneens veroverde „Unity" werd het sierlijke schip in triomf naar Nederland gebracht. (Copyright fotocommissie Rijksmuseum Amserdam.) deze rivier af bij wijze van rugdekking, want er waren enkele Engelse eskaders op zee. Het leek op een beleg van Lon den! Op de beurs en elders ontstond een paniek. De Ruyter had een vloot- macht geconcentreerd bestaande uit ■tachtig schepen en twintig branders (met pek en andere brandstof volgela den oude schepen, welke in brand wer den gestoken om de vijandelijke schepen te doen vlamvatten) met een vuurkracht van 3300 kanonnen en 18.500 zeelieden en soldaten aan boord. De tocht was vooral een politieke zet, welke ten doel had druk uit te oefenen op de vredesonderhandelingen met En geland welke in Breda aan de gang wa ren, opdat wij betere voorwaarden kon den bedingen hetgeen dan ook, mede dank zij Chatham, het geval is geweest. Het waren vooral de gebroeders De Witt, die op dit gelukkig geslaagde avon tuur aandrongen omdat zij politiek belang hadden bij voortzetting van de oorlog. De Ruyter werd praktisch voortdurend geschaduwd door Cornells de Witt, die hem zelfs op het hoogtepunt van de strijd in een sloep vergezelde. Niets ge beurde tijdens de slag zonder toestem ming van de „politieke commissaris" de ruwaard De Witt! Alle vlagofficieren hadden de riskante onderneming ont raden. Zij achtten succes praktisch uit gesloten, noemden deze actie belachelijk en vol gevaren. Maar De Witt wist door te zetten, hoewel De Ruyter uiterst voor zichtig te werk bleef gaan en trachtte onnodig risico te vermijden. De Ruyter zond op 21 juni admiraal Van Genth met 17 schepen de Medway op, nadat een eskader eerst een verken ning in de richting van Londen had uit gevoerd. Londen, nog maar pas geplaagd door pest en de grote brand van 1666, welke vrijwel de gehele houten binnenstad in as legde, voelde weinig voor vechten. Karei II, met de staatsfinanciën in chaos vond het goedkoper de vloot thuis te houden en was voornemens in de toe komst vreedzame coëxistentie tegen over de Nederlanden toe te passen. Han- delsconcurrentie zou het voornaamste wapen worden. De Ruyter trof dan ook op 22 juni een allerminst parate vloot aan. Wel in dienst zijnde schepen waren slechts voor de helft of minderbewapend en ten dele bemand. Ook de oeververdediging was gedesorganiseerd. Soms waren er kanonnen, maar geen munitie en waar zich munitie bevond ontbrak vaak het geschut. Dit alles betekent niet dat Van Genth zich zonder slag of stoot van de Engelse vloot kon meester maken. Het zware geschut van kasteel Upnor donderde de Hollandse schepen tege moet. Er lagen voor en achter de ketting verscheidene schepen ter verdediging daarvan en er kwam ook nog vuur van de andere zijde der rivier. Verwarring op dit smalle water kon niet uitblijven. Toen het er op een ogenblik benauwd uitzag, liet De Witt De Ruyter zelf komen, die daarop de algehele leiding op zich nam. Verscheidene van de zwaar ste Engelse schepen liepen in het on diepe water aan de grond en werden gemakkelijk een prooi der vlammen. De Hollanders wisten zich steeds drijvende te houden. Heldenstuk Het was kapitein Jan van Brake! uit Rotterdam, die een heldenstuk verrichtte. AAet grote dapperheid maakte hij een vergrijp goed, dat hij die ochtend had begaan. Tegen het verbod in had hij namelijk ma trozen aan land gezet op het eiland Sheppey. Hij was daarvoor door De Witt in hechtenis genomen. Hij zette zijn plan uiteen en werd vrij gelaten. Met zijn lichte fregat, „De Vrede", stormde hij naar voren en stak de brand in het voorste Engel se oorlogsschip, waarbij hij on danks de op hem gerichte kanon- nade, erin slaagde de ketting te passeren. De belangrijkste daar werd verricht door commandeur Jan Danielszn. van den Rijn, die Van Brakel met het brand - schip „Pro Patria" was gevolgd. Hij was de man die de ketiting brak door er recht tegenaan te varen. Toen in de jongste wereldoorlog de Nederlandse mijnenveger „Jan van Brakel" bij het opvaren van de Nore tegen de anti-duikbootversprerring aan voer, seinde de Britse commandant dood leuk: „What, again?" („Wat, alweer?"). Anderen beweren, dat de ketting on der het Engelse vuur door een Holland se landingsgroep was losgemaakt. Het is niet onmogelijk dat dit vrijwel gelijk tijdig gebeurde met het breken van de ketting door Van Brakel. Deze stak een tweede schip, de „Matthias" in brand, hetgeen zulk een verslagenheid bij de vijand teweeg bracht, dat de bemanning van de Royal Charles" de vlucht nam, zodat dit machtige schip zonder verzet kon worden veroverd. Bloedig hoogtepunt Het hoogtepunt van de strijd kwam de volgende dag. De Ruyter en De Witt hadden de „kapteinen" en bevelhebbers opgeroepen dat zij „zich ten dienste van het vaderland naar behoren kloekmoedig en ge lijk dappere krijgsluyden past" van hun taak zouden kwijten. Dit be loofden ze en zij handelden ernaar. Het geschut donderde, de musketten, knetterden, trompetten schalden en trommels roffelden. Er bovenuit hoorde men het ge gil en gekerm der gewonden. Dit was oorlog in al zijn wreedheid, ouderwets of niet. De Ruyter sprong in een sloep en zei: „Ik zal gaan zien hoe 't ons volk daar zal maken". Waarop De Witt zei: „Ik zal U dan vergezelschappen De batterijen van Upnor en de andere oever werden spoedig tot zwijgen ge bracht. Drie grote schepen, welke lot be langrijkste van de Engelse vloot be hoorden, werden volkomen door het vuur vernietigd. Het was De Ruyter zelf die de brandschepen daarheen hielp slepen. Tot de Engelse vloot behoorde ook de eerder vain de Hollanders gekaapte „Hil versum". De Nederlandse vloot gaf het plan op om dichter naar Rochester te varen, wegens de ondiepte bij eb en de daar gezonken schepen. De volgende dag, 24 juni, werd beslo ten terug te trekken. Behalve de Royal Charles" werd ook de „Unity" naar Hol land meegenomen. De Ruyter beklom weer zyn „Zeven Provionciën". Lang zaam op de ebstroom dreef de Holland se vloot naar de Nore, langs de kust, gevolgd en tenslotte nagestaard door 12.000 man Engelse troepen, die in al lerijl bijeengetrommeld waren. Ontsteld De bevolking, de koning en het ge hele hof waren ontsteld. Pepys, de mi nister van Marine en een beroemd dag boekschrijver, durfde voorlopig niet onder de ogen van zijn vorst te komen, maar hjj prees omonwonden de Nederlanders wegens hun kracht, hun moed en voor al wegens hun wijs beleid bij de overval. In Londen staakten, toen de aanval op Chatham in volle gang was, de ban- Het kasteel van Upnor. gezien vanaf de rivier de Medway. ken hun betalingen en vele rijke koop lieden bereidden zich voor op de vlucht. Maar de bedachtzame De Ruyter voelde niets voor een vermetele actie tegen de arsenalen van Johan de Witt. Maar de glorie van de Engelse scheepsmacht was in rook en vlammen opgegaan. Het was tevens een wraakneming voor de Hol landse nederlaag op het Vlie, waar tien maanden tevoren 400 van onze schepen meest kleine, verloren gingen, waarna de Engelsen Terschelling in brand sta ken. De zege bij Chatham kostte Hol landers slechts 30 man en twee brand schepen. Er werden 21 Engelse schepen vernietigd of buitgemaakt. De uitbreiding van de Hollandse vloot, waarvoor de Staten-Generaal tienmil joen gulden hadden uitgetrokken, leverde het resultaat op dat- ervan werd ver wacht. De Nederlanden waren diep te leurgesteld in hun Franse bondgenoot, die beloofd had De Ruyter te steunen, maar zijn vloot veilig thuishield in Brest-. Veler vrees in Engeland, dat de tocht naar Chatham de oorlog zou verlengen, werd niet bewaarheid. Hoewel Engeland en de Nederlanden felle handelsrivalen waren, hetgeen tot een aantal conflicten leidde, behoorden zij geografisch en godsdienstig-politiek bij elkaar. Alleen wanneer er geen bedreiging van buiten af was raakten ze soms met elkaar slaags. Een sprekend bewijs voor hun tradi tioneel samengaan was, dat De Ruyter tenslotte sneuvelde in een strijd, waarin beide landen weer bondgenoten waren. Op zee waren Engelsen en Hollanders doorgaans aan elkaar gewaagd. Maar het meesterschap van De Ruyter wordt tot op de huidige dag volmondig door de Engelsen erkend. Hij wordt soms in één adem met Nelson genoemd (Van onze Amerikaanse correspondent) Kennedy's programma om federale steun aan het onderwijs te geven is in gevaar. Dat is ernstig, want het onderwijsprogramma is een belangrijk onderdeel van de actie om in het algemeen de positie van het land te verbeteren. Wie een spaak in het wiel steekt? De leiders van Kennedy's eigen kerk: de rooms-katholieke bis schoppen, die hun kerkelijke scholen willen doen delen in de staatssteun. Ken nedy acht zulk een steun aan particuliere scholen in strijd met de grondwet. Toen de schrijver van dit artikel een jongetje van acht jaar was, deelde heel onverwacht de schooljuffrouw aan de hele klas gebakjes uit. De reden? „De schoolstrijd was beëindigd. Wat dat betekende, begrepen we niet goed, maar het taartje was lekker. Wat ons betreft mocht de schoolstrijd iedere week beëindigd worden. Hoe lang het geleden is, dat die taartjes rondgingen, houd ik geheim. Ge kunt het in een Nederlands encyclopedie opzoeken. Maar in Amerika zijn de kinderen op de bijzondere scholen nog lang niet aan hun taartjes toe en zo ge wilt kunt ge daar uit concluderen, dat Nederland tientallen jaren op de Verenigde Staten vooruit is. Het hangt er maar van af, of ge voor taartjes voelt. geld en zelfs het lenen van staats geld aan bijzondere scholen acht de president in strijd met de constitutie. Herhaaldelijk heeft hij dat de laatste j tijd op zijn persconferentie gezegd. De rooms-katholieke bisschoppen zien wel in, dat zij in dit stadium moeilijk kunnen hopen op een gift van de staat, maar zy betogen, dat de federale rege- ring hun scholen dan toch wel kan hel- pen met leningen, waarbij slechts weinig interest betaald zou behoeven te worden. De president is echter een logisch den kend man. Hy redeneert: de bisschoppen zouden niet op die leningen aandringen, als zij daar niet een bepaalde vorm van steun in zagen en steun in het algemeen en op grote schaal is in strijd met de grondwet. In moeilijk parket Maar in alle ernst: Kennedy is, met die opkomende schoolstrijd, in een moei lijk parket geraakt. Hij acht het drin gend nodig, dat de federale regering steun verleent aan het openbaar lager onderwijs en nu worden de bisschoppen van zijn eigen rooms-katholieke kerk in eens lastig. Die eisen, in welke vorm ook, hun deel van de ondersteuning. In Nederland is het al zo lang geleden, dat de taartjes rondgingen, dat wij het heel normaal zouden vinden, wanneer in Amerika particuliere of met kerken ver bonden scholen hun deel kregen van de staatssubsidie. Maar voor Amerikanen is dat lang niet natuurlijk. Uit him strijd tegen Engeland hebben zij o.a. het prin cipe overgehouden van de scheiding van kerk en staat. In hun grondwet staat een nogal vaag artikel, dat aan het Con gres verbiedt om enige wet aan te nemen „betreffende de vestiging van een gods dienst". Het opperste gerechtshof heeft ver klaard, dat openbare gelden niet ge bruikt mogen worden om een godsdienst te steunen. Daarmee is voor vele Amerikanen de zaak duidelijk: scheiding van kerk en staat is een goed ding staatsgeld mag niet gebruikt worden om een godsdienst te steunen en dus mogen particuliere scholen geen subsidie krygen. In strijd met de grondwet Toen dit najaar een rooms-katholieke kandidaat een serieuze kans maakte om president te worden, maakten vele niet- katholieken zich ongerust. Zou Kennedy afwijken van de Amerikaanse traditie en subsidie willen verstrekken aan met een kerk verbonden scholen? Kennedy stelde die bezorgden zo veel mogelijk gerust. Nadrukkelijk verklaar de hij, dat hij het in strijd achtte met de grondwet om steun te verlenen aan kerkelijke scholen. Tot zijn eer dient gezegd te worden, dat hij intussen niet van politiek ver anderd is. Het verstrekken van staats- Een of twee wetten Kennedy zou het liefst zien, dat het Congres begon met aannemen van een wet tot steun aan het openbaar onder wijs. Daarna zou men dan kunnen pro beren of een wet om leningen aan het bijzonder onderwijs te verstrekken een kans maakte, en, zo ja, of het opperste gerechtshof die wet al of niet in stryd zou achten met de constitutie. De rooms-katholieken echter willen beide onderwerpen in één wet behandeld zien. Een afzonderlijke behandeling ver kleint de kansen der rooms-katholieken aanmerkelijk; maar indien de rooms- katholieke koers wordt gevolgd, komt er van steun aan het onderwijs misschien helemaal niets terecht en dat zou een grote slag betekenen voor Kennedy's actie om de kracht van Amerika te ver groten. Voor de eenvoudigheid heb ik het tot- nutoe doen voorkomen, alsof dit een be trekkelijk ongecompliceerde zaak was. Maar dat is het lang niet. De gemid delde Amerikaan gelooft nog wel in dat principe van „scheiding van kerk en staat", maar hij is het zich in het alge meen niet bewust, hoezeer kerken en bij zondere scholen reeds thans profiteren van indirecte staatssteun. Een voorbeeld? Wie schenkingen doet aan kerkelijke instellingen mag die be- een ronde 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief glas „GODS GEUZEN" wortlt wellicht in Suriname verfilmd De Amerikaanse filmproduktiemaat- schappy „Universal International" is voornemens om Jan de Hartogs „Gods Geuzen" te verfilmen. Deze film zal de naam „Spiral Road" krygen De hoofd rol, van de medicus, zal worden vertolkt door Rock Hudson. Een groot deel van het verhaal speelt zich af in het voor malig Nederlands Indië <o.a. op Bor neo), doch gezien de huidige situatie al daar achtte „Universal" het niet raad zaam, de opnamen voor de film daar te gaan maken. Aanvankelijk werd gedacht aan Singapore, doch de kosten werden te hoog geacht. De directie van Universal besloot toen na te gaan welke mogelijkheden de beide Nederlandse rijksdelen boden. Na een bezoek van Curagao, dat voor de opna men niet geschikt bleek, brachten Ri chard McWhorter, „unit manager" en Henry Bumstead, „art director" van de filmmaatschappij een bezoek aan Suri name. Zij zoeken vooral naar een Ja vaanse nederzetting aan een rivier, ter wijl Paramaribo in aanmerking zou ko men voor de straatscènes. „Universal" hoopt in juni reeds met de verfilming te beginnen. De hoofdrol spelers (het is nog niet bekend wie de vrouwelijke hoofdrol zal vervullen) ca meramensen, technici, producer en regisseur zullen dan ongeveer drie tot vier weken in Suriname blijven. Het grootste deel van deze driemiljoen dol lar kostende film, zal echter in de stu dio's van Hollywood worden opgenomen, in een nagemaakte stad. waarvoor nu in Suriname de nodige foto's worden ge maakt. dragen in Amerika aftrekken van de som waar hij belasting over moet be talen. In feite komt dat natuurlijk neer op een kolossale indirecte steun van de staat aan kerken en kerkelijke instel lingen. Een ander detail-voorbeeld? De staat geeft niet direct steun aan bijzon dere scholen, maar wèl heeft men geld verstrekt voor bussen om kinderen naar die scholen te vervoeren. Of men het erkennen wil of niet, ook in Amerika is men op weg naar die taartjes

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17