Doeleinden economische politiek zijn in gunstige zin gerealiseerd Mogelijk iets minder export als gevolg van revaluatie BnnEEBHnHEÖ BRONNLEY In Breda werd snel reclit gedaan BURGEMEESTER VAN AIX KAN BEN BELLA NIET MISSEN Vertrouwen in Surinames toekomst STALIN GELOOFDE NIET AAN DUITSE INVAL IN RUSLAND Het ingestorte huis Geen strafvervolging legen loodgieter Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 maart 1961 Vierde blad no. 30312 Minister De Pons in Eerste Kamer: (Van onze correspondent) In een beschouwing over de economische ontwikkeling van ons land in 1960, welke de minister van Economische Zaken, de heer De Pous gisteren in de Eerste Kamer heeft gehouden, verklaarde hij van mening te zijn, dat er in de na-oorlogse periode geen jaar is aan te geven, waarin de verschillende doeleinden van de economische politiek op zo gunstige wijze zijn gerealiseerd. De evenwichtige ontwikkeling in het afgelopen jaar berustte op de uitzonderlijk snelle toeneming van de produktie. Het was evenwel duidelijk, dat deze stijging niet onvermin derd kon doorgaan. In de tweede helft van het afgelopen jaar is de verwachte vertraging in het expansietempo dan ook opgetreden. Mede daarom nam de regering verschillende maatregelen om de groei van de bestedingen binnen redelijke grenzen te houden (het loon- en prijsbe leid, de voorschriften inzake afbetaling, enz) en daar is dan nu de revaluatie bij gekomen. Sprekende over de ontwikkeling in 1961. gaf de minister enkele aanvullen de opmerkingen op de prognose van het Centraal Planbureau. De export kan tengevolge van de revaluatie een iets geringere omvang aannemen dan aan vankelijk was voorzien. Daar staat ech ter tegenover, dat de raming van onze uitvoer <7% stijging) niet alleen werd bepaald door de vraag in het buiten land. maar ook onder invloed stond van de beperkte produktiecapaciteit in bet binnenland. Hoewel de revaluatie de buitenlandse vraag iets kan afremmen, behoeft dit niet te betekenen, dat de uit voer beneden onze produktiemogelijkhe- den komt te liggen. Het is dan ook de vraag of ons uitvoervolume in 1961 met minder dan 7 zal stijgen. Binnenlandse investeringen Wat de binnenlandse bestedingen be treft, hierop kan de revaluatie enige mitigerende invloed hebben al mag deze op korte termijn niet worden overschat. Ook de produktiestijging zal iets gerin- ser zijn als gevolg van een vervanging van de binnenlandse produktie door import, hetgeen een ontspannende in vloed op de arbeidsmarkt zal hebben. De minister voegde hieraan toe, dat er los van de revaluatie aanleiding is voor ce vraag of de raming van de produktie stijging met 4% voor 1961 niet aan de hoge kant is. In dit opzicht toonde de minister zich niet helemaal gerust. Vooral de vertraging in de groei van de Industriële produktie in de tweede helft van 1960 deed hem enigszins sceptisch staan tegenover deze geschatte 4%% pro duktiestijging voor 1961. De heer De Pous meende, dat de span ningen, die in de economie aanwezig ajn, ook in 1961 binnen de grenzen kunnen blijven, die voor een evenwich- groei vereist zijn. Revaluatie Uitvoerig ging de minister in op de problemen, samenhangende met de re valuatie. Hij verdedigde deze op dezelf de gronden als de regering reeds in de Tweede Kamer had gedaan. Hoewel ook conjuncturele elementen mespelen, meende de minister toch te mogen con cluderen, dat wij structureel gezien onze verhouding t.o.v. het buitenland hebben Terbeterd. Ten aanzien van de sa menhang tussen de revaluatie en be lastingverlaging, verklaarde de minister pen behoefte te hebben aan nieuwe terklaringen na hetgeen van regerings wege in de Tweede Kamer is opgemerkt. Afwachten is de boodschap. De minister was het niet eens met ir. Vos (PvdA), die had betoogd, dat het effect van de revaluatie op het prijs niveau nihil zou zijn. Prijsstijgingen worden nu nl. voorkomen. Met ir. Vos bleek de minister van mening te zijn, dat het nog de nodige inspanning zal vereisen om de prijsdaling, die in theorie mogelijk is, ook te verwezenlijken. Prijzenwet De minister gaf vervolgens een ver dediging van de prijzenwet, waartegen om. prof. Witteveen (WD) nogal enige bezwaren had geopperd. Bij de replieken ileek. dat de minister deze bezwaren met had kunnen wegnemen. De VVD- Iractie stemde dan ook, met uitzonde ring van mr. Van Riel tegen de prijzen wet. Minister de Pous ging verder diep in p de vraagstukken verband houdende met de buitenlandse economische be trekkingen. Naar aanleiding van het ter sprake gebrachte rapport van de vier entrale werkgeversorganisaties over wip aan achtergebleven gebieden deel de de minister mee, dat in het inter nationaal overleg een tendens bestaat om van de z.g. gebonden leningen af te itappen. Van Nederlandse zijde dient (an deze tendens steun te worden ver end, meende de minister. Wat de deel neming van Nederland aan de India- goep betreft, heeft de Nederlandse re aring nog geen beslissing genomen. Met de heer Delprat (WD) bleek de minis ter zich bewust van de grote belangen, 'ie voor het Nederlandse bedrijfsleven ia het Verre Oosten liggen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van ie conventie van organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling OESO) zal tegen het einde van april ij de Tweede Kamer worden inge vend. De regering hoopt, dat de parle mentaire behandeling nog vóór het zo- ier-reces haar beslag zal hebben ge legen. Verder kwam de minister te spreken over het energie-beleid en in het bijzon ier over de kolensituatie en de voor- cening met aardgas. Noodzakelijke kolenimporten De minister stelde, dat de tegenwoor dige kolenimporten voor een zeer be- kngrjjk deel noodzakelijk zijn. Het kan "iet worden ontkend, dat de invoer van df resterende hoeveelheden mede het ge- 'olg is van het lage prijsniveau van d« Engelse kolen. Daar de minister deze situatie zowel nu als voor de toekomst •iet acceptabel acht, heeft hy de no dige stappen ondernomen om de import *it Engeland in redelijke banen te lei- ka. Over de ontwikkeling van de mijnen toonde de minister zich overigens niet geheel ontevreden. Hij deelde mede, dat het exportcontingent van Nederlandse kolen naar de Belgische markt voor 1961 is verhoogd van 800.000 ton tot 826.000 ton. Voorts mag worden verwacht, dat de mogelijkheid, die opengelaten is om dit contingent nog verder te vergroten, eveneens zal worden gerealiseerd, aan gezien met de Belgische regering reeds overeenstemming is bereikt over een verhoging van de wederzijdse contin genten met 70.000 ton steenkool. De daarvoor vereiste goedkeuring van de Hoge Autoriteit der K.S.G. is inmiddels aangevraagd. Binnenkort zal de omzetbelasting op in Nederland gedolven industriekolen worden aangepast aan de omzetbelas ting op importkolen. Aardgas De toepassing van aardgas voor ruim teverwarming vormt op het ogenblik een onderwerp van studie. Aardgas zal echter ook voor industriële doeleinden ter beschikking kunnen worden gesteld. Hierover worden met de rechtstreeks be trokkenen op het ogenblik reeds oriën terende besprekingen gevoerd. In verband met de door de Ned. Aardolie Mij. aan te vragen concessie voor de winning van het in Groningen gevonden aardgas, zijn door de minister besprekingen gevoerd over de bestem- mings-mogelijkheden en de wijze van verkoop van dit gas. Bij dit overleg is de hoofddirectie van de staatsmijnen betrokken. Doordat hierbij velerlei kwesties, ook op organisatorisch gebied, om een oplossing vragen, zal het echter nog wel enige tijd duren alvorens om lijnde plannen zullen zijn uitgewerkt. De minister verklaarde het niet als een noodzaak te zien, dat de overheid de beschikkingsbevoegdheid over het aard gas en in het algemeen de controle over de energievoorziening geheel aan zich trekt. Indien in de toekomst nog be langrijk aardgas zou worden gevonden en voor dit gas in het eigen land geen lonende afzet zou worden verkregen, zal de mogelijkheid van export mede in overweging kunnen worden genomen. Kernenergie Met betrekking tot de kernenergie deelde de minister mee, dat de samen werkende elektriciteits produktiebedrij'- ven (SB.P.) op het ogenblik voor de beslissing staan een team naar Amerika te zenden voor het opstellen van een voor-ontwerp. Dit betekent het ter hand nemen van de eerste fase van dit project, die wellicht een half jaar in beslag zal nemen. Daarna zal moeten worden besloten over het al dan niet entameren van de tweede fase dat is het uitwerken van een gedetailleerd ontwerp waarmede aanzienlijk hoge re kosten gemoeid zullen zijn. Verwacht mag worden, dat deze belangrijke be slissing voor het einde van dit jaar aan de orde zal zyn. Nadat staatssecretaris dr. Veldkamp nog een aantal middenstandsaangele genheden had behandeld, de Kamer had gerepliceerd en de minister daarop weer had geantwoord, werd de begro ting van Economische Zaken aangeno men. evenals de begrotingen van de staatsmijnen en van het staatsgasbe- dryf. AflvrrTentle COMPLEXION SOAP l.so Houding van liet publiek scherp gelaakt (Van onze correspondent) De politierechter te Breda, mr. J. Willekens, heeft gisteren in snel recht een 24-jarige Tilburgse terrazzo-werker veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Zaterdag avond had hij op het Rosmolenplein te Tilburg een half uur lang slag geleverd met een politie-agent, die hem wegens dronkenschap wilde overbrengen naar het bureau. Bij deze vechtpartij bepaalden de zeker 100 toeschouwers zich tot passief toekijken. Ze reageerden ook niet op het verzoek van de agent om op te bellen voor assistentie. Tenslotte hakte een militair de knoop door en belde om de gevraagde hulp. De politierechter verklaarde dat ver dachte als een beest te keer was gegaan. Hy had zich op de grond laten vallen en de agent zo geslagen en gestompt dat deze verwondingen en kneuzingen aan het gelaat had opgelopen. „Hij ging zo te keer", aldus de politierechter,,,dat het ging lijken op een publieke verma kelijkheid. Hy besefte niet dat het over brengen naar het bureau voor zijn eigen veiligheid en dat van anderen moest ge beuren". De man had namelijk vijftien flesjes bier gedronken. Ook de officier van Justitie mr. Temmink onderstreepte dat het overbrengen in zyn eigen be lang moest gebeuren. Hij betreurde ern stig de houding van het Tilburgse pu bliek. Over het algemeen is men zeer verbolgen over dronken mensen in het verkeer. De officier vond het onbegrijpelijk, dat de toeschouwers deze flagrante aan tasting van het openbaar gezag tole reerden. De nog vrij jonge verdachte had be paald geen schoon strafregister. In 1954 was hy tot zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld voor een soortgelijk delict jegens een burger. In 1956 kreeg hij een veroordeling wegens dronkenschap in het verkeer en in 1957 wegens heling. Verdachte is getrouwd en heeft twee kinderen. En aan deze status moet hij dus gezag ontlenen. „Hoe kan hij dit echter verlangen als hij zelf niet onder gezag kan staan?" vroeg de officier zich af. Mr. Temmink eiste tenslotte 5 maan den onvoorwaardelijk. De politierechter maakte er 3 maanden van. Advertentie GELAGERDE KRUKAS IN ALLE SIMCA ARIANE EN ARONDE MODELLEN Dl IC LI belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver* IvUOn bruik - olie verversen om de 4.000 km MOTOR Simca - van f 6295.- af bij uw Simca dealer! SIMCA DELFT Garage J. H. Preuninger -01730-25775 SIMCA GOUDA - „Centraal Garage" T. P. v. Loon Zn. 01820-5000 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN Garage Bierman 01710-34403 SIMCA VOORHOUT - Garage Bierman 02532-7341 (Van onze Parijse correspondent) De vice-premier van de Algerijnse opstandelingen regering, Ben Bella, heeft gisteren ongewild een ern stige crisis veroorzaakt in de gemeenteraad van het eilandje Aix, waar hij sinds vyf jaar verbannen zit. Zoals men weet is er al maanden sprake van dat Ben Bella in vrijheid zal worden gesteld, om deel te kunnen nemen aan de komende vredesonderhan delingen in Evian met de Franse regering. De bur gemeester van Aix heeft in dit verband enige weken geleden brieven ge richt tot de ministers van Oorlog en van Justitie om hen te verzoeken Ben Bella toch vooral niet op vrije voeten te stellen. Een verzoek dat de edelachtbare intussen minder door politieke, maar staatshumanitaire dan door commerciële overwegingen werd inge geven. De familieleden en vrienden, die Ben Bella en zijn medegevangenen ge regeld komen bezoeken, zo heeft de burgemeester zijn verzoekschrift aan de mi nisters omkleed, zijn goe de klanten van de twee winkels en de drie café's, die op het eilandje ge vestigd zijn, en om die zelfde reden zou Aix ook de gendarmes, die de ge vangenen bewaken, niet graag zien vertrekken. Ofschoon deze argu menten door alle vroede vaderen wel konden wor den onderschreven, vond de meerderheid der ge meenteraad toch dat de burgemeester een stap te ver ging, toen hij zich gis teren publiekelijk ook nog uitsprak tegen de vesti ging van een vakantie kolonie, die door de rege ring in Parijs eveneens wordt overwogen. Onze gevangenen ge dragen zich keurig, maar die kinderen zullen de boel alleen maar op stel ten komen zetten", zo riep de eerste burger van Aix gisteren verontwaar digd uit. Vier van de zes gemeenteraadsleden heb ben zich na die woorden onmiddellijk en officieel van de burgemeester ge distantieerd door een brief te schrijven aan de prefect, waarin ze hem verzekeren dat de bevol king van Aix nu in be ginsel juist helemaal niets tegen kinderen heeft. Weer Indonesische tabak naar Bremen De eerste tabak uit Indonesië zal nog deze maand naar Bremen worden ver scheept. Ook dit jaar zal de tabaksoogst van de Staatshandelsmaatschappij on beperkt naar de Hanzestad worden ge zonden en daar op de Indonesische ta- baksmarkt tegen geheime hoogste bie dingen werden geveild. In Antarctica zijn de Amerikanen bezig een nieuw researchcentrum in te richten, dat naar Byrd ge noemd zal worden. Zuidpoolvorsers in actie bij het aanbrengen van een dak over een tunnel, die twee af delingen van het station met elkaar zal verbinden. Lichaam van een ontvoerde Canadese jongen gevonden Gisteren is het lichaam gevonden van de 10-jarige Thomas McNiven, die maan dag in de Canadese provincie Ontario werd ontvoerd. De vader van Thomas is een rijke handelaar in zuivelprodukten. Kort na de verdwijning van zyn zoon ontving McNiven een telefonische bood schap, dat Thomas was ontvoerd. In zUn brievenbus lag een briefje waarin een losgeld van 25.000 dollar werd geëist. Hy moest deze som in gebruikte biljet ten van 5, 10 en 20 dollar betalen, wilde hy zijn zoon levend terugzien. De politie stelt eveneens een onder zoek in naar de dood van Warren Wil liamson, een ouderling en leider van de jeugdgroep waarvan Thomas McNiven lid was. Williamson sloeg gisteren de hand aan zichzelf, nadat hij door de po litie was ondervraagd, omdat hij twee briefjes van de ontvoerders naar Mc Niven had gebracht. Hierin werd o.m. gezegd, dat de ontvoerders hem als con tactman hadden gekozen, omdat hij zo wel de jongen als de vader kende. Advertentie Ha, fijn, roggebrood! Kinderen ziin dol op roggebrood. Laat hen er maar van eten zoveel zij lus ten. Het is gezond, voedzaam en licht verteerbaar. Bovendien bevordert rog gebrood de spijsvertering. Op roggebrood smaakt olie brood beleg, zoet of hartig. Een sneetje roggebrood is weer eens iets anders don de gewone boterham. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen weer een pakje. Uw bakker heeft het. Prof. De Quay: „Eensgezind het land vooruitbrengen,, Voor zijn vertrek uit Suriname heeft de Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, te Paramaribo een persconferentie gehouden. Hij zeide o.a., verheugd te zijn dat hy, behalve het hart van het land, ook het hart van de bevolking van Suriname heeft kunnen zien. De heer De Quay is on der de indruk gekomen van de eensgezindheid, die er onder de Surinaamse be volking bestaat om het land vooruit te brengen, zulks ondanks de verscheiden heid van de bevolkingsgroepen. Ook verheugde het hem zeer, uit ver schillende aanwijzingen te hebben kun nen constateren, dat Suriname ook in derdaad vooruit kan worden gebracht, en hy heeft het vertrouwen, dat door de aanwezigheid van voldoende intellect en leercapaciteit onder de Surinaamse bevolking, mensen ui het eigen land in Suriname belangrijke plaatsen zullen gaan innemen. De integratie tussen Suriname en Ne derland zal worden bevorderd door de in Nederland studerende Surinamers. Prof. de Quay voegde hieraan toe, dat de Nederlandse regering zeker bereid is, het aantal studiebeurzen voor Surina mers (thans jaarlijks zes stuks) te ver groten. In Suriname heeft minister De Quay bevestiging gevonden van het bestaan van een onderling vertrouwen tussen Nederland en Suriname, hetgeen volgens hem van groot belang is. Over het houden van een Rondetafel conferentie zei de heer De Quay, dat hem eerst bü zyn aankomst in Suriname een concreet voorstel heeft bereikt van de Surinaamse regering, om zulk een R.T.C. te houden. Suriname heeft hier voor reeds een delegatie samengesteld. In Nederland en de Ned. Antillen is zulks echter nog niet geschied. Uiteraard zal over een datum en een agenda voor zulk een RTC voorafgaand overleg nodig zijn tussen de regeringen der drie Rijksdelen. Prof. De Quay deelde voorts mee, dat de gezondheidstoestand van gouverneur Van Tilburg, die in Nederland een ope ratie heeft ondergaan, thans bijzonder gunstig is. Het is niet uitgesloten, dat de gouverneur reeds in juni of juli naar Suriname zal terugkeren. Over de persoon van de opvolger van gouverneur Speekenbrink van de Ned. Antillen kon de heer De Quay thans geen nadere mededelingen doen. Prof. De Quay besloot: „Ik ben ge troffen door het feit. dat in Suriname op het ogenblik bij vrijwel alle leidende personen, zowel in het bestuur als in de grote ondernemingen, geloof bestaat in een goede toekomst voor het land. Dat is altyd heel veel waard!" Stalin meende zelfs na de Duitse „annexatie" van Oostenrijk, dat Hitier Rusland ongemoeid zou laten. „Tot ongeveer veertien da gen vóór de Duitse inval in de Sowjet-Unie geloofden de Sow- jetrussische leiders niet dat een aanval op handen was". Dit schrijft president Tito van Joego slavië in zijn memoires. Het Joegoslavische partijblad „Kom- munist" is vandaag begonnen met het publiceren van deze memoires. De eerste aflevering handelt over de periode voor de Duitse inval in Rusland. „Kommu- nist" zal ook de memoires van andere leiders van de Nationale Bevrijdings beweging publiceren. Tito schrijft om. dat reeds In 1938 verschillen van mening bestonden tus sen de Joegoslavische communistische party en de Komintern. Na de „An schluss" van Oostenrijk begon bij de Joegoslavische communisten de mening te overheersen dat de fascistische agres sie nog niet ten einde was. Zij drongen bij de Komintern aan op een algehele mobilisatie tegen het fascisme. De Joegoslavische communisten wa ren de enigen. Dat geen andere com munistische partU hen volgde „was een gevolg van de volledige onderwerping" aan Stalins Komintern, aldus Tito. (Van onze Amsterdamse correspondent) De loodgieter, die dinsdag op het platte dak van enige flatwoningen aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam een grote partij grind had opgeslagen, als gevolg waarvan het dak bezweek en de woon kamers van drie verdiepingen werden vernield, zal strafrechtelijk niet worden vervolgd. Dit heeft de officier van Ju stitie te Amsterdam gisteren besloten, nadat hij zich uitvoerig op de hoogte had gesteld van de toedracht van de instorting. De schade, die aan de panden is toe gebracht, is begroot op circa f25.000. De drie gezinnen, die door het gebeu ren zyn gedupeerd, hebben gisteren elk een andere woning in de omgeving toe gewezen gekregen. Adres van „Amstelodamum" „IEP NIET WEGHALEN VAN AMSTERDAMSE GRACHTEN" (Van onze Amsterdamse correspondent) In een adres aan het college van B. en W. van Amsterdam heeft het genootschap „Amstelodamum" een plei dooi gehouden voor het handhaven van de iepebomen langs de Amsterdamse grachten. In 1949 heeft de gemeente raad besloten de iepen van de Keizers gracht te vervangen door linden, welke maatregel noodzakelijk werd geacht in verband met de iepeziekte en de rup- senplaag. De linden zouden een „sani taire gordel" vormen tussen de andere grachten, waar de iep zou kunnen bly- ven. Inmiddels is het plan op de Kei zersgracht, tussen de Leidsegracht en de Utrechtsestraat, uitgevoerd. „Maar", zo constateert „Amstelodamum", „de maatregel heeft zyn zin verloren, nu er al sinds 2 jaar geen iepenziekte en plagende rupsen zyn geweest." Het Genootschap meent, dat zowel in de zomer als in de winter de iep het in alle opzichten wint van de linde .Ter wijl de iep het zonlicht laat spelen op het water en op de historische gevels, vormt de linde met haar zware bladeren een massieve muur van groen. Een be zwaar van de linde is ook de kleverige substantie,, die door de kolonies zwarte bladluizen wordt veroorzaakt. „Amstelodamum" verzoekt B. en W. dringend de aanplant van linden langs de Keizersgracht te staken. VERSCHUIVINGEN IN TONEELGEZELSCHAPPEN De vooraanstaande Nederlandse acteur Guus Hermus, verbonden aan Ensemble, heeft een contract getekend volgens het welk hy in het volgende seizoen twee stukken voor de toneelgroep Centrum, onder welke naam Puck voortaan ver schijnt, zal regisseren. Dit gezelschap krijgt enige van de acteurs terug, onder wie Piet Romer, die dit jaar elders heb ben gespeeld. Daar staat het verlies tegenover van Eric van Ingen, die een engagement bij de Haagsche Comedie gaat vervullen. Het staat wel vast dat Ensemble en kele. ook bij de televisiekijkers populaire krachten, zal moeten missen. Henk van Ulsen vertrekt in september voor een half jaar via Willemsstad (waar hy reeds eerder als regisseur werkzaam was) naar New York, en Maxim Hamel is voor nemens zijn heil opnieuw in de filmstu dio's te beproeven. Ook de actrice Shireen Strooker gaat het voorbeeld van Ramses Shaffy volgen en een kans in Rome wagen. De laatst genoemde is thans voor een maand in Nederland terug op uitnodiging van de N.CR.V. voor het vertolken van een rol in de komende uitzending van Goethe's Iphigeneia. Het staat wel vast dat Mien Duymaer van Twist en Johan Schmitz de Neder landse Comedie zullen verlaten. Zij zijn nog in onderhandeling over het aangaan van nieuwe engagementen. „De Sowjetrussische leiders hoedden zich zorgvuldig ook maar iets te doen wat de woede van de Duitsers zou kun nen opwekken, want zy geloofden dat de Duitsers hen niet zouden aanvallen na de concessies die de Sowjet-Unie had gedaan." „Onze politiek was verzet te bieden tegen de aanvaller ondanks het verschil In krachten. Wij stelden Moskou op de hoogte van het besluit dat het centrale comité van de Joegoslavische commu nistische partij in april 1941 had ge nomen. In Moskou werd deze verklaring met wantrouwen ontvangen. Men ge loofde niet dat de Joegoslavische partij grote invloed had." aldus Tito.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7