KENNEDY OPPERT EEN NIEUWE AANPAK YAN HULPVERLENING Vers brood om negen mir, of zullen er „bakloze" dagen komen? 16e HUISHOUDBEURS Bfonchi letten Ontwikkelingsprogramma 's van vijf jaar met leningen op zeer lange termijn en zeer lage rente INTERTEST GUARANTEE „Geen reden tot pessimisme nodig in tmnbouwkringen" Georganiseerd overleg blijkt niet tot een akkoord te komen IN „DE VOORUITGANG" Speculatie Volkswagenaandelen bederft pret „volkskapitalisten" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 maart 1961 Derde blad no. 30312 (Van onze correspondent in Washington) Amerika's president John F. Kennedy heeft in een belangrijke bood schap aan het Congres een nieuwe aanpak voorgesteld voor de hulp aan minder ontwikkelde landen. De voornaamste vernieuwing zouden ontwikkelingsprogramma's worden van vijf jaar, gefinancierd met leningen op zeer lange termijn en met zeer lage rente. Kennedy betoogt met veel nadruk, dat de steun behoort te worden verleend in samenwerking met andere industrie-lan den. In Amerika zélf zullen de diverse bestaande organisaties moeten worden samengebundeld tot één instantie, waarvan de leider verant woordelijk is aan de minister van Buitenlandse Zaken en de president. De nieuwe Amerikaanse regering ziet in de hulpverlening aan het bui tenland een kans om aan te tonen dat economische groei en politieke democratie zich tezamen kunnen ontwikkelen. Zouden economische zwakke gebieden het echter moeten stellen zónder Westerse steun, dan zouden zij, evenals communistisch-China, hun toevlucht moeten nemen tot totalitaire methoden teneinde zich te kunnen ontwikkelen. Hulp aan buitenland wordt effectiever Voor dat laatste wil men betrokken landen en de vrije wereld als geheel behoeden. Kennedy propageert dan ook een economische samenwerking van de gehele niet-communistische wereld. Op de conferentie van de OESO, die maan dag a.s. te Londen begint, zal Amerika deze samenwerking bepleiten, en Aden auer, Macmillan, Engelands premier en de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Luns, die allen in april naar Washington komen zullen even eens het nodige over dit onderwerp te horen krijgen. Amerika zélf moet, aldus de president, de hulp aan het buitenland veel effec tiever gaan organiseren. Kennedy's voorstel is dat één organisatie in de plaats zal komen voor de inefficiënte samenwerking van een veelvoud van in stellingen. In die ene organsisatie moe ten dan voor de diverse staten landen plannen opgesteld worden. Wie de voorkeur heeft Kennedy wenst dat het Congres een garantie zal geven, dat Amerika vijf jaar lang telkens 1,6 miljard dollar ter beschikking zal kunnen stellen voor le ningen op lange termijn met lager of geen rente. De leningen zouden even tueel pas na vijftig jaar in dollars moe ten worden terugbetaald. Slechts indien de betrokken landen zeker kunnen zijn van ontwikkelingssteun op langer ter mijn, kunnen zij plannen opstellen die zin hebben. Amerika zal terdege moeten nagaan, welke landen deze leningen het meest verdienen. Voorkeur krijgen die landen, die hun eigen belastingstelsel goed in orde willen brengen, die hun eigen grondstoffen goed gebruiken en die de juiste goederen willen importeren voor redelijke economische plannen. Eisenhower had voor het eerstkomen de begrotingsjaar vier miljard dollar in totaal uitgetrokken voor hulp aan het buitenland. Dat bedrag is niet veran derd, doch het accent is verlegd van militaire naar economische steun. Den- nedy wil de economische steun verhogen van 2,2 tot 2,4 miljard dollar terwijl hy de militaire steun wenst te veria- begir Bouw laboratorium pn rationalisatie van woningbouw Met de bouw van een labora torium op het terrein van Van Herwaardens kalkzandsteenindu- strie in Hillegom, heeft ook de Ne derlandse combinatie van kalk- zandsteenfabrikanten een stap ge zet op weg naar de rationalisatie in de woningbouw. In dit laborato rium, dat over vier weken zijn werkzaamheden zal starten, zal men de toepassing van kalkzand steen en daaruit samengestelde ele menten bestuderen, teneinde te komen tot een verantwoorde fabri cage en een rationele toepassing. Ruim een miljard kalkzandstenen per jaar produceren de 16 fabrieken die ons land heeft. Een aantal, dat voldoende zou zyn voor 100.000 woningen, ware het niet, dat ook de utiliteitsbouw het zijne vraagt. Er is wel degelijk behoefte aan kalkzandsteen, vooral nu in de af gelopen jaren nog eens is gebleken, dat overschakeling van traditionele- naar systeembouw met de nodige moeilijkhe den gepaard gaat. Vrijwel alle funde ringen en binnenmuren in Nederland zijn van kalkzandsteen. Er is dus een goed afzetgebied, zo zelfs, dat de ge zamenlijke fabrikanten besloten hebben de export voor dit jaar ten behoeve van de binnenlandse markt te verwaar lozen. Men heeft er ook vertrouwen in, dat dit afzetgebied gehandhaafd, zelfs uit gebreid zal worden. Een woordvoerder van de kalkzandsteenfabrieken deelde gisteren op een persconferentie in Den Haag mee, weinig vertrouwen te heb ben in de toekomst van prefab- en systeembouw. Daarom doen de combi naties van fabrieken (ook de verkoop wordt centraal geregeld) er alles aan om de bouwers een zo groot en zo goed mogelijk assortiment kalkzandsteen te kunnen leveren. Als vergelijk denke men hierbij aan Duitsland, waar de kalkzandsteen veel meer wordt toegepast dan in ons land. Er zijn daar veel gebouwen die van on der tot boven van kalkzandsteen zijn opgetrokken. Die, vrijwel geheel mecha nisch gefabriceerde steen uit zand en gebluste kalk, heeft bij onze oosterbu ren een zeer belangrijke plaats in de bouw. Men verwacht niet, dat de kalkzand steen in de naaste toekomst de bak steen zal kunnen helpen, al is de markt nog zo krap voor het kleisteenprodukt. Er is vooralsnog vraag genoeg naar kalkzandsteen in de ruwbouw van onze gebouwen. gen van 1,8 tot 1,6 miljard dollar. In de begrotingen voor de volgende jaren wil Kennedy de militaire steun in het defensie-budget onderbrengen. Ook schenkingen Voor de jaren '63 tot en met '66 vraagt de president viermaal 1,6 miljard dollar voor genoemde ontwikkelingsleningen op lange termijn, terwijl hij bereid is de rest van de hulp aan het buitenland van jaar op jaar door het Congres te laten bepalen. Behalve de als ideaal be schouwen leningen op lange termyn zul len toch ook nog schenkingen nodig blijven alsmede leningen, die in locale valuta kunnen worden terugbetaald. De presidentiële boodschap is een der middelen om de weg te bereiden voor de wetgeving, die het Witte Huis nood zakelijk acht. Zulk een wet kan nog wel twee maanden op zich laten wachten. De Amerikaanse regering hecht kenne lijk grote betekenis aan de actie, die door deze boodschap wordt ingeleid. Kennedy's medewerkers achten dit ini tiatief even belangrijk als Roosevelts leen- en pachtwet of Trumans Marshall hulp. Het internationale goedkeuringsmerk op karpetten en tapijten. Geeft u zekerheid bij 't kiezen van een goéde vloerbedekking. Zien we u sfrolcs ook op cfe in het nieuwe R.A.I.-gebouw? (van 16 l/m 26 maart a.s.) Meer ruimte, meer bewegingsvrij heid, dus prettiger kennismaken met het laatste nieuws in: Keukens, woninginrichting, koeltechniek, was- behandeling, verwarming, voedings middelen, kinderverzorging, huis houdelijke apparaten. Demonstra ties, mode-snows, camping-show, Lente-Flora, Heren-hobby-afdeling, stands voor verkeer en tourisme. dagelijks geopend van 10-17 en van 19-23 uur,toegangsprijs f 2.- p.p. (incl belasting) HUISHOUDBEURS I WELBESTEDE GEZELLIGHEIDI EXTRA ATTRACTIE: DEMONSTRATIE f. 25.000.— MILJONAIRSBED Voorzitter Centraal Bureau Aandacht ivijden aan binnenlandse markt „Op grond van het algemeen niet ongunstige conjunctuurbeeld mag voor het komende seizoen een vraag naar tuinbouwprodukten verwacht worden, die zeker niet kleiner zal zijn dan de vraag in 1960. De handelspolitieke situatie voorts, doet niet verwachten dat er aan de bestaande belemmeringen op belangrijke wijze nieuwe zullen worden toegevoegd. Ook uit dezen hoofde kan de buitenlandse vraag dus op het bestaande niveau gehandhaafd blijven". Tot deze conclusie kwam gistermorgen de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, de heer M. Prins, in zjjn openingsrede van de algemene vergadering van het Centraal Bureau in het Kurhaus te Sche- veningen. Na een uitvoerige analyse te hebben gegeven van de omstandigheden, die in vloed hebben op de afzet en prijsvor ming van tuinbouwprodukten (conjunc tuurverloop en handelspolitiek) gaf hij maatregelen in overweging, die de tuin bouw zelf kan treffen voor een gun stiger verloop van de prijsvorming. De heer Prins noemde hierbij de sa menstelling van het produktenpakket. Er moet rekening gehouden worden met een doorgaande wijziging van de con sumptiegewoonten in de richting van fijnere groenten en kwaliteitsprodukten. Een tweede maatregel omvat dus reeds de zorg voor de kwaliteit, sterk kantte De situatie in het bakkerijbedrijf (Van onze Haagse correspondent) Nog steeds heeft het bedrijfsleven, dat in de meest letterlijke zin belast is met de zorg voor ons dagelijks brood, geen kans gezien tot een oplossing te geraken van het vraagstuk van de verkorte werkweek. Er wordt gedacht aan de invoering van een ploegenstelsel, waardoor nachtarbeid kan worden verricht, aan invoering van een „bakloze dag" aan een poging nood- en of hulppersoneel aan te trekken, om een ver vroeging van het verkoop-uur (dat nu officieel nog steeds tien uur voormiddag begint, maar in de praktijk belangrijk vroeger is, zoals elke huisvrouw wel weet) en aan nog andere maatregelen, zoals bijv. „diep vries-brood".? Terwijl bij de Raad van Staten een ontwerp van wet ligt, dat een wijziging beoogt van de z.g. „bakkerij-paragraaf" in de Arbeidswet van 1919 (door invoe ring van het ploegenstelsel), waardoor de mogelijkheid van een verkorte ar beidsweek naderbij komt, schijnt het ontwerp het verkoop-uur van tien uur te willen handhaven. Staatssecretaris Roolvink schijnt te vrezen voor een vervroegd verkoop-uur geen meerderheid in de volksvertegen woordiging te kunnen krijgen. Deskundigen, die wij spraken, verkla ren echter, dat het uitgesloten moet worden geacht een verkorte arbeidsweek te verkrijgen, indien het uur van verkoop en aflevering van vers brood wordt vervroegd. En terwijl de deskundigen in het georganiseerd overleg nog aan het hakketakken zijn, dreigen broodbezor gers in Almelo en in Haarlem te zullen gaan staken en schijnt men in Dor drecht het aantal broodbezorgers te willen verlagen van 140 tot 100 door tot een soort herverkaveling van de bezorg- wijken te komen. Op 9 maart j.l. kwam het georgani seerd overleg in Den Haag bijeen. Hoe wel niet op de agenda vermeld, kwam natuurlijk het ontwerp van wet tot wij ziging van de bakkerij-paragraaf in de Arbeidswet aan de orde. Daar geen een stemmigheid bereikt kon worden over een eventuele actie om alsnog in het ontwerp een vervroegd uur van afleve ring opgenomen te krijgen, werd beslo ten opnieuw te vergaderen. Dat is gis teren gebeurd. Concreet voorstel De Ned. Ver. van Werkgevers (de „broodfabrikanten") bracht 9 maart een concreet voorstel ter tafel, Dit omvatte, als wij juist zijn ingelicht: a) Invoering van de 45-urlge werkweek; b) invoering in de bedrijven, die dat kunnen en willen, van een tweeploe- genstelsel waardoor reeds eenmaal per veertien dagen een vrije zaterdag zou kunnen worden gegarandeerd aan het produktiepersoneel c) vervroeging van het verkoopuur van vers brood tot 9 uur en op zaterdag tot 8 uur, waardoor de bezorging op werkdagen omstreeks 2 uur en op zaterdagen omstreeks 3 uur kan worden beëindigd. Daardoor zal het bezorgend personeel een compensatie krijgen voor het gemis van de vrije zaterdag. Voor hen zijn er dan vijf vrije middagen en een belangrijke vervroeging van beëindiging van het werk op zaterdag; d) bakkers-bezorgers, die werken in be drijven, waar een ploegenstelsel niet wordt ingevoerd, gekoppeld aan ver vroeging van het verkoop-uur, zouden echter geen compensatie hebben voor de vrije zaterdag. Voor dit personeel (en ook voor winkelpersoneel) werd voorgesteld de zes vrije dagen te ge ven in de periode van 1 mei tot 1 oktober, al of niet als aaneengesloten vakantie. Het leek er even op of dit voorstel, dat althans tijdelijk als een oplossing kan worden gezien, door de vergadering van het georganiseerd overleg zou worden overgenomen. Men voelde echter meer voor uitstel en dit uitstel schijnt giste ren te hebben geresulteerd in het feit, dat slechts de drie organisaties van de industriële bakkerij (met broodfabri kanten) en de drie werknemersorgani saties met het voorstel akkoord gingen. De drie patroonsbonden stonden nega tief tegenover dit voorstel. Vandaag heb ben de organisaties, die achter het voor stel zijn gaan staan, naar een zegsman ons meedeelde, „het voorstel opnieuw besproken en in een zodanige vorm ge goten, dat het kan worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars en aan de staatssecretaris, de heer Roolvink." In alle plaatsen, zo werd ons nog ge zegd, waar een industriële bakkerij ge vestigd is, zullen werknemers en werk gevers zoveel mogelijk samenwerken teneinde te voorkomen, dat er een „bak loze dag" komt. Mocht staatssecretaris Roolvink geen mogelijkheid meer zien om een vervroe ging van het uur van levering van vers brood in het wetsontwerp op te nemen, dan achten wij het zeker niet onmoge lijk. dat hij een voorstel om dit alsnog te doen van de Kamer met belangstel ling tegemoet zal zien. Advertentie. vindt u vast schoenen die u passen! Zowel in vlotte leuke teeners als verfijnde luxe hoge-hak-pumpjes en de wijd en zijd bekende steunschoenen. HAARLEMMERSTRAAT 192, (D. Burgerjon, gedipl. voetspecialist) 't Is prettig kopen in onze hyper-moderne zaak. hij zich tegen een houding van „het is toch maar voor het binnenland." „Het wordt hoog tijd", aldus de heer Prins, dat aan de verzorging van de binnenlandse markt (groter dan alle ex portmarkten tezamen) de grootst moge lijke aandacht wordt gegeven. Juiste verpakking Tot de verdere maatregelen behoort volgens de heer Prins de zorg voor pre sentatie van de produkten door een juis te verpakking in het algemeen en klein- verpakking in het bijzonder. Daarvoor zijn goede verpakkingsmachines nodig want nu kan aan de vraag naar klein- verpakte produkten nog niet in elk opzicht worden voldaan. Het Centraal Bureau, overtuigd van de noodzaak, heeft enkele kleinverpak- kingsproefmachines laten bouwen. Bin nenkort zullen ze worden beproefd en wellicht komt men dan een stap ver der in de goede richting. Tenslott enoemde de heer Prins nog als maatregelen: waakzaamheid voor mogelijke gevolgen van de vrije zater dag en oplettendheid met betrekking tot de vorming van machtsconcentra ties by handel en industrie. De vrije zaterdag zal in de tuin bouw waarschynlijk merkbaar worden door een kostenstijging, omdat immers in tal van vitale ondernemingen (trans port!) doorgewerkt wordt, maar met ho gere lonen. „Een weinig aantrekkelyk verschijnsel", aldus spreker, „maar voor de tuinbouw nog de beste oplossing." Tot de aanwezigen by de opening van de jaarvergadering behoorde ir. A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de Landbouw. Na het openingswoord van de heer Prins kwamen 's middags bestuursvoor stel en inzake het afzetfonds, minimum prysregelingen en subsidiering van de proefstations ter sprake. „Verkoop van klimaat Een functionairis van de Wereld organisatie voor meteorologische waarnemingen, door het Kongolese leger beschuldigd van een „poging om het goede klimaat van Boenia te stelen om het aan de vijanden van Kongo te verkopen", is door de VN naar veiliger oorden gebracht. Een korporaal van het Kongolese leger had de weerkundige naar het mili taire kamp in Boenia ontboden in verband met deze „ernstige beschul diging". De tueerkundige riep toen de hulp in van de V.N. De woordvoerder van de volkeren organisatie in New York, die dit ver haal vertelde, noemde het voorval tekenend voor de problematiek in Kongo". Verbeteringen aan de ondiepwatermijnenvegers (Van onze Haagse correspondent) Zoals bekend, werden by de ondiep- watermynenvegers geheel nieuwe hoog waardige metalen toegepast om het a- magnetisme zo hoog mogelyk op te voe ren. Hierby moest uit de aard der zaak geheel nieuwe produktiemethoden wor den toegepast, zo vernemen wy van des kundige zyde, terwyl er slechts weinig of geen ervaring met dit nieuwe mate riaal bestond. Bij deze produktiemethoden is de Nederlandse industrie zeer goed voor de dag gekomen, al vallen een enkele keer nog wat kinderziekten te constateren. Zo blijkt het, dat de motoren een ge ringe lekkage van de koelwatermantel voorkomt hetgeen nu, door persen met een Amerikaans dichtingsmiddel zal worden verholpen. Dit geschiedt by de betrokken fabriek waartoe de motor blokken zullen worden uitgewisseld. Dit kost slechts geringe tyd en kan bij de zeven in dienst zynde schepen in de normale onderhoudsperioden worden verricht. Vanzelfsprekend wordt deze correc tie by de nog in aanbouw zynde sche pen direct toegepast. Het vaar- en oefenprogramma behoeft dus niet te worden onderbroken, terwyl de hiervoor beschreven opgetreden kin derziekten de operationele gereedheid van de reeds in dienst zijnde schepen niet hebben beinvloed. Een en ander valt uiteraard geheel onder de normale garantie-werkzaamheden. Hoestdronk in tabletvorm.95ct Transit Camp Hoek van Holland vrdwijnt Het Transit Comp Hoek van Holland en het Engelse garnizoen daar gaan na september verdwynen. Dit is het ge volg van het besluit van de Britse rege ring om de troepenbewegingen tussen Engeland en Duitsland tegen het eind van september van dit jaar niet meer over zee en land, maar door de lucht te doen geschieden. Op 26 september zal uit het kamp Hoek van Holland de laatste trein naar Duitsland vertrekken. Het kamp zal daarna zo spoedig moge lyk worden gesloten en het garnizoen zal dan worden teruggetrokken, zo deelt de Britse ambassade in Den Haag mee. bestaat honderd jaar Massachusetts Institute Het Massachusetts Institute of Tech nology te Cambridge in de Verenigde Staten bestaat begin april honderd jaar. Ter gelegenheid hiervan zal van 3 tot 6 april een conferentie worden gehouden over wetenschappelyk en technisch on- derwys. Voor deze conferentie zyn uit Nederland uitgenodigd prof. dr. H. B. G. Casimir, verbonden aan het Philips La boratorium te Eindhoven en by zonder hoogleraar te Leiden en de heer J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappe lijk Onderzoek. Prof. Casimir is evenwel verhinderd aan deze invitatie gevolg te geven Zijn voordracht in Cambridge zal worden voorgelezen door dr. P. Winkel, eveneens verbonden aan het Philips La boratorium. De feesteiykheden van het honderd jarig bestaan worden gevierd op 7, 8, en 9 april. Hiervoor is uit Nederland uit genodigd prof. dr. O. Bottema, die daar- by de Technische Hogeschool te Delft zal vertegenwoordigen. Keukenhof kreeg gisteren, de dag voor de officiële opening, bezoek van een Duitse bloemenprinses en haar hofdames. Het lieftallige drie tal tussen de voorjaarsweelde. Zal de vreugde nel van lange duur zijn? Speculant liet 40 helpers intekenen (Van onze correspondent in Bonn) De voorstanders van het „volkskapi- talisme", zoals men in de Bondsrepu bliek de bezitsspreiding noemt, hebben een triomfantelijke week achter de rug: 1.400.000 Duitse spaarders tekenden voor 1.7 miljard Mark in op de aandelen van de Volkswagenfabriek. Dat grote bedrijf zonder eigenaar, waarvan de Britten in 1945 zeiden: „Ach, misschien produceert het nog wel eens een auto", krijgt dus nu zijn eigen aandeelhouders. De at tractie van papieren (nominale waarde 100 Mark, emissie-koers 350 Mark) was zo groot dat de emissie voor 66 pet. overtekend werd. Of de vreugde der Bonner bezitssprei- ders van lange duur zal zyn is echter de vraag. Het staat vrijwel vast dat heel wat speculatiewolven de schaapskleren hebben aangetrokken van de kleine spaarders die voorrang genoten by de aankoop van de V.W.-aandelen. Vrijge zellen met een inkomen boven dc 8000 mark en echtparen die meer dan 16000 Mark per jaar verdienen, komen van wege de grote vraag zelfs niet in aan merking meer voor aandelen. De arbei ders van de V.W.-fabriek zelf. die 10 aandelen mochten kopen, en de inteke naars met kleine inkomens, die het tot twee hoogstens drie stukken zullen bren gen hebben slechts voor 15 pet ge bruikgemaakt van de mogelykheid de aandelen op afbetaling te kopen De andere 85 pet. wil contant betalen. Nu zal men hieruit de conclusie kunnen trekken, dat lager gesalarieerde Duit sers veel geld in de linnenkast hebben, maar de kans dat er zich vrij wat stro mannen onder de intekenaars hebben bevonden is niet gering. Zo arresteerde dc Berlijnse politie een speculant die 40 stromannen op de emissie liet inteke nen. Nog meer mogelijkheden Een punt, dat misschien nog meer zorg baart is de mogelykheid dat de aandelen snel van kleine naar grote eigenaars zullen gaan. Weliswaar rust een verkoopverbod van twee jaar op de stukken, die al naar de belastingklasse met een „sociale rabat" van 10 tot 25 pet. aan de kleine spaarders werden toe gewezen. maar op Zwitserse beurzen wordt reeds 600 Mark betaald voor een aanspraakrecht op een V.W.-aandeel en sommige buitenlandse opkopers gaan nog hoger. Zelfs wanneer een koper zich niet aan het verkoopverbod houdt en de sociale rabat die tot 90 Mark kan belo pen terug moet storten, kan hy nog tenminste 250 Mark onmiddeliyke winst op zyn aandeel maken. Als hy zyn vrouw ook heeft laten intekenen en zo vier stukken heeft vergaard kan hy dus zonder moeite een winst realiseren van 1000 Mark. Over de vreugde der bezitsspreiders bromt het weekblad „Der Spiegel" dan ook: „Een verkoopsucces van een man, die 100 Mark biljetten voor 60 Mark op de markt brengt". Inmiddels blyft de bezitsspreiding voor Bonn een aantrekkelyke gedachte en er zyn nog enige bedryven in han den der Bondsrepubliek en der deelsta ten die ook voor verdeling onder kleine spaarders in aanmerking zouden komen. Het doel van de C.D.U.-econoom prof. Burgbacher, zo weet Der Spiegel te mel den, blyft het aandeel van de gemiddel de burger in het nationale vermogen te verdubbelen, te weten van 25 tot 50 pet. Het aandeel van de staat en het groot kapitaal daarin zal van 40 tot 25 pet. moeten dalen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5