EXTRA-STEUN VAN AMERIKA VOOR DE REGERING VAN LAOS Vijf Russische spionnen krijgen zware slraffen: 15 lot 25 jaar VOORSTEL: TOTO MET GELDPRIJZEN Naar compromis gezocht maar nog niet gevonden WEERBERICHT Kennedy voor radio en t.v. om volk rechtstreeks in te lichten Uitkeringen aan gemeenten niet verder verhoogd Lonsdale hoort vonnis glimlachend aan Noodregeling tot 31 december '64 Situatie niet gewijzigd door politiek beraad WAT BETEKENT f 120,- VOOR U TOP-VOORDEEL KOSTUUM 120,- Qlü letiivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 MAART 1961 No. 30312 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Tenzij de Russen nog inbinden, ziet het ernaar uit dat Amerika's president John F. Kennedy vanavond op een persconferentie de Ame rikaanse maatregelen bekend zal maken, die extra steun zullen bete kenen voor de regering van Laos welke belaagd wordt door de op dringende communisten. Twee gebeurtenissen maakten gisteren duide lijk, dat de crisis zich toespitst. Kennedy's belangrijkste medewerkers brachten vooraanstaande Congresleden op de hoogte van de toestand in Laos, terwijl Kennedy besloot zijn persconferentie rechtstreeks te doen uitzenden door radio en televisie teneinde het Amerikaanse volk zo direct mogelijk persoonlijk in kennis te brengen van de actie, waar toe de regering nu vrijwel schijnt te hebben besloten. Congresleden door trio ingelicht Het was een uitgelezen drietal, dat het selecte gezelschap Congresleden gisteren een uiteenzetting gaf over de situatie in Laos: vice-president Lyndon Johnson, de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en verder Allan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse spionagedienst. Amerika is niet gealar meerd, zei Johnson na afloop, doch wel beschouwt de regering de situatie als zeer ernstig. Amerika wil voorzichtig en redelijk zijn, maar het laat niet toe dat een onafhankelijk land door een min derheid met hulp van buitenaf wordt ingepalmd en opgeslokt. Overleg in Brussel zonder resultaat De hoge ambtenaren van de ministe ries van Buitenlandse Zaken van N e- d e r 1 a n d, België en Luxemburg, die dinsdag en woensdag in Brussel hebben vergaderd, zijn er niet in geslaagd een gemeenschappelijk Benelux-standpunt te bepalen ten aanzien van de Franse voorstellen inzake versterking van de politieke samenwerking tussen de Zes van de Euromarket, (Van onze parlementaire redacteur) Met 46 tegen 58. stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het socialisti sche amendement verworpen, dat de strekking had het percentage van de Rijksbelastingen, dat wordt afgestaan aan de gemeenten, te verhogen van 12,70 tot 13,50. Tevoren had minister Zjjlstra verklaard, dat aanneming van het amendement de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk. en gemeenten ernstig in gevaar zou bren gen, omdat dan intrekking van het wets ontwerp overwogen zou moeten worden. De financiële positie van het Rijk laat geen hogere uitkering aan de gemeen ten toe. Voor het amendement stemden P. v. d. A., P.S.P., C.P.N. en de heren Kolfschoten en Van Heivoort van de K.V.P. Diverse amendementen werden even eens verworpen. Aangenomen werd een amendement volgens hetwelk bij de vast stelling van de uitkering aan de gemeen ten ook rekening zal worden gehouden met leegstaande schoollokalen. Het wetsontwerp, inhoudende de nieu we regeling van de financiële verhou ding tusen Rijk en gemeenten, werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ongeveer 60 gemeenten zullen van de nieuwe regeling gezamen lijk per jaar 70 miljoen gulden beter worden. De gemeenten, die er met de nieuwe regeling op achteruitgaan, zullen pas na 1966 geleidelijk dat nadeel onder vinden, omdat zij tot 1966 een garantie- uitkering krijgen, waardoor zij voorlopig niet minder dan tot nu toe ontvangen. In de loop van vijf jaar zullen de even tuele bezwaren van de nieuwe regeling wel aan het licht komen. Wijzigingen van de nieuwe regeling zijn dan waar schijnlijk, alvorens de gemeenten inder daad minder zouden krijgen. De Tweede Kamer is uiteengegaan tot 18 april. Johnsons verklaring wekte de indruk, dat de regering thans besloten heeft hoe in de eerstkomende fase te handelen. Kennedy, die zijn persconferentie reeds vierentwintig uur had uitgesteld, heeft haar thans nóg twee uur verder ver schoven opdat hij op het televisiescherm kan verschijnen op het moment, waarop een groot aantal Amerikanen hem zal zien en horen. Tot zover onze Ameri kaanse correspondent. Londen en Washington zijn het met elkaar eens Volgens diplomatieke kringen in Washington zyn de VS en Engeland het eens geworden over een nieuwe benade ring van de Sowjet-Unie voor beëindi ging van de strijd in Laos. Engeland zou binnenkort een nota naar Moskou zenden met voorstellen voor een poli tieke regeling. Deze voorstellen zouden o.a. de bijeenroeping van de interna tionale commissie voor toezicht, be staande uit drie leden, inhouden ten einde een bestand te bewerken. Tevens zou de Amerikaanse regering met een door Cambodja voorgestelde conferen tie van veertien mogendheden instem men. De Russische regering heeft zich hier reeds akkoord mee verklaard. Vol gens Engeland en de VS zou echter UITVOER IN FEBRUARI f. 45 MILJOEN GEDAALD eerst een orgaan voor het totstand- brengen van een bestand in het leven moeten worden geroepen, voordat het zin zou hebben aan de grote conferen tie te beginnen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Mid way", dat een bezoek aan Hongkong bracht, is hedenochtend onverwacht vertrokken, tegelijk met twee torpedo- bootjagers der Amerikaanse marine. De „Midway" zou oorspronkelijk tot maan dag a.s. in Hongkong blijven. Volgens waarnemers bestaat er verband tussen van de Amerikaanse Zevende Vloot en de verslechtering van de situatie in Laos. F rans-Algerij nse onderhandelingen niet voor 5 april De onderhandelingen met de Algerijn se opstandelingen zullen niet voor 5 april beginnen. Dit is meegedeeld door de Franse minister van Voorlichting na een vergadering van het kabinet. (Van onze Londense correspondent) De jury heeft alle verdachten in het grote Engelse spionageproces schuldig bevonden. De 37-jarige hoofddader, die zich Gordon Lons dale noemt, wiens identiteit niet door de politie kon worden opge spoord, maar die zonder twijfel een Russische beroepsspion is, werd tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 50-jarige boekhandelaar Peter Kroger en zijn 47-jarige vrouw Helen kregen 20 jaar, de 55- jarige Harry Houghton, ambtenaar bij het marine-proefstation voor onderzeewapens in Portland, kreeg 15 jaar en zijn 46-jarige verloofde, Ethel Gee, eveneens in dienst bij de Britse marine, werd ook tot 15 jaar veroordeeld. Er bestaat in Engelse officiële kringen naar aanleidingvan hetgeen .er in het proces aan het licht is gekomen diep- De Britse geheime dienst heeft zich in verbinding gesteld met Interpol. De gepakte spionagegroep onderhield nauwe contacten met de Verenigde Sta ten. De politie heeft de rechtbank mee gedeeld dat de beide Krogers in feite Morris en Lola Cohen heten, Amerikaan se burgers met links-politieke opvattin gen, die de Verenigde Staten hadden verlaten in het jaar dat Julius en Ethel BEWOLKT De Bilt verwacht vam heden- tot mor genavond Veel bewolking, maai' geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachige wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 MAART. Zon op: 6.35 uur: onder: 18.59 uur. Maan op: 11.21 uur; onder: 2.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.38 en 21.15 uur, laagwater te 4.00 en 16.33 uur Dit blad bestaat uit 22 pagina's. (Van onze Haagse correspondent) Volgens de voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in te- - -. bruari f 1.406 min (v.m. f 1.676 min), ter- gaanae ongerustheid over de interne vei- Rosenberg werden gearresteerd. De Ro- wijl voor een waarde van f 1.213 '(v.m. Hgfaeid. Men vraagt zich af hoe veel senbergs werden in 1853 ter dood ver- f 1.340) min werd uitgevoerd. De uitvoer meer gevaarlijke spionnen er nog rond oordeeld wegens spionage voor Rusland. bedroeg 86% van de invoer (v.m. 80%). loPen- De regering heeft de geheime De president van de rechtbank zei in De waarde bij de invoer is in februari d^ns^opdi^cht^ gegeven jiHes^jloen l zijn opsomming, dat de hele zaak veel j defensie-politiek en ten dele ook zijn al- 1961 ten opzichte van de overeenkom- 1 1 ,~J ja 1 stige maand van 1960 gestegen met f 82 min of 6%, de uitvoer daarentegen is gedaald met f 45 min of 4%. Nieuwe schok voor Britse socialisten (Van onze Londense correspondent) Er gaat bijna geen dag voorbij zonder nieuwe schokken voor de Labourpartü, die als doelmatige oppositie steeds ver der afzakt. Woensdag was er een schok, zowel voor links als voor rechts; de vroegere communist Konni Zilliacus is het zesde fractielid, dat geschorst werd. Zijn vergrijp is, dat hij ondanks de waarschuwingen van dc fractieleiding is voortgegaan tegen de Labourleiders ge richte artikelen te publiceren in com munistische bladen achter het ijzeren gordijn. Tenzij hij belooft zulks niet meer te doen zal hij niet meer tot de Labourfractie kunnen toetreden. Er kan echter nog heel wat gebeuren voor de geschorsten uit de partij zelf worden gezet. Dit kan alleen indier het partijbestuur dat wil, in welk geval een voorstel tot royement aan het partij-con gres moet worden voorgelegd. Gezien het linkse sentiment daarvan is het onwaar schijnlijk dat de partijleiding tot ge noemde stap zal overgaan. Bovendien kan de partij zich niet veroorloven zes Lagerhuiszetels in gevaar te brengen. Het zou het begin zijn van de ontbin ding der partij. Het is niet duidelijk wat Gaitskell eigenlijk wil. Hij kan zich on mogelijk ontdoen van de gehele linker vleugel, welke tenminste dertig of veer tig man omvat, zonder de gehele partij in de afgrond te storten. Maar sinds de Scarborough-conferentie, die Gaitskells Deze tegengestelde beweging deed het invoersaldo bijna verdrievoudigen en het dekkingspercentage teruglopen van 95 tot 86%. Ten opzichte van januari 1961 daalde de invoer in februari 1961 met 16% (v.p. 1%) en de uitvoer met 9% (v.j. stijging met 15%). - «r— -w.. ci tin uuouimiiiijL,, ua u vac iicic te aar, vcci - om het spionagenet dat over Engeland weg had van een opwindende thriller en gemeen leiderschap verwierp^ heeft hij uk*- „r7.1 eh nnverznenlnk cpfcnnnd Dp na.rnAnv en het vasteland van Europa ligt uitge-dat vele dingen nog onopgelost waren, spreid te vernietigen. maar de jury niet moest proberen de- tective te spelen, doch zich tot de hoofd- In het geval van het Lonsdale-proces j zaken diende te bepalen. Zij had vijftig bleek dat de Russen hoewel zij tijdens t minuten nodig om zich beraden, de behandeling nooit met name genoemd waren, en ook het woord vijand zorg- Londsdale gedroeg zich zoals een ge- vuldig was vermeden, omdat het tenslot- Russische meesterspion betaamt, te vredestijd is met alle middelen po- glimlachen. Ook de anderen gen een voorsprong to verkrijgen op het1 toonden als goed-getrainde spionnen gebied van de duikboottechniek. Regering tot Tiveede Kamer De regering heeft de Tweede Kamer een wetsvoorstel voorge legd tot wijziging van de bestaande loterijwet. Indien dit voorstel beide Kamers onbeschadigd zou doorkomen, worden twee opvallende wijzigin gen doorgevoerd. In de eerste plaats zullen zowel voor in de voetbaltoto als bij andere grote loterijen de prij zen in geld mogen worden uit gekeerd. Het ingediende wetsvoorstel moet inzake de toto gezien worden als een noodregeling, waarvan de bepalingen op 31 december 1964 zullen vervallen. Tevoren zal de regering haar houding inzake de toto bepalen. De regering is namelijk van mening, dat de gebleken lacunes in de loterijwet om meer vragen dan een noodregeling. Zij eisen een blijvende regeling. Een eerder ingediend voorstel werd echter zoals bekend door de Eerste Kamer getorpedeerd. Er waren echter in dat wetsontwerp vele voorstellen vervat, die tijdens de behandeling in Tweede Kamer en Senaat nauwelijk aanleiding tot op merking hebben gegeven. Deze punten zyn dan ook onverkort in het nu inge diende wetsontwerp overgenomen. Onbevredigend Hoewel er voor de toto in zijn huidige vorm ook belangstelling bestaat, zijn minister Beerman (Justitie) en Cals (O. K. en W.) van oordeel, dat de situa tie van nu onbevredigend is. Vooral het feit, dat de prijzen niet in geld kunnen worden uitgekeerd, is een praktische hindernis. Daarbij komt dat de thans geldende bepalingen geen voldoende grondslag geven voor een voortbestaan van de toto. Het Kabinet heeft derhalve nu een voorstel op tafel gelegd, waarbij het voortbestaan wordt gegarandeerd, maar waarbij het zich tevens vastlegt de materie na enkele jaren praktijk weer in zijn totaliteit te bezien. Alleen de regeling van de sportprijsvragen zal echter een voorlopig karakter hebben, voor de andere onderwerpen waar door het mogelijk wordt tegen onge wenste vormen van loterij en puzzels op te treden wordt een blijvender rege ling voorgesteld. Een en ander wel met het vooruitzicht, dat ook deze punten in een algemene herziening kunnen worden betrokken. Wellicht zal het over enkele jaren slechts nodig blijken enkele veranderingen in de nu voorgestelde vorm aan te brengen. Meer prijzen Inmiddels hebben de bewindslieden aan de commissie-Wiarda verzocht als nog gevolg te willen geven aan het ver zoek, gedaan bij de instelling van de commissie n.l. om „het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen en mede met het oog op de hieraan verbon den algemene belangen op maatschap pelijk en geestelijk gebied van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoeverre wijziging of aanvulling van de „geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn". Overigens hebben de bewindslieden nog een technische verandering voor- i gesteld in de bepaling van de prijsuit- voortgezet, kering. Daardoor wordt het mogelijk, dat één persoon meer dan één prijs in casseert, mits het totaalbedrag niet boven de 50.000 gulden uitgaat. generlei emoties. Lonsdale bewaarde zijn grote geheim. Niemand weet zijn werke lijke naam. De uitzonderlijke zware straf i vatieve partij grote beroering bestaat zich onverzoenlijk getoond. De paradox bij dit alles is, dat zich gisteren het op merkelijke feit heeft voorgedaan, dat een rechts-Lagerhuislid, Alan Brown, uit de partij trad omdat hij vindt dat Gaitskell en zijn defensie-politiek teveel tege moetkoming tegenover links heeft ge toond! De verscherping van de Labour-crisis komt de regering zeer gelegen, aange zien er op het ogenblik ook in de conser- wekte verbazing. De atoomverrader Fuchs kreeg destijds 14 jaar gevangenis straf. Het gelaat van de Krogers, die als bankiers voor de groep waren opgetre den en een geheime zender hadden ver borgen, vertoonde eveneens een glimlach. Franse regering verlaagt enkele invoerrechten In haar zitting van gisteren heeft de Franse regering besloten de invoer rechten van een aantal buitenlandse artikelen te verlagen. Zo zullen de douanerechten op Italiaanse en Duitse auto's met tien procent worden ver minderd, terwijl de lijst verder huishou delijke artikelen, foto- en televisie- over de Afrika-politiek en andere din gen. Hoe meer onrust en energie-verspil ling bü Labour, hoe ongevaarlijker de eigen moeilijkheden! toestellen en Belgische linnen stoffen omvat. Deze maatregel moet vooral worden gezien als een poging van de Franse re gering, het binnenlandse prijspeil in bedwang te houden door de buiten landse concurrentie in bescheiden mate te bevorderen. Duitse en Nederlandse importeurs zullen overigens weinig pro fijt van deze Franse stap mogen ver wachten. De verlaging der invoerrechten zal hoogstens het effect van de recente revaluatie' van mark en gulden op de Franse markt kunnen neutraliseren. KINDERBIJSLAGVERZEKERING (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die belast is met voorbereiding van het openbare debat over de Alge mene Kinderbijslagverzekering, heeft gisteren achter gesloten deuren verga derd met minister Van Rooy en staats secretaris Van den Berge om na te gaan of er in deze kwestie een oplossing is te vinden, die voor een meerderheid in de Kamer aanvaardbaar zou zijn. De diverse standpunten van de partijen zijn elkaar echter nog niet genaderd. Het overleg zal op een later tijdstip worden Gebleken is, dat alleen de K.V.P. en een deel van de A.R. bereid zouden zijn de Algemene Kinderbijslagverzekering, I zoals deze is voorgesteld ,te aanvaarden. Er is dus geen meerderheid voor het in- gediennae wetsontwerp. Over wijzigin gen, die werden besproken, bleek geen meerderheid te zijn. Evenmin bleek men het al eens te kunne worden over een uitbreiding van de Noodwet Kinderbijslag-zelfstandigen door verhoging van de bedragen en van de inkomensgrens. Voor de gedachte de maximum inko mensgrens van zelfstandigen om voor kinderbijslag in aanmerking te komen, te stellen op een jaarinkomen van onge veer 8000 gulden, hetgeen ongeveer het gemiddelde inkomen zou zijn van zelf standige landbouwers, bleek geen ak koord mogelijk. Men heeft ook nog gesproken over een wisselende inkomensgrens in ver band met het aantal kinderen, maar een voor alle partijen aanvaardbare op lossing is nog niet gevonden. Er kan echter over de bedragen nog worden ge praat. Het overleg is niet definitief af gebroken. Men zoekt nog naar een com promis. Het beraad van gisteren heeft dus geen enkele wijziging gebracht in de po litieke situatie rond de voorgestelde al- j gemene kinderbijslagverzekering. Koningin Juliana heeft gisteren in Hilversum een bezoek gebracht aan het Marine Opleidings Centrum. In de schoolbank volgde de Koningin een verkeersles. Naast haar de com mandant van het centrum, kapitein- ter-zee H. J. Baay. Meer Spaanse en Italiaanse arbeiders Tot nu toe mochten in ons land 3500 Spaanseen Italiaanse arbeiders worden toegelaten om in de industrie te worden te werk gesteld. Naar wij vernemen heeft de regering besloten dit aantal te ver hogen tot 5000, zowel geschoolden als ongeschoolden. Zoals men weet, worden deze arbeider, in de betreffende landen vanwege het Rijksarbeidsbureau gese lecteerd. Is f 120,- misschien juist dot bedrag dat u voor een bie- zondere gelegenheid hebt weggelegd? Hier is die ge legenheid: een kostuum uit onze gerenommeerde kol- lektie de uwe voor f 120,-. 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK Hoogstraat - Lelden Uit Het Leidsch Dagblad van 23 maart 1861: De scheikundige Hassen- stein te Gotha heeft proeven ge nomen om voor het elektrisch licht kwik in plaats van kool spitsen te gebruiken. Die proe ven zijn uitnemend geslaagd. Het licht gelijkt op dat der zon, en in 12 a 15 sekonden heeft men er photographien bij geno men. Er zijn weinig landen in Europa waar de emancipatie der vrouwen zoodanig in het maatschappelijk leven is door gedrongen als in Zweden. On langs werd een dame tot orga- niste in de Lutherse Kerk te Gefle benoemd, en de vrouwen te Umea hebben last ontvangen om de nachtelijke veiligheids patrouilles mede te maken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1