ZUID-AFRIKA TER SPRAKE IN HET BRITSE LAGERHUIS Gizenga dreigt Géén gegevens over signaalapparafuur in verkeerde handen Ontwapeningso verleg: „Een brede basis voor overeenstemming" UW VAKANTIE BEGINT IN LM BANKETBAKKERIJ ROSELEUR Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. Prof. dr. E. L. Smelik: ik ging niet met plezier naar de kerk! ^oor tot in de puntjes verzorgd, met leuke van Haren schoentjes! ™10" DONDERDAG 23 MAART 1961 Volgens Macmillan toonde dr. Verwoerd geen begrip voor mening van anderen „Kookpunt nadert," zegt bisschop (Van onze Londense correspondent) Gisteravond heeft het Britse Lagerhuis nagekaart over Zuid-Afrika. Premier Macmillan, die ook thans weigerde te onthullen hoe het was toegegaan op de Gemenebest conferentie, welke even ge heim Is als een kabinetsvergadering, wierp alle schuld voor de afval van Zuid-Afrika op dr. Verwoerd en diens volkomen onwrikbare, dogmatische hou ding. Indien dr. Verwoerd ook maar het allerminste begrip zou hebben getoond voor de opvatting van de andere leden van het Gemenebest, dan was er vol gens Macmillan zeer waarschijnlijk een kans geweest de zaak te redden. Zijn grote bezwaar tegen Verwoerd was, dat diens apartheidstheorie geen overblijfsel van een ver verleden Is, maar dat hij deze gemaakt heeft tot een volkomen onaanvaardbare filosofie voor de toe komst. De premier herhaalde, dat dr. Verwoerd zich op de conferentie overi gens uiterst waardig had gedragen. Conservatief na conservatief stond daarop op om Maemillan verantwoorde lijk te stellen voor hetgeen er was ge beurd. Diens opzienbarende rede in Kaapstad was destijds het steentje ge weest dat de Zuidafrikaanse lawine had veroorzaakt. In het Lagerhuis heeft Macmillan de beginselen van deze speech nogmaals herhaald, Robin Tor- ton, de leider van de Tory-rebellen over de Afrikaanse politiek, zei dat Engeland Zuid-Afrika uit het Gemenebest had gedreven. Maar degenen die het met Macmillan niet eens zijn lieten het bij een protest. De partijdiscipline bij de Tories is groter dan bij Labour. Er moet heel wat gebeuren voor zij de regering werkelijk in de steek laten. Duncan Sandys, de Britse minister voor het Ge menebest. die het debat besloot zeide over dr. Verwoerd: „Hij tracht tegen de stroom van de wereldopinie te zwemmen en de loop der geschiedenis om te keren," Toep minister Sandys zei dat Zuid- Afrika zich heeft geisoleerd verliet Lord Hinchingbrooke, een lid van de rechter vleugel van de conservatieve fractie, uit protest de zaal. De minister merkte op: ..Het is voor mU even pijnlijk om deze dingen te zeggen als voor Lord Hin chingbrooke om ze aan te horen". In een gesprek met een correspondent van de „New York Herald Tribune" heeft Antoine Gizenga gedreigd dat als de Westelijke landen de Kongolese re gering in Stanleystad niet erkennen en daar op 15 april geen ambassadeurs «hebben gevestigd, de regering alle con suls van deze landen uit het door haar bestuurde gebied zal wüzen. Gizenga zei voorts, dat zijn regering geen enkele hulp van communistische landen heeft ontvangen en dat er geen sprake kan zijn van een compromis tussen zijn regering en de door de con ferentie van Tananarive voorgestelde confederatie. Volgens het Kasavoeboe-gezinde blad „Courier d'Afrique" bestaat bij Wali- kale, in de provincie Kivoe, een oplei dingskamp waar ca. duizend jongeren van Tsjechische instructeurs een mili taire training ontvangen. Walikale ligt 400 km ten noordwesten van de hoofd stad Boekavoe. Een woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad heeft meegedeeld, dat schepen van de V.N. in Matadi zou den zijn aangekomen. De in de haven geloste goederen zouden door de Kon golese regeringsautoriteiten in Matadi vastgehouden worden, in afwachting van een regeling voor het vraagstuk der be voorrading van de troepen der V.N. Dr. Reeves in ons land De Anglicaanse bisschop dr. Ambrose Reeves, die veel bekendheid heeft ver worven als tegenstander van de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek, verklaar de gistermiddag in Amsterdam, dat de ontwikkeling in Zuid-Afrika haar kook punt nadert. Als dit punt. dat volgens hem reeds zeer nabij is, bereikt is. zul len de gebeurtenissen in Kongo daarbij vergeleken kinderspel zijn. Dr. Reeves, die als bisschop van Jo hannesburg na de onlusten in Sharpe- ville in maart van het vorig jaar uit week naar Engeland en bij zijn terug keer in Zuid-Afrika enige maanden la ter als ongewenste vreemdeling uit het land werd gezet, brengt op het ogenblik op uitnodiging van het Comité Zuid- Afrika een bezoek aan ons land. „De problemen, waarvoor Zuid-Afrika zich op het ogenblik gesteld ziet, gelden evenzeer voor andere landen, zelfs voor Nederland", zo zei dr. Reeves op een persconferentie. „Het gaat hier nl. om het probleem hoe we moeten Ieren met elkaar in vrede te leven". Volgens de bisschop kan een bevredigende oplossing van dit probleem in Zuid-Afrika alleen gevonden worden na diepgaand overleg, waarbij alle partijen betrokken moeten zijn. Daarbij moet volgens dr. Reeves ech ter vooral in het oog gehouden worden, dat de Afrikanen zich niet langer laten beinvloeden door woorden. „Ook christe lijke woorden betekenen voor hen hoe langer hoe minder, de christenen zullen hun daden in overeenstemming moeten brengen met hun woorden". Dr. Reeves zal binnenkort ook een bezoek brengen aan Amerika. Aan de minister van Defensie is giste ren mondeling rapport uitgebracht over een eventueel plaats gehad heb bende spionage bij de N.V. Hollandse Signaalapparatenfabriek. De hoofdconclusie van dit mondelinge rapport was. dat het absoluut uitge sloten is dat gegevens over de jongste door deze fabriek ontwikkelde radar- vuurleidingsinstallaties bestemd voor de lichte luchtdoelartillerie, in ver keerde handen zijn gekomen. Een zegsman van het ministerie deelde mee. dat zulks ook het oordeel is van de directie van genoemd bedrijf en van alle, bij de ontwikkeling van de genoemde apparatuur betrokken dien sten. Het ministerie zegt, dat het juist is, dat een functionaris van de Westduitse Marine, Walter Krenz, die zoals gemeld in januari van dit jaar op besehuldiging van spionage werd ge arresteerd, in genoemd bedrijf in 1958 een cursus heeft gevolgd. Deze cursus had echter betrekking op de door de N.V. Hollandse Signaalapparatenfa briek voor de Westduitse Marine ont wikkelde (en inmiddels geleverde) ap paratuur. welke van geheel andere aard was. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het uitgesloten is. dat deze functiona ris gegevens heeft verkregen over de jongste ontwikkelde apparatuur. Deze bevond zich nog in het laboratorium- stadium tijdens Krenz' verblijf in Nederland. Naar de gedragingen van Krenz wordt in Duitsland sinds geruime tijd en in Nederland sinds kort een onderzoek ingesteld. Tussen Nederlandse en Duitse instanties bestaat daarover een zeer nauw overleg. Maar akkoord is nog geenszins volledig Het ontwapeningsoverleg tussen Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, en Adlai Stevenson, de permanente afgevaardigde van de VS bij de VN, is gisteren voortgezet In het hoofdkwartier van de Russische delegatie in New York. Gisteravond deelde Stevenson mee, dat er weliswaar een brede basis voor overeenstemming over de aanpak van het ontwapeningsvraagstuk bestaat, maar dat het akkoord nog geenszins volledig is. De Amerikaanse delegatieleider gaf te ken nen, dat de komende ontwapeningsbesprekingen waarschijnlijk in Ge- nève zullen worden gehouden. Hij zou nog verder overleg plegen met de Russische minister. Gromiko zaterdag terug naar Moskou In New York Is vernomen dat minis ter Gromiko zaterdag naar Moskou terugkeert. Hij kwam kort voor de her vatting van de zitting van de Algemene Vergadering, 7 maart, in de Verenigde Staten aan. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat Stevenson en Gromiko o.m. hebben gesproken over de wijze waarop de ontwapeningskwestie in de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties kan worden behandeld. Naar verluidt zullen zowel de Verenigde Sta ten als de Sowjet-Unie een ontwerp resolutie indienen. De Russen willen dat de ontwape ningsbesprekingen in Genève worden gevoerd in een commissie waarin de drie voornaamste „blokken" commu nistische en Westelijke wereld en neu tralen gelijkelijk zijn vertegenwoor digd. Het Westen staat pariteit tussen Oost en West en een beperkte neutra- Ustische deelneming voor. Vorig jaar werden de besprekingen gevoerd in een commissie van tien leden. Wellicht zullen India en Mexico, en eventueel ook de Verenigde Arabische Republiek, thans in de commissie zit ting krijgen. Kernwapenoverleg Vertegenwoordigers van de V.6., de Sowjet-Unie en Groot-Brittannlë heb ben gisteren 25 minuten in Genève be raadslaagd over de wijze om tot een verbod van het nemen van kernwapen proeven te komen. Het overleg is heden middag voortgezet. De Britse vertegenwoordiger Ormsby- Gore verklaarde na de bijeenkomst tegenover verslaggevers te menen, dat de Russen waarschijnlijk in de komende dagen nog niet op de nieuwe Westerse voorstellen zullen reageren. „Dit zal wel niet voor de volgende week gebeuren. Chroesjtsjow is niet in Moskou en de Russische minister van Buitenlandse Zaken vertoeft in New York. hetgeen wel een vertragende uit werking zal hebben", aldus Ormsby- Gore. De Amerikaanse afgevaardgde Dean door het kopen van een goede, mooie automobiel met volledige garantie en prijzen enfin, vergelijkt U ze.lf maar. RENAULT 4 1958 gchuifdalc en verw. 12550.- FORD Zephyr 1957, schuifdak en verw. f 3750.- FIAT 600 roei roldak. OPEL Rekord 1959 met verwarming 14750.- SIMCA Beaulieu 1959 met verwarming f 5750.- MERCEDES 180 diesel 1957 met radio en verwarming 17250.- RENAULT Fregate 1956 met echuUdak en verwarming f 3250.- RENAULT Dauphine 1957, automatische schakeling en verwarming f 3500.- Geen verborgen gebreken of andere narigheid. Allemaal gekeurde automobielen. automobielbedrijf rijnland n.v. PAPENGR. 5A - LEIDEN - TEL. 0 1710-20306 Na 18 uur 31853. Uw PAASVREUGDE vergroten kunt U deer «en keuie te maken uit onze enorme sortering PAASEIEREN. Alle smaken - Alle maten - Alle prijzen PAASKOEKJES met roomboter bereid, 200 gram f 0.85 PAASFONDANT, 250 gram f 0.65 PA AS-HA ASJES met room, 150 gram f 0.73 VRUCHTENEÏTJES (zeer licht) 250 gram f 0.75 enz,, enz. Haarlemmerstraat 67 Filiaal: Breestraat 54 - Leiden Afcehaald aan ons bureau Witte Singel 1 Belgische persstemmen „N. de hoopgevende party tegen Frankrijk (vorige week een 1—1 gelijk spel) is de nederlaag tegen Nederland een ijskoud stortbad op de ruggen van de Rode Duivels". Dit schrijft het Brus selse blad „De Nieuwe Gids" over de nederlaag van het Belgische voetbal elftal tegen Nederland. Het blad noemt het eerste Nederlandse doelpunt een „on geluksdoelpuntje" en de 32 voorsprong van de oranjehemden by de rust geflat teerd. Verder commentaar heeft het blad, evenals de overige Belgische ochtend bladen niet. Het noemt wel in het bij zonder de schitterende prestaties van de Belgische doelman Delhasse ondanks de zes doelpunten en het spel van Moulyn. „De Standaard" wijt de onverwachte voorsprong van Nederland bij de rust aan dekkingsfouten in de Belgische ver dediging. Het noemt het Belgische voor- hoedespel „voetbalfranje", dat veel te traag was om succes te kunnen boeken. Vol bewondering schrijft het blad ver der over de „talenten van MoulUn". „Moeten w|j niet eens een studie maken van het psychologische mysterie van Feyenoord?", vraagt „La Libre Bel- gique" zich af, er aan herinnerend, dat sinds 1951 de Belgen niet meer In Rot terdam hebben kunnen winnen. Het blad noemt de Nederlandse overwinning een „nieuw overweldigend succes van de oranjehemden, gerechtvaardigd door de totale overgave, waarmee de Nederland se spelers zich gaven". La Libre Belgique meent, dat het Bel gische team „zich in Parys illusies heeft gemaakt tegenover een elftal van „oude mannen". „In Rotterdam z|jn de Belgen overklast, hoewel zij zeker in de eerste helft een betere techniek ten toon spreidden". De Belgische stopper Le- Jeune noemt het bal „deze keer het gat in het Belgische verdedigingssysteem, waarin Delhasse de held was. In de Bel gische voorhoede voldeed slechts één speler: Van Himst. „Nederland heeft België met 62 ver nederd", luidt de grote kop in „Le Soir". Het blad schrijft, dat na een goed eer ste kwartier in de eerste helft de Belgen „alle eenheid verloren en dichtbij een catatrofe kwamen". „Wat de arme Lejeune betreft, aldus „Le Soir", „Hy was letterlijk verbijsterd en met tranen in de ogen erkende hij onmachtig te zijn geweest de doorbo ringen van de gevaarlijke Kruyver te voorkomen". Prof. Lekkerkerkertraditionele herv. gezapigheid doorbreken (Van onze correspondent) Wat geen toog dagbezoeker hardop heelt durven zeggen, al stond het na afloop op veler voorhoofd geschreven en waren er de voorzichtig'kritische commentaren in de wandelgangen, heeft de Amsterdamse hervormde prof. dr. E. L. Smelik onomwonden de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam ingeroepen. De honder den leken-leden van de organisatie „In dienst der Kerk", die dinsdag avond in de Westerkerk waren en de velen, die er niet waren maar over hoorden, voelden het aankomen maar toch kwam het als een verras sing voor iedereen, toen prof. Smelik uitriep: „De dienst naar Calvljn dinsdagavond in de Westerkerk mag dan historisch verantwoord geweest zijn, ik vond het verschrikkelijk saai. Dit was een proef. Gebleken is, zo kan het niet. Waarom werden er al leen psalmen gezongen en geen ge zangen? Waarom de oude berijming? Die is toch niet van Calvijn? Ik ging niet met plezier naar de kerk". Zijn Groningse college, co-referent op deze landelijke toogdag van de hervorm- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIH Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. verklaarde In een gedetailleerde uiteen zetting der nieuwe Westerse voorstellen dat Amerika bereid is tot ontploffing te brengen kernapparaten tevoren door Russische geleerden te laten ondezoe- ken. De ontploffing zou door Russische deskundigen mogen worden bijgewoond. „De Sowjet-Unie heeft deze eisen in juni 1960 gesteld. Zij worden nu ten volle door het Westen ingewilligd", aldus Dean. Tal-Botwinnink De vierde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen de titelhouder, de Rus Tal, en zijn landgenoot Botwinnik, die gisteravond na 41 zetten was afgebroken, is op voor stel van Tal in remise geëindigd. Botwinnik leidt nu na vier ronden met 2%1%. de lekenorganisatie „In dienst der Kerk" prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker viel hem behoedzaam by, toen h|j op z|jn beurt opmerkte: „Het is goed calvinistisch, om niet by CalviJn te blijven Een requisitoir Prof. Smelik sprak over „We gaan vaak niet met plezier naar de kerk". Zijn referaat scheen een requisitoir: de prediking is te vrijblijvend, de hoorders zyn het ook. meermalen „timmert" de dienaar op zaterdagmiddag de zondag morgendienst in elkaar, men heeft te weinig gelegenheid in de eredienst uit drukking te geven aan zijn gevoelens, waarom geen voorhoven bij de kerk waarom zit men als vreemden naast elkaar, waarom zwijgt de kerk ln haar fredlking over actuele problemen als ndonesië en Nieuw-Guinea, waarom is de dienst zo weinig ontmoeting met God en met de naaste?. Het wezen van de kerkdienst Prof. Lekkerkerker. verrassing num mer twee op deze toogdag, leidde zijn referaat (titel: wat zou er kunnen ver anderen?) in met de conclusie: geen veranderingen! Voordat we aan het ver anderen gaan moeten wij als hervorm den eerst leren wat het wezen van de kerkdienst is. Het gaat in de eredienst niet primair om de dienst die de mens God bewijst, maar om de dienst die God aan mensen wil bewijzen, We moeten de traditionele hervormde gezapigheid doorbreken, want ondanks 50 jaar liturgische beweging lyn we als kerk nog steeds ln een impasse, tel hij. De kerkgang loopt terug, het aantal dopelingen daalt, de synode moet, hoe er ook gesproken wordt over een toe nemende vraag naar het sacrament, wij zen op avondmaalswijding. In veel her vormde gezinnen, had prof. Smelik ge zegd klinkt niet zonder protest zondags de oproep: naar de kerk. Prof. Lekker kerker haakte daarop in, toen hij zei: „de feestelijkheid van de eredienst wordt ln de weg gestaan door de vele lelijke kerken, de slordigheid in de dienst en het wanbesef by de kerkleden. Veel meer moet de kerk zijn huis van God en woning van de gemeente. In onze kerken is veel te weinig gelegen heid tot aanbidding. Een kerk, waarin lk maar 'n paar uur per week terecht kan. noem ik een onding, aldus prof. Lekkerkerker. Van de liturgische bewe ging. bij Rome kunnen we leren dat er ln de eredienst een medewerking van de gemeente en een broederlijkheid rondom de tafel des Heren moet zyn, zei de voorzitter van de Raad van de Eredienst. In secties bespraken daarop de toog- dagbezoekers de (vele) gerezen vragen. Wat er nog aan problemen overbleef kwam ter sprake op een forum onder leiding van de Groningse studentenpre dikant ds. M. A. Krop. Het dit luchtige witte sandaletje is Uw doch-^^ yr tertje „op haar zondags'O 27-30 31-35 11.75 Extra verzorgd lak schoentje, waarvan de prijs U zal verrassen 31-35 12.75 Feestelijkschoentjevoor de kleintjes met anti-slip zool. In vele schitteren de kleurencombinaties 20-23 24-26 5.75, 27-30 7.95 Snoezig flatje met zacht bovenleder en verruk kelijke pasvorm. In wit en gebr. wit 31-35 75 Filialen in het gehele land, w.o.: den HAAG, Venestraat 49, Korte Poten 11, Weimarstraat 174 hoek Beeklaan. leiden: Haarlemmerstraat 135.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11