Zoonlief had pas nieuwe bromfiets en dus haast Met 45 km over Rijnsburgerweg en Haarlemmerstraat geraasd Sportieve chic accentueert de nieuwe mode I igtvoet „Leidse spruiten" hebben tot ver over grenzen goede naam Bronzen stembanden Jaeobstoren gisteren in Leiden gearriveerd Opmerkelijke tekenfilms voor filmstudiekring van K. en O. DINSDAG 21 MAART 1961 Voor de Leidse kantonrechter „Uw zoon blijkt een onverbeterlijke recidivist te zijn, dus zal hij dit maal eens zeer zwaar dienen te worden gestraft". Deze woorden richtte de kantonrechter, mr. W. de Koning, tot de vader van een 17-jarige schilder uit Leiden, die zelf om niet duidelijk geworden redenen verstek liet gaan en er blijkbaar de voorkeur aan had gegeven het pleidooi aan zijn vader over te laten. Overigens tevergeefs, want er viel weinig of niets te pleiten, terwijl de vader hiertoe bovendien niet officieel gemach tigd was. Te ver Uit het onderzoek ter zitting bleek, dat verdachte zich in betrekkelijk korte tijd had ontpopt als een ware bromfiets- wegpiraat, die al drie fikse veroordelin gen achter de rug had wegens snel- brommen op rijwielpaden met alle ge volgen van dien en nu weer twee proces- senverbaal had gekregen, omdat hij tijdens een ritje zowel op het rijwielpad aan de Rijnsburgerweg als kort daarna in de Haarlemmerstraat met een snel heid van 45 km/u zijn medeweggebrui kers tegen zich in het harnas had ge jaagd. „Hij had toen pas een nieuwe bromfiets en ach u weet hoe dat dan gaat. Hij bracht zijn meisje dit keer naar huis en had wat haast vandaar die laatste twee bekeuringen", aldus ver ontschuldigde de vader zijn zoon, die hem plechtig beloofd had beter op te zullen passen. „Wacht u maar even af wat de offi cier zal eisen. Misschien verdwijnt die bromfiets wel enige tijd van de weg", onderbrak de kantonrechter de stroom van verontschuldigingen. De officier, mr. J. A. L. Brada, eiste ditmaal twee boeten van f75 subs 15 dagen met de toevoeging, dat het de eerstvolgende keer onherroepelijk op een hechtenisstraf zou uitdraaien. Zicht baar geschrokken pleitte de vader voor uiterste clementie want hij draaide er voor op, omdat zijn zoon zonder werk was. „Als hij niet kan betalen en u daartoe eveneens onmachtig bent, dan moet uw zoon maar zijn straf met 25 dagen gaan uitzitten, want ik veroordeel hem tot totaal f 125 boete subs. 25 dagen met een hechtenisstraf in het vooruit zicht als hij hier nog eens moet ver schijnen", aldus de ditmaal onverbidde- lüke kantonrechter. Een 35-jarige arts uit Ierland had de verre reis niet gemaakt en liet dus ver stek gaan. Verdachte verliet destijds op de provinciale weg onder Oude Wetering met zijn auto een file ondanks het feit, dat een tegenligger een trekker met oplegger zeer dicht was genaderd. Om aan een botsing te ontkomen sneed verdachte een voor hem rijdende vrachtauto „de weg af", terwijl de be stuurder van de trekker om dezelfde reden scherp naar rechts uithaalde met het gevolg, dat trekker met oplegger de berm inschoten en al kantelend de sloot inreden. Verdachte kon helaas niet horen hoe de magistraten en de getuigen over zijn wijze van rijden dachten. Het requisitoir was scherp gesteld en omvatte de eis van 2 x f 125 boete subs 1 maand. Het vonnis luidde weliswaar slechts 2 x f25 boete subs. 5 dagen, doch de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maanden indien verdachte het plan mocht hebben nog eens per auto een bezoek aan ons land te brengen. Advertentie Op speurtocht door natuurreservaten De heer A. Gols vertoonde gisteravond in het Loge-gebouw voor leden van „De Natuurvriend" een aantal natuur studiefilms. De heer C. Borghart verwelkomde de talrijke aanwezigen. Mededelingen van huishoudelijke aard, waaronder ballotage van een drietal nieuwe leden, werden vlot afgedaan, zodat de heer A. Gols uit Rijswijk hierna zijn 4 films met een kort woord kon inleiden. Spreker nam met zijn unieke films de aanwezigen mee op een tocht door vier natuurreser vaten, welke Nederland op het ogen blik nog rijk is, maar waarvan er twee helaas al heel spoedig het veld zullen moeten ruimen voor de steeds meer uit breidende industrialisatie en woning bouw Berst werd het natuurreservaat „De Hoge Veluwe" door het oog van de camera aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, waarbij levensge woonten van herten, wilde zwijnen, vos sen en andere bewoners van onze Ve luwe van zeer nabij werden bestudeerd. Hierna liet de heer Gols de leden genie ten van de flora en fauna van het Naar- dermeergebied. Dit ongerepte natuur schoon biedt onze watervolgels een waar dorado. Vele opnamen van watervogels gaven een bijzonder beeld welk een rijk bezit ons land nog geeft aan natuur schoon. Het eeuwenoude bedrijf, dat van de eendenkooi, was compleet met lokeenden en hondje, op het celluloid vastgelegd. Vervolgens verraste spreker de aan wezigen met opnamen uit het weide- vogelgebied Oostzanerpolder en werd nog een bezoek gebracht aan het reeds voor het grootste gedeelte teniet gedane reservaat De Beer op het eiland Ro zenburg. De nieuwe modewelke Parijs en Italië voorschrijven, is jeugdig, eenvoudig en sportief. Deze aspecten waren te bewonderen in de show van uit Italië, Frankrijk. Zwitserland en Engeland, geïmporteerde mo dellen, welke het Modehuis de Groot, Donkersteeg. gistermiddag en -avond in Restaurant Van der Heijden, Breestraat, hield. Vooral de deux-pièces en mantelcostuums waren van een sportieve chique, waarin in het bijzonder de werkende jonge vrouw er steeds perfect gekleed uit zal zien. (Van onze bijzondere medewerkster) Slecht te spreken Ondanks het feit, dat vier getuigen verklaarden, dat zij destijds volkomen verblind werden door de koplampen van diens auto, hield verdachte, een 58-ja- rige koopman uit Amsterdam, vol, dat hij met gedimd licht reed en in deze zaak als „de zondebok" moest fungeren. Verdachte stond terecht, omdat hij op 12 december jl. in een bocht van de pro vinciale weg onder Alkemade niet voor zijn tegenliggers had gedimd met het gevolg, dat vier bestuurders volkomen verblind werden en twee auto's ernstig met elkaar in botsing kwamen, terwijl de andere twee hieraan ternauwernood ontsnapten. De getuigen waren ook slecht te spreken over verdachtes hou ding na de aanrijding. Hij was slechts heel even uitgestapt en er weer snel vol gas vandoor gegaan. Verdachte was van mening, dat de anderen te dicht op elkaar hadden ge reden en zij dus de ware schuldigen waren en hem als zondebok hadden ver kozen. De officier achtte een en ander duide lijk bewezen en eiste f 45 boete subs. 9 dagen. Gezien de ernst van het feit, vond de kantonrechter dit wel wat al te mild, dus vonniste hü met f75 boete subs. 15 dagen. Onbeantwoord In de zaak tegen een 21-jarige stu dent uit Amsterdam, die terecht stond, omdat hij op 26 november jl. 's nachts om drie uur met zijn auto uit een bocht was gevlogen, bleven vele vragen onbe antwoord. Bedoelde bocht lag in de Ko ningin Julianalaan te Voorschoten en de auto kwam uiteindelijk in het nabij gelegen plantsoen tot stilstand met aan richting van f67 schade aan stukgere den beplantingen. Vanwege de drassige grond kon de auto er niet meer op eigen kracht uit, dus moest enige uren later 'n passerende melkauto redding brengen en de auto de weg op slepen. Verdachte voerde aan, dat hij niet wist hoe de zaak zich precies had toegedragen. De auto was plotseling gaan slippen, hoewel hij noch hard reed, noch remde en ook niet dronken was, zoals werd vermoed. Het feit, dat de politie later de nummer plaat van de auto in het struikgewas had gevonden, vond hij niet zo heel vreemd, want die had hij in zijn woede van de auto afgerukt en weggeworpen. Al met al vonden de magistraten het een vreemde zaak, vol wonderlijke toe valligheden, die ondanks naarstig speu ren onverklaarbaar bleven. De eis werd f50 boete subs. 10 dagen. Verdachte vond dat wel wat veel i.v.m. zijn lage maandelijkse toelage, waarop de kan tonrechter repliceerde, dat hij eigenlijk met f75 boete subs. 15 dagen had willen vonnissen, doch nu maar conform de eis wilde blijven vanwege genoemd laag maandgeld. De benadeelde partij c.q. de gemeente Voorschoten liet verstek gaan. Die kennissen van beneden, die de vorige week op bezoek waren, zag ik toevallig net bij LIGTVOET. Die denken ook: direct maar goed doen. Erkende Philips service Ceh gong noor jongetje 12 's lenend. GANGETJE 12 TEL. 23005 JAN VAN GALENGROEP BESTAAT 15 JAAR Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Leidse Zeeverkenners- groep Jan van Galen, is een jubileum nummer uitgegeven, waarin oude leiders en leden van de groep herinneringen ophalen, waarin de groei en de geschie denis van de „Jan van Galen" tot uit drukking wordt gebracht. De groep bestaat thans uit 24 welpen, 27 verkenners en 9 loodsen. Elf personen hebben zich met de leiding belast. Er zyn een schouw, een tjotter, een zeil- vlet, een roei vlet en een roeiboot in ge bruik, terwijl plannen op stapel staan voor een nieuwe motorvlet. In zijn voor woord zegt de groepsleider H. Logger, dat zal worden getracht het blad „De Brulboei" nieuw leven in te blazen. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is mej. A. A. Herfst, wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tijdelijke dienst by het Rijksinstituut voor Farmaco- Therapeutisch Onderzoek, alhier, als zo danig in vaste dienst aangesteld. DODELIJKE VAL UIT RAAM VAN JONGETJE Waarschijnlijk tengevolge van slaap wandelen is vannacht het elfjarig zoon tje van de heer C. Kloet te Zierikzee uit het raam van de eerste verdieping, van ongeveer zeven meter hoog, naar beneden gevallen en met de borst op de punt van een hek terecht gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. Modehuis De Groot toont collectie De merendeels Hanro-Japonnen ei pakjes waren van een onberispelijke coupe en stuk voor stuk mooi te noemen. Zoals gezegd gaf de show de indruk veelal voor de jonge vrouw bestemd te zijn, doch vanzelfsprekend zijn de mees te modellen ook in de grotere maten verkrijgbaar. De jasjes van de pakjes zijn vloeiend van lijn, kort en vaak voorzien van kleine splitjes. De mouwen zijn meestal aan de voorkant ingezet en van achter aangeknipt. De pakjes bestaan zowel uit jurken als rokken met jasjes, in een on eindige variatie van ruitjes en strepen in prachtige en vaak ook sobere kleurencombinaties. De japonnen zijn rechtvallend en voorzien van een kort aangeknipt mouwtje. Welke modekleuren er ook voorge schreven worden, marinewit is altijd en vogue. Hiernaast was er een grote verschei denheid in witte pakjes, zowel in linnen als jersey. Een nieuw materiaal is witte katoenen jersey in een piqué-effect, dat gemakkelijk wasbaar is en niet gestre ken behoeft te worden. Hiervan werden verschillende pakjes en japonnen ge toond. Het materiaal van de getoonde zomer- japonnen was broderie, popeline en zui ver zijde. De modellen zijn rechtvallend met een licht bloesend rugpand. Terlenka en kamgaren rokken in stre pen of vage ruiten namen een grote plaats in. De effen rokken zijn meestal rechtvallend of van fijn plissé. Hierop werden jumpers, vesten, jasjes en blou sons getoond. Heel apart waren de uit Frankrijk geimporteerde Provence-rokken in kleu rige composities met bypassende tassen. Zeer geschikt om op reis mee te nemen zyn de uit dacron vervaardigde japonnen. Voor sportieve doeleinden zagen wy pantalons van shantung, tweed of was baar leder. Soms een combinatie van beide, zoals in een blauw sportkostuum. Ook werden er verscheidene suède jasjes gebracht. De zeer gevarieerde show werd beslo ten met het tonen van enkele cocktail jurken, waarbij een zwarte japon met rode stola veel succes oogstte. De hoeden van Messcher's Modehuis, waren met smaak bij de modellen geko zen. Het materiaal is fün stro, laise, satijn, zomervilt en glanzend gevlochten Advertentie HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK Aanvoer in 1960 ruim Vh miljoen kg Nauwelijks waren de laatste spruiten van het seizoen 1960-1961 het afmyn- toestel van de Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" gepasseerd, of de kwekers van dit produkt verzamelden zich in de kantine der veiling om zich nu reeds te beraden over het teeltjaar 1961-1962. Om ruimte te winnen was het plaat sen van bestuurstafel en spreekgestoelte achterwege gelaten en stonden de voor zitter der veiling en de sprekers ditmaal achter de tapkast. Een tapkast, waar nu eens geen dranken vanaf kwamen, maar wyze woorden van mannen, die tracht ten van alles te weten te komen op het gebied van de teelt, de sortering en ge varen by het gebruik van bestrydings- middelen. Een korte uiteenzetting werd deze avond gegeven van de resultaten van het afgelopen teeltjaar. Meegedeeld werd, dat de aanvoer in tien jaar is gestegen van 1.566.341 kg. tot 4.513.378 kg. in 1960. Een sty ging, waarmee Leiden bewezen heeft een spruitencentrum te zyn. De heer Sj. Vriend van de Proeftuin in Naaldwük bracht hierna verslag uit over de zevende rassenproef in het vei- linggebied Leiden. De inleider besprak de resultaten van de navolgende rassen of selecties: Rozenburgs Roem, Vremo In- ter, Sel. v. Hoogen of Electra, Orig. Kogel, R. v. Barendrecht. Orig. Huizer, Vroege Stikema, Late Stikema, Huizer, Sel. Bos, Lierse I, Late Huizer Stam A, Vroeg Huizer, Yade Cross. Voorts schonk de heer Vriend aan dacht aan de opzet van de proef, de bemesting, de voorvrucht, de pluk, de opbrengst en de grondsoorten. Hierna werd gelegenheid gegeven tot (Deze pag. Is gedeelteiyk gecorrigeerd) het in sportieve strijd kruisen der de gens tussen de mannen der wetenschap en van de praktyk. Na de pauze sprak dr. ir. L. Braven- boer, eveneens van het Proefstation Naaldwyk, over de gewassenbeschade- ging als gevolg van het gebruik van be strijdingsmiddelen. Voorts belichtte hy de wetteiyke aansprakelykheid van op drachtgever en uitvoerder. Zeer interessant was tenslotte het vraag- en antwoordspel tussen de aan voerders en de keurmeester van het U.C.B. (Uitvoer Controle Bureau), de heer J. Krul. Het ging erom hoe het mogelyk was, dat een partij spruiten in Leiden niet voor export geschikt werd geacht en elders bij een veiling wel. Zeer terecht stelde de heer Krul zich op het standpunt, dat een Leidse spruit onder alle omstandigheden de toets der kritiek in het buitenland moet kunnen doorstaan. Dat moet een spruit zyn, die niet alleen op het moment van aanvoer er goed uitziet, maar ook nog op de bui tenlandse markt in zeer goede staat ver keert. Leiden heeft zich door de kwali teit van zijn spruiten ver over de gren zen een prima naam verworven. Exporteurs en commissionairs ver strekken zonder schroom hun opdrach ten in Leiden; laten wy, aldus de heer Krul, het zo houden in het belang van teler, handelaar en veiling. De voorzitter schaarde zich in zyn slotwoord onder de vaan, door de heer Krul hoog gehouden, n.l. een zo streng mogelyke keur, zodat op de naam .Bei den" gekocht kan worden. Een kist spruiten, waaraan een rood-wit-blauw kaartje, vermeldende Export-Leiden- Holland als visitekaartje is bygevoegd, behoeft over onze grenzen niet bekeken te worden, want de inhoud is een vol waardig produkt. stro, wat zeer jeugdig staat. De meest opzienbare lyn is de zuidwester, voorzien van een brede rand in de nek. Ook zyn er nog veel hoge modellen, soms voor zien van sieriyk gedrapeerde bloemen verwerkt op tule, soms overtrokken met een voile. De coiffures en make up van de zes mannequins waren verzorgd door kap salon J. P. v. d. Blom, Steenstraat. Mr. Conradi geïnstalleerd Gistermorgen heeft de kantonrechter, mr. R. de Bruyn mr. J. E. Conradi als griffier aan het Leids kantongerecht geïnstalleerd. Zoals bekend werd mr. Conradi vorige week by K.B. in deze functie benoemd als opvolger van mr. W. de Koning. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht, mej. W. E. Bal te Rotterdam. NIEUWE STRAATNAMEN B. en W. hebben besloten een aantal straten, gelegen in de Meerburgerpolder, de volgende namen te geven: Kasteel- hof, Roomburgerweg, Vliststraat, Zaal straat, Meerburgerkade, Wierickestraat, Spaarnestraat, Maasstraat, Lingestraat, Drechtstraat, Lekstraat, Meyestraat, IJsselkade. In een zwiepende wind en een strie mend koude regen arriveerde gister middag om ongeveer halfvüf de nieuwe stem van de Jaeobstoren, die sinds de oorlog nog aitjjd statig maar stom boven het Steenschuur uitsteekt. Met spanning werd er gistermiddag in de pastorie van de Lodewijksparochie ge wacht op de zeventien klokken, die uit het Noordbrabantse plaatsje Asten moes ten komen, waar zy werden gegoten door de gieterij B. EUsbouts. Deze firma had wel beloofd in het begin van de week present te zijn, maar zou zy het ook halenGistermiddag kwam aan die spanning een einde toen de vrachtwa gen met zyn klinkende lading aankwam. Snel werden de klokken aangepakt en binnengebracht. Het was nog een stevig karwei, want de grootste klok de Ja- cobsklok weegt nog altyd 192 kilo. Veilig kwamen de bronzen stembanden van de Jaeobstoren onder dak. Vanavond worden zy in de Lodewykskerk gewyd, waarna ze in de volgende dagen omhoog gehesen zullen worden. Kort voor Pasen zullen zy, volgens de plannen, voor de eerste maal hun geluld laten horen. De filmstudiekring van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. heeft een zeer goede greep gedaan door gisteravond in de filmzaal van de Universiteit een aantal Joegosla vische tekenfilms te vertonen. Films die men in Nederland helaas maar al te weinig ziet. Zagreb film werd eigenlijk uit de nood geboren. Jonge kunstenaars, die te weinig van 'hun werk verkochten om er van te kun nen leven sloten zich aaneen en richten genoemde filmmaatschappij op. Zij begonnen met een oude camera, maar verrichtten hier won deren mee. Hun kunstenaarschap enthousiasme waren hier debet aan. Met primitieve tekeningen, merkwaar dige fletse kleuren, die een even grote functie hebben als de vaak byzonder suggestieve muziek en zo goed als geen dialoog, werden filmpjes samengesteld, waarin op een voor ieder begrijpeiyke wijze de mensehjke hebbeiykheden haar- fyn worden ontleend. Fantasierijke en originele in beelden vervatte cartoons roepen een sfeer op, waaraan de meeste cartoonisten in het westen niet kunnen tippen. De verhaal tjes, die aan de filmpjes ten grondslag liggen zyn simpel, alledaags byna. De interpretatie is echter byzonder intel ligent en vaak zelfs universeel. Première, een verhaal over de eerste opvoering van een opera geeft allerlei rake typeringen van het publiek, juist door de typen opzetteiyk te chargeren, ze in het onmogelijk belacheiyke te trekken, hun hebbelykheden achter hun maskers van etiquette en beschaving naar voren te slepen. Een -cynisch filmpje. Het meest opmerkelyke filmpje was wel „Alleen". Wat eenvoudiger dan .Pre mière", maar daardoor misschien wel zo suggestief. Op indringende wijze wordt hierin verhaeld van het ambtenaartje, dat steeds meer vereenzaamt tengevolge van de automatisering. Hij komt op een punt, dat hy het gejacht niet meer kan bijhouden. De mensen op kantoor, waar hij werkt, ziet hy als machines. Hem rest slechts een vlucht uit deze voor hem verschrikkelyke wereld door de droom, waarin hy weer individu wordt en daar door het geluk in de vorm van liefde tussen man en vrouw vindt. Kinderlyk ontroerend is het filmpje van het lokaaltreintje, dat een race op leven en dood aangaat met een monster lijke sneltrein. Door allerlei listen weet het treintje te winnen. De vermoeid heid tekent zich op „het gezicht" van het locomotiefje af. Maar dan raapt het de laatste energie bij elkaar en parman tig „wandelt" het 't station binnen, waar hoge autoriteiten zich verzameld hebben om de sneltrein te begroeten. Maar wat oud is heeft afgedaan. Ook al zyn de prestaties nog zo goed. Het treintje verdwynit dan ook naar een spoorwegmuseum. En het berust in zyn lot. De filmpjes, die getuigen van een diep gevoel van begrip voor het menseiyke en filmtechnisch op een hoog peil staan, werden door het grote aantal toeschou wers met veel waardering ontvangen. SNEL RECHT NOODZAAK! De 24-jarige Tilburgse terrazzo-werker die zaterdagavond een half uur lang met een politieagent in Tilburg heeft gevochten, waarbij het publiek bleef toe- kijken zonder de agent te helpen, moet reeds morgen voor de Bredase politie rechter terecht staan. De man had zoveel drank op, dat hy niet behooriyk meer kon fietsen. De agent verbood hem te ryden. Toen hy dat toch deed wilde de agent hem staan de houden, waarop een langdurig ge vecht volgde. Aan het gevecht kwam pas een einde toen de militaire politie assistentie verleende. De houding van het publiek wordt door de justitie en de politie zeer betreurd. De justitie acht een snelle berechting in dit geval "ood- zakelyk gezien de ernst van het ge pleegde feit en de omstandigheid dat het publiek geen hulp heeft verleend. Akkoord van Eurotom met Brazilië (Van onze Brusselse correspondent) De ministerraad van Euratom is gis termiddag in Brussel byeengekomen on der voorzitterschap van de Belgische mi nister-onderstaats-secretaris voor Ener gie. Ons land was door de ministers Luns en De Pous vertegenwoordigd. La ter, voor de ministerraad van de EEG volgde zich nog minister Marynen by hen. De Commissie heeft mandaat gekre gen om een akkoord over het vreed zaam gebruik van de kernenergie te te kenen met Brazilië. Dat verdrag was eigenlijk reeds anderhalf jaar geleden in de maak, maar in verband met de presidentsverkiezingen werd het toen, zoals dat heet, tydelijk In de yskast ge zet. Ook met Argentinië is een dergelyk akkoord in de maak. De Commissie heeft opdracht gekregen de voorbereidende besprekingen op te nemen en aan de volgende vergadering van de raad van ministers verslag uit te brengen. Vandaag zou. vast agendapunt, de re geling van hetgeen men zo langzamer hand de „Griekse kwestie" is gaan noe men, wederom ter sprake komen. De Grieken blyken gewiekste onderhande laars, die iedere keer wanneer de Zes denken dat men tot overeenstemming is gekomen weer met nieuwe eisen en verlangens komen opzetten. Daarby kan men eigenlijk ook gerust zeggen dat Griekenland by deze onderhandelingen meer of minder chantage bedryft met de Russische belangstelling voor het land. Maar het is een der landen van de NAVO en ook als zodanig doen zich by deze onderhandelingen nog allerlei problemen voor. Daarbij komt dat straks met Turkye ook besprekingen over de associatie zullen worden gevoerd en dat dit land meer of minder in dezelfde po litieke en strategische omstandigheden verkeert als Griekenland. Protestmars tegen atoombom Een comité bestaande uit circa 25 personen, organiseert op Tweede Paas- lag een protestmars onder het motto 1961 voor de vrede en zonder de atoom bom". Men verzamelt in Amersfoort om 11.30 uur. Het ligt in de bedoeling te demonstreren in Amersfoort, by Soes- terberg, in Utrecht en in Amsterdam, met een kort esluitingsbyeenkomst in de zalen van „Krasnapolsky" tussen onge veer 7 en 9 uur. Voor het vervoer zullen de deelnemers van eigen vervoersmid delen gebruik moeten maken. TEGEN „ONTWIJDING" NATIONAAL MONUMENT B. en W. van Amsterdam zullen aan de regering een brief zenden waarin maatregelen worden voorgesteld ter be teugeling van de door velen gelaakte „ontwijding" van het Nationaal Monu ment op de Dam. Voorgesteld wordt het met name tydens de lunchpauze met mooi weer veelvuldig als zitplaats ge bruikte onderste deel van de z.g. urnenmuur af te schuinen en eventu eel met planken te bedekken. De rege ring, in wier opdracht dit monument indertyd is vervaardigd, zal uiteinde- ïyk moeten beslissen wat er zal gebeu ren. Burgemeester Van Hall heeft er nog eens de nadruk opgelegd, dat het van meet af aan de bedoeling is geweest., van dit gedenkteken geen „graf" doch een „bevrydingsmonument" te maken. De regering, die het monument des- tyds aan de zorgen van de stad Amster dam heeft toevertrouwd, zou eveneens rekening houden met de bedoeling die by de kunstenaars heeft voorgezeten. Het plaatsen van hekjes ter afsluiting van het gedenkteken voor het publiek zou met deze bedoeling in stryd zyn. Hoewel veel mensen zich ergeren aan de ontwyding van het monument door de taferelen die er zich soms afspelen, zyn er anderen die er zich over ver heugen dat dit symbool onzer bevrijding een plaats midden in het dageiyks leven heeft gekregen. Ook de architect zou het betreuren indien er iets aan het monu ment zal worden veranderd. Het laatste woord hierover is evenwel aan de rege ring. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 maart Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: Andijvie 55-67, snijbonen 270-380, kroten, "ekookt 16-25, groene kool 22-25, prei 10- -7, spinazie 28-43, stoofsla 42-66. spruiten 30-74, komkommers 97. uien 7-13, witlof 30-74. Per 100 stuks: 30-72, sla 10.70- K). Per 100 bos: Raapstelen 6-8. radijs 20-28. LEIDEN, 21 maart Vette varkens- markt: Aanvoer 111 varkens. Noteringen (levend gewicht): lichte varkens 192- 1.96; slagersvarkens 1.95-1.97; zeugen 1.66-1.70. Handel: flauw. AALSMEER, 20 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A.Snijbloemen, dagprijzen: Gerbera 40-70, Euphorbia 8- 16, Calla 25-36, Prunus Triloba 45-84, Prunus Serrulata 170-215, per stuk. Ama ryllis 35-50 per kelk. Seringen: Stepman 4 kop 75-135, Idem 2 kóp 45-66. Legray 4 kop 40-60. Idem 2 kop 20-34 per Btuk. Fresia 75-130, Cyclamen 125-210, Iris 150- 215, Lathyrus 90-200. Anemonen 40-74 per bos. Anjers: rood 15-28, roze 20-31, wit 15-30. Orchid Beauty 25-34. per stuk. Rozen: Better Times 20-34. Rosalandla 20-36. Parel van Aalsmeer 30-45, Geh. Dulsberg 30-47, Pechtold 25-36. Towny Gold 25-36, Mad. Ofman 40-55, Baccarat 65-85, Montezuma 20-45. Stokman 20-34, Florlade 20-36. New Yorker 20-34. Carol 25-43. Pink Sensation 30-45. per stuk. ROTTERDAM, 21 maart Veemarkt: Aanvoer ln totaal 4182. Weektotaal 6170. Vette koelen en ossen 1149. vette kalveren 545, graskalveren 177, nuchtere kalveren 1797, varkens 9, lopers 30. biggen 27. paarden 77, veulens 8, schapen of lam meren 64. bokken of gelten 29. Noteringen vette koelen le kw. 300-330. 2e kw. 275- 300. 3e kw. 260-270; vette kalveren 265- 275. 230-260. 210-230 per kg Graskalve ren 450, 340, 240; nuchtere kalveren 55. 50. 40; exportvarkens lopers 160. 130, 120; biggen 80. 70. 65. per stuk. Slachtpaar- den 70. 240, 220 per kg Schapen 120. 100, 80; Lammeren 105. 85. 75: kalfkoelen 1260, 1100, 950; melkkoeien 1260. 1100, 950; vare koelen 890, 780. 680; vaarzen 920. 720, 620; pinken 560, 460, 400, per stuk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9