Aan Oppenheimstraat nog dit jaar openbare kleuterschool „Bambino" J. A. Hoogervorst in Leiden bevestigd tot legerpredikant STERRENPARADE IN LEIDEN OPBRENGST VOOR GOED DOEL ,Het Nieuwe Toneer*1 deed goede keus met blijspel van Blaasers Voormalig Isr. Weeshuis komt dan vrij voor gebouw G.G. en G.D. Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 maart 1961 Tweede blad no. 30309 Gisteravond in koor Pieterskerk In het koor van de Pieterskerk is gisteravond de heer J. A. Hoogervorst te Leiden bevestigd tot legerpredikant. Ds. Hoogervorst heeft in Leiden gestu deerd. i sruim drie jaar leraar geweest aan de Protestantse kerkmuziekschool en verzorgde vier jaar het secretariaat van de Liturgische Kring. Er werd gis teravond een in deze kring ontworpen liturgie gevolgd, waarvan de gebeden, de bevestiging, de prediking en de vie ring van het Heilig Avondmaal de hoofd elementen waren. Voor de bevestiging hield prof. dr. j. N. Bakhuizen van den Brink de heer Hoogervorst zijn taak voor. De voor ganger zei, dat niemand tot deze levens keuze kan komen tenzij deze hem als roeping is geopenbaard. Dat neemt ech ter de menselijke verantwoordelijkheid in geen enkel opzicht weg. Wij moeten gehoorzaam zijn aan die roeping. De voorganger wees hier op het bemoedi gende Bijbelwoord: „Ga heen in deze uwe kracht". „Hy Die u roept is ge trouw, Die het ook doen zal". Wie is het die overwint dan die gelooft dat Jezus Christus de Zoon van God is? Dat is Kerk-zyn in de wereld. Ook de ambtsdrager wordt op zyn beurt gedra gen. Dat is ook wel nodig, anders zou de weg te lang zijn. Nk het antwoord op de bevestigings vragen zond de gemeente het gezang „Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af" en knielde de predikant neer. Aan de handoplegging namen verscheidene pre dikanten deel, onder anderen prof. Bak huizen van den Brink, ds. J. Groot van Leiden en ds. J. M. Gerritsen te Wich- mond. Ds. Hoogervorst belichtte in zyn pre diking het begrip „vrede". Het wordt zo vaak gebruikt, dat de mensen er moe van worden. Ze zyn ook al zo lang op weg naar de vrede. De Kerk bedoelt met vrede: het heil van God in Jezus Christus voor de gehele schepping. De afgrond tussen God en mens is in Hem gesloten. De nood van onze onvrede en onze godverlatenheid is doorbroken waar Christus wordt aanvaard en Zijn offer wordt beleden. Door Hem zijn wij ont trokken aan de God-vijandige mach ten. Wij kunnen dat alleen ontvangen als wij ons aan Hem overgeven. Onder de aanwezigen waren dr. R. Boon, hervormd predikant te Lands meer, ds. W. P. ten Kate, studenten predikant te Delft, kap. ds. P. C. Jong bloed van de bliegbasis Ypenburg, de luit-kol. A. C. J. van der Poel van de staf luchtmacht te Den Haag, mej. ds. J. van Willigen van der Veen van de Mr. F. Portlieiue in hoofdbestuur V.V.D. Tijdens de zaterdag in Rotterdam ge houden algemene vergadering van de V.V.D. is onze stadgenoot, mr. F. Port- heine, gekozen tot lid van het hoofd bestuur van de V.V.D. Mr. F. PORT HEINE Mr. Portheine die door de afdelingen Leiden, Arnhem, Gouda en Voorschoten kandidaat was gesteld, is sinds 1950 ver bonden aan het Bureau van de Kon. Ned. Middenstandsbond te Den Haag, eerst als juridisch medewerker en de laatste jaren als directeur. Voortgekomen uit de Leidse groep li beralen, die in de oorlog voorbereidingen trof tot het uitdragen en verspreiden van de liberale gedachte in ons land na de bevrijding, was hij nadien gedurende tien jaar secretaris van de Provinciale Centrale Leiden van de VVD. Sinds 1953 heeft hij zitting in de Leidse raad, waar hij de sociale, medisch-sociale, econo mische, culturele en personeelszaken namens de fractie behartigt. Naast zijn functie als bestuurslid van de afdeling Leiden en van de Centrale Leiden bekleedt hij een aantal functies in het plaatselijk verenigingsleven. Door zijn optreden als lid-secretaris van de Nederlandse delegatie neemt hy een vooraanstaande positie in in de In ternationale Unie voor Ambacht, Han del en Klein-Industrie. Mr. Portheine, die 38 jaar is, is lid van de landelijke Middenstands-Commissie van de VVD. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Charles, zn. van D. van Leeuwen en J. Plomp; Adriana, dr. van J. Kagenaar 1 C. de Roode; Elisabeth IJda Christine, dr. van J. J. Ouwerkerk en J. v. d. Zwan; David Gary, zn. van J. H. Schwartz en M G. Klein; Hermanus Antonius, zn. van J R. Smits en J. B. Henzing; Karin Ellen dr. van J. Pool en R. Vlnkestijn; Michel *n. van H. Mulder en C. van Polanen; Johanna Hendrika, dr. van F. H. Gubler J. H. Braggaar. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de joeterwoudseweg, nabij de aansluiting op de Lammenschansweg en de Voorschoter- Jeg, met Ingang van heden voor de duur der werkzaamheden aldaar is afgesloten 'oor het verkeer met alle voertuigen, rij- 'h trekdieren en vee, ln belde richtingen. vliegbasis Soesterberg en enkele aalmoe zeniers. Ook zagen wij pastoor Glazema- ker van de Oud-Katholieke parochie te Leiden en wethouder mr. J. Drijber, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Na afloop was er in de consistorie ge legenheid ds. Hoogervorst te ontmoeten. De standplaats van deze predikant is de vliegbasis Twente. Concert Residentie-Orkest Donderdag a.s. zal Antal Dorati het Residentie-Orkest in de Stadsgehoorzaal dirigeren. Het programma bevat het Tweede Pianoconcert van Bartók, met Hans Richter-Haaser als solist, en de Zevende Symfonie van Bruckner. Vraag naar volkstuinen zal steeds toenemen In het jaarverslag van de Leidse Bond van Volks tuindersverenigingen lezen wy o.a., dat met de viering van het twintig jarig bestaan een periode is afgesloten, die belangrijk is voor het kweken van sympathie voor het werk van de Bond. Het tastbaar bewijs hiervoor is het tot stand komen van het eerste vaste volks tuincomplex in Leiden. In de toekomst zal de vraag naar volks Urnen sterk toenemen, zoals ook in een brochure van het Landbouwschap getiteld „Landbouw en Recreatie" staat te lezen, door het steeds meer invoeren van een vijfdaagse werkweek. Het jaarverslag van de secretaris re leveert nog eens de viering van het 20- jarig bestaan van de Bond. Verder wordt de verwachting uitgesproken, dat in 1963 de grenswijziging werkelijkheid wordt. Het ledental bedraagt 889. Johnny Kraaykamp,RitaReijs,de Wama's, de Spelbrekers en Willy en W illeke Alberti Johnny Kraaykamp was weer in de Stadsgehoorzaal. Met zijn grollen en grappen heeft deze grote artiest de „dames en heren van het uit gaande leven in Leiden" voor de zo veelste keer voor zich gewonnen. Zijn optreden is overrompelend zon der meer. Hij imiteert, hij fantaseert en hij improviseert. Bovendien be schikt hij over een soort dynamiek, die werkelijk zeldzaam is. Kortom, een kostelijke toneelfiguur. Het publiek heeft Johnny's dwaze gepraat en heen en weer geloop bij zonder gewaardeerd: aan het ap plaus scheen geen einde te komen. JOHNNY KRAAYKAMP Aan de sterrenparade, die gisteravond ook in Den Haag plaats vond - in om gekeerde volgorde uiteraard - namen voorts de Wama's deel. Zij zongen o.m. de bekende Kriminaltango en „The Sto ry of Mack the Knife". Dat het duo in de Nederlandse amusementswereld nog steeds een vooraanstaande plaats in neemt bleek duidelijk. De Spelbrekers brachten de zaal met de nieuwste Elvis Presley-hit, „Wooden heart" in extase. Het liedje werd heel aardig gezongen. Groot succes oogstten verder nog Willy en Willeke Alberti. De dochter zong teenagerliedjes, de vader populaire num mers in het Italiaans. Wat Rita Reys, the first lady of jazz, met 't trio Pim Ja cobs ten gehore bracht was uitstekend vakwerk. Frans van Dusschoten ont popte zich weer als een eerste klas imi tator. Ongelooflijk wat deze sympathieke jonge artiest presteert! Aan het pro gramma werkten ook de zanger Joop de Knegt, de acrobaat Gini Manelli, de clown Fantasio en de band van Frans Poptie mede. De charmante ex-televisie omroepster Karin Kraaykamp trad als gastvrouw op. Achter de vleugel zat Tonny Bakkenes. De netto opbrengst van deze voorstelling is bestemd voor de bouw en instandhouding van een re creatie- en vakantieoord voor invaliden in ons land (Stichting Franklin D. Roo sevelt Fonds). Leidse kelner maakte brokken in Noordwijk Samen met zijn vader en zijn broer maakte een 18-jarige Leidse kelner, met zyn auto op 17 september van het vorig jaar brokken in Noordwyk. Al lereerst reed hij een wielrijder aan en later botste hij tegen de voorgevel van een woning. In beide gevallen reed hij door, zonder zijn identiteit bekend te maken. Daarom moest hij nu voor de Haagse politierechter verschijnen. Deze wees de jongeman op het fatsoen van stoppen, als men met een auto schade heeft veroorzaakt. De wielrijder had boven dien wel kunnen verongelukken. De ver dachte zag zijn fout echter niet in. De auto was van zijn vader. Hij was wel geslaagd voor zyn rij-examen, maar het rijbewijs had hij nog niet in zijn bezit. Dat heeft hy nu nog steeds niet, want ryden mag hij niet meer: het ge volg van-een veroordeling voor de Leidse kantonrechter. De verdachte raakte de wielrijder, toen hij de bocht niet goed kon nemen. Hij bracht de wagen echter weer in het goede spoor, maar even later was het weer mis. Hij reed tegen een gevel aan. Met z'n drieën sjouw den ze de wagen weer op de weg en ze gingen er vandoor De officier van justitie eiste een boete van f. 35.- of zeven dagen gevangenis straf. De politierechter veroordeelde ver dachte conform deze eis. Advertentie Zoekt U een GOED HORLOGE voor f 30.en f 40.of het aller beste van f 200.en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Etmans sterkste snelschaker Het snelschaakkampioenschap van de Leidse Schaakbond is dit jaar gewon nen door M. D. Etmans. In de finale- groep won hy alle zeven patijen en ont troonde zodoende de vorige kampioen, J. J. Piket. Etmans komt voor een jaar in het bezit van de Groeneveld-wisselbe ker. In de tweede klasse veroverde de Leiderdorper B. Corts het kampioen schap, terwijl in de derde klasse A. Barnhoorn (Sassenheim) zegevierde na een beslissingspartij met P. Segaar (Voorschoten). Het bestuur van de Leidsche Schaak bond heeft dit jaar de snelschaakkam pioenschappen volgens een nieuw recept georganiseerd: daar in de vorige jaren de deelname kwantitatief veel te wen sen liet, hetgeen vooral te wijten was aan de geringe inschryving uit de bui tengemeenten, zyn de voorwedstryden deze keer „gedecentraliseerd" gehouden en wel in drie plaatsen: Voorschoten, Sassenheim en Alphen. Deze maatregel is gedeeltelyk zeker geslaagd: het aan tal deelnemers is gestegen tot 68. Al leen, wat de eersteklasse betreft, is het experiment nuttelos gebleken. Voor het Westelyk rayon (Sassenheim) gaf geen enkele eerste klasser zich voor deel name op, terwyi het Oostelyk rayon (Alphen) wel een eerste klasse kon vor men, die echter beslist veel te zwak be zet was. Het zou derhalve misschien aanbevelenswaardig zijn volgend jaar de decentralisatie slechts voor de tweede en derdeklasse te handhaven. De eindstanden in de finale-groepen luiden alsvolgt: Eerste klasse 1. en kampioen M. D. Etmans 7pt. 2. J. J. Piket 41/2 pt, 3. C. C. Berg 4pt, na een beslissingsparty met 4. C. H. van den Bosch 4pt, 5. G. P. Sluiter 31/2pt, 6. mr. A. J. Mul der 3pt, 7/7 H. Kleiweg en A. Zweers lpt. Tweede klasse: 1. en kampioen B. Corts 6pt, 2. J. J. den Bak 5pt, 3. C. P. v Nieuwkoop 4pt, 4. Th. Aussems 31% pt, 5. R. A. Munneke 3pt, 6/7 J. J. A. ter Haar en A. J. H. van der Meulen 21/2pt, 8. H. Boelee ll/2pt. Derde klasse: 1. en kampioen A. Barn hoorn 51/2pt na een beslissingsparty met 2. P. Segaar 51/2pt, 3. ir R. Ven- nema 41/2pt, 4./5. C. S. van der Kooy en J. de Wit 4pt, 6/7. P. Langeler en N. Segaar 2pt, 8. D. Kleiweg l/2pt. Bestuur Wandelkring Leiden stelde zich voor Onder grote belangstelling, in het bij zonder van de zyde der Alphense wan delsportliefhebbers, heeft de Wandel kring Leiden en Omstreken zaterdag middag in de recreatiezaal van „Hollan- dia" te Alphen a/d Ryn een buiten gewone ledenvergadering gehouden. Ty- dens deze by eenkomst stelde het nieuwe kringbestuur zich in zyn huidige samen stelling aan de vergadering voor. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer C. A. J. Gothelp, waarin hy onder meer de onderlinge functie- verdeling van 't bestuur nader toelicht te en aan een nadere goedkeuring van de vergadering onderwierp, kon een en ander na weinig of geen discussie in derdaad de volledige instemming van de vergadering wegdragen. Als belangrijk punt van bespreking volgde hierna een door het bestuur voor gestelde propaganda-actie met o.m. als voornaamste evenementen het organise ren van zangmiddagen en filmvoorstel lingen teneinde die wandelsportgedach te, vooral onder de jeugd, te verbreiden. Na uitvoerige discussies en een nadere toelichting door de voorzitter en de heer K. Sebol, werd besloten om met deze evenementen in september te beginnen in Leiden en Alphen, alsmede in die gemeenten waar 'n redelijke belangstel ling verwacht mag worden. By de definitieve vaststelling van het wandelprogramma-1961, werd besloten om de komende Avondvierdaagse te Lei den van 6 t/m 9 juni in samenwerking met de W.S.V. „De Stalen Band" te organiseren. In Alphen zal deze van 7 t/m 10 juni door het Kringbestuur zelf worden georganiseerd in de komende jaren door een plaatselyke vereniging) en in Hillegom zal de plaatselyke ver eniging „D.V.O." zich van 13 t/m 16 juni met de organisatie belasten. w In een andere wereld De toneelvereniging „Het Nieuwe To neel" heeft zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" een zeer ge slaagde opvoering gegeven van „In een andere wereld", een blyspel in drie be drijven van de schrijvers Johan Blaas- ser sr. en jr. Het suk verplaatst de toescnouwers naar de deftige salon van de zakenman Van Rutten en Zwiep, eigenaar van een porseleinfabriek, die ten einde raad is omdat zyn echtgenote Augustine en zyn enige dochter Gonny zeer boven hun stand leven en zich dermate grote uit gaven permitteren, dat het aantal schuldeisers schrikbarend is gestegen en een failissement dreigt. De beide vrou wen interesseren zich hiervoor allerminst en staan op het standpunt, dat de heer des huizes de plicht heeft ervoor te zor gen, dat zy zich niets behoeven te ont zeggen. Geen uitweg meer wetende reflecteert Van Rutten op een advertentie, waarin een compagnonschap met kapitaalsdeel name wordt aangeboden. De compag- non-in-spé ontpopt zich als de, door een erfenis, rykgeworden oud-bankwer ker Koopman, die ter wille van zijn zoon Rob deelname in een bedryf zoekt. Koopman, zijn vrouw Marie en jongste zoon Miel zyn echte volksmenseh. Voor dat de associatie tot stand komt be leeft men reeds de vreemdste situaties daar de salontaai van de Van Rutten's en de platte uitdrukkingen van de Koop- mans vanzelfsprekend geregeld met el kaar in botsing komen, met alle gevol gen van dien. Weldra wordt het Koopman duidelyk. dat hy zyn tot dusver zuinig beheerd kapitaal voor een groot deel in een zeer hacheiyke onderneming heeft ge stoken. Van Rutten ontkent dit ten Aan de Oppenheimstraat (Burggravenlaan) zal nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een openbare kleuterschool. Voor deze bouw, waarvoor de Rijksgoedkeuring is afgegeven, en de inrichting van de school heeft de raad reeds een krediet van f. 318.300 beschikbaar gesteld, zodat tot aanbesteding spoedig kan worden overgegaan. Aan gezien de bouw circa zes maanden zal duren, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de school nog dit jaar ingebruik kan worden genomen. Zodra dit het geval is komt het voor malige Israëlitische Weeshuis aan de Roodenburgerstraat, waarin thans de kleuters, voor wie deze nieuwe school is bedoeld, zijn ondergebracht, vry voor de huisvesting van de Gem. Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst, thans nog gevestigd aan de Nieuwe Mare. Een overplaatsing, waarnaar nu al vele ja ren wordt uitgezien en waarop reeds diverse malen in de Leidse raad is aangedrongen. Zal het jaar 1962 voor de GG en GD uitkomst brengen? O.i. is er nu een redelyke kans op. Is ook deze verplaatsing eenmaal een feit, dan komt er aan de Nieuwe Mare - het huidige ge bouw van de GG en GD zal worden ge sloopt - ruimte voor een „doorbraak" in de richting Lammermarkt, van belang met het oog op de demping van de Langegracht. Via de ingang van de nieuw te bou wen kleuterschool bereikt men een hal, welke correspondeert op een gang, waar langs drie leslokalen zyn gelegen. Links van de hal is ruimte gereserveerd voor een kamer voor het personeel, de keuken, een ruime garderobe en een berging voor leermiddelen. Recht tegenover de ingang is, in de breedte-as van de school, een zeer royaal speellokaal (11 by 9 meter) geprojecteerd. Achter de school, welke een decoratie ve aankleding zal ontvangen, komt een groot speelveld, met zandbak en plasvij- Het vooraanzicht van de te bouwen kleuterschool „Bambino". ▼er. Op dit speelveld is ook een berging voor ry wielen en autosteps in de plan nen opgenomen. Plannen voor kleuterschool aan Du Rieustraat Naast de bouw van ieze kleuterschool bestaan tevens plannen voor de bouw van een dergelijke school aan de Du Rieustraat, waarvoor reeds terrein is gereserveerd. Het ligt in de bedoeling om sfcraks in deze school de kleuterschool „De Zonne bloem", thans ondergebracht in de open bare lagere school aan de Lorentzkade, met een dependance in het voormalige weeshuis aan de Roodenburgerstraat. onder te brengen. Zodra de thans te bouwen kleuterschool „Bambino" in ge bruik genomen wordt, verwacht men ook een oplossing gevonden te hebben voor een tydelyke onderbrenging van de de pendance van „De Zonnebloem", zodat het gebouw aan de Roodenburgerstraat leeg komt en ter beschikking van de GG en GD kan worden gesteld. Inmid dels zyn dan de leerlingen van de door brand buitengebruik gestelde Ha ver- straatschool, die thans eveneens een on derkomen in het voormalige weeshuis hebben, uit het gebouw vertrokken. Ver moedelijk vindt dit vertrek reeds kort na Pasen plaats. Culturele filmavond „De Ratel" Zaterdag heeft de werkgemeenschap „De Ratel" in de grote zaal van het Leidse Volkshuis haar jaarlyke cultu rele filmavond gehouden. Het programma, dat ditmaal een ze vental fraaie kleurenfilms omvatte, werd geopend met „Los de vang", waarin de cineast O. van Nyenhof een interessant beeld geeft van de verschillende molen- typen, die in ons land nog in gebruik zyn, alsmede van de vele oude gebrui ken, onder meer het versieren van de molenwieken by huwelijk of geboorte. Byzonder interessant waren de opnamen van de oude fabricageprocessen, zoals deze eerlang in de oude snuif-olie- en papiermolens plaats vonden. In „Het gety aan banden" (mecha nisatie in de waterbouw» liet de Ryks- voorlichtingsdienst de toeschouwers ken nis maken met de werkzaamheden bij Vere en in het Haringvliet, waar in het kader van het Deltaplan in 1968 grote uitwateringssluizen gereed zullen komen. Na een film over de Ierse folklore volgde een drietal byzonder geslaagde expeditiefilms over Nieuw Guinea, t.w. „De Baliemvallei en haar bewoners", De expeditie naar het Sterrengebergte" en „Naar de sneeuwtoppen op de eve naar", waarin de vervaardigers, jhr. J. van Canstein, A. A. Denninghoff en P. ter Laag de toeschouwers meenemen naar enkele tot voor kort nog onbe kende streken in dit overzeese gebieds deel. Op veelvuldig verzoek volgde hierna nog de vertoning van „Vieren Maar", de treil-vissery-film van Herman van der Horst, die onder meer te Cannes de „Grand prix des Documentaires" verwierf. Aan het slot dankte voorzitter C. L. Marks de filmoperateur de heer A. Ver- lind, voor diens bijdrage aan het wel slagen van de avond. Humanistisch Verbond JEUGD EN VERANTWOORDELIJKHEID In zyn rede over „Jeugd en Verant- woordeiykheid", die dr. J. Cohen giste ren voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistische Verbond hield, zei hy o.m.: „elke revolutionaire beweging heeft de neiging uiteindelyk in de evolutionai re banen terug te keren. Wanneer in het begin van deze eeuw er een revolu tionair verzet is gekomen tegen de pa triarchale macht van de ouders, slaat dit eerst om tot het tegendeel en laat men de kinderen niet alleen vry, maar ont houdt hun de steun om de karaktervast heid te krygen, die nodig is voor een goede aanpassing in de maatschappy. Langzamerhand keert men op een ge heel nieuw niveau terug in de evolutio naire banen en wordt de noodzaak ge voeld (maar niet altijd in de praktyk gebruikt) om de jongeren te oefenen in het gebruiken van hun zelfstandigheid in het bewustzyn van verantwoordeiyk- heid". G. A. L. v. d. Meer het zilver De heer G. A. L. van der Meer conduc teur by de NZHVM vierde zaterdag zyn 25 jarig jubileum by deze maatschappy. Ten huize van de jubilaris, Maresingel 30, vond een hartelyke huldiging plaats. De chef van de vervoersdienst, de heer Th. van Hetum, die vergezeld was van de heer J. Coster, chef van de exploita- prees de heer Van der Meer voor zyn yver en trouwe plichtsbetrachting. Hy bood een enveloppe met inhoud en oor konde aan, alsmede een zilveren me daille met vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel en de zilveren draagmedaille van de NZH, terwyi mevrouw Van der Meer namens de NZH een bloemstuk ontving. Ook de voorzitter van het jubileumfonds, de heer M. Ockeloen, overhandigde een geschenk onder couvert. DSB speelde toneel Zaterdag hield „De Stalen Band" een toneelavond in de recreatiezaal van de CW-NEM. Het toneelgezelschap van DSB voerde „Onweer" op. Voor de aan vang van de voorstelling heette DSB's tweede voorzitter, de heer J. de Graaf, in het byzonder welkom de adj-direc- teur van de HCW ir. O. Schreuders en de procuratiehouder van de NEM, de heer De Lyster. „Onweer" is een stuk uit het leven ge grepen. De regie was in handen van de heer Van der Woerd. Alle spelers ver- diene nwoorden van lof voor nun spel in dit- moeilyke stuk. In het bijzonder noemen wy de heer A. van Zeist sr. die de zware rol van pastoor vervulde. De aankleding van de decors was by zonder fraai verzorgd. Na floop kregen de spelers en speelsters een aandenken aan deze avond. stelligste, doch als de schrandere Rob, teruggekeerd, van een studiereis in Ame rika, hem schaakmat zet, helpt ontken nen niet meer. Terwille van zyn vader werpt Rob zich met alle opgedane ken nis vol energie op de zaak en weet deze in korte tyd tot ongekende bloei te brengen. Totdat op een ongelukkig mo ment de machines in de op volle toeren draaiende fabriek vastlopen en een kapi tale order, die over de toekomst van de fabriek moet beslissen, verloren dreigt te gaan. Maar dan biykt de doodgewo ne bankwerker over de nodige vakbe kwaamheid te beschikken. Alles komt in orde. Dat „Het Nieuwe Toneel" erin is ge slaagd de toeschouwers voortdurend te boeien en menigmaal te doen schaterla chen, getuigt van het feit, dat alle rol len zonder uitzondering in goede handen waren en dat. men zich onder de be kwame regie van J. Sleyser, die zelf op voortreffelyke wijze de rol van Koop man vervulde, terdege in het stuk had ingeleefd. HET EXPLOITEREN VAN EEN AUTOMATIEK De heer Th. J. van der Heyden heeft namens een groep Breestraatbewoners bij de Kroon beroep aangetekend tegen het besluit van B. en W. van Leiden van 10 maart jJ., waarby aan de heer P. van Griensven een voorwaardelyke vergun ning voor het exploiteren van een auto matiek in het pand Breestraat 43 werd verleend, welke automatiek inmiddels is geopend. Reclamanten zyn er nog niet voldoen de van overtuigd, dat de door B. en W. van Leiden aan de automatiek gestelde voorwaarden, hoe streng zy ook werden gesteld, absolute waarborg tegen elke hinder bieden. Indien de praktijk mocht leren, dat de vrees voor ernstige hinder ongegrond is, zullen de belanghebbende Breestraat bewoners hun verzet inttrekken. „Cor de Kraker" stal voor f 100.000 Een 34-jarige Rotterdamse koopman, in de onderwereld van de Maasstad beter bekend als „Cor de kraker" of „De hondekop", heeft in de laatste twee jaar ook vele Inbraken bepleegd aan boord van schepen in havens langs de Nieuwe Waterweg. De recherche van de rivier politie in Rotterdam, die hem deze week heeft verhoord, verdenkt hem van ca 40 gevallen, daarvan heeft „Cor" er al verschillende toegegeven. Het onderzoek is nog niet afgesloten. „Cor de kraker" opereerde by voor keur op buitenlandse schepen, waarop hy zich aandiende als opkoper van oude metalen. Zodra hy enig vertrouwen had gewekt, scharrelde hy alleen wat rond en sloeg tenslotte zyn slag. Een diefstal op een Grieks schip op 19 december jl. werd uit de kapiteinshut voor een be drag van f 17.000 aan buitenlandse va luta ontvreemd werd hem noodlottig. In begin januari werd „Cor" in Amster dam gearresteerd. Van zyn grote buit in de laatste jaren, volgens de Amster damse waterpolitie ongeveer f. 100.000, was vrijwel niets meer over. Want „Cor" hield van een prettig leventje en kon bovendien geen weerstand bieden aan de verlokkingen van illegale speelgele- genheden. Ball in Duitsland De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ball, die belast is met economische aangelegenheden, is zondag in West-Duitsland aangekomen waar hij zal spreken met de vice-kanse- lier, Erhard, de minister van Financiën, Etzel, en ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ball biyft drie dagen in Duitsland. Daarna gaat hij naar Parys en vervolgens naar Londen waar op 27, 28 en 29 maart een byeen- komst wordt gehouden van de groep voor hulpverlening voor ontwikkeling (DAG). Onderminister Ball zal ln Bonn. Pa rys en Londen spreken over de beginse len van de verdeling van de lasten voor de hulp aan ontwikkelingslanden en over hervorming van de DAG in een doeltreffend orgaan voor de coördinatie van die hulp. Nederland zal op deze conferentie in Londen vertegenwoordigd worden door een delegatie onder leiding van de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten. Volgens het verdrag waarby de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en ontwikkeling in het leven wordt ge roepen, zal de DAG als de commissie voor hulpverlening voor ontwikkeling deel gaan uitmaken van de OESO. die in de plaats komt van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel J. E. Abbrlngh te IJsselmulden; te Oudewater (vac. J. Wie man) A. de Gooljer te Sommelsdijk; te Overschie J. Borghardt te Den Helder. Aangenomen naar Medenbllk W. Hoogen- doorn te Longerhouw. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lemmer en voor Ulrum G. Haaksma te Ee (Fr.). Oud-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Grafhorst L. Gebraad te Sint Phllipsland. RUIM 75.000 MENSEN MAAKTEN „STILLE OMGANG". Ruim 75 000 rooms-katholieke Neder landers hebben dit jaar deelgenomen aan de „Stille omgang", de jaarlijks te rugkerende nachtelijke bidtocht" door de binnenstad van Amsterdam. Zondagnacht waren het voornamelyk Amsterdammers, die in de stoet mee liepen. Van bulten de hoofdstad kwa men echter ook nog enige duizenden bedevaartgangers, die met zestien extra treinen en byna tweehonderd autobus sen naar Amsterdam werden gebracht. In totaal hebben de NS. gedurende de drie nachten van de ..Stille omgang" vyftig extra treinen laten lopen. Voorts kwamen er meer dan zevenhonderdvijf tig autobussen met bedevaartgangers. Drie bisschoppen hebben de stille om gang gedaan: twee weken geleden was dat de bisschop van Rotterdam, verle den week de bisschop van Roermond en zondagnacht de bisschop van Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3