Geen verzoeningspoging van Abdoel Ralunan meer in kwestie N.-Guinea? Zwagers sloegen van cle pier Hoek van Holland ÜUIOMHI Flinke winst voor Adenauers (DU in gemeenteraadsverkiezingen WEERBERICHT jKoude oorlog bijna op kookpunt9 Door golf in zee geslagen MAAK DE„ KIST VAN JOANNA" OPEN Het stond (Duet Q.Ctèi leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 MAART 1961 No. 30309 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Beide partijen blijven onvermurwbaar" De premier van de Maleise Federatie, Abdoel Rahman, heeft zater dag op'een persconferentie in Londen meegedeeld, dat hij voorzag, dat er in Indonesië moeilijkheden zouden kunnen ontstaan nadat het land alle betrekkingen met Nederland had verbroken. Beide partijen hadden geweigerd zijn voorstellen voor een beheer over Westelijk Nieuw-Guinea te aanvaarden en er was niets meer wat hij zou kunnen doen. De Toenkoe verklaarde, dat als er moeilijkheden in Indonesië waren „andere landen daarbij zouden kunnen worden betrokken. Niemand zal daar voordeel van trekken maar er zal meer narigheid en meer ellende komen dan wij nu hebben". Geen bereidheid Over zijn voorstel voor een beheer over Westelijk Nieuw-Guinea zeide de Toen- koe dat Indonesië dit alleen wilde als middel voor de overdracht van het ge bied aan Indonesië. De Nederlanders wilden het zo niet. „Daarom kan ik niet veel doen. Ik kan alleen succes hebben als beide bereidheid tonen om tot een regeling te komen". De premier zei dat hy na zyn ont moeting met minister Luns de Indone sische ambassadeur in Londen gesproken had. „Ik deelde hem mee hoe de zaken stonden opdat er geen misverstand mo gelijk zou zijn". Bidden De Toenkoe zei voorts dat Nederland en Indonesië onvermurwbaar in hun standpunt inzake West-Irian waren ge weest. Er is zoveel haat tussen deze landen". Hij verklaarde dat de jongste maat regel van Indonesië om alle betrekkin gen met Nederland te verbreken „de koude oorlog bijna tot een kookpunt had gebracht". „Al wat ik kan doen, is bidden dat er geen openlijke botsing zal komen". Op een vraag of hij meende dat er een mogelijkheid was voor een beheer- schap waarbij India, Malakka en Austra- F rans - Algerij ns overleg in Evian In de Frans-Zwitserse grens plaats Evian zullen binnenkort tus sen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen onderhandelingen beginnen over het totstandkomen van een akkoord. De eigenlijke onderhandelingen zullen over on geveer tien of veertien dagen beginnen. Dezer dagen zullen er technische besprekingen worden gevoerd. Bij de definitieve bespre kingen zal de Algerijnse delegatie onder leiding staan van Ahmed Francis, minister van Financiën in de voorlopige Algerijnse regering en bloedverwant van Ferhat Abbas. Hij is 48 jaar. Francis zal worden bijgestaan door de vice-premier Krim Belkacem. De Franse afvaar- diging zal worden geleid door de minister voor Algerijnse zaken Joxe. Wijzigingen in tie verkeers- voorscbriften Staatsblad 65 bevat een K.B. tot wij ziging van het wegenverkeersreglement. De twee voornaamste wijzigingen, die thans zijn aangebracht, zijn de volgende De knipperbol zal binnen de bebouwde kom verdwijnen. Bestuurders van alle voertuigen, dus ook trams, zullen ver plicht worden op een officiële oversteek plaats aan voetgangers onbelemmerd doorgang te verlenen. De voetgangers-oversteekplaatsen zul len door z.g. zebra's moeten zijn aan geduid. Voor voetgangers zal het ver boden zijn, de rijweg over te steken binnen een afstand van 30 meter van een oversteekplaats. Deze nieuwe bepalingen zullen op een door de minister van Verkeer en Water staat te bepalen datum, ingaan. lië betrokken zouden zijn, antwoordde de Toenkoe dat dit zijn plan was ge weest maar dat dit afhing van de be reidheid van de landen om een beheer- schap te aanvaarden. Daar noch Indonesië noch Nederland het wilde aanvaarden had het geen zin met het voorstel voort te gaan. Op de vraag of hij de premier van India, Neh- roe, gevraagd had zijn invloed aan te wenden, antwoordde de Toenkoe ont kennend. Op de vraag: „Gelooft u niet dat Ne derland de zaak vertraagt door Weste lijke Nieuw-Guinea te willen behouden, en dat de Nederlandse houding te ver gelijken is met de politiek van Zuid- Airika? antwoordde de Toenkoe, „Zeker niet. De Nederlanders hebben maatrege len genomen om de vooruitgang van de plaatselijke bevolking te verzekeren en hebben de onafhankelijkheid aan weste lijk Nieuw-Guinea beloofd". „Niemandsland" Een Australische rechter heeft giste ren voorgesteld, het westelijke deel van Nieuw-Guinea te maken tot een „nie mandsland", te gebruiken voor cultuur, onderwijs en het aanmoedigen van vre deswerken in de landen van Zuidoost- Azië. Sir Richard Kirby, de voorzitter van de Australische commissie voor verzoe ning en arbitrage, deed deze suggestie als een mogelijke oplossing van het Ne derlands-Indonesische geschil over de soevereiniteit van dit gebied. In het ka der van de zomerschool van het genoot schap Australië-Indonesië in Sydney gaf de rechter als zijn mening te kennen, dat met hulp van welvarende landen en de V.N. in Westelijk Nieuw-Guinea een grote universiteit of een reeks universi teiten zouden kunnen worden opgericht, waar in de eerste plaats aandacht zou moeten worden besteed aan de vakken tropische geneeskunde en volksgezond heid". ZUID-VIETNAM MOBILISEERT President Djem van Zuid-Vietnam heeft een besluit getekend, waarbij alle reservisten „van andere rangen" voor het leger worden opgeroepen. Reeds eer der werden de reserve-officieren en re serve-onderofficieren opgeroepen. Zuid-Vietnam voert reeds anderhalf jaar lang krijg tegen communistische rebellen in de rijstgebieden in het zuid westen van het land. Voor het oproepen van de reservisten bedroeg de sterkte van het Zuidvietna- mese leger 150.000 man. Twee hengelaars verilronhen (Van onze correspondent) Twee Rotterdammers, de 46-jarige winkelier Corn. Tigge-lman uit de Veerlaan en zijn zwager, de 50-jarige koopman W. Debel uit de Akkermanstraat, zijn gistermiddag door een golf van de noorderpier te Hoek van Holland in zee geslagen en verdronken. Kort nadat dit was gebeurd, het was omstreeks 4 uur, werd het stoffelijk overschot van de heer Debel, dat op het strand was aange spoeld, gevonden. De echtgenote van deze verdronkene is een zuster van de heer Tiggelman. Het echtpaar Tiggelman, hun 14-jarig zoontje Maarten, een vriendje en zwager Debel, waren per auto naar Hoek van Holland gegaan. Niet alleen, zoals duizenden anderen deden om naar de zee, die nog al roerig was, te kijken, maar ook om te hengelen. Het gehele gezelschap ging de noorderpier op, waar de zwagers de werp hengels te voorschijn haalden. Er stond een harde wind, die maakte dat mevrouw Tiggelman het koud kreeg. Met de beide jongens verliet zy de pier om in de auto, die nabij de seinpost was geparkeerd, beschutting te zoeken. De mannen zouden weldra volgen, want het water kwam in snel tempo opzetten. Zij haalden hun hengels in. Nauwelijks had den zij dat gedaan, of een hoge golf die door de wind werd opgestuwd, veegde de zwagers van de basaltblokken. De wacht in de seinpost zag het gebeuren en waar schuwde onmiddellijk de schipper van de reddingsboot President Jan Leis. Mevr. Tiggelman en de beide jongens die in de auto zaten, hoorden roepen en zagen mensen in de richting van de pier wij zen. Vliegensvlug stapten zy uit. Er was geen twijfel mogelyk. Er was iets met de beide mannen aan de hand. Zo snel mo gelijk liepen zij het strand by de pier op en daar vond Maarten het stoffelijk overschot van zijn oom, dat reeds door de zee was terug gegeven. De reddingboot en ook nog andere schepen voeren uit, maar het stoffelijk overschot van de heer Tiggelman werd niet gevonden. Uiteraard was mevrouw Tiggelman totaal overstuur. Zij onder vindt zeer veel medeleven van haar medebewoners op Katendrecht. Mevrouw Debel, die was thuisgebleven, kreeg de verschrikkelijke tjjding van de politie. Twee beelden van het bezoek van prof dr. J. E. de Quay aan de West. Boven in een korjaal te zamen met de Surinaamse minister president. dr. S. D. Emmanuels. Onder op bezoek bij het bosneger dorp „Koffiekamp". Hebt u het artikel over deze 200 jaar oude „Ark", die de oplossing van alle wereldproblemen zou bevatten, gemist? VEEL WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MAART Zon op: 6.42 uur; onder: 1854 uur. Maan op: 9.19 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.23 en 18.26 uur. Laagwater te 2.07 en 14.31 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's (Van onze correspondent in Bonn) Adenauers CDU heeft zondag een aanzienlijke stembuszege behaald. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Noordryn-Westfalen en Neder-Saksen, de twee grootste deelstaten van de Westduitse Bondsrepubliek, moesten de socialisten flinke verliezen boeken. In Noordrijn-Westfalen verdrong de CDU de SPD zelfs uit de positie van grootste partij. De nederlaag zal de SPD ook op vrij wat burge meestersposten komen te staan. De liberale FDP kwam er vooral in Noordrijn- Westfalen niet slecht af. Zij bereikte in vele plaatsen, waar de CDU en de SPD elkaar een beetje in bedwang houden, een wigpositie. Andere partijen, waaronder de uiterst rechtse Deutsche Partei en lokale organisaties, kwamen niet aan hun trekken. Aan de gemeenteraadsverkiezingen mag in het algemeen niet te veel waar de worden toegekend als aanwijzing voor Bondsdagverkiezingen. Vorige keren won de S.P.D. immers in de gemeen teraadsverkiezingen, maar verloor zij de verkiezingen voor de Bondsdag. De C.D.U. put hieruit echter ditmaal des temeer vertrouwen voor de Bondsdag verkiezingen in de komende herfst, re denerend dat haar vooruitgang op lo kaal niveau haar reeds bestaande voor sprong op het federale plan slechts kan vergroten. In Noordrijn-Westfalen won de C.D.U. 800.000 stemmen en steeg daar mee met 7 procent tot 45 procent van het totale aantal. De voorheen leidende S.P.D. daalde van 44 tot 40,7 procent. In Neder-Saksen bleef de S.P.D. met 38,8 procent weliswaar de grootste par ty, maar de C.D.U., die 28,2 procent kreeg, boekte een aanzienlijke stemmen winst. voornamelijk ten koste van de rechtse Deutsche Partei, die het dit keer slechts tot 9 procent bracht. De opkomst der kiezers bedroeg in de beide deelstaten ongeveer 78 procent was zelfs hoger dan 1956. De socialisten die zich ook in hun partycommentaren duidelijk teleurge steld tonen, hadden weliswaar op kleine verliezen gerekend, maar deze uitslag is hen bijzonder tegengevallen. Zij had den gedacht ditmaal ook burgerlijke kiezerskringen te kunnen omsluiten, daar zij de laatste restanten lan het marxisme uit hun partijprogramma had den geschrapt en een veel gematigder koers hadden ingeslagen. Verder hoop ten zij. nu zij Westberlijns populaire burgemeester Willy Brandt als kandi daat voor het ambt van Bondskanselier hadden gesteld, een nieuwe attractie te bezitten. Brandts lange gesprek met president Kennedy en zijn gelijkenis in leeftyd en energie met de jonge Amerikaanse pi esident, hadden die kiezers moeten aantrekken, die van de Adenauer en zijn beleid zo langzamer hand genoeg zouden moeten hebben. Het is niet zo uitgekomen. Adenauer, wiens aansporing „trek los op de rode raadhuizen" de C.D.U. tot nieuwe krachtsinspanningen bracht, is in zijn vakantieverblijf in Italië opneiuw de winnaar in de Westduitse politiek geble ken. Arrestaties in Zuid-Afrika In geheel Zuid-Afrika heeft de politie hedenochtend toegeslagen en een aantal niet-blanke politieke leiders gearresteerd. De actie werd ondernomen slechts enkele uren voor de aankomst van premier Verwoerd uit Londen. Gisteravond waren in Johannesburg pamfletten met de naam van het verboden Pan-Afrikaans Congres op muren geplakt. Daarop stond te lezen: „21 maart, dag van de strijd. Wij eisen vrijlating van Soboekwe en andere PAC-leiders. Wij eisen op heffing verbod PAC". Soboekwe, voorzitter van het Pan-Afrikaanse Congres, zit op het ogenblik een gevangenisstraf van drie jaar uit wegens opruiing. Toen premier Verwoerd gisteravond van het vliegveld in Londen vertrok, verklaarde hy o.m.: „De tegenstanders van de Unie, die Zuid-Afrika uit het Gemenebest wilden stoten, hebben hun zin gekregen, maar zy hebben hun zaak verloren. Zuid-Afrika zal toch een re publiek worden en de huidige regering zal met my als premier aan het bewind blyven", aldus dr. Verwoerd. Hy verklaarde dat zyn regering zal blyven ijveren „om recht te doen aan blank en zwart door vooi beiden de vol ledige mogelijkheid tot geluk, voorspoed en zelfbestuur te scheppen". Tenslotte was hy van oordeel, dat de vriendschap en handel tussen zyn land en Engeland zullen blyven bloeien. Op Trafalgar Square, een van de be langrijkste pleinen van Londen, is giste ren een jaar na de gebeurtenissen in Sharpeville een demonstratie tegen de apartheidspolitiek gehouden. De 2000 deelnemers namen een resolutie waarin zij de premiers van het Gemene best gelukwenste met hun houding tegenover Zuid-Afrika en er bij Ei ■P-Ji■■■MM. ■pKnge-L land op aandrongen, voor te gaan bij het volledig isoleren van dit land in eco nomisch en politiek inzicht, zolang het zyn apartheidspolitiek niet opgeeft. Later betoogde ongeveer honderd men sen, die spandoeken droegen met de leu zen „houdt Engeland blank". In totaal werden omstreeks dertig mensen aangehouden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk (links) en de afgevaardigde van de mueicii bij de Verenigde Naties. Adlai beja,aideStevenson rechtstijdens hun be sprekingen in Washington met de Russische minister van Buitenland se Zaken Andrei Gromyko. Onder meer werd gesproken over Laos en Kongo Ongeregeldheden in Zuid-Rhodesië De politie van Zuid-Rhodesië heeft gisteren in Boelawajo traangas gebruikt tegen een oproerige menigte die de po litie met stenen en flessen bekogelde. Vier Afrikaanse politieagenten werden gewond. Het aantal gewonden onder de burgers is niet bekend. De onrust brak uit onder dertigdui zend Afrikanen die deelnamen aan een byeenkomst van de Nationale Demo cratische party. Aan het einde van de bijeenkomst, die was gewyd aan de nieuwe voorstellen tot wyziging van de grondwet, kwam het tot de ongeregeld heden. STRAUSS GEKOZEN TOT VOORZITTER VAN CSU De Westduitse minister van Defesie, Franz Josef Strauss, is zaterdag in München met overweldigende meerder heid van stemmen tot voorzitter gekozen van de „Christelijk Sociale Unie (CSU), de Beierse tak van de CDU, de Chris telijk Democratische Unie van Bonds kanselier Adenauer. De voorganger van Strauss was dr. Hans Seidel, die om gezondheidsrede nen was afgetreden. Voor Straus werden van de 576 geldige stemmen er 546 uitgebracht. De tegen kandidaat van Strauss kreeg slechts 16 stemmen. LASSER BRACHT ZIJN WERKGEVER STEKEN TOE (Van onze Haagse correspondent) De Delftse politie heeft gistermiddag een 43-jarige lasser uit Haarlem inge sloten wegens poging tot doodslag. In een driftbui had de man zijn baas, een 25-jarige installateur uit Amsterdam, op een fabrieksterrein aan de Rotterdamse- weg te Delft twee messteken ter hoogte van de hartstreek toegebracht. De lasser kwam dagelijks -met zijn bromfiets van het station naar de fa briek. Hij vervoegde zich zaterdagmiddag om ongeveer kwart over een by de in stallateur die de lonen aan het per soneel uitbetaalde met het verzoek om f. 2.50 te ontvangen, het bedrag dat hem zou zyn toegezegd voor het stallen van zyn bromfiets by het station. De installateur ontkende deze toezeg ging ooit te hebben gedaan en weigerde dit bedrag te geven, waaover de lasser zich zo kwaad maakte dat hy een mes trok en zijn werkgever twee steken toe bracht, resp. van zeven en vier centi meter diep. Een mede-arbeider kon hem het mes afnemen. De gewaarschuwde pplitie heeft de man ingesloten. Het slachtoffer werd naar het gasthuis in Delft vervoerd, maar is later naar zijn woning overge bracht. vrijetijdsverf/ kwaliteitsverf Dagblad van Uit Het Leidsch 20 maart 1861: In de op den 3en Januari gehouden bestuursvergadering der Natuurkundige vereeniging te Batavia werd tot honorair lid benoemd het dirigerend lid Dr. W. H. de Vriese, hoogleeraar te Leiden. Uit Petersburg wordt ge meld, dat de Keizer 3 Maart, den dag, waarop de emancipatie der lijfeigenen aanvankelijk zou worden afgekondigd, het res cript geteekend heeft, icaarbij de verschillende reglementaire bepalingen van dien maatregel van hervorming worden vastge steld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1