NENNI hekelt fel de „partijtjes in de partij'*' en liet communisme Verrassende rede op congres van de Italiaanse socialisten Nog méér Parijs dan de Place Vendöme zijn de nieuwe stoffen Hoogovens maakt van een bejaard schip een drijvend hotel-pension Principieel besluit tot tweede tv-program in West-Duitsland Belgi e benut Roeanda-Oeroendi niet als een militaire basis INTERTEST GUARANTEE Morgen zijn in West-Duitsland gemeenteraadsverkiezingen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 maart 1961 Derde blad no. 30308 (Van onze Romeinse correspondent) Aan de vooravond van het Italiaanse socialistische partijcongres leek het alsof er geen grote verrassingen te wachten stonden. Het was al bekend, dat van de 600 afgevaardigden er 56 procent tot de stroming der autonomisten behoorden en 44 procent tot de twee stromingen die een meer linkse koers voorstaan. Nenni kon dus op een behoorlijke meerderheid rekenen voor zijn politiek, die afscheiding van de com munisten ten doel heeft. De strijd zal dan hoogstens nog gaan over het punt dat voor de partij belangrijk is, maar niet voor de buitenwereld, namelijk of het partijbestuur zoals totnutoe gebruikelijk vrijwel geheel zal worden gevormd door de meerderheidsrichting, dan wel of er ook de linkse minderheid proportioneel in vertegenwoordigd zal zijn. Maar de eerste dag heeft direct een zeer grote verrassing gebracht, namelijk de rede van de partijleider Nenni zelf. Hoewel hy in februari laatstleden zijn 70ste verjaardag vierde en een paar dagen later zyn gouden bruiloft, bleek de grijze leider strijdbaarder te zijn dan ooit. ons tot mummies of tot heiligen te laten maken en opzij te laten schui ven. Een grote strijd wacht ons. Teza men met de goedwillende elementen uit het rooms-katholieke kamp, zullen wij ons opnieuw moeten keren tegen de reactie, tegen het fascisme, dat niet al leen in Italië het hoofd opsteekt." Zeer welwillende houding tegenover christendemocraten In een rede, die ruim drie uur duurde, heeft hij zulk een deining verwekt, dat het congres zonder meer van het al lergrootste belang gaat worden. In de eerste plaats heeft hij krachtig stelling genomen tegen de te grote zelfstandig heid der verschillende stromingen in de partjj, die bijna partijtjes op zichzelf beginnen te worden, met eigen pers organen en eigen bureaus. Die inwendige strijd verzwakte de par tij en maakte dat zij niet die succes sen heeft mogen boeken, die men mocht- verwachten. Het is een fout, riep Nenni uit, de ogen te sluiten voor de waar heid en te loochenen dat er ook in de christendemocratische partij elementen zijn met wie zij wel degelijk kunnen samenwerken. Wie zich achter de com munisten schaart, zal niets bereiken en zal hoogstens de fascistische reacties'die het land bedreigen, in kracht doen toe nemen. De zwakheid van de communisten Met grote beslistheid heeft Nenni zich gekeerd tegen de lage aanvallen, zoals hij het noemde, van de zijde der com munisten. De zwakheid van de commu nisten, zei hij, is daarin gelegen dat zy de belangen van de arbeidersklasse ver eenzelvigen met de belangen van de Sovjet-Unie, en daarvoor de gehele stryd voor meer rechtvaardige levensvoorwaar den voor de lagere klassen op een dood spoor hebben gebracht, in Italië en ook in andere landen. Het is gemakkelijk te kritiseren, maar het is niet gemakkelijk om met de christendemocraten of althans de meer sociaal-voelenden in die partij, de be trekkingen weer op te nemen, die beston den in de tijd der fascistische verdruk king of kort na de bevrijding, toen het scheen of er een doorbraakpolitiek mo gelijk zou zijn, hetgeen helaas op niets is uitgelopen." „Maar wij moeten niet blijven mok ken over wat niet gelukt is. Wij moe ten niet tot mummies worden en in een hoek gaan zitten pruilen. Het is zaak opnieuw te proberen wat wij kun nen bereiken en er ons van bewust te zijn dat in landen met een liberaal verleden de enige mogelijke politiek voor een socialistische party, de politiek is van de stembus en van de democratie. Wij moeten trachten de afsluiting te verbreken, die sedert meer dan een eeuw in dit land de socialistische arbeiders ge scheiden heeft gehouden van de rooms- katholieke massa. Een scheiding waar alleen de conservatieve en reactionaire machten de vruchten van plukken." Nog geen socialisten in de regering Nenni heeft verder gezegd dat de tijd nog allerminst rijp is voor een regering, waarin naast christendemocraten ook socialisten zitting zouden hebben. Hoog stens kunnen zij een niet-conservatieve en niet-clericale regering van buitenaf steunen. Maar ministerportefeuilles zijn voor de socialisten nog niet weggelegd. Zonder zich te storen aan de verba zing die deze mededeling bij vele van zijn partijgenoten wekte, ging Nenni door: „Onze partij is springlevend en wij zelf ook. Wij denken er niet aan om Eisen NTS-personeel gisteren ingediend (Van onze Hilversumse correspondent) Gisteren hebben de drie vakbonden als uitvloeisel van de N.T.S.-nacht- vergadering van woensdag j.l., waarop het ontevreden N.T.S.-personeel een aantal eisen heeft geformuleerd met be trekking tot een nieuwe salarisregeling en een verbetering van enkele secun daire arbeidsvoorwaarden een onder houd gehad met de heer D. Repko, per soneelscommissaris van de N.T.S., het hoofd personeelszaken van de N.T.S. en enkele leden van de raad van beheer. Tijdens dit gesprek zijn de eisen van het N.T.S.-personeel, zoals die op de nachtvergadering zijn geformuleerd, voorgelegd. De N.T.S.-directie in die samenstelling niet voltallig heeft uiteraard geen enkele toezegging kun nen doen. Op de gebruikelijke vergade ring van de raad van beheer op dins dag a.s. zal deze aangelegenheid aan de orde worden gesteld. Nagegaan zal dan worden of en in hoeverre de wen sen van het N.T.S.-personeel kunnen worden gerealiseerd. „Pokkenbriefje" vereist aan Spaanse grens (Van onze Haagse correspondent) Naar ons door het Nationaal Frans Verkeersbureau wordt meegedeeld, moe ten tot nader order alle reizigers, die, komende uit de richting Spanje de Franse grens overschrijden, een bewijs van inenting tegen pokken kunnen overleggen. Deze maatregel betreft ook uit Nederland komende reizigers, die een bezoek brengen aan Spanje, en wier te rugreis door Frankrijk voert. Eenheid van Europa Verder heeft hij gepleit voor de een heid van Europa, maar voor een wer kelijke eenheid, een confederatie, en niet een Europa, waarin Frankrijk of Duitsland of beiden tezamen de baas willen gaan spelen. Hij heeft zijn te vredenheid geuit over de eerste rege ringsdaden van Kennedy en de hoop uitgesproken dat een nieuwe poging zal worden gedaan om tot samenwerking te komen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Met enkele scherpe woorden uitte hij kritiek op de politiek van Chroesjtsjow, die volgens hem niet altijd open kaart speelt en die op het ogenblik met be grijpt dat alleen een democratische po litiek zin van bestaan heeft in de hui dige wereld. De hele rede is een uitdaging aan de linkervleugel van zyn party, maar men moet wel bedenken dat Nenni der mate populair is, dat een socialistische party zonder deze man nooit een aan hang van betekenis zal kunnen heb ben. Zou de linkervleugel onverhoopt zich afscheiden, dan zal zij op den duur opgaan in de communistische par tij. Het gevaar is veeleer dan Nenni op een zeker ogenblik te ver gaat. Hy maakt nu nog terdege verschil tussen de christendemocratische partij en de rooms-katholieke arbeidersmassa. Maar zou hjj zich op de een of andere wyze voor het rooms-katholieke wagentje la ten spannen, zoals destijds Saragat, dan zou de grote massa der Italiaanse ar beiders, die niets van clericalisme wil weten en niets van politieke inmenging der bisschoppen, uit balorigheid overlo pen naar de communisten. Nenni is de man, die min of meer het lot van Italië in handen heeft. Botermarkt 18 Leiden Oude Langend ijk. 15-16 DelfC Bestemd voor 680 werknemers (Van onze correspondent) „Arosa-Sun" is de vriendelijke naam van het 16.000 ton metende schip, dat by de noorderpier in Velsen-noord een laatste ligplaats heeft gevonden. Aan de 30-jarige geschiedenis van dit oorspron kelijk Franse schip, bestemd voor de vaart op Indo-China, is nog geen eind gekomen. De Hoogovens hebben het schip voor vyf miljoen gulden aange kocht en verbouwd om dienst te doen als drijvend hotel-pension voor circa 680 werknemers van het bedryf. Het is de eerste maal dat in Nederland een be drijf gebruik maakt van een zeeschip voor huisvesting van zyn arbeiders Men hoopt het schip nog vele jaren dienst te kunnen laten doen. En na af loop komt een flink deel van de kosten in de vorm van schroot naar het bedrijf terug. De „Arosa-Sun" is bestemd voor de arbeiders die tijdelijk huisvesting nodig j hebben. Zij zijn verdeeld over verschil- j lende groepen. Ten eerste hoofden van 1 gezinnen, die op het gereedkomen van i een definitieve woning wachten, 2) on- i gehuwde Nederlandse arbeiders, 3) nog aan te werven Italiaanse arbeidskrach- i ten, 4) de lange afstandspendelaars, die na een arbeidsperiode van een bepaald aantel dagen weer voor een weekeinde i naar huis gaan, 5) personeel van andere firma's, tydelijk in Velsen aanwezig voor bouw- of andere werkzaamheden. Een zaal is gereserveerd voor verga- deringen en ontvangsten, de overige royale ruimten staan geheel ter beschik- king voor de recreatie der bewoners. 1 Het schip is door de N.D.S.M. geheel verbouwd, nadat de directie van de Hoogovens het schip na moeizame be sprekingen van een Zwitsers bankcon- sortium had gekocht. De „Arosa-Sun" is thans van zijn schroeven ontdaan, enkele sloepen zijn, vanwege de decora tie aan dek gehandhaafd. Elektriciteit en water betrekt het schip vanaf de wal. De 236 hutten, een tot vierpersoons verblijven, ontvangen bijna alle buitenlicht. Dit is een van de redenen dat de directie van de Hoog ovens haar keuze op de „Arosa-Sun" heeft laten vallen. In totaal zullen er 60 k 70 personen als vaste staf nodig zijn om dit grote hotel-schip in bedrijf te houden. Nehroe luisterde De Indische minister-president, Neh roe, heeft gisteren op een persconfe rentie te Londen gezegd dat hij de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, eerder deze week heeft aangehoord toen laatstge noemde een uiteenzetting heeft gege ven van diens mening over de volle dige breuk in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Minister Luns bracht de Indische premier een bezoek van tien minuten en zette Nederlands houding en mening uiteen. „Ik heb geluisterd", aldus Neh roe. Hij voegde eraan toe: „U ziet dat ik naarmate ik gegroeid ben, voorzichti ger ben geworden in mijn verklarin gen". Deze opmerking ontlokte gelach onder de journalisten. Nehroe heeft voorts meegedeeld gister ochtend een gesprek te hebben gehad met de Indonesische ambassadeur te Londen, dr. Soenario, die hy een „oude vriend" noemde. Soenario heeft de stappen van zijn regering met betrekking tot Nieuw-Gui- nea uiteengezet en „ik heb geluisterd", zei Nehroe. Toen men hem vroeg of hij benaderd was met een voorstel deel te nemen aan een beheerschap over West Nieuw- Guinea, antwoordde hij: „Neen, nie mand heeft mij 'benaderd. Ik wil niet dat iemand mij benadert". „Belastingdruk op landgoederen te zwaar" (Van onze Amsterdamse correspondent) De vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland en de ANWB zullen bij de regering krachtig aandrin gen op een zodanige herziening der na- tuurschoonwet 1928, dat de belasting druk op de landgoederen aanmerkelijk wordt verlicht. De ruilverkavelingslasten ondermijnen de financiële basis der par ticuliere landgoederen, die evenals van vele andere landgoederen zeer zwak is. De resultaten van een onlangs gehou den enquête zijn volgens de verenigin gen schrikwekkend en geven de indruk, dat zonder vergaande fiscale tegemoet komingen, de meeste landgoederen bin nen één generatie niet meer op de hui dige basis in stand gehouden zullen kun nen worden. Dit is meegedeeld in het jaarverslag van de directeur van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, welke vereniging vandaag in Amsterdam haar jaarvergadering houdt. EXPORTTOESLAG BOTER VERHOOGD Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag bij export van boter naar de daarvoor in aanmerking komende lan den verhoogd van 68 tot 98 cent per kilogram. Ondanks Adenauers fiasco in Karlsruhe Later zelfs een derde program (Van onze correspondent in Bonn) Televisiekijkers in oost-Nederland, die hun toestel daarvoor geschikt laten ma ken, zullen van de zomer een tweede Westduits televisieprogramma kunnen ontvangen en misschien in de herfst van 1961 al zelfs een derde. Kanselier Adenauers voornemen om een federaal tv-program te creëren mag dan door het Karlsruher gerechtshof ongrondwet tig zyn verklaard, het tweede program komt er toch. Nadat de gedachte er aan eenmaal bii de Duitse kijkers had post gevat, durfde geen Duitse politicus net aan dat program aan kijkers en kiezers te onthouden. De minister-Presidenten van de elf Duitse deelstaten hebben gister ochtend besloten aan de Bundepost een licentie aan te vragen voor een voorlopig tweede program. Tot uiterlijk juni 1962. Dat zogenaamde „contrasterende pro gram" zal voor alle deelstaten hetzelfde zijn. De minister-presidenten zullen hun regeringen namelijk aanbevelen een van de bestaande omroeporganisaties onaf hankelijke nieuwe organisatie te schep pen, die het tweede programma moet verzorgen. Dit voorlopige program zal misschien i nl961 al worden omgevormd tot een derde program op de regionale basis. De administratieve en technische aspecten van het tweede program zijn doorver wezen naar een commissie en naar de werkgemeenschap der omroeporganisa ties. Aan het tweede program, dat zo snel als technisch mogelijk in de lucht zal komen, zal ook Beieren meedoen, De nieuwste foto van de Sjah IF ar ah Diba, die de troonopvolge van Perzië en zijn gemalin Keizerin Cyrus op de arm houdt. De commissie der V.N. voor Roeanda-Oeroendi heeft geen enkele aanwyzing om aan te nemen, dat België Roeanda-Oeroendi als een basis gebruikt voor het verzamelen van wapens of strijdkrachten, die niet strikt nodig zijn voor het handhaven van de openbare orde in het gebied, aldus heet het in een tussentijds rapport van de commissie voor Roeanda-Oeroendi, dat aan de beheerschapscom- missie van de V.N. is overhandigd. Volgens het rapport heeft de commissie voor Roeanda-Oeroendi geen reden om de verklaring van België, dat zyn strijdkrachten in het gebied ongeveer 1200 man sterk zijn, in twijfel te trekken. Wat het vraagstuk van de mwami (vorst) betreft, merkt de commissie op, dat de staatsgreep in Gitarama van 28 januari, waarbij eenzijdig de republiek werd geproclameerd en de monarchie werd afgeschaft, een oplossing van de kwestie niet vergemakkelijkt. De com missie stelt voor, dat het referendum over de mwami tegelijk met de verkie zingen voor de wetgevende lichamen wordt gehouden en dat de twee vragen die bij het referendum gesteld worden zouden kunnen zijn: 1) wenst gij de in stelling van de mwami te behouden en 2) zo ja, wenst wij Kigeli als mwami van Roeanda? De commissie vindt, dat niets de nor male en democratische politieke activi teit van de bevolking mag belemmeren tijdens de voorbereidingen en de gehele duur van de verkiezingscampagne. Zij is er van overtuigd, dat het afkondigen van een amnestie en wijziging van de huidige wetgeving noodzakelijk zijn om alle verbannen of gevangenzittende po litieke leiders in staat te stellen, vóór de verkiezingen hun normale en demo cratische politieke activiteit te hervat ten. Tussentijds rapport van speciale VN-conunissie De commissie, die in december door de Algemene Vergadering is ingesteld is van 27 januari tot 13 februari in het gebied geweest, dat onder Belgisch be heer staat. Wat de verkiezingen in het gebied aangaat, is de commissie van oordeel, dat een middenweg moet worden ge zocht tussen de tijd die gewenst is voor een ontspanning van het politieke kli maat en voor het verzekeren van gun stige omstandigheden voor verkiezingen en een te lang uitstel. In het rapport wordt gewezen op twee belangrijke punten, namelyk het kies recht voor vrouwen, waaromtrent de meningen niet duidelyk zyn, en het kiesstelsel. De commissie stelt voor de kieswetgeving en het kiesstelsel aan een grondig onderzoek te onderwerpen. OVEREENSTEMMING LOONADVIES LANDBOUW In de hoofdadeling sociale zaken van het landbouwschap is overeenstem ming bereikt over een loonadvies voor de landbouw (akker- en weidebouw en veehouderij). Dit loonadvies komt neer op een verhoging van de lonen met 3,3%. Het zal zo spoedig mogelyk ter goed keuring worden voorgelegd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. Daarna zal deze hoofdafdeling advi seren tot een verkorting van de arbeids tijd in de landbouw van circa 50 uur per jaar. Hierdoor wordt ook voor de landbouw voorzien in de mogelijkheid tot invoering van een aantal vrije za terdagen. Zuidafrikaanse studenten naar ons land Het in november van het vorig jaar opgerichte „studenten comité Zuid- Afrika", dat zich ten doel stelt hulp te verlenen aan niet blanke Zuidafrikaan se studenten, die volgens de opvattin gen van het comité in eigen land geen behoorlijke studie kunnen volgen, zal binnenkort wederom twee studenten uit Zuid-Afrika naar ons land laten over komen. Zij zijn de inmiddels uit Zuid- Afrika naar Ghana gevluchte Mandy Msimang en Lionel Morrison, die beiden in april in ons land worden verwacht. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam studeert reeds een Zuidafri kaanse Jongeman, die enige tijd geleden op uitnodiging van het comité naar ons land is gekomen. dat aanvankelijk staande op zijn regionale eigenaardigheden een ge heel eigen tweede programma had wil len creëren. De ministers hebben zich niet inge laten met de vraag of de maatschappij Freies Fernsehen, die vooruitlopend op de goedkeuring van Adenauers plannen reeds vijfhonderd zenduren had voorbe reid, zijn produktie aan de nieuwe or ganisatie kan overdoen. Prins Albert niet naar Vaticaan (Van onze Brusselse correspondent) Premier Eyskens heeft gisteren na afloop van de zitting van de minister raad verklaard dat de geruchten over een benoeming van Prins Albert van Luik tot ambassadeur van België bij de Heilige Stoel naar het rijk der sprookjes worden verwezen. Het is onmogelijk dat: Een prins uit het Belgische Konink lijk huis, die bovendien directe troon opvolger is, België metterwoon zou ver laten, zolang hij in deze situatie ver keert; Een lid van de Koninklijke familie verantwoordelijk zou worden gemaakt aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Advertentie Het internationale goedkeuringsmerk op karpetten en tapijten. Geeft u zekerheid bij 't kiezen van een goéde vloerbedekking. Behandeling korter werken Spoorwegpersoneel lioopt op 28 mei (Van onze Utrechtse correspondent) De vakbonden van spoorwegperso neel wachten met spanning op de be handeling van hun aanvragen voor een vijfdaagse werkweek per 28 mei aan staande door de Stichting van de Ar beid. De directie van de Nederlandse Spoorwegen is gebonden aan de richt lijnen van de minister van Verkeer en Waterstaat, die geen werktijdverkorting wil toestaan voor 1 oktober aanstaande, wanneer het rooster voor de winter- dienstregeling ingaat. De regering vreest namelijk repercussies bij andere over heidsbedrijven waar de vijfdaagse werk week nog niet is ingevoerd. Zo zal on der andere het PTT-personeel pas op 1 november vijf dagen per week gaan werken. Men kan zich afvragen of in deze situatie adviezen van de Stichting van de Arbeid en College van Rijksbemidde- laars voor de regering gewicht in de schaal zullen leggen als deze adviezen zouden pleiten voor een snellere invoe ring van arbeidstijdverkorting bij de Spoorwegen dan de regering wenst. Laatste krachtmeting voor stembusstrijd om de Bondsdag (Van onze correspondent in Bonn) Zondag valt in de Westduitse Bondsrepubliek de laatste aandui ding voor de komende Bondsdag verkiezingen in de herfst. In de twee belangrijkste deelstaten, Noordrijn-Westfalen en Neder- Saksen worden namelijk 10.8 mil joen kiezers naar de stembussen geroepen voor de gemeenteraads verkiezingen. Zij moeten uit 200.000 kandidaten de 30.600 man datarissen kiezen die in de stede lijke en plattelandsparlementen een plaats kunnen krijgen. Hoewel een grote verschuiving naar links of rechts, die overigens onwaar' schijnlyk wordt geacht, politieke beteke nis zou hebben, zal men aan de uitslag van morgen niet te veel waarde moeten hechten. Zowel in 1952 als in 1956 haal den de socialisten bij deze gemeente raadsverkiezingen een meerderheid, maar zij werden bij de Bondsdagverkie zingen even vlot verslagen. Er is blijk baar een grote groep kiezers wie welis waar van de sociale maatregelen op lokaal niveau van de SPD wil profiteren, maar die de voortzetting van het „Wirtschaftwunder" liever aan Adenauer en Erhard toevertrouwt. Die gang van zaken heeft trouwens aanleiding gegeven tot wat men hier de kok-kelner-theorie noemt. De CDU, die Drieling in Nijmegen In Nijmegen is gisteren een drie ling geboren. De heer Zwijnenburg deed op het bureau van de burgelijke stand aangifte van de geboorte van drie zoons: Mar Willem (vier pond), Alexander Hendrik (drie en een half pond) en Richard Pieter (twee en een half pond). De moeder en de drieling maken het goed. BENELUX-OVERLEG TE BRUSSEL In Belgische officiële kringen is gis teren vernomen dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Bene- iuxlanden vandaag spreken over een gemeenschappelijk front van de Bene lux bij het politiek overleg in het Euro pa van de zes. Van dezelfde zijde werd vernomen dat de drie landen verwachten voordeel te hebben van het verduidelijken van de positie van de Benelux op internati onale conferenties en van het vormen van een dergelijk front. België wordt vertegenwoordigd door minister Wigny, Nederland door minis ter Luns en Luxemburg door minister Schaus. vorig keer slechts 38.2 pet der stemmen kreeg, tegenover de 44.2 van de socialis ten, acht de prestaties van kok-Erhard doorslaggevender dan de verdeling van die spijs door de socialistische kelners. Nochtans heeft de CDU dit keer een actieve campagne gevoerd op Adenauers aanvuring: „Trek eens los op die rode raadhuizen". Onder de slagzin „Onze stad in goede handen" hoopt de CDU enkele procenten te winnen. De socialis ten die onder de gelaatstrekken van Willy Brandt de aanmoediging hebben geplaatst „Ga met je tijd mee", achten dat niet uitgesloten. OVERWINNING VOOR KENNEDY President Kennedy heeft gisteren, met de goedkeuring door de Senaat van een wetsvoorstel inzake een hulpregeling voor werklozen een belangrijke overwin ning in het Congres behaald. Het voor stel werd met 84 tegen 4 stemmen aan genomen, maar deze grote meerderheid vormde een scherpe tegenstelling met de felle strijd, die voor de goedkeuring van sommige gedeelten van het voorstel moest worden geleverd. Zo verkreeg de door Kennedy voorgestelde regeling, waarbij de werklozensteun federaal wordt gefinancierd, slechts een meer derheid van 2 stemmen. Een soortgelijk wetsvoorstel is reeds door het Huis van Afgevaardigden goed gekeurd. Er bestaan tussen beide voor stellen enige kleine verschillen en een commissie uit de beide huizen van het Congres zal de voorstellen nu met el kaar in overeenstemming moeten bren gen. De voorstellen voorzien in steunuitke ringen aan ongeveer 700.000 werklozen, die als gevolg van de lange duur van hun werkloosheid geen aanspraak meer kunnen maken op de normale uitkering. Volgens de financieringsregeling, die president Kennedy heeft voorgesteld, zullen de staten met de meeste werk loosheid het minst bijdragen en omge keerd. Documenten gevonden van Bar Kochba In een grot bij de Dode Zee heeft een Israëlitische amateur-archeoloog ten minste zeventig papyrusrollen gevonden van ongeveer 1.800 jaar oud. De ontdek king werd gedaan niet ver van de plaats waar vorig jaar de „archieven" van Bar Kochba zijn gevonden. Bar Koch ba leidde in de tweede eeuw de Joodse opstand tegen de Romeinen. Onder auspiciën van de Israëlische regering is een grote archeologische ex peditie naar het bergland bij de Dode Zee uitgerust. De leider van deze expe ditie. waaraan archeologen, amateur archeologen en afdelingen van het leger deelnemen, is prof. Jadin. In een andere grot zyn skeletten en een oude munt gevonden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5