BELLE VAN ZIIYLEN ©AILY De bemande satelliet ZATERDAG 18 MAART IfEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Nederlands godinen haar tijd in woord en beeld in Franse hoofdstad DE GROOTSTE KRANT In het modernste gebouw HOE WERKT HET? (Van onze Londense correspondent) De „Daily Mirror", de krant met de grootste oplaag ter wereld (4M miljoen) en sinds kort tevens het grootste tijdschriftenconcem, namelijk door de overneming van Odhams Press, bezit het kon niet uitblijven! thans ook het grootste krantenpaleis, dat zich tot op een hoogte van 56 meter vlak achter Londens journalistieke centrum, Fleet-street, verheft. Het supermoderne en vooral dank zij de kleuren- techniek levendige gebouw, telt achttien verdiepingen. Onder de kleinere aanbouw op de voorgrond bevindt zich een parkeerruimte voor meer dan 100 auto's. In het Mirror-gebouw met in de hal de plechtige woorden „The Daily Mirror and Sunday Pictorial believe in youth(„De D. Mirror en S. Pictorial geloven in de jeugdworden alleen deze beide bladen geproduceerd. Er werken drieduizend mensen. Het gebouw van de Daily Mirror dat het modernste krantengebouw ter wereld zou zijn. De Mirrorwordt geleid door In 1896 stichtte Northcliffe de ..Daily Cecil Harmsqort King, wiens oom, Mail", de krant voor mensen, die het Lord Northcliffe, Engelands be- dru,!c hebben. enJS.1903 de,,"Daily M-r' roemste krantenmagnaat is ge- ÏStk'ing^H^bted TOomaméhjk woï weest Northcliffe <1865-1922,, die HbeeUmd SlkeÏÏiï de Mirror oprichtte, was de uit- 15.OOO gulden. Maar het werd een suc- vinder van Engelands populaire ces. toen het omgezet werd in een ge- pers. Hij was als redacteur van een illustreerd ochtendblad. schoolkrantje beaonnenToen Northcliffe's grote doel was zich hij 15 was, werkte hij voor een meester te maken van de ..Times". weekblaadje in het Londense fo- waarm hij in 1908 slaagde. Hu oeJende ur,>>i uii door zijn machtspositie een enorme ïn- rensendorp Hampstead. Hij voerde vioecj Ujt op Engelse politiek, speciaal zijn journalistieke avonturen sa- gedurende de Eerste Wereldoorlog. men uit met zijn broer Harold, de Cecil King, wiens gast wij dezer da- latere Lord Rothermere. gen waren bij de opening van het nieu we gebouw, zei dat Northcliffe altijd zijn grote inspiratie is geweest. Kind aan huis bij Churchill Tijdens de Tweede Wereldoorlog ge bruikte Churchill de Mirror om het Engelse volk tot de grootste inspannin gen aan te zetten. King was een kind aan huis in Downing-street Maar dezelfde King begreep beter dan Churchill, dat het Engelse volk na de oorlog geen conservatieve rege ring wilde. De overweldigende zege voor Labour was voor een belangrijk deel aan de campagne van de „Mirror" te danken. De tijden zijn nu veranderd. De En gelsen zijn, zoals de meeste vrije vol ken trouwens, politiek in twee helften verdeeld. De „Mirror" steunt Labour nog wel. maar slechts vaag. Nu politiek geen tegenstelling meer is tussen zwart en wit, kreeg de „Mirror", die zich als pamflettend orgaan niet met fijne nu ances kan bezig houden, een onpolitiek karakter. Maling aan hoge Pieten Cecil King zei tijdens een-luisterrijke lunch voor de buitenlandse pers in een speech, even kort als de daverende hoofdartikelen van zijn blad, dat de „Mirror" een krant is die maling heeft aan de „hoge Pieten". Hij voegde er nog aan toe: „Wij houden de koninklijke familie in het goede spoor De ..Mirror" vecht naar rechts en naar links, tenminste wanneer zij vecht. Want het blad is, sinds het de politiek de rug toekeerde, zwichtende voor de welvaarts-gezapigheid, en bepaalde uit barstingen daargelaten, getemd. De enorme „Mirror"-organisatie is inderdaad een berg, welke een nietig muisje baart. In de prullemand Zeker negentig percent van het ma teriaal, dat door elk ander blad gedrukt wordt, gaat tyj de „Mirror" in de ge stroomlijnde en hygiënisch ontsmette prullenmanden. Men heeft een micro scoop nodig om het buitenlandse nieuws te vinden. Misdaad en seks spe len in de „Mirror" een grote rol. maar het is beslist geen schandaalblad. Het recept is: „Geef, wat de heel grote Britse massa 13 miljoen le zers blijkbaar ook wil". De massa wil waarschijnlijk tevens wel iets be ters en diepers. maar niemand heeft haar er ooit om gevraagd. Er zijn in elk geval twee soorten lezers. Zij, die genoeg hebben aan het opgediste, maar schamele en vaak vulgaire dagelijkse hapje de sportpagina's zijn in elk geval uitstekend en de velen die 's morgens de universele narigheid een voudig niet op hun nuchtere maag ver dragen en naar de „Mirror" grijpen om moed te vinden de dag te beginnen om zich dan later in de kleinere en grotere opiniebladen, waartbe zeker ook de Britse provinciale pers behoort, te verdiepen. „De „Mirror" is eigenlijk geen krant, zij is een verschijnsel. Elke journalist een miljonairsstoel De meest moderne en mooiste redac tiezalen „ter wereld" is voor elke jour nalist om van te watertanden. Elke redacteur heeft een miljonairsstoel achter een Hollywood-bureau In het midden van de Daily Mail- redactiezaal troont als de kapitein op de brug de ..newseditor" (redactiechef). Telefoons storen en hinderen niemand. Zij zijn aangebracht op elleboogaf- stand en zoemen zacht. Ze zijn omge ven door een bord vol knopjes, waardoor inkomende gesprekken automatisch naar anderen kunnen worden doorge geven. zonder heen-en-weer-gebel met de centrale. Er zijn allerlei gemakken. De luxueu ze kantine is 21 uur per dag open en er zijn badkamers voor verslaggevers (of anderen) die een zwaar karwei achter de rug hebben. Er is ook een filmzaal. Technisch is alles volmaakt, of bijna volmaakt. Want in Engeland is er bijna altijd verzet van de vakbonden tegen al te grote efficiëncy, zodat zij soms weigeren de nieuwste snufjes te gebrui ken. Maar de „Mirror" had in 1907 al telefoto's! Er is een fotodrukapparaat, dat 500 vergrotingen per uur kan ma ken. Als de vers gedrukte kranten de vijf persen staan 15 meter onder straat niveau naar de verzendruimte rei zen, passeren zij een tussen station, dat onder iets hogere luchtdruk staat om verspreiding van papierdeeltjes en gesproei van inkt in de atmosfeer te voorkomen. Toen we dit alles over ons heen had den laten gaan en meenden dat alle wensen van de „Mirror" vervuld waren, verzuchtte onze gids: „Ja, en we komen al ruimte te kort Het monster „modern bedrijf" is on verzadigbaar De redactiezaal van de Daily Mirror, waar elke journalist een miljonairsstoel heeft. ■■■I PROJECT MERCURY parachute-en drijverbergplaats navigatie- penskoop remraketten straalbuis van besturingsraket Het lanceren van een bemande satelliet, in een baan om de aarde, Is de eerste stap op het gebied van de menselijke ruimtevaart. De satelliet bestaat uit een capsule,waarin de nodige instrumenten en voorzieningen voor de ruimtevaarder zijn onder gebracht. Tevens is de capsule voorzien van ra ketten, die de snelheid moeten afremmen bij de terugkeer in de atmosfeer Bij te grote snelheid zou de capsule verbranden door de wrijving met de lucht. Noodraket brengt de capsule bij mis- c lukte start op voldoende hoog te voor de parachute. De satelliet wordt door een drietrapsraket op een hoogte van 480 km in een baan om de aarde gebracht, die in 90 minuten wordt doorlopen. De capsule is tijdens de vlucht enigszins bestuurbaar door kleine raketten in de zijwanden. Een soort periskoop geeft I de ruimtevaarder op een scherm van 40cm een beeld van de gehele aarde* Na meting van de middellijn van het beeld is dan tevens de hoogte nauwkeu- I rig af te lezen op een schaalverdeling. I warmte f 1 isolatie r"" De ruimtevaarder ligt vastgebonden in een stoel.die letterlijk naar zijn lichaam is gegoten. Dit is om de grote krachten, die bij de versnel ling tijdens de start optreden te kunnen weerstaan. Tijdens de vlucht is hij gewichtloos en bedient hij de instrumenten met zijn vingers. TEC H-v DIJK opgeblazen drijvers Na enige ronden remt de ruimtevaarder de satelliet af, zodat deze terugvalt naar de oarde. Op een bepaalde hoogte ont plooit zich de parachute, waarna de capsule door vliegtuigen wordt opgevangen of in zee daalt, waar hij door opgeblazen drijvers boven water wordt gehouden. Omringd Geen wonder dus, dat Belle van Zuylen, die bovendien een enorme bruidschat mee zou krijgen, reeds als jong meisje omringd werd door min naars en soupiranten uit de hoogste kringen van Europese adel en mili taire stand. In de bloeiende biografie, die Dorothy Farnum over de „Godin van Oud-Zuylen" heeft geschreven, kan men lezen hoe ze op een gegeven moment twaalf aanzoeken in porte feuille had. Niettemin is haar liefdes- of althans huwelijksleven geen écla tant succes geworden, omdat de enkele le mannen, die haar hoge geestelijke niveau konden bereiken door haar strenge en benepen vader vanwege godsdienstige of maatschappelijke re denen werden afgewezen, terwijl de overige kandidaten vóór de beslissende stap meestal zelf terugdeinsden, omdat ze inzagen niet in de termen te val len oni het leven van deze uitzonder lijk-begaafde vróuw te mogen delen. Toen ze al over de dertig was en ze, voor die tijd, haar huwelijkskansen dus wel bijna af mocht schrijven, stortte Belle zich in de echt met de Zwitserse huisleraar De Charrière, een punc tueel doch weinig meeslepend man. die ze volgde naar Neuchatel. waar ze haar verdere leven samen met hem en met zijn twee ongetrouwde zusters slijten zou. Middelpunt BELLE VAN ZUYLEN aan de vooravond van haar huwelijk, geschilderd door Jacob Maurer (Van onze Parijse correspondent) Vincent van Gogh en zijn vrienden hebben het Nederlands Instituut te Parijs al weer een maand verlaten, om plaats te ma ken voor Belle van Zuylen. Belle van Zuylen en haar tijd: zo luidt de titel van de jongste tentoon stelling, en opnieuw zij'n de orga nisatoren-directeur Sadi de Gor ter, de vroegere particuliere se cretaresse van Koningin Juliana, mej. M. A. Tellegen, en de con servator van het Amsterdamse Rijksmuseum, R. van Luttervelt volledig geslaagd in het stre ven van een figuur te kiezen, die eens in het brandpunt der Frans- Nederlandse betrekkingen stond en die ruimschoots gewicht en eigen betekenis behouden heeft om onze belangstelling ook van daag nog te verdienen, zo niet te prikkelen. Dat woord prikkelen lijkt hier wel op zijn plaats. Belle van Zuylen, die leefde van 1740 tot 1805, was een vrouw die èn door haar briljante in telligentie en andere talenten èn door de gaven van haar schoonheid direct en ook indirect een zeldzaam grote invloed heeft uitgeoefend op het gees tesleven van haar tijd. Een invloed die de grenzen van haar gewest en va derland ze werd op het Slot Zuylen aan de Vecht bij Utrecht- geboren, waar ook Jacoba van Beieren en Frank van Borsselen nog hadden gewoond ver zou overschrijden, en een ruim deel van haar leven bracht ze trou wens door in Frankrijk en in Zwit serland. nenkort haar opwachting te mogen maken in de grote wereld, of althans in de salons van Utrecht en Den Haag, handwerken, breien en borduren had den nooit tot haat geliefkoose tijd- verdrijven behoord, doch daarentegen tekende en schilderde Belle met talent, speelde ze lang niet zonder aanleg clavicimbel en voelde ze zich niet min der sterk aangetrokken tot de wiskun de en de filosofie, waarin ze de sleu tels zocht van de duisterheden, die haar door een benauwende en ortho doxe godsdienst werden opgeworpen. Doch vooral waren 't haar boeken, waarin ze vlijmscherpe kritiek leverde op haar land, „een verregende pan- nekoek", en op tijdgenoten die haar naam, of beter haar pseudoniem Zé- lide een klank gaven van bijna pro vocerend liberalisme onder de lezende, en dus welgestelde, kringen van Euro pa. Deze Utrechtse patriciërsdochter, die zich voor schier alle takken van de wetenschap interesseerde, is dus ze ker géén geleerde blauwkous geweest, en ter omschrijving van haar karakter moogt ge 't eerder bij de antipode zoeken. „Godin" Belle, die door Frederik de Grote die haar aan zijn hof ontving, eens de „Godin der Nederlanden" werd ge noemd een titel die ze zelf ietwat naar Germaanse overdrijving vond rie ken heeft, van haar vroegste jeugd af. opzien gebaard. Eerst door haar turbulentie, vitaliteit en recalcitrante houding, toen door haar literaire en andere talenten, vervolgens door haar geëmancipeerde optreden en denkbeel den en tenslotte zeker ook door haar natuurlijke vrouwelijke kwaliteiten. Ze Ook als Madame de Charrière bleef Belle van Zuylen echter middelpunt en attractiepool voor een kring van verlichte geesten, die evenmin persé altijd ongevoelig behoefden te blijven voor haar nog immer bloeiende vrou welijke charmes. Benjamin Constant, die met zijn weemoedig-scherpzinnige autobiografische roman Adolphe een der grote voorlopers was van de mo derne Franse literatuur, behoorde tot die zeer intieme vrienden. En ofschoon bijna twintig jaar jonger dan zij, volg de Constant haar naar Zwitserland om dichter in de buurt van de hartstoch telijke minnares te kunnen leven. Het was die andere grote, doch jongere, achttiende eeuwse. Madame de Stael, die tenslotte een einde maakte aan de betrekkingen tussen Benjamin Con stant en Belle van Zuylen. De correspondentie die zij hem, en ook met. andere vrienden in de loop van haar romantische leven wisselde en waarvan vele brieven op de expositie aanwezig zijn vormen nog altijd een fascinerend document Van een tijdperk vlak voor de Franse revo lutie. toen de oude orde niettemin al in een wankel evenwicht kwam te verkeren. En die ongeveer drieduizend brieven zijn bovendien gesteld in een Frans, dat zo zuiver, helder en schit terend is, dat Belle van Zuylen door de grootste litteraire criticus van de vorige eeuw, Saint Beuve, in één adem met Voltaire kon worden genoemd. Het is, nogmaals, een uitermate ge lukkige gedachte geweest door middel van deze expositie die van 21 april a.s. naar het Amsterdamse Rijksmu seum zal worden overgebracht op nieuw de aandacht te vestigen op een vrouw, die zonder twijfel tot de grote geesten van het Europa van haar tijd gerekend moet blijven worden. FRANK CNNEN. Het kasteel van Zuylen. waar nu een museum is ondergebracht en waar Belle in 1740 werd geboren. Karakter en wegen Het karakter en de wegen van die invloeden? Ik zei al: ze waren direct en indirect. Isabelle-Agneta-Elisabeth, de dochter van Diederik Jacob van Tuyl van Serooskerken heer van Zuy len en Westbroek en maarschalk van Montfoort, stamde uit een der oudste adellijke families van Nederland en ze genoot of beter onderging een streng-Calvinistische opvoeding in de lijn van haar tijd. vaderland en ge slacht. waartegen ze zich als kind al fel poogde te verweren. Op haar tiende jaar werd ze, tot haar onbeschrijfelijke opluchting naar Genève gezonden om het Frans meester te worden, een taal waartoe ze zich instinctief voeide aan getrokken en waarvan ze de klassieke meesters als Pascal. Voltaire, Racine, Molière en vooral ook La Fontaine al voor haar twaalfde jaar gelezen en soms verslonden had. Op haar der tiende jaar werd ze door haar gouver nante en ouders rijp bevonden om bin- droeg haar bij- en voornaam Belle, of schone met recht en ere, zoals bewe zen wordt door de portretten, die op deze expositie hangen en door de bustö die de beroemde Franse portrettist Hou- don van haar maakte voor wie zij, als enige Nederlandse model heeft gestaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 22