Lustrumconcert Collegium Musicum met Pales trina, Bacil en Lilien West-Duitsland jaagt op nazi-misdadigers Violist Leo van de Putte was bewonderenswaardig in Tartini „De eerste glimlach": tussen oud en nieuw Dr. J. Riemens 60 jaar predikant „Met vriendschap overladen" Bedreigde schoonheid in Nijldal Lezing dr. W. D. van Wijngaarden voor de vereniging „Oud-Leiden" in De Lakenhal „Burgeravond" in Voorschoten werd een zeer groot succes Concert der Harmonie Leiderdorp „Wij zien tlians eindelijk de resultaten van ons werk" Juist laatste tijd vele arrestaties ZATERDAG 18 MAART 1961 Voor het 5de lustrumconcert van „Collegium Musicum" was de benedenruimte van de Stadsgehoorzaal volgestroomd. Palestrina, a cappella, en een Bach-Kantate vormden belangrijke onderdelen van het programma. Zo was het verleden jaax en evenzo een voorafgaand jaar. Daarvan zou Piet Paaltjens niet hebben gedoormd, al ware het hem gegeven geweest een hartstocht voor de klassieke muziek te bezitten! In de geesteshouding der studiosi is door de decennia heen het gevoel voor het grootmenseiyke en het onvervalst ware zeker eerder verruimd dan ver schrompeld, wat ook lichtvaardige pessimisten daarvan denken mogen. Gelukkig! Voor Collegium Musicum is de Bach- Kantate van de aanvang af richting' gevend geweest. De Palestrina-„traditie" is door de huidige dirigent Huub Buur man op gang gebracht. Hij is in deze materie een kenner, zowel in de keuze als in de beheersing van het werk materiaal. De keuze ditmaal viel op de mis „Iste Confessor" en deze is in een tamelijk smetteloze samenklank vertolkt met een doorzicht in het structurele ly- nenbeeld, dat geheel Palestrina's uit drukkelijke hoofdbedoeling heeft ge volgd. Dit doorzicht bedoelde de verstaan baarheid der teksten ondanks alle inge wikkeldheid der polyfonie. Deze wijze van tekstverwerking omschreef Palestri na zelf eens als „leidinggeven aan de menselijke ziel". Deze subliemering van de muzikale uitdrukkingsmiddelen is een element, dat in de geschiedenis van Col legium Musicum" in koor en orkest, al tijd te vinden is geweest en bij een lus trum mag dit wel eens met voldoening worden vastgesteld. Datzelfde leefde met een vermense- lijkter accent in de Bach der Kantates. De muziek in „Brich dem Hungrigen dein Brot" (no. 39) is de begeleiding ge weest bij een liefdedaad, toen de Salz- burgse aartsbisschop de protestanten uit zijn diocees verdreef en deze heil zoch ten in het hen beschermende Pruisen. In deze barmhartigheidskantate heeft het studentenkoor in een zang zonder enige zwaarte eveneens een voortreffe lijke indruk gemaakt. Solisten uit de eerste garde kiezen staat bij Collegium Musicum nooit voor op. Als sopraan hoorde men Karin Os- tar, een debuterende beroepskracht met genoeg technische eigenschappen om zich een vocale toekomst te scheppen. In haar hoogte zitten alle tonen nóg niet even goed, maar meer routine ver helpt dit wel. De stem heeft het vermo gen om te stralen en de meeste tonen wel raak te treffen. De alt Mies Wemelsfelder (eerder alt mezzo) voldeed zeker door het serieuse gave en kundige, zij het niet grootse ge bruik der stemmiddelen. De bas Gerard de Zwaan, sterk baritonaal, heeft een mooie kleur op de stem, maar de kleu ring wint het van de expressiviteit. In de orkestpartij, die geen storende momenten openbaarden vielen ons het uitstekend secunderen van het klave cimbel op en een fraai geblazen hobo partij. Dit orkest is, na het Io Vivat, be gonnen met Bachs 2de Brandenburgs Concert. Hier liggen voetangels en klem men voor de blazers, vooral voor de on mogelijk hoog geschreven trompetpartij. Er zijn dan ook vreemde dingen gebeurd. Het laatste deel was een beetje een mis lukking, maar dat maakte het Andante weer goed reen juweel, eer schrijnend da. lieflijk, zoals de programma-toelich ting stelde), dat alleen voor concertino en continuo bestemd is. We houden veel liever Tartini's mooi Vioolconcert in D in herinnering, met uitgedund strijkorkest. Hier is een veel „Gisteren ben ik met zeer veel vriend schap en hartelijkheid overladen. Bij vernieuwing is mij gebleken, dat Leiden my nog niet is vergeten". Dit vertelde ons hedenochtend een zeer dankbaar gestemde dr. Riemens, die gisteren in zijn woning aan de Verlengde Slotlaan te Zeist het feit herdacht, dat hij voor zestig jaar in Hoogland in de classis Amersfoort door zijn vader werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Van deze zestig jaar diende hij ruim 25 jaar de Leidse hervormde Pniëlwyk, waar zijn naam nog steeds in dankbare herinnering voortleeft. Onder de vele brieven, telegrammen en geschenken, welke dr. Riemens gisteren uit vrijwel het gehele land mocht ontvangen, droe gen zeer vele het poststempel „Leiden". Namens een Leidse vriendenkring werd hem deze dag een boekenbon aangebo den. terwijl o.a .ook „Ex Animo", waar van de jubilerende predikant nog steeds ere-voorzitter is, voor een verrassing had gezorgd. Hoewel dr. Riemens met het oog op zijn hoge leeftijd hij is 86 jaar de wens te kennen had ge geven, zijn diamanten jubileum in stilte te herdenken, deed het hem goed toch ook nog enkele van zijn vele vrienden te ontmoeten. Daaronder bevond zich o.a. mej. Riphagen, die hem zovele jaren in het Pniëlwerk trouw terzijde stond. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde de heer J. F. Aerts (Deurne); kand. examen klassieke taai en letterkunde de heer F. H. A. van den Wall Bake (Alkmaar)doet. examen gen. II de heren A. K. C. Burger (Den Haag), F. Houdé (Den Haag) en J. J. Schipperheijn (Den Haag); semi-arts- examen de heer H. H. J. Zwart (Sassen- heim); artsexamen mej. A. J. Saman (Den Haag) en de heer I. I. Kahn (USA). PAUZECONCERT WAALSE KERK Woensdagmiddag geeft de heer Theo ten Hooven, wederom een pauzeconcert in de Waalse Kerk. Medewerking aan dit concert verleent Jan Ruitenbeek, hoboïst van het jeugd- symphonie-orkest. Het programma voor dit concert is als Volgt samengesteld: Praeludium en Fuga g. kl. t., J. S. Bach; Koraal voorspel: Vater unser im Himmelreich, J. 8. Bach; Adagio (hobo en orgel), J. S. Bach; Fuga over de naam B.A.C.H., G. A. Sorge; Largo (hobo en orgel), J. B. Loeillet; Allegretto en Andantino, César Franck en Postludium, J. Lemmens. dieper inzicht in de partituur getoond en werden veel stilistische finesses gereali seerd. De solo-viölist Leo van de Putte (2de jaars!) heeft hier bewonderens waardig spel geleverd en uit die parti tuur menige waarde opgedolven (het Grave!) Nadat het koOr van de balkons af, - de lichtere en de donkere stemsoorten elk aan de tegengestelde zijde bij wijze van historisme-, een kort, uitbundig a capel- la-werkje van Gallus had laten horen, kwam een noviteit: „De eerste Glim lach" van Ignaz Lilien (een Hagenaar), een kantate waarin Karin Ostar even eens solieerde. De elektronische inleiding is kwasi-kunst en overbodig: een orkest kon hetzelfde uitdrukken en minder ge wild. Overigens is deze kantate boorde vol suggestieve klankflitsen van koper, hout en hoog sopraangeluid, waarbij de strijkers vooral een functie als klankdé cors is toebedeeld. Lilien weet ook een koor prachtig in te bouwen. Harmonisch blijkt hij alle knepen van het vak te kunnen toepassen. Er is een exotische sfeer in het werk, spanningen en climaxen spelen hun rol. Niets kwetst het oor en er is een rustieke brug tussen het vanouds vertrouwde en een nieuw klankidioom zonder agressie. Frederik van Eeden zou zeker niet ver bolgen zyn over deze aantrekkelijke klankfantasie over zyn eigen tekstver beelding. Lilien werd ten tonele geroepen en teruggeroepen, waarna de twee laat ste verzen zyn herhaald. V. Voor een zeer talrijk gehoor, bestaan de uit leden van de Vereniging „Oud- Leiden", heeft dr. W. D. van Wijn gaarden, oud-directeur van het Rijks museum van Oudheden, gisteravond in „De Lakenhal" een lezing gehouden over: „Bedreigde schoonheid in het Nyl- dal." Na een inleidend woord van de voor zitter, dr. W. C. Braat, gaf dr. Van Wijngaarden aan de hand van een fraaie serie kleurendia's een beschouwing over de vele, in Nubië gelegen, oud-Egypti sche en andere monumenten van on schatbare waarde en schoonheid, die na het gereedkomen in 1968 van de in de Nijl ten zuiden van Assoean in aanbouw zijnde stuwdam door het op stuwende water zullen worden overspoeld, tenzy tydig maatregelen ter bescher ming kunnen worden genomen. Alvorens een gedetailleerd beeld te geven van de kostbare verwoestingen, die dan teweeg zullen worden gebracht, schetste spreker de droeve noodzaak van deze 5 km lange dam, die het slibrijke Nylwater over een lengte van ruim 600 km tot een hoogte van 180 meter zal opstuwen met het doel het landbouw areaal langs het betrekkelijk smalle vruchtbare Nyldal drastisch te vergro ten. Met nadruk wees spreker hierbij op het feit, dat het hier geen uiterst kost bare gril van de VAR-regering betrof, maar een dringende noodzaak teneinde aan de mateloze bevolkingsaanwas op afdoende wijze het hoofd te bieden en de elektriciteitsvoorziening van de steeds in aantal toenemende industrieën in de toekomst veilig te stellen. De oude in 1900 gereedgekomen stuwdam kwam destijds aan het vruchtbaar maken van het land in ruime mate tegemoet, doch sindsdien steeg het aantal inwoners, over een oppervlakte van iets groter dan België, van 6 miljoen in 1901 naar 24 miljoen per 1 januari 1961, waarmede dus afdoende werd aangetoond, dat de huidige toestanden onhoudbaar zyn ge worden. Met behulp van kleurendia's liet spre ker vervolgens zien welke gevolgen de inwerkingstelling van de oude stuwdam in 1900 reeds had voor de bouwwer ken uit lang vervlogen eeuwen. De open stelling van die dam, die het Nijlwater over een afstand van 300 km tot 120 hoogte opstuwde, geschiedde „geruisloos" met het gevolg, dat de wereld plotse ling werd opgeschrikt toen het opge stuwde water vele oude monumenten, waaronder de prachtige tempel van Philae, de „parel van Egypte" voor het overgrote deel reeds had overspoeld. Daar de nieuwe stuwdam het water nog 60 meter hoger, dan het huidige peil zal opstuwen en nu over een af stand van ruim 600 km, behoeft het geen betoog, dat niet alleen monumen ten, die slechts gedeeltelijk onder wa ter stonden nu geheel zullen verdwynen, K. en O.-ers zagen dierenleven De heer K. van Zwieten, chef van de afdeling propaganda van de Rotter damse diergaarde, hield op de gister avond in de foyer van de Stadsgehoor zaal gehouden by eenkomst van K en O een interessante inleiding over dieren, die in het verleden door de mens zyn uitgeroeid. Ook zijn er vele diersoorten, die met uitroeiing worden bedreigd, maar in dierentuinen nog in stand wor den gehouden. Boeiend was verder al hetgeen werd verteld over het dieren leven in „Blijdorp". De propagandachef vertoonde daairbij een groot aantal dia's Na de pauze werd Marten Toonder's nieuwe kleurenfilm „Blijdorp, oase in een wereldstad" gedraaid. Deze drie kwartier durende film geeft o.m. een beeld van qle voedselvoorziening en de gezondheidszorg van de dieren. Hoogte punten in deze film zijn ongetwyfeld de geboorte van een Pater Davidshertje, een dier dat eveneens met uitroeiing wordt bedreigd, en het bezoek van een aantal blinde kinderen aan de dieren tuin. L. MOLIJN NEEMT AFSCHEID VAN AMSTERDAMSCHE BANK De heer L. Molijn zal aan het eind van deze maand zyn functie van direc teur van de Amsterdamsche Bank N.V. te Leiden neerleggen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftyd. Op woensdag 29 maart wordt een af scheidsreceptie gehouden in „Het Gul den Vlies" van 45.30 uur. Tevens zal gelegenheid zijn kennis te maken met de heer Molijns opvolger, de heer L. de Roos. OEGSTGEEST NIEUWE WACHTVERBODEN B. en W. hebben overeenkomstig het advies van de groepscommandant der Rijkspolitie voor de volgende wegen een wachtverbod aan één zijde vastgesteld: 1. de Terweeweg-oostzijde vanaf de Nassaulaan tot aan de De Kempenaer- straat, 2. de Laan van Alkemade-oost- zyde, 3. het gedeelte van de L. de Co- lignylaan aan de westzyde, gelegen tus sen het van Griethuysenplein en de Charlotte de Bourbonlaan, 4. de Tooren- veltstraat-noordzijde, 5. de Koningin- nelaan-oostzyde tussen de De Kempe- naerstraat en de Prins Hendriklaan. doch tevens nog meerdere bouwwerken van onschatbare oudheidkundige waarde door het niets ontziende watergeweld worden bedreigd. Tot de 12 meest waardevolle monu menten uit de oud-Egyptische tijd, die hierby betrokken zijn, behoren o.m. de beroemde tempels van Wadi-Is-Seboea, Boehen en Samna en de unieke -rots- tempel van Aboe-Simbel één der groot ste nog zeer goed intact zijnde tempels. Ten slotte wijdde spreker een korte beschouwing aan de maatregelen, die worden genomen om te trachten nog zo veel mogelijk monumenten der oudheid van de ondergang te redden. In nauwe samenwerking met de V.A.R.-autoritei- ten, worden door deskundigen der Ver enigde Naties, voor zover mogeiyk, de bouwwerken deskundig afgebroken om elders weer te worden opgebouwd en worden in snel tempo opgravingen ge daan naar oudheidkundige vondsten, die nog verborgen liggen. WARMOND 25 JAAR KASSIER BOERENLEENBANK DE HEER A. P. VERSLUYS GEHULDIGD Op 1 maart was het 25 Jaar geleden, dat de heer A. P. Versluys aangesteld werd tot kassier van de Coop. Raiffei- sen Bank te Warmond. Op de dag van het- jubileum werd hem een boek aangeboden. Gisteren werden de heer Versluys en zijn echtgenote in hotel „De Zon" har telijk gefeliciteerd door bestuur en raad van toezicht met hun dames. De voor zitter bracht dank en hulde aan de ju bilaris voor al het werk, dat hij in de afgelopen 25 jaar in het belang van de bank heeft verricht. Hij wees erop dat er veel vruchtbaar werk is verricht, wat tot uiting komt in de uitbreiding van de dagboekposten, maar vooral ook omdat er zoveel mensen tydens de oorlog wer den geholpen en het werkterrein werd verlegd naar niet agrarische objecten. De heer Versluys heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de uitzetting. De oud-voorzitter, de heer J. C. v. d. Voet wierp een terugblik op de nare tijd van voor en in de oorlog. De heer Versluys maakte een verge lijking met de cijfers van vroeger en nu waaruit duidelijk naar voren kwam, hoezeer de bank zich heeft ontwikkeld. Op de a.s. ledenvergadering zal er nog gelegenheid zijn de kassier gelukwensen aan te bieden. TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van de voor de competitie gespeelde weds try den luiden: 2e-klas: DDC 7Steeds Vooruit 1 73; Steeds Vooruit 2Steeds Hooger 2 8—2. 4e-klas: TTCS 1Steeds Vooruit 2 2—8; Steeds Vooruit 3—TOV 3 2—8; Baronie 1Steeds Vooruit 82. Vriendschappelijke wedstryd junioren meisjes: Steeds Vooruit 1—Slagvaardig 1 7—2. De eerste contactavond, die het ge meentebestuur van Voorschoten belegd heeft voor de nieuwe inwoners, is over het geheel genomen byzonder goed ge slaagd. Zeer velen van de 293 uitgeno digden hebben aan de oproep gehoor gegeven, zodat de grote zaal van het Cultureel Centrum vrywel geheel ge vuld was. Burgemeester L. de Kool merkte op, dat Voorschoten een oud dorp is, ge bouwd op de laatste duinregel lands de Hollandse kust. Eigenlijk is Voorschoten een zuivere afspiegeling van het hele Nederlandse volk, gezien de geestelijke en politieke samenstelling. Jong is zijn bevolking. Het lied van de arbeid is in verschillende toonaarden duidelijk te te horen. De 14.721 inwoners, die op het grond gebied van 1416 ha. wonen, vinden er moderne scholen, speelplaatsen voor de kinderen, gunstige verbindingen met omliggende plaatsen, zodanig dat ze er graag wonen en blyven. Het gemeentebestuur hoopt, dat de nieuwe inwoners zich spoedig thuis zul len voelen en dat zy zullen meewerken om prettige contacten te leggen om Voorschoten nog aant-rekkelyker te ma ken, dan het al is. Wethouder G. Schrama begon zyn toespraak met een schets van de ont wikkeling van de openbare lagere school. Daarna besprak hij de snelle groei van het Ulo-onderwijs en het kleuter onderwijs in deze gemeente. De wet houder sprak de wens uit dat er spoe dig een gymnastieklokaal in het dorp gebouwd kan worden. Hij ging verder uitvoerig in op het culturele leven en op de sociale diensten, die ook tot zijn portefeuille behoren. Wethouder J. J. Dekker besprak uit voerig de ruimtelijke ontwikkeling van Voorschoten, waarbij hy aan de hand van enkele duidelyke overzichtskaarten een schets gaf van de moeilijkheden. VOORSCHOTEN Inbraak Gisternacht is in een huis aan de Veurseweg ingebroken. De bewoners, die in het buitenland vertoefden, hadden echter geen kostbaarheden in de woning achtergelaten, zodat de daders niet veel succes hadden. Wel lieten zij een enor me ravage achter. Vooral het door B. en W. ontworpen winkelcentrum in de kern van het oude dorp kreeg een uitvoerige behandeling. Tijdens de pauze bleek, hoe deze uit eenzettingen gewaardeerd werden. Zeer velen stonden nl. om de kaarten ge schaard, waarbij zy aandachtig luis terden naar nadere uiteenzettingen, waarvoor ook enkele raadsleden zich byzonder verdienstelijk maakten. Later op de avond stelden vertegen woordigers van diverse kerkelyke rich tingen, politieke partijen en culturele verenigingen zich voor in de zaal op, om gelegenheid te geven tot nader con tact en kennismaking. Ook daarvan werd bijzonder druk gebruik gemaakt. Enkele Voorschotenaren brachten op deze avond kamermuziek ten gehore. De eerste, byzondere „burgeravond" werd een groot succes. Het gemeente bestuur heeft met dit initiatief een bij zonder goede beurt gemaakt tegenover de nieuwe inwoners van deze zo snel groeiende gemeente. De Hoogovens hebben in IJmui- den het schip ,,Arosa Sun" gesta tioneerd dat is verbouwd tot hotel- schip voor de tijdelijke huisvesting van nieuw personeel. De inwoners hebben in de voormalige bar een koffiehuis onder eigen dak. Medische Dienst Voorschoten: dokter F. H. Swen, Veur seweg 20, tel. 2356. Wyk verpleging: Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Leiderdorp: dokter H. Bakema, Hoofd straat 2, tel. 24828. Oegstgeest: dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Lanen-Baron, tel. 21610. Wassenaar: dokter J. A. J. Paulides, Van Zuylen van Nyeveltstraat 42, tel. 4561 en dokter H. S. Boogaart, Storm van 's-Gravensandeweg 1, tel. 4466. Apotheken: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: dokter H. A. G. M. Walen kamp, tel. 01711-220. Wijkverpleging: zuster Meyssen, Kerklaan 17 A, Voor hout, tel. 02532-7796. Advertentie Gevestigd: TH. R. SPREY TANDARTS VOORSTRAAT 36 - TEL. 2477 VOORSCHOTEN. Spreekuren: ma., di., woensd. 5-6 u. Do., vry. 12 uur. Verder volgens afspraak. OEGSTGEEST VERBETERING DEUTZSTRAAT Doordat de gemeente het pand Abt- spoelweg 19 leeg ter beschikking krygt, is woonruimte gevonden voor de heer A. Ruygrok, Deutzstraa-t 13. Dit pand en het 'huis Deutzstraat 16 kunnen nu wor den afgebroken, hetgeen een belangrijke verbetering te weeg brengt ter plaatse. Omtrent de bestemming van de ren baan en de schuren by het pand Abts- poelweg 19 kan de raad binnenkort een voorstel tegemoet zien. Op de hoek van de Kwaaklaan en de Haarlemmertrekvaart is gister avond een 35-jarige bromfietser uit Warmond gevallen. Hij brak by dit ongeluk zyn rechter enkel. Al voortreffelijke resultaten bereikt Voor de vyde maal in haar bestaan gat de Harmoniekapel Leiderdorp een uitvoering in Het Dorpshuis, waarin ge tuigd werd van wat na een winter van ernstige studie onder leiding van ka pelmeester J. F. J. Boelhouwer weer is bereikt. De by vorige gelegenheden op gedane gunstige indrukken werden in een gedisciplineerd orkestspel bevestigd. Het programma van marsen, walsen en andere geliefde repertoirestukken viel bU het talryke publiek zeer in de smaak. Na een pittige openingsmars volgde de driedelige suite Pro Juvenis, onder de strakke leiding ritmisch gespeeld. De onderlinge zuiverheid had echter nog niet het niveau bereikt, dat in latere stukken zo verheugend was. Ook in de Münchner Kindlwals van Komzak stelde de zuiverheid bij de houtblazers enigs zins teleur. Overigens werd dit stuk, dat sterk in opzet en sfeer aan de bekende werken van de walsenkoning Johann Strauss doet denken, met vaart en schwung gespeeld. De ouverture „Les Saltimbanques" blykt nog steeds een gewild repertoire stuk te zyn. In snelle passages hadden de klarinetten het hier en daar te kwaad. Er was hier meer sprake van er zich goed doorheenslaan, dan wel van een gave interpretatie. Des te meer verbazing wekte de hierop volgende ver tolking van Delhaye's „American Pa trol". De subtiele inzet van de klari netten gaf een zeer welluidend piano te horen, terwyi de zeker niet gemak- kelyke beweegiyke passages uitstekend tot klinken kwamen. Het koper was hier ook op zyn best, zodat wij de uit voering van dit werk in onze herinnering behouden als de muzikale climax van de gehele avond! Het gehele orkest on derscheidde zich hier in fraai ritmisch en doorzichtig spel. De heer Boelhou wer heeft toch wel voortreffeiyke resul taten bereikt. In een tweetal marsen, die het eerste programmadeel besloten, De stad Amers foort van Reynhoudt en Entrée de De- filé van Cori werden de inleidingen door het tambourskorps correct gesla gen. Ook de heer B. van der Pluim mag trots zyn op de resultaten, die hy als instructeur van dit fleurig geuni- formde groepje, heeft weten te bereiken. Het programma werd opmerkelijk vlot afgewerkt en ontlokte aan de toehoor ders steeds nartelyke bewyzen van waardering. Na de pauze was er ditmaal een variétéprogramma, waarvan de toebe reidselen door een blik achter de scher men, veelbelovend waren en waarmee men zich dan ook kostelyk heeft ge amuseerd. AD INT. Na langdurige en geduldige naspeuringen slagen de Westduitse autoriteiten er eindelijk in de mensen op te sporen, die zich schuldig gemaakt hebben aan de afgrijselijkste misdaden tijdens het regime van Hitier. De man, wiens naam vaak wordt genoemd in verband met deze „jacht op nazi-misdadigers", is de officier van Justitie in Frankfort Heinz Wolf, een rustige figuur met zilvergrijs haar, die doet denken aan een welvarende plattelandsadvocaat. Hij heeft zijn kantoor in een smerig uitziend gebouw vlakbij de drukste winkelbuurt van Frankfort. Wolf geeft een verklaring voor het feit, dat juist in de laatste maanden zoveel nazi-misdadigers zijn gevat. ,,Wij zien nu eindelijk de resultaten van ons werk", zegt hij. ,,De naspeuringen hebben ont zaglijk veel tijd gekost en ons werk is nog verder bemoeilijkt door de fantastische chaos, waarin de arcieven zich na de oorlog bevon den". Dat. is de reden, zegt hy, waarom de Westduitse regering pas gedurende de laatste maanden de arrestatie kon be kend maken van mensen als Richard Bar, de laatste commandant van het „dodenkamp" te Auschwitz, Albert Rapp, de voormalige collega van Heinrich Himmler, en Franz Novak, die assistent van Adolf Eichmann is geweest. Bar werd gearresteerd in december, enige dagen nadat er een prijs van tien duizend mark voor zijn aanhouding was uitgeloofd. Nóvak kreeg in Wenen de handboeien aan, vier uur nadat Wolf had bekendgemaakt tienduizend mark voor zijn opsporing te zullen betalen. Prijs op hoofd van Mengde Verleden maand loofde Wolf twintig duizend mark beloning uit voor de aanhouding van Joseph Mengele, de „dokter" met het puntbaartje, die er zyn specialiteit van maakte kinderen gifinjecties toe te dienen. Het uitloven van deze beloning is een aanwijzing, dat Duitse agenten deze misdadiger uit de dagen van Auschwitz op het spoor zyn, maar Wolf laat niets los over de vorderingen, die men in die richting heeft gemaakt. Men neemt aan, dat Mengele zich ergens in Zuid-Amerika bevindt. „U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoeveel werk er voor nodig is om al die mensen op het spoor te ko men, die in de na-oorlogse dagen een voudig onder de grond verdwenen", zegt Wolf. „Tot verleden jaar wisten wy een voudig niet, dat Bar bestond. Deze mis dadigers kregen allen valse paspoorten ten tijde van de ineenstorting en in de na-oorlogse dagen glipten ze eenvoudig weg in de anonimiteit. Gelooft u my, wij zijn vast besloten onze onderzoekin gen tot het einde toe voort te zetten, want het bestaan van deze mensen is een last op onze schouders. Nu krijgen wij langzaam maar zeker alle Inlichtin gen in handen, waarnaar wy jarenlang hebben gezocht". geweest", zegt hy, „maar dat wil niet zeggen, dat zij allen deelgenomen heb ben aan de massamoord op joden". Ook „oorlogsmisdadigers" vindt hy geen juiste term. „Het juiste woord weet ik eigeniyk niet, maar als men zegt. dat deze mensen misdaden tegen de mens heid hebben bedreven, dan zou dat wel de beste formulering zyn" De „oorlogsmisdadigers", die na de oorlog door de geallieerden in Neuren berg werden berecht, „waren de ware schuldigen aan de oorlog", zegt hy, „maar de mensen, naar wie zij zoeken, hebben de beestachtigheden in de con centratiekampen bedreven en andere wreedheden, waarvoor zy de oorlog als dekmantel gebruikten". Met weerzin Wolf zegt, dat hy slechts met weerzin prysgeld uitlooft voor de arrestatie van deze misdadigers, maar „de methode werkt uitstekend". De officier van Justitie wy'st er op, dat de jacht op de nazi-misdadigers niet zo vroeg is begonnen als velen wel schij nen te geloven. De eerste jaren na de oorlog werden in beslag genomen door processen, die door de geallieerde autoriteiten gevoerd werden. Toen de Duitsers deze verantwoorde- lykheid eindelyk konden overnemen, bleken heel veel waardevolle documen ten verdwenen te zyn, omdat ie geail- lieerden die uit het land hadden mee genomen. Wolf zegt, dat de geallieerden dr. Wer ner Heyde, een van Hitiers specialisten in het begaan van de z.g. „genademoor- den", in handen hebben gehad, maar hem moesten laten gaan wegens gebrek aan bewys. Heyde nam daarna een valse naam aan, maar werd verleden jaar toch gearresteerd. Thans wacht hy zyn berechting in de gevangenis af. Eindelijk vrucht Wolf ontkende, dat het proces-Eich- mann iets te maken had met de huidige golf van arrestaties. „De enige reden is, dat ons werk van jaren nu eindelyk vrucht begint te dragen". Wolf gebruikt niet graag de term „jacht op nazi's". eeEr zijn vele nazi's Automaat laat Elvis horen èn zien De grootste zegen van deze tyd, de Juke-box, zal worden geperfectioneerd. Bewonderaars van Elvis Presley en Cliff Richard zullen in de toekomst hun rock 'n roll-favorieten niet alleen kunnen horen maar ook zien, als zij een munt stuk in zo'n glinsterende automaat stop pen. De „Societa Internazionale "Fonovi- sione", kortweg de SIF genoemd, heeft heel trots bekend gemaakt, dat zy een muziekautomaat gecombineerd met een televisiescherm heeft uitgevonden. Een functionaris van de SIF deelde mee, dat de nieuwe vinding deze week over ge heel Italië is verspreid.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13