a. c. xp y web Kerkdiensten Leiden en omgeving Chroesjtsjow Koersverloop ter beurze getuigt van een goed waarderiiigsfundament BUISMAN Husqvarna en niet: Kroesjtsjef Nadelige revaluatie-gevolgen zullen wel niet zo groot zijn VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ZATERDAG 18 MAART 1961 Zondag 19 maart Lolden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. J. de Wit. (Openbare Ge loofsbelijdenis. H A.), 7 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, (ds. J. M. Ger ritsen, Wlchmond, bevestiging van de heer J A. Hoogervorst. tot predikant geestel verzorger krijgsmacht). (H.A.). Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. M. Otte- vanger (Openbare Geloofsbelijdenis). 10-3? u«r ds. J. Enkelaar. Sluipwijk, 7 uur dr. P. L. Schoonhelm en Schouten, voorganger Bapt. Gemeente. (Open Deur-dienst). Z uuLdr" p L- Schoonhelm Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N de Ruiter. Maranathakerk: 9 uur ds. W. G. Meile ring te Voorschoten (voor dr. Oppen- heimer 7 uur ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. P. Kloek. Aula Herv. ulo-school, Asserstraat: 10 uur dSA ïan der Brlnk te Den Haag. Aula School, Marnlxstraat: 10 uur ds A. W. Lazonder te Den Haag. TT Y,erL v,an VrlJz- Hervormden (Leidse Volkshuis: 10.30 uur dr. J. Hoftijzer. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. Wit te Nijmegen Diaconessenhuis: 10.30 prof. dr J N Bakhuizen van den Brink. Jeugdkerk. Aula Gymnasium: 10 uur de heer F Sachs. (Onderwerp „Durf te ver liezen Gerei Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. Iz Meijer, te Oegstgeest. 5 uur ds. Rothuizen Aula school. Timorstraat: 10 uur ds Rothuizen. 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Westerink, 5 uur dr. Dronkert. 7 uur dr. Westerink Maranathakerk: 10.30 uur ds. de Boer 5 uur ds. Iz. Meijer. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. de Boer Evang. Chr. Gemeenschap (Mlddelstegr. 3): 10 en 6 uur dhr Dlkkes; (maandag 8 J Kitste Cn mSt' dln8da8 8 uu«" dhr Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. S G v. d Haagen te Schiedam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema. «TG^rel^KeTrk- (Vrygem.): 10 en 5 uur ds. W G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus Rem. Gemeente: 10.30 uur prof. dr. L J. van Holk. Oud"Kath- Kerk Zoeterwoudseslngel 50: 9 45 uur Hoogmis: 5 uur vespers: (woens dag 9 uur H. Mis, donderdag 7.30 uur U1- densmeditatie). Kath Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10 30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr H Schouten jr.: dinsdag 8 uur bijbelbe spreking: vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssamen- komst: 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur verlossingssamenkomst Alle bijeenkomsten olv. brigadier J B Ruysink te Amsterdam. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. Boesenkool: Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. W. J. van Hoek: Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. L S. den Boer te Sassenheim. Alplien aan den Rl|n Herv. Gem. Julianastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Gebouw Jo nathan: 10 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. M. Hane maaijer; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A Breure, 6.30 uur ds. N. Kleermaker te Rotterdam: Oudshoornseweg:10 uur ds. G Cadée, 7 uur de heer Kalis te Boskoop; Martha-Stichting: 10.30 uur ds. D. J. Vos- sers te Leiden; Geref. Kerk Maranatha kerk Raadhuisstraat: 9.30 uur dr. N J. Hommes te Rotterdam-Hillegersberg, è.30 uur ds. K. H. Schuring; Salvatorlkerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring 6.30 uur ds. N. J. Hommes; Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom. 6.30 uur ds. W. v. d. Hout te Hazerswoude; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur kand. R. van Nus te Amersfoort; Chr. Geref. Kerk Jeruza- lemkerk Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. Van Man- dersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. G. Chr. Duinker te Hoogvliet; Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer L. de Graaf. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense: Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. van den Bosch. 6.30 uur ds. J. Enke laar te Sluipwijk: Nieuwerbrug: 6.30 uur ds, C. van den Bosch; Herv. Evang. 9 uur vie. C. M. van Ede te Zwolle, 7 uur ds. J. A Peters te Den Haag; Geref. Kerk: 9.30 en 2 uur Bevestiging en Intrede van ds. C. J. Tissink; Nieuwerbrug: 9.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam, 6.30 uur In trede van ds. C. J. Tissink; Geref. Kerk (VrUgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte; Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst. 7 uur dhr Jb Klein Haneveld. (Doopdlenst) Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. W. L. Helj- mans, Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Ver. van Vrijz. Herv.: 10 uur in Rem. Kerk da. C. de Jong; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegoni Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (Openb. Geloofsbelijdenis)5 uur ds. Chr. Eerhard; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers: Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw)de heer J. Hulsbosch te Sassenheim; Evang.- samenkomst 3 uur (Nutsgebouw)spr. ds. J. Starrenburg te Sluiskil; Maranatha- btjeenkomst woensdai Spr. de heer Karei Advertentie ALLEEN BIJ: MEERPOEL •«■Dl* ■INDI Alle soorten vrye-arm NAAIMACHINES v.a. f 398.—. Breestr. 171 - Tel. 24815 Gratis lessen bij U thuis of aan de zaak 6.30 uur ds. A. O. Kornet; Rem. Geref Gem.: 10.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Rlinsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. D. H. Gljsbers te Lelmulden. 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn Kljnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosllga; Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga. (Openb, Gel.), 5 u. ds. M. C. Groenewoud; meente: 9.30 en 3 uur leesdlensten; Prot. Bond: 10.30 uur geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur de heer L Schip per te Lelden; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Gezlns- zinsdlenst. NoordwiJkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur (jeugddienst) ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn. Noordwi)k-Blnnen Herv. Gem.: 10 uur prof. dr. H. Berkhof te Leiden, 7 uur (Jeugddienst), ds. Burgy te Den Haag; Geref. Kerk: 9.30 uur onbekend, 5 uur dr. D. K. Wlelenga te Wassenaar; (v. d. Bergh- stichtlng) 11 uur ds. F. Ferwerda; Ned. Prot. Bond (lokaal Lindenplein)10.30 u. ds. C. Brinkerink te Oostvoorne. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. N. J. Cupedo, 5 uur prof. dr. Rasker te Oegstgeest. 7 uur (Jeugddienst) ds. W. Hoekstra; (Sole Mlo)10 uur dhr. v. d. Ned- „Gedenk dan Uw Schepper in uw jongelingsjaren jeugddienst in de Hooglandse Kerk te Leiden. (Foto Will Eiselin) 10 en 5 uur ds. B. Bergh; Geref. Kerk Bouma. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callen- bach; Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Vis ser, 7 uur vie. S. Meyburg; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zw. Kerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. (Contactdlenst)Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds Kap- gers; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de wijgerkerk: 8.30 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. W. G. de Vries. Oude Wetering Herv. Gem.: 9 uur ds. A. M. Knottnerus. 2.30 uur ds. A. van Roon (jeugddienst); Geref. Kerk: 10.30 en Ger. Kerk Petrakerk: 9.30 u. ds. Bijleveld, 5 uur ds. Th. Ferwerda te Noord wijk aan Zee; Rapenburgkerk: 9.30 uur ds. Th. Fer werda, 5 uur ds. Post; Maranathakerk: 9.30 uur ds. Post, 5 uur ds. Bijleveld; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Scholte te Bodegraven; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Ter Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 u. ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 9 en 2 30 uur ds. Mulder te Amsterdam. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6.30 uur ds. J. W. van Petegem te Zaandam: Geref. Kerk: 10 uur ds Langeler. 5 uur ds. H. Valk; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 en 5 uur ds. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (in de Ger. kerk): 10.30 uur ds. W. G. Meijerlng. (H.D.); 7 uur ds. E Saraber (Bidstond voor het gewasi; Rijndijk: 10 uur vicaris Hamminga; Hulp en Heil: 10 uur ds. van Leusden te Leidschendam Kerkzaal Nleuw- Voordorp Jeugdkapel: 10 uur de heer Dijkman: Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. Modderaar; Geref. Kerk (Vrijgem 10 en }5 uur ds. H. Lindeboom te Kampen. Waddinween Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Cuperus, 6.30 uur ds. J. Kooien te Reeuwijk; Esdoornlaan: 9.30 uur kand. Brughem te Delft, 6.30 uur dr. J. R. Cu perus; Stationsstraat: 9.30 uur bevestiging lidmaten en 7 uur ds. Kalkman; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoelj; Rem. Geref. Gemeente: 10 uur da. mevr. van 't Hoff Vlsscher; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. P. G. de Vey Mesdagh, 7-8 uur d6. H. Beker. Kievletkerk: 9 uur Jeugdkerk. 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 9 uur Jeugdkerk. 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcampkerk: 10 en 5 uur dr. Vlijm te Voorburg; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos: Ned. Prot. Bond Lange Kerk- dam: 10.35 uur prof. dr. P. A. H. de Boer, te Lelden; N.PR./Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. J. zuur deeg; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evan gelisatie Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. J. Bakker te Giessendam. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw, 6.30 uur ds. J. H. van Heerden te Schevenlngen; Geref. Kerk: 9 30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, 6.30 uur d6. H. v. d. Berg. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Verwey; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. W. Genuit. 7 uur ds. A. P. Helner te Ter Aar. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. (Bidstond voor het ge was). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur (Bidstond voor het gewas en arbeid). 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. G. Vesseur te Rockanje; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. G. GUn- ther. t Wie de Nederlandse dag-, week- en maandbladen naslaat voor een juiste spelling van de naam van de Sovjetrussische premier, komt tot de ontdekking, dat er bijna geen twee gelijk zijn. Naast Kroesjtsjef treft men Chroesjtsjef aan en naast Kroesjef ook Chroesjtsjow. om nog maar te zwijgen van allerlei andere variaties met ,,K" of „Ch" aan het begin, „sj", ,.tsj" of ..sjtsj" in het midden en „ew", „ow", „ef" en „of" aan het eind. Wie aan die chaos voor zichzelf een eind wil maken en erin slaagt een nummer van de .Prawda" te kopen, komt overigens niet veel verder als hij geen enkele kennis van het Russisch heeft. De naam van de Russische premier komt namelijk weliswaar op bijna elke pagina van dat blad voor. maarin de letters van het Cyrillische alfabet en dus (mèt de voorletters N.S.) als volgt: r De eerste letter van de (achter)naam van de Sovjetrussische premier en par tijleider ziet er uit als onze ,.X". maar heeft met de klank „iks" niets te maken. De uitspraak is vrijwel gelijk aan onze „ch". En nu wordt ook de schrijfwijze „K" duidelijk, die men veelvuldig aan treft. Wat is namelijk het geval? In het Engels-Amerikaans kent men de klank van onze „ch" niet, zodat men die in de Engelssprekende landen, by gebrek aan beter, door „Kh" heeft vervangen. Ver volgens heeft men hier te lande, bij de vertaling van de persberichten van de Engelse en Amerikaanse nieuwsbureaus, de „K" laten staan en de „h" waar mee men geen raad wist zonder meer weggelaten. En zo komen vele Ne derlandse bladen dus via Londen en Washington-New Yoric aan de spel ling „K", terwjjl wij, Nederlanders, nota bene over een „vertaling" beschikken, die veel beter is dan de „K", name lijk de „Ch". Voor wie geen Russisch maar wel Grieks kent, is het bovenstaande niet moeilijk. De Cyrillische letter „X" aan het begin van de naam van de Russi sche premier vertoont namelijk overeen komst met de 22-ste van het Griekse af- fabet, de „ehi". En zo is het ook met de tweede letter van die Russische naam: naar het lijkt een „P", maar in werke lijkheid een „r". overeenkomende met de 17-de letter van het Griekse alfabet, de „ro". De derde letter zie nog steeds het hierboven geplaatste cliché wordt uit gesproken als „oe" en kan dus in het Nederlands zonder meer door dit dubbe le teken worden weergegeven. Met de vierde is het heel wat 4ag*wik- kelder: voor deze ene Russische letter hebben wij er niet minder dan vjjf no dig, namelijk „sjtej". Het is dus onjuist er een afkorting van te maken als „sj" of „tsj". Evenmin juist is „schtsch", 8 uur (Nutsgebouw) Hoekendijk te Doorn. 10 uur ds. J. Katwijk aan den Rl)n Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. P. Moeren hout te Katwijk aan Zee; Gymnastiek lokaal Narcisstraat: 10.30 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk. 5 uur ds. A. Langeler te Valken burg. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. A. B. Hagen (Openb. Belijdenis), 6 uur ds. D. Bouman. (Openb. Bel.); Oude Kerk: 10 uur ds. W. L. Tuk ker. (Openb. Bel.), 6 uur ds. Jac. de Vos: Kapel: 10 uur ds. J. W. van Barneveld te 's-Gravenhage. 5 uur ds. W. A. B. Hagen; Groen van Prinstererschool10 uur ds. F. Offerlnga; Aula: 10 uur ds. L. G. Pruijn te 's-Gravenhage; Zeehospitium: 6.45 uur ds. W. A. B. Hagen; Ger. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn (Openb. Bel.), 5 uur ds. F. Pijlman (Open. Bel.); Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst; Ger. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.30 uur ds. Lindeboom te Kampen en 3.30 uur ds. Brands te Oegstgeest. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. G. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. P. van Vliet te Soestdfjk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur de heer J. van den Hoek, 6.30 uur dr. J. P. Honnef; Kerkzaal: 9 uur ds. J. P. Honnef; Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk, 6.30 uur ds. C. Ch. Griffioen te Woerden; Kerkzaal (Zijlkwartier): 10.30 uur ds. J. C. Seegers, te Gouda. 5 uur ds. Dijk; Vrijz. Herv. (ge bouw Lindelaan 12a)10.30 uur ds. J. Vol- kert te Utrecht. Leimuiden Herv. Gem: 9.30 uur ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G Pettlnga, 7 uur ds. B. van Gelder te Haarlem. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Ge- Industrie zal maatregelen icel trotseren (Van onze financiële medewerker) Indien bijzondere maatregelen worden getroffen, die van invloed zijn op de economie van een land, zijn de reacties die men de eerste dagen verneemt meestal zeer uiteenlopend. Men heeft dit wederom kunnen ervaren toen onze regering de vorige week het besluit nam tot revaluatie van de gulden over te gaan. De eerste reacties uit het bedrijfsleven, en met name uit scheepvaartkringen, waren zonder meer pessimistisch. Een tyd van bezinning kan echter goed, doch ook verhelderend werken, temeer daar de consequenties van een dergelijke maatregel niet in een korte tyd zijn te overzien. Beziet men echter het koersverloop na een week, dan blijkt, dat een deflatoire maatregel, zoals men de revaluatie kan zien. in de meeste gevallen maar een zeer lichte druk op het koerspeil heeft uitgeoefend. Het ANP-CBS indexcijfer van de internationals is wel met een 15 punten gedaald tot 619.48, bij een hoogste stand van dit jaar op 633.94 (3 maart, de laatste dinsdag vóór de revaluatie), doch de revaluatie is hier niet alleen de oorzaak geweest van de vermindering. agioreserve dus belastingvrij tegen v.j. 14% in contanten. Tegen de ver wachting in verraste de Nederlandsche Dok en de Nederlandse Scheepsbouw Mij. de aandeelhouders met- een divi dend verhoging van 1%, n.l. 12% over het boekjaar 1960. Al met al krijgt men de Indruk dat het Nederlandse bedrijfsleven in het af gelopen jaar goed heeft gewerkt. Aandelen van het Philips-concern moesten vrijdag verleden week een ge voelige koersdaling ondergaan toen de cijfers over het vierde kwartaal be kend werden. Een toelichting bij deze cijfers ontbrak, zodat men uitsluitend kon afgaan op de verstrekte cijfers. Zo als uit het- commentaar van donderdag jj. is gebleken, behoeft men als beleg ger het vertrouwen in de ontwikkelings mogelijkheden van het Philips-concern zeker niet te verliezen. Dat men voor Hoogovens in beurskringen een divi dendverhoging verwachtte, leek ons wel wat te voorbarig. Men moest toch niet vergeten dat het aandelenkapitaal door de emissie, die plaats vond in april van het vorige jaar, met ruim f 51,5 miljoen vermeerderde tot by na f 129 min. Dit nieuw aangetrokken kapitaal was gerechtigd tot het volle dividend over het afgelopen boekjaar, dat inmiddels is vastgesteld op onveranderd 20 Met de dividenduitkering is dit jaar dus een extra winstuitkering van f 10.3 miljoen gemoeid. Verder heeft men vermoede lijk hiet willen inzien dat Hoogovens een investeringsprogramma van enkele honderden miljoenen guldens voor de boeg hebben. Deze investeringen tracht men voornamelijk door winstinhouding te financieren. Of dit echter helemaal mogelijk zal zijn, is voor ons echter een vraag. Wij zijn de mening toegedaan, dat Hoogovens, zij het niet dit jaar maar toch in de toekomst, nog wel met een emissie zullen moeten komen. Men is verder van Hoogovens een strak ke dividendpolitiek gewend, zodat wij over het onveranderde dividend dan ook moeilijk een teleurstelling kunnen uit spreken. In de lokale sector van de Amster damse beurs behoeft, al hebben zich dan ook heel wat mutaties voorgedaan, niet van een grillig koersverloop te wor den gesproken. Verscheidene fondsen noteren nog hoger dan op de dag voor de revaluatie. Bij de „uitschieters" van deze week hebben echter bijzondere fac toren een duit in het zakje gedaan. Een goede dividend verhoging, een gun stig verslag over het boekjaar 1960 met redelijke vooruitzichten voor het lo pende boekjaar, een uitbreiding van de produktiecapaciteit enz. speelden meest al wel een belangrijke rol. Een voorbeeld is bijvoorbeeld de Nederlandse papierindustrie. Eerst kwam de Nederlandse exportpapierfa briek met een goed resultaat over 1960 voor de dag. Grote uitbreidingsplan nen komen in 1961 tot uitvoering Di vidend 13% over het verdubbelde aan delenkapitaal tegen v.j. 12%. De papier fabriek Gelderland gaat over tot uit breiding van het kapitaal i.v.m. de ver vergroting van een deelneming. De Kon. Ned. Papierfabriek gaat het aandelen kapitaal met f 11.250.000,- verhogen tot f 30.000.000,- door uitgifte van nieuwe aandelen tegen de koers van 150%. Een goed boekjaar werd afgesloten en aan deelhouders ontvangen een onverander de uitkering van 14%. Maar het is niet alleen de papier sector, die van zich laat spreken, ook andere bedrijven doen gretig mee. Tho massen en Drijver Blikemballagefa- brieken moeten wegens sterke stijging van de omzetten voor conservenbussen overgaan tot uitbreiding van de pro- duktie-capaciteit. „Mosa" porselein- en tegelfabriek laat een prachtig resultaat over 1960 zien. Verder werden verschei dene dividenden deze week aangekon digd. Kwamen de meeste met een on veranderd percentage uit de bus, ook zyn er vennootschappen die aandeel houders van de betere resultaten door een forse dividendverhoging laten pro fiteren. Te noemen zijn o.a. Fumess Scheepvaart, die het dividend verhoogt van 25 op 30%. Aandeelhouders van de Hollandsche Beton krijgen 12%in De scheepvaartsector moest de eerste dagen na het bekend worden van de revaluatie met gevoelige koesverliezen genoegen nemen. Maar ook hier is de hemel weer wat opgeklaard, toen in de jaarvergadering van de Holland-Ameri ka Lijn werd medegedeeld, dat by ge lijkblijvende tarieven het verschil in de bruto-ontvangsten bij de scheepvaart- mijen geringer zal zijn dan het koers verschil in valuta ad. 4.76%. Tegenovre dc lagere ontvangsten staat daarente gen ook een daling van de exploita tiekosten in het buitenland (o.a. bun ker- en havenkosten), zodat dit enigs zins compenserend zal werken. Ook wat de vermogenspositie betreft van ondernemingen met deelnemingen in landen, die niet tot revaluatie zijn overgegaan, laat men zich niet pessi mistisch uit. In het algemeen hebben de Nederlandse ondernemingen de deel nemingen in het buitenland voorzichtig gewaardeerd en deden sommige bedrij ven dit uiterst voorzichtig. Dit bleek o.m. uit de mededelingen in de jaar vergadering van de H.A.L., doch ook de president-directeur van het Philips-con cern heeft zich deze week in gunstige zin hierover uitgelaten. Ook heeft onze Minister van Finan ciën in een deze week gehouden rede niet verheeld, dat het bedrijfsleven hier en daar door de revaluatiemaatregelen wordt getroffen. In grote trekken raam de hy bfj geiykblyvende prijzen, het verlies aan exportopbrengsten op rond 3%. Nogmaals wees de minister erop, dat met een aanpassing van lonen en prijzen over het doel heen geschoten zou zyn. Algemeen is men van mening dat indien de revaluatie niet zou zyn oodrgevoerd het zeker moet worden ge acht, dat in 1961 een prijsstyging in het binnenland van om en naby de 5% aan de orde zou zyn geweest. Voor de Nederlandse exportindustire zou een dergeiyke prijsverhoging dezelfde uit werking hebben gehad. Overigens is het duideiyk dat men een maatregel als de opwaardering van de gulden meer op langere tyd moet bezien. Uitzonderingen daargelaten, wil het ons voorkomen dat de Nederlandse industrie met inspanning van alle krach ten ook de genomen maatregelen weet te trotseren. Een lichte vermindering van de winst zal by de meeste ondernemingen niet direct aanleiding zou zyn om het divi dend te gaan verlagen. Het koersver loop ter beurze in haar totaliteit ge zien heeft de indruk dat de waarde ring der aandelen gegrondvest is op een (ook als 't poedirkofjie is) want dit is kennelijk uit het Duits over genomen. En „shtsh" is ontleend aan de Engelse spelling. Overigens zullen er maar weinig Nederlanders zyn, die de moeite nemen by het uitspreken van de naam van de Russische premier al deze vyf letters helemaal tot hun recht te laten komen. Zo zijn we dus gekomen tot en met „Chroesjtsj". Nu nog de laatste twee. De eerste wordt althans in dit geval als „jo" uitgesproken, waarbij aangete kend dient te worden, dat op deze let ter de klemtoon valt. En wat tenslotte de laatste letter betreft, deze kan het best worden weergegeven door een „w", zoals ook geschiedde door wijlen de Leidse hoogleraar prof. dr N. van Wyk in zyn korte geschrift over „De trans literatie van Russische eigennamen". Het resultaat van dit alles is dus de spelling „Chroesjtsjow" (by het uitspre ken met de klemtoon op de laatste let tergreep), waaraan ook het „Leidsch Dagblad" zich in het vervolg zal hou den. contanten en 2%% in aandelen uit de zeer fundamentele basis. JONGE ORAN OETANG GEOPEREERD (Van onze Rotterdamse correspondent) De drie jaar oude oran oetang Peek van de Rotterdamse Diergaarde Bly- dorp voelde zich al een tydje niet erg lekker. Er werd vermoed dat het een blindedarmontsteking was. Nadat de dierenarts J. C. Peters en een bacterio loog het dier hadden onderzocht .werd overleg gepleegd met de kinderchirurg D. Vervat. Het vermoeden bleek juist te zyn. Dokter Vervat heeft Peek in het Sophia Kinderziekenhuis geopereerd. De blindedarm is verwyderd en de patiënt maakt het nu uitstekend. Hy is direct na de operatie per auto naar dc dier gaarde teruggebracht. De oppassers om ringen hem met alle mogelyke zorgen, 's Nachts wordt by hem gewaakt. Hope- ïyk zal Peek nu weer spoedig „de oude" zijn! Sloepenwedstrijd voor zeevaart in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) De jaariykse nationale sloepenwed- wedstrïjden voor de acht in ons land gevestigde zeevaartscholen zullen op za terdag 6 mei as. voor de 14e achter eenvolgende maal in het verversings kanaal naby „Houtrust" in Den Haag worden gehouden. Bekerhoudster 1960 is de Kweekschool voor de Zeevaart uit Amsterdam. Voorts zullen de leden van de water skivereniging „De witte raaf", die haar domicilie heeft in 't nieuwe watersport recreatie-gebied aan de Brielse Maas, middags het waterskiën demonstre ren, waaronder zo mogelyk het schans springen. Leven in Het heelal Drie Amerikaanse geleerden zyn na een langdurig onderzoek van een me teoriet tot de conclusie gekomen dat zy sporen hebben gevonden van een vorm. van leven ergens in het heelal. Dr. Bartholomew Nagy en dr. Dou glas Henneddy van de Fordham Uni versiteit en dr. Warren Meinschein van de research afdeling van de Esso hebben dc meteoriet die 14 mei 1864 bij Og- gueil in Frankrijk neer viel, met behulp van infrarode en ultraviolette spectro- scopen en andere moderne apparaten onderzocht. Zy ontdekten organische sa menstellingen, met name Hydro-kool- stoffen, geiyk aan die welke in levende stof op aarde voorkomen. Reactor te Petten door atoombureau goedgekeurd (Van onze Weense correspondent) Op uitnodiging van de Nederlandse regering en in nauwe samenwerking met het internationale atoombureau te Wenen heeft een commissie van advies een onderzoek ingesteld naar de veilig heid van de atoomreactor in Petten, die binnekQrt in werking zal worden gesteld. De door het internationale atoombu reau aangezochte commissie van ad vies bestond uit de volgende atoomspe cialisten: Clifford K. Beek (Verenigde Sta ten). Joan A. L. Bourgoois (Frankryk), Viking O. Erikson (Noorwegen) en- George C. Laurence (Canada). In haar advies, toegezonden aan de Nederlandse regering, constateert ge noemde commissie „dat de atoomreac tor van Petten zonder enig gevaar voor de gezondheid of de veiligheid van de bevolking in werking kan worden ge steld." Bovendien beschikt de staf van de reactor over „de technische competen tie en bereidheid van oordeel, die nodig zyn omveilig met de reactor om te gaan." Een dergeiyk advies heeft een andere commissie in opdracht van het inter nationale atoombureau reeds uitgebracht over de Zwitserse proef-reactor „Diorit", bovendien heeft de Zuidslavische re gering een beroep gedaan op genoemd atoombureau inzake een advies over een reactor, die in Ljoebljana zal worden gebouwd. GRAFISCHE EXPORT OPNIEUW GESTEGEN Volgens de voorlopige cyfers van het Centraal Bureau voor de Statestiek is de Nederlandse grafische export in het af gelopen jaar opnieuw gestegen. Deze be liep een bedrag van ongeveer 123 mil joen gulden, een geringen toeneming ten opzichte van 1959. Dit heeft de heer H. van Herwerden directeur van het Grafisch Exportcen trum tydens een gistermiddag in Am sterdam gehouden byeenkomst medege deeld. Zoals gebruikelyk is by het bedrag van 123 miljoen gulden rekening gehou den met een percentage van 25% voor niet geregistreerde grafische exportpro- dukten. Voor de oorlog schommelde de grafische export van ons land tussen de vyf en zes miljoen gulden. Kerkelijk L even NED. HEKV. KEKK Beroepen te Kootwijkerbroek en te Loon op Zand L. Doppenberg te Hllsum (O Bedunkt voor Heusden (toez H J. de Ble te Alblasserdam voor Hulzen (N H (5de pred. pi.) I. Kok te Zegveld voor Middelburg (wykgem. 1) (toez) G. J. Riiks te Oosterland (Z.) Beroepen te Wierden (toez.) G Westland te Drlesum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Klaaswaal en voor Vlaar- dlngen A. Vergunst te Rotterdam-Centr. Tweetal te Genemulden W. C. Lamaln te Grand-Rapids (USA) en K de Gier te 's-Gravenhage. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt te Schevenlngen L. Gebraad te Sint Phlllpsland. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zandvoort P. J. O. dc Bruijne te Zaandam.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11