Zuid-Afrika handhaaft defensie- en economische banden met Londen Indonesië sloot zich bij het Sovjet-blok aan WEERBERICHT Slotzitting van de historische conferentie in Lancasterhouse Vijf leidende figuren van de Labour-partij uit de fractie gezet Russen bouwen projectielenbases RUSLAND bestelde reeds voor miljoenen guldens in Nederland STOFZUIGER (3ud leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 MAART 1961 No. 30307 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Maandag a.s. keert de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd naar zijn land terug. In verband met de gang van zaken op de Gemene best-conferentie in Londen heeft hij de voorgenomen bezoeken aan Bonn en Parijs afgezegd teneinde des te eerder in zijn land terug te zijn. Vandaag zouden de premiers van het Gemenebest voor het laatst in het Londense Lancasterhouse bijeenkomen voor d slotzitting van de histori sche conferentie, waarop premier Verwoerd besloot met zijn land het Gemenebest te verlaten. Gisteren heeft Koningin Elizabeth dr. Verwoerd in audiëntie ontvan gen. De Zuidafrikaanse eerste minister wilde de vorstin officieel in kennis stellen van het besluit zijn land per 31 mei uit het Gemenebest terug te trekken voordat hij gisteravond met haar zou aanzitten aan een banket, dat in Buckingham Palace aan de premiers van de Gemene best-landen werd aangeboden. Intussen is Zuid-Afrika voornemens tot het sterlingblok te blijven behoren. Er komen speciale regelingen voor handel en defensie. Dr. Verwoerd onderstreepte gisteren in een verkla ring, dat Zuid-Afrika een vriend van Engeland zal blijven. Op de beurs van Johannesburg deed zich gisteren een koersdaling van 15 a 20% voor, later gevolgd door een krachtig herstel. Ketterjacht geopend, zegt Welensky Premier Sir Roy Welensky van de Centraal-Afrikaanse Federatie verklaar de gisteren in Londen, dat Zuid-Afrika's uittreden uit het Gemenebest in feite betekent, dat „de ketterjacht geopend is". De meeste Gemenebest-premiers zijn het niet eens met de apartheidspolitiek, maar die politiek is een binnenlandse aangelegenheid en er ontstaat een zeer ernstige toestand als een land uit het Gemenebest treedt omdat andere leden zich in zijn binnenlandse aangelegen heden mengen, aldus Sir Roy Welensky, die van Pools-Joodse afkomst is. De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Edgar Whitehead, gaf als zijn mening te ken nen, dat Zuid-Afrika's uittreden het be gin van de ontbinding van het Gemene best is. Ik geloof, dat Australië wegens zijn politiek, gericht op het behoud van een blank Australië, het volgend jaar aan de beurt is en Engeland het jaar daarop. Sir de Villiers Graaf, de leider van de in oppositie zijnde „Verenigde Partij" van Zuid-Afrika, heeft gisteren tijdens de vergadering van het Zuidafrikaanse Lagerhuis voorgesteld de lopende debat ten te onderbreken „voor een kwestie van algemeen dringend belang, namelijk de slecht overwogen stap van de minis ter-president om Zuid-Afrika's aanvragei voor het voortgezet lidmaatschap als republiek van het Gemenebest in te trekken, als gevolg waarvan hij het ver trouwen heeft geschonken van de over- (Van onze Londense correspondent) Vyf leidende figuren van de linker vleugel van de Labourpartij, die een grote rol spelen in de actie voor een zijdig opgeven door Engeland van de kernwapens, zyn uit de socialistische lagerhuisfractie gezet. Een hunner is de bekende politicus Michael Foot, die vijf maanden geleden wijlen Aneurin Bevan opvolgde als afgevaardigde voor het kiesdistrict Ebbw Vale in Wales. Tot de geschorsten behoort ook Emrys Hughes, de grootste grappenmaker van het Britse parlement, schoonzoon van de Labour- pionier Keir Hardie, die de eerste socia list was die in het begin van deze eeuw het Lagerhuis betrad. De drie anderen zijn de bekende advocaat Sydney Silver man, voorzitter van de afzonderlijk ge organiseerde opstandige groep in de La bourpartij, welke zich tooit met de naam „overwinning voor het socialisme" (vic tory for socialism), William Baxter en S. O. Davies. De vjjf werden uit de fractie gewor pen, omdat zij de partijdiscipline over traden door woensdag als een symbolisch protestgebaar tegen de militaire begro ting te stemmen. Slot pag. 2 KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind, draaiend naar west tot noordwest. Over dag belangrijk lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 MAART Zon op: 6.49 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 7.50 uur; onder: 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.18 en 16.33 uur. Laagwater te 0.08 en 12.34 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's. weldigende meerderheid van alle volke ren van Zuid-Afrika, wier verlangen om in het Gemenebest te blijven, hem zeer goed bekend was, en bij hem aan te dringen zijn besluit nogmaals in over weging te nemen". De voorzitter van het Lagerhuis wees dit verzoek van de hand, met de mede deling dat er binnenkort gelegenheid zal zijn om deze aangelegenheid te bespre ken, als de debatten over de spoorweg begroting worden hervat. Op een vraag van Sir de Villiers of hij over een der aspecten van zijn voorstel mocht spreken, antwoordde de voorzitter geen discussie te kunnen toestaan. Met een bleek gelaat en de stem van een grafredenaar legde premier Macmil- lan gisteravond in het Lagerhuis een verklaring af over Zuid-Afrika. Het was duidelijk dat hjj emotioneel was getrof fen door de dramatische gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Men kon het hem aanzien, dat hjj diep bedroefd was. Hij zag er vermoeid uit, niet te verwon deren gezien zijn zware taak als confe rentievoorzitter, die vergeefs getracht heeft het Gemenebest er ongehavend doorheen te halen. Maar Macmillan toonde zich geenszins een verslagen man. Hij sprak de hoop uit, dat Zuid-Amerika in de toekomst opnieuw zijn rol zal spelen in het Gemenebest. Gaitskell, de leider van de oppositie sprak in dezelfde geest. Kwestie Zuidwest-Afrika Óe Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren een resolutie aangenomen, die leden van de V.N. „die bijzonder nauwe betrekkingen en aanhoudend contact met de regering van Zuid-Afrika onderhouden" verzoekt hun invloed bij Zuid-Afrika aan te wenden om dit land ertoe te brengen zijn politiek in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika te wijzf gen. Met bezorgdheid wordt geconstateerd, dat Zuid-Afrika geweigerd heeft verte genwoordigers van een groep landen, die van de V.N. opdracht hadden gekregen de toestand in Zuidwest-Afrika te be studeren, toe te laten. De resolutie werd met 74 tegen nul stemmen bij negen onthoudingen goed gekeurd. Tot de onthouders behoorden Australië, Frankrijk en Engeland. De Sovjet-Russische afgevaardigde stemde voor, maar achtte de resolutie onvol doende. Volgens hem dient het mandaat onmiddellijk te worden beëindigd en het bestuur overgedragen aan een commis sie van onafhankelijke Afrikaanse staten. Zuidwest-Afrika zou op zijn laatst in 1962 geheel onafhankelijk moeten wor den. Weer mijnongeluk in Japan26 doden Een ongeluk in een Japanse mijn heeft gisteren aan 26 mensen het leven gekost. Tengevolge van het uitbreken van een brand in de compressorkamer van de Otsoedjimyn bij Katsoeki in zuid-Japan geraakten twee mijnwerkers en 24 leden van een reddingsploeg op 915 meter diepte van de buitenwereld afgesneden. De hoop dat deze mensen nog zouden kunnen worden gered, werd spoedig opgegeven; 26 mijnwerkers die zich in de omgeving van de plaats van het ongeluk bevonden, konden zich in veiligheid stellen. Op 9 maart j.l. kwamen bij een soort gelijk ongeluk in de Kamikijomijn in zuid-Japan 71 mijnwerkers om het le ven. Dit was het ergste mijnongeluk in Japan sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Volgens Italiaans persbureau: Volgens het Italiaanse persagentschap Continentale, dat zich specia liseert in het geven van nieuws over communistische landen en door gaans goed geïnformeerd blijkt te zijn, zijn de Russen werkelijk van plan projectielenbases in Indonesië aan te leggen. Een Russische militaire missie, aldus Continentale, die onder leiding staat van Y. K. Federof door de „Prawda" beschreven als een geograaf en metereoloog is onlangs uit Djakarta in Moskou terug gekeerd met zes Indonesische „atoomdeskundigen", die in de Sovjet- Unie een gespecialiseerde opleiding zullen ontvangen. Het was ook Federofs taak een begin te maken met het program van mili taire bijstand aan Indonesië, zoals was overeengekomen bij de besprekingen in december j.l. te Moskou tussen de In donesische minister van Defensie, gene taal Abdoel Haris Nasoetion en Rus sische regerings-functionarissen, die er op 'gericht zijn Indonesië te helpen Ned. Nieuw-Guinea in bezit te krijgen. Optreden tegen anti-communisme Volgens het persbureau moet Indo nesië in ruil daarvoor de Sovjet-Unie Vliegtuigbotsing in VS: twee doden Bjj Pompano Beach, in de Ameri kaanse staat Florida, zjjn twee vliegtui gen tegen elkaar gebotst. Twee mensen kwamen om het leven. Beide toestellen waren toervliegtuigen. Zij kwamen op een hoogte van 25 me ter boven een klein vliegveld met elkaar in botsing. De twee verongelukte perso nen zaten in een van de twee vliegtui gen. In het andere toestel, dat onge deerd bleef, zaten dertien mensen die ongedeerd bleven. steunen bij verscheidene belangrijke as pecten van de Russische buitenlandse politiek zoals Kroesjtsjefs plannen de VN te reorganiseren en Antoine Gizenga te erkennen als de premier van Kongo. Continentale bericht voorts dat de Indonesische regering moet optreden te gen anti-communistische bladen, alle communistische en pro-communistische partijen en organisatie legaliseren en alle bewegingen van „buitenlandse oor sprong" verbieden, tot aan de padvin dersbeweging toe., die haar oorsprong in Engeland vond. (De padvinderij is inmiddels gelijk gemeld reeds door Soekarno ont bonden. Red. L.D.) Het persbureau constateert dat door deze overeenkomst met Rusland Indo nesië heeft afgedaan met het „neutra lisme" en zich thans daadwerkelijk bjj het Sovjet-blok heeft aangesloten. Presidentswisseling bij Philips Woensdag 5 april zullen ir. P. F. S. Otten, de scheidende president, en ir. F. J. Philips, de nieuwe president, reci piëren in de jubileumhal te Eindhoven. Zoals bekend geschiedt de presidents wisseling in het Philipsconcern officieel tijdens de algemene aandeelhoudersver gadering op 29 maart. Rusland heeft voor miljoenen aan orders in Nederland geplaatst. Dit is het resultaat van de besprekingen die de Nederlandse handelsmissie onlangs in de Sovjet-Unie de grootste ooit in Rus land heeft gevoerd. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, P. K. Ponomarenko, verklaarde in een onder houd op de Utrechtse jaarbeurs, dat een reeds geplaatste order voor consumptie- en kapitaalgoederen van rond 17 miljoen gulden slechts een onderdeel is van de totale order, die binnenkort gerealiseerd zal worden. Over de aard van de artikelen, die Nederland aan Rusland levert wil de heer Ponomarenko zich niet uitlaten. „De produkten", zo zei de Russische ambassadeur, „zijn mij uiteraard bekend, maar ik weet niet of het correct is, wanneer ik mij hierover uitlaat". De Russische deelneming aan de Utrechtse Jaarbeurs is volgens de am bassadeur van zeer grote betekenis voor een beter economisch contact tussen zijn land en Nederland. Hij vertelde in tal rijke landen jaarbeurzen bezocht te heb ben, waarvan er verscheidene echter meer op kermissen en op circussen geleken dan op een manifestatie, waar zaken werden gedaan. De Jaarbeurs in Utrecht, zo zei hij, onderscheidt zich van andere beurzen door haar strikt zake lijk karakter. Men wordt niet gehinderd door een kakafonie van circus- en ker misachtige geluiden, maar men kan er in een goede sfeer zaken doen. De Russen, aldus ambassadeur Ponomaren ko, hebben op de Utrechtse Jaarbeurs reeds goede contacten gelegd. Volgend jaar zullen ze weer deelnemen. De Cubaanse diplomatieke missie, die ontslag heeft genomen uit pro~ test tegen de politiek van Fidel Castro, is gisteren in het Ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen door staatssecretaris dr. H. R. van Flouten. Ambassadeur I. Fiterre werd bij het verlaten van het Minis terie omringd-door journalisten, die trachtten commentaren op zijn be sluit te vernemen. In de zaak van de winkeldiefstallen, waarbij o.a. enige leden van het „Neder lands Ballet" betrokken zijn, heeft de Haagse politie nog een arrestatie verricht. Het betreft een 17-jarige bediende op de grote vaart, die ervan wordt verdacht en kele malen samen met andere Jongelui winkeldiefstallen te hebben gepleegd en gestolen goederen te hebben aangenomen. Op de Amsterdamse postzegelmarkt is een 88-Jarlge man een insteekboek met postzegels ter waarde van naar schatting f1000 ontstolen. Gromiko vraagt om spoetlbesprekiiig van Kongolese kwestie De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, heeft gisteren officieel gevraagd, dat de Algemene Ver gadering „voor het einde van deze week" de toestand in Kongo bespreekt. In een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Ier Bo- land, verklaarde de minister, dat de toestand in Kongo gestadig slechter wordt als gevolg van de agressie tegen dat land. Resoluties van de Veiligheids raad werden genegeerd en er werden pogingen gedaan om Kongo te „ver brokkelen". Daarom was het volgens de Russische delegatie noodzakelijk onver wijld het debat over de Kongolese kwes tie te hervatten. JOHAN DE HEER OVERLEDEN Evangelist in Woord Zang en Muziek Op 94-jarige leeftijd is gistermiddag in Driebergen overleden de bekende evangelist Johannes de Heer, redacteur van „Het Zoeklicht" en leider van de „Maranatha-beweging". Hij werd op 23 mei 1866 te Rotter dam geboren. Van jongsaf had hij een voorliefde voor de muziek. Hij groeide op in Rotterdam en trad in 1879 als jongste bediende in dienst van een muziekhandel, waar de grond werd ge legd voor zijn verdere loopbaan. Door het overlijden van een dochtertje in 1895 kwam er een keerpunt in zijn leven: hij kwam in contact met twee gods dienstige kringen „De zevende dagsad- ventisten" en ,,De Jeruei-kring". In 1898 begon de heer De Heer een orgelhandel. Hij is de samensteller van een zang en muziekbundel, die op vele samen komsten en in vele huisgezinnen zeer bekend is. In 1905, op 39-jarige leeftijd, is de evangelisatie-arbeid van de heer De Heer begonnen. In 1919 verscneen het eerste nummer van „Het Zoeklicnt", een blad, gewijd aan „Het onderzoek der schriften en de tekenen der tijden". Ook de Nederlandse tent-zending en de Haagse stadsevan gelisatie waren arbeidsterreinen van de thans overledene. In 1910 ondernam hij een reis naar Palestina. Op 4 april 1924 hield de heer De Heer zijn eerste geestelijke radio toespraak voor de „Hilversumse Draad loze Omroep", (HDO), over het onder werp „Hoe wij door de draadloze de geestelijke dingen verstaan". Deze uit zending is de aanloop geweest van de oprichting van een christelijke radio vereniging, de „Christelijke vereniging voor draadloze telefonie", en de oprich ting van de NCRV op 15 november van dat jaar. De heer De Heer was lid van het hoofdbestuur van de NCRV; 155 maal heeft de heer De Heer meegewerkt aan de radio door morgenwijdingen, evangelisatie-uurtjes, maranatha-confe- rentie-toespraken en liederenuurtjes. Voorts zijn er ruim vijftig grammo foonplaten met zang en toespraken en ruim zestig boeken, brochures en trac- taten van zijn hand verschenen. Dinsdag zal in de Grote Kerk in Drie bergen de rouwdienst worden gehouden, waarin ds. W. Glashouwer, herv. predi kant ter plaatse zal voorgaan. Daarna volgt de ter aardebestelling op de nieuwe algemene begraafplaats in Driebergen. Eind maart zal in Bennebroek de Linnaeushof worden geopend. Zelfs de jeugd helpt een handje mee om het park zo goed verzorgd als maar mogelijk is aan het publiek te kun nen tonen. Nieuwe koers van de VS in „koloniale" aangelegenheden (Van onze Amerikaanse correspondent) In het V.N.-milieu is Amerika's aan zien bij de Afro-Aziaten de laatste dagen zeer gestegen. Hiervoor bestaan twee redenen: woensdag stemde Amerika samen met de Sovjet-Unie voor een resolutie in de Veiligheidsraad, waarin een onderzoek werd gevraagd naar de onlusten in Portugees Angola. Aan die rellen van de vorige maand zouden ras senkwesties ten grondslag hebben gele gen. De resolutie werd verworpen, doch in kringen van de Verenigde Naties trok het zeer de aandacht dat Amerika zich had afgescheiden van Engeland, Frank rijk en Turkije, die zich van stemming onthielden. De NAVO-bondgenoten kun nen, nu Kennedy aan het bewind is gekomen, in koloniale aangelegenheden niet automatisch rekenen op samenwer king met Amerika. Gisteren bleek dit opnieuw, nu in de Assemblee. Terwijl vele „koloniale mo gendheden" zich van stemming onthiel den, stemde Amerika met de overgrote meerderheid mee voor een resolutie waarin Zuid-Afrika op de vingers werd getikt vanwege zijn gedrag ten aanzien van Zuidwest-Afrika. Intussen heeft een woordvoerder van het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken zijn „spüt" uitgesproken over het feit, dat de Verenigde Staten „met de Sovjet-Unie" voor de resolu tie hebben gestemd die een onderzoek naar de toestanden in Angola beoogden. „De Amerikaanse houding heeft bijzon der grote bezorgdheid voor de toekomst gewekt", aldus de regering in Lissabon. VOOR EEN GOEDE IEMCO N.V. - Nieuwe Rijn 32 Uit Het Leidsch Dagblad van 17 maart 1861: Heden Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur, is het rijtuig van Dr. L. S. van Praag in de Middelstegracht aan de Groene- steegbrug, achteruit in het water gereden. De geachte geneesheer is gelukkig gered door den heer Jacob van Leeuwen, ruimer, zoo dat Z. Ed. met de schrik er is afgekomen, terwijl ook het paard en de vigilante zonder let sel uit de gracht is gehaald.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1