Uitkering-ineens 10.- per maand) gepleit voor afzwaaiende militairen Venkcdk Geschilpunten blijven in de kwestie-Laos Kamer vraagt ook meer huizen voor militair beroepspersoneel KOEK Minister Luns weer terug in ons land Verdere, zij liet langzamere groei van het Philipsconcern ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 maart 1961 Vierde blad no. 30306 Gezamenlijke motie in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Katholieken, socialisten en christelijk-historischen hebben gisteren in Tweede Kamer gezamenlijk een motie ingediend, waarin de regering Lrdt uitgenodigd met ingang van het volgend jaar aan elke dienst ige, die soldij geniet, na het volbrengen van zijn eerste diensttijd, bedrag-ineens uit te keren en wel voor elke maand diensttijd tien en. De uitkering is voornamelijk bedoeld voor de aanschaffing van jer kleding. [oewel minister Visser de motie ontraadde, is het zeker, dat er van- Idag een meerderheid voor is. )1 de motie wordt uitgevoerd, is dan nog de vraag, want de minister it het beter eerst de praktijk af te wachten van de pas verbeterde ling voor noodgevallen. meerderheid van de Kamer had er echter bezwaar tegen, dat de taande regeling gepaard gaat met een vrij diepgaand onderzoek naar [gezinsomstandigheden. Dat acht men uit de tijd. tosten voor kleding mgeveer 9 miljoen 'taatssecretaris Calmeijer ver- rde, dat de regering er volko- van overtuigd is, dat het voor bepaald deel van de dienstplich- n noodzakelijk is hen te helpen weer in burgerkleding te en. In voorgaande jaren is die wat krap geweest. Daarom is subsidie aan Stamil (Steun Militairen) aanmerkelijk ver- jd tot ruim 500.000 gulden per Het bestuur van Stamil meen- iat men dan op onbekrompen e tegemoet zou kunnen komen ie noden, terwijl een gezins- trzoek achterwege zou kunnen ien. Dat is schriftelijk vastge- iHen aan iedere afzwaaiende tair een uitkering ineens zou ien gegeven van 200 gulden, dat een niet verantwoord ge- k zijn van de rijksgelden. Er in totaal ongeveer een negen oen gulden per jaar nodig zijn. woordvoerders van de KVP en de de heren Van Vliet en Blom, iden, dat aan een onderzoek toch te ontkomen zal zijn en de CH-af- ardigde, de heer Kikkert, zei, dat niet gaat om het bedrag, maar om ysteem van bedeling, dat niet meer in deze tijd. Daarom dienden zij nenlij k een motie in voor een uit- g ineens aan alle afzwaaiende mi- en. VVD-er, de heer Couzy, meende, er aan een algemene regeling geen efte is, als iedereen een uitkering krijgen die hij nodig heeft. De AR- dvoerder, de heer Kieft, wen- foorlopig de praktijk van de ver fde bestaande regeling af te wach- en de communistische spreker, de Bakker, zag in de motie alleen een reclamestunt, want als men elijk verbetering nodig acht, zei hij, mu men die niet moeten verlangen ingang van het volgend jaar, maar in dit jaar. inmiddag zou over de motie worden eind. Woningvoorziening ina algemene instemming is betuigd een motie, waarin de minister van nsie wordt uitgenodigd in overleg te M met zijn ambtgenoot van Volks- resting, teneinde op korte termijn iregelen getroffen te krijgen, waar- wordt gewaarborgd, dat van het In&bouwprogramma 1961 en naar ledigheid een redeljjk deel ter be- iking komt voor de huisvesting van militaire beroepspersoneel. uister Visser verklaarde tegen deze egeen bezwaar te hebben en staats- Itaris Calmeijer zei met de minister 'olie doordrongen te zijn van de zaak van 'n betere woningvoorzie- voor militairen. De minister van huisvesting is echter van mening, iet niet in zijn beleid past een af kijk contingent woningen toe te nn aan militairen. afgelopen jaren zijn 40.000 wo ed speciaal ter beschikking gesteld militairen, maar er is steeds behoef- in nieuwe woningen omdat gepen- «rde militairen in die woningen ge lest blij ven en bij overplaatsing van nilitair de woning niet altijd weer «schikking komt van een militair, communistische woordvoerder, de Bakker, voelde er niets voor wo- ter beschikking te stellen van siren ten koste van woningzoekende srs. tover deze motie zou vandaag wor- ïestemd. aantal aanmeldingen voor be- mllitair na verhoging van de sala- >i ls niet teleurstellend, deelde secretaris Calmeijer mee, maar de is te kort om al enige conclusie tonen trekken over een mogelijke [hing van de diensttijd. Van een wring van de salarissen kan men °P korte termijn verbetering ver- ten. Dat moet eerst doorwerken. Weer Humanisme bestaande geestelijke verzorging "eger is in overeenstemming met overwegend christelijk patroon van 'olk, eister Visser zei gisteren in de fle Kamer echter op het stand- te staan, ook de geestelijke bij- van het Humanistisch Verbond wten subsidiëren, indien hy daar liet in strijd komt met de ver- terdelijkheid van de ouders en de fte aan humanistische geestelijke Pig een omvang heeft die het mogelijk maakt de gewenste tegel te treffen. De minister was bet eens met de woordvoerders van Jd-A. en de P.S.P., de heren Blom bokhorst, dat het Humanisme in nlgsmacht zou worden achterge- ,»Op grond van de vrijheid van toten, vrjjheid van geweten en "to van godsdienst, moet er gelyk recht zijn", zei hij „Ouders kunnen daarom voor hun dienstplichtige min derjarige kinderen humanistische bij stand verlangen. Meerderjarige mili tairen kunnen dat zelf verlangen". Nim mer is de minister echter gebleken, dat er een behoefte aan humanistische geestelijke verzorging bestaat, waaraan niet wordt voldaan. Hij heeft het Hu manistisch Verbond namen gevraagd van dienstplichtigen, voor wie de gewen ste geestelijke verzorging ontbreekt, maar hij heeft die namen niet gekre gen. Indien er eohter behoefte 'is aan humanistische verzorging kan men die dat er behoefte aan heeft is daarvoor krijgen. Het aantal dienstplichtigen, niet doorslaggevend maar wel van be lang als men praktisch iets wil doen. De minister was echter bereid het sub sidie aan de humanistische vormings centra aan te passen aan de gebleken onevenredigheid ten opzichte van an dere vormingscentra, waarvoor het sub sidie zal worden verhoogd. Geen verhoging Voor de militaire tehuizen wilde mi nister Visser geen hoger subsidie toe zeggen, omdat het pas is verhoogd. Sub sidie wordt verleend aan 59 protestants christelijke militaire tehuizen, 56 rooms katholieke en vier humanistische. Op het gebied van de sociale voor zieningen staat Nederland bepaald voor- Advertentie net(urn™#.- op in de rij van de bondgenoten. In vergelijking met voor de oorlog is er veel verbeterd. In de militaire dienst zijn 160.000 werknemers, voor wie de regering moet optreden als een goede werkgeefster. Minister Visser had niet de indruk dat er aan het georgani seerd overleg veel ontbreekt, want maandelijks wordt een bespreking ge voerd met de bonden. In antwoord op de kritiek uit de Ka mer op de experimenten bij de artille rie inrichtingen met het AR-10-geweer met plastic kolf, bevestigde minister Visser, dat het geweer niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Er zal worden uitgekeken naar een ander ge weer, maar een beslissing daaromtrent is nog niet gevallen. De minister ver wacht, dat de artillerie-inrichtingen binnenkort een aanzienlijke order zul len krijgen voor een pistoolmitrailleur, die in licentie zal worden vervaardigd. Hij stelde de benoeming in uitzicht van een technisch president-directeur van de artillerie-inrichtingen en voorts was hij bereid de samenstelling onder de loep te nemen van de raad van be stuur, die toezicht houdt op de activi teiten van de Hembrug. Gevaar ontploffing „Barbara" geweken Het scheepvaartverkeer nabij Krefeld- Urdingen, waar op 4 maart het kust vaartuig „Barbara" met een lading van 420 ton carbid na een aanvaring is ge zonken, is gisteren in beide richtingen hersteld. Deskundigen menen, dat het gevaar voor een ontploffing thans ge weken is. Van de lading carbid is ongeveer de helft gelost. Men hoopt dat het schip in de loop van de volgende week zal kunnen worden geborgen. Aan de voor bereidingen hiervoor wordt ook door Ne derlandse duikers gewerkt. Negen nazi's staan in Riga terecht Vier voormalige officieren van het Duitse leger en vijf soldaten van een straf bat tel jon der nazi's staan op het ogenblik in Riga, de hoofdstad van Let land, terecht wegens oorlogsmisdaden in de Sovjet-Unie, aldus meldt Tass. Volgens de tenlastelegging hadden zij deelgenomen aan verscheidene expedi ties waarbij honderden mensen werden doodgeschoten en gehele dorpen plat gebrand. Een aantal was medeplichtig aan de moord op 3.000 joden in een stadje. Zelfbeschikking virnlt sterke weerklank (Van onze Amsterdamse correspondent) Zichtbaar vermoeid, maar „niet ontevreden", is minister Luns gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zyn driedaags bezoek aan Londen, waar hij een aantal top-figuren van het Britse Gemenebest heeft gesproken over de Europese en Verre- Oostelijke problemen, de laatste mede gezien in het licht van de laatste maatregel van Soekarno de „ongehoorde stap", zoals de minister zei om de laatste betrekkingen met Nederland te verbreken. „De Britse regering wacht op het antwoord van vragen, die zij aan de Indone sische regering heeft gesteld naar aanleiding van Soekarao's maatregel. De verdere ontwikkeling hangt voor een belangrijk deel van dat antwoord af", aldus de minister, „het is heel nuttig geweest om met de diverse minister-presidenten over Nieuw-Guinea te kunnen spreken. Over geruchten dat er voorstellen zijn gedaan met betrekking tot een beheer- schap over Nieuw-Guinea door de V.N. of door India, Maiakka en Australië zei minister Luns: „Geen van de ge sprekspartners in Londen heeft mij een dergelijk voorstel gedaan". De Britse regering ziet het zelfbe schikkingsrecht van de bevolking als een primaire zaak, trouwens, het algemene principe van de zelfbeschikking heeft bij de westelijke, maar stellig ook bij vele Aziatische landen, sterke weerklank gevonden", aldus minister Luns. Over de rol die India mogelijk zou kunnen spe len bij de bevordering van de zelfbe schikking wilde de minister zich niet uitlaten. „Ik wil dat aan de toekomst overlaten". Minister Luns zal in de ministerscon ferentie morgenmiddag uitvoerig verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Lon den. „Ik kan wel zeggen dat Nederland open staat voor de mogelijkheden die spanningen kunnen verminderen en die de zelfbeschikking bonafide en snel kun nen bevorderen". Minister Luns bevestigde het bericht, dat de Britse ambassade te Djakarta thans geen enkele bemoeienis meer heeft met de visumverlening aan spijtoptan ten. Hij meende echter dat er spoedig andere kanalen voor spijtoptanten zul len worden gecreëerd. „Dit aspect, even als de positie van de Nederlanders in Indonesië, heeft de Nederlandse regering diepgaand besproken. Naast de diploma tieke en politieke kant neemt het hu manitaire een zeer grote plaats in". OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE badhanddoek BIJ Bad/o" F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Tweede gesprek met de afgezette premier beantwoordde niet aan de verwachtingen De tweede ontmoeting tussen vertegenwoordigers van de rechtse regering van Laos en de voorma lige neutralistische premier Prins Soevanna Phoema, die naar Pnom Penh is uitgeweken, heeft niet be antwoord aan de verwachtingen welke uit het onderhoud tussen de Prins en generaal Phoemi Nosavan waren ontstaan, zo heeft de leider van de regeringsdelegatie, Sanani- Het interieur van de Oude Kerk te Delft, waarvan de restauratie, die twaalf jaar in beslag heeft ge nomen, thans vrijwel voltooid is. Het werk stond onder leiding van de architect Herman van der Kloot Meyburg. Op 21 april zal de kerk weer in gebruik worden genomen kone, gisteren in Pnom Penh ver klaard. Naar verluidt wil de regering in Vientiane eerst een „neutrale commis sie" bijeenroepen, die een oplossing voor de problemen van het land moet voorbereiden. Prins Soevanna Phoema zou met dit plan willen instemmen, mits tegelijkertijd een internationale conferentie over Laos wordt gehouden en tevens vertegenwoordigers van de verschillende richtingen in Laos met elkaar van gedachten gaan wisselen. De prins zou de kwestie willen voor leggen aan de koning van Laos, opdat deze een initiatief kan nemen om uit de moeilijkheden te komen. Prins Soevanna Phoema gaat een buitenlandse reis van twee maanden maken. Hij heeft zich gisteren naar Hongkong begeven. Bijgevolg kan hij voorlopig geen nieuwe pogingen doen om tussen de regering van Prins Boen Oem en de communistische Pathet- Lao-beweging te bemiddelen. Zijn eer ste poging is, zoals gemeld, door de communisten van de hand gewezen. Prins Soevanna Phoema zei bij aan komst in Hongkong dat de enige op lossing van het geschil in Laos de bij eenroeping zou zijn van een conferen tie van veertien landen, zoals voorge steld door het Cambodjaanse staats hoofd, Prins Norodom Sihanoek. Deze conferentie zou de negen landen om vatten die deelnamen aan de conferen tie van Genève in 1954, Birma en Thai land (buurlanden van Laos) en Cana da, Polen en India, de drie leden van de commissie voor toezicht op de wa penstilstand die door de conferentie van Genève in het leven werd geroepen. De prins zei eerder in Pnomh Penh dat de delegatie van de rechtse rege ring van Laos in principe had inge stemd met het houden van een inter nationale conferentie. Hij zal onder meer Parijs, Londen, New Delhi en Moskou bezoeken. Militaire toestand ernstig Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, noemde de militaire toe stand in Laos ernstig, hoewel hy van» mening was dat de eigenlijke gevech ten zich in een betrekkelijk klein ge bied afspelen. De rechtse strijdkrachten en eenhe den van de Pathet Lao hebben dins dagavond gevechten geleverd op onge veer twintig km van Vientiane. In be trouwbare kringen in deze stad schat men dat een zeshonderd opstandelingen zich binnen een straal van veertig km van Vientiane bevinden. EVA heeft overeenstemming met FINLAND bereikt De EVA (de „Zeven) van de Europese vrijhandels associatie en Finland hebben overeenstemming bereikt over de tekst van een overeenkomst. De tekst van de overeenkomst moet nog door de leden- landen van de EVA worden geratifi ceerd en zal vervolgens ter goedkeuring aan het Finse parlement worden voor gelegd. De overeenkomst voorziet in een gelei delijke afschaffing van douanerechten en kwantitatieve invoerbeperkingen in overeenstemming met de tijdtabel van de EVAconventie. Voorts zijn de overige voorzieningen van de EVA-conventie op commercieel en economisch gebied in de overeenkomst aanvaard, aldus de ver klaring. Fiat-assemblage te Amsterdam wordt dit jaar stopgezet (Van onze Amsterdamse correspondent) Het assemblagebedrfjf voor Fiat-auto- mobielen te Amsterdam zal in de loop van dit jaar worden opgeheven. De fa briek, die wordt geleid door de directie van J. Leonard Lang's Automobielbe drijven N.V., heeft op het ogenblik een produktie van 30 auto's uitsluitend het type Fiat 1100 per week. De directie acht de assemblage niet interessant meer, nu de prijsverschil len tussen geïmporteerde auto's en ge- importeerde auto's-in-onderdelen door door de invoering van de E.E.G. steeds geringer worden. In de fabriek, die is gevestigd op het industrieterrein Amstel, werken 50 60 mensen. De directie verwacht, dat de meesten kunnen worden ondergebracht in andere afdelingen van het bedrijf, Noorse ministers bijeen De ministers van Buitenlandse Za ken van Denemarken, Noorwegen, Fin land, IJsland en Zweden zijn dinsdag en gisteren in Stockholm in conferen tie bijeengeweest. In een na afloop van de conferentie uitgegeven communiqué wordt het stand punt van de noordse landen ten aan zien van het ontwapeningsvraagstuk, de Kongolese kwestie en de mogelijkheid van een diplomatieke samenwerking tus sen de vijf landen uiteengezet. Over ontwapening wordt in het com muniqué gezegd dat de ministers uiting hebben gegeven aan hun hoop dat de grote mogendheden alle mogelijkheden zullen onderzoeken tot hervatting van de onderhandelingen over deze kwestie, hetzij in de groep van de tien, hetzij door middel van elke andere geschikte organisatie. dat om. auto's Importeert. De firma Lang heeft in totaal 350 mensen in dienst. Nieuwe aandelen-emissie in het jaar '62 (Van onze financiële medewerker) Uit het koersverloop van de aandelen Philips sedert vrijdagavond, toen de cijfers over het vierde kwartaal van dit wereldconcern bekend werden, valt te constateren, dat de ontwikkeling in het vierde kwartaal in beurskringen enige teleurstelling heeft gewekt. Reeds dinsdag, hoewel het officiële verslag over het boekjaar 1960 nog niet was gepubliceerd, kwam men al tot andere gedachten en in de avond- handel van die dag werden de aandelen dan ook weer boven de 1200% verhandeld. Uit het thans verschenen verslag en de toelichting daarop is duidelijk komen vast te staan, dat de groei van het concern zich voortzet, zij het enigszins in een minder snel tempo dan in voorgaande jaren. De stijging van de omzetten van de verschillende bedrijfsafdelingen was in het afgelopen jaar in het geheel niet teleurstellend en over de toekomst zjjn de verwachtingen vrij optimistisch. Het bestuur verwacht dan ook dat de omzet van het concern in het boekjaar 1961 boven de 5 miljard zal uitkomen. De winstmarge in het vierde kwartaal van 1960 was maar weinig lager dan in het voorgaande kwartaal, n.l. 8.3 tegen 8.4%. Voor geheel 1960 komt het winstpercentage uit op 8.3% tegen 8.4% in 1959. Gezien de stijgende tendens aer on kosten zowel voortvloeiende uit loons verhogingen als verhoging van andere bedrijfskosten mag het resultaat als zeer bevredigend worden aangeduid. Indien men let op de vertraagde economische ontwikkeling in Engeland en met name ook de VS., waar toch belangrijke af zetgebieden voor het Philipsconcern zijn gelegen, mag het accres van de omzet ten eveneens bevredigend worden ge noemd. Uit de winstcijfers en de toege paste winstverdeling blijkt dat het con cern best met een procentje meer divi dend voor de dag had kunnen komen. Van de nettowinst over 1960 wordt slechts 35 uitgekeerd. In de beide voorafgaande jaren was dit percentage resp. 38 en 42 Het bestuur is deze mening ook wel toegedaan, maar zij wil nu eenmaal niet te hard van stapel lopen. Temeer daar het uitstaand kapi taal door de agiobonus van 5 met ruim 39 miljoen stijgt tot f. 690.506.000 aan gewone aandelen. Bovendien staan, zoals bekend, nog f. 144.000.000 aan cumulatief preferent winstdelende aan delen uit. De primaire liquiditeit van het concern is onveranderd hoog, name lijk 643 miljoen. Dit wordt nodig ge acht in verband met het vrij omvang rijke investeringsprogramma. Verwacht wordt dat de neto investeringen in 1961 iets hoger zullen zijn dan het af gelopen boekjaar, namelijk rond f. 450 miljoen. Het bestuur heeft duidelijk te ken nen gegeven, dat de aandeelhouders in 1961 op een kapitaalsuitbreiding nog niet mogen rekenen. Ons inziens mag men verwachten dat de groei van het concern ontegenzeggelijk voortgang zal inden. Het wil ons dan ook voorkomen dat in 1962 een emisie van aandelen of van converteerbare obligaties niet tot de on mogelijkheden zal behoren. Dit temeer daar door het aantrekken van vreemde middelen op lange termijn de verhou ding tussen eigen en vreemd vermogen er nier fraaier op wordt. Het bestuur noemt het verhoudings- cijfer niet ongunstig, mede in vergelij king met andere grote buitenlandse con cerns op elektrotechnisch gebied. Toch zijn wij van mening dat het bestuur in de toekomst zal moeten streven naar een iets gunstiger verhouding. Wat de revaluatie van de gulden betreft zal men bij Philips ook met nadelige gevolgen rekening moeten houden. Deze zullen ech ter niet zo omvangrijk zijn. U't dien hoofde hoeft men dus met een dividend verlaging zeker geen rekening te houden. De verminderde waarde van de buiten landse belangen in landen die niet tot revaluatie zyn overgegaan, zal in be langrijke mate gecompenseerd worden door de reeds zeer conservatieve waar dering van onze activa, hetgeen dus betekent dat de revaluatie ten opzichte van de vermogenspositie alleen maar eni ge verschuiving in de herwaarderings reserve ten gevolge zal hebben. VRIJE ZATERDAG HEILIG (Van onze Haagse correspondent) Sedert het begin van dit jaar is btf .Philips" Gloeilampen Febrieken hier te lande de vrije zaterdag ingevoerd. Op de vraag naar de ervaringen met de ze dag heeft de vice-president van het concern, ir. F. J. Philips, geantwoord dat het personeel deze dag als een „grootgoed" beschouwt. Zo is bijv. ge bleken dat men in het geval het afmaken van een opdracht zulks bijv. vereist liever door de week 's avonds overwerkt, dan hiervoor 's zaterdags naar de fabriek komt. Aan de zaterdag derhalve wil men niet laten tornen en wil men vry zijn", aldus de heer Phi lips.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7