Als de stad nog slaapt begint de melkbezorger KARIG MET KAAS ROOM BOTER VOLLEDIGER DAN ELK VAST VOEDINGSMIDDEL Van 250 rallyrijders kozen 40 foute weg ZWAAR WERK MET VAAK VREEMDE KLUSJES Vertrouwensman van klanten die hij soms nooit ziet mee MELK om de KALK- 't lekkerste puur natuur De MELKweg een lange weg Het kostte veel strafpunten (Van een speciale verslaggever) De „tour de melk" van de melkbezorger begint al heel vroeg, op een uur, dat vele stadsbewoners nog een flink deel van hun nachtrust te goed hebben. Het verkeer heeft nog geen bezit genomen van de stad. Slechts een eenzame fietser haast zich van of naar huis. Na in de fabriek een voorraad melk, yoghurt en andere melkprodukten gehaald te hebben, trekt de melkbezorger met zijn motorbakfiets „zijn" wijk in. In deze vroege ochtenduren merk je - eigenlijk het meest, dat het melkbezorgen ook een kwestie yx 1 is van groot vertrouwen tussen cliënt en bezorger. Want JL/Cl&l S 1 '8 morgens is nog niet iedereen zover dat hij of zij voor de melk naar de deur komt. Vaak laat men daarom de deur open. t\AAR gaat hij, JJ i an 's morgens kwart voor vijf af in n eer en wind zonder ochtendhu meur, uw melkbe zorger: een man die men vertrou wen kan. Een verslaggever is een dagje met een melk bezorger mee op pad geweest. Hij heeft, gezien en gehoord hoe de klant en bezorger tegenover elkaar staan. Hij heeft vooral gezien hoeveel vertrouwen men in een bezorger stelt. Zijn relaas treft U hiernevens aan. Dr. Spock t boek over babyverzorging en kinderopvoeding in tientallen talen is vertaald, zegt over melk: melk bevat vrijwel alle voedings bestanddelen: eiwitten, vetten, suikers, mineralen. Waarschijnlijk krijgen kinderen in een evenwichtig samengesteld dieet. waaraan de melk ontbreekt, wel genoeg van de meeste van die be standdelen. Maar wat hen dan ont breekt is kalk. Melk is het enige voedsel dat veel kalk bevat en daarom moet een kind gemiddeld per dag een hoeveelheid melk krijgen, die overeenkomt met drie bekers. Daarachter staat wel een pannetje of er ligt een briefje waarop de Klant zfjn (zuivel)-wensen heeft genoteerd. Bijna geruisloos, zonder woorden, gaat de bezorger dan te werk. Soms ligt er geld bij voor de afrekening, i.'.et alleen dubbeltjes en kwartjes, maar ook tientjes. De melkbezorger rekent af en legt het wisselgeld op de trede van de trap, of het tafeltje in de hal. Hier opent hij een deur met zijn eigen loper, daar via een raampje, dat de klant voor hem open laat. Een onbegrensd vertrouwen spreekt uit al deze dingen. Het zoontje van een van de eerste klanten verschijnt opgewekt aan de deur, een grote pet op het hoofd. „Twee liter, melkboer", roept hij vrolijk. .Een ander jongetje doet op blote voeten open. Een dame. die wat moeilijk ter been is, komt niet naar beneden, voor haar komt de melkboer wel een trapje naar boven. De vrouw geeft hem meteen geld mee voor een half litertje voor haar man. Hij werkt als monteur m een garage. Daar komt de melkboer direct toch langs. Hij zal het wel onthouden. Hoe weet de melkboer wat zijn klanten nodig hebben? Het gemak kelijkst is dat bij klanten, die elke dag hetzelfde willen hebben. Dan is het gewoon een kwestie van ont houden. Sommigen werken met brie6es op de trappen of aan de deur. Voor de eerste groep, die hij hoogstens een keer in de week spreekt, schrijft hij pas thuis op wat ze die dag hebben afgenomen. (Advertentie) Een tramconducteur bijvoorbeeld doet alleen zijn bestelling volgens een speciale visuele methode. Wan neer hij een flesje van een halve liter nodig heeft steekt hij voor het raam zijn duim omhoog. De melk boer kent de betekenis van ,,de duim omhoog" en daarom kan de conducteur zijn halve liter mee nemen voor de lunch. Hoe denkt de melkbezorger over zijn klanten? „Onze" bezorger ver telde dat hij vaak prettige dingen van zijn klanten had ondervonden. „Toen ik vorig jaar wekenlang ziek was, en een collega van mij de wijk tijdelijk overnam, heb ik via hem verschillende malen goede wensen voor beterschap gekregen. Dat be wijst toch dat je de mensen niet helemaal onverschillig bent. (Adveilentfe) Karweitjes Zo krUg ik wel eens het verzoek om een kind te helpen oversteken, een kit kolen te schappen of een paar brieven op de bus te gooien. Zulke karweitjes knap je toch even op. als men er geen misbruik van maakt. Met trappen lopen is dat ook zo. Voor iemand, die pas zwaar ziek is geweest, een operatie heeft gehad of invalide is, ga ik graag een trapje op. In een gesprekje-aan-de-deur merk je gauw welke moeilijkheden er zijn." j g&Sil® in ruimte en tijd KOEMELK werd reeds duizen den Jaren vóór onze Jaartel ling gewaardeerd als uit muntende bron van gezondheid en kraeht. Dit is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat alle soorten van melk van nature geheel compleet zijn en daardoor aan te merken als volwaardige „levensmiddelen", vol maakt voor een gezonde groei, ar beidskracht en als weerstand tegen ziekten. Tevens is de melk rijk aan allerlei stoffen die „broodnodig" zijn voor het verkrijgen van een gave huid, jtevige botten, sterke spieren, tan den en kiezen. Dus vrijwel „alles in één" Elke liter melk bevat niet min der dan 33 gram volwaardige el- witten. 30 gram melkvet en 46 gram melksuiker. Bovendien nog praktisch als voedingszouten en vitamines. Vroeger werd dit voedsel zeer vaak „zo van de koe" geconsumeerd. Het is begrijpelijk dat dit gezien vanuit een oogpunt van hygiëne niet aanbevelenswaardig is. In ons land is dat tegenwoordig niet meer nodig en ook niet wenselijk. De met veel vakmanschap verkregen comsump- tiemelk is dan ook als een grote vooruitgang te beschouwen. Een andere tegenstelling tot vroe ger is het verheugende feit dat velen voldoende melk drinken, maar helaas wordt deze goede gewoonte ook door velen verwaarloosd. Drie kwart kan, per dag per man, is een goed gemiddelde voor het gezin. Laat de kleuters in totaal twee grote bekers drinken. De school gaande jeugd en volwassenen twee en een half tot drie bekers. Aan staande moeders hebben aanzienlijk meer nodig. AHet klaar Als hl) thuis komt is hl) nog niet klaar. .\a een late lunch wacht „onze" man nog het werk in zUn winkel. Hier assisteert hU zUn vrouw bU de verkoop, 's Avonds staan ze belden vaak van allerlei in te pakken, zodat ook de win kel de volgende dag w eer vlot kan draaien. HU gaat woog naar bed, maar om 4.45 uur loopt de wekker weer af. het sein voor een nieuwe „tour de melk". GOEDE PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSE KAAS Kitty Jansen's programma's voor Duitse T.V. hebben zeer veel succes Kaasexport bereikte in 1960 record j-\E bekende Nederlandse actrice IJ Kitty Jansen is in Duitsland snel populair geworden. Alleen als u de Duitsers naar Frdulein Jansen vraagt, dan zullen maar weini- nigen haar kennen, wie ze daaren tegen met Antje te boord komt, loopt een goede kans op herkenning. Kitty Jansen is namelijk Antje - voor vele Duitsers een zeer Neder landse naam - in een serie commer ciële Duitse televisie-uitzendingen over onze kaas. Deze uitzendingen zijn door de Duitse afdeling van het Nederlandse Zuivelbureau opgezet. Antje geeft recepten en adviezen aan huisvrouwen over Nederlandse kaas en ze krijgt al een stroom van brieven. RUna 109.000 ton Nederlandse kaas werd er liet vorig Jaar uit gevoerd. In 1959 werd voor het eerst In de geschiedenis van de Nederlandse kaasexport de 100.000 ton overschreden: de uitvoer was toen 105.000 ton. Nu dit record dus geslagen is. ver stevigde Nederland zijn eerste plaats in de rij van kaas exporterende landen. Ook de uitvoer van onze kaas naar Westr-Duitsland bereikte het afgelopen jaar een hoogtepunt: bijna 50.000 ton, aanmerkelijk meer dan vorige jaren. Het betekent, dat de Duitse kaasimport in 1960 voor de helft uit Nederland kwam. Het betekent óók, dat onze uitvoer naar Duitsland, vergeleken bij 1950, met niet minder dan 34.747 ton is toege nomen. Van de uitvoer namen de landen van de E.E.G.. de Europese Econo mische Gemeenschap, ruim zeven tig procent voor hun rekening. Daarin komt, zoals gezegd, Duits land als het eerste land, onmiddel lijk gevolgd door de B.L.E.U., de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie met 23.000 ton. Het Verenigd Koninkrijk neemt de derde plaats in met 9.000 ton. ANTJE (Kitty) Jansen heeft er kaas van gegeten Foto Godfried de Groot Indien men het geheel van onze kaasuitvoer overziet, stemt het aan deel. dat Duitsland daarin heeft, tot grote tevredenheid. Niettemin zullen de exporteurs niet proberen dit eUfer te conso lideren, maar te verhogen. Men streeft naar verdubbeling. Dit is geen slag ln de lucht; het kan bereikt worden Indien de kaas- consumptie in Wcst-Dultsland even hoog wordt als die in de om ringende landen, wat op verdub beling neerkomt. In West-Duits- land was de gemiddelde kaascon- sumptie per hoofd van de be volking per jaar ln 1960 slechts 4.79 kg; in Frankrijk, Noorwegen en Italië bedraagt het 8 kg en ln ons land 7.5 kg. De Duitsers kunnen dus best wat meer kaas eten! (Advertentie) HOE ongclooflUk het ook klinkt: van de 350 automobilisten, die In bar slecht weer on langs aan de RAC-RAI-rally deel namen, accepteerden veertig de liun aangeboden borrel. Veer tig van de 250: zestien procent. Toch was het geen fout van de or ganisatoren: wie „ja" zei op de vraag of hl) een alcoholische versna pering wilde, kreeg een glaasje water mèt een flink aantal straf punten. Deze „borrel-post" bij deK.N.S M. in Amsterdam was een van de val strikken, die de ontwerpers van het rally-tracé voor de deelnemers had den opgesteld. De bestuurders en andere inzit tenden van de rallywagens kregen na deze post ook door twee mei9jes van het Nederlands Zuivelbureau een warme beker chocolade aange boden. Het weer was - wy zeiden het al - slecht, de chocolademelk goed en de meisjes aardig: niemand sloeg dat af. Niet iedereen, die in Utrecht, Hil versum, Gouda of Leiden startte, wist zonder ongelukken de finish aan het Europaplein te Amsterdam te bereiken. De heer J. Ettema was wellicht de onfortuinlijkste rijder. Een steen versplinterde zijn voorruit, maar het NZB troostte hem met een mand zuivelprodukten. Men kan hieruit concluderen, dat men er zich van bewust Is, met melk veilig te rUden. Waarom is het goed royaal te zijn met kaas? Omdat kaas zo gezond is en behalve volop eiwitten en vet ook voe dingszouten (als kalk en fosfor) en vitaminen bevat! Maar niet daarom alleen! Want met zorg gekozen kaas is bovenal lekker. Dan pas proeft U kaas, dan ontdekt U hoe dubbel heerlijk kaas kan zijn! En... prettig voor U, mevrouw... er zijn zoveel kaassoorten en -smaken dat U iedereen aan tafel te vreden stelt! Gezond eten en niet meer uitgeven dan nodig is Kaas helpt daarbij krachtig Er is een kaas voor iedere smaakjonge zachte, pittige belegen, oude pikante, fijne gekruide.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20