Zeer zware straffen geëist tegen bezitters van verdovende middelen Eerste nieuwe aspect in zaak van Berkelse arts Internationaal beruchte Amerikaan gepakt bij een routine-onderzoek Last van zenuwen? Psychiatrisch rapport behandeld Tal verloor eerste partij Met een enkel woord Conferentie over de Kongolese kwestie Agenda Üa Is DONDERDAG 16 MAART 1961 Haschischtabletten en heroïne De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. W. K. baron van Dedem heeft gistermiddag tegen een 31'jarige verkoper uit New York, die door de Amerikaanse F.B.I. wordt gezocht wegens handel in verdovende middelen, wegens het in bezit hebben van een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen de maximum straf van vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Een 29-jarige Tunesiër uit Lion, die zich voor hetzelfde feit moest verantwoorden, hoorde twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Beiden werden in november in Amsterdam gearresteerd. Het bleek een goede vangst te zijn, want niet alleen kreeg de politie aan wijzingen, dat zij met de arrestatie van de Amerikaan een internationaal bekende smokkelaar had gearresteerd, bovendien maakte zij kennis met twee verdovende middelen, die nog niet eerder in Amsterdam waren gesignaleerd. Tevoren nog niet in Amsterdam De Tunesië had 86 blokjes haschisch (kamvtabletten uit de hars van hennep bereid). De Amerikaan had o.m. dertien gram heroïne in zijn bezit het ge vaarlijkste verdovende middel dat men kent ,dat voldoende is om te voor zien in de helft van de voor wetenschap pelijk gebruik in heel Engeland nood zakelijke jaarlijkse hoeveelheid. Uit de behandeling van belde zaken bleek, dat de Amerikaan een jaar lang onder een valse naam door Europa heeft rondge zworven, nadat hy in mei 1959 uit Ame rika was verdwenen, waar hü was ge arresteerd onder verdenking van mari- huanasmokkel en onder borgstelling was vrijgelaten. Uit het onderzoek van Interpol en de politie uit diverse landen is o.m. geble ken. dat deze Amerikaan ln Scandi navië bekend was als handelaar in ver dovende middelen. Hij leefde onder de naam van de broer van een Amerikaan se vriend, die ln 1959 zelfmoord pleeg de. De Amerikaan en de Tunesiër ont kenden als handelaar te zUn opgetreden. De in hun bezit zijnde hoeveelheid ver dovende middelen zou slechts bestemd zyn geweest voor persoonlijk gebruik. Vrij houden „We moeten Amsterdam vry houden van dit gevaarlijke spul, dat drie maal krachtiger is dan marihuana en dus ook drie maal meer schade kan aan brengen" zei officier van Justitie mr. Baron van Dedem in zijn requisitoir tegen de Tunesiër, die de vooral in Noord-Afika bekende haschischtablet ten in Amsterdam introduceerde. Uit het oogpunt van de algemene preven tie vorderde hij daarom tegen hem twee jaar gevangenisstraf. Ten aanzien van de Amerikaan vroeg hij de maximum straf, omdat hy het gevaariykste verdovende middel he roïne in zyn bezit had. .Hoewel de Amsterdamse politie nog niet eerder he roine in beslag nam, bestaan er toch helaas vermoedens dat heroïne meer in Amsterdam wordt gebruikt", zei mr. Van Dedem, die bij de bepaling van de strafmaat in dit geval rekening hield met de omstandigheid dat de jus titie met alle middelen moet voorko men, dat Amsterdam een centrum wordt van handelaren in verdovende midde len. „We hebben al genoeg kleintjes, maar als we nu ook nog de handelaren krijgen, is het hek van de dam". Grote belangstelling Er bestond voor de behandeling van beide zaken, vooral van de zyde van de pers en politie, grote belangstelling. De volle rechtzaal luisterde vooral met gespannen aandacht naar hetgeen de Amsterdamse hoogleraar in de bioche mie, toxicoolgie en farmacie prof. dr. J. Kok (rector-magnificus van de uni versiteit van Amsterdam,) als getuige- deskundige verklaarde over de schade lijke invloed van allerlei verdovende middelen. Zyn oordeel over het gebruik van mahiuana was mild. „Ook bU blijvend gebruik heeft marihuana geen ernstige schade voor lichaam en geest tot ge volg", zei prof. Kok, die dit opwekken de middel („Men voelt zich opgewekter, krachtiger, lacherig en praterig, omdat alle remmen weg vallen, waardoor men tevens elk gevoel voor tyd en afstand verliest") wel een gevaar beschouwde voor jongeren. „Het besturen van een auto onder invloed van marihuana is veel gevaarlijker dan wanneer iemand onder invloed van alcohol verkeert" zei prof. Kok. Gewoonte Hoewel het gebruik van marihuana tot gewoontevorming leidt, achtte prof. Kok het toch mogeiyk er zonder na delige gevolgen mee te stoppen. Gevaar lijk achtte prof. Kok marihuana voor al, omdat het gebruik ervan tot versla ving aan sterkere en gevaarlyker mid delen kan leiden. „Verslaafden beschou wen marihunarokers als beginnelingen" zei prof. Kok, die vooral het snuiven van heroine uitermate gevaarlijk vond. Hetzelfde geldt t.a.v. de haschisch, die eveneens de misdadigheid in de hand werkt. Prof. Kok merkte voorts op, dat de helft van het aantal verpleegden in een krankzinnigengesticht in Egypte uit gebruikers van haschisch bestaat. ,HU onthouding van het gebruik van coca- ine, heroine en haschisch kunnen ern stige psychische storingen optreden" zei prof. Kok, waaraan hij toevoegde dat het gebruik ervan een potentiëel gevaar is. vooral voor jonge mensen. Het ge vaariykste element van alle verdoven de middelen achtte prof. Kok de om standigheid, dat de gebruiker zyn norm besef en alle remmen verliest, zodat wellicht in de persooniykheidsstructuur aanwezige criminele verborgenheden on geremd tot ontwikkeling kunnen ko men. Niet geweten De Tunesiër verdedigde zich met de opmerking, dat hy niet wist, dat het kauwen op haschischtabletten in Neder land verboden is. „In myn geboorteland gebruikt iedereen deze tableten en ook in Frankrijk zei de politie er niets van". Het was slechts zijn bedoeling geweest, zo zei hy, een Nederlandse vriend te laten „meegenieten". Zyn raadsman mr. P. J. Willems, vroeg de rechtbank begrip te hebben voor het standpunt van zyn cliënt, die zich niet schuldig voelt volgens de Tunesische rechtsprin cipes. De Amerikaan werd gearresteerd by een routine-onderzoek in een Amster dams hotelletje. Het bleek een goede vangst te zyn. De justitie van San Francisco zoekt hem wegends handel in heroïne en marihuana. Zyn uitleverings verzoek ligt al in Nederland en de jeug- de, blonde Amerikaan wordt volgens de officier van justitie by terugkomst in Amerika bedreigd met een gevangenis straf van 20 jaar. „Ik heb nooit verdovende middelen verkocht", ontkende deze zoon van een Californische arts, die zyp studie En gelse letterkunde en journalistiek me dio 1959 moest beëindigen in verband met zyn arrestatie. Het was allemaal voor eigen gebruik bestemd. Hy be weerde een Jaar lang in Europa te heb ben kunnen leven en rondtrekken van zyn „Amerikaanse spaarcentjes". Daarvan waren nog 3800 gulden over by zyn arrestatie plus een auto. De officier van justitie recapituleer de nog eens het uitermate moeilyk po litieonderzoek, waarby politiekorpsen van diverse landen nauw samenwerken ten. Pas toen aan de hand van de door de FBI verstrekte vingerafdrukken het vermoeden werd bevestigd, dat men met een internationale handelaar te doen had, kon het politieonderzoek worden afgerond. Mr. Van Dedem was ervan overtuigd, dat de Amerikaan de verdo vende middelen in Tanger kocht en over heel Europa distribueerde. Over veertien dagen zal biyken of de recht bank dat inderdaad bewezen acht. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Voor Leeuwarder rechtbank (Van onze correspondent) Wederom bood de vry kille Leeuwar der rechtszaal het beeld van een zaak, waarbij de verdachte terecht staat voor een zwaar delict. Een vry volle publieke tribune, maar vooral een overvolle pers tribune. Centrum van dit alles; de rechtbank en de verdachte. Een kleine, wat rossige man (44), die er opvallend goed uitzag en nu al sinds 1954 als de wegens moord veroordeelde „Berkelse arts" in de Leeuwarder strafgevangenis verbluft. De Leeuwarder rechtbank hervatte vandaag het onderzoek in de zaak-O., waarin O. terecht staat, beschuldigd van gifmoord op zyn mede-gevangene Arie Lodder, opzichter Rykswaterstaat ter standplaats Gouda, die eveneens in de Leeuwarder strafgevangenis verbleef wegens gifmoord op zyn vroüw. De rechtbank begon met de behande ling van deze zaak op 2 mei van het vo rige jaar en bij interlocutair vonnis van 16 mei beval de rechtbank, dat de zaak zou moeten worden teruggegeven in han den van de rechter-commissaris ten einde een psychiatrisch rapport op de geestesgesteldheid van O. af te wachten. Dit psychiatrisch rapport had de rechtbank noodzakelyk geacht om na te gaan of de geestelyke gesteldheid van verdachte, waaronder begrepen zyn in- telleotuele begaafdheid en de mate van zyn overwicht op anderen voor en ty- dens het tydstip vgn de dood van Arie Lodder zodanig jouden zyn dat hem een graad van toerekeningsvatbaarheid kon worden toegekend voor het ten laste ge legde feit. Het psychiatrisch rapport zou voor Wereldkampioen Michail Tal heeft de eerste party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, die gis teren in Moskou werd afgebroken (men zie ook de sportpagina) in een voor hem ongunstige stelling, zonder verder te spelen gewonnen gegeven. Botwinnik leidt nu met 10. wat betreft de verklaringen van de des kundigen, die zich met de samenstelling ervan hebben beziggehouden, met geslo ten deuren worden behandeld. Wél deelde de president van de Leeu warder rechtbank, mr. H. J. van Maa- nen, in het kort de inhoud van dit rap port mede. Daarbij vertelde hu en dit is het eerste nieuwe aspect in de zaak O. dat tot grote verwondering van de rechtbank in dit rapport voor de eerste keer ter sprake komt het feit, dat O. zyn vrouw zou hebben betrapt op het begaan van een daad (een flagrant delict), die zou duiden op een verhouding met een ander. Dit feit is voordien nog nooit in geen enkele behandeling van de zaak ter sprake gekomen, en dit is dus het eerste resultaat dat uit het psychiatri sche rapport zou voortvloeien. Hoe zich dit heeft toegedragen zal achter gesloten deuren worden behan deld, als dan zullen degenen, die aan de totstandkoming van dit rapport hebben meegewerkt, nl. prof. dr. mr. P. H. A. Baan hoogleraar in de psychiatrie aan de Groninger Universiteit, prof. dr. G. T. Kempe, hoogleraar in de criminologie aan de Utrechtse Universiteit, drs. P. E. Boeke, van de afdeling klinische psy chiatrie te Groningen en W. K. van Dyk, chef de kliniek van de afdeling psychia trie te Groningen antwoord geven. NOG GEEN ERNSTIGE GEBEURTENISSEN OP KOMST De Australische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, sir. Garfield Barwick heeft gisteren in het Australische parlement verklaard, dat zyn regering „op dit ogenblik nog niet gelooft, dat de verbreking van alle be trekkingen tussen Indonesië en Neder land, een aanwijzing is voor op handen zynde ernstige gebeurtenissen". Hij zei voorts, dat zelfs in tyd van oorlog tussen de landen bepaalde diplo matieke kanalen open biyven en voegde er aan toe, dat Australië teleurgesteld was over deze ontwikkeling tussen twee landen, die beide bevriend zyn met Australië. BINNENLAND Op dinsdagmiddag 28 maart zal op het voormalige landgoed Rijnhulzen bh Jutphaaa het nieuwe laboratorium van het F.O.M.-lnstituut voor plasmafysica ln ge bruik worden gesteld. In de veestallen op het stations- emplacement in Leeuwarden is gister middag de eerste zending rundvee over gedragen bestemd voor vluchtelingen- boeren in het Griekse dorp Vigla. Het geld voor dit vee is bijeengebracht door de christelijke boeren en tuinders in Neder land. Het initiatief is uitgegaan van de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. Medio april zal te Hollandla arri veren de heer Rob Janssens. piloot van Aero Contractors in Nederland, die door Aero Contractors ter beschikking van de missie-luchtvaart is gesteld. De heer Rob Janssens, die 24 Jaar oud is, en afkomstig uit Amstelveen, behaalde ln mei 1957 zijn militair brevet, waarna hy na korte tyd straaljagers vloog. In 1959 vertrok hij naar Libië en Nigeria waar hy voor Aero Con tractors lichte eenmotorlge vliegtuigen vloog. - De Hilversumse recherche heeft vier Jongemannen aangehouden, die er van worden verdacht ln het Gooi maar spe ciaal ln Hilversum verschillende in braken te hebben gepleegd. Het zijn een 18-Jarlge rywlelstaller. een 22-Jarlge ma chinebankwerker, een 19-Jarlge classifi ceerder en een 18-Jarlge automonteur, al len woonachtig ln Amsterdam. Ondanks het toenemende tekort aan landarbeiders heeft de Hollandsche Maat- schappy van Landbouw voor de Paasvee- tentoonstelling op 21 maart ln Rotterdam een aantal Inzendingen gekregen, dat on- ?eveer geiyk is aan dat van vorig Jaar ca. 100). BUITENLAND Een Amerikaan heeft 26$ uur ln een luchtdicht afgesloten tank doorge bracht. Hy leefde op de zuurstof, waarin algen de door hem uitgeademde stikstof omzetten. De proef is genomen met het oog op de rulmtevluchten. De Cubaanse politie heeft negentien personeelsleden gearresteerd van twee gro te genationaliseerde warenhuizen ln Ha vanna, waarin dinsdagavond branden zijn uitgebroken. De branden braken geiyk- tijdlg uit. De autoriteiten nemen aan dat het sabotagedaden waren. By deze bran den werden zestien mensen, waarby zeven brandweerlieden, gewond. By een brand in een huis by Excel sior Springs in de Amerikaanse staat Mis souri zyn zeven kinderen tussen de 19 maanden en 11 Jaar om het leven ge komen. De ouders waren naar Excelsior Springs gegaan en hadden de kinderen onder de hoede van hun oudste zoon achtergelaten. Volgens een bericht van het Joego slavische persbureau Tanjoeg heeft de Franse Marine het Joegoslavische vracht schip „Srbya" in de Middellandse Zee aangehouden en. nadat 31 Franse mari niers onder commando van een officier aan boord waren gekomen, opdracht ge geven op te stomen naar Oran. Tanjoeg meldde dat het Franse oorlogsschip op ongeveer 75 kilometer ten noorden van de Algerijnse kust, ln de internationale wate ren. het vuur opende op de „SbriJa" en deze tot stoppen dwong. De financiers van de Amerikaanse musical "My fair lady" die daarin 400.000 dollar Investeerden, hebben sinds de eer ste voorstelling op Broadway in New York op 15 maart 1956 een winst gemaakt van bijna acht miljoen dollar (byna 29 mil joen gulden). In Hamburg is een vroegere kamp bewaker uit de nazitijd gearresteerd en beschuldigd van het veroorzaken van de dood van versoheldene gevangenen. De bewaker, de 43-1arlge timmerman Stephan Kruth, wordt thans in Hechlngen vast gehouden. Kruth was verbonden aanhet concentratiekamp Dautmergen ln Zuid- Duitsland. Zijn arrestatie volgde op epn onderzoek naar de activiteiten van de ge wezen kampcommandant van Dautmergeh Franz Johann Hofmann, die ln 1959 werd gearresteerd en eveneens in Hechlngen gevangen gehouden wordt. Algerijnse rebellen uit kamp bevrijd door medestanders Een woordvoerder van de Algerijnse „voorlopige regering" heeft gisteren in Tunis verklaard dat opstandelingen in de nacht van maandag op dinsdag dui zend Algerünse rebellen hebben be- vryd. Deze zaten gevangen in een Frans „concentratiekamp" in Sakiet in oost- Algerye, dichtbyi de Tunesische grens. De bevryding geschiedde tydens opera ties in het betrokken gebied. Verscheide ne Franse stellingen waren toen „ge neutraliseerd". De gevangenen waren veilig naar Tu- nesisch grondgebied overgebracht. De Franse propaganda had getracht het optreden der opstandelingen voor te stel len als ontvoering van burgers, aldus zei de woordvoerder op een persconfe rentie. In Franse militaire kringen in Bone in Oost-Algerye werd later gezegd dat enigde mohammedaanse gezinnen naar Tunesië waren weggevoerd na aanval len van opstandelingen in het gebied van Sakiet in de nacht van maandag op dinsdag. De aanvallen op Franse grensposten hadden geen militair ef fect gehad, maar wel werden verschei dene mohammedanen gedood en een groot aantal hutten in brand gestoken. Uit één dorp waren tien mohammeda nen ontvoerd. De mohammedaanse in woners van Sakiet worden thans naar elders overgebracht waar ?y kunnen worden beschermd, aldus genbemde krin gen. DIRIGENT ALEXANDER KRANNHALS OVERLEDEN De directie van de Nederlandse Opera heeft met diepe verslagenheid kennis genomen van het onverwachte overlij den van de dirigent Alexander Jvrann- hals. De figuur van Krannhals heeft in de korte historie van de Ned. Opera een grote rol gespeeld. In de seizoenen 1953. 1954 en 1955 was hy muziekdirecteur. Hy drukte door zijn grote kennis van het operarepertoire zijn stempel op het speelplan \an de Ned. Opera en gaf een etiket van inter nationaal formaat aan de uitvoeringen. Aan het repertoire van de Ned. Opera voegde hy o.m. toe Janacek's „Aus einem Totenhaus", „Eugen Onegin" van Tsjai- kofsky en „Peter Grimes" van Benja min Britten. Van 1959 af dirigeerde hy opnieuw by de Ned. Opera en voor het speelseizoen 1961/1962 waren reeds (na zijn afgesloten optreden in het Hol land Festival met „Benvenuto Cellini) contracten afgesloten voor twee premiè res. De Ned. Opera heeft in hem behal ve een groot musicus een groot vriend verloren. Alexander Krannhals is gisteravond op 53-jarige leeftyd in Karlsruhe gestor ven. Hij was sinds 1955 muzikaal direc teur van het Badische Staatstheater al daar. GEEN GOEDKOPERE ZUIVEL DOOR REVALUATIE De revaluatie van de gulden zal niet leiden tot een verlaging van de binnen landse pryzen van zuivelprodukten. Dit is de consequentie van het gistermiddag door het Produktschap voor Zuivel ge nomen besluit, niet over te gaan tot wüziging van de inleveringspryzen voor zuivelprodukten onder invloed van de nieuwe monetaire situatie. BROODPRIJS IN STUDIE Als gevolg van revaluatie (Van onze Haagse correspondentie) Op het ogenblik worden op het minis terie van Economische Zaken de even tuele gevolgen van de revaluatie op de binnenlandse broodprys bestudeerd. Met de Bakkerijstichting zyn hierover echter nog geen besprekingen gevoerd. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en solist. 20.55 De dwazen van San Julia, hoorsp. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Corpsbal v. h. Amsterdams Studenten corps. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koper- ork. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Orgelcon cert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Tan- ganjlka ln de Afrikaanse branding, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joprn. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Thuis byDick Dooyes. 21.00 T.v.-spel. (De zesde etage). VOOR VRIJDAG 17 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8 18 Gram. 9.00 Gym. v. d. Vervolg van pag. 1 President Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft bekendgemaakt, dat er op 8 april in Monrovia een conferentie over de Kongolese kwestie zal worden geopend. De bijeenkomst zal worden bü- gewoond door de landen, die de confe rentie in Casablanca en die in Brazza ville hebben bügewoond. In Brazzaville vergaderden in decem ber j.I. twaalf staatshoofden en zestien afgevaardigden van Frans-sprekende Afrikaanse landen. In Casablanca con fereerden begin januari vertegenwoor digers van Marokko, de VAR, Ghana, Guinea, Mali, Libië en Ceylon. Het staatshoofd van Ivoorkust ver klaarde dat de groep landen, die in Brazzaville bijeen zyn geweest, ae Wes- teiyke, niet-communistische wereld steunen. „Wy moeten kiezen tussen hen by wie we de kans lopen van onze vryheid te worden beroofd, en hen die ons helpen zonder ons hun ideologie op te leggen". Overigens was Houphouet- Boigny van mening, dat het Westen geen ideologie bezit „het is eenvou dig een kwestie van een bewind van vryheid en welvaart", aldus het staats hoofd. Hy zei dat de byeenkomst in de Libe riaanse hoofdstad zal worden gevolgd door andere, totdat de betrekkingen tus sen de staten normaal zyn. Een 20.000 Kongolezen hebben giste ren de parade bygewoond op het voor naamste plein van Leopoldstad ter gele genheid van Kasavoeboes terugkeer uit Madagascar. De parade van byna 2.000 man van het Kongolese leger werd afgenomen door president Kasavoeboe en premier Ileo, die langdurig werden toegejuicht door de menigte. Ook de waarnemend vertegenwoordi ger van de V.N.Mekki Abbas, was aanwezig. De V.N. hebben gisteren in Leopold stad meegedeeld dat 28 Europeanen zich in Kindoe onder bescherming van de volkerenorganisatie hebben gesteld. Zoals bekend hebben Loemoembistische soldaten zich daar aan Europeanen ver grepen. Maleise patrouilles van de V.N. verzamelen op het ogenblik de Europea nen in de provincie Kivoe, die graag weg willen. DONDERDAG 't Boshuis (Hoflaan 76)Jaarverg. Ned. Christen Vrouwenbond afd. Lelden-zuid- west. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Mees- terserie Residentle-OrkeBt o.l.v. Antal Doratl. Solist Nlklta Magaloff. 8 uur nam. Oegstgeest: Witte Huls. Jaar vergadering Chr. Hlst. Kiesvereniging. 8 uur nam. Wassenaar: Huize Den Deyl. Dr. Ir. J. Mol over marktprysonderzoek voor Ver. Oudleerllngen van Landbouwonder- wysinrlchtlngen. 7.45 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis: K. en O. Spr. dr. L. A. Boeré over het Acad. Ziekenhuis. 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Lezing dr. W. D. van Wijngaarden over bedreigde schoonheid ln het Nyidal. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia", 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Centr. AR Kiesvereniging. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Spr. ds. J. Th. Mackenzie. „De mens en zyn God". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing K. van Zwleten „Ontmoeting van mens en dier" en Biydorpfllm. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Lustrumconcert Collegium Muslcum. 8 uur nam. Steenschuur 6: Lezing over Astrologie door dhr Visser. 8 uur nam. 't Schuttershof: Opening Vebo-Paasten- toonstelllng. 10 uur voorm. Veemarkt: Paasveetentoonstelling. Rest. Van der Heyden: Ned. Handels reizigersvereniging. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelavond Chr. Lyceïs- tenver. „Amicitla et Animo Juncti". 7.45 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): „Het Nieuwe „Toneel" speelt „In een andere wereld". 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Filmavond Werkge meenschap „De Ratel". 8 uur nam. Voorschoten: Bondsgebouw. Dansavond R.-k. Instuif Jong Voorscho ten mm.v. The Cold Stars. 8 uur nam. ZONDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur voorm. bybelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen over Jeugd en verantwoordeiykheid. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal): Nonstopshow m.m.v. Karin en Johnny Kraaykamp. 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Acad. Ziekenhuis (Aula)Uitreiking onderscheidingen Bloedtransfusiedienst Ned. Rode Kruis. 8 uur nam. Lakenhal: Werkgroep Haagse Comedle. 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Modeshow Modehuls De Groot. 2.30 en 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Feestavond 12$- Jarig bestaan Personeelsver. Gem. Relnl- glngs- en Ontsmettingsdienst. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Ned. Reisver- eniglng. Film „Rivièra's van Europa". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Zangver. „Ex Animo" zingt „Matthkus Passion". 7.15 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus Kamperen olv. D. L. van Elk. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O. Film- studlekrlng. Joegoslavische tekenfilms. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel- „De Spaanse Brabander". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Chr. Zangver. „Ex Animo" zingt „Matth&us Passion". 7.15 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Klavecimbel-concert Alan Fen- Taylor. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling werk Van Goethen, Van der Heyden en Leerlnk (tot en met 31 maart) Lakenhal: Tentoonstelling van werk van leden der groep „Atol" (Tot 27 maart). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u DE BIOSCOPEN Trianon „De held van Marathon" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.16, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Tot de laatste vuurstoot" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag: „Bittere ryst" Casino „De Saint ln actie" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zona.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Klokslag middernacht" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De miljonairsdochter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Het Mes" (18 Jr.) Werkd.: 2 30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar) Dag., zat. en zond 7 en 9.15 uur „Psycho,r (18 Jr.). Zond. en woen8d. 2.30 „Rushl en de spion nen" (alle leeft.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden zyn geopend Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven- Apotheek. Haven 18. tel. 20085. BI] geen gehoor DU Uw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere. praatje. 10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 V. d. hulsvr. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Alt en plano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz. Ultz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws, meded. en beursber. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Stryktrlo. 14.35 Voordr. 14.55 Kamerkoor. 15.10 Letterk. qulzprogr. VARA: 16.00 Jeugdork. en so liste. 16.40 V. d. zieken. 17.10 V. d. Jeugd. 17.53 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gespr. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De Nationale Inzameling van het Leger des Hells, lezing. 20.10 Filmrubriek. 20.20 Gram. 20.35 Israël, reisbeschrijving. (III). 20.50 De wereld vergadert, praat- Je. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Qulzprogr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muzlek-revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer, 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Radiokoor. 14.15 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 V. d jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. KRO: 17.45 Amateursmuz. 18.20 Der't de Dyk lt lan omklammet, klankb. 18.50 Regeringsultz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. lezing. 19.40 Gram. 20.05 Polit. lezing. 21.00 Lich te muz. 21.40 Jong-oud-eeuwig, lezing. 21.55 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezinnen en weduwen, lezing. 22.50 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 WeekJourn. en weeroverz. VPRO: 20.30 Pro en Contra, discussie over de noodzaak v. atoombewapening. 21.15 Eenhoorn, TV-éénakter. 21.45 Inleiding tot de dans (IV). GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e IUn, van 1820 uur) I. Bedrich Smetana. 1. Polka's voor or kest. Bewoonster van het platteland. Voor ons meisje. Louise polka. Uit het studen tenleven. Symphonle Orkest FOK, Praag olv. Zdenek Kosler. 2. „De Verkochte Bruid" (le bedryf) (2e bedryf). Komi sche opera ln 3 bedryven op tekst van Karei Sabina. Plaats en tijd van hande ling: Een dorp ln Bohemen in het mid den van de 19e eeuw. Eerste uitvoering: 30 mei 1866 te Praag. Uitvoerenden: Ve- koslav Yanko, bariton (Krusina, een boer). Bogdana Strltar, mezzo-sopraan (Ludmilla. zijn vrouw), Vllma Bukovetz, sopraan (Marenka, hun dochter), Vlad- mir Dolnlchar, bas (Mlcha, grondbezit ter), Elza Carlovatz, mezzo-sopraan (Ha- ta, zijn vrouw). Yanez Llpushchek, tenor (Vasek, hun zoon), Miro Brajnlk. tenor Jenlk, Mlcha's zoon uit het eerste hu welijk), Latko Koroshetz, bas (Kecal. hu welijksmakelaar), Slavko Shtrukel. tenor (Springer, leider van een groep reizende komedianten). Sonla Khochevar, sopraan (Esmeralda, danseres). Mirko Chernlgoj, tenor (Muff, komediant). Verder: Koor en orkest van de Sloveense Nationale Opera Ljubljana. Dirigent: Dimitrl Gebré. II. Zoltan Kodaly. Dansen van Maross- zek. Fias Symphonle Orkest. Beriyn olv. Ferenc Frlcsay. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Voordr. 13.15 Brievenbeantw. 13.45 Meded. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Gevar. muz. 16.30'Ge- luidskron. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.90 Klank beeld. 21.00 Ork. conc. (21.27-21.54 le zing). 22.30 Discussie. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en ber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500, en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale s dagb. 12.31 Dansmuz. 13.15 Pianospel. 13.31 Ge var. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Licht muz. 16.45 Muz. bil het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19 45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 22.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Orgelspel 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 vTolksmuz. uit Spanje. 17.00 Nws. 17.40 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Die Schöpfung .oratorium. 21.45 Nws. 22.16 Amus. progr. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12 10 Ork. conc. 16.40 Gram. 19 00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.00 Opera- muz. 23.10 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 ni. -- 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecltal. (13.30 Gram.) 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.20 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse lie deren. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork, koor en sol. 20.45 Kunstkalel- doscoop. 21.00 Ork. koor en sol. (verv.) 21.30 Orgelrecltal. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.03 Gram. 14.30 Lichte muz. 15.00 Wer ken v. Belg. comp. 16.07 Don Carlos, opera. (Om 17.00 Nws.) 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gram. 21.00 Chansons. 22 00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22 20 Chansons. 23.45 Gram. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P. d bo 1 Si a 2 weer 8 Stil S Amsterdam onbewolkt z 2 14 i 0 Den Helder onbewolkt zzw 2 11 6 0 Ypenburg onbewolkt zw 3 12 4 0 Vllssingen onbewolkt zw 4 9 6 0 Eelde onbewolkt wzw 2 12 3 0 De Bilt onbewolkt w stil 10 2 0 Twente onbewolkt zzw 2 13 4 0 Eindhoven mist w.stil 15 4 0 Z.-Limburg onoewolkt zzw 4 16 6 0 Helsinki zwaar bew. W 3 2 -4 0.2 Stockholm geh. bew. zo 2 6 -0 0.1 Oslo licht bew. nw 10 10 -1 0 KopenhageD zwaar bew. w 6 12 8 0 Aberdeen half bew. w.stil 15 3 0 Londen onbewolkt w.stil 21 3 0 Brussel onbewolkt z 2 16 7 0 Luxemburg onbewolkt no 2 17 4 0 Parijs onbewolkt ono 1 18 5 0 Bordeaux onbewolkt w.stil 20 3 0 Grenoble onbewolkt w.stil 17 3 0 Nice half bew nw 5 15 8 0 Berlijn zwaar bew. w 6 14 8 0 Frankfort onbewolkt zzw 1 16 0 0 München mist w.stll 11 2 0 Ztlrich mist nw 1 15 3 0 Genève onbewolkt W^til 16 2 0 Locarno half bew. O 1 20 7 0 Wenen onbewolkt wnw 5 14 6 0 Innsbruck mist v.and. 17 -1 0 elgrado onbewolkt z 3 14 4 0 .'h ne licht bew. nno 2 18 12 0 Rome geh bew. w.stil 20 8 0 Ajacclo geh. bew. ono 2 16 10 0 Madrid onbewolkt nnw 3 6 0 Lissabon mist o 2 21 10 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2