Koninklijk gond voor M. L. Herner Wijziging straatnamen strandt op rekesten bewoners van Hof dij ck Nieuwe bepalingen voor kamperen in Wassenaar vastgesteld Raad Oegstgeest lang bijeen Discussie over open voortuinen in de raad van Zoeterwoude DONDERDAG 16 MAART 1961 Veertig jaar bij Raad van Arbeid Hoewel nog herstellende van een onge val dat hem in januari van Uit jaar is overkomen, was de adjunct- inspec teur in de Buitendienst van de Raad van Arbeid te Leiden de heer M. L. Heruer voldoende opgeknapt om van morgen het middelpunt te zyn van een hartelijke huldiging naar aanleiding van zijn 40-jarig jubileum als employé van deze Raad. Een bijzonderheid van dit jubileum, dat onder meer werd bij gewoond door personeelsleden en ge pensioneerden van de Buitendienst was wel dat de heer Heruer, vierenvijf tig jaar oudr. in staat moet worden ge acht, straks ook nog zijn vijftigjarig jubileum te kunnen vieren, hetgeen slechts zelden voorkomt. De eerste, die hem vanmorgen waar derend toesprak, was de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, die de vakkennis van de jubi laris en zijn groot gevoel van verant woordelijkheid tekende. De burgemees ter stelde vast. dat de heer Heruer de Raad van Arbeid op voortreffelijke wijze heeft gediend en deelde mee, dat het H.M. de Koningin dan ook had be haagd hem de gouden medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Daarbij memoreerde hij, dat de jubilaris zich ook in het maat schappelijk leven heeft onderscheiden, onder meer als penningmeester van het Koningin Wilhelminafonds, waarbij hij de collectes voorbereidde, als blokhoofd van de BB, als collectant in de katho lieke kerk en als penningmeester van de ARVA, terwijl hij voorts reeds onder scheiden is met een medaille van het Carnegiefonds. Naar de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, in zyn toe spraak even later meedeelde, was deze Carnegie-medaille te danken aan het feit dat de heer Heruer indertijd aan de Hooglandse Kerkgracht een meisje uic een brandend huis heeft gered. De voorzitter memoreerde nog andere maat schappelijke activiteiten, die een uiting zijn van een groot gevoel van mede leven en medegevoel van de jubilaris. Een hartelijke gelukwens ging verge zeld met het overhandigen van de en veloppe met inhoud en een Delftsblauw herinneringsbord. Namens collega's en de ARVA, de personeelsver. van de Raad van Arbeid, voerde de heer Chr. Dusos- wa, chef van de Buitendienst het woord, die woorden van waardering voor een uitstekend collega vergezeld deed gaan met het overhandigen van enige ge schenken. Tenslotte voerde de heer F. A. M. Pley, vice-voorzitter van de ARK A afd. Leiden het woord, de heer Heruer tekenend als een actief lid van de bond, die bestuurslid is van de af deling Sociale Verzekeringen. De heer Heruer, die vergezeld was van echtge note en oudste zoon, sprak tenslotte een dankwoord. MINISTERIEEL GESPREK SCHELDE-RIJNVERBINDING De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal morgen in Brussel besprekingen voeren met zijn Belgische collega, Pierre Wigny, over enkele bilaterale problemen en de verhouding tussen de „zes" "an de EEG en de „zeven" van de Vrijhandelsasso ciatie. Het belangrijkste bilaterale vraagstuk dat daarbij aan de orde zal komen is dat van de Schelde—Rijnver binding. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 maart. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 59-68, kroten, gekookt 15- 25, boerenkool 17-29, rode kool 9, prei 25- 35, rabarber 60-74, spinazie 33-47, stoof- sla 50-60, spruiten 40-93, uien picklers 7- 22. waspeen 33-36, witlof 35-72. per 100 stuks: komkommers 29-68, sla 11.40-24.70. per 100 bos: radys 23-28, selderij 25-31. AALSMEER, 15 maart. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Perkplanten: per bak Doronicum 400, Bellis 400-500. i Anbetia 300, Almerla 1.60, Saxlfraga 2 20, Violen gemengd 340-380. geel 440-520, wit 450, blauw 400-470, Viola Cornuta 330-410 Frlmula Vera 410, Acanlis 200-260, Denti- culata 520-600, Wanda 360, Muurbloemen 520, Nepeta 280, Lupine 330, Witte Krei 220-340, Bonte Krei 410, Roze Krei 360, Iberis 440-460, Dlclitra 250-370. I BARNEVELD, 16 maart. Coöp. Ve- I luwse Elerveiling. - Weekaanvoer 1.000.000 waarvan er thans 300.340 in veiling werden gebracht. Handel redelijk. Prijzen per 100: eieren van 45/50 gr. f 8.52-9.32, van 50/55 gr. f 9.51-10.81, van 55/60 gr. f 10.96-11,29, van 60/65 gr. f 11.43-12.29, van 65/69 gr. f 12.51-13.17. Elerveiling S.B.E. Aanvoer 489.620 st. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 55/60 gram f 10.73-11.26, van 60/65 gram f 11.32-12.00, eendeëieren 65/ 71 gram f 9.01-9.49, eendeëieren 71/81 gr. f 9.52-9.95. Eiermarkt. Aanvoer 1.750.000 stuks. Han del vlug. Notering: eieren van 57/65 gr. f 11.50-12.50, alg. prijs f 11.90, kiloprijs f 1.95 (basis 61 gram). Plulmveemarkt. Aanvoer 53.000 stuks. Handel kalm. Slachtkippen f 1.80-1.90 per kg, slachtkuikens f 1.70-1.90 per kg. GOUDA, 16 maart. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt alhier zijn heden 15 partijen kaas aangevoerd. Ie kwal. noteerde per kg f 2.12 tot f 2.17 en 2e kwal. per kg f 2. tot f2.11. De handel was kalm. De voorzitter van de Raad van i echtgenote van de jubilaris (in het Arbeid, mr. D. J. Gorter, wenst de I midden) geluk. Onteigening groml voor wegverbetering De Wassenaarse gemeenteraad hield gisteravond de laatste ver gadering in het „burgemeesterloze tijdperk". Loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg trad als voorzitter op. Er werd een gevarieerde agenda in vlot tempo behandeld. De nieuwe bepalingen over het kamperen in Wassenaar bijvoorbeeld, werden vastgesteld, nadat slechts enkele opmerkingen waren gemaakt. Mr. J. A. van Lanschot Hubrecht (VVD) zei zich over deze nieuwe regeling te verheugen omdat Wassenaar het voorbeeld gevolgd heeft van vele andere gemeenten die mogelijkheden bieden tot kamperen. Spreker gaf het college in overweging, behoorlijke eisen te stellen aan de in te richten kampeerterreinen waarvoor door het gemeentebestuur vergunning moet worden verleend. Er is op dit gebied in ons land een achterstand ten opzichte van het buitenland, aldus spreker. Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) sprak eveneens waardering uit voor de nieuwe bepalingen. Spreker vroeg zich alleen af of het niet beter geweest was, onder het kamperen ook te verstaan het verblijven in vaartuigen. De voorzitter, mr. dr. J. Hazenberg antwoordde, dat met opzet de nieuwe regels zo soepel mogelijk zijn gehouden. Mocht in de praktijk blijken, dat aanvullende bepalingen nodig zijn, dan kunnen die worden aangebracht. Werkster stal geld en nylons van verpleegster „De gevangenisdeuren gaan heel ge makkelijk open, als je er buiten staat." Deze waarschuwende woorden liet de Haagse politierechter horen, toen een 21-jarige werkster uit Leiden, wegens diefstal terecht moest staan. De offi cier eiste een boete van dertig gulden óf zes dagen, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.-k. reclassering. De diefstal betrof in totaal f 12,50 en een paar nylons, eigendom van een verpleegster, in de Annakliniek. Ver dachter was aan de kliniek als werkster verbonden. In de periode van augus tus tot november van het vorig jaar stal ze eenmaal een tientje en later de rijksdaalder met de nylons. Uit het rapport van de r.-k. reclassering bleek, dat de verdachte teveel geld voor zich zelf uitgeeft. De politierechter veroordeelde ver dachte conform de eis. Boete voor stratenmaker die ruiten insloeg De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen een straten maker uit Leiden een boete van veer tig gulden of acht dagen, één week voor waardelijke gevangenisstraf met een tweejarige proeftijd en vergoeding van dt schade, die verdachte had gemaakt, toen hij een groot aantal ruiten had ingeslagen. „Ik wist niet meer wat ik deed", ver ontschuldigde de verdachte zich tegen over de politierechter. Wat hij deed werd tijdens de zitting uitgebreid uit de doe ken gedaan. Dertien ruiten had de stra tenmaker op 19 september 1959 ingesla gen, bij een Leidse bakker. Hij bewerkte het glas met een weegschaal, een melk fles en bussen. Dat alles gebeurde, omdat verdachte dacht, dat de zoon Matthys van de bakker een medefirmant was van een zekere Kluts, bij wie verdachte in dienst was. De werkgever verkeerde op een zeker moment in geldgebrek, hij be taalde geen loon en verdachto dacht, dat hij toen zijn verontwaardigd gemoed wel bij Matthijs kon luchten. Deze bleek echter alleen maar wisselloper voor Kluts te zijn. Hij betaalde wel het loon aan verdachte en zijn collega's uit, niaar verder had hij met de zaak niets te maken. De 71-jarige bakker werd als getuige gehoord. Hij vertelde, dat. eerst vijf werk nemers bij zijn zoon om geld waren geweest. Zij gingen weer weg, maar la ter was verdachte alleen teruggekomen en hij zette toen de boel op stelten. Als civiele party vroeg de bakker scha devergoeding. De verdachte had voor bij na f 120,- aan ruiten vernield. Dat viel de stratenmaker nog mee: hy had ge dacht. dat de schade nog groter zou zyn. De politierechter veroordeelde hem conform de eis. Rapport Er ontstond enige discussie naar aan leiding van het rapport der commissie, die belast was met het nazien van de gemeenterekening en de bedrijfsrekenin- gen over 1959. De commissie had opge merkt het als een gemis te voelen, dat geen onderzoek wordt ingesteld naar de doelmatigheid van de uitgaven der ge meente. B. en W. hadden daarop geant woord, dat het inschakelen van des kundigen op alle onderdelen van het uitgestrekte gebied van het gemeente beleid een zeer kostbare zaak zou worden. Mr. van Lanschot Hubrecht deed ech ter de suggestie, bij wijze van proef een bepaald onderdeel van de gemeentelijke huishouding onder de loep te laten nemen door eficiency-experts. Ook mr. v. Gorcum toonde zich een warm voor stander van een dergelijk doelmatig heidsonderzoek, niet omdat hij twijfel de aan de bekwaamheid die de raad draagt voor het beheer der gemeente- financien. Wethouder F. M. Achade toonde zich bereid de suggestie van de heer Lanschot Hubrecht voor een efficiency-onderzoek naar een bepaald onderdeel in het col lege nader te bespreken. Het voorstel om een plan tot ont eigening van grond, benodigd voor een betere verkeerssituatie bij het kruispunt Kokshomlaan - Oostdorpenveg gaf de I heer C. E. van den Berg <KVP) aan leiding tot enkele kanttekeningen. Uit de stukken had spreker opgemaakt, dat de taxateurs va'n resp. de eigenars en van de gemeente tot een akkoord waren gekomen over een vergoeding van een bedrag van f. 12.335 .- die door B. en W. voorgesteld wordt aan de eigenaren aan te bieden. Informaties bij de taxa teur van de eigenaren hadden uitgewe zen, dat er geen overeenstemming was bereikt en dat de nu voorgestelde ver goeding gebaseerd was op de taxatie van de gemeentelijke taxateur. Enkele sprekers wezen op de urgentie van de verbetering van het kruispunt. Wethouder Hazenberg antwoordde op de opmerkingen van de heer van den Berg dat er inderdaad overeenstemming tus sen de taxateurs was bereikt, maar dat de eigenaren zich niet konden vereni gen met het resultaat van de taxaties. De gemeente heeft de eigenaren ruim schoots gelegenheid gegeven tot een min nelijke schikking te komen en is daar toe ook thans nog bereid. De kwestie kan echter niet eindeloos worden aan gehouden, vandaar dat nu voorgesteld is een plan tot onteigening voorlopig goed te keuren. De raad stemde tenslotte met dit voor stel in. Stilzwijgend werden enkele wijzigin gen in de salarisverordening de kinder toelageverordening en het algemeen amb tenarenreglement goedgekeurd. Een ver hoging van een aanvullend voorschot voor het onderhoud en de verbetering van een complex woningwetwoningen van de Wassenaarse Bouwvereniging werd aanvaard. De raad had geen be zwaren tegen het aanvaarden van een viertal panden in de Schoolstraat, die te zijner tijd zullen moeten worden afgebroken, in ruil voor een stuk bouw grond, met bijbetaling door de gemeen te van f. 20.000,- Tenslotte werden nog enkele nieuwe straatnamen vast gesteld. Stemmen staakten In de gisteren gehouden raads vergadering onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff ontbrak wethouder dr. K. Simon Thomas wegens ziekte. In deze langdurige vergadering kwamen enkele punten in behandeling waar de raad niet alleen veel aandacht, doch ook bijzonder veel tijd aan besteedde. De heer N. van Weizen informeerde naar aanleiding van de ingekomen brief van de Minister van Binnenlandse Za ken, inzake de grenswijzigingen of B. en W. kennis hadden gekregen van het voorlopig standpunt van de Minister, hetgeen niet het geval bleek te zijn, zo dat nu moet worden gewacht op de door G.S. samen te stellen ontwerpregeling, die de Raad zal worden aangeboden. Aan de besprekingen tot wijziging van straatnamen werd door alle leden deel genomen. De opvattingen liepen nogal uiteen, mede door de te elfder ure inge komen rekesten van tal van bewoners van de Hofdijck. Het gevolg was dat de voorstellen van B. en W. ten aanzien van deze weg geen meerderheid konden krijgen. Stemmen staakten De stemmen staakten, zodat deze aan gelegenheid in de volgende vergadering weer aan de orde komt. De voorstellen van B. en W. ten aan zien van de Duivenvoordestraat en Em- malaan werden aanvaard, zodat als nieuwe namen worden ingevoerd Sport manstraat. Emmaplein en Prinsenlaan. Wethouder Steenmetser had zich in het byzonder ingezet voor de naams veranderingen, daar z.i. vele verwarrin gen voorkomen. Hij stelde zich te weer tegen de inge zonden rekesten die uitsluitend het ac cent legden op de overlast van de be woners, hetgeen overigens niet ontkend werd, doch waaruit geen enkel positief geluid werd vernomen en voorbij werd gegaan aan het algemeen belang. Het voorstel om definitieve herstel werkzaamheden te verrichten aan het gedeelte van de Valkenburgerweg vanaf de grens met de gemeente Rijnsburg tot aan het Valkenburgerveerpad werd aan vaard. De kosten zullen f33.500 bedra gen. Het Nederlandse Padvindersgilde mag gebruik blijven maken van haar terrein tot 31 dec. 1961. Met dank aan de eigenaren werd be sloten grondstroken gratis over te nemen ten behoeve van de aanleg van een trot toir en riolering aan de zuidzijde van de bocht in de Rijnzichtweg. Hiervoor is een krediet beschikbaar van f37.000. Nieuwe speeltuin Na enige discussie krygt de speeltuin vereniging gelegenheid een nieuwe speel tuin bjj Buitenlust in te richten. Hier voor werd f 17.000 gevoteerd. Het verzoek om schadeloosstelling we gens het niet verlengen van een pacht overeenkomst met de Erven Hoogervorst vond vooral bij de voorzitter verdediging op morele gronden. Voorgesteld werd een bedrag van f 13.600 uit te keren, hoe wel onverplicht, daar de L.T.B. die de zaken voor deze erven behandelt de ge stelde termijnen had laten verlopen en daardoor uitkeringsrechten heeft ver speeld. De L.T.B. die zyn verantwoorde lijkheid erkent had aan de Raad ver zocht genoemd bedrag toch uit te keren. Mr. J. Bergmeijer stelde voor dat deze organisatie een verzoek zou doen aan de Pachtkamer om alsnog de gemeente ver plicht te stellen tot betaling, doch na lange discussie werd bij nader inzien be sloten dit advies niet te geven. De heer N. v. Weizen keerde zich tegen het voorstel van B. en W., de raad waar schuwende deze weg vooral niet op te gaan daar het scheppen van precenden- ten gevaarlijk is De L.T.B. heeft fouten gemaakt en zal daarvan de consequen ties moeten aanvaarden. Bij stemming bleek, dat het voorstel van B. en W. geen meerderheid kon krijgen, zodat het ver zoek werd afgewezen. Hierna volgde eindelijk vlotte afhan deling van de agenda. Mej. W. F. Moonen kreeg haar vaste aanstelling als onderwijzeres, de oud-losarbeiders der gemeente kregen een toeslag van 20% op hun pensioen, terwijl f. 12.000 werd be schikbaar gesteld voor Inventaris van de nieuwe christelijke kleuterschool, waarbij inbegrepen de aanleg van een speelvyver, waarvan de inspectrice van het kleuter onderwijs een groot voorstandster bleek te zijn. Er zal medewerking worden verleend aan de bouw van een nieuwe kleuter school voor Huize Duinzicht. Ten dele zal worden voldaan aan de verzoeken van het bestuur der Groen van Prinstererschool aan de Hoge Mors- weg. Bij de rondvraag kreeg de heer M. v. d. Voet inlichtingen inzake de besprekingen in de Sportraad. Compliment B. en W. kregen een compliment over de prachtige verlichting van de Leidse Buurt en het tweede deel van de Kem- penaerstraat. De heer N. v. Weizen drong aan op spoed by de verkryging door de gemeente van de voortuinen in die straat. Hierna ging de raad in geheime bespre king. Toen de deuren weer opengingen bleek dat een belangrijk besluit was ge nomen. Het voorstel werd aanvaard tot verdere onteigening van gronden gele gen in het uitbreidingsplan Oegstgeest- Noord. Het betreft in de eerste plaats de Dorpsstraat en nabij het Oegstgeester kanaal tot een gezamenlijke oppervlakte van 5.24 79 ha. Deze gronden zijn be stemd voor woningbouw. Daarnaast komen voor onteigening in aanmerking diverse percelen land en water tussen de Paf (oorswatering en de Rijksweg tot een totale oppervlakte van 8.08.63 ha. De hier bedoelde gronden zijn volgens het uitbreidingsplan bestemd voor sport velden. Record-tempo De raad van Zoetrwoude vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Detmers. Voor het tweede kopje koffie moest de vergadering even worden opgehou den anders hadden de raadsleden voor dien al op straat gestaan. Het ging nl. in rcord-tempo. Aan het R.K. choolbestuur Hoge Rijndijk werd een voorschot verleend op de vergoeding ingevolge artikel 101 der L.O. wet van f. 11.433.33. Aan het schoolbestuur in de Zuidbuurt werd medewerking verleend ingevolge ar tikel 72 van de L.O. wet voor de aan schaffing van gymnastiekmateriaal en van materiaal voor de verduistering van een leslokaal i.v.m. projectie. Ten behoeve van de bouw van 32 woningwetwoningen werd aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Willibrord een perceel grond verkocht aan de Hoge Rijndijk voor f. 104.872,-. B. en W. stelden voor bij de 34 nieu we woningen aan de Hoge Rijndijk open voortuinen aan te leggen. Hiervoor werd een krediet gevraagd van f. 1200,-. Aan de kopers van die woningen is gevraagd of zij hiermede akkoord gaan. De antwoorden hierop zijn echter nog niet binnen. Teneinde stagnatie te voor komen word het krediet gevraagd. De heer Van der Ploeg zei, dat de R.K. fraktie niet erg voor open voortuinen voelt. De voorzitter wees er op, dat. in het geval de bewoners van de wonin gen hier niets voor voelen de open voor tuinen ook niet zullen worden aange legd. De heer Koek merkte op, dat in de nabuurgemeenten reeds teruggekomen wordt op open voortuinen. Wethouders van Hofwegen zei, dat de grond eigendom blijft van de eige naren van de woningen. Spreker vroeg deze kans nu eens te benutten. De heer van Vliet meende, dat Juist door de aanleg van open voortuinen, die hier toch al niet zo groot zijn, ruim tewerking wordt verkregen. Het voorstel van B. en W. werd met 11 stemmen voor en 2 tegen aangeno men. Tegen stemden de heren Koek en van der Ploeg. Voor het aanbrengen van een be planting langs een gedeelte van de Jan van Banningstraat werd een krediet ver leend van f.1.000. Wanneer t.z.t. de vijfdaagse werk week zal worden ingevoerd zal het bu reau van de burgelijke stand op zater dag geopend zyn van 11 tot 12 uur. De heer Paardekooper vroeg of al be kend is wanneer de vijfdaagsewerkweek zal worden ingevoerd. Hierop antwoord de de voorzitter, dat de juiste datum van ingang nog niet bekend is. In elk geval niet voor 1 mei a.s. De heer van der Geest vroeg of dan toch de moge lijkheid blijft bestaan om op zaterdag te trouwen om 9 uur 's morgens. De ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. ëx. Ned. recht de heer P. M. Storm (Amsterdam); doet. ex. geschiedenis de heer H. Heynen (Leiden). GEESTELIJKEN AAN BOORD De Rotterdamse Lloyd en de Maat schappij „Nederland" zullen in de toe komst op de grote reizen van de „Wil lem Ruys" en de „Oranje" een r.-k. gees telijke en een dominee aan boord heb ben, zoals dat ook gebruikelijk was aan boord van de regeringsschepen, die o.a. emigranten vervoerden. Met het interkerkelijk comité en de r.-k. overheid in Nederland is hiertoe dezer dagen overeenstemming bereikt. voorzitter zei, dat die mogelijkheid blijft bestaan. Bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een geldlening worden aangegaan van f 121.000. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Koek of in het park die Leythe nu ook beplantingen worden aange bracht. De voorzitter antwoordde hier op bevestigend. De heer G. P. van Leeuwen vestigde de aandacht op de sloot tussen Schenkelweg en Zwetkade. Deze sloot moet nodig worden gedempt. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de betreffende wijzi ging van de gemeentebegroting is goed gekeurd. Aan de belendende eigenaren wordt nu gevraagd hun bijdrage te be talen, waarna onmiddellijk tot demping worden overgegaan. Nu de straten In park in die Leythe in een behoorlijke toestand zyn ge bracht, stelden B. en W. voor de straten aan te wijzen als B-weg. Dit voorstel werd met algemene stem men aangenomen. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VERDEELD Amsterdam, 16 maart De stemming was vanmiddag bij de opening voor de internationale waarden licht verdeeld. Aku's en Unilevers een weinig boven de voorgaande slotkoersen, Hoogovens aan de vaste kant daaren tegen Philips iets lager en Kon Olies min f.1,De handel was zeer rustig. Voor Londen werden op het Damrak aandelen Kon. Olie verkocht waardoor deze aandelen gedrukt lagen. De flauwe stemming voor het pond sterling werkte nu niet bepaald een hausse-stemming op het Damrak in de hand. Vanmiddag nabeurs zal het Kon./Shell concern ver moedelijk de cijfers over 1960 alsmede het dividend over dat jaar bekend ma ken. De beurs wacht met spanning af. Kon. Olies die woensdag in Wall Street 1/4 dollar lager sloten daalden van f. 142,20 tot f 141,80. De aandelen verlie ten de markt op circa f. 142. De slot- koers van gisteren was f. 143. De stuk ken lagen een weinig beneden pariteit New York. Aku's hielden zich aanvanke lijk op 529% (527%) zeer goed doch moesten later terrein prijsgeven waar door de koers beneden de slotkoers van gisteren kwam. Het jaarverslag van Philips bracht geen nieuws dat van in vloed zou kunnen zijn op de koersvor- ming van de elektro-aandelen. De stemming was voor deze stukken op 1193 nauwelijks prijshoudend. Uni levers lagen op 836 circa 5 punten boven de vorige slotkoers. De stukken werden voor Zwitserse rekening uit de markt genomen; het fonds wordt maandag as. in Zwitserland ter beurze geïntrodu ceerd. Hoogovens die circa 6 punten hoger openden op 979, moesten geduren de de verdere beursduur de vandaag behaalde koerswinst, vrijwel geheel prijsgeven. In de cultuursector bestond slechts de eerste tien minuten belangstelling voor HVA's, die werden verhandeld tegen de 148, vrijwel onveranderd bij de slotkoers van gisteren. Amsterdam Rubbers lagen aangeboden. In de Scheepvaarthoek was de stemming goed prijshoudend. Scheep vaart Unies boekten op 187% ruim 2 punten winst. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. WISSELKOERSEN Londen 10.0558-10.06%; New York 3.59ft -3.59H: Montreal 3.63%-3.63%; Parijs 73.35%-73.40%: Brussel 7.21%-7.22; Frankfort 90.56-90.61; Stockholm 69.591*. -69 64%: Zürich 83.19-83 24; Milaan 57.73%-57.78%Kopenhagen 52.03%- 52 08%; Oslo 50.28-50.33: Wenen 13.80% -13.81%; Lissabon 12.55%-12.57y4. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 16 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102ft 102% Ned. '59 4%102ft 102% Ned. '60-1 4% 102ft 102% Ned. '60 II 4% 102% 102% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 98%GL 98% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 9411 94% Ned. '51 3% 98 B 98% Ned. *53 (3%) 96% 96 Ned. '56 3% 96% 96 Ned. '48 3% 907sGB 91 Ned. bel. cert. 3% 90 91%GB Ned. *50 3% 90%GB 90% Ned. '54 3% 91% 91% Ned. '55 I 3% 91% 9111 Med. '55-11 3% 93% 93% Ned. *37 3 93% 93% Ned. grtbk obi. '46-3 94% 94ft Ned. doll. In. '47 3 91% 90% Ned. Inv. cert. 3 100 lOOftGL Ned. 62-64 3 100% 100% Indië *37 3 991è 99% Indië *37 A 3 96 ft 96% Ned. won b.l. '57 6 110% 110% Ne(l. won.b.l'58 4% 101% fOlft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 38% 36% Nat. Handelsbank 245 GB Ned. Handelmij340GB 341 Amst. Rubber 122 120 %GB H.V.A147% 147% Senembah535 538 A.K.U527% 524% Berkel's Patent (v.) 374% 375 GB Calvé Delft cert. 830 833 Deli MU.en (Ver.) 171.50 172.10 Kon. Pap. v. Gelder 397% 397% Hoogovens cert973 972 Müller en Co. N_B 559% 560 GB Ned. Kabelfabr669GB 669%GB Philips 1194% 1192% Philips pref324% 325 GL Unilever 831% 836% Wilton Feyenoord 284 279 Biliton 2de r485 480 GB Dordtse Olie gew. 663 662% Kon. Olie (f.20.—144.— 142.70 idem (50 f 20.—) 142.90 142 40 Holl. Amer. lijn 181% 181% Java China Paket 189% 190% KJL.M97.50 97 Kon. Ned. Stmv Mij 219% 217% Kon Paket MU 180 179% Stoomvaart Mij Ned 212GB 215 Nievelt Goudr eert 183% 185% v Ommeren eert 364 364 Kon Rott. Lloyd... 178 180 GL Ned Scheepv Unie 184% 186% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 100 100% B id. id "31 I-II (3%) 96% 97 Z.-Holland '56 (4%) 100% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden 1051» 100% 181% 139 92% 105H 106 B 106% B 88% 90 86 86% 95% 96 95% 96% 82 84 92% 93 94% 94% 93 96 L 92% 99% 100% 93% 99% 99% 103 103 Bank N.G. '58 (5%) id. N.W3. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 I 2% A'dam '66 I 2% A'dam *56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 241.50 242 Amst. Bank 373 371 H.B.U. eert214% 215% Rott. Bank 350 351 Twentsche Bank 362 362% Industrie Ondernemingen Albert Heyn490 600 Borsumi)46 45 Electrolasmy390 Kon. Ned. Grofsm. 210 210 Holl. Constructie 555 559 Ing. bur. v. Bouwnijv. 275 275 Internatio 178 179% Int. Kunststoff. Ind. 74% 74' v. Kempen en Begeer 149 149 Leidse Wolspinnerij 562 570 Rott. Droogdok Mi). 555 660 Sikkens Groep 922 930 Ver. Touwfabrleken 377% 379% Walvisvaart 110 Wernlnk's Betonmi) 183 185 Van Wijk en Heringa 151 145 Zaalberg 139% 140 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23Hexd. 23 Intern Nickel 66 65% Anaconda 51% 52 Bethlehem Steel46 46% Cities Service 52 52 General Motors 44ft 44ft Kennecott85% 86 Republic Steel 60% 62% Shell Oil 87% 88 Union Pacific 31 31ft Un. States Steel C5 86'

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11