PRIJSVERLAGING chocolade en cacao 60 Goede samenwerking van overheid met liet particulier initiatief Revalueert De Gruyter óók met 474°/o? Nee, De Gruyter revalueert met ruim 8% op 35 85 25 65 50 38 60 62 40 85 In het jaar 1960 werden 10750 voorlichtingsrapporten gemaakt EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN.... WOENSDAG 15 MAART 1961 50 jaar reclassering met overheidssteun (Speciale berichtgeving) Hoewel reeds in 1823 begonnen, is het reclasseringswerk in ons land pas na 1911 goed op gang gekomen. In dat jaar kwam namelijk, op initiatief van minister Nelissen, de eerste wettelijke regeling tot stand. Deze overheidsbemoeiing betekende niet alleen dat de subsidies werden verhoogd en het werk voortaan onder controle van het Rijk zou plaatsvinden, maar maakte bovendien een belangrijke uitbreiding van het reclassenngswezen mogelijk. De heer J. H. Hoornweg, directeur van het Nationaal Bureau voor reclassering, spreekt met grote waardering over het samenspel, dat sindsdien tussen overheid en particulier initiatief is ontstaan Van het goede teveel? In 1823 werd in ons land de eerste reclasseringsinstelling opgericht: het Ne derlands Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen, later omge doopt in Ned. Genootschap tot reclas sering. De oprichters kregen van de Koning verschillende faciliteiten, o.a. toestemming om veroordeelden in de gevangenis te bezoeken. De gestraften werden in die tijd, zon der dat ook maar enige selectie werd toegepast, in gemeenschappelijke zalen ondergebracht, hetgeen op velen een verderfelijke invloed had. Geen wonder dat de toenmalige gevangenis wel „de hogeschool voor de misdaad" werd ge noemd. De invoering van de celstraf, in het midden der vorige eeuw, werd door de reclassering dan ook als een belang rijke verbetering beschouwd. De later opgerichte organisatie, o.a. het Hoogeland en het Leger des Heils, genoten geen bepaalde privileges van hogerhand en moesten zich dan ook bepalen tot de nazorg van gevangenen en het exploiteren van tehuizen en ko loniën van. De wettelijke regeling, welke op 1 januari 1911 in werking trad hield ech ter in dat ook de andere verenigingen zich met alle facetten van het reclas seringswerk konden gaan bezighouden. Er werd namelijk de mogelijkheid ge opend een bereidverklaring af te leg gen, welke dan door de Minister van Justitie kon worden aanvaard. Dit had een grote uitbreiding van het aantal verenigingen tot gevolg. „Een tè grote uitbreiding", zegt de heer Hoornweg, die van mening is, dat de toenmalige mi nister van Justitie wel wat vlot met het aanvaarden van bereidverklaringen is geweest. Thans bestaan in Neder land 27 reclasseringsinstellingen en dat is, volgens de heer Hoornweg, voor een klein land als het onze wel een beetje van het goede te veel. Dit aantal is overi gens nog groter geweest, maar in 1952 heeft het ministerie een aantal bereid verklaringen opgezegd. De vier grootste landelijke organisa ties zijn thans: het Ned. Genootschap tot reclassering, de Katholieke Reclas- seringsvereniging, het Leger des Heils en de Protestants-Christelijke Reclas- seringsvereniging. De overige instellin gen beperken zich tot een bepaald on derdeel van het reclasseringswerk, zoals de consultatiebureaus voor het alcoho lisme, de dr. Meyers-vereniging, die zich bezighoudt met de geestelijk gestoorden, en de verenigingen voor verpleging van voorwaardelijk ter beschikking gestelden in verpleeginrichtingen en koloniën. „Wij werken met faciliteiten, subsi dies en dus ook onzer controle van het Rijk", zegt de heer Hoornweg, „en we kunnen wel zeggen dat de verstandhou ding uitstekend is". Goede onderlinge samenwerking In 1910 zag men al gauw het gevaar van versnippering. Daarom werd door het Nederlands Genootschap het initia tief genomen tot de oprichting van de Ned. Vereniging van Reclasseringsinstel lingen, waarbij alle organisaties zich heb ben aangesloten. Door deze vereniging, waarvan het nationaal bureau voor re classering het uitvoerend orgaan is, wor den de gemeenschappelijke belangen be hartigd, zoals het uitgeven van brochu res. het organiseren van cursussen voor reclasseringsambtenaren en het onder houden van de contacten met het bui tenland. De heer Hoornweg spreekt met grote voldoening over de goede samenwerking die, ondanks de verschillende levensbe schouwelijke opvattingen, tussen de 27 instellingen bestaat. Tot de taken van dit bureau behoort ook de organisatie van de nationale reclasseringsdag, welke dient voor het werven van fondsen en het maken van propaganda. Het is een verheugend verschijnsel dat de collecte die op deze dag wordt gehouden ieder jaar grotere bedragen oplevert. In 1960 was de opbrengst ongeveer f. 451.000,- Ook de propaganda is zeer belang rijk, want en de heer Hoornweg wijst daar met nadruk op reclasse ring is slechts mogelijk met medewer king van de hele gemeenschap. Subsidie De overheidsbemoeiing van 1911 had ook een belangrijke financiële conse quentie: de subsidie, waarvoor in 1905 voor het eerst een post van f5000.in de begroting van Justitie was opgeno- nomen werd verhoogd. Thans, in 1961, is dit een bedrag van ongeveer 4,3 mil joen gulden. Reeds in 1915 moest de reclasserings- regeling worden gewijzigd, dat in ver band met de instelling van de voor waardelijke veroordeling, welke een be langrijke uitbreiding van de reclasse- ringstaak tot gevolg had. Ook daarna vonden nog verscheidene veranderingen plaats, de laatste in de wet van 1947, die op 1 januari 1948 in werking trad. Maar ook die zal, volgens de heer Hoornweg, binnen afzienbare tyd weer gewijzigd moeten worden. Wat doet de reclassering? Het werk van de reclassering begint al voordat de verdachte in de recht zaal verschijnt. Om de rechter in staat te stellen zich een juist oordeel te vor men over de persoon van de beklaagde en over de omstandigheden welke tot het plegen van zijn misdrijf hebben ge leid. Door de reclassering worden voorlich tingsrapporten opgesteld. Aan de hand daarvan kan de rechter tot een voor waardelijke straf besluiten. Steeds va ker wordt van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt. In 1958 is in 12.029 von nissen 5539 maal een geheel of gedeelte lijk voorwaardelijke straf uitgesproken. Het is namelijk een feit dat gevangenis straf vaak de criminaliteit in de hand werkt. Persoonlijkheidsvervorming en de omgang met andere gevangenen spe len hierbij een rol. Bij zo'n voorwaardelijke straf stelt de rechter vaak als voorwaarde dat de veroordeelde zich plaatst onder toe zicht van een reclasseringsinstelling, hetgeen trouwens ook geldt voor de voorwaardelijk invrijheidgestelde. In ons land kan namelijk iedere gedeti neerde als hem tenminste niet een heel korte straf is opgelegd nadat tweederde van zijn straftijd is verstre ken, in voorwaardelijke vrijheid worden gesteld, waarvoor dan ook eerst weer door de reclassering een advies wordt uitgebracht. Naast het toezicht, de nazorg en het celbezoek houdt de reclassering zich be zig met de verpleging in tehuizen en ko loniën van voorwaardelijk veroordeel den, voorwaardelijk invryheidgestelden en ter beschikking van de regering ge stelden. De reclassering van psychopaten, die veelal ook psychiatrische controle en behandeling nodig hebben, vindt voor ^en belangrijk deel plaats door de dr. Meyers-vereniging, maar kan ook aan andere instellingen worden opgedragen. Gedetineerden Op 18 december 1959 waren in ons land 4687 mensen gedetineerd, van wie 125 vrouwen. Van dit totaal ver toefden er 1603 in voorarrest, 2021 in gevangenissen en Rijkswerkinrichtin gen, terwijl het aantal ter beschikking van de regering gestelden 793 bedroeg. Daarbij kwamen dan nog enige gegij zelden en politieke delinquenten. Met enkele uitzonderingen is er voor al deze mensen een weg terug naar hun plaats in de maatschappij. Vaak is het een lange en moeilijke weg, die voetje voor voetje moet worden geëffend. Maar met een stevig duwtje in de rug komen de meesten er wel VALSE GEBOORTE-AANGIFTE Acht maanden geëist Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, gistermiddag acht maanden gevangenisstraf geëist tegen een 42-ja- rige opperman uit Maastricht, die op 21 janurari by de ambtenaar van de Burgerlyke Stand een valse aangifte had gedaan van de geboorte van een" dochter. Hy had deze geboorte verzonnen en aangegeven met de bedoeling een kraamgelduitkering van een zieken fonds van f 55 uitbetaald te krygen. Verdachte had tevoren een groot deel van zyn loon aan drank opgemaakt. Met het kraamgeld heeft hy het ont brekende loon voor thuis aangevuld. Als gevolg van drankzucht heeft verdachte een lange straflyst met 20 vonnissen. Hy is in het totaal reeds tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Uitspraak 28 maart. SLEUTELTJES GEVRAAGD Jonge vrouw zoekt werk voor de avonduren (1923 u.J. Br. bur. v. d. blad no. 6038 k Autogenist h lasbedrjjf vraagt laswerk. Massawerk geen bezwaar. De Meul, Lange Soheistraat 9 A, Leiden. Inkoop goud, zilver en Ju welen tegen de hoogste waar de. Het adres waartoe U zich met het volste vertrouwen kunt wenden. Het Rlngenhuis, Mors- straat 9, Leiden. Voor Oegst geest; Geversstraat 47. Enige nette Jongens en meisjes gevraagd voor schoon licht werk, met vrije zater dagen. Uiterstegracht 144, Lel den. K3 Kapster. Gevraagd een le en een 2e kapster. Goed op de hoogte met? de moderne kap- kunst. Het KappershutsJ. Rijnbende. Hogewoerd 21. Tel. 20560. B Gevraagd kantoorjuffronw per 1 Juli. Veretoten ulo, steno, tvpen. Alb D. den Haan en Zoon. Sandftlaan 26, Rijnsburg Geroutineerde typistes en stenotypistes voor uitzending gevraagd. Gehuwd geen be zwaar. Snelle wekelijkse afre kening. Type-. Kopieer- en Adresseerinrlchtlng Van der Linden. Lammiensohasnsweg 53, Leiden, tel. 3C065. wy kopen alle soorten boeken, romans, tijdschriften, enz. J. Borsboom, Oude Ryn 23, Leiden, tel. (01710) 21876. Bremmer vraagt antieke meubelen, koperwerk, kristal, Saksische groepen, goud. zil ver. verder alle soorten an tiek. Bremmer. Goegerritst. 1. Telef22791. Gevraagd voor seizoen I september. 2e en 3e bediende. Banketbakkerij L. P. van Eg- mond. Vliet Z.Z. 14, Rijnsburg Tel., 2634. Gevraagd net meisje van maximaal 18 jaar. voor afwis selend kantoorwerk. Kunnen de typen. (Diploma niet ver eist). Aanmelden tot 7.30 uur. Zaterdag tot 3.30 uur. Seri- grafla, Charl. de Bourbonlaan 4. Oegstgeest. (Tel. 23764). Wy vragen voor onze mo derne elektrische banketbakke rij een leerling-banketbakker, alsmede een 2e of 3e bediende. Persoonlijke aanmeldingen: N.V. Heroa, Lelden. In gezin van 2 pers. hulp gevraagd, liefst op vrildmor- gen. Cobetstraat 7. Lelden. Woonark te koop gevraagd. Br. bur. v. d. blad no. 5913 k. Net pers., 60 J., vraagt net kosthuis of kamer, in Lelden of omstreken. Brieven buir. v. d. blad no. 59-15 k. Gevraagd nette werkster voor 2 of 3 ochtenden per week. Aanvang 1 april. De Ridderstraat 8. Gevr. huishoudelijke hulp in gezin met kleine kinderen. Wijttenbachweg 69, Oegstgeest. Tel. 20246. Gevraagd bezorging radio blad of ander weekblad. Brie ven bur. v. d. blad no. 5824 k Zo spoedig nioeeiyk ge vraagd in hulshouding, flink meisje of Juffrouw. zelf6t. kunn. werken. Meerdere hulp aanw'ig. Liefst tussen 3040 Jaar. Voor prima kracht hoog oon, hele degen. Prettige werkkring. Tel. 01710 - 22657 's avonds na 7 uur. f| WU vragen een leerllng-ver- oooeter. leeftijd 16 18 Jaar. Een aankomende verkoopster, leeftijd 18 k 20 Jaar en een er varen verkoopster tot 35 Jaar. Persoonlijke aanmeldingen: N.V. Hema. Lelden. Wie wil beschaafd Jong echtpaar per 1 mei a.s. aan woonruimte met kookgelegen heid helpen? Is voor plm. 1 Jaar. Brieven bur. van alt blad onder no. 5923 k. Jong echtpaar zoek* ruimte om voor 4 a 5 mnd. hun ka merameublement te bergen. Br. bur. v. d. blad no. 5925 k Te koop gevr. postzegelal bum voor Invalide Jongen. Br. bur. v. d. bled no. 5933 k. pi Prima gordifnennaaister ge vraagd. zonder vakkennis on nodig te reflecteren. Brieven bur. van dit blad no. 11676 k. Huls- of verstelnaaister ge vraagd. 1 dag per week of 1 dag per 14 dagen. Brieven bur. van dit blad onder no. 11677 k Jong echtpaar, zonder kin deren. werkzaam aan Universi teit aLhler. zoekt behuizing. Goede stand niet vereist. Br. bur. v. d. blad no. 5942 k. Gevraagd in brood-banket bakkerij hulp winkeljuffrouw voor de zaterdag. Bakkerij Dijsselbloem, Hogewoerd 128, Leiden. Tel. 20331. 9 Te huur gevraagd door ver- eegster, kamer, bij dame al leen of ouder echtpaar. Brie ven bur. v. d. blad no. 5977 k. Leerling-tuinman gevr. min. leeftijd 16 Jaar. voor opleiding lm hoveniersvak. Naast prak tische opleiding wordt volgen van cursus aan avondschool verplicht gesteld. Brieven on der no. 584 Adv. Bur. „Rijn land", Lelden, J. de Witt- straat 35. Te koop gevraagd een in goede staat zijnde step met luchtbanden, liefst met ach- teropzlt. Tel. 32165. Na 6 uur R Nette werkster gevraagd In t tehuis voor ouden van da gen. Kaarsenmakerssteeg 7. Te huur gevraagd een zo merhuisje voor twee mensen van middelbare leeftijd te Noord wijk a/Zee. Brieven bur. van dit blad ondier no. 6013 k. Goed tehuis gezocht voor een Duitse Herder van 2 Jaar en een van 7 maanden. L. W. Grimbergen, Jacob Juchstraat 14, Noordwijk. Te huur gevraagd door off.- gezln per 1 juli of eerder, ln Lelden of omgeving, woning met 43 slaapkamers en zol derkamer .Tel. 01710 - 33022 Flinke werkster voor dins dag en donderdag van 95 u. Aanmelden tussen 810 uur of 's avonds na 6 uur. Mevr. Philips, Acacialaan 1II, Was senaar. Tel. 9920. Meisje of werkster gevraagd voor dê ochtenduren of voor enkele dagen per week. Roodeniburgerstraa.t 57. Net meisje gevraagd ln dok tersgezin met 3 kinderen, van 82 uur. Aanmelden tel. 22522 of persoonlijk 's avonds van 89 uur. Burggra venlaan 117. Voor myn moeder, wonende Hofweg. Voorschoten, yxaag lk hulp, 4 ochtenden per week. Tonvatenstraat 24, Leiden. P Nette r.-k. werkman, met werkende zoons, met woning, vraagt huishoudster of wed., of alleenstaande vrouw (r.-k.). Eventueel huwelijk. Brieven bur. van dit blad no. 6021 k. S| Gevraagd flinke hulp in de ulshouding. Rusthuis Huize Welmoed. Noordeindepleln 2 B, Lelden. Tel. 24266. AANGEBODEN Laat nu tegen Uw oude pla fond een nieuw plastic pla fond aanbrengen. Zonder kalk of rommel. Vraag prijs. Onder- houds- en timmerbedrijf J. D. de Booy. tel. na 6 uur 30586. Nederl. taal foutloos schrij ven. Kon. Er. Pitmanschool, Plantsoen 65. Rybewys? Bondsryscnool Hendriks geeft U vlugge, vei lige en goedkope lessen in de nieuwste Dauphlne 1961. Maresingel 37. tel. 33623. Gaat U een broek kopen? Laat er een naar maat maken. Prijs f48f52. Wollen kam- garen. 50 verschillende des sins. Snelle levering. Kleer makerij: M. Biesot. Heren gracht 124, Lelden. Tel. 31320. Nieuw. 2-kleurlge gebogen 3-zlts bankstellen f 195. Ver stelbare armleuningen, zuiver wollen epinglé. Tijdig bestel len. f 2.75 per week. Jac. v. d. tel. Nieuwe auto's zonder chauf feur, 4-, 5-, 6- en 9-pers. Werkhoven's garagebedr., Ma- redljk 34a, tel. 22300-32735. Te huur: klapstoelen, bak fietsen en handwagens. M. J. v. d. Reek, Oude Vest 169, tel. 25248. Vlasveld aardappelen. Zeeuwse blanken i 0.16 p. kg. Kleine Eigenheimers f 0.15 p. kg. Meerlanders 5 kg. f 0.90. Thuisbezorging vanaf 10 kg. Poezastraat 22 ,tel. 20719. Uw adres voor rotanmeube len, mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa. v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. reparatie-inrichting, telef. 30534. Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass. kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11, Lelden, telef. 26785 Rotan speciaalzaken Hach- mer bieden U een enorme col lectie rotanmeubelen, mand werk. tassen, dekjes voor stoe len enz. Schelpstoeltjes reeds vanaf f 16.75. Kraaierstraat 15; 5 Melpleln 96, tel. 31500. Laat nu Uw kamers op nieuw behangen. J. Weber, be hanger en stoffeerder, woning inrichting. Lange Dlef6teeg 14, Leiden. Tel. 24338. Hout, board en triplex. Hangkasten, legkasten en keu kenkasten. „Wienese" ladders, trappen en steigers voor lood gieters, schilders, aannemers en timmerlieden. Fabriekspry- zen. Komt vrijblijvend eens prijs vragen en kijken. „De Houthal", Hogewoerd 99. telef. 22536. Ook U kunt in het bezit komen van een klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds vanaf f5.- per week. Komt U eens praten bij: P. J. v. Steyn, Nieuwe Riln 46B. Alle motoronderdelen heeft motoreloper ij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag, te lefoon 11.45.01. Gratis proefles In onze nieu we Opel. Snelle, dus voordelige opleiding bij erkende ryschool Frans Goddijn, Madoerastraat 29 of Garenmarkt 5, Lelden. Tel. 34430. Ook theorielessen!! Desgewenst wordt U van huls gehaald. Houthandel „Morspoort". Gezellige eethoeken, le kwali teit tafels en stoelen, bergmeu belen, diverse modellen. Ook naar eigen ontwerp. Speciale stokkenkasten voor studenten. Zie onze etalages. Morsstraat 58. Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel. Simoa, V.W. en D.A.F. Blerman's Automobielbedrijf, Oude Singel 66, Lelden, telef. 34403. „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud. zilver én Ju welen. Grote keuze in verlo- vingisringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, te lefoon 26854. Hardnekkige hoest? Prikkel en kramp hoest? Nacht- en ro- kershoest? Bronchlcum Elixir helpt snel en zeker. Flacon f2.bij elke drogist. Iedereen is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, eenpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smifs bedden-tapijtenmagazijn. Mare 98. Vrouwensteeg 9, tel. 23913. B Zlg-zag naaimachines vanal f 350.met 3 jaar garantie en fratis les aan huls. P. J. v. teyn. Nieuwe R(jn 46 B, Lel den. B Behangwerk. Wilt U Uw ka mers laten behangen? Bel dan eerst 25813. Wij komen praten en prljsopgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel „De Pelikaan", Pelikaanstraat 77. B Autorijschool Allaart, Van 't offstraat 46 A, Leiden, leert U snel autorijden. Telef. 0 1710 - 34823. a Norton sportrywielen, euwste kleuren, kabelrem- men of origineel Torpedo. Roestvrije velgen. Compleet met Jasbeschermer, slot, lamp enz. 1 laar garantie, f 149.75. Rljwlelh. .reparatie De Jong. Herensingel 4. Lelden. Telef. 24622. B Nieuwe auto's zonder chauf- ur. Volkswagen, Chevrolet, Opel. Consul, V.W. busjes, be stelwagens. Blonk's automo bielbedrijf, Nieuwstraat 3341. Tel. 30600. B A.s. bruidsparen Uw bruids stoet wordt le klas verzorgd door het gespecialiseerde Trouwautobedrijf, Zeemanlaan 12a. Dir. De Jong. Tel. 23055. 7-pers. auto's met verwarming. Keuze uit: zwart, zilvergrijs of witte bruldsooupé. B Iedereen en zonder borg kredieten van f 250.- t/m. f4000.- voor aankoop meube len, ledikanten, karpetten, gor dijnen, woning textiel, recht streeks van fabriek. Uiterst soepele betaling. Strikte ge- helmhouding. Vraag vrijblij vend inlichtingen. Postbus 1083 Rotterdam. B Wasmachines f 135. Nog enkele dure machines. Iets be schadigd f 155. Centrifuges. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13. Tel. 24409. B Rooljackers en naaimachi nes een begrip! Levenslange garantie en gratis service. Geen woorden maar daden. Lelden, Leemansstraat 31, telef. 21324, Alphen a/d. Ryn, Iepstraat 12, tel. 3753. B Te koop een weekeindwoon- boot, tegen elk aannemelijk bod Woonschip „Tiny" Langegracht t/o. 192. Leiden. B Flat HOU aangeb., open dak, kachel. ruitensproeiers etc., bouwjaar 1953'54. In uitste kende staat f 2250. Tel. 30359. B Te koop melsjeskledlng, te vens wagen en ledlkantje met bedje. Na zes uur. Bern har d- straat 57. B Wegens omstandigh. aange boden Neva-truck, Ingericht voor groentehandel en bak fiets. Ger. Brandtstr. 26, Lel den. Na 5 uur. De volgende chocolade artikelen Blokreep, melk, puur van 40 voor HAZELNOOTBLOK, melk van 95 voor Rozijnnootreep, melk van 30 voor Tablettines, melk, puur 100 gr. tablet van 70 voor ni'iuiiuüüy ROODMERK CACAO 100 gr. pak van 55 voor Goudmerkcacao 100 gr. pak van 65 voor Blauwmerkcacao 100 gr. pak van 42 voor AQ Napolitains 4 smaken pakje van 40 voor Mokkaboontjes doosje van 65 voor PASTILLES, melk, puur 100 gr. zakje van 65 voor Luxe pastilles, melk/mokka, puur 70 100 gr. zakje van 75 voor Musketflikken 100 gr. zakje van 45 voor CHOCOLADE HAGEL, melk, puur pak van 75 voor fsaaam Chocolade pasta pot van 89 voor 0000000000S)000@00(I]0@@0E|[jj]0B00e0BB000B0 DE GRUYTER

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4