DE BABYKAMER KARPETTEN VAST TAPIJT het liefste plekje in uw huis Kaaproute van groot maritiem belang BULTHUIS Ondanks recessie en revaluatie talloze Amerikanen naar Europa Toenemend luchtvervoer Vijf-jarenplan in Zuid-Afrika voor ontwikkeling Bantoegebieden Drie hoofddoelen MODERN en KLASSIEK EEN KEUS UIT HONDERDEN Luik krijgt een ruim vijftig meter hoog schouivspelbeeld De elf ontvoerde oliedeskundigen zijn terecht Spion wilde namen noemen in ruil voor vrijheid Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 maart 1961 no. 30305 (Door Ep Simons, Binnenhuisarchitect W.B.A.) Er kunnen veel heerlijke ogenblikken zijn in het leven van een vrouw, maar een van de mooiste is toch wel als ze kleertjes gaat maken en het kamertje inricht voor de baby, die zal komen* Dat zijn bezigheden, die zo nu en dan worden onderbroken door ogenblikken van weg' dromen. Het moedertje staat dan bij het nog lege ledikantje en in gedachten ziet ze een klein roze kopje onder het strak getrokken lakentje te voorschijn komen...,,. Waarom wordt er eigenlijk zo weinig geschreven over het inrichten van baby'kamers? In elk boek over woninginrich- jtlng staan verhaaltjes over speel kamers en speelhoekjes, maar de jbaby-kamer wordt meestal verge ten. Misschien vergeten de schrij- [vers van zulke boeken dit opzette lijk, omdat ze aanvoelen, dat dit een terrein is, waar uitsluitend heel «ere gevoelens een rol spelen. Modegrillen en strenge ethetische mormen zouden slechts een grof spel spelen in de sfeer van moeder lijke gevoelens, die er op uit zijn iets heel liefs van dat kamertje te inaken. Wy voelen dit ook zo aan en U moet fan ons dan ook echt niet verwachten, lat wy een reeks bindende voorschrif ten zullen geven voor het inrichting Tan een baby-kamer. willen alleen met u een praatje ilerover maken en een paar tips geven. I weet, dat kindertjes de neiging heb- len om groter te worden en dat dit neestal vlugger gaat dan we denken. )aarom is het toch wel goed om bij het orichten van een baby-kamer er aan s denken, dat heel spoedig een kleuter loor dit kamertje zal kruipen en dan luurt het maar even. of er zal behoefte ntstaan aan een praktische speelruim- Als we de vraag stellen, welke vloer- edekking het meest geschikt is voor en baby-kamer, denken we dus niet al- een aan dat lieve roze wezentje dat traks in het ledikantje zal liggen, maar fengoed aan de stoeigrage kleuter, die ehoefte heeft aan speelruimre. Hoe arm en gezellig een modern plakta- iljtje ook is voor een baby-kamer, we ouden toch linoleum nemen en zo mo- elijk hierop in het begin een warm, ge- Bllig los kleedje leggen. Leuke „insets" Wordt van het kamertje later een leelkamertje gemaakt, dan is voor dit oei de meest geschikte vloerbedekking 1 aanwezig. Wist u dat er bijzonder luke „insets" zijn te krijgen, speciaal oor linoleum vloeren van kinderkamers? et zijn herkenbare figuurtjes, die in e baan linoleum kunnen worden ge- egd en die de vloer voor de kinderen ot een stukje speelgoed maken. De wanden kunnen op de bekende lanier worden behangen, maar in dit oval zouden wy een lambrizering van andlinoleum of van plasticleer aan- rengen. Gewoon behang wordt spoedig uil en vooral de wand achter de com- 'ode heeft veel te verduren. U kunt ook f wanden van onder tot boven met lasticleer beplakken en dan hebt u uw wdere leven geen omkijken meer naar et kamertje, want dit betrekkelijk uedkope materiaal is onversiytbaar en kunt het met water en zeep onbeperkt taigen. Schoolbord Vergeet u vooral niet om op een ge wikt plekje een flink stuk zwart, don- groen of bruin plasticleer of wand- uoleum te laten plakken, want dan teft uw kleuiter straks gelijk een choolbord. moet natuuriyk ook een aardige Wip worden gekocht. Kiest u vooral type, waarvan de gloeilamp niet ehtbaar is en als het kan, neem dan lamp die naar beneden een zacht uiuiis licht en naar boven indirect tot geeft. Dat zachte indirecte licht is erg ge- 'ukkeiyk als u 's avonds nog eens in el ledikantje wilt kyken of uw baby lekker warm ligt weggestopt. Ook Wens ziekte is indirect licht büzonder tó%. Veel kleuters willen 's nachts een beetje licht in hun kamertje 1 voor dat doei kunt u stopcontact en krijgen, die praktisch geen 'oom verbruiken en een heel zacht Wt geven. Wieg of ledikantje? Waar moet u mee beginnen, met een kg,of een ledikantje? Een kinderledi- ®tje koopt u met het oog op de toe tst en een wieg alleen voor de baby. zUn heel aardige ledikantjes in leuke euren en versierd met aardige fi- luurtjes, maar we kunnen ons best voorstellen, dat u de voorkeur geeft aan een mooi rotanwiegje met kunstig ge plooide ruches. Als u bang bent dat uw baby gemakkelijk kou zal vatten in zo'n open ledikantje, kunt u een model met afneembare hemel nemen en het geheel lijkt dan veel op een wiegje. Wat de ma tras betreft, raden wy u aan geen zee gras, erin of varens te nemen, want deze materialen zyn sterk hygroscopisch. Dit wil zeggen, dat ze het vocht uit de omge ving opnemen. Een dun bedje van schuimplastic is veel praktischer. Het is ongevoelig voor vocht en u kunt het zonodig laten rei nigen. Als u dekentjes gaat uitzoeken, vraagt u dan eens naar leacril-dekens, deze zyn gemaakt van., aardgas, maar wat belangrijker is: ze pluizen niet en het kan geen kwaad als de vingertjes van uw baby ermee spelen. Commode In de baby-kamer behoort verder een commode, die tevens als aankleedtafel kan worden gebruikt. Als aankleedma- trasje kunt u weer het beste schuim plastic nemen met een afneembaar overtrek. De meeste commodes hebben uzelf. Moderne laquée spuit schilder werk) meubeltjes voor de baby- kamer. Het ledikantje kan zonodig van een hemel worden voorzien, waardoor het meer op een wiegje gaat lijken. een bergruimte, die met een deur is af gesloten en daarnaast enkele laden. Deze indeling voldoet heel goed. Laden over de volle breedte van de commode schui ven soms wat moeiiyk en worden spoe dig erg zwaar. Er zyn ook modellen in de handel met aan de zijkanten uitschuifbare bla den. Deze zyn erg handig voor het plaatsen van alles wat u nodig hebt om de baby te wassen. Ofschoon het niet altyd wordt gedaan, is het toch goed om even te overwegen direct een klein bergkastje aan te schaf fen. Vooral als de baby wat groter wordt, biykt de commode spoedig te klein voor al de kleertjes en bovendien is zo'n bergkastje gemakkeiyk voor het opbergen van speelgoed. De meeste kinderkamermeubeltjes zyn tegenwoordig uitgevoerd in gespoten schilderwerk. Deze afwerking die la quée wordt genoemd is heel sterk en mochten na enkele jaren hier en daar wat beschadigingen zijn gekomen, dan kunt u met verf en kwast de meubeltjes weer als nieuw maken. In baby-kamers gebruikt men graag roze of blauw. Bei de kleuren laten zich heel mooi met zacht grijs combineren. En verder.nee, verder moet u het zelf doen, want nie mand zal met zoveel liefde de sfeer van de baby-kamer kunnen bepalen dan Wel verre van een strategisch achter- slootje te worden, wint de weg om de Kaap dageiyks aan betekenis voor de vrye wereld, schryft de scheepvaartme dewerker van de Cape Times. HU her innert aan hetgeen Schout-by-Nacht R. M. Smeetom, vlagofficier vliegkamp schepen, die zUn vlag voerde aan boord van Hr. Ms. „Victorious", zei tydens zyn bezoek aan Kaapstad, n.l. dat de weg om de Kaap maritiem-strateglsch van de grootste betekenis is. Met het oog hierop, voegt de scheep vaartmedewerker er aan toe, is de aan wezigheid van het vllegkampschip met zUn Jagers en zUn oefeningen met de fregatten van het Zuidatlantisch en Zuidamerikaans commando der Britse marine en de Zuidafrikaanse marine van grote betekenis. De schepen van alle naties, die oefe nen in de Zuidafrikaanse wateren, zo vervolgde hij, houden zich hoofdzake- lUk bezig met één probleem, n.l, met de onderzeebootdrelging. De bemannin gen van Britse, Portugese, Franse, Ame rikaanse of Zuidafrikaanse schepen worden geoefend volgens de zelfde re gels en zUn tot soepele samenwerking in staat. Voor betere WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 (Van onze reportageredacteur) Recessie noch revaluatie zal, naar het zich laat aanzien, van invloed zijn op de Amerikaanse toeristen- stroom naar Europa in het algemeen en naar Nederland in het bijzonder. Volgens Amerikaanse bronnen is zelfs ten opzichte van 1960 nog een verdere toeneming van het Ameri kaanse zaken- en toeristische ver keer over de Atlantische Oceaan te verwachten. Voorzichtige Europea nen houden intussen rekening met een lichte teruggang maar zij schrijven deze vooral toe aan het ontbreken van drie gebeurtenissen welke verleden jaar de komst van Amerikanen naar Europa uitzon derlijk hebben gestimuleerd: de Pas siespelen in Oberammergau, de Olympische Spelen te Rome en het Eucharistisch Congres te Milnchen. De gegevens van KLM en Pan Ameri can Airways bevestigen eerder de roos kleurige Amerikaanse zienswyze. Beide maatschappijen noteerden tot dusver een toeneming van 15 tot 17 van het transatlantische luchtverkeer, hetgeen nog enkele procenten gunstiger i6 dan men strikt nodig had om de normale ontwikkeling by te houden. Het comfort van het straalvliegtuig en de tariefsver laging voor het vervoer per tradijgoneel zuigervliegtuig hebben de bestaande markt vergroot en een nieuwe aange boord. Die markt wordt maar weinig be ïnvloed door de recessie waarvan Regering verschuift thans haar aandacht van de steden naar de z.g. thuislanden Tot dusverre heeft de Zuidafrikaanse regering voornameiyk aandacht geschon ken aan de behuizings- en vervoersproblemen van de Bantoe in de stedelyke gebieden. In de jaren 1950 tot 1960 werd een bedrag van twaalfhonderd miljoen gulden besteed voor krotopruiming en betere vervoersfaeiliteiten. Thans echter nu de problemen van de stedelijke Bantoe min of meer opgelost zyn is het ogenblik aangebroken om het zwaartepunt van de regeringsinspanning voor de ontwikkeling van de Bantoebevolking te verschuiven van de steden naar het platteland, de Bantoethuislanden. De minister van de Bantoe-Admifli- stratie en -ontwikkeling, M.D.C. de Wet Nel, heeft thans in het parlement een vijfjarenplan aangekondigd voor de ont wikkeling van de Bantoe-stamgebieden. Het programma, dat de periode van 1961 tot en met 1966 omvat, is geheel gericht op de ontwikkeling van deze gebieden en de verhoging van de le vensstandaard van de Bantoebevolking aldaar. In het kort kan het aangekondigde vyfjarenplan in drie belangryke objec ten gesplitst worden. In de eerste plaats zal de regeringsinspanning zich rich ten op de verbetering van de landbouw gronden in deze gebieden, uitbreiding van het landbouwareaal en intensieve landbouwvoorlichting. Niet alleen zal ge streefd worden naar verhoging van de agrarische opbrengst in deze gebieden, maar speciale aandacht zal ook geschon ken worden de totstandkoming van een gevestigde en stabiele boerenstand. In de tweede plaats zullen op groter schaal dan voorheen gronden worden aangekocht teneinde de bestaande land bouwgebieden te vergroten en af te ron den. Uiteraard zal deze grondaankoop aangepast moeten worden aan het ver snelde ontwikkelingstempo van de be staande landbouwgebieden. Ten derde zal, meer dan voorheen, aandacht moeten worden geschonken aan de menselijke factoren en stam- verhoudingen in de Bantoegebieden. Een landbouwontwikkelingsprogramma, dat deze factoren verontachtzaamt, zal tot mislukking gedoemd zyn. Een uitgebreid sociaal voorlichtingsprogramma in de Bantoegebieden zal de Bantoe dan ook geestelyk moeten voorbereiden op de sociale en economische veranderingen, die het nieuwe vyfjarenplan met zich mede zal brengen. 100 cm. breed JABO 7.25 p. m. BOUCLÉ 9.90 p. m. VERZET BOUCLÉ 13.90 p. m. „DESSO" TAPIJT 17.90 p. m. 10-DAAGSE AANBIEDING VOOR UW WONING 4.60 p. m. 6.75 p. m. Bouclé loper 5J cc£ bbrr; UAARLEMMEDbTÜAAJ EO LODEN BANKSTELLEN, een keus uit 40 modellen. EETHOEKEN, ln diverse combinaties. BERGMEUBELEN, met grote bergmogeiykheden. DRESSOIRS, in moderne styl. Moderne combinatie lichtmast-Aeolusharp (Van onze Brusselse correspondent) De technici van de Belgische dochteronderneming van Philips werken thans met de beeldhouwer Nicolas Schöffer van Hongaarse afkomst, doch genaturaliseerd tot Fransman aan een soort schouw spelbeeld, dat 3 juni in Luik zal worden ingewijd. Schöffer is de man van hetgeen hy noemt: het spatiodynamisme en het luminodynamisme. Dat zyn mooie woorden voor iets eenvoudigs: hy maakt constructies, die door middel van kleine elektrische motoren draaien en van welke de onderdelen ook weer beweeg- lUk zyn. In samenwerking met ingenieurs van Philips belicht hy deze wentelende constructies en dan geven zy de won- deriykste weerspiegelingen, dan wel haar schaduwen tekenen beelden op witte, doorzichtige schermen waarach ter zy zijn opgesteld. Het principe is eenvoudig, de uitwerking vindingryk en zoals by al die abstracte en nonfigura- tieve grapjes van tegenwoordig wordt het geheel grenzenloos overschat. Voor Luik heeft men nu echter iets aardigs bedacht. Naast de tentoon stellingshallen aan de Maas wordt een door Schöffer ontworpen mast met aanhangsels van 52.30 meter hoog op gericht. Philips construeert daarby een installatie, die via een elektronisch brein elektronische muziek van de com ponist Hen Pousseur voortbrengt, en die tevens het staketsel verlicht en er voor zorgt dat op alle mogeiyke manie ren een spel van licht en schaduw en weerkaatsing zal ontstaan. Een woordvoerder van de Marokkaan se ambassade ln Madrid heeft gisteren medegedeeld, dat de elf oliedeskundigen, die zondag in de Spaanse Sahara, op ongeveer tien kilometer van de Marok kaanse grens door een uit Marokko ge komen bende werden ontvoerd, zich vei lig in het zuiden van Marokko bevin- Het ligt in de bedoeling dat het elek tronisch brein ook zal reageren op de weersgesteldheid, zodat by voorbeeld wanneer het regent bepaalde elementen anders zullen bewegen dan wanneer het niet regent. Wanneer de zon schynt zullen sommige vlakken en platen van het geheel weer anders wentelen dan wanneer de hemel betrokken is, enzo voorts. Het wordt dus een soort combinatie van lichtmast en Aeolusharp en het zal wel een aardig accent aan de rede- lyk trieste Maasoever var de goede stad Luik geven. Degenen die ln de buurt wonen behoeft men echter niet te be- nyden. den. Zy zullen onmiddeliyk door de Ma rokkaanse autoriteiten aan Spanje wor den overgedragen. De oliedeskundigen werden door een patrouille van het Marokkaanse leger bevryd, nadat zy door een bende die hen ontvoerde, van Spaans naar Marok kaans gebied waren gebracht, aldus de woordvoerder van de Marokkaanse am bassade in Madrid. In een op de, onder Spaans bestuur staande. Canarische Eilanden uitgegeven communiqué werd echter gezegd, dat de gevangenen door een Marokkaanse pa trouille waren gearresteerd, nadat zy per ongeluk de Marokkaanse grens hadden overschreden. De Spaanse autoriteiten in Madrid hebben verklaard officieel niets te weten van het terugvinden van elf oliedeskun digen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Madrid heeft gistermiddag bevestigd dat de ontvoerde oliedeskun digen thans onder de hoede van het Ma rokkaanse leger zyn. De woordvoerder van het Marokkaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Rabat heeft in antwoord op vragen over het bericht als zouden dc elf ontvoerde oliedeskundigen zich in handen van het Marokkaanse leger bevinden, gezegd dat hem over deze aangelegenheid niets be kend wis. men trouwens verwacht dat zy door de krachtige economische politiek van president Kennedy spoedig in haar tegendeel zal omslaan, omdat voorna meiyk die bevolkingsgroepen door de economische teruggang worden getrof fen, voor welke het vliegtuig toch nog financieel onbereikbaar is, zoals de di rectie van Pan American ons verzeker de. BU deze maatschappy lag het ver voer in februari van dit jaar reeds ho ger dan dat van mei 1960. By de Holland-Amerlka Lijn rekent men op geen grote teruggang ten op zichte van het vorige jaar en in elk ge val nog een toeneming in vergeiyking met 1959 en dat was al een héél goed reisseizoen. Voor de afvaarten van a.s. zomer is reeds goed geboekt. Dat Is een gunstig teken, want ook de Amerikaan stelt zyn reisplannen meer en meer pas op het laatste ogenblik op, zeker nu hy £een topdrukte behoeft te vrezen wegens et ontbreken van byzondere evenemen ten. Duurdere gulden geen bezwaar Dezelfde omstandigheid verhindert ook de grote reisbureaus, welke zich door middel van eigen vestigingen of dochtermaatschappyen op het toerisme van Amerikanen naar Europa toeleggen, zich reeds nu aan een voorspelling te wagen. Dat het peil van 1959 gehaald zal worden staat zowel voor Lissone-Lin- deman als voor American Express wel vast. De invloed van de duurdere gul den wordt niet byzonder groot geacht. Van de kosten van de gemiddelde Ame rikaanse reis door Europa bedraagt het aandeel van Nederland en West-Duits- land tezamen slechts 14 zodat de to tale reis van een maand nog geen pro cent duurder wordt. Van de 800,000 Amerikanen, die ook deze zomer weer in Europa worden ver wacht. komen er slechts 100.000 voor een verbiyf van (gemiddeld) ten hoogste drie dagen naar ons land. Van het totale aan tal overnachtingen door burgers van de V.S. in ons werelddeel komen er nog geen 4 op Nederlandse rekening. Ita lië biykt met 25 de grote toptrekker voor de toerist uit de nieuwe wereld, ge volgd door Frankryk met ruim 15 En geland komt op de derde plaats met 13 West-Duitsland op de vierde met 10 Daarna volgen nog Zwitserland met 9 en Scandinavië met ruim 4 On der Nederland staan nog Oostenrijk en Spanje met elk 3 en België mee ruim 2 in de belangstelling. Van de landen buiten Europ~ die tezamen 5 van het aantal overnachtingen vergen ontvangt Israël de meeste Amerikanen. Altijd dezelfde namen In de praktyk concentreert de aan dacht van de Amerikaanse toerist zich in de genoemde landen slechts op enkele plaatsen. In Italië is dat Rome, in Frankryk Parys, in Zwitserland Luzern en in België komt de Amerikaan meestal niet verder dan Brussel. Brugge wordt dikwyls „en passant" gedaan, wanneer men in Oostende van de boot komt. Voor Nederland is het beeld in verge- lyking daarmee nog gunstig. Amsterdam en Delft, de Afsluitdyk, de Alkmaarse kaasmarkt en de bloemenveiling van Aalsmeer, vaak ook Den Haag, Rotter dam en Arnhem, komen in het reissche ma voor. En altyd Marken en Volen- dam, want anders „heeft men Neder land niet gezien". Een poging van een reisbureau om de geachte cliëntele naar het wat minder vercommercialiseerde Spakenburg te brengen faalde jammerlyk. „En gaan we dan morgen naar Marken?" vroegen de slachtoffers van dit initiatief. En dan te denken dat Jack P. Lissone 50 jaar geleden op zyn trips naar deze door hem ontdekte attracties vyf jaar lang geld heeft toegelegd De Amerikaanse toerist wil vóór alles aan zyn kennissen kunnen vertellen „dat hy er ook geweest Is". Het past ons niet hem er erg hard over te vallen. Europa, en dus ook Nederland, dankt aan dat „snobisme" een niet te versma den welvaart-impuls. Bedrijfschap schoenherstellers De heer H. Snieder Is herkozen als voorzitter van het bedryf schap voor het schoenherstellers-, het maatschoenma- kers- en het orthopedisch schoenma- kersbedryf. Tydens de in het gebouw van de SER te Den Haag gehouden ver gadering werden verder gekozen tot plaatsvervangend voorzitter en tot nieuw lid van het dagelyks bestuur de heren M. Tiemens en J. Oosterhuis, hoofdbestuurder van de Algemene Be- dryfsgroepen Centrale. Deze laatste benoeming, die een uit breiding betekent, geschiedde om het bestuur een paritaire samenstelling te geven. By de besprekingen van de nota van het dagelyks bestuur inzake de organi satie van de voorlichting in de schoen- makery, kwam naar voren, dat alle werknemersorganisaties akkoord gaan met deze nota, die aandringt op in het leven roepen van de stichting die de be schikbare krachten volledig moet sa menbundelen teneinde te komen tot een betere en mogeiyk goedkopere voorlich ting. Deze voorlichting wordt op het ogenblik verzorgd door drie aparte li chamen. De werkgeversorganisaties gaan niet alle (met name de Federatie van Schoenmakerspatroons) akkoord met de nota. Na uitvoerige bespreking werd men het erover eens, dat het dagelyks bestuur zich opnieuw zal beraden en zich ln ver. binding zal stellen met de vrye werk geversorganisaties Charles Houghton, een van de vyf verdachten ln het spionageproces dat momenteel In Londen wordt gevoerd, heeft aangeboden 1 nruil voor zyn in- vryheidstelling de namen van Russische en Poolse dplomaten te noemen met wie hy contact heeft gehad. Scotland Yard is niet op dit aanbod ingegaan, aldus heeft Inspecteur George Smith, die door de Old Bailey als ge tuige werd gehoord, meegedeeld. Houghton, voor zUn arrestatie amb tenaar by de admiraliteit, was even eens bereid bezwarende verklaringen voor zUn medeverdachten af te leggen. Toen hij echter eenmaal in de gevan genis zat besloot hy absoluut niets meer t« zeggen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17