WONEN IN ONS ELEMENT WON RLNDER en niet als een vis op het droge. Bollenkwekers zeggen veel last te hebben van rot door wateroverlast Heeft enquete wel enige zin? Overleg over de schooltelevisie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 maart 1961 Vijfde blad no. 30305 (DOOR LEA WIJNBERG) Al interviewend, ontdek je als journalist niet slechts de mensen, maar ook hun huizen. In stilte houd je ook daarmee vraaggesprekken en je schrijft er iets over op. uitsluitend in gedachten, want meestal is het niet vatbaar voor publikatie. Ik geef U hier voor de vuist weg een paar van die tot nog toe verzwegen indrukken van huizen en kamers. „Hè, hoe is dat nu mogelijk, deze mevrouw zit in een studiecommissie voor efficiënte keuken inrichting of iets dergelijks, ze is èrg vooraanstaand en moet je nu eens haar keuken zien verve loze planken en een aanrecht die het met succes En nu wat lk dacht bij een bezoek aan een geslaagd zakenman, zo juist verhuisd van een ouderwetse vierkamer woning naar een peperdure flat. Hm hypermodern allemaalalle tussenmu ren weggebroken en het hele huiselijke leven in één grote zaal Wij (hij en ik) in de zithoek, omringd door de nieuwste boeken, de allerjongste lamp plus grote lappen venetain blinds De rug van de paarse bank waarop ik geplant was, vormde de afscheiding tussen onze zit- praathoek en het huiskamergedeelte. Daar troonde mevrouw en de kinderen met hand- en huiswerk. Ik hoor de woordjes overhoren, het getik van naal den, het gerinkel van kopjes. Even keek ik om en ontdekte een moederlijke vrouw tussen een berg sokken en drie kinderen; op een turkooize loper dwars over de tafel lagen boeken en schriften. „Kun je straks niet overhoren?" vroeg de man. „We doèn het al zachtjes", mompelde de vrouw. Het huiselijk le ven priemde me in de rug. Waarom moet je zo open met elkaar wonen als je geboren bent voor dicht en besloten? Maar ik schreef het zakelijke gesprek met de gewichtige conclusies onbewogen op; toen ik thuiskwam, had ik het ge voel of de huiskamer nog aan mijn rug hing. Ik ben getrouwd Ik ga verder. Een impressie van de behuizing van een bohémien. Ik had hem gekend tussen de hanebal- ken, tientallen lege (en vollefles sen, één kostbaar beeld en rondslin gerende drukproeven. Hij schreef op dc divan. Na jaren zag ik hem terug, gezeten aan een groot bureau bij een keurig ingedeeld boekenmeubel met duidelijke mogelijkheden voor uitbreiding. Op een serveerboy er naast stond een flesje yoghurt. „Wat is met je gebeurt?" vroeg ik ontdaan. „Ik ben getrouwdant woordde hij toonloos. Ik ga nog verder. Bij een kermisklant steeg ik ergens raar driehoog in de Jor- daan. Het traptouw glom als haring, de kamer had bloemetjesbehang. „Sssstt" riep iemand bij mijn entrée; ze keken namelijk naar de televisie. Ik keek mee en ontdekte op de beeldbuis een beroem de architect, die juist zijn visie cp mo dern wonen ten beste gaf. Weer verder Bij een romancière ontdekte ik tussen een ernorme verza meling snuisterijen, een glazen kom met bloemen boven op een gezellig brandend theelichtjes. Dit ornament zou niemand anders zich kunnen permitteren aan zij, kinderlijk-excentriek als ze was Nog weer verder.Ik interviewde een Japanse bloemenschikster, ze woonde in een gewone straat in een Nederlandse stad, alles was er echter zo Japans mo gelijk. Veel hout. riet, veel ruimte en bloemenarrangementen die het Zen ademdenHier was een volledige overeenkomst tussen bewoonster en wo ning bereikt. Bewust had ze naar eigen innerlijk en levensopvatting haar inte rieur gecreëerd. Hier werd je doordrenkt van de meditatieve sfeer van het oosten. Iets persoonlijks Wat ik met dit alles wil zeggen? Dat men wèl iemand kan voorschrijven welk dieet hij moet houden, maar niet hoe hij moet wonen. Wonen is iets zö per soonlijks, dat je er met de fraaiste professorale richtlijnen radicaal naast kunt zijn. Ik gelóóf namelijk, dat die schrijfster met haar wasmand precies woont zoals ze zelf wil. Op een verloren ogenblik bv. als de inspiratie niet wil komen, telt ze de was. Overigens verdient ze niet genoeg om haar boeken te laten inbinden en zonder POTTER S /t LINIA MENTHOLPCILETS TejJen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant Opgravingen in W.-Friesland De vondst van een kort bronzen zwaard bij een pas ontdekt skelet heeft het dr. P. J. R. Modderman van de ROB te Amersfoort, die de leiding heeft van een opgraving in West-Friesland, mogelijk gemaakt de ouderdom van ter plaatse eerder gedane vondsten vast te stellen. Het skelet moet van een man uit de middenbronstijd, ongeveer de tiende eeuw voor Christus, afkomstig zijn. In die tijd gaf men de overledenen zelden voorwerpen mee, zodat hier van een bijzondere vondst gesproken mag worden. Tevens is hiermee de ouderdom vastgesteld van twee menselijke skelet ten, die begin maart bij de egalisatie van een perceel grasland onder Zwaag- dijk (gem. Wervershoof) werden gevon den. De skeletten zijn gevonden op slechts 500 meter van een groep graf heuvels, die in 1941 door prof. dr. A. E. van Giffen zijn onderzocht. Op een ander punt van hetzelfde per ceel heeft men sporen' van bewoning ge vonden. Verscheidene slootjes zijn te ruggevonden en op een hoger stuk is de aanwezigheid van oud akkerland aan de hand van ploegsporen vastgesteld. Er moeten ook huizen gestaan hebben, aangezien de plaatsen waar de palen in de grond gegraven werden zijn te ruggevonden. Het is de eerste maal dat sporen van een nederzetting uit deze tijd in West-Friesland zijn ontdekt. mimosa en geraniums is het geen le ven. Misschien, wanneer iemans eens een zeer efficiënt ingedeeld bureau voor haar ontwierp, zou ze daar in principe wel iets voor voelen. Dat het er echter na drie dagen uit zou zien als een oud papierhandel, geef ik u op een briefje Daarentegen is die succesvolle zaken man met zo'n woonzaal niet helemaal eerlijk. Die woont niét zoals hij c-n zijn gezin in hun hart wensen. Zijn vrouw is ondanks alle succes een gewone lessen-overhorende en sokken- steppende huismoeder gebleven, gelukkig maar. Zy ergert zich dood aan de ge dwongen fluistertoon vanwege de aan grenzende zakenpraathoek. Deze lieden verkeren nog volop in de tussenmuren- fase. Je reinste snobbisme, zo'n zaal. kan opnemen tegen een hoekje van het Waterloo- plein „Kun je dat nu rijmen, die schrijfster die zo haar fijn interieurs kan ontleden en extatisch beschrijft hoe de heldin van haar boeken zich door haar ele gante boudoir beweegt, woont zélf in niet veel meer dan een berg paperassen. Ze zit op de wasmand. Weliswaar hangt er uit een, in staat van ont binding verkerend boek een toefje gedroogde mi mosa en voor haar raam staat twaalf bloempotten met de roodste en fluweligste geraniums die er be staan. Maar tóch Séance In je element zijn En dan onze bohémien. Arme man, ook al tot zulk een onwaarachtige om geving gedoemd. Hoe kan iemand zo onpersoonlijk trouwen? dacht ik. Hij zat daar als een vis op het droge. Die Jorda- ners hadden echter weer gelijk. Ze zijn dol op bloemetjesbehang en doen niette min met hun tijd mee door de aanschaf van een mooi groot televisietoestel. Wonen is, geloof ik, een kwestie van in je element, zijn. Evenmin als je je de hele dag afvraagt: hoe is de lucht die ik inadem? zou je je, als het goed is, moeten afvragen; hoe is de woning waarin ik woon? Zo'n ideale probleem loze toestand kan alleen maar ontstaan als je werkelijk in je element woont. In alle dingen die echt bij jezelf horen. Als je ordelijk van aard bent. in de orde; als je slordig bent, in de chaos. Als je van reprodukties houdt, temidden van reprodukties en als je van oorspronke lijk houdt, met een duur origineel. Als je van hout houdt, met hout, en als je je hart aan staal verpand hebt, met staal. Als je mal bent op cretonne, dan rijg je van dat spul een strook aan je bankstel met nog een ruche er langs; bemin je een strakkleurvlak, dan neem je effen ijsblauw of Holthausrode over trekken. Woont u al in uw element? In alle dingen van uzelf? Ik geef u een raad. Ga op het comfortabelste meu bel zitten of liggen dat u hebt en probeer naar etk ding afzonderlijk te kijken. Naar het plafond, het be hang, de lampen, de vloer, naar elk en het servies. Horen ze stuk voor e nhet servies. Horen ze stuk voor stuk bij u? Om wat voor reden ook? Omdat een geliefde het u gaf, omdat u er jaren voor spaarde, omdat het u rust geeft, of comfort, omdat u het zo mooi vindt of zo grotesk-lelijk? U zult bij een dergelijke séance vreemde ervaringen opdoen. Het kan by nauwkeurige observatie van uw inte rieur opeens zijn of u ademnood krijgt, u raakt, namelijk even buiten uw ele ment. Het vergaat u als de bohémien-vis die ik u zoëven schilderde. Dat vloer kleed, die stoel, néé U hebt ze ook nooit gekózen, ze zijn hier nu eenmaal, volkomen toevallig, ze hebben eigenlijk niet met u te maken. Maar de kleur van het gordijn, en die oude bouilloire, die koffiekoppen, uw lievelingsschilderii en vooral de manier waarop alles op uw werktafel ligt, in een wonderlijke intieme orde waarvan alléén u de wet ten kent dat hoort wèl bij u. En u haalt verlicht adem. De kunst is, helemaal in je ele ment te raken. Hoe dat moet, dat weet je niet, als je nooit bewust iets aan je interieur hebt gedaan. Je rust is echter voorgoed verdwenen. Tel kens weer knap je af op het gezicht van een bepaald meubel, van een brok stoffering of zelfs van het thee blad. Rusteloos ga je zoeken naar je element. Dat is naar je zélf. Wie weet wat je vindtMisschien wel een zwart beddekleedje. Of een wit gelakte bloementafel. Een mahonie barmeubel. Of een schommelstoel. BREESTRAAT BOTERMARKT INTERIEURVERZORGERS. Nog geen winkelsluiting op zaterdagmiddag (Van onze correspondent) De voorzitter van de Kon. Ned. Mid- standsbond, de heer P. G. van der Wee- Ie, heeft tijdens een gisteravond gehou den vergadering van de plaatselijke mid denstandsvereniging te Goes, verklaard, dat het voorshands niet wenselijk is de winkels op zaterdagmiddag te sluiten. Hij wees erop, dat de zaterdagmiddag- verkoop in de meeste plaatsen ongeveer 30 tot 407c van de weekomzet uitmaakt. „De detailhandel moet pas de winkels sluiten als de koopgewoonten daartoe aanleiding geven," zei de voorzitter van de KNMB. S. SCHOOTSTRA: NIEUWE R.A.I.-VOORZITTER De ledenvergadering van de Ned. Ver- „De rijwiel- en automobiel industrie" heeft gistermiddag met algemene stem men de heer S. Schootstra uit Leeu warden voor een periode van vier jaar tot algemeen voorzitter gekozen, als op volger van de heer A. J. ten Hoeve, die deze functie sedert het overlijden van de heer E. F. Eriksson in 1959 heeft bekleed. De heer Schootstra, die sedert septem ber 1957 plaatsvervangend algemeen voorzitter was, zal nu tevens de plaats van de heer Ten Hoeve innemen als president-commissaris van de RAI-ge- bouw N.V. De scheidende voorzitter, die eind 1950 lid van het hoofdbestuur van de RAI werd, kreeg de hoogste onderscheiding van de vereniging: de gouden Leonard Lang erepenning. INSTELLING PAPOEA VRIJWILLIGERS KORPS In het Staatsblad van gisteren is opge nomen een K.b. van 23 februari 1.1. houdende instelling van een Papoea vrijwilligers korps. Volgens de overwegingen van dit be sluit is het wenselijk, „dat aan de Pa poeabevolking van Ned. Nieuw-Guinea gelegenheid wordt geboden deel tc ne men aan de bescherming der belangen van dit Rijksdeel". Voorts wordt over wogen, „dat het wenselijk is aan de militaire opleiding ook opleidingen voor civiele doeleinden te verbinden". Het Papoea vrijwilligers korps is een zelfstandig deel van de krijgsmacht van het Koninkrijk. De organisatie van het korps wordt vastgesteld door de mi nister van Defensie, handelende in overeenstemming met de minister van Binnenlandse Zaken. Door de minister van Defensie kan, na overleg met de minister van bin nenlandse Zaken, aan de leden van het korps de verplichting worden opgelegd tot het deelnemen aan andere dan mi litaire lessen en oefeningen. Bij het Papoea Vrijwilligers Korps kunnen leden van andere delen van de krijgsmacht worden gedetacheerd. Een voorbeeld van moderne woninginrichting. Afwachten is enige dat men kan doen (Van een bijzondere medewerker) Op de bloembollenvelden lopen de arbeiders ijverig te slepen met het riet, dat ze geheel of gedeelte lijk van de velden halen. De vroeg ste narcissen steken hun neuzen er soms al een eind bovenuit, zodat het eerste groen op de velden te zien is. Hiermee breekt voor de kwekers een spannende tijd aan, want nu pas zullen zij goed kunnen gaan zien, of er veel planten weg blijven. Men verwacht veel water schade in narcissen en tulpen. De hyacinten staan meestal op zeer goede tuinen, zodat men daar het water vrij goed kwijt kon. Het is te begrijpen, dat de ongekende regenval alle gesprekken beheerst. Mis schien wel tweeduizend reizigers zijn op het ogenblik in het buitenland bezig de bloembollen te verkopen. Men weet nu nog niet wat er uit de grond komt en hoopt maar, dat de verschrikkelijke verhalen over verrotte bollen niet waar zijn. Nu heeft men zo in de loop van de jaren wel geleerd, dat de verhalen dikwijls erger zijn dan de werkelijkheid of dat de natuur de schade toch weer op een of andere manier opvangt. Van grote waarde Er is dit jaar wel gebleken van hoe ongelooflijk veel waarde de eersteklas zandgronden zijn. Deze tuinen zyn wel voortdurend nat geweest, maar toch niet zo, dat de bollen in de grond veel ge vaar liepen te verstikken. Zo gauw er meer dan twee procent humus tussen de grove zandkorrels zit. is dat gevaar in natte jaren als 1959 wel aanwezig. Ook als de kweker de tuinen niet volkomen vlak heeft gemaakt kunnen er plassen op de wat dieper gelegen plekken blij ven staan. Vele verrotte bollen Dat stilstaande water bezorgt de kwe kers de meeste angst. Ergens aan de rand van de bloembollenstreek, achter de duinen, lag een tuin van ongeveer anderhalve hectare hyacinten, waar het riet op dreef. De kweker heeft even afgewacht of het water weg zou zak ken, maar toen dat niet het geval was heeft hy het land eenvoudig leegge pompt en het daarna geëgd. Hy schat op het ogenblik de schade aan verrotte bollen op vier procent. Uit Texel en Koegras komen verha len. die toch wel te denken geven. Op Texel, waar veel narcissen worden ge teeld, schijnen veel partijen nog geen neuzen te hebben ontwikkeld. De wor tels zijn aan de groeipunten geheel zwart zodat men er geen werking meer van verwacht. In Koegras bij Den Helder worden ook veel tulpen geteeld en daar heeft men vele tulpen, her en der verspreid over de tuinen, uit de grond gehaald. Men kon ze fijn knijpen. Dergelijke partijen kunnen wel als verloren worden beschouwd. Oorzaak De oorzaak van deze verwoestingen ligt niet zozeer aan de tuinen. Het Noord- holalnds Kanaal krijgt in normale ge vallen veel van het overtollige water op te nemen. Maar dit Kanaal was boordevol en de gwnalen konden dikwijls niet werken. Daardoor konden de land en tuinbouwers ook hun overtollige wa ter niet lozen. Er worden plannen gemaakt om hier in verbetering te brengen door het bou wen van gemalen bij Zaandam en Den Helder. In de kleigebieden heeft men mis schien wat minder last van het water, omdat men daar dikwijls pas laat ge plant heeft. Men kon niet op de tuinen komen en moest wel wachten. Het is dus mogelijk, dat de waterschade daar minder zal zijn. Beste planttijd De beste planttijd van tulpen is no vember. Wetenschappelijk is vastgesteld dat men van die bollen de beste oogst kan verwachten. Het is dus mogelijk, dat daar minder zal worden geoogst. Een wet van Meden en Perzen is dat niet, want het is wel meer gebeurd, dat in januari geplante bollen toch nog goed gegroeid bleken te zyn. Tot vandaag was men van mening, dat de hyacinten en narcissen niet zo best behoefden te groeien, omdat het Produktschap voor Siergewassen toe stemming had gegeven de te betelen op pervlakte t en opzichte van sseizoen 1959/60 met resp. tien en zeven procent te vergroten. De Bloembollenkeurings diensten hebben echter een statistiek gepubliceerd van de beplante oppervlak ten en daaruit bleek, dat deze uitbrei ding bij de narcissen maar voor de helft is benut. Men dacht voldoende plantgoed van hyacinten te hebben om de tien procent erbij te kunnen nemen, maar volgens die statistiek is er maar zeven procent meer opgeplant. Als de export blijft stijgen, zoals dat de laatste jaren het geval is geweest dan gaan nu echter halve procenten tellen. Een gelukkige omstandigheid hierbij is ech ter wel. dat de kwekers wat meer zijn gaan telen van de meest gevraagde ras sen die verleden jaar ook het duurst wa ren. Vertegenwoordigers van organisaties van leerkrachten en van schoolbesturen van openbaar, confessioneel en neutraal bijzonder lager, middelbaar en nijver heidsonderwijs hebben gisteren in een vergadering in Den Haag de problemen rond de schooltelevisie besproken. Het ging daarby om de vraag op welke wijze voor de experimentele schooltelevisie, waarvoor al geruime tijd plannen be staan, een organisatie kan worden opge bouwd, waarin het onderwijs zowel pe- gioadgsch-didactisch als bestuurlijk een plaats heeft en die een goede samen werking tussen onderwijs, omroepver enigingen en Nederlandse Televisie Stichting waarborgt. Besprekingen, die hierover zijn ge voerd in een commissie, waarin onder wijsorganisatie en N.T.S. waren verte genwoordigd, zijn vastgelopen. Dat heeft de onderwijsorganisaties doen besluiten tot de nu gedane poging, in onderling overleg een oplossing te vinden waar door partijen onderwijsorganisaties enerzijds en N.T.S. en omroepverenigin gen anderzijds weer bij elkaar kun nen komen. Het is in de gisteren gehouden ver gadering nog niet tot definitieve beslui ten gekomen, maar wel zou er reden zijn om aan te nemen, dat de bespre kingen nu in een zodanig stadium zijn, dat overeenstemming mogelijk wordt ge acht. De vertegenwoordigers der onder- wysorganisaties zullen ieder in eigen kring de besprekingen voortzetten en daarna, waarschijnlijk op 28 maart-, op nieuw bijeenkomen. In laatste instantie zal een advies aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen moeten worden uitgebracht. AMBASSADEUR BOREEL WEER NAAR KONGO Gisteren is van Schiphol de Neder landse ambassadeur in Kongo, jhr. mr. E. Boreel, na een verblijf van drie weken in ons land, naar Leopoldstad teruggekeerd. Hij heeft met de Neder landse regering de algemene toestand ic Kongo besproken. By zyn vertrek op Schiphol vertelde hy al zijn hoop voor spoedige rust en orde in Kongo gericht te hebben op de conferentie der Kongolese leiders, die op het ogenblik gehouden wordt in Tana narive op het eiland Madagascar. De ambassadeur sprak de hoop uit, dat ook Gizenga, de premier van de Oost-provincie, zich bij de besluiten zal neerleggen. Naar mijn schatting wonen er nog 800 Nederlanders in Kongo, onder wie veel planters en zakenlieden", zei jhr. Boreel, „maar waar ze zich allen be vinden weet ik niet precies. Alle in de provincie wonende Nederlanders zijn door de Loemoembisten naar de steden verjaagd. Velen van hen bevinden zich thans in Oeanda". Volgens de ambassadeur kunnen Gi zenga en de Loemoembisten de strijd alleen voortzetten, daar de Sovjet-Unie de Loemoemba-aanhangers financieel en met de leverantie van wapenen steun verleent. Winkeljuffrouw door bandrecorder betrapt De rechtbank in Maastricht heeft gis teren een opname gemaakt met een bandrecorder. Een winkelier uit Vaals heeft deze gebruikt om zyn winkeljuf frouw te betrappen op diefstallen uit de kassa. De winkeljuffrouw, die naar men ver- moedt in de loop van de jaren haar NOq niet Dekend I achtereenvolgende patroons voor dui zenden guldens heeft bestolen, maar nooit betrapt kon worden, werd conform de eis tot vier maanden veroordeeld. Tijdens de rechtzitting op 28 februari was een deel van de door de winkelier in zyn kelder via een microfoon bij de winkelcassa gemaakte bandrecorder-op- name beluisterd. Men kon de juffrouw met de klanten horen spreken en de te betalen bedragen horen noemen. Zij sloeg deze bedragen slechts voor een gedeelte op de kassa aan. De uitbreiding van het areaal tulpen is nog niet bekend. Dat zal pas begin april gepubliceerd worden. Ook hier mochten de kwekers tien procent meer van opzetten. Of dit gebeurd is weet men dus niet en evenmin weet men of de verhalen over de waterschade de wer kelijkheid dekken. Er zyn reed9 men sen, die met de gedachte lopen om een enquête onder de kwekers te laten hou den, waarby zij het geschatte percen tage, dat zy als verloren beschouwen, zouden moeten opgeven. Anderen zijn van mening, dat zo'n enquête erg mooi zou zijn, als men de gegevens ook zou controleren. Als een aantal kwekers namelyk, bewust of on bewust. zou overdrijven dan zouden de prijzen in het binnenland met spron gen omhoog vliegen. Van de verwachte en gewenste rust in de markt zou hele maal niets terecht komen. De enige oplossing voor kwekers en exporteurs is dus. afwachten tot de plan ten boven de grond zijn en dan de ogen goed gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15