flmtotia Amsterdamse amateurs speelden in Leidse Schouwburg Jonggezelzetters en -drukkers zien vier jaar studie bekroond S. Krist, directeur Gem. Dienst van Sociale Zaken, overleden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 maart 1961 Tweede blad no. 30303 Gastvoorstelling voor Rotogravure Zaterdagavond woonden wij in de Scnouwburg de voorstelling bij van „La Marquise", een blyspel in drie bedrijven van Noël Coward, opgevoerd door het in Amsterdam zetelend Amateur-toneelge zelschap „De Dijsselhofspelers". Deze voorstelling was door de directie van de NV Nederlandse Rotogravure Maat schappij aangeboden aan het personeel. Noel Coward, geb. 1899, van huis uit Engels toneelspeler, kent het klappen van de zweep. Hij bedient zich van de conversatiestijl met puntige dialoog en overgiet deze met pikante grapjes. De meeste van zijn werken, die onaerhou- oend en amusant zijn, doch aan de op pervlakkige kant blijven, werden hier te lande door verschillende beroepsgezel schappen gespeeld, o.a. „Die malle mrs Hiiss" (riayfever), „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", (Blithe spirit) „Ik lach er om", (Present Laugnter) „Toevallige ontmoeting" (Briel encounter) „Naakt met viool" (Nude with violin) een van zyn laatste stukken. Bovendien heeft hij verscheidene mu sicals, operettes en revues op zijn naam staan. „La Marquise", dat hij in het chateau de Vriae by Parijs, in de herfst van 1765 laat spelen, is stellig niet zyn sterkste stuk, maar het heeft het voordeel van ae pracht en praal van de periode vóór de Pranse revolutie, een omstandigheid waarvan de Dijsselhofspelers, vooral wat de kostuums betreft, op smaakvolle wyze gebruik hebben gemaaat. Daar deze bo- i vendien over het algemeen goed werden gedragen, waarin vooral „Madame la Marquise" uitblonk, mag stellig van een uiterlijk zeer verzorgde opvoering ge sproken worden. Van de twee oude vrienden, Raoul, graaf van Vriae en Esteban, hertog van öantaguano, heeft de eerste zich na een ontstuimige Jeugd, die hem een dochter van de actrice Eloïse heeft geschonken, zjjn leven schijnbaar gebeterd door een huwelijk met een meisjes van zijn stand met uiterst strenge zedelijke en gods dienstige begrippen, die nochtans de vrucht van zijn jeugdige overmoed on der haar hoede neemt. De hertog i zichzelf gebleven. Enige jaren vóór hij haar leerde kennen onderhield ook hij intieme betrekkingen met Eloïse, die hem vader maakte van een zoon, Michel, Of de vriendschap is ontstaan na deze escapades, of dat zy deze voor elkaar fotnutoe verzwegen, vertelt de geschie denis niet. Zéker is dat zy van het feit, dat beide kinderen één moeder hebben, onkundig zijn. Zij maken plannen om hun kinderen aan elkaar uit te huwelij ken. Dit stuit op hun verzet, omdat zij ieder voor zich een ander liefhebben. Evenwel is de verloving reeds gevierd als te juister tijd de voortgang wordt ver hinderd door de verschijning van Eloïse zich later aandienend als „Madame la Marquise". Onder bedreiging met twee pistolen dwingt zij Père Clément het hu- welijk tussen Adrienne en haar uitver koren Jacques Ryar, haar vaders secre taris, in te zegenen, hetgeen geschiedt. Om zich daarna van Raoul als haar j echtgenoot meester te maken, bedient J Eloïse zich van andere, maar niet min der doeltreffende wapenen en zo vindt het blyspel een vrolijk einde met twee gelukkige huwelijken. Onder regie van Herman Frentzen hebben de Dijsselhofspelers een geslaag de opvoering van „La Marquise" ge geven. Er zat vaart in en de hoofdfigu ren werden bezet door amateurs, die zich vrij en gemakkelijk bewogen en zich in de karakters hadden ingeleefd. Me vrouw H. W. van Lenmep als de actrice Eloïse („Madame la Marquise"), gra cieus in haar bewegingen, voelde zich kennelijk volkomen thuis op de Leidse planken en speelde deze omvangrijke rol met humor en juist inzicht in het nog- i al gecompliceerd karakter. Ton van Ryn gaf van de aanvankelijk ingetogen en orthodoxe, later weer tot zijn oorspron kelijke levenshouding teruggekeerde Ra- joul een alleszins aanvaardbare uitbeel ding. Piet de Wijns prestatie slaan wij nog iets hoger aan door zijn levendige weergave van de oprechte en overtuigde levensgenieter Esteban, hertog van San- taguano, mede om zijn sonoor geluid en BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Adrlanus Maria, zn van F. W. van Dijk en A. M. J. Hogervorst, Herma- ijjus Willem, zn van H. W. Hamaker en D. de Vos, Corlena Jacqueline, dr van H. J. Jagers en P. C. Raar; Erik Jim, zn van E. Roth en J. Tromp, Johanna Petronella, dr. van M. W. Hopman en E. Witte, Ma rijke, dr van D. Oudshoorn en T. Zijlstra. OVERLEDEN D. Suplth, 76 jaar, wed. van L. C. A. Botter, P. Reijken, 83 jaar, man, D. Keij, 60 jaar, man, M. Vermond, 82 jaar, wed. van P. j. Wetselaar, M. de Jong, 51 jaar, man, M. M. M. Erwlch, 33 jaar, echtgen. van W. K. Poxon. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter [openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland bij besluit -van 9 januari 1961, B no 61464 (le afd.) G S, no. 296, hebben goedgekeurd het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Groenoord 1959", met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften, vastgesteld bij raads besluit van 21 december 1959, no. 392, zulks met Intrekking van een gedeelte van bet uitbreidingsplan der gemeente, vast gesteld bij raadsbesluit van 6 november 1933, sedert gewijzigd. Het goedgekeurde plan ligt met uitvoe rige kaarten c.a. voor een leder ter ln- Jfge ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden, 13 maart 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 14 maart 1961 tot en met 10 april d.a.v. ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder in ontwerp ter inzage zullen liggen; a- een plan tot herziening van het par tiële xiltbreldingsplan „Leiden-Roden- burgerpolder", vastgesteld bij besluit van de Gemeenteraad van 17 december 1956, no. 376, zoals dit sindsdien is ge- Wijzigd; O- een wiizielne van de bebouwingsvoor- grote natuurlijkheid. Adrienne, RaouLs dochter, gespeeld door Pauline Hissink, in haar eerste scène met Michel, ver moedelijk door zwak tegenspel nog niet op volle toeren, won daarna zienderogen aan kracht en verkreeg al spoedig aan sluiting met de voorgenoemden, waartoe wij stellig ook de interpretatie van Ja cques Ryar door Herman Frentzen mo gen rekenen op grond van zijn juist in zicht in deze figuur en de vlotte uitbeel ding daarvan. Père Clément vond in Frlts Zaal, die de in het programma ver melde Pierre Bogaers verving, een ver tolker aan wie niet te zien was dat hij als „invaller" fungeerde, wat een com pliment op zichzelf inhoudt. Ook de rol van Michel, Estebans zoon moest wor den vervangen; Antoing de Mooy van Wageningen slaagde er niet in dit te doen vergeten. Deze figuur was te zwak en te onzeker Van mevrouw S. Bosch-Coonax zagen wy een pittig gespeelde kamenier en van André Gerritsen een Herbert, bediende in het chateau de Vriae, die de uitnodi ging van de graaf om mét hem aan ta fel de cognac duchtig aan te spreken, wel wat al te lakoniek aanvaardde. Aan het slot deed de directeur van de NV Ned. Rotogravure Mij woorden van waardering en dank vergezeld gaan van geschenken aan de spelenden, onder streept door hartelijk applaus van een dankbaar publiek. B. H. Advertentie Zoekt U een GOED HORLOGE voor f30.en f40.of het aller beste van f 200.en f 300. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle pry zen en merken. Eerste vrouwelijke notaris in Leiden Mr. S. M. Brandenberg neemt kantoor over van notaris J. Fuhri Snethlage Met de benoeming van mej. mr. S. M. Brandenberg tot notaris doet de eerste vrouwelijke notaris haar intrede in het Leidse notariaat. Geünieerde Loge van Theosophen HET CHRISTUSBEGINSEL Het Christt usbeginsel was het onder werp der bijeenkomst op 12 maart. By de Christen wekt de term Chris tus twee fundamentele gedachtenreek- sen op. De basis van de eerste is de mens Jezus van Nazareth, die van de tweede is zijn vergoddelijking, neerge legd in de naam van de „Zoon Gods". Beide zijn vex're van een „beginsel", maar hebben een persoonlijk karak ter. Om die reden verwerpt de Theo- sophie beide. Voor haar is de mens Jezus een fabel omweven met legenda rische wonderverhalen, waarvan in alle wereldgodsdiensten paralellen te vin den zijn. Noch de Kerk, noch de seculaire historici vermogen enig be trouwbaar materiaal omtrent de histo rische Jezus aan te voeren en de Theo- sophie heeft reden de Rabbijnse tradi tie te aanvaarden, volgens welke in de sectie Sepher Tholedoth Jeshu van de Babylonische Gemara Jezus een adept was, die honderd jaar voor onze jaar telling leefde en te Lydda wex-d geste nigd wegens kennis van Egyptische Ma gie en vulgarisering van Tempelgehei men. Dit geschiedde tijdens de regering van Koning Janneus, die de Joodse mystici „onschuld igen" hevig vervolgde; vandaar het verhaal van de kindermoord. De goddelijke staat, aan Jezus toegekend, is in het licht van de wijsbegeerte der Theosophie een onmo gelijkheid. Het godsbeginsel is volgens haar onpersoonlijk en intra-cosmisch: een zoon daarvan is ondenkbaar. „Christus de ware Esoretische Red der is geen mens maar het godde lijke in ieder mens". Deze uitspraak is een onmiddellijke gevolgtrekking uit de Eerste Grondstelling van de Oostei'se Wijsbegeerte. Deze postuleert een eeuwig grenzenloos, onpersoonlijk, onverander, lijk en goddelijk beginsel, waaromtrent alle bespiegeling onmogelijk is, daar Het het menselijk denkvermogen te boven t. Uit dit Onkenbare welt op be paalde tijden een centrum van schep pingsdrang en doelstelling op, welke laatste de basis vormt van een gemani festeerd Heelal in die mate, als zij door de stuwing, uitgaande van het Onbeken de, op een oerstoffelijke achtergrond wordt uitgewerkt. Zodoende is tijdens manifestatie het goddelijke alom aan wezig en alom werkdadig. Alle wezens zijn dus door een geestelijke band we zenlijk verbonden. Dit voert op zede lijk gebied tot de wet van „Univer sele Broederschap", de liefde van Pau- lus. Volgens de psychologie van de Oude Wijsheid leeft in ieder méns de moge lijkheid, dat de geestelijke essentie zich ten volle in zijn levenswandel doet ken nen tot heil van allen. Het geestelijke centrum in de mens noemt de Theosophie 't Christusbegin sel, dat in goddelijke wezens als de Buddha, Krishna, de werkelijke Jezus, tot uiting is gekomen. Dit beginsel is dus evenals het goddelijke onpersoon lijk, maar toch gemeengoed der mens heid. De Christus is in ons als een stx-aal van de geestelijke zon en door deze straal tot uiting te doen komen, kan elk mens zijn eigen Verlosser, de Heiland voor allen worden. De Theoso phie wijst hem daarbij de weg. Mej. mr. S. M. BRANDENBERG Mej. mr. Brandenberg, die heit kan toor van notaris J. Fuhri Snethlage overneemt en thans nog in Utrecht woont, werd in 1924 te Zeist geboren. Na haar middelbare opleiding aan het Vrijz. Chr. Lyceum te Den Haag, studeerde zij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ixi de rechten, welke studie op 17 juni 1960 precies op haar verjaardag werd bekroond met het behalen van de mees terstitel. Haar opleiding in 't notariaat ontving zij op het kantoor van notaris J. W. de Haan te Noordwijk. Na haar kandidaatsexamen (in 1946) vertrok zij naar Utrecht, waar zij werkzaam is bij heit notariskantoor van de heer M. H. Peyffers. Sinds 1 januari jj. treedt zij op als waarneemster van het kantoor van de heer Fixhri Snethlage, welk kan toor thans definitief ln ixaar handen overgaat. Mej. mr. Brandenberg geniet grote bekendheid in de hockey- en cricket wereld. Zij is o.a. presidente van de Ned. Dames Cricketbond en vice-presi- dente van de Internationale Dames Cric ketbond. Voorts is zij secretaresse van de Technische Commissie van de Kon. Ds. E. Haverkamp neemt beroep aan Ds. E. Haverkamp, gereformeerd pre dikant te Minnertsga (Fr.), heeft het beroep van de Geref. Kerk alhier aan genomen en gelijktijdig bedankt voor het beroep van de geref. kerk te Dok- kum, Veendam en Zwolle. Ds. Haver kamp die was beroepen in de vacature van dr. F. H. von Meyenfeldt, werd in 1928 geboren. Op 5 mei 1957 werd hij te Minnertsga bevestigd als predikant in de geref. kerk. Ds. W. G. de Vries bedankt voor beroep Ds. W. G. de Vries, gereformeerd (vrijgemaakt) predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Bunschoten- Spakenburg. Ouderavond Jan v. Hoofgroep De Jan van Hoofgroep hield zaterdag in de Jacobazaal van „Den Burcht" een ouderavond. De opening geschiedde door groepslei der H. Stouten, waarna de welpen het spel speelden van Mowy li in de djungle. Het spel, dat dank zij komische noten, te danken is aan de improvisatiekunst van de welpen, vond vrolijke weerklank. Hierna kwamen de verkerxners aan bod. Het spel, een ballonwedstrijd met de oudei's was een groot succes. Na de pauze voerden de welpen verkenners „Hier zijn wij" op. Het clubblad dat op deze avond was geboren en waarin tevens het verslag van deze avond was opgenomen, werd aan alle aanwezigen uitgedeeld. Tevens gaf een tentoonstelling een uitgebreid overzicht van wat de Jan van Hoofgi-oep in haar 15-jarig bestaan heeft gedaan. H. W. Gerth van Wijk overleden In de leeftijd van 51 jaar is gisteren overleden de heer H. W. Gerth van Wijk, oud-commandant van de Koksschool te dezer stede. De heer Gerth van Wijk, die 29 decem ber 1909 werd geboren en lange tijd als territoi-iaal verpleging- en transportoffi cier deel uitmaakte van het KNIL, werd in januari 1952 benoemd tot comman dant van de Koksschool. In juli 1953 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Tot november 1956 - het jaar, dat hij de militaire dierxst heeft verlaten - was hij belast met de leiding van deze school. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal donderdagochtend om elf uur plaatsvinden op Nieuw Eyken- duynen te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. examen Engelse taal- en letterkunde mej. A. Bouma te Leiden. Ja, dit is een goed moment om een Aristona TV aan te schaffen. De collectie 1961 biedt U ruime keus in 43 cm, 53 cm en 59 cm modellen. De geselecteerde Aristona-dealer zal U gaarne de complete collectie tonen en demonstreren. Ned. Hockey-bond en plv. lid van de scheidsrechterscommissie van de Int. Dames Hockey-federatie. In haar kwali teit van hockey-scheidsrechter heeft zij bovendien vele interland wedstrijden, o.a. te Parijs. Berlijn en Glasgow geleid. P. Merkelijn trekt zich als voorzitter districtsopleidingscommissie terug Aan zeventien jonggezelzetters en -drukkers werd zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies" het diploma van de vierjarige opleiding in het boek en rasterdiepdrukkersbedrijf uitgereikt. De heer P. Merkelijn, hield voorafgaande aan de uitreiking voor de laatste maal in de functie van voorzitter van de centrale opleidingscommissie een toespraak tot de geslaagden. De heer Merkelijn heeft zestien jaar zitting gehad in de commissie, waarvan veertien jaar als voorzitter. IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio - televisie - grammofoons - ree or Op de leeftijd van slechts 42 jaar is gistermiddag overleden de heer S. Krist, directeur van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken. De heer Krist werd 9 februari 1919 in Opsterland (Fr.) geboren. Voor hij op 1 Hij zei onder meer, dat door de krap heid op de arbeidsmarkt het gevaar dreigt, dat steeds meer niet geschikte krachten worden aangetrokken. „De kans om over het paard getild te wor den is voor jullie daarom bxjzonder groot. Het verder studeren komt daar door in het gedrang. Toch is een ver dere vakstudie noodzakelijk. Er zijn en thousiaste medewerkex-s nodig in het snel veranderende typografisch bedrijf, waarbij produktieverhoging en vijf daagse werkweek een rol spelen". De heer Merkelijn dankte de leex-meesters, de bedrijven en verdere instanties, die voor de opleiding zorg droegen. Spreker had voorts grote waardering voor het vele werk, dat de secretaris J. J. Sjardin voor de opleidingscommissie had ver richt. Nadat de heer Merkelijn mede deling van zijn aftreden had gedaan en de hoop had uitgesproken, dat de goede naam van de commissie Leiden zou wor den behouden, werden de diploma's uit gereikt. De heer S. L. Hoogenboom, consulent leerlingenstelsel typografie, zei een voor uitgang te hebben geconstateerd wat het werk betreft. In het district Leiden slaagden alle leerlingen voor de prak tijd. Na een korte pauze voerden verder nog het woord de heren J. Verhoeven (Nederlandse Chr. Grafische Bond), G. Stokkermans (Nederlandse Katholieke Grafische Bond» en W. Bierens (Fede ratie van Werkgevers). De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik woonde de bijeenkomst bij. De volgende leerlingen kregen het getuigschrift: Zetter: P. T. A. Brands- ma, L. Ouwerkerk, E. van der Pompe, H Piket, P. de Romijn, J. Regeer, T. Singerling, A. W. van de Velde, C. M. Smit, allen uit Leiden, A. Mol, Wasse naar. T. van Beek, Abbenes. Drukker: T. Riebeek, Leiden; A. H. C. van El- burg, Warmond; J. J. H. Rutten, Oegst- geest. Diepdruk retoucheur: A. G. Gres- sie, J. A. van der Kamp, beiden uit Lei den; J. H. Haverkort, Warmond. schriften, behorende bij het onder genoemde plan. Lelden, 13 maart 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT AFSLUITING STRATEN Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter openbare kennis, dat de Wasstrat, de Tulpenstraat en de Hoflaan voor zover gelegen tussen de Telderskade ®n de Willem Klooslaan, met Ingang van «eden voor de duur der bestratlngswerk- saamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek keren en vee, in beide richtingen. LeidenLammenschans"schansweg een naam. Zoals bekend, merdienslregeling in gebruik wordt Sinds zaterdag heeft het toekom- ligt het in de bedoeling, dat deze I genomen, stige „station" aan de Lammen-1 halteplaats met ingang van de zo-1 S. KRIST mei van het jaar 1956 mr. dr. S. Roze- monde opvolgde als directeur van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken, was hij als adj.-directeur in gelijke functie te Enschede werkzaam. De heer Krist stond bij superieuren en ondergeschikten zeer goed aangeschre ven. Hij was voortvarend en zeer actief, zeer in het bijzonder op het terrein van het maatschappelijk werk. Hij was o.m. Ook D.O.B. voerde het blijspel Gieren op 't veilig nest op De toneelvereniging „DOB" heeft za terdag in de grote zaal van „Den Burcht" voor haar donateurs en be gunstiger-s een geslaagde toneelavond gegeven. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer J. Coster, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de af gevaardigden van K. en O. en de zus terverenigingen, volgde en opvoering van „Gieren op 't veilig nest" onder re gie van D. Vylbrief. Dit blijspel in drie bedrijven van Harold Mc Pherson is in de Leidse amateurtoneelkringen reeds meerdere malen geïntroduceerd. In dit blijspel, dat de allure heeft van een Amerikaanse thriller, strijken een viertal gieren c.q. onvervalste gang sters onverwacht neer op ,,'t Veilig Nest"- een rustig pension op een eiland je om daar een voorlopig veilig heen komen te zoeken na een geslaagde ju welenroof. Het aantal verwikkelingen is legio te meer als een rustzoekende pensiongast wordt aangezien voor „de killer", alias de leider van de bende, omdat hy als twee druppels water op hem lijkt. De ïxieruit ontstane benarde situaties zijn zeer vermakelijk en bereiken het hoog tepunt als de rustige gast zich ontpopt als een ware held en er in slaagt de „gieren" onschadelijk te maken. De verschillende rollen waren in goe de handen en de spelers en speelsters hadden zich onder de regie van de heer Vijlbrief terdege in het spel ingeleefd. Zonder de anderen ook maar iets te kort te doen verdient Nico de Graaf een bijzondere vermelding voor de wijze, waarop hy de dubbelrol Gable-Killer vervulde. bestuurslid van de afdeling Zuid-Hol land van „Divosa", bestuurslid van de Sociale Raad en had voorts zitting in vele commissies en colleges op het ge bied van maatschappelijke zorg. Menselijkerwijze gesproken is dit nog jonge leven te vroeg afgesneden. Talrijke plannen zijn onuitgevoerd gebleven en vele van zijn Ideeën kwamen daardoor niet aan verwezenlijking toe. De begrafenis van stoffelijk overschot vindt donderdagmiddag om 3.15 uur op „Rhijnhof" plaats. Leidenaar bekende negen aanrandingen De Leidse politie heeft een 23-jarige ongehuwde magazijnbediende ingesloten wegens het aanranden van vrouwen en meisjes in de afgelopen weken. De man, die zaterdagmorgen in de kraag gevat is, pleegde de aanrandingen in de avond uren in en buiten Leiden. Hy heeft tot nu toe negen gevallen bekend. Kamercentrale Leiden V.Y.D. bijeen Mr. W. J. GEERTSEMA BESPRAK TAL VAN ACTUELE PROBLEMEN Zaterdagmiddag kwam de Kamercen trale Leiden van de VVD in Gouda bij een. Aanwezig waren ongeveer 20 plaat selijke afdelingen afkomstig uit noorde lijk Zuid-Holland. Als nieuwe afdeling werd Hillegom begroet door de presiden te mevrouw P. H. Smits-Witvliet. De vergadering besloot mr. F. Porthei- ne voor te dragen als lid van het hoofd bestuur, waarvan de verkiezing plaats vindt tijdeixs de landelijke vergadering in Scheveningen. Mr. L. Hamming bood namens de re glementcommissie voor de Kamercen trale een nieuw-ontwerp reglement aan. De spreker van de middag mr. W. J. Geertsema werd door de voox-zitster har telijk begroet en gelukgewenst met zijn benoeming tot burgemeester van Wasse naar. Mr. Geertsema sprak over de poli tieke situatie in en buiten Nederland. Hij ging na welke problemen er zijn in de EEG besprak de opvattingen van gene raal De Gaxxlle en wees op de daaraan verbonden nadelen voor orxs land met zijn belangrijke handel met Engeland. Wat de politiek binnen onze grenzen be treft, werd opgemerkt, dat het voor de VVD moeilijk is de algemene kinderbij slagwet te accepteren. Mr. Geertsema nam het loon- en prijs beleid van de regering onder de loep en berekende dat een loonstijging tot stand was gekomen van ca. 13 waartegen over stond een prijsstijging van 4%. zo dat een reël voordeel van 9% was be reikt, een resultaat waarover zelfs de voorzitter van het NW niet ontevreden blijkt te zijn. Spreker kon thaixs de gevolgen van de revaluatie nog niet overzien, doch meen de dat invoering van een belastingver laging wel mogelijk zal zyn. Wat Nieuw- Gxxinea betreft sprak hij de hoop uit, dat de verdere ontwikkeling tot een de mocratisch bestuurd zelfstandig land in vrede voortganr zal mogen vinden. An dere belangrijke zaken zoals de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeen ten, de Mammoetwet en de Commerciële televisie kwamen eveneens ter sprake. Na bespreking van deze actuele en be langrijke aangelegenheden kwamen vele tongen los, waarover uitvoerig werd ge discussieerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3