Drijvende televisie stations op Noordzee! Agenda PICTOGRAM Met een enkel woord MAANDAG 13 MAART 1961 Verstarring en verstilling (Van onze t.v.-medewerker) In het NTS-journaal kwam de Leidse hoogleraar, prof. W. L. G. Lemaire, in zijn functie van voorzitter van het NASSI-comité, enige aspecten belichten van het spij toptan ten vraagstuk, zoals dat in verstarring is komen te verkeren door de nieuwste maatregel van de In donesische regering, nadat jarenlang de Nederlandse administratie de gelegen heid om voor deze groep het verlossende woord te spreken en de bevrijdende daad te stellen, heeft laten passeren. De Ne derlandse arm reikt nu niet ver genoeg meer. De mensen daar zijn in de lucht of liever in het luchtledige komen te verkeren. Met grote objectiviteit en beheersing, maar met een diepe be wogenheid op de achtergrond, werd zon der enige sensatie de bittere en schier hopeloze situatie geschetst. Een indrukwekkende be li oh ting van de laatste sombere bladzijde van ons koloniaal verleden. Gezette aandacht werd daarna besteed aan de interessante opgravingen in Rijnsburg. De rubriek Brandpunt leek de eerste tekenen van verstarring te gaan ver tonen en dat zo kort na de start. Er was een pover filmverslag uit Parijs over de mode, een rommelige reportage uit Kongo, aan Belgiscfie bron ontleend, meer belovend dan gevend. De toespraak van de bisschop ging over de genera ties en gaf vooral tegen het slot een paar pakkende formuleringen. Hoe fleurig de zaterdagavondakkoorden ook werden gepresenteerd en doorspekt waren met Songfestivalherinneringen, het mocht weinig baten, want er waren te veel zwakke broeders en zusters, die het niveau ongunstig beïnvloedden. Het hoogtepunt van de avond was stellig het met veel zorg samengesteld Eichmann-programma. Er waren tal van vraaggesprekken in Israël met ter- zakekundigen gehouden. De ingetogen heid, het onderdrukken van sentimen ten, het bepalen tot de zaken, het riep allemaal bewondering op. Eveneens de wetenschappelijke rust, die van het geleerde forum uitging. De Nijmeegse hoogleraar zag zich niet de prettigste taak toegewezen. Hij bepaalde zich tenminste tot de formeelstrafrech- terlijke zijde. Professor Röling daaren tegen kon zich wat meer armslag ver oorloven door zijn volkenrechterbjke beschouwingen. De Leidse hoogleraar Samkalden had daarbij een klein aan deel, maar kreeg aan het slot vragen Zestigjarige Belg bekent twee dubbele moorden en aanslag (Van ome Brusselse correspondent). In België is een 60-jarige man gear resteerd, doe tenminste vder moorden op zijn geweten heeft. Het is een zekere René Hebrant. een voormalige ter dood veroordeelde. Dit vonnis werd in 1945 over hem uitgesproken wegens de moord in 1943 op het echtpaar Renard in Luik. Totnutoe had hij steeds ontkend. Thans heeft hij die misdaad toegegeven, nadat hij was opgepakt onder verdenking van een moordaanslag in een dorp bij Namen, op een 86-jarige oude dame, die geweigerd had hem haar spaardui tjes te overhandigen. Hij sloeg haar met een ijzeren staaf en liet haar in een grote plas bloed achter. De dader dacht dat zij dood was, maar, ofschoon zij een zware hersenschudding had opgelopen, was zij in staat een beschrijving te geven van haar aanvaller. Hebrant werd gearresteerd en bekende bovendien twee dubbele moorden: die van 1943 in Luik en bovendien die op het echtpaar Sorell te Beausaint in 1960. Hebrant toonde geen enkele wroeging. ..Wanneer ik alles bekend heb", zo zei hij tegen een van de veldwachters, die hem begeleidden naar de plaats van zijn (moorden, „zul je zien, dat ik de groot ste moordenaar van België ben". Men verdenkt hem van nog meer totnutoe onopgehelderde aanslagen. Het sinistere personage heeft tijdens de bezetting van België ook nog verzetsstrijders verra den en ook daarvoor werd hij veroor deeld. Mogelijk heeft hij ook iets te maken met de moord op een vrouw van lichte zeden in de buurt van het Brus selse Zuidstation. Nieuwe regering in Perzië 1 Jafar Sjarif Emami, die zaterdag door de Sjah van Perzië opnieuw tot premier is benoemd, heeft zondag zijn nieuwe kabinet van vijftien leden aan het pas gekozen parlement voorgesteld. Zijn program ontvouwend zei Emami, die tot geen enkele politieke partij be hoort, dat hij zal trachten de begroting m evenwicht te brengen, de uitvoer te vergroten, onnodige uitgaven te beper ken en het levenspeil omhoog te bren gen. De buitenlandse politiek van Perzië zou gegrondvest zUn op het handvest van de Verenigde Naties en vriendschap met alle landen, in het bijzonder de aangrenzende landen, op basis van we derzijdse achting. Emami sprak de hoop uit, dat zijn aanstaand bezoek aan Moskou elk mis verstand met Moskou uit de weg zal ruimen en een sfeer van vriendschap tussen te twee landen teweeg zal bren gen. Het parlement zal het program van Emami bespreken en er morgen over stemmen. Klachten der bureaucratie in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland zal in het vervolg meer aandacht worden geschonken aan klachten en kritiek der Oostduitse be volking. Het officiële partij-orgaan „Neues Deutschland" heeft een reeds in 1953 uitgevaardigde verordening in her innering gebracht, waarin o.m. werd verklaard dat „oppervlakkig, gevoelloos en bureaucratisch handelen tegenover de burgerij niet kan worden geduld". „Neues Deutschland" voegt hieraan toe: „In de overgangsperiode tussen ka pitalisme en socialisme doen zich tijde lijke moeilijkheden voor, die invloed hebben op de gedachtenwereld en het handelen der bevolking. Vele staatswer- kers zijn klaarblijkelijk van mening dat wellevendheid en beschaafd optreden zich niet met het socialisme verenigen. In vele gevallen wordt deze mening ten onrechte gekoesterd", aldus het officiële Oostduitse party-orgaan. van psychologische aard te beantwoor den. Hy betrok in zijn beschouwing van de zielkundige aspecten ook de recente uitingen van de Duitse Bondskanselier en bracht daarvoor veel begrip op, waar mee zyn vertrouwen in het juridische klimaat in Israël werd geaccentueerd. Dit forum was een voorbeeld van evenwichtige voorlichting op deskundig niveau, waarby de emoties verstild leken door strengwetenschappelyke kanalisa tie. Internationaal gehalte en specifiek vaderlandse vorm. Boeiend, nuttig, schokkend (Van onze t.v.-medewerker) Na een de kyker welhaast duizelig makende weds try d gespeeld op het gladde ys in Genève, kwamen we in de besloten rust van een cultureel monu ment, vrucht van Dordtse burgerzin, terecht: het museum Simon van Gijn. Een huis vol tijd, waarin Pierre Janssen de bekende gids was. Bijzonder boeiend, maar niet meer dan een vogelvlucht bie dend, want wat wil men met een ver zameling van o.a. 21.000 oude prenten? Het kinderspeelgoed gaf een entree tot hetgeen dr. Kater te vertellen en te tonen had. Daarbij ging het over de lieverdjes, die maar niet eten willen en het gebeurde aan de hand van een tamelijk onnozel Canadees filmpje. De spreker wist er echter wat lyn in te brengen. Wy moeten denken aan de uitspraak van de bekende Amerikaanse kinderarts Spock, die schertsend schreef, dat er kennis en veel maanden hard werken voor nodig zijn om moeilijkheden met het eten van kinderen in het leven te roepen. Er zyn kennelijk veel knappe en geduldige moeders, die dit „offer" weten te brengen! Met dat al een nut tige uitzending, al is dr. Kater een slecht lezer. Het slot van de aVond was voor Van Burg, waarvan wij een vlakke show had den verwacht. Maar dat pakte anders uit. Weliswaar waren de spelletjes vol gens het bekende recept, d.w.z. tamelijk zinloos, maar Blondeau had erg uitge pakt en maan en sterren erbij gehaald. Als er nu maar voldoende liefhebbers met pit zyn, die zich voor gek willen laten zetten, dan loopt dit zaakje wel. Maar er was ditmaal een klank, voor wie het bittere ernst was. De man had geld nodig om zich eenmaal een bezoek aan het graf van zyn zoon, die als légion- nair voor een vreemd land ver van huis het leven had gelaten, te kunnen bren gen. Dat bracht de zaak in verwarring, want het paste niet in de pretsfeer. Wie zal een afgematte Van Burg het kwalijk nemen, dat hy met het geval geen raad wist? Hy toonde zich dankbaar voor de van verschillende kanten optredende generositeit, waardoor de reis naar Algiers voor de man van de Marine aan het eind van de uitzending geldelyk was verzekerd. Het wat opgeschroefde spel kreeg door dit alles een ongekend accent. Het bracht er een menselijke, tragische trek in. Het populaire geleuter was toch nog ergens goed voor geweest. Het hangt van het welslagen van de proefuitzendingen van „Radio Ve ronica" naar Engeland af of er in de Noordzee ook nog drijvende televisie stations zullen komen. Dit heeft de vertegenwoordiger van de directie van Radio Veronica in Londen. Douglas Stanley, verklaard tegenover een verslaggever van de „Daily Herald". Deze televisiestations zouden ingericht worden aan boord van schepen, die in Guatemala zijn geregistreerd het voormalige lichtschip, waarop Radio Veronica uitzendt, is eveneens in Guatemala geregistreerd en die buiten de driemijlszone rondom Enge land zouden kunnen worden veran kerd, aldus Stanley. Stanley vertelde, dat alle programma's telerecordings zouden zijn. Hij zei niet wat voor programma's het zouden zijn. De oprichting van de t.v.-sta- tions zou afhangen van het succes van Radio Veronica, die op het ogen blik proefuitzendingen, gericht op Engeland, aan het maken is. Veel medewerking, maai* toch pech voor cineast Haanstra (Van onze Zeeuwse correspondent) Nog maar zelden zal een cineast zo veel medewerking ondervonden hebben by het maken van zyn film als Bert Haanstra de laatste weken in Veere. Toch zit het deze bekende Nederlandse cineast helemaal niet mee. Eind vorige week was hy weer het middelpunt van een drukke bedrijvigheid in het oude vissersplaatsje. Speciaal voor hem voer namely k de hele Veerse en Arnemuidense vloot uit. De opnamen kunnen niet gemaakt wor den wanneer de vloot normaal uitvaart, want dan zitten de schepen veel te ver uit elkaar om nog ae indruk te wekken van een vloot, die uitvaart. Het was dan ook een drukte van belang in de nauwe ingang van de Veerse haven. Verschei dene boten liepen omhoog, maar dat had men er auemaai wel voor over. Byzonder sneu was het dan ook, zowel voor (je vissers als voor Haanstra, dat juist op het moment dat de vloot uitvoer een dikke mistbank over Veere trok. Ook toen de vloot door het sluitgat by Vrouwepolder stoomde, zogenaamd voor de laatste keer, kwam ook daar een mistbank opzetten. Haanstra filmde door, maar zoals hy later zelf zei, de kwaliteit van deze opnamen zal niet best zyn. Met Bert Haanstra waren tientallen, niet honderden, Zeeuwen en ook vele foto- en filmamateurs van buiten Zeeland naar Veere getogen om met Haanstra enkele opnamen te kunnen maken. Het was voor Haanstra zo af en toe zelfs onmogelijk om het vissersle ven van Veere te filmen zonder een of andere amateur in zyn beeld te krijgen. BEN ESSING gaat procederen tegen inwoners Blokker De organisator van de Blokker-Festi vals, burgemeesterszoon Ben Essing, zal op 23 maart a.s. by de Alkmaarse recht bank een civiele vordering aanhangig maken tegen veertien inwoners van Blokker, waarby een schadevergoeding van totaal f. 25.000 wordt gevraagd we gens aantasting in zyn eer en goede naam. In het Weekblad voor West-Friesland verscheen op 23 juni 1960 een adverten tie, die een „Open brief aan B. Essing" bevatte. Daarin werd volgens Ben Essing gesuggereerd, dat de financiële verant woording van het destijds gehouden fes tival op grond waarvan vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting werd ver kregen niet juist zou zijn. De open brief was ondertekend namens een aotiecomité, dat uit de veertien thans gedagvaarde mensen zou bestaan. De beide ondertekenaars zyn enkele maanden geleden door de Alkmaarse po litierechter, elk tot 250 gulden boete ver oordeeld wegens smaad door middel van de genoemde open brief. Raadsman van de heer Essing is mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar. Behalve de schadevergoe ding, wordt ook publikatie van het von nis op kosten van de gedaagden geëist. Kennedy nog erger dan Eisenhower", zegt Fidel Castro In de Cubaanse hoofdstad Havanna zyn gisterochtend kapitein William Morgan, van oorsprong Amerikaan en oud-medewerker van Castro, en een Cubaanse officier, Jesus Carreras, we gens hoogverraad terechtgesteld. Morgan, die een belangryke rol speel de by het oprollen van een komplot tegen de regering van Fidel Castro uit de Dominicaanse republiek, zou met vrachtwagens van het ministerie van Landbouw wapens naar contra-revolu tionairen in de Sierra de 1' Escambray hebben vervoerd. Premier Fidel Castro heeft zaterdag op een studentenbüeenkomst in Havan na verklaard dat Kennedy „nog erger is dan Eisenhower". In Cubaanse rege ringskringen ziet men berichten over de vorming van een anti-Castro-gezinde Cubaanse regering in ballingschap als een nieuw bewys voor de „agressiviteit" van de nieuwe regering van de Verenig de Staten." Deze regering zou onder lei ding staan van Jose Miro Cardona, die kort na de machtsoverneming van Fidel Castro premier is geweest. Oud-strijders vragen om een luchtbrug De federatie van Nederlandse oud- strydersorganisaties heeft de regering gevraagd op korte termijn de Ameri kaanse regering en het internationale Rode Kruis te verzoeken een luchtbrug te openen tussen Djakarta en Singapore ter redding van de nog in Indonesië wonende Nederlanders. Het verzoek was vervat in een telegram van de Federatie aan de minister-president. Doodstraffen in het proces in Tallin Een rechtbank in Tallin Sovjet-re publiek Estland) heeft drie Estlanders, Ain Mere, Ralf Gerrets en Jan Vyk, tot de kogel veroordeeld wegens moord op duizenden joden tijdens de oorlog. De 57-jarige Mere verblijft in Enge land. De procureur-generaal liet- zich vrijdag in scherpe bewoordingen uit over een Engelse weigering om Mere uit te leveren. Hy eiste voor alle drie de dood straf. Mere, die de beschuldigingen heeft te gengesproken. zou in een concentratie kamp in Estland massamoorden heb ben georganiseerd. Gerrets en Vijk hebben volgens Tass verklaard schuldig te zyn aan massa moord. Volgens de openbare aanklager heb ben de drie mannen met medewerking van de nazi's in het bezette Estland ongeveer 125.000 burgers en krijgsgevan genen vermoord. Hij zei dat Mere, die destijds hoofd van de Sicherheitsdienst in Estland was, de organisator is geweest van alle misdaden in Estland. Radio-Moskou meldde later dat er geen beroep tegen de uitspraak moge lijk is. Vervolg van pag. 1 Minister Luns voor overleg in Londen „Gezien de staatslieden, die ik zal spreken, is het wel duidelijk", aldus de minister, „welke onderworpen ter sprake zullen komen, dat is uiteraard met Ne- hroe, Abdoel Rahman en met do Britse staatslieden o.a. de laatste stap van In donesië, dat thans de laatste diploma tieke betrekkingen met ons heeft ver broken. Deze stap van Soekarno is een volkomen onbekende en onbegrijpelijke maatregel. Zelfs in tijd van oorlog on derhouden de landen toch altijd nog enige vorm van vertegenwoordiging. De Britten deden dat de laatste tyd voor Nederland in Indonesië en zy zijn dus ten nauwste met de beëindiging daarvan betrokken. De implicaties daarvan zal ik dan ook met hen bespreken". Hetzelfde gcildt voor de kwestie Nieuw. Guinea, die hij eveneens onder de loep zal nemen. Vermoedelijk zal de minister woensdagmiddag a.s. kort na 13 uur met een KLM-lijnvliegtuig uit Londen op Schiphol terugkeren. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Koperork. 19.00 Viool, viola da gamba en klavecimbel. 19.30 Inleiding tot muziek begrip, muzikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Ka- mermuz. 20.15 Tweede Vaderland, hoorsp. 21.25 Kamermuz. 22.00 Volk en Staat: Casino-theater: K. en O. „Shalom". 7 u. nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé. Spr. mevr. S. GoossensSteelink over het vluchtelin genvraagstuk. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Lezing dr. R. Eysmk over de verhoudin gen in het gezin. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „ver kenningen in de ruimte. Spr. dhr. T. de Groot. 8 uur nam. Schouwburg Ned. Comedie. 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling „Joseph In Egypten". Oegstgeest. (Het Witte Huis): Ca- baret-huishoudshow Fa. C. Ligtvoet. 7.30 uur nam. DINSDAG Haagweg 14: Sociale avond Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7 uur nam. Rest. Van der Heijden: Jaarvergadering C.H.U. Sprekers dhr. D. v. d. Kwaak en ds. A. Oerlemans. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden Lezing mevr. dr. H. A. L. E. Bijvanck-Quarles van Ufford. „Romeins zilver ln Neder land". 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling „Joseph in Egypten". Ioodi-BqqgoA :Suissoido B3 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l BINNENLAND - De commissie voor de Mr. G. H. Dijkmans van Gunstprijs heeft in haar vergadering van 1 maart 1961 besloten om de twee-Jaarlijkse prijs van f 1000 toe te kennen voor de helft aan de Nederlander Srof. dr. C. J. Oort voor de belangrijke ïjdrage die hij heeft geleverd tot de ver dieping van de kennis van het vervoer van goederen in West-Europa door zijn boek over „Het marginalisme als basis voor de prijsvorming in het vervoers wezen". De andere helft van de prijs werd Ëostuum toegekend aan de heer Olav (auan te Trondheim in Noorwegen voor de vele geschriften die hij in Noorwegen tijdens zijn leven heeft doen verschijnen. Met ingang van 1 april is de burge meester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, benoemd tot burgemeester van Amersfoort. Ruim 3 Jaar is mr. de Widt burgemeester geweest van de Zeeuwse hoofdstad, ln welke tijd hij heeft mee mogen werken aan de voorbereidingen van de vorming van de dubbel-stad Mlddel- burg-Vlisslngen en het Sloe-plan. De Jan-Campertstichting te 's-Gra- venhage heeft aan prof. dr. K. Meeuwesse te Breda opdracht gegeven tot het schrij ven van een uitvoerig essay over de poé- zie van Martinus Nijhoff. Prof. Meeuwesse heeft deze opdracht aanvaard. Uit de Dr. H. van der Hoevenkliniek ln Utrecht is zaterdag een 26-jarlge man ontvlucht. Deze was veroordeeld wegens Inbraak en geweldpleging. Hij zou de kli niek hebben verlaten door uit te breken. Zaterdagavond keerden voorts twee vrou wen, die voor een bioscoopbezoek proef verlof hadden gekregen ook niet ln deze kliniek terug. De nieuwe Europapoorthaven heeft zaterdagmorgen de eerste reuzentanker ontvangen: het dit Jaar afgebouwde Fran se Shell-schlp Sitala (49363 brt. reg. ton) dat een draagvermogen heeft van 75.000 ton. De Sitala kwam van Banlas aan de Middellandse Zee en heeft inmiddels in zijn thuishaven Le Havre 40.000 ton ruwe olie afgeleverd. Het was dus slechts voor de helft beladen. De Nederlandse dirigent Yvon Baar- spul is gisteren naar Italië vertrokken, waar hij ln Milaan als gastdirigent een concert zal geven met het orkest van het „Angellcum Op het programma staan uitsluitend Nederlandse werken. o.m. van Marius Flothuls, Lex van Delden en Jan Koetsier Voor de pauze zullen oude Ne derlandse werken ten gehore worden ge bracht. In het Stedelijk Museum „Het Prin senhof' te Delft wordt van 20 mei tot 7 augustus een zomertentoonstelling gehou den onder de titel „Koper en goud Deze expositie zal gewijd zijn aan koperwerk van de 14e tot de 18e eeuw. Verdacht van abortus provocates crl- minalis zijn een Haagse arts en een be middelaar aangehouden. De bemiddelaar heeft twee danseressen van het Neder lands Ballet, die daarom vroegen de weg gewezen naar de arts. De zaak kwam uit tijdens het onderzoek naar de door de danseressen gepleegde winkeldiefstallen. Zowel de arts als de bemiddelaar heb ben bekend. - De Surinaamse minister van Land bouw, dr. S. Rambaran Mishre, is gister avond samen met de directeur van zijn ministerie, de heer G. P. Tiggelman, voor besprekingen op Schiphol aangekomen. - De inzamelingscampagne 1960 van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft een gunstig resultaat gehad. Voor de eerste maal is een bedrag van anderhalf miljoen gulden overschreden. In 1960 werd name lijk ingezameld f 1.547.260 (vorig jaar f 1.475.417). BUITENLAND Een onervaren chauffeur is zaterdag nabij Bilbeis in de Nijldelta met een over belaste vrachtauto met arbeiders tegen een boom gereden waardoor elf Inzittenden omkwamen en zevenendertig werden ge wond. Er bevonden zich zestig mensen ln de wagen. Bij politieke relletjes ln Boroejen op ruim 300 km ten zuiden van de Perzische hoofdstad Teheran zyn ln de afgelopen 48 uur acht mensen om het leven gekomen. Opstandige elementen zouden de plaat selijke regeringsvertegenwoordiger ge dwongen hebben de wijk te nemen. De Britse oud-minister Lord Salis bury heeft besloten al zyn functies ln de conservatieve partij neer te leggen. Hij deed dit na een aantal scherpe aanvallen op de Britse regerlngspolitiek ln Rhodesië en Kenia. „De koers, welke de regering heeft Ingeslagen, is vol gevaren, zowel voor de Britse kolonisten als voor vele duizenden loyale inheemsen", aldus de markies van Salisbury, die vier Jaar ge leden aftrad als minister uit protest tegen de vrijlating van aartsbisschop Makarlos. De minister van Voorlichting in Vientiane (Laos) heeft gisteren meege deeld, dat de rechtse troepen een tegen offensief hebben ingezet om Moeong K<re- sy. een belangrijk bolwerk in de bergen, te heroveren, dat dezer dagen verloren ging. Zij hadden ln de afgelopen week zware verliezen geleden maar ook de link se troepen ernstige verliezen toegebracht. - Polen zal 50 Indonesische scheepbou wers opleiden, meldt het Poolse persbur. In de Benelux ls ongerustheid ge wekt door het feit, dat de reisbureaus ln deze drie landen dit Jaar twintig tot der tig procent minder boekingen van Ame rikaanse toeristen ontvingen dan tot half maart 1960. In de Ver. Staten is, na het besluit van president Kennedy om aan terugkerende Amerikaanse toeristen slechts een belastingvrije invoer van 100 dollar toe te staan tegenover 500 dollar voorheen, de indruk gewekt, dat reizen naar het buitenland „onbehoorlijk en on vaderlandslievend" zou zijn vanwege het uitgeven van dollars buiten de grenzen. In de Benelux-landen hoopt men. dat pre sident Kennedy deze indruk zal willen wegnemen. - In de stryd tegen de bureaucratie heeft president Kennedy 17 lnter-departe- mentale commissies afgeschaft. Een werkloze glazenwasser ln Los Angeles, Douglas Johnson, die een be drag van 240.000 dollar vond en het terug bracht, heeft van de eigenaar een betrek king en een studiebeurs voor zyn oudste zoon gekregen. Johnson, een neger, wordt bewaker bij de maatschappij die in ge pantserde auto's geld vervoert tegen een loon van 90 dollar per week. In Nairobi (Kenia) zyn zeven Afri kanen om het leven gekomen en moesten elf ernstig ziek in een ziekenhuis worden opgenomen na het drinken van een ille gaal gestookte drank die methyl bevatte. De man die de drank verkocht en zijn vrouw behoren tot de slachtoffers. - In Florence ls het gisteren tot ge vechten gekomen tussen leden van de (neo-fascistlsche) M.S.I. en anti-fascis ten. Acht betogers en een commissaris van politie werden licht gewond. Een kruidenier ln Milaan, Franco Ghidinl, heeft een bedrag van 157 miljoen lire (ca. 900.000 gulden) ln de voetbal pool gewonnen. Het ls het grootste bedrag, dat de pool dit seizoen heeft uitgekeerd. Ghidinl heeft vier Jaar lang onveranderiyk eenzelfde opgave ingestuurd. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een brand, waarvan de oorzaak tot nu toe onbekend is. de pakhuizen van de regering van Brits Guyana volkomen ver woest. Ook de er in opgeslagen goederen, met een geschatte waarde van bijna vijf miljoen Ned. guldens, gingen verloren. Deze goederen bestonden voornamelijk uit auto s, tabak en alcoholische dranken. De gezondheidstoestand van de Ame rikaanse actrice Elizabeth Taylor blijft goed vooruitgaan. De buis ln "haar keel waardoor zij ademde is verwijderd. Het ls nog niet bekend, wanneer zy uit het Lon- dense ziekenhuis, waarin zij 8 dagen ge leden werd opgenomen, zal worden ont- slagen. Schouwburg Ned. Comedie. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Tlmdelerclub voert op: „Er woei een frisse wind". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Piano-recital Ludwlg Olshansky. 8 uur nam. Oegstgeest Zijzaal W. de Zwij- ferkerk: Commissie Huish. Voorlichting, levr. H. Smit- Goeman: „Wat doen wy met ons interieur"? 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gew. Arbeidsbureau (Doezastraat 2a) Voorlichting over Nieuw-Zeeland. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rehoboth: Ver. tot bev. der belangen van Slechthorenden. Lezing over het verkeer. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Plat telandsvrouwen- en Meisjesbond. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. A. C. van der Leeden over: „Te kenaars onder de Samarokena". 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis: Prof. dr. B. C. J. Lievegoed over: „Anthroposofie, een weg tot de mens". 8.15 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert LKK „Voor Allen". Quintette Marie Claire Jamet. 8 uur nam. DONDERDAG 't Boshuis (Hoflaan 76)Jaarverg. Ned. Christen Vrouwenbond afd. Leiden-zuid- west. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Mees- terserie Residentie-Orkest o.l.v. Antal Doratl. Solist Nikita Magaloff. 8 uur nam. Oegstgeest Witte Huis. Jaar vergadering Chr. Hist. Kiesvereniging. 8 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis: K. en O. Spr. dr. L. A. Boeré over het Acad. Ziekenhuis. 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Lezing dr. W. D. van Wijngaarden over bedreigde schoonheid in het Nijldal. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Centr. AR Kiesvereniging. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Spr. ds. J. Th. Mackenzie. „De mens en zijn God". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing K. van Zwieten „Ontmoeting van mens en dier" en Biydorpfilm. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Lustrumconcert Collegium Musicum. 8 uur nam. 't Schuttershof: Opening Vebo-Paasten- toonstelllng. 10 uur voorm. Veemarkt: Paasveetentoonstelling. Rest. Van der Heijden: Ned. Handels- reizigersvereniging. 8 uur nam. ZONDAG pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzik. lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Toneelstuk. VOOR DINSDAG 14 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 RVU: Goethe en de industrie, door prof. R. W. Broekman. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Oude muz. 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d .vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateur spr ogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Techniek en structuur van de sa menleving, door prof. dr. SJ. Groenman. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Vocaal sext. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Swing-Ex press. 23.30 Studentenhaver. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennieuws. 13.40 Lichte muz. 14.00 Chansons. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (her haling). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Achterblyven in de samenleving, dr. G. Hendriks, hoofd afd. onderzoek en maatschappelijk opbouw werk van het ministerie van maatschap pelijk werk. spreekt over: Taken van het bijzonder opbouwwerk. "KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pollt. lezing. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Vastenmeditatie. 20.00 Cello en piano. 20.30 Avondcollege. 21.00 Don Gio vanni, opera. 22.40 Nws. 22.50 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 23 05 Pianorecital. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA:: 20.30 Achter het nieuws. 20.30 T.v.-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Lichte muz. 17.00 Waar verhaal. 17.30 Plano recital. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Radio-por tret. 21.30 Ork.conc. 22.45 Lezing. 23.00 Nws. en ber. 23.10 Polit. lezing. 23.20 Gram. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Filmprogr. 13.00 Gram. 13.31 Progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Dansmuz. 18 31 Lichte muz. en ber. 17.48 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20 00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Boksen. 21.00 Hersengym. 21.31 Lichte muz. 22.00 Waar verhaal. 22.31 Gram. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Operafragm. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. 19.50 Dansmuz. 20.30 Amus.- progr. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryic 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 14.10 Solisten- conc. 14.40 Meesterwerken v. d. vocale muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 18.30 Nieuwe opera-artiesten. 19.00 Nws. 20.15 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.15 Planorecital. (Om 12.30 Weerber.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Lichte muz. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Kamer muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Muz. v. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Een vader voor zyn verjaardag, hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 18.30 Discografie. 20.00 Ork.conc. 21.35 Gram. 22 00 Wereldnws. 22.10 Vrye tijd. 22.55 23.00 Nws. Hoeveel sneeuw v ligt er; Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur voorm. bybelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. dr. J. Cohen over Jeugd en verantwoordeiykheid. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling werk Van Goethen, Van der Heyden en Leerlnk (tot en met 31 maart). LakenhalTentoonstelling van werk van leden der groep „Atol" (Tot 27 maart). Ryksmuseum Geologie en Mlnerulogle v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u DE BIOSCOPEN Trianon „De held van Marathon" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Tot de laatste vuurstoot" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag: „Bittere ryst". Casino „De Saint in actie" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Klokslag middernacht" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De miljonairsdochter" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Het Mes" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra (Wassenaar) Dag., zat. en zond. 7 en 9.15 uur „Psycho" (18 Jr.). Zond. en woensd. 2.30 „Rushi en de spion nen" (alle leeft.). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden zijn geopend Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven- Apotheek. Haven 18, tel. 20085. Bh geen gehoor oy Uw nulsarts peclallst (of diens waarnemers), bel op Duitsland cm sneeuw in skigebied Feldberg 120 Oberstdorf 52 Garmisch P, 25 Braunlage 80 Zwitserland Adelboden m. d. 1 m. Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 meter Engelberg m. d. 1 m. Gstaad m. d .1 mtr. Grindelw m. d. 1 m. Mtirren m. d. 1 m. St.-Moritz m. d. 1 m Zermatt 100 Oostenrijk cm sneeuw in skigebied Berwang Kitzbühel Seefeld) Igls Lech SaaLbaoh Mallnitz Frankrijk Chamonix Megève Val d'Isére Valloire Alpe d'Huez 70 35 170 150 55 100 260 120 200 150 270 IVEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sa S weer wind 6 Z w S bf c eS Amsterdam geh. bew. w 9 11 9 0 Den Helder geh. bew. w 6 9 8 1 Ypenburg geh. bew. w 8 8 8 0 Vlissingen geh bew. w 7 11 8 0 Eelde motregen wnw 4 11 8 4 De Bilt geh. bew. w 4 12 10 0 Twente regen w 3 12 9 3 Eindhoven regen w 4 14 10 0.1 Z.-Limburg motregen w 6 14 9 U 1 Helsinki sneeuw n 7 7 -1 8 Stockholm onbewolkt nw 10 7 -0 7 Oslo onbewolkt w.stil 11 -2 0 Kopenhagen half bew. mv 10 9 4 4 Aberdeen regen w.stil 13 6 2 Londen hall bew wzw 8 13 9 0 Brussel geh. bew. wzw 3 15 9 0 Luxemburg regen w 5 15 7 0.1 Parijs gen. bew. wnw 5 17 9 0 Bordeaux mist wnw 1 19 4 0 Grenoble zwaar bew. w.stll 19 4 0 Nice licht bew. n 3 15 7 0 Beriyn zwaar bew. wnw 7 16 6 0.2 Frankfort geh. bew. wnw 6 16 10 0 München geh. bew. w 8 16 10 0 Ziirich geh. bew. Iloht bew. zo 1 16 5 0 Genève wzw 1 16 3 0 Locarno geh. bew. w.stil 19 4 0 Wenen regen geh. bew. wnw 12 17 12 0 1 Innsbruck w.stil 19 1 0 Belgrado onbewolkt zw 2 19 3 0 Athene onbewolkt w.stil 21 Rome mist no 1 18 2 0 AJacclo Madrid onbewolkt ono 3 16 4 0 onbewolkt w.stil 24 6 0 Mallorca onbewolkt w.stil 16 7 0 Lissabon onbewolkt ono 3 24 8 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2