ALGERIJNS OVERLEG REEDS IN ZWITSERLAND BEGONNEN (Duet Qlit WEERBERICHT Vrijdag officiële opening der bestandsbesprekingen verwacht Mengele in Brazilië! „Heilige Daad" opereerde ook in Noorwegen Minister Luns voor besprekingen niet politici te Londen DE KRALEN VAN DE Het stond •iTOMl in Samenzwering ontdekt tegen Nassers leven Vier alpinisten bereiken top van de Eiger Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 MAART 1961 No. 30303 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ONTHULLINGEN IN TUNESISCHE KRANT (Van onze Parijse correspondent) De „voor-besprekingen" tussen de Franse regering en de Algerijnse nationalisten, die in Zwitserland werden gevoerd, zijn beëindigd. In Parijs werd vanmorgen verwacht, dat deze week nog, vermoedelijk vrijdag, wanneer de Arabische vasten de Ramadain is afgelopen, de officiële voorbesprekingen zullen kunnen beginnen. Men onderscheidt dus verschillende etappes, waarvan een ontmoeting op topniveau tussen generaal Charles de Gaulle en Ferhat Abbas, de premier der voorlopige Algerijnse regering, de slotfase zou moeten vormen. De Parijse politieprefect heeft alle openbare bijeenkomsten en demonstra ties over de kwestie Algerije verboden. Deze maatregel is kennelijk bedoeld om de onderhandelingen op geen enkele wyze te laten beïnvloeden. Peter Sosno, machinist by de West- duitse koopvaardij, heeft in Hamburg verklaard dat hy gesproken heeft met dr. Joseph Mengele, de beruchte kamp arts van Auschwitz die voor oorlogsmis drijven gezocht wordt. Sosna zei dat hij in Brazilië een on derhoud met Mengele heeft gehad. Men gele woont en werkt onder de naam „dr. Gregoriu" in Corumba, een stadje die aan de grens van de Braziliaanse staat Mato Grosso ligt, aldus Sosno. Geheime contacten Het is nu wel zeker, zoals een Tunesi sche krant met zoveel woorden heeft onthuld zonder dat dit van Franse of Algerijnse zijde is tegengesproken, dat de geheime contacten tussen beide partyen al verschillende weken geleden zijn ge legd. Terwijl van de zijde van het F.L.N. opnieuw de officiële spreektrompet Boumendjel, die ook in Mélun vorig jaar de Algerijnse delegatie leidde, als ge sprekspartner is opgetreden, werd voor Frankrijk het woord gevoerd door de 51-jarige bankier Pompidou, de vroegere kabinetschef van generaal De Gaulle, die nog steeds doorgaat als een zyner invloedrijkste adviseurs. Bij de volgende fase, die dus binnen een paar dagen zal kunnen aanvangen, zal het overleg op ministerieel niveau ergens in de Franse provincie worden gevoerd. Het ligt voor de hand, dat Louis Joxe, de minister voor Algerijnse Zaken, dan voor Frankrijk ten tonele zal verschijnen. Overeenstemming Naar verluidt, zou intussen al een overeenstemming zijn bereikt over twee belangrijke punten: de garanties voor de Europese minderheden in de toekomstige onafhankelijke Algerijnse staat en, ten tweede, de organisatie der Frans-Alge- rünse politieke en militaire samenwer king in de periode, die voorlopig valt tussen de definitieve ondertekening van een akkoord en de uitoefening, by referendum, van het zelfbeschikkings recht. Daarentegen staan beide partijen nog altijd scherp tegenover elkaar met be trekking tot het vraagstuk of het vuren Prinses Irene opent „FI°ra Nova" Prinses Irene zal de tentoonstelling van boomkwekerij produkten .'.Flora No va" openen, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereni ging voor Boskoopse Culturen van 13 tot 22 april aanstaande te Boskoop wordt gehouden. De opening van deze tentoonstelling, die een oppervlakte van 2000 vierkante meter zal beslaan, is donderdagmiddag 13 april om half drie. De gedetineerde „Heilige Daad-am bassadeurs" J. Jansma en M. J. Vol- raat hebben begin 1960 geprobeerd een aantal Oslose zakenlieden te interesse ren voor hun bovennationale en in terkerkelijke schertsorganisatie. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat hoofdinspecteur H. Molenkamp en hoofdagent-rechercheur K. Scherer van de Amsterdamse Centrale Recherche vo rige week in Oslo hebben ingesteld. Drie of vier invloedrijke zakenlieden I uit Oslo werden begin 1960 door Jansma en Volraat benaderd met het verzoek een bedrag van 500.000 Noorse kronen I (ruim 'n kwartmiljoen gulden) te schen ken voor de „Heilige Daad", die zij om schreven als een „internationaal chris telijk instituut op charitatieve basis". Deze poging tot oplichting mislukte evenwel, omdat de zakenlieden de on- 1 derneming niet vertrouwde. Zoals bekend worden Jansma en Vol raat verdacht van oplichting van de 1 eveneens gedetineerde Socrates-direc- teur Nic. den Besten, die een bedrag van circa 250.000 gulden zou hebben geschonken ter bestrijding van de on kosten van de „Heilige Daad". Deze or ganisatie heeft volgens de Amsterdamse politie alleen bestaan in het brem van Jansma, Volraat en hun Duitse vriend Arnold Dreiss, die thans in Duitsland een straf uitzit wegens hoteldiefstallen. WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen, veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 MAART. Zon op: 6.58 uur: onder: 18.42 uur. Maan op: 5.48 uur; onder: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.15 en 13.37 uur. Laagwater te 9.08 en 21.46 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's officieel voor of na de eerste ontmoeting op het hoogste niveau een feit moet worden en, ten tweede op langere ter- myn, de kwestie van de rechten op de Sahara. Zonder het gewicht van die twee laat ste vraagstukken te onderschatten hoopt men in Parijs toch, dat de Algerijnse nationalisten over het dode punt zullen kunnen worden heen geholpen wanneer dezer dagen De Gaulle een gebaar van goede wil in hun richting zou doen. Dat gebaar zou dan moeten bestaan uit de bevrijding van de vice-premier der voor lopige Algerijnse regering, Ben Bella, die zich op het eiland Aix al vijf jaar in Franse gevangenschap bevindt. De voorlopige regering van de repu bliek Algerije komt vandaag of dinsdag in Tunis byeen om zich te beraden over de huidige politieke situatie. In Algeryn- se kringen is men gematigd optimistisch, en men gelooft, dat de komende dagen grote beslissingen zullen worden geno men. De byeenkomsten zullen waar- schijnlijk tot donderdag duren. Aanslagen In Parijs zijn zondag twee Algerijnen doodgeschoten. De aanslagen hadden plaats op de boulevard De la Vilette en in de voorstad Colombes. De daders zijn ontsnapt. Gisteravond kwamen bij een botsing tussen leden van het Nationale Bevrij dingsfront en de M.N.A. (Nationale Algerijnse Beweging) twee Algerijnen om het leven; een derde werd gewond. In Avignon werd een Algerijn doodge schoten nadat hij was betrokken in een twist met Europeanen. In Oran werd een Algerijn op de markt door een Franse politie-officier doodgeschoten. Hij had zijn actentas thuis laten staan.... De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren in Londen aangekomen. Minister Luns zal morgen gelijk gemeld besprekingen voeren met premier Nehroe van India, premier Abdoel Rahman van de Maleise Federatie en met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home. (Nehroe en Abdoel Rahman nemen op het ogenblik deel aan de gemenebest-conferentie in Londen). Voor het vertrek van minister Luns heerste ,op Schiphol enige consternatie daar hij zijn tas met al zijn papieren, inclusief zijn pas, thuis had laten staan. Pas op weg naar Schiphol bemerkte hij zyn vergissing. Terstond belde de chauf feur Den Haag op en ijlings werd de tas door een andere auto gehaald. Het duurde echter nog tot het allerlaatste moment voor deve op het vliegveld arri veerde. Het vliegtuig stond reeds met alle passagiers en ook minister Luns aan boord gereed om te vertrekken, toen een passage-employé in een straffe sprint de goedgevulde aktentas naar de ma chine bracht. Op de trap nam een hem tegemoetkomende, dankbare minister zyn eigendom van hem over. De minister bevestigde voor zijn ver trek, dat hij in Londen belangrijke be sprekingen hoopt te voeren. Vandaag gebruikte hij de lunch met de groot zegelbewaarder Edward Heath, tweede man van het Britse departement van Buitenlandse Zaken, die in feite minis ter voor de Europese aangelegenheden is. Met hem zal minister Luns de Britse verhouding tot de Euromarkt, de Euro pese integratie, de plannen van De Gaulle en de problemen van de Zes en de Zeven doornemen. Dezelfde punten zal hij morgen bespreken met zijn Brit se ambtgenoot, Lord Home. Daarbij zal de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr A W. C. baron Bentinck van Schoonheten, aanwezig zijn. Vanavond krijgt dè minister tijdens een receptie van de Lord Mayor van Londen de gelegenheid vrijwel alle pre miers van het Britse Gemenebest, die thans in Londen bijeen zijn, te ont moeten,, maar hij verwacht niet. dat hij op deze ontvangst veel gelegenheid zal hebben politieke problemen diepgaand te bespreken. Morgenochtend zal minister Luns de minister-president van Canada. Diefen- baker. ontmoeten met wie hij NAVO- kwesties zal bespreken, o.a. of de NAVO een vierde atoommaoht moet worden. Morgenmiddag staat een bespreking met Abdoel Rahman, de premier van Ma- lakka, op zijn programma. Naar bekend heeft deze gepoogd te be middelen in de kwestie Nieuw-Guinea. Dezelfde dag zal onze minister premier Nehroe van India ontmoeten. Mogelijk krijgt hij nog gelegenheid van gedach ten te wisselen met de Australische pre mier Menzies. De laatste heeft hij twee weken gele den reeds in Genève ontmoet, waar de beide staatslieden afspraken, dat de Australische premier de kwestie Nieuw. Guinea tijdens de Gemenebestconferen- tie te berde zou brengen. Dit heeft hij inderdaad gedaan. Q Slot pag. 2 Voor een oriënterend bezoek van ongeveer drie weken vertrok zater dagmiddag de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay naar de West. Hij werd onder meer uitge leide gedaan door zijn echtgenote. Advertentie waren kralen uit Amsterdam! Hebt u de onthutsende opheldering van een onbegrijpelijke wetenschappelijke dwaling gemist? Jammer! i n--■ >pi Met een chartertoestel uit Londen arriveerde gistermiddag op Schip hol de ploeg medewerkenden aan de Amerikaanse ijsshow „Holiday on Ice". De soliste Liz Kaufmann, kreeg bloemen aangeboden door een Haarlems bloemenmeisje. Rice: ambassadeur tier V.S. in ons land President Kennedy heeft gisteren John S. Rice benoemd tot Ameri kaans ambassadeur in Nederland. Diens a.s. benoeming kondigden wij indertijd reeds aan. Ambassadeur Rice is 62 jaar. Hij is op 28 januari 1899 in Adams County, Pennsylvania, geboren. Hij is boer, za kenman en politicus geweest, en heeft in twee wereldoorlogen als militair ge diend Op 19-jarige leeftijd, toen hij aan het Gettysburg College studeerde, ging hij in het leger. Tot het eind van de oorlog was hij gewoon soldaat. In 1921 studeerde Rice af in bedrijfsadmini stratie en ging in Gettysburg appels en perziken kweken. Later ging hij met zijn broer in fruit grossieren en in 1929 ging Rice zich toeleggen op de vervaar diging van fruitverpakkingsmateriaal. In 1932 stelden vrienden hem kandi daat voor de Senaat van Pennsylvania Ofschoon in zijn district al in geen 25 jaar een democraat gekozen was, kwam Rice als overwinnaar uit de bus. Acht jaar lang heeft hij zitting gehad in het parlement van Pennsylvania. Als frac tieleider droeg Rice er veel toe bij, dat er in 1937 een plan voor sociale- en ar beidswetgeving werd aangenomen. Het jaar daarop werd hij tot tijdelijk voor zitter van de Senaat van zijn staat ge kozen. In 1940 trad Rice af als senaatslid om zich geheel aan zijn zaken te gaan wij den. Toen Amerika in oorlog kwam, werd hij in staatsdienst teruggeroepen en aanvaardde het voorzitterschap van de staatscommissie die materiaal voor de oorlogvoering inzamelde. Intussen had hij zich voor militaire dienst ge meld Op 7 mei 1942 kwam hij als majoor bij de luchtvaartdienst, vervulde diverse functies en diende in Afrika, Engeland. Frankrijk. Duitsland, Noorwegen, Zwe den en Denemarken. In december 1944 werd hij tot kolonel bevorderd en on derscheiden met het legioen van ver dienste. Na de oorlog was Rice werkzaam als secretaris van het Gemenebest van Pennsylvania, lid van het kabinet en de bestuursraad van de gouverneur, lid van de commissie voor samenwerking tussen de staten, lid van de staatsraad voor gratieverlening, lid van de raad van fi nanciën en voorzitter van de pensioen raad van zijn staat. Ook was hij voor- Autoriteiten in de provincie Syrië van de Verenigde Arabische Republiek heb ben een samenzwering tegen het leven van de president van de VAR, Nasser, ontdekt. Deze autoriteiten hebben zondag de pers meegedeeld dat drie Bedoeïenen opdracht hadden gekregen Nasser te do den tydens een bezoek dat de president aan Soeeida in het Druzengebied zal brengen. Volgens de drie arrestanten hebben zij granaten en geld voor de aanslag gekregen van een kapitein van dt Jor daanse geheime dienst, Abdel Kenm. De mannen is beloofd dat zij duizend dina- ren zouden krijgen en de rang van sergeant in hét Jordaanse leger. Eén van de arrestanten is vrijgelaten omdat hij zodra hij op Syrisch gebied was, de autoriteiten op de hoogte heeft gesteld. De twee anderen zullen worden berecht. Voor j aarsbeurs te Utrecht geopend In Utrecht is vanmorgen de 76ste jaarbeurs geopend. Door het in gebruik nemen van de nieuwe hal, die morgen officieel door Prinses Marijke zal wor den geopend, is het mogelijk geworden de afdelingen gebruiksgoederen en tech nische goederen weer in één algemene jaarbeurs te verenigen. Ruim 50.000 vierkante meter expositie- oppervlakte wordt door 2900 firma's uit 29 landen ingenomen. Na Nederland, dat met 1387 inzendingen op de beurs ver tegenwoordigd is. komen West-Duitsland met 575, Groot-Brittannië met 262 en de V.S. met 143 inzendingen Daarnaast zyn er ook inzendingen uit Rusland. Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakye en Hongarije. PREMIER DE QUAY TE PARAMARIBO Na een zeer voorspoedige reis is gister morgen de Nederlandse minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, aangeko men op het vliegveld van Paramaribo, Zandery. Hy werd verwelkomd door de waarnemende gouverneur, dr. Nagtegaal en de minister-president van Suriname, mr. Emanuels. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om het vliegveld en nieuwe stationsgebouw op Zandery te bezichtigen. Hierna begaven de drie autoriteiten zich in de auto van de gouverneur naar Paramaribo, waar de heer De Quay zijn intrek nam in het paleis van de gou verneur aan het Oranjeplein. 's Middags gaf de kapel van de troe penmacht in Suriname een muziekuit voering met een „show" op het plein voor het paleis, waarvoor het publiek grote belangstelling betoonde. De drie Duitse en de Oostenrijkse bergbeklimmer die zich sedert vori ge week maandag tegen de steile noordwand van de Eiger omhoog- worstelden. hebben zondagochtend omstreeks tien uur hun doel, de top van de Eiger, bereikt. Het is voor de eerste maal dat bergbeklimmers erin zijn geslaagd in de winter via de noordwand aan de top van deze bijna vierduizend meter hoge berg in Zwitserland te komen. Men kon de vier mannen op de top zien staan ivaar zij elkaar de hand schudden en elkaar op de rug sloe gen. De drie Duitsers zijn de 31-jarige Toni Hiebeler, de 27-jarige Kinshofer en de 22-jarige Mannhardt en de 28-jarige Almberger. De vier bergbeklimmers dalen af via de gemakkelijke andere helling. De Duitser Harrer heeft in 1958 als eerste de steile noordwand in de zomer met succes bestegen. zitter van de afdeling Pennsylvania van de democratische partij. Bij Gettysburg College vervulde hij de functie van voorzitter van het college van curatoren en van 1955 tot 1956, waarnemend president van d^ schooi Van 1941 tot 1955 was hy recent van het Lutherse seminarie in Gettysburg. Rioe trouwde in 1934 met Luene Ro gers. Zij hebben een dochter. Ellen, die aan het Gettysburg College studeert. leiuvs i Uit Het Leidsch Dagblad van 14 maart 1861: Het nieuwe Ministerie. Zoo heeft de Koning dan na eenige dagen beraad weder een nieuw Ministerie benoemd. Het ge- rucht, dat gepoogd werd een Thorbeckkiaansch kabinet opte- rigten, zonder den heer Thor- becke zeiven daarin te begrijpen, heeft zich bevestigd; de heer Van Heemstra, de oude bondge- noot van den heer Thorbecke, en die, als zoodanig, naast den heer Van Hall gezeten, de verschrikte temoederen der vrijzinnigen tot geruststelling moest verstrek- ken

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1