Carol Heis: Fran;oise Prévost ook in een fiimrc Opname in stereo (II) ttisso ZATERDAG 11 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Jonge Franse ster „geld is niet alles" VOLOP BLOEMEN De groenblijvende hulst komt veel voor in onze tuinen, doch er is ook een bladverliezende soort: Hex verticillata moet men dan bestellen: die kan elke win ter vol bessen zitten. Voor de groenblijvende hulsten bestaat echter meer belangstelling; geen wonder ze kunnen ook zo mooi vol bessen zitten. Voorheen waren die bessen een probleem. Er zijn namelijk hulstsoorten met alleen maar mannelijke bloemen, die uiteraard nooit bessen geven. Doch er zijn ook soorten met alléén vrouwelijke bloemen en die kunnen wel elke winter bessen voortbrengen. Dan moet ze evenwel bestoven wor den door een mannelijke struik. Gelukkig zijn er nu soorten en vooral de Ilex pyramidalis moet hiervan genoemd worden die zowel mannelijke als vrou welijke bloemen op één struik voortbrengt. Hiervan kan men dus elke winter bessen verwach ten. Overigens moet U ook een beetje rekening houden met beurtjaren; niet elke winter kunnen ze vol bessen zitten. Er zijn ook bonte hulstsoorten; soorten met zilverbonte en met goudbonte bladeren. Die geven weliswaar niet zo veel rode bes sen. doch dat blad is in de lange winter als een attractie op zich zelf. Er zyn ook hulstsoorten met gele en met oranjekleurige bessen. Ze komen niet zo veel voor, doch een goed gesorteerde boomkweker kan U er toch wel aan helpen. Het is nu de goede tijd om ze te bestellen; ze kun nen dan direct na ontvangst op de voor hen bestemde plaats ge poot worden. Zorg voor voldoen de ruimte; op den duur kunnen ze tot flinke struiken uitgroeien. Men zal er beslist veel plezier van hebben. G. KROMDIJK. De bladverliezende Hulst Levendig wel uit het feit, dat ze binnen twee laar niet minder dan zeven hoofdrol len vertolkte. „Wat boeit dan toch zo in die nou velle vague? Wat maakt de produkten van die filmers dan zo verschillend? Waarom trekken zij acteurs en actrices aan? En waarom zijn zij beter dan de traditionele films? Waarom dan toch?" Francoise haalt diep adem en barst meteen los: „In de eerste plaats omdat ze natuurlijk zijn. Die films worden ge maakt door jongens, die zich op hun eigen wijze willen uitdrukken. Dat daarbij de achtergrond soms wat vaag is of de dialoog niet helemaal technisch klopt, doet niets ter zake. Ze zeggen op hun manier, wat ze willen zeggen. Voor acteurs en actrices is hun werk wijze stimulerend. Die zijn niet aan handen en voeten gebonden. Zij kun nen evenals de regisseur hun persoonlijkheid in hun vertolking la ten meespreken." Bezwaar Als altijd was er ook hier echter een maar.... In de nouvelle vague werd Frangoise een type. Altijd weer was zij weer de'precieuze Parisienne, scherp van geest, sarcastisch van humor. „Ik werd er een beetje ziek van." Daarom kwam ze Het Kanaal over. om in ,J promise to pay" een opwin dend, hartstochtelijk Frans meisje te zijn. „Oh, wat zou ik die graag in Frankrijk gespeeld hebben!," verzucht ze. De toekomst? Die ziet er roos kleurig genoeg uit voor Frangoise. Idealistisch zegt ze, dat goede rol len voor haar het "belangrijkste zijn, de beloning komt pas op de tweede plaats. Oh ja, ze heeft zeker be langstelling voor geld, maar er komt een moment, dat geld niet langer belangrijk is. „Als je een be paald bedrag verdiend hebt, kan je twee leuke huisjes kopen, misschien zelfs wel drie. En twee fraaie bont jassen en twee supersnelle en diep glanzende auto's Maar wat komt er dan: Niets. Dan geeft geld ook geen bevrediging meer. Men moet waarachtige interesse in de film hebben. Men moet altijd naar iets nieuws zoeken. Zo gebeurt het niet altijd. Sommige acteurs en ac trices verzamelen alleen geld. Ze hebben geen belangstelling meer voor het leven zelf en een belang rijk deel daarvan: hun werk. Ze durven geen risico's meer te nemen. TJit angst voor hun reputatie. Uit angst voor hun geld. Maar zodra je weigert nog risico's te nemen ben je geestelijk dood". Het ziet er niet naar uit, dat dit spoedig zal gebeuren met Fran goise. Ze is nog heel, heel ver weg van zo'n dood We spraken de vorige week over de methode waarop met elke willekeuri ge camera een ruimtelijke foto ge maakt kan worden. Dat kan alleen van stilstaande onderwerpen; voor an dere motieven moet de speciale stereo camera er aan te pas komen. Lange tijd heeft de amateur-stereo fotografie een zekere hoewel zeer magere aanhang gehad door deze speciale camera's, die uitgerust waren met twee lenzen. Nu moeten we elk toestel, dat voorzien is van twee lenzen, niet aanzien voor zo'n stereocamera. Want een reflexcamera heeft óók twee objectieven. Maar die zijn boven el kaar geplaatst en bij de stereocame- Ze heet Frangoise Prévost en ze is een Frangaise. Wanneer men na deze constatering aan hoord te hebben onverschillig de schouders zou ophalen en zou zeggen: „En wat zou dat?", niemand zou het kwalijk kunnen nemen. Want met al haar persoonlijk heid, haar bruisende vitaliteit en haar tintelende levenslust Is de jeugdige Frangoise nog steeds een heel klein nietig schakeltje in de gigantische keten van het wereld gebeuren. Maar toch, voor hen, die belangstel ling koesteren voor wat er omgaat in dat wonderlijke wereldje van de cine matografie, zou het wel aardig zijn haar naam te onthouden: Frangoise Prévost. In de laatste twee Jaar stond die naam al zeven maal hoog geno teerd in de medewerkerslijsten, die evenzovele „nouvelle vague'-films vooraf gingen. En nu staat Frangoise voor de eerste maal in het buitenland voor de filmcamera. Naast Michael Craig en Billie Whitelaw maakt zij in Engeland onder leiding van Sidney Hayers „I promise to pay". En het zal Frangoises laatste uitstapje wel niet zijn. Ex-journaliste Kast was enthousiast over haar klei ne bijdrage en vroeg haar een belang rijke rol te spelen in zijn La morte sai- son des amours". De rol kostte Fran goise een hele vakantie, maar voor die om was, had ze haar besluit genomen: ze zou de journalistieke arbeid vaar wel zeggen en pogen een artistieke loopbaan op te bouwen. Het begin was niet eens moeilijk, want al spoedig kwa men de aanbiedingen. Dat blijkt ook De slanke, aantrekkelijke Ameri kaanse Carol Heiss, die vijf jaar ach tereen de wereldtitel kunstrijden op de schaats voor zich opeiste en begin vorig jaar in Squaw Valley het Olym pisch goud veroverde voor onze land genote Sjoukje Dijkstra, die haar pres taties met zilver gehonoreerd zag, is tenslotte toch de weg ingeslagen, die vele van haar voorgangsters reeds be wandeld hebben. Ook Carol is beroeps geworden. „Net op tijd", is men wellicht achter af geneigd om te zeggen. Was Carol amateur en haar schaatsen trouw ge bleven, vermoedelijk was zy dan „lea- ding-lady" geweest in de Amerikaanse schaatsploeg, die kortgeleden op weg naar Praag bij Brussel verongelukte. Nu kan zij nóg de titelrol spelen in een film van 20Th Century Fox „Sneeuw witje en de drie helpers". In Holly wood, tijdens de opnamen voor deze rolprent, waarin wij de donkere Ame rikaanse vanzelfsprekend vele malen op de gladde ijzers zullen tegenkomen, vierde Carol Heiss haar verjaardag. De reus uit de film, de voormalige zwaar gewicht worstelaar Buddy Baer, bood haar zijn mes aan om haar enorme verjaardagstaart aan te snijden. Wel een contrast, tussen de lieftallige kunstrijdster en de kolossale worste laar Wellicht zullen er ln Engeland ge weest zijn, die dachten een volgende Brigitte Bardot of Mylène Demongeot te zien opduiken. Tussen Frangoise en deze befaamde filmdames is er echter nauwelijks*enige overeenkomst. Fran goise is geen actrice, die haar even tuele filmroem op uiterlijke aantrek kelijkheden wil baseren. Ze kan het trouwens ook niet. Want al heeft ze een levendig, soms zelfs boeiend ge zicht, knap zullen maar weinigen haar vinden. Op de filmset liep zij in een smal toelopende lange broek met een slob berig wijd truitje. Haar kastanjebruin haar zat bijna slordig. Maar zodra komt men met haar in gesprek of men wordt getroffen door haar eerlijk en open gelaat, waarin de ogen schitte ren en voortdurend schijnen te lachen. Haar oogopslag is pittig, doordringend, maar vooral intelligent. Haar levendig gezicht is een afspie geling, van een even levendige geest. Een gesprek met haar kan over vele onderwerpen gaan: van de Algerijnse problemen tot de nouvelle-vague-films. Vanzelfsprekend vormde zijzelf eerst even het onderwerp van gesprek. Ze acteerde al jong, maar toen ze zeven tien was gaf ze er de brui aan: „Ik was er te lang voor geworden!" Ze werd journaliste. Vier jaar han teerde ze in die hoedanigheid de pen. Maar ik voelde, dat ik het niet zou uithouden. Ik vond veel vreugde in de journalistieke arbeid, maar mijn hart ging uit naar het acteren. Ik wist, dat ik eens naar die oude liefde zou terugkeren." Zo gebeurde het ook. In Parijs ont moette ze Pierre Kast, een van de vooraanstaande filmers uit de nouvelle vague. Hy was met „Le belage" bezig en bood Frangoise een bijrolletje aan. Deze hapte gretig toe en nam twee snipperdagen. ra zijn ze naast elkaar in het camera- huis bevestigd. Dat is om de werking I van de beide ogen van de mens foto grafisch te imiteren. Trouwens bij een spiegelreflexcamera dient de bovenste lens alleen om een zoekerbeeld te vor men, de onderste om een opname te maken. Bij een stereo-toestel worden volkomen gelijktijdig twee opnamen gemaakt. De formaten van de vroegere stereo camera's waren vrij groot. Voor de opnamen ermee werden glasplaten ge bruikt. Pas toen de kleinbeeldcamera in de vorm van een twee-ogige ruim te camera werd uitgebracht, beleefde de stereo-fotografie een nieuwe op gang, omdat nu op het vrij goedkope kleinbeeldformaat opnamen konden worden gemaakt en bovendien in kleu ren. Toch waren deze camera's vrij prijzig en de liefhebberij is betrekke lijk gering, hetgeen eendeels te be treuren is, omdat het effect van deze opnamen werkelijk zeer fraai kan wer ken. Natuurlijk heeft de industrie ook methoden gevonden om van een gewo ne camera een stereo-apparaat te maken. Men kwam met de z.g. stereo- voorzetstukken, die aangepast konden worden aan diverse toestellen. Het eigenaardige is dat zo'n stereo-voorzet stuk in zeer veel gevallen helemaal geen lens heeft. Door een zeer handig foefje gaat men n.l. de lens van het te gebruiken fototoestel optisch in twee delen splitsen. Geen angst, de lens wordt niet uitelkaar gedraaid of ge sloopt! Men plaatst alleen vóór de lens een apparaatje waarin twee pris ma's of spiegels zodanig zijn bevestigd, dat de lichtstralen niet direct door de lens kunnen gaan, maar alleen via elk der prisma's of spiegels. Omdat ze elk verschillend „gericht" zijn en de een dus datgene aan lichtindrukken door zendt, wat het linker-, de ander juist wat het rechteroog zou hebben gezien ontstaan op de kleinbeeldfilm in het toestel twee negatieven naast elkaar, die samen net zo groot zyn als het normale negatief. Met een voorzetstuk voor stereo krijgt men dus steeds slechts de halve grootte vhn het origi nele opnameformaat. Wie voor het eerst aan stereo „doet", komt ook tot de ontdekking, dat wat we maar de linkeroog-opname zullen noemen rechts van het negatievenpaar zit en de rechter dan natuurlijk links. Bij het maken van afdrukken en het bekijken van kleurendia's moet dus wel opgelet worden, dat de beelden verwisseld wor den. Er bestaat ook nog een voorzet stuk voor speciale camera's met ver wisselbare lens, waarbij de gebruike lijke lens uit het toestel wordt geno men en een metalen plaatje met twee opname-lensje daarvoor in de plaats komt. Zoeven spraken we over kleurendia's in stereo opgenomen. Deze kunnen met een stereoviewer bekeken wor den, maar ook geprojecteerd. Dan komt echter een ander probleem om de hoek kijken. Want er worden twee plaatjes op het doek geworpen, die de indruk van één moeten maken. Maar hoe houden onze ogen deze beelden uit elkaar, wanneer ze over elkaar heen geprojecteerd zijn? Want twee aparte grote beelden op de wand en de toeschouwer met grote oogkleppen la ten zitten kijken omdat ze met het ene oog maar één beeld mogen zien en met het andere het tweede beeld, is vrijwel onmogelijk. Nee, de beelden worden werkelyk over elkaar heen geprojecteerd echter via een bijzonder filter: een polarisa tiefilter. In een volgend praatje kun nen we misschien eens wat dieper op de fantastische werking van zo'n filter ingaan, maar hier moeten we even volstaan met de verklaring, dat pola risatiefilters een soort éénrichtingsver keer van het licht verzorgen. En dat twee polarisatiefilters al naar de stand een algeheel „stopverbod" betekenen. Zodat iemand, die een bril met „pola" glazen op heeft en kijkt naar een dia, dat ook via zo'n filter is geprojecteerd (maar dat in een andere stand staat) van dit dia absoluut niets kan zien. En van deze wonderlijke eigenschap maakt men in de stereoprojectie ge bruik om het linkerbeeld voor het rechteroog te laten verdwijnen! Reeds ln 1850 waren er tal van ateliers, die stereoscopische Daguer- retypen maakten en met poeder- verf de opnamen op zeer knappe wijze inkleurden. Voor loenskijkende mensen werd in ongeveer 1860 het kijken naar stereobeelden aanbevolen als een hulpmiddel tot verbetering van de stand van het oog. Rond 1870 waren er plaatsen waar men stereoopnamen tegen een kleine betaling kon bekijken; per jaar werd op één plaats een bezoekersaantal van bijna 70.000 geteld. Voor de tweede wereldoorlog was het aantal beschikbare stereo-fo to's ongeveer 40 miljoen'. en gezonde planten met Bloemen-mest kegeltjes _Meststollenmengsel 6-13-18. Ontheliing nr. 513

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18