CORRIE'S MOEDER MAG IN DE ROOK ZITTEN Bodegraafse familie bezeten van snelheid Dat weet pa niet Westduitse jeugd tuk op onderwijsbaantje £ei^DraacL Wat wil je worden? Mevrouw Kennedy Ureey brief Professor Weetal is pas tien jaar VEEL SUCCES, GREETJE Jazz niet meer muziek van het imperialisme Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 maart 1961 no. 30302 „Wat wil je worden?" Iedere jon geman en menig meisje krijgt te gelegener of ongelegener tijd deze vraag op zich afgevuurd. Het gros van de jongelui is zo voorzichtig er even over na te denken alvorens een antwoord te geven op deze kapi tale vraag. Dat „even" is trouwens een rekbaar begrip. Maar sommige jongelieden schie ten meteen met scherp terug: zoete- broodjesbakker, witkiel, dictator, zeerover (sinds het avontuur met de „Santa Maria" weer erg in de mode), baliekluiver, commissaris (maar niet van politie)Ziedaar een wille keurige greep uit de grabbelton. Daarentegen zijn er ook jongelui die hun hele leven met losse flodders blijven schieten. Tegen de tijd dat die jongelui niet zo jong meer zijn, z ij n ze wel wat, maar dan weten zij nog niet wat zij willen worden. Of ze willen voor de zoveelste keer een ander beroep dan zij op dat mo ment uitoefenen. Ingewikkeld? Laat ik dan een voorbeeld geven. Ik ken een jonge man van omstreeks 25 jaar die zijn boterham verdient als classificeer der. Op zichzelf is dat natuurlijk niet vreemd, maar dat is het wel voor de mensen die deze knaap kennen. Want deze jongeman, laat ik hem gemakshalve Jan noemen, heeft de hbs-B uitgeworsteld en het daarna nog een paar jaar op een hogere technische school uitgehouden. (De termen uitworstélen en uithouden zijn met opzet gébruikt, omdat deze inderdaad tekenend zijn voor het plezier waarmee Jan studeerde). Waarom Jan, die dus een behoor lijke opleiding heeft genoten, het eerzame maar eenvoudige beroep van classificeerder uitoefent? Nee, niet uit roeping. Maar om de een voudige reden, dat hij nog steeds niet precies iveet wat hij ivorden wil. Aj en toe heeft hij het ivél geweten, maar nooit precies. Twee jaar geleden bijvoorbeeld kwam ik Jan tegen. Na de gebrui kelijke begroeting de voor men sen die Jan kennen gebruikelijke vraag: ..Wat doe je momenteel?" Hij werkte als flessenspoeler of iets dergelijks in een limonade fabriek. Maar hij wist nu wél wat hij ivilde worden: schapenfokker in Australië. En hij meende het! Een jaar geleden had ik wederom het genoegen hem te ontmoeten. Toen ik gehoord had, dat hij als poetser of zoiets in een metaalfa- briek werkte, vroeg ik: „Weet je al wat je wil worden?" Het antwoord luidde heel beslist: mijnwerker. De laatste keer dal ik hem te genkwam. scheen Jan toch wel heel vast omlijnde toekomstplannen te hebben. Toen ik hem de traditionele vraag „Wat wil je ivorden?" stelde, antwoordde hij kort en bondig: BrodeloosToen ik heel ver baasd vroeg „waarom?" zei hij: „Dan kan ik tenminste doen wat ik wil" LIESJE VAN LISSE Bij Corrie thuis loopt er altijd wel een met zwarte handen rond. Is het haar veertienjarige broer Jan nietdan is het Corrie zelf wel. De hele familie Heemskerk in Bodegraven is dan ook bezeten van alles wat met motoren en snelheid te maken heeft. En het feit, dat het kaasstadje de eerste officiële skelterbaan in ons landje bezit draagt daar niet weinig toe bij. Of moeder Heemskerk het leuk vindt, dat haar charmante achttienjarige dochter niets liever doet dan op een pijlsnelle skelter over het asfalt suizen? Ze vindt het, geloven we, niet altijd even plezierig, maar is er toch maar trots op, dat haar Corrie zo goed met deze geperfectioneerde zeepkisten, waarvan de 200 c.c.-ers wel 120 kilometer per uur kunnen halenoverweg kan. Ze kunnen er eigenlijk allemaal goed mee overweg. Zo goed, dat je je de moeite kunt besparen om in het weekeinde bij de familie Heemskerk op visite te gaan. Want er is altijd wel èrgens een skelter- wedstrijd. Of anders een puzzelrit waar vader Heemskerk gek op is. En dan zijn er nog motor- en auto races, in Zandvoort of Assen, het doet er niet toe. De familie Heemskerk heeft zelf een skelter gebouwd. Een familie skelter dus. Een tweede staat op stapel. En denk niet, dat er na de voltooiing van deze ranke race- karretjes niet het een en ander te sleutelen valt. Daar zorgt Jan wel voor. Dag en (letterlijk vaak) nacht is hij met de gemotoriseerde zeepkist bezig. „Er is altijd wel iets kapot", vertelt Corrie. „En het gekke is, dat we eigen lijk op het gebied van motoren leken zijn. Mijn broer Jan heeft in de praktijk moeten leren hoe je met motoren om moet gaan". Andere sporten Vroeger heeft Corrie nog gezeild, geturnd en aan atletiek gedaan. Maar toen ze eenmaal een skelter onder zich had gevoeld was het gauw met die sporten gedaan. „Als je een maal rijdt vergeet je alles om je heen", vertelt ze. „Je zit vlak bij de grond en ziet het asfalt dus met een gewéldige snelheid onder je wegsui- zen. Het lijkt wel of je 200 kilometer per uur rijdt, ook al zit je op een 50 c.c." Corrie's ogen schitteren. Ze heeft leuk kastanjebruin haar en een grappig ge zichtje. Ondanks de „mannelijke" sport, die ze beoefent is ze op en top meisjesachtig. Ook al heeft ze ver schrikkelijk het land aan breien „ik heb twee jaar over een trui gedaan" en huishoudelijke klusjes „bah", zegt. Ze trekt een gek gezicht als je het daar over hebt en vertelt weer over skelteren. Ze vertelt, dat de skelter stuk ging in Drachten. En dat het karretje gelast moest worden bij de plaatselijke smid. Ze vertelt van de wedstrijd in 's-Her- togenbosch toen het zo verschrikkelijk regende en ze er uitzagen als beesten. „Ze stonden te dringen bij de dou ches". Ze vertelt ook van de keer, dat ze in brand stond, zonder dat ze het zelf merkte, zo was ze verdiept in de sport, die ons landje stormenderhand veroverd heeft. Ze praat honderd-uit, proest het soms uit van het lachen als haar iets geks te binnen schiet. Maakt grappi ge beweginkjes met haar handen. Ze vertelt bijzonder levendig. Flapt er plotseling uit: „Ik geloof niet, dat U erg veel verstand van skelteren heeft". Wat we dan ook niet heb ben Elke zaterdag kun je Corrie op de skelterbaan in „De Kuil" aantreffen. Dan slipt ze door de bochten. Uitermate geconcentreerd en één met haar skelter. Ze kan goed rijden. Mensen, die het weten kunnen, hebben het gezegd. Ze heeft "feeling". En als ze dan „uitge raasd" is en ze zet haar valhelm af, dan lacht ze breed-uit. Omdat ze zo n ple zier heeft. Corrie „scheurt'' door de bocht. Omdat ze het wonder van de snelheid heeft begrepen. Omdat ze weet wat ze ermee kan doen. In de rook En al vindt moeder Heemskerk het niet altijd even leuk. Ze gaat mee. waar geskelterd wordt. „Dan mag ze in de rook zitten", zegt Corrie. die onlangs in één keer haar autorijbewys haalde, niet alleen omdat ze vader in de zaak helpt. „En toch had ik graag kinder verzorgster willen worden zegt Corrie. „Ik ben dol op kinderen, maar je hebt nooit de weekeinden vrij". Ze zegt het een beetje spijtig. Sleutelen met broer Jan aan de „familie skelter" CORRIE gespt haar helm vast. Catherine, de dochter van de voormalige secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, maakt op het ogenblik haar debuut in de Franse film ,,Le puit aux trois vérités" (De bron met de drie waarheden). De zestienjarige Catherine, een welgevormd meiske, speelt er de rol in van een schildersmodel. Zij vertelde tegen een verslaggever van UPI. dat haar vader zijn toe stemming had gegeven voor haar film-loopbaan. ..Hij vindt het wel leuk", zei zij lachend. ..maar hij weet dan ook niet. dat ik in een minimum aan textiel optreed". ..Professor" Luigi zat achter zijn bureau, fronsde zijn wenkbrauwen en zei in heel correct Engels: ..Ja. Enkele vertalingen hebben mij wat moeite bezorgd". Luigi Solano had het over een bloemlezing uit Giuseppe Tomasi di Lampedusa. een leidende figuur in de Italiaanse literatuur, die bekend is om zijn formidabele woordenrijkdom. De ver taling ervan in het Engels was een van de examenopgaven voor het lagere diploma van de universiteit van Cambridge. Een examen dat doorgaans niet wordt afgenomen aan personen jonger dan achttien jaar. ..Professor Luigi" ech ter is een maand geleden pas tien jaar - geworden. Hij was acht toen hij Engels begon te studeren. Hij woont in Trastevere, een van de armste wijken van Rome en wordt er „professor" genoemd of ook wel Gigi Satutto (Gigi Weetal). Twee weken geleden kreeg Gigi bericht uit Cambridge, dat hij met vlag en wimpel geslaagd was voor het examen, dat in december werd afgenomen. J Met de eindexamens voor de deur Van alle Westduitse scholieren - van de lagere school, de ambachts school en de middelbare school die de volgende maand de scholen zullen verlaten, wil het overgrote deel een solide verdere ontwikke ling. Er is namelijk een uitgespro ken tendens onder alle Westduitse jongeren tussen de vijftien en twin tig jaar, om een goedgeschoolde ar beidskracht te worden, opdat zij „er beter van zullen worden". In de Bondsrepubliek vormen de maanden maart en april de periode waarin de eindexamens worden ge daan en de overgang geschiedt van de lagere school naar het eerste be roep of een hogere onderwijsinstan- tie. Er komen niet minder dan 667.000 scholieren „vrij", dat is 100.000 meer dan in 1960. Toch zal het tekort aan leerlingen in de bedrijven op rond 200.000 blijven staan! Ondanks de ware jacht van grote en kleine industriële on dernemingen, van winkeliers en kleine zelfstandigen op leerlingen! deren voor leraar of een natuurweten schappelijk of technisch beroep, de meisjes hebben het voorzien op het be roep van lerares, maar vooral van on derwijzeres, waarvoor men hier ook een academische studie moet volgen. Gemiddeld wil 80 procent van alle jongens en meisjes hetzij leraar (lera res) hetzij onderwijzer (onderwijzeres) worden De tijd van het tekort aan onder wijzers zal in Duitsland waarschijnlijk snel voorbij zijn dank zij de goede salariëring De vijftienjarigen, die van de lagere school komen en het bedrijf in moe ten, hebben uitgesproken voorkeur voor een groot bedrijf in de metaal- en electro-industrie. Onder invloed van hun ouders vragen zij daarbij om een goed pensioen, kans op bevordering en soci ale voorzieningen Het gaat hier nog slechts om 67 pro cent van alle jongeren van 15 tot 20 jaar, die volgende maand de scholen zullen verlaten. Want het aantal kin deren dat een middelbaar of een met de m.uJ.o. te vergelijken examen af legt-, is in tien jaar tijds verdubbeld en maakt in totaal thans bijna 30 pro cent uit. Legers vertegenwoordigers, gewapend met cadeautjes, graasden de scholen af De afgelopen maanden graasden na melijk legers vertegenwoordigers, gewa pend met beloften en cadeaus, de la gere en hogere scholen af naar leer lingen. Maar 75 procent van hen die de ko mende maanden een lager- of middel bare school verlaat, wil direct naar an der onderwijs stappen: om een beroep te leren, om een technische school of universiteit te bezoeken. Zeer opvallend is daarbij dat 90 pro cent van de jongens en 70 procent van de meisjes, die thans voor een h.b.s.- of gymnasiumeindexamen staan, naar een universiteit wil gaan en dat ondanks de propvolle Westduitse uni versiteiten en hogescholen! De jongens willen daar vooral stu- De uitslag was geen verassing voor hem. Hij had indertijd op de Ameri kaanse school in Rome, waarvoor hij een beurs had gehad, de „afstand" tussen de vierde en de vyfde klas in enkele weken „afgelegd". Toen hij tweeëneenhalf jaar oud was, had hij voor een vragen-pro- gramma voor de radio al een goede beurt gemaakt. Verleden jaar bleef hij slechts korte tijd in de zesde klas zitten, want zijn on derwijzers schoven hem maar meteen door naar de zevende. Als hij vijftien jaar is. zal hij wel zover zijn, dat hij naar een universiteit kan, als er tenminste geld is. De beurs die hij nu heeft loopt over twee jaar af. Dan zal er ergens een an dere beurs vandaan moeten komen want de vader van de „prof" verdient niet ge- I noeg voor de studie van zün geleerde zoon. die electronica of kernwetenschap pen wil gaan studeren in de V.S. Hij heeft indertijd mevrouw Kenned> in een brief geschreven „of zij zo goed wil zjjn een grote Amerikaanse stichting van mij vertellen". Leonid Utjosow, in Rusland een bekende dirigent van filmorkesten en vaudevil le-ensembles, heeft een formule ge vonden om jazzmuziek in de Sovjet- Unie toe te laten. Zoals bekend wordt de jazz in Rusland veroordeeld als „de muziek van het imperialisme". Ut josow heeft echter gezegd, dat men jazz dient te beschouwen als de mu ziek van de neger. „Jazz wortelt niet in de bankrekeningen van de Ameri kaanse Kapitalisten, maar in de door de armoede getroffen negerwijken", zo zei hjj. De verklaringen van de Russische mu sicus verschenen in de krant, .nadat lezers hadden geklaagd, dat jazz we liswaar niet verboden, maar ook niet toegelaten is, en dat er voortdurend over wordt gedisputeerd. Twee jaar geleden werd voor het eerst jazz ten gehore gebracht door hotel strijkjes. Tot verbazing van hotelgas ten spelen de Russen heel behoorlijk dixieland, swing, cool en zelfs rock *n roll. Utjosow zei in zyn artikel, dat de blanke wereld tot de ontdekking zou komen, dat de neger zeer muzikaal is. Zelfs zullen de blanken op hun „Muziek- Olympus" plaats moeten inruimen voor negers, zo verklaarde hjj. (Utjosow vergeet, dat de blanken in Amerika en West-Europa reeds lang een reeks van plaatsen op hun ,JMuziek-Olympus" hebben inge ruimd voor negermusici en -voca listen. Ella Fitzgerald, Louis Arm strong, Mahalia Jackson, Oscar Pe terson, Duke Ellington, om er maar enkele te noemen, zijn tijdens hun leven al beroemdheden geworden, die een blijvende plaats hebben ver worven in de muziekgeschiedenis. In Rusland schijnt men echter nog niet zover te zijn. Het daghet in het Oos ten, zouden we willen zeggen, maar het is nog lang geen dag in de Sov jet-Unie. red.) Greetje Kauffeld ziet de toekomst kennelijk nog zonnig in. Waarom ook niet? Het kan best zijn, dat zij op het Eurovisie Songfestival, dat 18 maart in Cannes wordt gehouden, met Dick Schollies* liedje „Wat een dag" ergens in de achterhoede belandt. Maar wat dan nog? Bijna niemand in Nederland verwacht anders. En Greetje kan het toch niet helpen, dat zij tot Neerlands hoop is gebom bardeerd, nadat het overigens nogal gebruikelijke gekrakeel en gekonkel in Hilversum het houden van een nationale finale onmogelijk hadden gemaakt. Succes Greetje! Gaat het aan stonds niet in Cannes, misschien gaat het dan beter in Duitsland, waar zij zich metterwoon gaat ves tigen. Het ontbreekt haar niet aan durf. Het is een hele onderneming om als zelfstandig zangeresje in Duitsland te gaan bouwen aan een nieuwecarrière.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15