Laatste nieuws OOK CHINA MOET MEEDOEN AAN ONTWAPENINGSOVERLEG Bourguiba naar Washington Nieuwe bepalingen over het kamperen in Wassenaar Loop der bevolking te Leiden Brand bij V en D te Leeuwarden VRIJDAG 10 MAART 1961 Minister Rusk over het „zeer ernstige probleem" van toelating van Rood-Cliina Lastige kwestie voor V.N. in september Mocht communistisch-China ln sep tember tot de V.N. worden toegelaten en nationalistisch-China uit de volke renorganisatie geweerd worden, dan zal er een zeer ernstig probleem ontstaan, zo zei minister Rusk op zijn perscon ferentie. De toelating van communis tisch-China heeft vergaande politieke consequenties. De kwestie van China's toelating is een vraagstuk, waarover de Amerikaanse regering tot aan september voortdurend overleg moet plegen met andere regeringen, aldus Rusk. Naar in Londen verluidt zouden de eerste ministers van de Gemenebest- landen het in eerste aanleg eens zijn geworden over de toelating van commu nistisch-China tot alle doeltreffende on derhandelingen over de kwestie van de ontwapening. STADSNIEUWS Rudolf Steiuers leven en werk In het kader van de Rudolf Steiner- herdenking behandelde dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichhoven (DenHaag) het leven en werken van Rudolf Steiner. Deze voordracht trok gisteravond een stampvolle zaal in het Snouck Hurgron- jehuis. Spreker gaf eerst enige biografische bijzonderheden. Hij schetste de buiten gewone vermogens die Rudolf Steiner als jongeman reeds deed opvallen. Rudolf Steiners dissertatie „Waarheid und Wissenschaft", zijn „Philosofie der Freiheit en vele andere filosofische stu dies geven hem een plaats onder de grootste filosofen. Behalve uitzonderlijke begaafdheid op verstandelijk gebied, grote kennis van vele wetenschappen en kunstzinnige ga ven bezat Rudolf Steiner ook para normale vermogens, die hem in staat stelden waarnemingen te doen in de geestelijke wereld. Spreker schetste hoe zeer Rudolf Steiner heeft gewerkt en gestreden om deze atavistische vermo gens van natuurlijk gegeven om te wer ken en te scholen tot werkelijke geesteswetenschap. Spreker toonde met vele voorbeelden aan hoe buiten gewoon gewetensvol Rudolf Steiner daar bij - te werk ging. De door hem ont wikkelde geesteswetenschap of anthro- posofie heeft resultaten afgeworpen, die dienstbaar konden worden gemaakt aan vele levensgebieden. Het grenst aan het ongelooflijke, wat door Rudolf Steiner vooral in zijn laat ste levensjaren aan de mensheid is ge schonken. Vele scholen, medische- en heilpedagogische instituten werken reeds lange jaren in binnen- en buitenland op geesteswetenschappelijke basis. Na een uitvoerige beantwoording van een aantal belangrijke vragen van toe hoorders werd de spreker beloond met een warm applaus. ZILVEREN JUBILEUM J. VOGELENZANG Tijdens een gisteren in de Haagse Schouw gehouden zeer geanimeerde feestavond is het feit herdacht, dat de heer J Vogelenzang voor 25 jaar als stoffeerder in dienst trad bij de firma B. de honing. Reeds eerder was dit zil veren jubileum in intieme kring her dacht, waarbij de heer A. G. B. Sanders, de jubilaris dankte voor zijn trouw aan het bedrijf. Als blijk van erkentelijkheid overhan digde de heer Sanders de jubilaris een radiotoestel en een geschenk onder cou vert. Namens het personeel van de fa. B. de Koning uit Leiden en van de filialen Goemaat-B. de Koning uit Rijnsburg en Katwijk, mocht de jubilaris enige ca deaus ontvangen, terwijl mevr. Vogelen zang bloemen werden aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heer W. Bosman te Den Haag. Niet alle deelnemers aan de confe rentie zouden het eens zijn geweest over de vraag of men de kwestie van de ont wapening alleen aan de grote wereld machten moest overlaten. Verscheidene eerste ministers lieten opperd, dat er, indien de kleinere lan den ter conferentie (over de ontwape ning) zouden worden toegelaten, recht streeks of door tussenkomst van de vol kerenorganisatie, een kans zou bestaan op een spoediger bereiken van een ak koord. Verscheidene eerste minister lieten zich hoopvol uit over de vooruitzichten op een overeenkomst inzake het stopzet ten van de proeven met kernwapens, waarover de besprekingen op 21 maart te Genève zullen worden hervat. Veel economisch voordeel van bewapeningsbeperking De conferentie van economische des kundigen, uit een aantal landen voor en achter het ijzeren Gordijn, welke ge durende drie dagen in Kiel is gehou den ter bespreking van de gevolgen van een eventuele bewapeningsbeperking voor de economie, heeft als voornaamste conclusie vastgesteld, dat een beperking der bewapening buitengewone economi sche voordelen zal opleveren en in we zenlijke mate zal kunnen bijdragen tot de opbouw van de zich in staat vaD ont wikkeling bevindende landen. De deelnemers waren het er over eens, dat uitgaven voor bewapening geen bruikbaar instrument opleveren voor het veilig stellen van de economie en geen doeltreffend middel zijn ter bestrijding van massale werkloosheid. Het ligt in de bedoeling in een volgen de conferentie, op bredere basis, nog verder te verzamelen wetenschappelijk materiaal over dit onderwerp te behan delen. Aan de thans geëindigde conferentie werd deelgenomen door o.m. hooglera ren uit de Sovjet-Unie, Hongarije, Tsje- cho-Slowakije, Polen, Engeland. Oost en West-Duitsland. Frankrijk en Ne derland. Van Nederlandse zijde was aanwezig de Rotterdamse hoogleraar in de economie, prof. dr. J. Tinbergen. De deelnemers woonden de conferentie slechts als economen bij, zonder eniger lei regeringsopdracht. De president van Tunesië, Bourguiba, zal van 3 tot 6 mei een officieel be zoek aan de Verenigde Staten brengen, aldus heeft het Witte Huis meegedeeld. Bourguiba blijft tot 6 mei in Wash ington en zal voorts ongeveer vier dagen andere steden bezoeken. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat Bourguiba niet alleen „de dynamische leider" van Tunesië is, maar „een staatsman wiens moedige pleidooi wordt bewonderd." Waarnemers in Washington geloven dat Bourguiba en Kennedy onder meer zullen spreken over de oorlog in Al gerije. Pakistan bereid tot concessie in geschil over Kasjmir De Pakistaanse president, maarschalk Ajoeb Chan, heeft gisteren op een pers conferentie in Londen verklaard, dat zijn land bereid is tot concessies in het geschil met India over Kasjmir. Hij voegde hieraan toe, dat hjj op de conferentie van regeringsleiders van het Britse Gemenebest deze kwestie niet ter sprake zou brengen. Ook stond er niet een onderhoud met premier Nehroe van India op het programma. De president sprak zich „onder de huidige omstandigheden" uit voor het stellen van Kongo onder de voogdij van de VN. Ook achtte hjj de toelating van communistisch-China tot de volkeren organisatie noodzakelijk. Aan de sluiting van een Pakistaans-Russisch handels akkoord moest zijns inziens geen bijzon dere betekenis worden toegekend. De politiek van Pakistan bleef onveranderd gericht op het onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen met de gehele wereld. Vnnrctollfkn nnn Ha rnnH Omdat de heer van Dillen lid van de voorsreiien aan ac roao gemeenteraad is hebben B. en W. hem overweging gegeven vrijstelling te vragen van de verbodsbepaling over transacties met de gemeente, die ln het Burgerlijk Wetboek is opgenomen. Phoemi Nosavan en Soevanna Plioenia zijn liet eens Na afloop van besprekingen, die ge neraal Phoemi Nosavan, vice-premier in de pro-Westerse regering van Prins Boen Oem, in Phom Penh (de hoofdstad van Cambodja) heeft gevoerd met Prins Soevanna Phoema, de premier van de afgezette neutralistische regering van Laos, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat beiden het er over eens zijn dat een politiek van strikte neutraliteit de basis is voor te rugkeer van de vrede en nationale een heid in Laos. Aan de buitenlandse in menging in Laos zal slechts een einde kunnen worden gemaakt met de hulp van een onpartijdige internationale com missie, die in geheel Laos moet kun nen optreden. De generaal en de Prins zijn over eengekomen zo vaak mogelijk bijeen te komen om te trachten op zo kort mogelijke termijn een bevredigende op lossing te vinden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 maart Veemarkt: Aan voer: 7 stieren; 95 melkkoeien 825-1175 per stuk handel rustig; 300 vette koeien 2.65-3.25 per kg., schoon gew., goed; 89 vare koeien 550-950 per stuk. matig; 35 pinken 325-525 p. st., kalm; 48 vette kal veren 2.00-2.65 per kg. lev. gew., iets wil liger; 301 nuchtere kalveren, 1.20-1.48 p. kg. lev. gew., matig; 55 fokschapen 140- 170 per st., rustig; 762 vette lammeren, 115-150 per st., vlug; 35 varkens (zeugen) 240 schrammen, 85-105 per st., goed; 561 biggen, 54-60 per st., goed; 6 veulens; 160 zuig- en weidelameren. Totaal 2694. LEIDEN, 10 maart Kaasmarkt: Aan gevoerd 5 partijen Goudse kaas en nihil partijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwaliteit geen, eerste kwaliteit 2.10- 2.15. Handel kalm. AALSMEER, 9 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen, dag prijzen: Gerbera 30-49, Euphorbia 20-41, Calla 20-32, Forsythia 15-32, Prunus Tri loba 40-70. Prunus Serrulata 150-270, per stuk. Amaryllis 25-42 per kelk. Serin gen: Stepman 4 kop 60-95, idem 2 kop 40-50, Legray 4 kop 40-56, idem 2 kop 25- 40, per stuk. Fresia 75-120, Cyclamen 100- 165, Iris 100-160, per bos. Anjers: rood 15-26, roze 15-26, wit 10-32, Orchid Beau ty 15-27. per stuk. Rozen: Better Times 40-65, Rosalandla 45-72, Parel van Aals meer 50-75, Geh. Duisberg 60-80, Pecht- old 40-60. Towny Gold 30-55, Mad. Of- man 40-65, Baccarat 100-135, Montezuma 40-70, Stokman 45-75, Floriade 40-67. New Yorker 50-75, Carol 20-45, Pink Sensa tion 75-100, per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wouter Marie Adriaan, zn. van W. M. A. Kalkman en M. Binnendijk; Geer- truida Johanna, dr. van C. Bekoolj en J. A. Brakhoven; Theodora Maria, dr. van J. A. Strobbe en H. M. M. de Wit; Pierre Cornelis. zn. van G. C. Pronk en P. P. M. J. van Dam; Gillian Isabella Erzebeth, dr. van C. Schults en R. Clark; Margretha, dr. van K. B. Orchard en H. P. E. Koning. GETROUWD W. H. van Veen en C. M. H. Gerrets; J. Kraaikamp en M. E. van den Heuvel; J. E. L. van Meegen en W. P. M. Lange- zaal; J. H. de Bruin en E. A. Franke; H. Neuteboom en J. Giesbert; W. F. Bred- dels en M. J. Tuijthoff; W. Hartevelt en M. van Daalen. OVERLEDEN R. Luitjes, 3 maanden, zoon; A. de MoolJ, 52 Jaar, echtgen. van J. J. Jonge- dljk. Film van de maand: „Slialom" in Casino Als derde film in de tweede serie van K. en O.'s „Film van de maand" draaide gisteravond in Casino „Shalom", een werk van de regisseur Herbert Viktor. De film is reeds eerder in onze stad ver toond dit was aanzienlijk voor K. en O. om een reprise te vragen. „Shalom" geeft een buitengewoon goede indruk van wat erop het ogenblik in Israël tot stand komt. De kleuren van deze film zijn prachtig. Ons enige bezwaar geldt de compositie, die niet strak genoeg is, hetgeen als voordeel een kijkje op bij belse herinneringen opleverde en een spannende slot: de jacht op een bende handelaren in verdovende middelen. Herbert Viktor is er overigens wel in ge slaagd de dynamiek van dit nieuwe land op monumentale wijze vast te leggen. CCKP DRINGT AAN OP SPOEDIGE REPATRIËRING Het „Centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden" in Den Haag, heeft een telegram aan pre mier De Quay gezonden na de berichten over verbreking der indirecte betrekkin gen met Nederland door Indonesië. In dit telegram zegt het comité zich diep bewust te zijn van de zeer moeilijke situatie waarin de Nederlanders en spijtoptanten zullen komen te verkeren en dringt net comité bij de regering aan op een „zo spoedig en integraal mogelijke repatriëring". Het comité „realiseert zich de toene- Een van de belangrijkste voorstellen die de Wassenaarse gemeenteraad woensdagavond 15 maart a.s. in een openbare vergadering behandelen zal is ongetwijfeld het opnemen in de Poli tieverordening van nieuwe bepalingen over het kamperen. Tot nu toe was bepaald, dat elke individuele kampeer der tevoren schriftelijk een vergunning van B. en W. moest aanvragen. Ook al omdat er terreinen voor individuele kampeerders in Wassenaar ontbraken was het aantal aanvragen om vergun ningen betrekkelijk gering. Aan pad- vindersgroepen en leden van de Neder landse Toeristen Kampeerclub, die op Duinrell kamperen werd tot nu toe een collectieve vergunning afgegeven. Nu er echter plannen zijn voor een nieuw kampeerterrein op Duinrell, een aan de Maaldrift en een aan de Roggewo- ning, moeten de kampeerbepalingen aan de eisen van de tijd worden aangepast. B. en W. hebben zich bij het ont werpen van de bepalingen laten leiden door een model-verordening, die in vele gemeenten als basis voor een kampeer- verordening heeft gediend. Volgens de nieuwe regeling heeft men geen ver gunning van B. en W. meer nodig om te kamperen op een terrein, waarvoor door B. en W. een exploitatievergun ning is afgegeven, mits men in het bezit is van een kampeerkaart of kam- peerpaspoort. De voorwaarden, die B. en W. willen verbinden aan het verle nen van een exploitatievergunning zul len nader worden opgesteld in overleg met de Nederlandse Kampeerraad. Onteigening gronden Aan de raad wordt verder voorgesteld, een plan tot onteigening van gronden, die nodig zijn voor het maken van een betere aansluiting van de Kokshornlaan op de Oostdorpseweg voorlopig goed te keuren. Het gaat hier om 2570 m2 grond, toebehorend aan de heren Westgeest. Namens de gemeente is aan de eige naren een vergoeding van f 12.335.- aan geboden, op grond van een door deskun digen gemaakte taxatie. De eigenaren zijn echter niet bereid de grond voor de ze vergoeding af te staan. Daarom wordt aan de raad voorgesteld voorbereidingen i te treffen voor een onteigeningsproce dure. Ruiltransactie In verband met het z.g. komplan wordt de raad voorgesteld een ruiltrans actie aan te gaan met de heer H. L. J. van Dillen. De gemeente zal in eigen dom overnemen een viertal panden in de Schoolstraat, die te zijner tijd zul len moeten worden afgebroken in ver band met het komplan. De gemeente geeft daarvoor in ruil een stuk bouw grond van 288 m2 in het verlengde van de van der Duyn van Maasdam straat en een bedrag van f 20.000.- OEGSTGEEST Raadsagenda In de week van 23 februari t.m. 1 maart 1961 GEVESTIGD H. W. van der Weijden en fanv, ma chinist, Julianastraat 67; K. C. M. Veer man—Marijt en fam., Sieboldstraat 32; J. J. L. Moerland en fam., Rljnsburgerweg 140; A. van Winkel en fam., chauffeur magazijnbed., Stationsweg 35; L. 't Hart en fam., Rijksambtenaar, Haagweg 264; D. van den Bergh en fam., vertegenwoor diger, de Goejestr. 60; P. Sanders. Burg- steeg 1; T. A. Goodway, -corrector, Antil- lenstr. 150; M. J. Lobo. 11. verpleegster, Hooigracht 1129; V. Marcatti. sjouwer. Kort Rapenburg 5a; C. H. van Onzen, huishoudster, Haagweg 262; M. O. L. H. Meeuwis, 11. verpleegster, Rljnsburgerweg 10; E. M. Rob, 11. verpleegster, Rljnbur- gerweg 10; C. P. J. van Burik. 11. ver pleegster, Rljnsburgerweg 10; F. H. Kof- fljbergLansink, Journaliste, Haagweg 248; M. S. Clements, 11. verpleegster, Rljns burgerweg 10; J. van Gijn. Rljnsburger weg 40; D. Brieër, winkelier. Hooigracht 4a; U. C. van den Berghe, militair, Bern- hardtr. 41; A. A. van HoutenRlel, Pr. Wilhelminastr. 5; B. H. G. Sleumer, Klik- spaanweg 13; J. C. van den Oever, 11 ver pleegster, Rljnsburgerweg 10; A. M. de Pijper. Herengracht 31; H. S. Kok, mili tair, Hogewoerd 40; H. G. van Koperen, militair. Bloemstraat 5; L. de Jong. mili tair, Meerhoef 22; J. A. Laverman, ver pleegster. Sweelincklaan 36; T. M. Laver man. gezinsverzorgster, Sweelincklaan 36; G. H. van Pelt. Plet. Paaltjenspad 3; G. J. P. Augustijn, Kllkspaanweg 7; F. Kui- Jers, chauffeur, Lopsenstr. 22; M. J. C. onk. 11. verpleegster, Mezenstraat 2; H. B. van Aller, 11. verpleegster, Rljnsburgerweg 10; A. L. Meek, adj. ass. huishouding, Rljnsburgerweg 10; J. J. Zwaan. 11. ver pleegster. Mezenstraat 2; A. J. M. Panne bakker. Hogewoerd 177; T. M. de Bruin, lerares. Vreewijkstraat 5; C. B. Muzerle, ass. boekhandel. Lange Mare 104-104a; P. L. Werv. wetensch. hoofdambt. RU, Witte Singel i0; J. A. G. de Ronde— Wessels Bëljaars, Rljnsburgerweg 140; W. A. J. Maaskant, Rljnsburgerweg 10; A. R. E. L. Graaf van Rechteren Limburg, Bree- straat 14; H. Lamet. Kliksoaanweg 7; F. G. Kuipers, informateur. Heiligen Geest hofje 16; G N. I. Han, secretaresse. Ho- gerbeetstr. 8; A. S. van der Holst. 11. ver pleegster. Hooigracht 11-29; P. H. Bakker Schut. Rapenburg 12; A. J. M. Schrllver, Rapenburg 12; E. Koekkoek, naaister, Rljnsburgersingel 46. VERTROKKEN G. Westerveld en fam., Raamsteeg 53, nr. Bussum. Hamerstraat 38: A. van Dom melen en fam., Ed. van Belnumstr 73. nr Hilversum. Wolvenlaan 87; G. J. A Minx en fam.. Tit. Brandsmalaan 41. nr 's-Gra- venhage. 2e Schuytstr. 189: I. Z Louls- zoon en fam., W. de Zwijgerlaan 147, nr. Suriname; J. P. F. Broier en fam., A. v Burenhof 5. nr. Haarlem. Vljfhulzerstr. 13; T. J. van de Water en fam Oude Rijn 24 nr. Voorschoten, a.b. achter Valkenburgse- weg: R. A Goutier en fam Vliet 27 nr. Veren. St. v. N -Amerika; H P Oldriks en fam.. Stieltjesstr. 31 nr. Australië; J. Wiegel en fam., Kanteynstr. 4 nr. Rotter dam. Gladlolusstr. 10a; T. S The en fam.. Rich Holstr 57 «r Veren. St. v N -Ame rika: F. H. J. Merkus en fam ab t/o. Sumatrastr. 66 nr. Deventer, Ceintuur baan 303; J. Paauw en fam., Hoge Rijn dijk 272 nr. Epe, Vijverlaan 22; G. P. Goudberg en fam., Kanaalweg 88 nr. Ned. Antillen; G. Groeneweg en fam.. Mare- singel 71 nr. Katwijk, faoslaan 189; W. K. Dlkland, Haarlemmerstr. 247a nr. Pljn- acker, Emmapark 64; N. van der Vllst, Haarlemmerstr. 17 nr. Amsterdam. Kla- renburg 273; A. v. d. Vllstv. d. Bos, v. d. S. Bakhuyzenln. 13 nr. Amsterdam, Klarenburg 273; S. van Baren, Sophia- str. 82 nr. Noordwljk, Golfbaan 64; A. A. H. Meurs, Donkersteeg 19 nr. Hilversum, Sparrenlaan 24; T. J. A. Meertens, Coorn- hertstr. 22 nr. Frankrijk; G. A. G. Meer tensPaardenkooper, de Sitterlaan 36 nr. Frankrijk; F. W. Gressie, Dulkerstr. 5 nr. Zwitserland; J. Kramer, Gasstraat 26 nr. Hooge en Lage Zwaluwe. Kerkdijk 39; C. L. S. Verhulst, Rljnsburgerweg 10 nr. Rot terdam, Spoorsingel 90b; M. Tomaula- Tehupuring, Dijkstraat 37 nr. Venlo, Hor- sterweg 16a; A. Versluis, P. C. Hooftlaan 1 nr. Leerdam, Q. de Palme laan 18; A. E. Jensen, Witte Singel 27 nr. Amsterdam Damrak 10 III; J. A. Breugom. ab. Utr. Veer t/o. 2 nr. Zaandam, Burg. Versteeg- str. 19; G. M. O. van 't Oostende. Bern. Zweersstr. 5 nr. 's-Gravenzande, v. Gogh- str. 32; G. M. T. van Beukering, v. Slinge- landtlaan 8 nr. Veren. St. v. N.-Amerika; H. Waltl, J. W. Frlsostr. 33 nr. Duitsland; J. van Kasteelen. Oppenhelmstr. 25 nr'. 's-Gravenhage, Ahornstr. 25; J. A. G. Malntz, Morsstr. 62-64 nr. Alphen a/d. Rijn. Dlllenburgstr. 52; J. M. van Huls steden. Morsstr. 62-64 nr. Bussum, Amers- foortsestr.weg 85a; B. Corpel. Vreewljk- str. 18 nr. Veren. St. van N.-Amerika; E. M. A. Noordhof, Rljnsburgerweg 10 nr. Arnhem Koningstr. 12; J. M. Ockeloen. Rljnsburgerweg 10 nr. Oegstgeest. War- monderweg 36; G. E. Sigrist, Rijnsburger- weg 10 nr. 's-Gravenhage, Vier Heems kinderen 236; W. Toutenhoofd. Modder, manstr. 47 nr. Australië; J. Engelhard, Noordelnde 2a nr. Katwijk. Wassenaarse- weg 75; J. Bijl, Morsstr. 62-64 nr. Barne veld. Jan de Jagerweg 44; M. E. Tleben Brusche. Drie Octoberstr. 55a nr. Haar lem. Alb. Verweylaan 1 II; M. M. Ronghe, Schelpenkade 41 nr. Zutphen, Rosenhof- laan 34; J. C. Schelvis, Zoeterw.singel 52 nr. Noordwljk. Duinweg 29; O. B. Poppe, Mareslngel 71 nr. Oegstgeest. Ridderspoor- In. 21; F. M. Damave, Boerhaavelaan 152 nr. Rotterdam. Stadhoudersweg 122b; H. J. W. M. Diepstraten. Joh. de Wlttstr. 48 nr. Amsterdam. Jan Luijkenstr. 13; T. van Lookeren. Merelstr. 21 nr Rotterdam. Noordsingel 68a; L. F. J. M. Theunlssen. P. Paaltjenspad 3 nr. Grevenblcht. Markt 5; M. Vreugdenhil. Roodborststr. 53 nr. Oegstgeest, Leldsestraatweg 4; W. C. Bag- chus, Rljnsburgerweg 10 nr. Rotterdam, Nw. Binnenweg 276c; C. I. van der Llppe, Rljnsburgerweg 10 nr. Vlaardlngen, Prof. Teldersstr. 165; J J Postmus, Rljnsbur gerweg 10 nr Rilnsburg. Kanaalstr. 17; A. O Briumer. Rijnsburgerweg 140 nr. Duitsland; C. J. van Gerven, Conradstr. 1 nr. Hilversum. Loosdrechtse Bos 7; H. J T ten Berge, Kllkspaanweg 12 nr. Oegst geest. Pr Irenelaan 56; H. A. J. Biesjot, Mulderstr. 26 nr Weert, Biest 43; S Lln- schoten. Koninginnelann 6 nr. Amster dam. Overtoom 283; M Hoek. Plantage 16 nr De Bilt. (U). Sweelinckln. 12: J. H C. Mooijekind. de L. de Kanterstr. 30a. nr Oegstgeest. Dulvenvoordestr. 41: C. G. van den Akker. Moddermanstr 104 nr. Voorschoten. Hvacinthstr. 11; M J de •Tong. Rllns^iirperwee 10 r>r Korfmakersstr. 41a; C. P. M. Neefles, He- rensteeg 21 nr. Noordwljk, van Panhuijs- straat 52. mende grote zorg en onrust van de fa milieleden in Nederland omtrent hun verwanten in Indonesië en uit zijn diepe bezorgdheid over het lot van deze land en stamgenoten". (Van onze correspondent) Omstreeks half negen vanmorgen Is er brand uitgebroken in het kelder-res taurant van het warenhuis V. en D. te Leeuwarden. De brand, die omstreeks elf uur nog niet bedwongen was, ging gepaard met een enorme rookontwikke ling. De dichte rook dreef tientallen per soneelsleden, die op de afdelingen in het souterrain werken, naar de tweede ver dieping. Zij konden het gebouw via een aan het Ruiterskwartier geplaatste ma- girusladder veilig verlaten. De Leeuwar der brandweer bestreed het vuur met groot materieel. Twee spuitwagens en een laddenvagen werden ingezet. Bran- weermannen met gasmaskers op tracht ten door de dichte rookgordijnen de vuurhaard de bereiken. De oorzaak van de brand was nog niet bekend. Eén jaar en negen maanden Voor dronkemansrit in Burgsteeg Het Haagse gerechtshof heeft vandaag een gevangenisstraf van een jaar en ne gen maanden, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van vijf jaar, opgelegd aan een 22-jarige Leidse onderaannemer, die in de nacht van 14 op 15 juni van het vorige jaar in de Burgsteeg vier personen levensgevaar Rjk verwondde, doordat hij terwijl hij onder ernstige invloed van alcohol ver keerde in zijn auto met grote snelheid zig-zag: door de menigte raasde. De Haagse rechtbank had de onder aannemer veroordeeld tot een gevange- nsstraf van één jaar met aftrek, waar van 2 maanden voorwaardelijk, alsmede tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. De procureur-generaal bij het Haagse Hof had in hoger beroep twee jaar ge vangenisstraf en dezelfde ontzegging geëist. Directeur Technische School veroordeeld De rechtbank in Dordrecht heeft van morgen een 31-jarige inwoner uit Zwijn- drecht, voormalig directeur van de Zwijndrechtse Christelijk Lagere Tech nische School veroordeeld tot 15 maan den gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Hij heeft terecht gestaan omdat hij voor frauduleuze han delingen de school voor f50.000 heeft benadeeld. NIEUWE PRESIDENT DIRECTEUR KLM De heer Van der Beugel In de gister gehouden vergadering van commissarissen van de K.L.M. is be sloten de heer E. H. van der Beugel, te benoemen tot president-directeur der vennootschap, met ingang van de da tum, waarop de heer I. A. Aler als zo danig aftreedt. Dit zal in de loop van mei a.s. het geval zijn. De heer Aler zal worden voorgedragen voor benoeming tot lid van de raad van commissarissen der K.L.M., welke be noeming bü aanvaarding van de voor dracht zal ingaan op de datum van zijn aftreden als president-directeur. De raad komt op woensdag 15 maart 7.30 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot wijziging van straatnamen; idem tot beschikbaarstel ling van een krediet voor verbetering van de Valkenburgerweg; idem inzake ge bruik van land door de padvindstersid. tot overname van grond aan de Rijn- zichtweg Z.Z.; idem tot verhoging van het krediet voor de speeltuin „Buiten- lust"; idem tot toekenning van schade vergoeding aan Erven Hogervorst; idem tot benoeming van een onderwijzeres aan de Terweeschoolidem tot verhoging van de pensioenen van voormalige gemeente arbeiders; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor de inventaris van de Chr. Kleuterschool aan de Piet Hein- laan; idem inzake de aanvrage van het bestuur der kleuterschool „Duinzicht" om ingevolge art. 50 der Kleuteronder wijswet medewerking te verlenen voor de bouw van een kleuterschool; idem in zake de aanvragen van.het bestuur van de r.-k. meisjesschool „Duinzicht" om ingevolge art. 72 L.O.-wet medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen; idem inzake een dertien tal aanvragen van het bestuur van de mr. G. Groen van Prinstererschool om medewerking ingevolge art. 72 L.O.-wet voor een aantal voorzieningen ten be hoeve van de school. Comptabiliteits- besluiten. Verbetering school Hoge Mors Het bestuur van de Groen van Prin stererschool aan de Hoge Mors heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om gelden voor tal van voorzieningen t.b.v. de school. Nadat door de directeur van gemeen tewerken een uitgebreid onderzoek was ingesteld, komen B. en W. tot ae con clusie dat de meeste voorzieningen voor rekening van het schoolbestuur komen of wel de normale eisen overschrijden. Wel zal vernieuwing plaats vinden van plafonds en voorts herstel van mu ren in de hal van de school. Er zullen bovendien gelden beschik baar worden gesteld voor het aanbren gen van dekvloeren. Een vlaggestokhouder met vlaggestok kan worden aangeschaft, alsmede een aantal nieuwe banken, een naaimachi ne ten behoeve van het vakonderwijs nuttige handwerken en een stofzuiger en elektrische vloerwrijver. VOORSCHOTEN Afrikaanse ritmen in het Cultureel Centrum hebben de gezamenlijke organisaties K.A.B., N.R.K.M. en L.T.B. een zeer bijzondere Afrika-avond georganiseerd onder de de titel „Afrikaanse Ritmen". De spreker van de avond was pater P. J. Suasso de Lima de Prado W.P., die langer dan een uur over het Afrika van vroeger en van nu vertelde. Maar dat uur was gauw om door de meesle pende voordracht van deze pater, die zelf zeer lahg in Afrika gewerkt heeft. Het probleem Afrika was het eerste punt dat spreker behandelde, waarna hij een overzicht gaf van de historische achter gronden, de groei naar het heden en de geweldige worsteling naar de vrijheid, Spreker legde vooral de nadruk op de verantwoordelijkheid van het westen, hij besprak het vraagstuk van de opleiding van de Afrikaanse mannen en vrouwen op de Europese universiteiten en liet het licht vallen op de grote dreiging van het communisme. Spreker waarschuw de, dat niet Afrika Europa nodig heeft, maar dat Europa Afrika nodig heeft. Met de harde cijfers schilderde spreker de verhouding blank zwart: nu nog 31% blank tegenover 69% zwart, straks ech ter 20 tegen 80%. Op unieke wijze liet spreker zijn toe hoorders kennis maken met de Afri kaanse mens. hoe die leeft en werkt, denkt en onthoudt en zingt en voelt. Na een pauze, waarin het koor van het Lavigerie-college met tam-tam bege leiding religieuze negerliederen zong, sprak pater Suasso over de zwarte mens, om de avond te besluiten met een film over de uitbarsting van een vulkaan. Het was een zeer fraaie kleurenfilm, 2 x met goud bekroond. Met tam-tam werd de zang van het 60-man sterke koor van witte paters begeleid, waardoor een typisch Afri kaanse sfeer opgeroepen werd. Het werd voor de organisatoren een zeer bijeonder geslaagde avond, die voor herhaling in aanmerking komt! Expositie en ruilbeurs M'Hala Panxi Postgroep Ter gelegenheid van het 10-Jarig be staan van de M'Hala Panzi Postgroep West. de Westnederlandse Padvinders- groep voor gehandicapte jongens, orga niseren de verkenners en voortrekkers van deze groep een tentoonstelling met een ruilbeurs in net troephuis aan de Boerhaaveweg. Hier zullen naast een bijzonder fraaie expositie over de geschiedenis van de padvindersbeweging en die van de post groep in het bijzonder ook honderden padvindersinsignes en padvinderspostze gels te zien zijn. De verkenners en voor trekkers tonen hun hobby's en verzame lingen. Morgenavond wordt de tentoon stelling geopend. Zondagmiddag is de tentoonstelling geopend van 1 tot 5 uur. BEURSOVERZICHT Hoogovens zeer vast; Philips flauw Amsterdam, 10 maart De stemming op het Damrak was van daag verdeeld voor de internationale waarden. De tendentie op de aandelen markt is volkomen afhankelijk van de stemming. Voor de effectendollar en het pond sterling op de valutamarkt. De Philips- aandelen vielen erg tegen, vergeleken met de vorige slotkoers en de hoogste koers gedurende de morgenuren. De Elektro-aandelen golfden geduren de de gehele beursduur op en neer van 1220 tot 1214. Het slotniveau van donder dag lag voor deze aandelen op 1234. De hoogste koers 's morgens was 1241. De bepaalde flauwe stemming voor deze aandelen werd, naast de lagere notering voor de effectendollar, hoofdzakelijk toe geschreven aan dividendgeruchten van het Philipsconcern. De tendentie voor Hoogovens daarentegen was zeer vast op 947, tegen 926 als slotkoers van gisteren. Lokale en Amerikaanse vraag domineer den in dit fonds. De omvang van de handel was niet in overeenstemming met de behaalde koerswinst. Aku liep op van 522 tot 526. Unilevers schommelden rond de vorige slotkoers van 839. Kon. Olies lagen ruim f 1 hoger. Dit fonds sloot gis teren in Wall Street een halve dollar hoger. Wall Street gaf gisteren kleine koers verliezen te zien en werkte wederom niet tot een gunstige stemming op het Dam rak mee. De handel in de scheepvaartsector verliep zeer kalm. De stemming voor de aandelen was prijshoudend. De leidende cultures gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. Staatsfondsen praktisch onveranderd. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag: 10 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 101% 101% Ned. '59 4%101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% Ned. '59 4% 100% 100A GB Ned. '53 3% 97% 98 Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94% 94A Ned. '51 3% 97% Ned. *53 (3%) 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 91 Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 91 91% Ned. '55 I 3% 91% 91% >led. '55-11 3% 93% 93% Ned. "37 3 93 93% Ned. grtbk obi. '46-3 94 94 Ned. doll. ln. '47 3 92L 91 Ned Inv. cert. 3 99%GL 99% GB Ned. 62-64 3 100% 100% Indië *37 3 99% Indië *37 A 3 96% 96% B Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ '58 4% 101 101 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 39 GB 39 GL Nat. Handelsbank 241% Ned. Handelmy333 336 Amst. Rubber 123 GB 122 H.VA143% 140 %GB Senembah535 538 A.K.U524 522 Berkel's Patent (v.) 370 GB 371 GB Calvé Delft cert. 835 836 Dell Mij.en (Ver.) 173.10 173.10 Kon. Pap. v. Gelder 380 GB 388 GB Hoogovens eert925% 944 GB Müller en Co. NJ. 537 549% Ned Kabelfabr665 GB 662 Philips 1234 1207 GB Philips pref331 327% Unilever 839% 835% Wilton Feyenoord 279 GB 282 Biliton 2de r475 L 480% Dordtse Olie gew. 661% 661% Kon. Olie (f.20.—) ..141 idem (50 f 20.—) 140.90 141.50GB Holl. Amer. lijn 183% 181% Java China Paket 188 189 K-L-M9750 97.50 Kon Ned. Stmv Mij 216% 218 Kon Paket My 172% 173 Stoomvaart Mjj Ned 206% 207 Nievelt Goudr eert 179% 180 v Ommeren eert 345 345 Kon. Rott. Lloyd... 176 175% Ned Scheepv Unie 180 179 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100% id. ld 37 I-II (3%) 96 96 Z.-Holland '56 (4%) 100^ 100% Vorige Slotkoers koers v. heden 105% 181% 137% Bank N.G. '58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. "52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam *53 3 106B A'dam -51 I 2% 89 A'dam '56 1 2% 86 A'dam '56 II 2% 94% A'dam '56 III 2% 94% Eindhoven *54 2% 81% Enschede *54 2%84 Den Haag '52 12% 91% Idem II 2% 93% R'dam '52 I 2% 92 Idem n 2% 98% Idem '57 2%99% Utrecht '52 2% 94% Z.-Holl. 1957 2% 98% Zuid-Holland *59 2% 101% 105% 100,', 181% 138 106% 88% 86 95% 95 81% 83', 92% 94% 93% 100% 98} 8 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 254 242exdiv. Amst. Bank 376 369 H.B.U. eert214% 214% Rott. Bank 332 325 Twentsche Bank 360 357 Industrie Ondernemingen Albert Heyn BorsumiJ ElectrolasmiJ Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur.v. Bouwnijv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's BetonmIJ Van Wijk en Heringa Zaalberg 48% 398 196% 559 270% 170 70 143 580 540 905 379 112 182 142% 130L Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel 63 Shell Oil 23% 66 51% 47 51% 45 81% 450 B 48 205 268 171 73 145 564 545 906 377% 182% 146 130 23% 66% 51% 47% 51 44% 85% 64% Union Pacific 30H Un. States Steel 88 C7

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5