Emdag! OUDSTE STUDENT IN LEIDEN DEED VANMIDDAG DOCTORAAL Willem E. Blom draagt titel als symbool van naastenliefde ,De huisbewaarder" voor K. en O. Dr. Obe Postma: oudste dichter van West-Europa „DOTTER" „LUCIENNE" Husqvarna Duizenden woonden in Kampen begrafenis ds. P. Zandt bij Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 maart 1961 Tweede blad no. 30301 Bijzonder mens: merkwaardige prestatie (Van een onzer redacteuren) Levendig, werkend in boeken tot laat in de avond, met een gedegen oordeel over de dingen van de dag, behept met een zekere mate van verdiende bescheiden arrogantie (of misschien beter bescheiden verdiende arrogantie), klein van stuk, op bepaalde levensterreinen vastgeklonken aan diepgewortelde overtuigingen: dat zou het beeld kunnen zijn van een „gewoon" goed student. Dit is echter het beeld van een goed „ongewoon" student: de oudste student, die ooit in Leiden zijn doctoraal examen heeft afgelegd. Op ruim tachtigjarige leeftijd legde vanmiddag de heer Willem E. Blom zijn doctoraal examen in de Slavistiek af met Russisch als hoofd vak. Een tachtigjarige, die zichzelf adverteert als een sprekend voor beeld van twaalf ambachten en dertien ongelukken, maar die bij nadere beschouwing in dat dozijn ambachten het leven heeft leren kennen en naast ongetwijfeld vele tegenslagen zich beroemen kan op zeer verdien stelijke brede zelfstudie, veelzijdige onzelfzuchtige dienst aan anderen en op deze dag vooral de unieke prestatie, op deze leeftijd een academische studie tot een goed einde te hebben gebracht. stelling van de Slavische studies van de heer Blom weinig terecht gekomen. Wei nig wil slechts zeggen, dat minder dan verwacht slechts enkelen de vruchten vjn zijn studies hebben geplukt. Maar Wonderlijke ervaring Wie bij de heer Blom in zijn genoeg lijke huis aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest te gast is, krijgt daar een wonderlijke mengelmoes van indrukken te verwerken. Hü vertoeft er in een eenvoudige sfeer, waarin op bijna onvoelbare wijze een fijne smaak voor het detail te vinden is tussen veel wat alleen maar de indruk geeft van een efficiënte omgeving voor studie, studie, studie. Hü wordt er ont haald op een kopje thee waaruit men de schenker als theekenner herkent. Men krijgt tijdens het gesprek een overvloed van wetenswaardigheden over velerlei Europese culturen te verwerken, naast telkens weer opduikende blijken van een godsdienstige overtuiging die dieper ge worteld blijkt in een oprechter en blü- moediger gemoed dan van vele mede- Christenen gezegd kan worden. De be zoeker krijgt er humor en ernst in een voortreffelijk gedoseerde cocktail opge diend, hü vindt er de levenservaring van een bejaarde als kleurig schilderij in een lijst van sprankelende jeugd. Hü ontdekt er, hoe een mens (zonder het zelf te we ten) geslaagd kan zijn wanneer hij op tachtigjarige leeftüd een dozijn ambach ten achter zich heeft gelaten om enkele essentiële dingen te behouden: liefde voor de medemens en begeerte om te weten, te leren, te dienen met alle ge geven talenten. Werken Willem Blom kwam niet als een maat schappelijk bevoorrecht mens op de we reld. Hij werd als een van negen kinde ren in een gedegen maar bepaald niet zeer welvarend gezin niet in de gelegen heid gesteld om zich naar zijn vermo gens te ontwikkelen. Nu nog zegt hij, toch nog een buitenkansje gehad te hebben door de 3-jarige HBS te kun nen aflopen. Maar na die tüd was het werken voor de kost geblazenals bank bediende. Toen begon het eigenlijk. Hü was zo oud als Hugo de Groot toen deze de meesterstitel in Leiden behaalde (als jongste geslaagde student van de Leidse Alma Mater) toen hy er de brui aan gaf. Maar toen had hy al gelegenheid gehad, zyn talen-talent te ontwikkelen. Die kantoorkruk zinde hem echter zó weinig, dat hy het elders ging zoeken. En elke Van de vele banen, waarop hü zich wierp, bracht hem nieuwe stof voor een nu rijke levenservaring en boven dien: ,in aanraking met nieuwe talen met mensen die de Nederlandse moeder taal maar een vreemd gebrabbel vonden. Willem Blom zwierf van kantoor naar kantoor, als correspondent, als houthan delaar, als theeproever, als verkoopslei der in een biscuitfabriek, als biscuitfa brikant (en dat allemaal tot in de we reldoorlog de eerste wel te verstaan) en daarna weer op de kantoorkruk van een bankinstelling. 53 jaar jong In de crisisjaren volgde zün vervroegd pensioen: 53 jaar oud, nee, 53 Jaar jong. Hü begon een antiekzaak. In Amster dam, de stad die hem lief was. Maar hü keerde na de bevrüding deze stad als woonplaats de rug toe. Geleidelük aan ging hij meer met zün langzamerhand fabelachtige talenkennis doen en in 1953 begon hij zün- Leidse Universitaire stu die in de Slavistiek, die hedenmiddag met het doctoraal examen werd be kroond. Een studiebekroning noemen wü meestal een promotie, maar in dit geval komt de kroon in een eerder stadium. De heer Blom, die officieel van be roep vertalen (translateur) is en ook les geeft in vreemde talen zoals Russisch, kent talen bij de vleet: de Scandina vische, Zweeds, Deens en Noors (Fins is wat anders, daar begin ik niet aan!"), voorts talen als Spaans, Italiaans, Por tugees, Latijn, oud en modem Grieks, Joegoslavisch, Pools, Russisch, Maleis, Javaans en andere, en wanneer zün wensen in vervulling gaan binnen af zienbare tijd ook Chinees en wellicht iets Japans. Al die kennis heeft hü ver worven door zelfstudie, thuis en in die vreemde reeks beroepen, die hü zovele lange jaren achter zich heeft. Voor anderen Op de vraag, wat hem nu gedrongen heeft tot zün studie in de Slavistiek geeft de heer Blom niet meteen ant woord. Maar het komt er uit, op den huur, en het antwoord is typerend: om anderen te helpen. Er kwamen in de jaren na 1948 zovele vreemdelingen uit het oosten als poli tieke vluchtelingen naar ons land, dat zich geroepen voelde zijn talent voor talen in deze richting te ontwikkelen. Hier kwamen mensen, die met een ideaal (dat weinig aanspraak geeft) maar zonder enige binding met het wes ten naar ons land. Daar moest mee ge sproken kunnen worden, die moesten "iet alleen in hun eigen taal te woord gestaan kunnen worden maar in hun f'gen maatschappelijke opvattingen, in hun eigen levenssfeer ontmoet worden. In zeker opzicht is er van die doel- Ganse hart Mensen, die door zuivere liefde voor hun werk en voor hun plaats in het leven gedreven worden, hebben zün gan se hart. Hoe zou het anders kunnen bü iemand, die zo uit volle overtuiging iets goeds te kunnen doen. nog een nieuwe taak voor zichzelf vindt op een leeftijd, waarop anderen alleen maar tijd vinden om te denken over wat geweest is. Beidt Uw tijd Het was vrij laat in de vroeg begon nen avond geworden, toen wij het gast vrije huis van de heer Blom verlieten. Wy zagen dat het laat was, doordat de klok op de schoorsteenmantel die on- herroepelük aanwees. Een merkwaardige klok,, met een snaar met vier rustig draaiende zilveren bollen in de plaats van een zenuwachtige slinger. Een klok die rust en duur ademt. „Ja, dat is een heerlüke klok. Die hoef je maar eens in het jaar op te winden. En ik vergeet al- tüd een klok op te winden. En deze staat dus maar eens in het jaar stil, in plaats van iedere dag Die klok is misschien typerend: de tijd gaat door, rustig, gestadig. Ik hoef daar niet iedere dag met mijn neus opgedrukt te worden. Ik weet het, want ik weet, dat ik ny*ns die enkelen zün er rijk door geworden, en zeker die enkelen hebben in het wes ten mede dank zij de heer Blom ge vonden, wat zij in eigen omgeving niet meer vinden konden: menselijkheid, warm medeleven, een open oor en voor al een open hart voor de levensovertui ging van anderen. Wanneer de heer Blom op zün praat stoel zit, en zich even laat gaan buiten het patroon van algemeenheden die bü hem door zijn grote levenservaring ook al een geestrüke details tonen, dan weet hij over die enkele, die hij met zün ken nis van vreemde talen heeft kunnen bü- staan, ontroerende verhalen te vertellen. Kleine vertelsels meestal, maar van A tot Z menselüke verhalen, waarvan men de geestelijke weldadigheid kan afleiden, die dit leven van „twaalf ambachten en dertien successen" kenmerkt. ben. Maar ik weet ook wat een mens doen kan, voor anderen. Laat ik dat dan doen zolang de tijd mij gegeven is. Wanneer het ,,hora est" klinkt, moet ik weten, dat ik meer gedaan heb dan de tijd meten: de «tijd gebruiken. Wü hadden eigenlijk iets mer willen vertellen over wat de heer Blom alzo in zijn leven heeft gedaan. Maar achteraf bezien is dat niet zo belangrijk. Belang rijker is, uit welke gesteldheid hij zoveel heeft gepresteerd. Oók het doctoraal in de Slavistiek van hedenmiddag. Een op merkelijk examen. Afgelegd door een bijzonder student. Proficiat Perfecte vertolking van zwak stuk Van de tot nu toe onbekende Engelse schrüver Harold Pinter vond gisteren voor K. en O. de wegens ziekte van Cor Hermus uitgestelde opvoering plaats van „De huisbewaarder". (The caretaker). Naar de inhoud te oordelen schaart Harold Pinter zich onder de volgelingen van de in 1906 geboren, Frans-schrüven- de Ier Samuel Becket, één van de be- langrükste toneelschrijvers van de he dendaagse avantgarde. Nemen wü diens „Wachten op Godot" tot voorbeeld, waarin hü zich tot taak stelt aan te to nen dat het mensdom nog steeds tever geefs wacht op de verlossing uit de poel van ellende, waarin het verkeert, dan kunnen wü slechts tot de overtuiging ko men, dat Pinter nog verder gaat dan Becket. Omdat de drie figuren, die in „De huisbewaarder" voorkomen, Aston, een geestelük gestoord jongmens, Mick, diens jongere broer, een arrogante no zem en de oude Davies, personificatie van opgehoopte menselüke ondeugden, zelfs alle hoop reeds hebben opgegeven, nergens meer op wachten en zich willoos bij hun lot neerleggen. Hiermede wordt dit toneelwerk teruggebracht tot een uit stalkast van menselijke ellende, trooste loos, zinloos en naar onze smaak doel loos. De weekhartige, zachtmoedige Aston is uit het gesticht ontslagen en vindt een onderkomen in het vervallen huis, dat aan zün jongere broer Mick behoort, een nozem, die behoorlijk aan de kost komt. Hü, Aston, ontfermt zich over een arm zalige zwerver, de oude Davies, die bij hem komt inwonen. Gaandeweg ontpopt deze zich als een gewetenloze, slimme oude vos. Als hü zün streken egenover zijn weldoener te ver drüft, ontwaakt in diens kranke her sens een gevoel van weerzin tegen zün beschermeling. Hij wüst hem de deur. Dat is alles. Weinig handeling en veel geredeneer. Met soms eindeloze herha lingen, die de auteur nodig heeft voor het scheppen van de uitzichtloze sfeer, die overladen is met eigenbelang, onbe grip en volstrekt eenzaam langs elkan der heen leven. Een grauw en somber stuk, de mateloze leegheid van deze drie levens uitdrukkend. Wü moeten er niet aan denken wat er van dit bizarre stuk overgebleven zou zün zonder de fün afgestemde, knappe regie van Karl Guttmann en de gran dioze wüze waarop de drie karakters werden uitgebeeld. De oude Davies van Guus Hermus groeide uit tot een toon beeld van vakmanschap en innerlijke be leving, zoals wü maar zelden te zien krijgen. Naast hem wist Henk van Ulsen als de zwakzinnige Aston zich volledig te handhaven. Welke bedenkingen men ook mag hebben tegen de lange alleenspraak, die de schrüver hem in het vijfde tafe reel in de mond legt, hy kweet zich voor- treffelük van deze moeilüke taak. Maxim Hamel deed als Mick niet voor hem on der. Juist deze keiharde nozem, zün geesteszieke broer doorlopend negerend, was de enige die, hoe goed ook verborgen door zijn branie en bluf, wat echt men selijke warmte liet doorschemeren als hü de oude Davies met ongemene felheid belet zün broer gek te verklaren. De goed in l gehoor liggende verta ling was van Gerard K. van het Reve. Het sinistere, goed met de sfeer van het stuk overeenstemmende decor werd ont worpen door Joseph Carl. Een langdurig applaus, staande ge bracht, hield een duidelüke erkenning en waardering in voor de perfecte wüze waarop dit o.i. niet 6terke stuk werd ge speeld. B. H. Operagroep „The Bohémiens" Kerkelnk ïpvf,n in de Doelenkazerne IV er Kei IJK lieven Dank zij het feit, dat de Dienst Wel- zünszorg het lofwaardige standpunt in neemt, dat de maandehjkse ontspan ningsavonden in de recreatiezaal van de Doelenkazerne (Koksschool) de nodige variatie moeten hebben en aan het mot to „voor elck wat wils" zoveel mogelijk tegemoet moet worden gekomen, hebben de manschappen van de Koksschool gis teravond kunnen genieten van een pro gramma, dat geheel gewüd was aan de zang en dat artistiek op hoog peil stond. Het programma werd ditmaal ver zorgd door de Haagse Operagroep „The Bohémiens", die onder artistieke leiding van Suzanna Beumer een twaalftal fragmenten bracht uit de bekende ne ger-opera „Porgy and Bess" van George Gershwin. Na het gebruikelüke welkomstwoord van de sergt-majoor H. Raat, gaf de heer S. van der Griend een korte in houd sbeschrü ving van de opera, die naast zün „Rapsodie in Blue" aan Gers- win een enorm wereldsucces opleverde. Tot de bekendste fragmenten, die de uitvoerenden t.w. Lex Goudsmit (Porgy), Ans van Baaien (Bess), Karin Advertentie keukenmachines mixers haardrogers NED. HERT. KERK Beroepen te Gasselternüveen (toez.) Th. M. Loran, vlc. te Meppel. Aangenomen naar Almelo (vac. J. Vuyst) (toez.) J. Monteban, predikant ln algemene dienst te Driebergen. Bedankt voor Wierden (toez.) L. Doppenberg te Wilsum (O.). GEKEF. KERKEN Beroepen te Roermond Th. W. A. Rij per te Vlanen. Haagweg 14: Sociale avond Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7 uur nam. Ostar (Clara), George Grunewald (Sporting Life), Suzanna Beumer (Ma ria) en Martin Kafig (diverse rollen) hierna brachten, behoorden o.m. „Sum mertime", I got plenty o' nuttin", „Buz zard song". „It ain 't necessarily so", I love you Porgy", O Bess where's my Bess" en „I'm on my way" met een voortreffehjke piano-begeleiding van Rudi de Heus. Aan elk fragment ging een meer gedetailleerde explicatie van de heer v. d. Griend vooraf. Na de pauze bewezen „The Bohé miens" dat zü in het meer luchtige genre eveneens zeer veel te bieden had den. Een aantal fragmenten uit bekende operettes en musicals werd gezongen. Een dankbaar applaus accentueerde de woorden van dank, die sergt-majoor Raat, mede namens de commandant, aan het slot van de avond tot de me dewerkenden richtte en die met bloe men voor de dames vergezeld gingen. Selskip Fryslante Leiden Eén van de beste kenners van Friese leven In café-restaurant „In den Vergulden Turk" vergaderde gisteravond de Leidse Friese Vereniging onder voorzitterschap van prof. dr. J. Keuning, die een kleine groep in litteratuur belangstellende leden welkom heten. Hij memoreerde in zün inleiding de grote verdiensten van dr. Postma, die niet alleen als dichter bekendheid geniet, maar na jarenlange studie aan de bronnen een erkend en gezaghebbend expert is geworden op het gebied van de locale cultuurgeschiedenis, dat wil dan zeggen van de economische ontwikkelingen en de historische geografie. Ondertussen had hü, met zijn vriend, de latere professor Tsjisse de Boer de beoefening van de economische, c.q. de historische geografie, ter hand genomen, de geschiedenis derhalve van land en volk van Friesland. Op welk terrein hij een van de beste kenners is geworden. Op 32-jarige leeftüd deed hij zich kennen als een gevoelig dichter. Re gelmatig publiceerde hü subtiele ver zen. die in de eerste jaren vrijwel uit sluitend betrekking hadden op het Friese land en het Friese leven. Op het eerste oog ook bevatten deze gedichten weinig opvallends, maarbü dieper doordringen daarin blijken zü het vermogen te heb- gen onder de eenvoudige woorden uit het dagelükse spraakgebruik de ver schijnselen van het leven diep te pei len. Vooral zün vroeger werk is simpel en zonder franje. Het ademt de geur van het platteland. Het is hem vooral te doen om de wijze waarop, het da gelijkse leven, dat hü met scherpe op merkzaamheid waarneemt, werkt op zün intellectueel gevoel, gekleurd door de herinnering, die er diepte en aroma aan geeft. Hü beziet de dingen van de aarde met een stille humor en een wüze glimlach. De trouw aan de aarde, beschenen door een glimp van hemels licht is de diepe inslag van Postma's dichterschap. Mevrouw de Vries-Cnossen heeft na de rede een aantal verzen van deze dichter de oudste in West-Fries land voorgelezen, volkomen in de sfeer van dit werk en met indringend gevoel. De aanwezigen toonden zich zeer erkentelük. In het slotwoord ontvouwde de voor zitter nog de plannen van het bestuur voor de naaste toekomst. De heer G. Koelstra hield een lezing over het leven en het werk van de 93- jarige Friese dichter Obe Postma, een boerenzoon uit Komwerd, die nu in Leeuwarden woont en wiens poëtische levensoeuvre na zijn tachtigste verjaar dag gebundeld werd in twee dikke de len verzamelde gedichten, later nog ge volgd door een bundel verzen als oogst van de daarop volgende tien jaren. Postma studeerde, na in Sneek het gymnasium te hebben afgelopen, aan de stedelijke universiteit ce Amsterdam natuurwetenschappen. En promoveerde in 1895 tot doctor in de wis- en natuur kunde. Hü had deze studierichting ge kozen, omdat hü meende door het exac te denken het wezen van de dingen te kunnen benaderen. Jagenlang is hü een uitstekende wiskunde-leeraar geweest, büna 40 jaar aan de R.H.B.S. te Gro ningen. Inmiddels zette hü zün natuurweten- schappelüke studie voort en publiceerde hü belangwekkende en grondige verhan delingen over fysische en mathema tische problemen. Toch bevredigde hem deze wetenschap niet. Hy ging belang stelling krügen voor de wüsbegeerte on der invloed van een tijdsstroming, waar in uit de natuurwetenschappen tot een op het proefondervindelijk onderzoek ge baseerde metafysica werd teruggekeerd. Onder invloed van Friedrich Paulsen en prof. Heymans werd Postma monist. BLOUSES EN ROKKEN Exclusieve Damesconffectie Botermarkt 17 Leiden Tel. 32765 Spaarrecord Leidsche Spaarbank Nog nooit te voren werd onder nor male omstandigheden zo'n groot spaar overschot gekweekt als de afgelopen maand. De vooruitgang van het spaar derstegoed bedroeg niet minder dan f 958.000,tegen f 635.000 in februari 1960. In totaal werd ingelegd f2.630.089,59 en terugbetaald f 1.671.836,29. Het aantal nieuwe boekjes was 562 en het aantal afbetaalde boekjes 309. Op 6.525 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 161.216,bü- geschreven. Er werden 1.181 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlüke inhoud van f31.131,10. Het tegoed der 47.796 inleggers be droeg aan het einde van de maand f41.868.354,11. CORRESPONDENTIE G. van P. te Leiden Inderdaad wor den weduwen voor de toepassing van de Algemene Ouderdomswet als ongehuw- den aangemerkt. De door U bedoelde weduwe ontvangt dus het ongehuwden- pensioen ad f.94,50 per maand. Indien zij daarnaast aanspraak heeft op een andere sociale rente van de Sociale Ver zekeringsbank, stelt deze instelling beide uitkeringen maandelüks tegelijk betaal baar. Indien zij dus een andere rente ontvangt van f. 12.96 per maand, wordt haar dus maandelüks door de Sociale Verzekeringsbank betaalbaar gesteld een bedrag van f. 107,46 (f.94,50+ f. 12.96). NATIONALE INZAMELING LEGER DES HEILS De jaarhjkse Nationale Inzameling t.b.v. het werk van het Leger des Heils in Nederland vindt voor de gemeenten Leiderdorp, Noordwükerhout en Voor hout plaats in de week van 13 tot 19 maart. Met toestemming van de gemeente- lüke autoriteiten wordt in deze gemeen ten gedurende die week een huis-aan- huis-collecte gehouden. Giften worden eveneens gaarne ge accepteerd op de giro-rekening van het Leger des Heils, korps Leiden 35187. Leden van de Persraad Gerekend van 1 januari 1961 zün voor een periode van twee jaren benoemd in de Persraad: tot lid-voorzitter, prof. mr. A. J. P. Tammes te Amsterdam; tot lid ondervoorzitter, J. Meyer te 's-Graven- hage; tot lid, W. H. van Baarle te Over- veen, mr. F. J. H. Bachg te 's-Graven- hage, H. J. van Balen te Wassenaar, A. M. Banda te Kollum, dr. E. Diemer te Rotterdam, mr. H. Dikkers te, Zwolle, C. M. Dosker te Roermond, H. Korte jr, te Amsterdam, drs. G. van Lieshout te Advertentie Morgen 9 uur begint de verkoop van het leukste pakje dat U óóit voor Uw jongen kocht. Tegen -> Ar ongeëvenaard loster-pri js Eén dag profiteert U van een weer» galoos koopje van KAMGAREN JONGENSPAKJES, het jasje ge heel gevoerd. In verscheidene mo derne effen tinten. Normaal -37r5O" Nu, 5-10 jaar, Mk 75 ALLE MATEN LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hoek Goudesingel Katendr. Lagedijk hoek Dorpsweg West-Kruiskade 35 V.S. handhaven de Westelijke rechten in West-Berlijn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, verklaarde gisteren op zün persconferentie in Was hington, dat zün regering de rechten van de Westehjke mogendheden in Ber- lün zal handhaven en ervoor zal waken dat de vrüheid van de Berhjnse bevol king niet zal worden aangetast. Dean Rusk weigerde echter te zeggen, hoe lang de Amerikaanse regering van plan is haar positie in Berlün te hand haven. ..Bedoelt u dat de Amerikanen „al tijd" in Berlün zullen blüven?", had een journalist gevraagd. Rusk antwoord de hierop met de woorden van wülen John D. Rockefeller: „Altüd is een lange tüd". Ik wil hier niet verder op ingaan omdat dit een zaak voor de toekomst is", aldus de minister. ALLEEN BIJ: MEERPOEL awaoBM aiMoa laaa Alle soorten vrye-arm NAAIMACHINES v.a. f 398.—. Breestr. 171 Tel. 24815 "TKI Rüswük, J. G. J. Nieuwenhuls te Rotter dam, drs. W. van Norden te Amsterdam, H. M. van Randwük te Amsterdam, H. de Ruig te Heemstede, mr. M. Vrolük te 's-Gravenhage, jkvr. mr. C. W. I. Wtte- waall van Stoetwegen te 's-Gravenhage. Tweede Kamerzitting één dag geschorst (Van onze correspondent) Omringd door enige duizenden toeschouwers daalde gistermiddag op de algemene begraafplaats der gemeente Kampen het stoffelijk overschot van ds. P. Zandt in de grafkelder, die enige jaren geleden het stoffelyk overschot van zün echtgenote ontving. „Een kind van zyn vader en moeder, in ongerechtigheid geboren, maar door Gods onverdiende goedheid en redding een lammetje van de kudde van Jezus Christus, door genade een kind van God," aldus ds. D. van der Ent Braat, hervormd predikant te Monster, die bij de geopende groeve sprak. Een kort dankwoord voor het getoon de medeleven namens de familie van de overledene ging aan de pastorale woor den vooraf. Tot slot zongen de aanwe zigen in het langzame tempo, dat ge- bruikelük is in verschillende kerken van gereformeerde gezindte het 3e vers van psalm 84: „Wel zalig hü. die al zün kracht en hulp alleen van Hem ver wacht. Die kiest de welgebaande wegen". Aan de teraardebestelling ging een samenkomst in de hervormde Broeder- kerk vooraf, die in verband met de te verwachten grote belangstelling door middel van luidsprekerinstallaties ver bonden was met twee andere kerkge bouwen in Kampen, toebehorend aan de vrijgemaakt gereformeerde kerk en de gereformeerde gemeente. De kerken werden door ongeveer 1600 personen be zocht, vanwie velen van heinde en verre gekomen waren om hun geliefde pastor en voorganger in het politieke le ven naar zün laatste aardse rustolaats te vergezellen. UNICUM IN PARLEMENTAIRE LEVEN Een unicum in de parlementaire ge schiedenis: de vergadering van de Twee de Kamer, waarin ds. Zandt als voor- zittr van de kleine SGP-fractie zitting had, werd op voorstel van kamervoorzit ter mr. L. G. Kortenhorst een dag opge schort om vertegenwoordigers van de fracties gelegenheid te geven de begra- feni van hun medekamerlid, nestor van het parlement, bü te wonen. Talryke kamerleden, behorende tot alle fracties, hebben van deze gelegen heid gebruikgemaakt. Onder de aan wezigen was ook de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Kampen tevens voorzitter van het AR-partüconvent en lid der Eerste Ka mer dr. W. P. Berghuis en talrüke pre dikanten en politieke figuren behorende tot velerlei gereformeerde gezindten, als mede vertegenwoordigers van de Delftse gemeenteraad. De pastorale toespraak in de büeen- komst in de Broederkerk werd, zoals ge zegd, gehouden door ds. Van der Ent Braat. Daaraan vooraf ging een rede van ir. C. N. van Dis, partüsecretaris van de SGP en Tweede Kamer-lid, ge wüd aan de levensgeschiedenis en de figuur van de overledene. Zün stoffe- lük overschot stond tüdens de bijeen komst voor de preekstoel opgebaard.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3