Loendoelagematigder bewind! BREUK MET DJAKARTA TOTAAL Gizenga zou zijn afgezet door „RUIMTEVAARTUIG" BEHOUDEN RETOUR WEERBERICHT Engeland en de V.A.R. mogen onze belangen niet behartigen Inbreuk zonder precedent Jongen KW 37 overhoord RÏC erken! aantal Kongolese stalen Minister Luns naar Londen KOELKASTEN enegouwen ÉW Sföeuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 MAART 1961 No. 30301 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Landgenoten in Indonesië in moeilijkheden De Britse regering zal zo meldt U.P.I. niet langer de Neder landse belangen in Indonesië kunnen vertegenwoordigen, daar Indone sië aan Engeland heeft laten weten zich niet meer met een dergelijke gang van zaken te kunnen verenigen. Dit werd gisteren in gezaghebbende kringen te Londen vernomen. De Indonesische regering heeft voorts de Verenigde Arabische Republiek laten weten, dat deze niet langer de Indonesische belangen in Den Haag hoeft te behartigen. De reden van deze nieuwe stap, welke thans een totale breuk met Nederland betekent, is onbekend. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft desgevraagd bevestigd, dat de Britse regering de Nederlandse regering van deze Indonesische stap op de hoogte heeft gesteld. De woordvoerder verklaarde, dat Nederland de „consequenties van deze inbreuk op de normale diplomatieke ge bruiken, welke zonder precedent is, op korte termijn onder ogen zal zien". Er was van de zjjde van de ambassade van de VAR in Den Haag nog geen commentaar te verkrijgen. Politieke kringen in Den Haag bleken van mening, dat thans een bijzonder moeilijk probleem ontstaat rond de ongeveer 1000 behoeftige Nederlanders die in Indonesië wonen. Deze behoeftigen worden maandelijks voorzien van mid delen om in hun bestaan te voorzien. „Niets meer met Nederland te maken" Onze Haagse correspondent meldt naar aanleiding van het bovenstaande: „Wij willen niets meer met de Ne derlanders te maken hebben", zo ver klaarde een diplomatieke woordvoerder in -L/jaaiiuigen. De Britse regering had de Neder landse ambassadeur in Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, gistermiddag reeds op de hoogte ge steld van de Indonesische maatregel. De kwestie zou vanmorgen door Luns in de ministerraad worden aangesneden. kan het voorkomen, dat een belligerente mogendheid de aanwijzing van een be schermende mogendheid in het alge meen weigert, omdat zij niet bereid is het voortbestaan van de tegenstander als zelfstandige staaj te erkennen. In vredestijd geldt een algemene weigering echter als hoogst onbehoorlijk. Moeilijke situatie spijtoptanten De maatregel van Soekarno heeft, volgens sommige zegslieden, ook nauwe lijks politieke betekenis. Degenen, die er slechts de dupe van worden, zijn behal ve de behoeftige Nederlandse gezinnen in Indonesië, de 10.000 spijtoptanten, die een visum voor ons land hebben aange vraagd. Ook de positie van de Indone siërs is door het wegvallen van de laat ste contacten moeilijker. Aangenomen wordt, dat de ministerraad aan deze as pecten bijzondere aandacht zal wijden. Telegrammen Nassi-comité Het NASSI-comité heeft een telegram gezonden aan de minister-president, waarin, in verband met de verbreking van alle diplomatieke contacten door Indonesië, aan de minister-president wordt verzocht aan de belangen van de spijtoptanten primair aandacht te be steden. Voorts heeft het comité-Nassi een telegram gezonden aan de voorzitters der Kamer, waarin wordt gevraagd ten behoeve van spijtoptanten effectieve maatregelen te bevorderen. De bemanningsleden van de KW. 37, die gisteren de haven van IJmuiden binnenliep, hadden een droevig bericht. Zij vertelden n.l. dat op ongeveer 80 mijl N.W. van IJmuiden de 16-jarige J. Imthorn uit Katwijk aan Zee bij het halen van het net overboord is geslagen en verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat het touw, dat aan de kuil van het net vastzit, om het lichaam van de jongen heensloeg, waardoor deze mee werd getrokken naar de diepte. Het stof felijk overschot is nog niet gevonden. Hoogst onbehoorlijk! In politieke klingen te Den Haag ver onderstelde men gisteren nog, dat Indo nesië slechts bezwaar had tegen de aan wijzing van Engeland als beschermende mogendheid. Zulke gevallen hebben zich in de geschiedenis al meermalen voor gedaan. De regering in Djakarta heeft vanmorgen echter duidelijk gemaakt, dat het wel degelijk gaat om de verbreking van de laatste indirecte contacten. Dat is een maatregel, die gelijk ge zegd voorzover men kan nagaan, zon der precedent is. Alleen in oorlogstijd Negentien Japanse mijnwerkers konden zich nog redden Gisteravond laat zaten nog 62 mijn werkers opgesloten in de Japanse steen koolmijn waar aanvankelijk 91 mijnwer kers op 700 meter onder de grond door een brand opgesloten waren geraakt. De leider van een reddingsploeg, welke een half uur lang in de vol rook staande schacht had gewerkt, vertelde een groep je lichamen te hebben gezien. De licha men lagen doodstil dicht bijeen en de redders, die wegens de dichte rook niet verder konden komen, konden niet vast stellen of zij te doen hadden met doden of nog levenden. Gisteren zijn negen doden geborgen Negentien mijnwerkers konden zich een v,eg naar boven banen door achter el kaar door een vuurzee in een compres sorkamer te rennen. De brand was al grotendeels bedwon gen, toen een reddingsploeg met een luchtleiding ter plaatse kwam. Men wil de door middel van perslucht de in gesloten mijnwerkers helpen, maar de vergroting van het zuurstofgehalte in dc lucht van de gang deed de brand feller oplaaien. Pas gisteravond laat deelde de mijndirectie mee, dat het vuur bedwongen scheen. Gevreesd werd dat de 62 vermiste mijnwerkers door rookverstikking om het leven zijn gekomen. De mijn waar deze ernstigste ramp in de na-oorlogse jaren zich voltrok, ligt 15 km. ten noorden van Foekoeoka bij Kawara, op het eiland Kioesjoe. WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige westelijke wind. In het binnenland lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 MAART Zon op: 7.05 uur; onder: 18.36 uur; Maan op: 3.23 uur; onder: 12.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.33 en 22.23 uur; laagwater te 4.48 en 17.32 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Gizenga, de premier van de Oostprovincie, zou zijn afgezet door generaal Loendoela, de opperbevelhebber van de loemoembistische troepen in deze provincie. De Verenigde Naties hebben de voorwaarden afgewezen die de centrale Kongolese regering had gesteld met betrekking tot de teruggave van de bases Matadi en Banana. De Kongolese „topconferentie" in Tananarive heeft in beginsel besloten tot erkenning van de staten, welke op de conferentie zijn vertegenwoordigd. Deze punten vormen vandaag het belangrijkste nieuws uit Kongo. Nieuw Russisch succes: Hondje overleefde ecu korte ruimterlucht In de Sovjet-Unie is gisteren een ruimtevaartuig gelanceerd met een hond aan boord en op dezelfde dag, vermoedelijk na slechts een of twee omwentelingen om de aarde, behouden naar de aarde teruggekeerd. Het landde in het district Chadanny. De hond en andere kleinere dieren aan boord hadden de ruimtereis goed doorstaan. Men meent thans in het Westen, dat dit een van de laatste Russische proeven is voor het lanceren van een bemande kunstmaan. Het „ruimteschip" dat gisteren werd gelanceerd woog 4700 kg, dat is minder dan de laatste twee kunstmanen van de Russen, die gelan ceerd werden in verband met het inmiddels mislukte Venusschot. Stap dichter bij bemande kunstmaan Een verslaggever va nde American Broadcasting Company heeft „betrouw bare maar onbevestigde berichten" uit Stanleystad ontvangen dat de premier van de Oostprovincie, Antoine Gizenga, is afgezet door een groep die de steun had van de opperbevelhebber van de loemoembistische troepen in deze pro vincie, generaal Loendoela. De nieuwe machthebbers zouden een meer gematigd standpunt innemen en bereid zijn samen te werken met pre sident Kasavoeboe. In diplomatieke noch in VN-kringen kon men het bericht be vestigen. In een VN-bericht- wordt wel gezegd, dat Jean Miroehoe, gewezen pre sident van de provincie Kivoe, die met Kerstmis op last van Gizenga was ge arresteerd. maandag op vrije voeten is gesteld. Miroehoe heeft al die tijd in Stanleystad gevangen gezeten. Negen van zijn vroegere medewerkers zijn tevens vrijgelaten. Eisen afgewezen Dajal heeft in een onderhoud met de plaatsvervangend premier van Kongo, Massa, de voorwaarden die de Kongolese autoriteiten voor terugkeer van de VN- troepen naar Matadi en Banana heb ben gesteld, afgewezen. Dit staat in een rapport van Dajal dat gisteren in New York is gepubliceerd. Enkele van deze eisen waren: troe penschepen van de VN mogen de haven van Matadi niet binnenlopen; controle op het luchtverkeer van de VN; geza menlijk controle op alle vliegvelden en andere strategisch belangrijke pun ten: alle permanente VN-troepenbewe- gingen onder Kongolese controle. .Kongo niet als eenheidsstaat' De Kongolese „topconferentie" in Ta nanarive is het er over eens dat er in Kongo staten zijn die rechtens of in feite bestaan. In beginsel werd beslo ten tot erkenning van de staten, welke op de conferentie zijn vertegenwoordigd. Deze erkenning en het uitroepen van nieuwe staten werden echter afhanke lijk gesteld van zekere, nader te bepalen criteria betreffende demografische ver houdingen en economische levensvat baarheid. Over deze criteria zal wor den gesproken op een binnenkort in Elisabethstad te houden ronde-tafelcon ferentie. Blijkens een communiqué dat gister avond door de Kongolese eerste-minis- ter Iléo werd voorgelezen, is de confe rentie het eens geworden over haar agenda, die de volgende drie punten omvat: de politieke vormen en structu ren, de handhaving van de orde. de positie van Kongo ten aanzien van de VN en het buitenland. Het Russische persbureau Tass deelde mede dat het voornaamste doel van de lancering van gisteren was de construc tie van het ruimteschip te beproeven met het oogmerk, de noodzakelijke voor waarden te scheppen voor een bemande ruimtereis. Een lid van de Russische Akademie van Wetenschappen verklaar de evenwel, dat het succes van gisteren de bemande ruimtevaart naderbij heeft gebracht, maar dat voordien toch nog enkele ruimtevaartuigen met dieren ge lanceerd zullen moeten worden. Zesde ruimte-hond Het hondje Tsjernoesjka („Zwartje") maakte een reis nauwelijks buiten de dampkring. Het hoogste punt van de satellietbaan lag op 235 km, het laagste voor de terugkeer op 185 km van de aar de. Het was 't zesde Russische „ruimte hondje". In de tweede Russische kunstmaan, die op 3 november 1957 werd gelanceerd, maakte het hondje Laika de eerste tocht, die het niet overleefde. Op 19 au gustus 1960 werd de Spoetnik V met de hondjes Bjelka en Strelka gelanceerd. Na zeventien omwentelingen keerde dit „ruimteschip", dat ongeveer evenveel woog als het gisteren gelanceerde, veilig op aarde terug. Later kreeg een van deze hondjes ge zonde jongen, waaruit belangrijke con clusies konden worden getrokken over de genetische gevolgen van de straling in de ruimte. In december jl. mislukte een poging van de Russen om een ruim tevaartuig, dat op de eerste van die maand was gelanceerd, behouden op aarde terug te brengen. In deze „Arknik II" bevonden zich de hondjes Ptsjelka en Moesjka, die in de ruimte omkwa men. Ook dit ruimtevaartuig woog on geveer 4700 kg en de baan om de aarde kwam vrijwel geheel overeen met de baan. die 't gisteren gelanceerde ruimte vaartuig doorliep. Stemmen uit het Westen In de Verenigde Staten wordt de ge slaagde proef van gisteren gezien als een aanwijzing, dat de Sovjet-Unie binnen kort een eerste bemande ruimtereis kan laten maken. De directeur van de onder de nationale raad voor lucht- en ruimte- vaart ressorterende werkgroep bemande I ruimtereizen George Low. verklaarde dat de Sovjet-Unie door dit succes een voor- I sprong van verscheidene maanden op de I Verenigde Staten heeft gekregen. Sir Bernard Lovell, de directeur van I de radiotelescoop van Jodrell Bank in l Engeland, verklaarde dat de Russen kennelijk in het laatste stadium van hun voorbereiding ener bemande ruimtereis zijn. De conferentie duurt tot het einde van deze week. Waarnemers in Tananarive zijn van oordeel, dat er kennelijk talrijke me ningsverschillen tussen de deelnemers aan de conferentie bestaan, maar dat men het er algemeen over eens is, dat Kongo niet als een eenheidsstaat kan worden geformeerd. De Kongolese leiders die in Tanana rive bijeen zijn, hebben president Nkroe- man van Ghana een telegraam gezon den, waarin zij zeggen, dat hij hem het recht ontzeggen, „te spreken in naam van geheel Afrika". Zij verzoeken hem in het vervolg „een neutrale houding" aan te nemen ten aanzien van het Kon golese vraagstuk. In Den Haag reikte burgemeester Kolfschoten gisteren drie muziek prijzen uit. Van links naar rechts burgemeester Kolfschoten, Alexan der Voormolen, die de Johan Wa- genaarprijs kreeg, mevr. E. du Perron, die de Willem Pijperprijs namens haar broer Robert de Roos in ontvangst nam, en Bertus van Lier, die de Sem Dresdenprijs ont ving. Op de grens van mist en lentezon. Bespreking kwestie Ned. Nieuw-Guinea Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren meegedeeld dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gebruik makend van de aanwezigheid van de ministers-presi dent van de landen van het Britse Ge menebest te Londen, maandag en dins dag in de Britse hoofdstad besprekingen zal voeren, in hoofdzaak over de kwestie Ned. Nieuw-Guinea. Minister Luns zal dinsdag het noen maal gebruiken by zyn Britse ambtge noot, Lord Home. Tevens is een ontmoeting voorzien met de minister-president van Malaya, Toenkoe Abdoel Rahman. voor iedere keuken en iedere beurs, in prijzen vanaf f 225.bij Aalmarkt 4 Tel. 32176 Jacht op de groene begint 23 mei De jacht op groene haring zal dit jaar r- zyn w(j goed ingelicht begin nen op 23 mei. Weliswaar heeft het produktschap de datum nog niet vast gesteld, maar in de belanghebbende kringen wordt aangenomen, dat vlagge tjesdag op 20 mei a.s. gehouden zal wor den. Drie dagen later vaart de vissers vloot uit om het zo begeerde zeebanket binnen de kortst mogelyke tijd aan te voeren. KLEUTER BIJ ONGEVAL IN VOORHOUT GEDOOD Gistermiddag omstreeks kwart over vyf is het 3'.--jarig zoontje van de fa milie E. Zeestraten tengevolge van een verkeersongeval op de Teylingerlaan te Voorhout om het leven gekomen. Het kind liep langs de kant van de weg, zag op een gegeven ogenblik aan de overzijde zijn moeder staan en stak zon der op het verkeer te letten, over. Een motorrijder uit Sassenheim, die op dat moment naderde, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind overleed ongeveer tien minuten na het ongeluk. Het ouderpaar zou juist een nieuwe wo ning aan de Teylingerlaan betrekken. Uit Het Leidsch Dagblad van 12 maart 1861: Bij den Leidschen Gemeen teraad is in de zitting van he den Maandag ingekomen een dispositie v n H.H. Gedeputeer de Staten der prov. Zuidholland, waarbij zij hun meening te ken nen geven, dat de jaarwedde van den Burgemeester van Lei den in verhouding tot den rang en de bevolking van andere ge meenten behoort gebragt te worden op f. 3000 en den Raad verzoeken binnen eéne maand daaromtrent zijn besluit mede- tedeelen. Sedert eenigen tijd is te Frankfort ~cn nieuw gastrono misch gezelschap opgerigt, dat zich de raveneters noemt en ten doel heeft de raaf als voedings middel in zwang te brengen. Voor eenige dagen hielden zij een diner, waarop een ravenfri- cassé voorkwam, ivaartoe men den vogel eerst een tijd lang in azijn en wrvolgens in de lucht gehangen had. De gasten moe ten dat geregt bij uitstek smake lijk gevonden hebben.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1