VOORDEEL VAN REVALUATIE ZAL TOT UITING KOMEN IN DE PRIJZEN Onzekerheid over verlaging van belasting blijft nog voortduren Vier tractors gegrepen door treinen: 4 doden WEERBERICHT Hertog van Kent verloofd met Catherine Worsley Minister De Pous belooft in Tweede Kamer Geen maatregelen tol steun van de export Enkele prijzen zijn al omlaag Op onbewaakte overwegen OOK „VREDESKORPS" UIT NEDERLAND ÉW ^)Tie teitws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 MAART 1961 No. 30300 (Van onze parlementaire redacteur) Velen zijn van mening, dat als gevolg van de revaluatie de kans is vergroot, dat de belastingverlaging per 1 juli aanstaande doorgaat, omdat het bezwaar van economische overspanning zal verminderen. Die mening huldigden gisteren in de Tweede Kamer ook de VVD-er prof. Korte weg en de CH-woordvoerder Van de Wetering. Daarentegen zei de VVD-er mr. Van Leeuwen, dat de staatsfinan ciën van de revaluatie een aanmerkelijke teruggang zullen ondervin den, waardoor de financiële ruimte voor de belastingverlaging zal zijn verdwenen. Minister Zijlstra hield een slag om de arm: „Matiging van de span ning betekent niet, dat zij verdwenen zal zijn. Er moet dus nader wor den bekeken of de belastingverlaging kan doorgaan. De kans is een tikje vergroot. Eind april zal het kabinet zich beraden". De export zal van de revaluatie nadelen ondervinden. Het ligt niet in de bedoeling voor enigerlei bedrijfstak maatregelen te overwegen. Nog meer dan totnutoe zullen loonsverhogingen binnen de grenzen van de produktiviteitsstijging moeten blijven. Er was in onze economie een nei ging tot prijsstijging. Zeker is, dat de revaluatie tegendruk zal uitoefe nen, hetgeen minister De Pous (Eco nomische Zaken) in een tijd van hoogconjunctuur zeer welkom is. Uit het buitenland ingevoerde eindprodukten zullen met 4.74 pet. in prijs kunnen dalen, want de norm is, dat prijsverlagingen, afkomstig uit het buitenland, tenvolle aan het pu bliek moeten worden doorgegeven. Andere produkten zullen goedko per worden naar verhouding van de grondstoffen uit het buitenland, die er in zijn verwerkt. De verhoging van de olieprijzen met 5 pet., die reeds voor de reva luatie ivas toegestaan, zal niet door gaan, verklaarde de minister van Economische Zaken. Het debat over de revaluatie was van de zijde van de Kamer nogal vaag ge weest, omdat men eerst van de zijde van de regering nog wat meer inlich tingen wilde hebben over de omvang van de te verwachten gevolgen. Of schoon niemand de beslissing van de regering veroordeelde, sprak de VVD- er prof Korteweg zich het meest posi tief uit met de verklaring, dat hij vol ledig achter het kabinetsbesluit stond, omdat de revaluatie van de gulden de consequentie is van het streven naar vaste prijzen en waardevast geld, het geen vooral uit sociale overwegingen van belang is. „De maatregel past volledig in het beleid van het kabinet", zei hij. Steunmaatregelen De export zal er nadeel van onder vinden, een nadeel dat de heren Van de Wetering (CHU) en Van Eijsden (AR) wilden opvangen door eventuele steunmaatregelen. Dat zou prof. Korte weg echter niet consequent vinden. Te genover revaluatie was de andere moge lijkheid geweest om economische span ning te verminderen door de lonen en de prijzen omhoog te laten gaan. Maar dan zou de export op den duur ook van de stijging van de prijzen nadeel heb ben ondervonden. Belastingverlaging per 1 juli aan staande is nu mogelijk geworden, zei deze woordvoerder van de VVD, omdat niet langer conjucturele bezwaren kun nen worden aangevoerd, want de con junctuur wordt afgekoeld. De financiële ruimte zal er misschien voor ontbreken, maar die ligt wel in het verschiet. Er worden trouwens ,teveel rijkswerken ge financierd uit belastingen, terwijl daar voor zonder enig bezwaar zou kunnen worden geleend. Pessimisme Vooral de VVD-er mr. v. Leeuwen was nogal pessimistisch. Hij noemde het een fout van minister Lieftinck, dat in 1949 de gulden teveel is gedevalueerd. Het terugdraaien van foutieve beslissingen is echter een moeilijke zaak. Revaluatie heeft ook nadelige gevolgen. Van suc cessen zijn geen voorbeelden te vinden. Zweden heeft het in 1947 gedaan, maar het heeft er spijt van gehad. Er ontstaan als gevolg van de reva luatie verliezen uit hoofde van vorde ringen in buitenlandse valuta, op voor raden, op buitenlandse investeringen. Het verlies op deviezen zal tenminste 500 miljoen gulden bedragen. De ver liezen op voorraden kunnen worden ge schat op 200 a 250 miljoen. Het verlies op beleggingen kan worden geraamd op 500 miljoen. De contante prfjs voor eventuele voordelen van de revaluatie (economische ontspanning) kan dus in totaal op 1250 miljoen worden geschat. Uit de kringen van de scheepvaart, luchtvaart, land- en tuinbouw, diamant industrie, klinken benarde geluiden. Het geheel is niet te overzien. W?1 is te voorzien dat de winstmarge bij alle be drijven in de knel zal komen. Daar door zal de belastingopbrengst dalen. De liquide geldmiddelen zullen minder worden en de rente zal daardoor stij gen. Als gunstige kant van de revaluatie zag mr. Van Leeuwen, dat een stukje aanpassingsinflatie (hogere lonen en ho gere prijzen) overbodig wordt. Even tuele prijsdaling komt iedereen ten goe de. ZACHT WEER OVERDAG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst, morgen zonnig( en zeer zacht weer. Zwakke wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 maart Zon op: 7.07 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 2.20 uur; onder: 11.21 uur. Hoogwate te Katwijk te 8.25 en 20.59 uur, laagwater te 3.51 en 16.24 uur. van de gulden en dus als motief voor revaluatie, terwijl minister De Pous (Economische Zaken) in december jl. nog de structurele betalingsbalansover schotten had ontkend. Daarop antwoordde minister De Pous, dat er toen sprake was van het Ne derlandse loon- en prijspeil in verhou ding tot het buitenlandse. Toen was er geen reden tot verhoging van ons loon- en prijspeil. De Duitse revaluatie maatregel zou echter de spanningen in ons land hebben verhoogd. Het zou dan niet langer mogelijk zijn geweest infla toire druk op onze prijzen tegen te gaan. Een revaluatie van 5 pet is niet zoveel, maar de beslissing van de rege ring viel zwaar, omdat zij verschillend uitwerkt. Men moet dan denken aan de mensen, die het nadeel treft. Onze export zal nadeel ondervinden, maar minister De Pons verwacht dat zij zich redelijk zal kunnen handhaven. Hij betwijfelt zelfs of op korte termijn de omvang van de export zal worden gedrukt. De arbeidskosten van de Ne derlandse industrie zijn na de revaluatie ongeveer gelijk aan die in het buiten land. De regering heeft voor de verminde ring van de economische spanningen niet de gemakkelijke weg van de in flatie gekozen met hogere Ionen en ho gere prijzen, altijd onbillijk tegenover de vergeten groepen. Zij heeft de weg van de meeste weerstand gekozen met de overweging, dat prijsverlagingen aan iedereen ten goede komen. Optimisme De socialist Peschar meende, dat de revaluatie van 5 pet zo gering is, dat er geen reden is voor al te zwartgal lige beschouwingen. Maar hij had er zich wel over verwonderd, dat minister Zijlstra (Financiën) had gesproken van structurele overschotten op de betalings balans, als teken van onderwaardering Het blijkt, dat enige grootwinkel bedrijven in de levensmiddelensec tor de prijzen voor sommige artike len op het ogenblik reeds verlagen, vooruitlopend op het effect, dat de herwaardering van de gulden voor de import uit bepaalde landen zal hebben. Bij een van deze bedrijven is een prijsverlaging van 5 procent voor een groot aantal importarti kelen reeds gerealiseerd. Deze maat regel geldt ook voor de in magazij nen en winkels aanwezige voorra den. Een ander bedrijf zal snel volgen. Daar werden als artikelen, die voor zo'n 5 procen* prijsverlaging in aanmerking komen, genoemd vruchtenconserven, gedroogde zuid vruchten, rijst en enkele chocolade- produkten. Bij de verbruikscoöpera ties leeft het voornemen alle ver lagingen, die mogelijk zouden zijn, 1 zo snel mogelijk door te voeren. Een i grootwinkelbedrijf uit het zuiden van 't land wil nog even de schom melingen in de grondstoffenprijzen bekijken, alvorens de prijsverlagin gen voor de consument bekend te maken. Een groot warenhuis deelde des gevraagd mede, dat men het op dit ogenblik nog te vroeg acht om de i gevolgen_ van de herwaardering te overzien? „Theoretisch zit er een mogelijkheid tot prijsverlaging in. De herwaardering van de gulden zou echter ook kunnen betekenen, dat men zich gaat heroriënteren op de inkoopmarkten", aldus de woord voerder. (Voor de voorgeschiedenis van de re valuatie, zoals die verteld werd door minister Zyüstra, en het verdere de fensiedebat, zie men elders). In totaal al zeven slachtoffers van de zeer dichte mist Zeker zeven mensenlevens heeft de dichte mist geëist, die sinds dinsdagavond ons land in zijn nat te sombere greep houdt. Niet min der dan viermaal werd een land- bouwtractor op een niet beveiligde overweg door een aanstormende trein gegrepen, waarbij de be stuurder werd gedood. In een gedeelte van onze oplage van gisteren konden wij nog melden, dat de 30-jarige G. Borghuis uit Deurningen tussen Hengelo en Oldenzaal een derge lijk droevig lot trof. Daarna werden gis teren nabij Vught de 32-jarige F. van den Aker uit Esch en bij Meppel de 36- jarige H. J. Broekman uit Koekange het slachtoffer van soortgelijke ongevallen. En vanmorgen om zeven uur werd een tractor met melkwagen op de niet bevei ligde overweg in de Melerweg, gemeente Nieuwleusen, door een trein gegrepen. De bestuurder, de 51-jarige H. Kragt uit Hulst, werd op slag gedood. Zijn 14- ja rige zoon. die - met het oog op de mist als „uitkijk" op de trekker zat - werd zeer ernstig gewond. Hü werd in het zie kenhuis te Zwolle opgenomen. In het R.-K. Ziekenhuis te Hengelo ligt de heer G. J. Oude Lansink uit Has- selo met zware verwondingen. Hij had naast de heer Borghuis op de tractor ge zeten. Andere ongelukken Verder hadden er nog drie andere on gelukken met dodelijke afloop in de mist plaats. De 73-jarige G. H. Enzerink uit Hen gelo werd bij het oversteken van de Zel- hemseweg te Ruurlo door een bus gegre pen en op slag gedood. Bij Veenendaal slipte de 37-jarige ambtenaar bij de Rijkswaterstaat, de heer Verlaan uit Maarsbergen met zijn motor. Een achterop rijdende vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. De heer Verlaan was op slag gedood. De 17-jarige L. Langerijs uit Beem- ster stak gistermiddag de Schermerhor - nerweg in Beemster over en werd aange reden door een bestelauto, die hij in de mist niet had zien aankomen. In de af gelopen nacht overleed de jongen in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Verkeersmoeilijkheden Het verkeer te land heeft met heel veel moeilijkheden te kampen gehad. Langdurig was soms de vertraging, tal- In de kring van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap is het initiatief genomen om in de geest van het Amerikaanse „Vredeskorps" jonge mensen als vrijwil ligers uit te zenden naar achtergebleven gebieden in de wereld. Dit voorlopige plan staat geheel naast de financiële actie in het.kader van het 5-jarenplan (anti-hongercampag- ne) van de F.R.O. Het gaat hier aldus de N.J.G. niet zo zeer om hoog gekwalificeerde krachten, maar veeleer om een groep dienstvaardige jonge mensen, die be reid zijn opgenomen te worden in de kleinere en grotere gemeenschappen in de betrokken landen en daar samen met andere jongeren te werken en te leven. Soms betreft het hulp aan vrouwen in kleine dorpen etc. Het N.J.G.-bestuur heeft over dit plan inmiddels reeds ci otact opgenomen met de Nederlandse regering. rijk de ongelukken en groot de schade. Het verkeer te water lag ook grotendeels stil. In de loop van gisteren werden alle veerdiensten in Zeeland gestaakt, het verkeer op de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal was tot het uiterste be perkt. Vanmorgen lag het zelfs geheel stil. Zowel Schiphol als Zestienhoven za ten gisteren potdicht en vanmorgen was daar nog geen verbetering in gekomen. Gelukkig geeft he' weerbericht meer hoop voor de naaste toekomst. Van nacht nog wat flarden mist, maar mor gen zonnig zacht voorjaarsweer. En tot grote vreugde van de deelnemers aan het verkeer te land, ter zee en in de lucht, helder weer! Slot op pag. 2 Gisteravond is in Londen de verloving bekendgemaakt van de 26- jarige Prins Edward, hertog van Kent, met cfe 28-jarige Catherine Worsley, de enige dochter van de Lord Lieutenant (commissaris van de Koningin) van de North Riding of Yorkshire. Koningin Elizabeth heeft, zoals het in de officiële taal heet. „met genoegen' haar toe stemming tot de verloving gegeven. De huwelijksdatum zal binnenkort worden gepubliceerd. De nieuwe Britse ambassadeur in Nederland, Sir Andrew Noble en echtgenote brengen op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam. De ■chtgenote van de burgemeester, mevr. Van Hall (links) leidde het echtpaar gisteren o.m. rond in een diamantslijperij, waarvoor zij grote belangstelling toonden. Cuba wijst aanbod vau Argentinië af Cuba heeft een Argentijns aanbod te bemiddelen in het Cubaanse geschil met de V.S. van de hand gewezen. In een Cubaanse nota, die door het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken is bekendgemaakt, wordt gezegd, dat het helèas nutteloos is een poging tot bemiddeling te beginnen zolang de Amerikaanse regering weigert recht streeks te onderhandelen met een open Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's President Tsiranana van Mada gascar (rechts) verwelkomde de Kongolese leiders Tsjombe (links) en Kalondji (midden) bij hun aan" komst in Tananarive, waar thans een Kongolese politieke top-con- ferentie" wordt gehouden. De hertog van Kent staat als nummer acht op de lyst van Britse troonop volgers. Hij heeft tot dusver zijn car rière in het Engelse leger gemaakt en kreeg, zijn officiersopleiding in Saind- hurst. Op het ogenblik werkt hij bij de generale staf. Er is sprake van dat hfj naar Australië zal gaan als aide-de- camp van de nieuwe gouverneur-gene taal, die de pas overleden Lord Dunros- sil zal opvolgen. Het is mogelijk dat de benoeming van de hertog kort na het huwelijk zal afkomen. De hertog leerde zfjn aanstaande vrouw vier jaar geleden kennen, toen hij in Schotland was gestationeerd. Het jonge paar zal gaan wonen in het landhuis Coppins, in Berkshire, dat eens toebe hoorde aan de vader van de hertog, die zoals men weet, in 1942 bjj een mili tair vliegtuigongeluk om het leven kwam. Toen de jonge hertog meerderjarig werd, kreeg hfj dit huis als eigendom. De hertog is de oudste zoon van het gezin van de Kents. Er is behalve Prin ses Alexandra nog een jongere broer. Hij is een verwoed liefhebber van de autosport en heeft toe hij jonger was, in zijn eigen snelle sportwagens ver scheidene malen ongelukken gehad, waarbij hij er steeds betrekkelijk goed afkwam Het huwelijk zal vanzelfsprekend een belangrijke gebeurtenis worden in de ongetwijfeld traditionele omlijsting van een kleurrijke stoet en een grote ce remoniële plechtigheid in de Westmin ster Abdijkerk, waarbij alle leden van de koninklijke familie tegenwoordig zul len zijm. Misschien wordt het iets minder uit bundig omdat het bekend is dat de hertogs moeder, de charmante vroegere Griekse Prinses Marina, die zeer een voudig is opgevoed, niet van teveel poes pas houdt. De Kents zijn, naar konink lijke maatstaven gemeten „arm". O Slot pag. 2 Dagblad van f Uit Het Leidsch 11 maart 1861: (Brievenbus) Er zijn van die gewoonten in het maatschap pelijke leven, waarvan men het nadeel, daf anderen daardoor ondervinden, meestal over het hoofd ziet. Van dien aard is het onbeschaamd vrij algemeen ge bruik van dienstbodes, dat zoo lang getalmd of verwijld wordt met de deur te openen, als er ge scheld wordt. Erg is het met de brievenbestellers, want zelf heb ik gezien dat een kwartier door cén hunner moest worden be steed om aan twee woningen brieven te bestellen en gelden te ontvangen - woningen die op en afstand van acht huizen van elkandeA verwijderd waren. De beambte verklaarde anderhalf uur te hebben besteed tot het bezorgen van acht brieven. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Sinsel Lelden G/° n0 f Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. -1507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1