REDENEN VOOR REVALUATIE IN TWEEDE KAMER TOEGELICHT AMERIKAANS SMALDEEL ZET KOERS NAAR KONGOLESE KUST Onfvoerders van Eric Peugeot bekennen na urenlange verhoren WEERBERICHT Verklaring van minister Zijlstra Overspanning in onze economieen onderwaardering van de galden NA GEVECHTEN MAT ADI EN BANANA Miss Denemarken een van de arrestanten Vier schepen met 500 mariniers zullen zo nodig VN helpen Zwarte (lag voor Koudekerk Rijn (Pm/ <PÏLÏe leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 MAART 1961 No. 30298 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Besluit in het belang van ons land genomen (Van onze parlementaire redacteur) In de Nederlandse economie is een duidelijke overspanning aan wezig. Dat houdt voortdurend het gevaar in van prijsstijging. Deze overspanning zou aanzienlijk worden vergroot wanneer de revaluatie van de Duitse mark niet zou zijn gevolgd. De waardevermeerdering van de gulden heeft op zichzelf een ontspannende werking op de binnenlandse economie. Daardoor kan tegendruk worden uitgeoefend tegenover de krachten die werkzaam zijn om het Nederlandse prijs peil te verhogen. Sinds 1936 heeft de gulden slechts waardevermin deringen gekend. Na de oorlog is telkens een stukje buitenlandse in flatie ingevoerd. De stap, die thans genomen is, roept daarom, zij het binnen bescheiden grenzen, een halt toe. Een bijdrage wordt aldus geleverd tot een werkelijke waardevastheid van ons geld, die sociaal van zo uitnemend belang is. Zwaarste beslissing Het bovenstaande verklaarde minister Zülstra vanmiddag in de Tweede Ka mer. Persoonlijk had hij de genomen beslissing ervaren als de zwaarste waar voor hij sinds 1952 gesteld is geweest. Het Internationale Monetaire Fonds heeft de revaluatie van de gulden met 4,74% goedgekeurd. Een wijziging van de pariteit van de munt is voor de eco nomie van het land en voor het inter nationale betalingsverkeer een zeer be langrijke en ingrijpende maatregel. Zij moet daarom berusten op zwaarwegen de argumenten. Verstoringen van voor bijgaande aard dienen niet met een re- of devaluatie te worden bestreden. De statuten van het Internationale Mone taire Fonds stellen dit uitdrukkelijk vast. Het mag alleen in geval van een fundamentele onevenwichtigheid als gevolg van een over- of onderwaarde ring van een valuta. De oorzaak van zulk een fundamen tele onevenwichtigheid ligt in de ver houding van het binenlandse loon- en prijspeil ten opzichte van dat in het buitenland. Het symptoom van een overwaardering is, dat er een voortdu rende tendentie is tot onderbezetting van het produktie-apparaat (werkloos heid) bij gelijktijdige tekorten op de lopende rekening van de betalingsba lans. Bij een onderwaardering gaat om gekeerd een overspanning van het pro duktie-apparaat (gebrek aan arbeids krachten) samen met een overschotsi tuatie op de lopende rekening van de betalingsbalans. Men moet dit aldus zien, dat de genoemde combinatie van factoren zich op langere termijn voor doet, dus door de wisselingen van de conjunctuur heen. De conjunctuur krijgt dan een duide lijk asymmetrisch karakter. Daarmee bedoelde de minister dat bijv. in het ge val van Nederland de periode van span ning en overspanning een betrekkelijk grote plaats in het totale beeld inne men. Overzien wij namelijk voor Neder land de periode na de devaluatie van 1949, dan zijn op de arbeidsmarkt en in het produktieapparaat de perioden van spanning en overspanning overheer send. In Nederland blijken dus de ken merken van een onderwaardering van de gulden aanwezig te zijn. Deze stand van zaken zou voor ons land nog niet noodzakelijkerwijze aanleiding zijn ge weest om een stap te nemen tot her waardering van de gulden. Nu Duits land wel tot een dergelijke maatregel is overgegaan, werd, aangezien daarvan nog een toeneming van de overspanning kon worden verwacht, het een gebieden de eis tot een standpunt te komen met betrekking tot de vraag van het al of niet bestaan van een fundamentele onevenwichtigheid in de zin van de sta tuten van het Internationale Monetaire Fonds. De regering is tot de conclusie geko men dat een structurele aanpassing van de gulden noodzakelijk is. In de Nederlandse economie is een duidelijke overspanning aanwezig. Dit is op zichzelf een conjunctureel ver schijnsel, maar door de structurele fac toren zoals zo even bedoeld, wordt de heftigheid van de conjuncturele bewe ging zeer versterkt. Een en ander houdt duidelijk risico's in voor de stabiliteit van het prijspeil. Meer in het algemeen wordt het voeren van een doeltreffende conjunctuurpolitiek door een min of meer permanente neiging tot overspan ning bemoeilijkt. Deze overspanning zou aanzienlijk worden vergroot wanneer de revaluatie van de Duitse mark niet zou worden gevolgd. De extra zuigkracht, die ons handelsverkeer met West-Duits- land, op onze economie zou worden uit geoefend, zou het wel uiterst moeilijk maken een op intern en extern even wicht gericht beleid met succes te blij ven voeren. De revaluatie is een structurele maat regel, die genomen wordt op grond van de aanwezigheid van een structurele on evenwichtigheid. De herwaardering heeft anderzijds een ontspannende werking op de binnenlandse economie en moet der halve uit conjunctuurpolitiek oogpunt positief worden gewaardeerd. Uit dien hoofde en door de gewijzigde prijs verhoudingen met het buitenland, kan tevens tegendruk worden uitgeoefend te genover de krachten, die werkzaam zijn om het Nederlands prijspeil te verhogen. Verandering van de wisselkoers is een ernstige zaak. Beslissingen moeten in zeer korte tijd worden genomen. Thans staat de verantwoordelijkheid voor de genomen beslissing geconcentreerd voor ons. „Ik ben overtuigd", aldus de minister, „dat het besluit om wèl te revalueren in het algemeen belang van Nederland is. Laten wij ook niet vergeten dat sinds 1936 de gulden slechts waarde verminderingen heeft gekend. Na de oor log was voortdurend sprake van bet im porteren van stukjes buitenlandse in flatie. De stap die we thans genomen heb ben roept hieraan, zij het binnen be scheiden grenzen een halt toe. Een bij drage wordt aldus geleverd tot een wer kelijke waardevastheid van ons geld, die sociaal van zo uitnemend belang is. Voor sparen en bezitsvorming is waardevast heid van onze gulden op den duur door slaggevend. De Nederlandse regering en in de eerste plaats de minister van Financiën draagt de volle verantwoorde lijkheid voor de genomen stap. Maar ik zou wel willen zeggen dat deze bij drage tot een grotere stevigheid van ons geld slechts mogelijk is geweest door de arbeidzaamheid en de spaarzaamheid van het Nederlandse volk. Op voorstel van de voorzitter, werd be sloten de beraadslagingen over deze verklaring morgenmiddag te houden. Belangrijk overleg van Oost en West Engeland en de Verenigde Staten hebben „een zeer grote mate van over eenstemming" bereikt over de voorstel len die 21 maart op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens ter tafel zullen worden gebracht. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Lon den meegedeeld. De Engelse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Ormsby Gore heeft het probleem van de proeven met kern wapens onlangs in Washington bespro ken. Deze besprekingen zullen enkele dagen voor de hervatting van de con ferentie in Genève worden voortgezet. Geleerden uit Oost en West zijn gis terochtend te Kiel bijeengekomen voor gedachtenwissclingen over de gevolgen van beperking van de bewapening, in het bijzonder over de gevolgen van ver mindering van de activiteit in de be wapeningsindustrie voor de verschillen de economische stelsels, zoal planecono mie en vrije economie. Ook worden de gevolgen nagegaan voor de ontwikke lingslanden. De conferentie komt achter gesloten deuren bijeen. Morgenmiddag wordt een persconferentie gehouden. Prof. dr. J. Tinbergen van de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam is een van de deelnemers aan de confe rentie. Verder nemen er twee Russen, twee Britten, twee Zweden, twee Oost- berlijners, één Hongaar, één Pool, één Tsjechoslowaak, één Amerikaan en één Westberlijner aan deel. Met bloemen beladen neemt I Huis ten Bosch de hulde van I legenheid van haar koperen rege- Koningin Juliana op het bordes van Nederland in ontvangst ter ge-1 ringsjubileum. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag droog, over het al gemeen zonnig en aanhoudend zacht weer. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 MAART Zon op: 7.12 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 0 04 uur; onder: 9.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 uur en 19.13 uur. Laagwater te 2.31 uur en 14.57 uur. De Franse politie heeft eindelijk de daders gegrepen van de ontvoe ring van de toen vierjarige Eric Peugeot, het zoontje van de bekende Franse automagnaat, waardoor op 12 april van het vorige jaar de hele wereld werd opgeschrikt. Zes personen zijn er het afgelopen weekeinde gearresteerd. Twee van hen, de jeugdige bankierszoon Raymond Roland en de 38-jarige Parijse onderwereldfiguur Pierre Larcher, beter bekend als „mooie Serge", hebben vanmorgen om tien uren na urenlange verhoren bekend deel te hebben gehad in de ontvoering van Eric Peugeot. We hebben gisteren al bericht, dat in de weelderige wintersportplaats Megève, waar momenteel toevallig ook Eric Peugeot met zjjn ouders vertoeft, zondag twee jongelieden waren gearresteerd, waarna later op de dag nog vier andere personen m een Parijse auto werden aangehouden. Arrestaties, die beide inderdaad in verband met deze sensationele kidnapping gebracht mogen worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De zes gegrepen personen zijn: een 20-jarige zoon van een Parijse ban kier, Raymond Roland geheten, doch zich Roland de Beaufort noemende; een even jong Deens meisje, dat twee da gen tevoren juist tot Miss Denemarken was gekroond; een beruchte boef, bij genaamd „mooie Serge", die ook om andere vergrijpen door de politie werd gezocht; een Japans-Amerikaanse be oefenaarster van de striptease, ofwel een naaktdanseres; een medisch student, eveneens uit Parijs; tenslotte een jon geman wiens identiteit onbekend is ge bleven. Raymond Rolland en Pierre Larcher legden hun bekentenis af na een dra matisch en vaak stormachtig verlopen verhoor. Gistermorgen hadden de bewijzen tegen Rolland zich hoog opgestapeld, dat hij niet langer kon ontkennen. Hij gaf toe in het bezit te zyn ge weest van de Hermes-schrijfmachine, waarop de twee anonieme brieven, die aan de vader van Eric waren gezonden, waren getikt, doch ontkende zelf de brieven te hebben geschreven. Vermoeienis Tegelijkertijd werden de vijf andere j gearresteerde personen afzonderlijk ver hoord. Mede dank zij de vermoeienis, die i hun langdurige verhoren veroorzaakten,! vertelde de een na de ander wat zij 1 wisten van de omstandigheden waar onder de ontvoering heeft plaats gehad en van de rol, die zij daarbij hebben ge speeld. Alleen Pierre Larcher bleef nog hardnekkig ontkennen. Gisteravond ging Rolland echter ver der met zijn bekentenis en gaf hij feiten toe, waarvan de politie na zijn eerste verklaringen reeds overtuigd was Hij erkende, op de hoek van de Ave nue des Ternes en de Passage Doisy in Pargs, van Roland Peugeot, Erics vader, de aktentas met vijftig miljoen franken in ontvangst te hebben genomen. Hij voegde echter daaraan toe slechts een werktuig van Pierre Larcher te zijn ge weest, die de gehele ontvoering op touw had gezet. Rolland gaf toe zeer goed op de hoogte te zijn geweest van de ge woonten van de familie Peugeot. Vier Amerikaanse marineschepen met 500 mariniers aan boord stomen op naar de Kongolese kust. Zij hebben opdracht gekregen zich naar de monding van de rivier de Kongo te begeven, zo is gisteren in Washington bekendgemaakt. Een woordvoerder van het State Depart ment (ministerie van Buitenlandse Zaken) verklaarde, dat de schepen zo nodig de V.N. zullen helpen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze maatregel verband houdt met de jongste gebeurtenissen in de Kongolese havensteden Matadi en Banana, waar de troepen van de Ver. Naties zijn verdreven door het centrale Kongolese leger. De twee havens zijn van groot belang voor de aanvoer naar Leopoldstad. Het gaat hier om de torpedobootjager „Gearing", twee landingsvoertuigen en het bevoorradingsschip „Nespelin", die op weg waren naar Zuid-Afrika voor een „goodwill-bezoek". De order om naar de monding van de Kongo te varen, werd ontvangen teen het smaldeel zich op 85 mijl ten zuidwesten van de Walvisbaai bevond, omstreeks duizend myi ten zuiden van Matadi. Verwacht wordt, dat de vier schepen omstreeks 10 maart bjj de Kongo zullen aankomen. der druk van Kongolese troepen, daar weer naar terug te kunnen sturen. Kon golese soldaten hebben de steden bezet na een vuurgevecht met Soedanese VN- soldaten gedurende het weekeinde. Van de 124 Soedanezen werden er twee ge dood, vier ernstig en negen licht ge wond. Drie van de Canadezen om wier radiopost het vuurgevecht begon, werden gewond. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren in Bonn meegedeeld, dat tien Globemaster-transportvliegtuigen in ge reedheid worden gehouden om nog 600 Tunesische soldaten naar Kongo te brengen. Dit transport zal waarschijn lijk in de loop van deze week worden uitgevoerd. De sterkte van het Tunesi sche detachement in Kongo bedraagt thans reeds 2700 man. De Indiase brigade gevechtstroepen zal ongeveer tien dagen naar Kongo ver trekken. Deze brigade bestaat uit 5000 Twee Soedanezen werden gedood Het opperbevel van de V.N. in Kongo hoopt in staat te zijn om de sol daten van de VN-macht die de twee ha vensteden hebben moeten verlaten on- man. Indonesië zal zjjn troepen nog niet onmiddellijk terugtrekken „wegens de noodtoestand die door botsingen tussen Kongolese militairen en eenheden van het VN-leger is ontstaan", aldus heeft Soebandrio meegedeeld. Indonesische VN-troepen zijn reeds op weg naar Ma tadi, een van de twee door Kongolezen bezette havensteden waarvan Dajal heeft verklaard, dat het VN-leger ze be slist terug wil hebben. Soedan zou na het gebeurde in beide plaatsen over wegen zijn troepen terug te trekken. Ook Gizenga, de premier van de Loe- moembistische regering in Stanleystad, neemt deel aan de Kongolese conferen tie op Madagascar. Gisteren heeft hjj meegedeeld, dat hij naar Tananarive zou gaan. In verband hiermee is de confe rentie ,die eerst gisteren zou beginnen, uitgesteld tot vandaag. Gisteren waren reeds de Kongolese leiders Tsjombe, Ileo, Kasavoeboe en Kalondji op Mada gascar aangekomen. De VN hebben gisteren bekendgemaakt dat de hongersnood in het zuiden van de Kongolese provincie Kasai over zijn hoogtepunt heen is. In enkele weken is het aantel doden met 75% verminderd. Vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis hebben 1 maart de acht Belgische soldaten bezocht die in Stanleystad gevangen worden gehouden, aldus is in Genève meegedeeld. Zij wer den in januari gevangen genomen, na dat zij „per ongeluk" de grens tussen Roeanda-Oeroendi en de Oostprovincie hadden overschreden. De gevangenen maken het goed en mogen post en pi ketten ontvangen. Inmiddels bleef Larcher echter nog uit alle macht ontkennen. In de loop van de nacht werden Rolland en Larcher met elkaar geconfronteerd, en tegen het ochtendkrieken begon laatstgenoemde 1 in verwarring te geraken. Om tien uur vanmorgen verloor hij zijn zelfverze kerdheid en bekende hjj zijn aandeel in de ontvoering. Over de vraag welke rol hij in deze I misdaad heeft gespeeld, bewaart de po litie nog het stilzwijgen. Het 2}4-jarig zoontje van de familie v. d. Ven uit de Prinses Wilhelmina- straat in Koudekerk was maar nauwe lijks van de verdrinkingsdood gered toen men constateerde, dat de 3-jarige Hans van de familie M. v. d. Hemert uit de Prinses Beatrixstraat zoek was. Na enig zoeken werd het jongetje ge vonden in een rioolput aan de Prinses Irenestraat in Koudekerk, dezelfde straat, waar het 2')-jarig jongetje net op tijd uit een sloot kon worden ge haald. Voor Hans kwam hulp echter te laat. Een tragische bijkomstigheid was, dat de 47-jarige grootmoeder van Hans, mevrouw Staring-Vergunst uit Bodegra ven na het vernemen van het ongeluk tengevolge van een hartaanval overleed. Uit Het Leidsch 8 maart 1861: Dagblad van Deze luchtfoto van ANP-Foto 1 laat zien hoe zeer velen gisteren bij I Huis ten Bosch getuigenis kwamen i het Nederlandse afleggen van de verbondenheid van Oranjehuis. volk met het In het Kaapsch Volksblad f van 21 Jan. 1861 treft men een j brief aan van Dr. Robertson, f ivaarin het volgende betreffende Leiden voorkomt: i Op den avond van den 3en f November kwam ik te Leiden, waar ik zeer hartelijk ontvan- i gen werd door Ds. Krabbe, dien J ik als student dertig jaren gele- den goed gekend had, en die j blijde was dat hij mij wèerzag. Op den 4en, den dag waarop de gedachtenis der Hervorming ge- l vierd wordt, preekte ik met vrij- moedigheid en eenigen ijver voor een talrijk gehoor in de Hoogl. Kerk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1