Meer en betere voorlichting kan kloof volk-strijdmacht overbruggen Kroesjtsjef eist opnieuw de instelling van een driemanschap Eduard Flipse ontving Oldenharneveltpenning Russische poging om India te isoleren van andere neutralen? „Vrouw Leentje" vlotgetrokken Nicolaas Jouwe en mr. de Rijke leden van de Nieuw-Guinearaad ZOEKT U EEN GOED HORLOGE Als waardering van Rotterdam Nederlands Gesprek Centrum inspireerde 2-daagse discussie MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 Brief aan Neliroe en aantal andere regeringsleiders De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft zijn Indiase ambtgenoot Nehroe zaterdag een boodschap gezonden, waarin hij hem vraagt de Sovjet-Unie te steunen in haar eis tot vervanging van de secretaris generaal der V.N., de Zweed Dag Hammarskjöld, door een drieman schap, bestaande uit een vertegenwoordiger van het Westen, van het Oosten en der neutrale landen, en tot het terugtrekken van alle buiten landse troepen in Kongo. Kroesjtsjef wil dat er, overeenkomstig een besluit van de Veiligheidsraad, een commissie komt, waarin vertegenwoordigers van de Afrikaanse staten, die troepen in Kongo hebben, zitting moeten nemen. Kroesjtsjef zond zjjn boodschap ook aan de staatshoofden of regeringsleiders van een aantal Europese, Zuidamerikaanse, Afrikaanse en Aziatische landen. derlaag in de Veiligheidsraad bij de stemming over de Russische resolutie tegen Hammarskjöld. Bijzondere bete kenis werd toegekend aan Kroesjtsjefs brief aan Nehroe. Amerikaanse diplomaten in Washing ton zijn echter van mening dat Kroesjt sjefs zwijgzaamheid over zijn plannen een aanwijzing is dat hij niet naar New York zal gaan. Weer aanval op VN Kroesjtsjef deed opnieuw in zijn boodschap een grootscheepse aanval op Hammarskjöld en de operatie der Ver. Naties in Kongo. De secretaris-gene raal der V.N. had van begin tot eind laag verraad gepleegd tegenover de be langen van het Kongolese volk en ge handeld in strijd met de beginselen van de V.N. en de elementaire normen van fatsoen en eer, aldus de Russische pre mier. Er zou een einde moeten worden ge maakt aan België's „sabotage" van de V.N.-besluiten. België zou als „agressor" moeten worden gestraft in overeenstem ming met het- handvest der V.N. De Sovjetrussische-premier eiste voorts onder meer dat de Katangese lei der Tsjombe en generaal-majoor Moe- boetoe worden gearresteerd en berecht en dat hun „benden" worden ontwa pend. Een commissie van Afrikaanse landen zou toezicht moeten houden op het her stel van de onafhankelijkheid van Kon go. Kroesjtsjef verzoekt Nehroe samen te werken met de Sovjet-Unie om de vrij heid en onafhankelijkheid van Kongo te verdedigen. Wel of niet naar New York In diplomatieke kringen bij de Vere nigde Naties in New York heeft men zaterdag gezegd dat Kroesjtsjef mis schien weer naar New York zal gaan om de leiding op zich te nemen van een nieuwe Russische compagne tegen Hammarskjöld. De Algemene Vergade ring komt op 7 maart weer bijeen. Waarnemers hebben het zenden van no ta's aan Aziatische, Afrikaanse, Euro pese en Latyns-Amerikaanse leiders in verband gebracht met de Russische ne- In Londense diplomatieke kringen ziet men in de brief van Kroesjtsjef aan De kotter Arnemuiden 2, de Vrouw Leentje, die in de nacht van donder dag op vrijdag strandde hij Katwijk aan Zee, en waarvan vier opvaren den werden gered door de redding boot „Barend van Streekens", is za terdagmiddag om kwart over drie vlot gebracht door de IJmuidense zeesleper „Titan" van Bureau Wijs muller. De sleepboot was reeds 's morgens om vijf uur ter plaatse. Nadat omstreeks twaalf uur met be hulp van een motorvlet een sleep- verbinding was gemaakt, zette de vlet drie motorpompen op de Vrouio Leentje, die bijna geheel onder wa ter lag. Men slaagde er toen in het binnengedrongen water weg te wer ken en onder de ogen van duizen den toeschouwers op strand en bou levard trok de „Titan" de Am. 2 over de zandbanken in dieper water. De „Titan" sleepte de Vrouw Leentje, die lek was, maar met de draaiende pompen drijvende werd gehouden, naar IJmuiden. Herv. jeugd Alphen adopteert v. d. Bergh-Stichting (N.'wijk) Zaterdag is in het clubhuis Nabij te Alphen een goed bezochte ouderavond gehouden van de sectie bijzonder jeugd werk van de Alphense Hervormde Jeugd raad. Deze avond, aangekondigd als „in stuif voor de ouders", kenmerkte zich door een gezellige en prettige sfeer. Stond de vorige ouderavond in het teken van het koperen jubileum, ook deze avond droeg, een bepaald stempel: de adoptie van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk. Sedert januari is er, aldus jeugdouder- ling G. Sampriemon, in het clubhuis een bepaalde activiteit aan de gang; een grote groep van meisjes en jongens is namelijk, al spelende en werkende, be zig een beetje vreugde en blijdschap te brengen in het leven van bijna dertien honderd geestelijk gestoorde patiënten. De leden van de knutsel- en handen- arbeidclubs zijn druk doende met het vervaardigen van allerlei spelen en speelgoed, het maken van wandversie ringen, en gebruiksvoorwerpen. De jon geren die de instuifavonden bezoeken worden geanimeerd te corresponderen met „vergeten" patiënten. Het eerste gedeelte van het program ma van deze avond werd verzorgd door de muziekband „The black shadows" en het cabaretgroepje, onder leiding van de heren G. en H. D. Verschuur. De band bracht enkele nummers van het heden daagse genre ten gehore. De jongens en meisjes van de cabaretgroep speelden twee vlotte schetsjes. Vervolgens kregen de ouders de gele genheid om de door de leden van de knutsel- en handenarbeidclubs vervaar digde werkstukjes te bekijken. Deze stonden achter in *-vote zaal geëxpo seerd. Er was vee rscheidenheid. Be langstellend waren de ouders vooral voor de voorwerpen ten behoeve van de ver pleegden te Noordwijk en voor het foto materiaal van de stichting. Wit voetje halen Nehroe over de Kongolese kwestie ook een poging van Rusland om India te isoleren van de andere zogenaamde neutrale landen. Nehroe wil zoals bekend dat de V.N. in Kongo blijven om interventie van de grote mogendheden te kunnen voorko men. Maar Kroesjtsjef wil dat de V.N. daar weggaan en dat het werk van de V.N. in Kongo wordt overgenomen door een commissie, waarin vertegenwoordi gers van Afrikaanse landen zitting heb ben. Met dit laatste tracht de Russische premier bij die Afrikaanse landen een wit voetje te krijgen, die zich hebben uitgesproken voor een Afrikaans opper bevel. Tegelijkertijd hoopt hij zo India van de Afrikaanse landen te kunnen isoleren. Ook in de „Prawda" Het orgaan van de communistische partij van de Sovjet-Unie, de „Prawda" heeft vandaag geschreven dat de Wes telijke numerieke meerderheid in de Ver. Naties deze organisatie slechts in naam internationaal maakt. In wer kelijkheid dient de volkerenorganisatie uitsluitend om de belangen van „een beperkte groep imperialistische mogend heden" te behartigen. De „Prawda" noemt dit onverenigbaar met de letter en de geest van het Hand vest. „Er is maar een oplossing: de structuur van de Verenigde Naties te wijzigen en de persoonlijke macht van de secretaris-generaal te niet te doen". Verkiezingen hadden een spannend verloop Van 18 tot 25 februari zijn in Ned. Nieuw-Guinea verkiezingen gehouden voor de volksvertegenwoordiging voor dit gebied, de Nieuw-Guinea Raad. Voor de eerste zittingsperiode zal deze raad bestaan uit 16 gekozenen en 12 door de gouver neur te benoemen leden. Nadat dezer dagen de uitslag van kiesdistrict III Nimboran, bekend werd (daar werd de dorpsonderwijzer Manasse Suwae gekozen), zijn thans de volgende uit slagen bekend geworden: in kiesdistrict I (landelijk Holtandia) is de bekende Papoealeider Nicolaas Jouwe met grote meerderheid gekozen van de 118 geldig uitgebrachte stemmen van in totaal 123 kiesmannen verkreeg Jouwe er 86. Na bijzonder spannende verkiezingen die ordelijk verliepen en grote belangstel ling trokken, zowel van autochtone als van Europese zijde, is mr. De Rijke tot lid van de Nieuw-Guinea Raad voor Hollandia-Stad gekozen. Hij kreeg 1.490 stem men en werd op de voet gevolgd door ds. Mori Muzendi met 1.485 stemmen. In totaal werden in Hollandia-Stad 3.705 stemmen uitgebracht. Nicolaas Jouwe geboren op 24 novem ber 1923 op het eilandje Kajoepoe- lau ln de Humboldtbaai van Hollandia. Hij heeft een grote reputatie als natio naal voorman. Jouwe ging in 1949 met Kaisiepo en Johan Ariks als lid van de Nieuw-Guineadelegatie voor de R.T.C. naar Nederland. In 1951 ging hij op nieuw naar Nederland, waar hij tot mei 1955 bleef. Hij richtte met gouverne mentsfondsen 'n autochtone coöperatie op, doch deze is later failliet gegaan. Naast zijn politieke activiteit beweegt hij zich op economisch en sociaal ter rein. Samen met de heer Womsiwor heeft hij de houtexportmaatschappij „Peico" opgericht. Kortgeleden stichtte hij het studiefonds „Mamta" met het doel jonge Papoea's voor studie naar Nederland te zenden. In kiesdistrict V Japen Waropen is ge kozen: Eliezer Jan Bonay, hoofdbe- stuursassistent. Hij is sedert '45 in be stuursdienst en sedert augustus 1960 districtshoofd van Zuid-Japen Verder is in dat district gekozen Menasse Bar nabas Ramandey, 34 jaar en geboren in Waropen. Hij is sedert 1945 in be stuursdienst doch in september 1960 overgegaan naar de afdeling bevolkings voorlichting in Hollandia. In het kiesdistrict XII, Fakfak, is ge kozen Nicolaas Tanggahma, districts hoofd van de Etnabaai. Hij nam in mei- 1960 deel aan het vooroverleg te Hollan dia over de wijziging van de bewinds regeling. (Vandaag gaan de kiesmannen van Fakfak wederom ter stembus voor de verkiezing van negen leden voor de streekraad van Fakfak). Voor kiesdistrict IX, Sorong, werd ge kozen Abraham van Zeeland. 39 jaar oud. geboren in Den Haag en hoofd van het plaatselijk bestuur van Sorong. Deze deed in Leiden zijn doctoraal examen. Voor kiesdistrict VII, Ransiki, werd gekozen Finehas Torey, 26 jaar oud, In kiesdistrict X Teminaboean. werd gekozen Alex Silas Onim, 31 jaar. Hij is sedert januari van dit jaar districts hoofd van Teminaboean. In kiesdistrict VI, Manokwari, werd gekozen Hertz Friedrich Wilhelm Gose- wisch; hij werd op 18 november 1897 te Makassar geboren en woont thans in Manggoapi, Manokwari. Gosewisch. is werkzaam als zelfstan dig ondernemer tuinbouwer) Voor de Schouten-eilanden, kiesdis trict IV werden gekozen Marcus Kai siepo en Mofu. Eduard Flipse. de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, ontving zaterdag in het stadhuis in de Maasstad uit handen van bur gemeester mr. G. E. van Walsum de Van Otdenbarnevettpenning naar aanleiding van zijn 65ste verjaar dag. Leden symfonie-orkesten willen hogere salarissen Aan het slot van het zaterdag in Utrecht gehouden congres van het Ver bond van verenigingen van leden der Nederlandse symfonie-orkesten is een resolutie aangenomen, waarin dit ver bond als zijn oordeel uitspreekt, dat het beroep van orkestmusicus wordt onder gewaardeerd. De salarissen van de or kestmusici, aldus de resolutie, zijn in genen dele in overeenstemming met de eisen, die aan hun beroep worden ge steld. Het congres bleek van oordeel, dat het een gebiedende eis is, dat het salarispeil der orkestleden aanzienlijk wordt verhoogd, daar een bestendiging van de huidige situatie, naar de mening van het congres, catastrofale gevolgen zou hebben voor het muziekleven in al zijn geledingen. De voorzitter van het Verbond, de heer Charles Havelaar, deed een drin gend beroep op de Rijksoverheid om middelen ter beschikking te stellen, waardoor de andere overheden worden overtuigd, dat het de wens is van het departement van O.K.en W. om in de huidige toestand, waarin 80% van de orkestleden beneden de f 8500 maximaal en de rest navenant betaald wordt, ver betering te brengen. Advertentie voor f 30.en f 40. Of het allerbeste van f200 en f300. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 I heeft het. Grote keuze in alle prijzen. ..B. en W. van Rotterdam hebben op deze wijze uiting willen geven aan hun waardering voor Eduard Flipse als toonkunstenaar en aan hun erkentelijkheid voor de diensten, die hij als dirigent van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest aan het muziekleven in deze gemeente heeft bewezen". Aldus luidt de motivering op de oorkonde, die behoorde bij de Van Oldenbarneveltpenning, welke de heer Flipse zaterdagavond uit handen van burgemeester van Walsum mocht ontvangen. Geestelijke weerbaarheid activeren! (Van onze corespondent) Wat is het doel en wezen van de Nederlandse strijdkrachten? Welke problemen stellen leiderschap en discipline? Hoe is de verhouding in Nederland tussen het volk en zijn strijdkrachten en welke mogelijkheden zijn er tot verandering van die verhouding? Met deze en soortgelijke vragen, alle het volk en de strijdkrachten betreffende, hebben enkele tientallen intellectuelen uit de uiteenlopendste sectoren der maat schappij en van diverse geestelijke en politieke richting zich vrijdag en zaterdag j.L bezig gehouden in het conferentieoord „De Pietersberg" in Oosterbeek. De conferentie stond onder leiding van de algemeen secretaris van het Neder lands Gesprek Centrum, de heer J. G. van der Ploeg, die haar ook had georganiseerd. Het brede onderwerp was in de vijf voorafgaande jaren in opdracht van het curatorium van de Stichting bestudeerd in een commissie „Volk en strijdkrachten". Twee commissieleden, t.w. de heren Giebel en Hornix, gaven een samen vatting van enkele hoofdmotieven uit het commissierapport. Algemeen was men er van overtuigd, dat de verhouding volk-strijdkrachten in ons land niet ideaal is. Men twijfelde eraan of de oorzaak te zoeken zou zijn in een a-militaire instelling van ons volk. Eerder neigt men naar de mening dat het de afkeer van hoge belastingen is, die bij grote groepen van de bevolking een aversie tegen de strijdmacht wekt. Generaal Giebel somde drie hoofd oorzaken op: de grote plaats die de strijdmacht, met name óók het leger, hoewel dit wel eens wordt vergeten, in de geschiedenis van ons land heeft in genomen, is te onbekend. Ons volk is een tegenzin tegen de krijgstucht inge schapen en er heerst een algemene af keer van de moderne vormen van oor logsvoering. Toch is de strijdmacht zie de grondwet een door het Nederlandse volk en niemand anders gewilde instel ling. Helaas ontbreekt in onze tijd wel eens het besef, dat het gaat om het bewaren van de onafhankelijkheid van het Koninkrijk en van de vrijheid van ons volk, tegen het voortdurende stre ven van de Sovjets om alle landen een communistische regering op te dringen. Hoewel ook generaal Giebel een afkeer heeft tegen elke vorm van oorlogsvoering, gaf hij als zijn opinie, datm en dank baar heeft te zijn voor het bestaan van de atoombom in het westerse kamp, omdat, dit het enige middel is om de Sovjetagressie in toom te houden. Wat de weerzin tegen de krijgstucht betreft; zonder discipline is een leger niet te hanteren. In kleinere gemeen schappen kan men samenwerken op ba sis van gemeenschappelijk overleg, in een grote gemeenschap als het leger moet men werken op basis van een complex van afspraken, waarbij de lei der zonder veel omhaal van woorden ieder zijn taak kan toebedelen. Dat wil bepaald niet zeggen, dat elk overleg in de krijgsmacht is uitgesloten. Integendeel, zelfs ir. een concrete oor log-situatie op het slagveld is er nog overleg mogelijk. Intussen: hoog of laag gewaardeerd, geliefd of niet, de strijdmacht zal op volle paraatheid moeten worden gehou den tot de dreiging van het communisme, wellicht, door ervaring wijzer geworden, afebt. „Dat kan nog langd uren", aldus besloot generaal Giebel zijn referaat. Historische groei De heer J. M. M. Hornix stipte enkele historisch gegroeide oorzaken van de kloof tussen volk en strijdmacht aan. Vóór de jongste wereldoorlog had de burger in materiële en morele zin niets voor de strijdmacht over. De militair zag zich daardoor genoodzaakt zich in eigen kring terug te trekken. De taak om onder die omstandigheden de jonge Ne derlander begrip voor zijn taak als lands verdediger bij te brengen was wel uiter mate zwaar. Toen de nood aan de man kwam werden er evenwel plotseling won deren van zee- land- en luchtmacht ver wacht. De mogelijkheden tot verbetering van de verhouding tussen volk en strijd macht worden in het rapport van de commissie voornamelijk gezocht in een betere voorlichting. Alleen een actieve interesse van de staatsburger voor de verdediging van het land kan van de strijdmacht een doeltreffend instrument maken. De geestelijke weerbaarheid en een hoog moreel moeten, vooral onder de jeugd, voortdurend worden geacti veerd. Indien alle betrokkenen in een open communicatie en in een goede sa menwerking bij voortduring zoeken naar de mogelijkheden tot correctie van die punten in de verhouding volk-strijd macht. waarbij vertekening van de juis te visie optreedt, kan veel worden gewon nen. In de vijf secties waarin deze pro blemen vervolgens afzonderlijk werden besproken, kwamen vele suggesties naar voren. O.a. werden lansen gebroken voor meer en betere voorlichting over de strijdmacht, modernisering van het tuchtstelsel, ontwikkeling tot leiderschap in het officierskorps en een uitgebrei der onderricht op de scholen inzake de historische rol van de krijgsmacht. Het was geen alledaags gebeuren, dat in de Burgerzaal van het stadhuis plaats vond. Dat bewees wel de uitzonderlijke entourage, de feestelijke bloemschikking en de opkomst van vele honderden hoog en minder hoog geplaatsten uit de bur gerij. Prof. dr. E. Reeser van de Utrechtse Universiteit was bereid gevonden voor de uitreiking de verdiensten van deze dirigent uiteen te zetten. „Er is", zeide hij, geen sprake van dat wij hier staan tegenover een kunstenaar, die, omdat hij 65 jaar wordt zijn taak gaat neer leggen, want een dirigent sterft in het harnas". Hij prees o.a. de heer Flipse als een dirigent met een grote eigen persoonlijkheid, die heeft moeten wer ken in een situatie, welke geen andere dirigent zich kan voorstellen. Maar hij heeft bereikt dat Rotterdam een sym fonie-orkest bezit van hoge rang met nog stijgende mogelijkheden. Spreker weidde uit over zijn eerste kennisma king in 1928 met Flipse als dirigent. Toch heeft hij nog altijd het gevoel, dat Flipse eerst, goed kan beginnen, als hij over de nieuwe concertzaal kan be schikken. „Eduard Flipse", zeide hij, „is een typische man voor een eigen vast orkest, een ras dat schijnt uit te sterven. Hij heeft voor Rotterdam iets gedaan dat écht Rotterdams is. Spreker kenschetste hem ten slotte als een man met „spon taniteit, tirannie, eigengereidheid, bru taliteit, grote tederheid en hartelijkheid van mens tot mens. Hoogste onderscheiding De burgemeester wees er in xQn toe spraak op, dat de Van Oldenbarnevelt penning de hoogste onderscheiding is welke de gemeente kan geven. Zij wordt I hoogst zelden toegekend in de ne- j genjarige ambtsperiode van de burger meester is dit slechts vier keer het geval geweest om daarmee de grote bete kenis te illustreren, die het gemeente bestuur aan deze penning toekent. Maar het is voor het eerst, dat de penning gegeven wordt aan een uitvoe rend kunstenaar. Over het nieuwe concertgebouw zei mr. Van Walsum, dat de financiën ver zekerd zijn en de plannen gereed lig gen en er als het ware vandaag met de bouw zou kunnen worden begonnen. Spreker was van oordeel, dat het beleid van de regering, die nog geen bouw vergunning heeft gegeven, niet- zonder meer verworpen kan worden, omdat de regering een overspanning in de bouw activiteit wil voorkomen. „Maar het is", zeide hij, „mede een zaak die de Rot terdamse samenleving aangaat en als b.v. de raad zou meewerken om andere bouwwerken nog wat te laten wachten, zouden de kansen voor het concertge bouw aanmerkelijk gunstiger liggen. Niet alleen, behoort een concertgebouw tot de levensnoodzakelijkheden van de gemeenschap, maar wij hebben ook te denken aan het stedebouwkundig aspect Bezwaren der Kamers van Koophandel tegen belastingherziening Naar aanleiding van de wetsontwer pen, die een algemene herziening beogen van de belastingwetgeving voor inko men, winst en vermogen, hebben de sa menwerkende Kamers van Koophandel en fabrieken in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant zich in een gezamenlijk schrijven gericht tot de Tweede Kamer. In dit schrijven spreken de samen werkende Kamers er hun waardering over uit dat de voorgestelde herziening niet uitsluitend van technische aard is een consolidatie van het tijdens de oorlogsjaren ingevoerde belastingstel selmaar dat ook gepoogd is om bin nen redelijke grenzen aan verschillen de verlangens op het fiscale vlak tege moet te komen. Gepleit wordt evenwel voor een (lang durig) onderzoek op commissoriale ba sis naar een meer fundamentele wijzi ging van het gehele belastingstelsel. Ondanks de principiële waardering voor de huidige herziening, zijn er noch tans bij de Kamer op een aantal pun ten bezwaren tegen de ingediende wets ontwerpen. van onze stad. Wij zijn dankbaar, voor wat de heer Flipse aan onze samen leving heeft gegeven". Hierop vond de overhandiging van de penning plaats. De heer Flipse dankte daarop met een korte maar kernach tige rede". Htf had," zei hjj, „die dank graag in muziek met zijn orkest ge bracht". Nadat de aanwezigen de heer Flipse een ovatie hadden gebracht, huldigde mr. H. N. Wakkie hem nog namens bestuur en orkest, omdat hij naast zijn grote gaven als kunstenaar ook blijk heeft gegeven een goed zakenman te zijn, die rekening wist te houden met financiële mogelijkheden en moeilijk heden. Verbetering van de Stop van Ternaaien (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische minister van Buiten landse Zaken en de Nederlandse ambas sadeur in België hebben jl. vrijdag, naar eerst zaterdagmiddag hekend is gemaakt, een verdrag ondertekend dat betrekking heeft op de verbetering van de Stop van Ternaaien. Deze wordt ge vormd door de bestaande tweeling-slui zen bij genoemde plaats, die schepen van maximum 600 ton laadvermogen doorlaten, en het gedeelte van het Kanaal van Luik naar Maastricht tus sen deze sluizen, en de sluis van St.- Pieter, die een nog geringer capaciteit heeft, n.l. voor schepen van maximum 600 ton laadvermogen doch met een lading beperkt tot 450 ton. Wanneer de werken, waarop het ver drag betrekking heeft, zullen zijn ver wezenlijkt, zullen het Albertkanaal en het Julianakanaal, die een capaciteit hebben voor schepen van maximum 2000 ton, met elkander zijn verbonden door middel van een vaarweg, die even eens schepen van 2000 ton toelaat. Nasat de dubbele sluis van Ternaaien. zal een nieuwe grote sluis worden ge bouwd en van deze nieuwe sluis wordt een kanaal gegraven naar de gekanali seerde Maas. juist waar de Belgisch- Nederlandse grens loopt. Het verdrag voorziet ook nog in de mogelijkheid later een kanaal. noordelijk van Maastricht, via Caberg, te graven, dat dan rechtstreeks het Albertkanaal bij Briegden zal verbinden met het Julia nakanaal bij het Bosseveld. OPSTANDELINGEN KWAMEN UIT DE JUNGLE Een luchtmachtofficier, die kort ge leden uit de Noord-Molukken is terug gekeerd, heeft verklaard, dat na zuive ring van Morotai ongeveer 200.000 men sen uit de jungle tevoorschijn zijn ge komen, die alleen nog maar kokosnoten als kleding hadden. Zjj hadden ook drin gend voedsel en medische verzorging nodig. De generale staf heeft bekendgemaakt dat de gebieden, die door de opstande lingen bezet worden gehouden, steeds kleiner worden en dat de conflicten on der de opstandelingen toenemen. Het beroep van de regering op de opstande lingen „terug te keren tot de kudde", blijft nog steeds gehandhaafd, zo werd eraan toegevoegd. Tentoonstelling over Rudolf Steiner Zaterdag 11 maart zal in het Paleis Noordeinde in Den Haag een expositie worden geopend, gewijd aan leven en werk van Rudolf Steiner, ter gelegen heid van het feit, dat Steiner 100 jaar geleden werd geboren. Steiners ideeën over opvoedkunde hebben geleid tot een onderwijsbeweging die thans in vele landen scholen telt, waaronder zeven „vrije scholen" in Ne derland. In vele landen zijn instituten ontstaan voor abnormale en zwakbe- begaafde kinderen, waar Steiners heil- pedagogische therapieën m praktijk worden gebracht. Ook op agrarisch ge bied zijn Steiners nieuwe gezichtspunten voor bebouwing en voeding toegepast, o.a. op Walcheren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4