Werkmans Wilskracht gaf concert onder nieuwe leiding: v. d. Stap Musqvarna Gronheid Gedenksteen voor liturgische pioniers in Den Haag Leidse Kweekschoolmeisjes vierden enthousiast feest Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 februari 1961 Tweede blad no. 30291 Vooral de klarinetten blonken sterk uit „Werkmans Wilskracht" concerteerde zaterdagavond in een volle Stadsgehoor zaal onder een nieuwe dirigent: T. v. d. Stap. Deze vervangt de heer Dol, aan wie wü de beste herinneringen zullen bewaren: deze bracht immers, toen hy zelf een vorige leiding overnam, een ware gedaantewisseling bij W.W. teweeg. Van der Stap is klarinetleraar aan de Muziekschool van „Toonkunst" en deze werkzaamheid viel terstond af te lezen aan de speelwijze van de klarinettisten. Die was zonder meer verrassend! Het gewone beeld is dit: de verza melde klarinetten brengen een verveel voudigde klank lijn ten gehore, een soort samenzang als het ware. Van der Stap wil echter zeer doelbewust een „koor van klarinetten, een koor dat één wei- gemengde toon voortbrengt, een spel waaraan de verveelvoudiging niet meer te horen valt. Een éénklank, zoals te be luisteren in een hoogbegaafd zangkoor, waarbij in niet één noot één stem uit springt. Dit kunststukje is Van der Stap al vrijwel geheel gelukt in „Whispering Brass" van Haysom, een gezellig kabbe lend werkje met een golvende deining erin, die aan muzikanten te paard haa kunnen doen denken. De eigenlijke concertnummers op het programma waren een Divertimento van Boedijn en de „Symfonie in één beweging" van Jadin. Ze zijn allebei even goed gespeeld. Dit Divertimento bleek weer eens een van de meer ge slaagde Boedijns en een kolfje naar de lippen van Jan Ruitenbeek, die er ge legenheid in vond om zijn liefde voor zijn instrument, zijn korps en de mu ziek opnieuw te bewijzen in een fraai gezongen hobo-solo! Jadin's symfonietje, geschreven in een luchtige stijl die we in de voortijd van Beethoven mogen plaatsen, is bezig alle serieuze korpsen in het land door te wandelen en gevoeglijk mag men daar de aanwijzing in zien. dat de goede smaak bij de amateurs veld wint. Zowel Boedijn als Jadin werden met muzikaal begrip, passend en opmerke lijk zuiver klankgehalte, technisch ge degen en met verheugende ensemble- intelligentie de zaal ingebracht. Of schoon een pruttelend gegons van praatlustigheid de hele uitvoering door als een rookwolk boven de aanwezigen heeft gehangen, heeft men desondanks zeker ook wel oor en bewondering over gehad voor de prestaties van de blauwe mannen op het podium en voor de jongedames. Het vrouwelijk element is een nieuwigheid in W.W. De voorzitter heeft ervan verteld, dat haar studiezin die van de mannen overtreft' Niet zo geestdriftig waren we over de Kaiser-wals van Strauss. De vraag is gewettigd of een blazerskorps wel in staat is om al de ritmische finesses van de walsbeweging gestalte te geven en om het vluchtige dans-aroma van de Weense balzalen van destijds boven de klank uit als een „muziekparfum" te laten meezweven. Met wisselend geluk zocht de wals echt wals te worden. De vering van het rubato wilde zich wel laten gelden, maar pakte niet. Van der Stap roman tiseerde hier méér dan nodig, o.m. door sommige delen slepend te maken en door de melodieën een te brede zang basis te verschaffen, met enige logheid en loomheid ten gevolge. Een en ander sloot mooie momenten niet uit". Tenslotte zijn er de fikse marsen ge weest: Banda Sucra. American Swing, The Saints. L'Espérance en een toegift (gedirigeerd door het korpslid Mark senior, wiens zoon in The Saints een heel aardige trompetsolo blies). Zes jonge drummers en twee drumsters heb ben verder ook hun partijtje geslagen, ordelijk en verzorgd. Voorzitter J. J. van Weizen zeide na zijn welkomstwoord noten op zijn zang te hebben ,want er zijn weer instrumen tarium- en uniformproblemen in finan ciële zin op te lossen. Hij wist een red dingsmiddel: dubbel geven als de bode bij de donateurs aan huis komt. Er is met name bovendien een jubileum in het zicht, aangezien W.W. in 1902 werd opgericht. Verder zijn de verdiensten van oud-dirigent J. Dol bewierookt en Van der Stap werd nu al toegesproken als „de juiste man". En ook is „de man achter de schermen" niet vergeten, dc heer Schwedler. die meer dan een do zijn jongeren instrueert. Neen, W.W. wil nóch uitsterven nóch verkalken! Tussen pauze en bal heeft Tom van Maaren zijn cabaret gepresenteerd on der het etiket „Harmonicfeest". V. Collegium L.S.C. Het collegium van het Leidsch Studen ten Corps is voor het jaar 1961—1962 als volgt samengesteld: A. H. D. Ingen Housz, praeses; P. E. Briëet, ab-actis; B. J. H. Holties, quaestor: J. A. Mazel, assessor I; J. C. Reuder, assessor II. De installatie vond zaterdag plaats. Jubilarissen bij de Alg. Bond van Ambtenaren In het gebouw „Ons Centrum had een huldiging plaats van de gouden en zilve ren jubilarissen, die respectievelijk 40 en 25 jaar lid van de Alg. Bond van Amb tenaren waren. De 2de voorzitter, de heer J. Bloem, vond het een aangename en geen zware taak deze leden te verwelkomen, die ge zien hun lang lidmaatschap, het grote be'ang van een prachtige en sterke vak organisatie reeds lang begrepen hebben. Met een toepasselijk woord reikte hy het gouden insigne met toebehoren, waarby gevoegd een huishoudelijk ge schenk voor de dames uit aan de leden N. de lEcluse, W. Harteveld, J. ten Haken, W. F. Kloots, D. Keyser, J. Lan- cel, J. L. Martijn, H. Renee, F. Strijk en M. J. de Zwijger. De heer W. van Heusden was door omstandigheden verhinderd. De heer J. J. v. d. Hoed ontving het zilveren insigne. Voor de ontspanning zorgden de heer en mevrouw Kruijer, daarbij geassisteerd door de heer. Van Schie. Zij vertoonden een prachtige film over een vakantiereis naar Sicilië. Leidse judoka's hadden succes in Wateringen Zondagmiddag zijn te Wateringen judo- wedstrijden gehouden, welke voor de judoclub van Sportschool Luiten (Lei den) een volledige overwinning oplever den. De deelnemende teams waren: Sport school Yu-Wa uit Den Haag, Politie- sportvereniging Den Haag, Judoclub Al phen a.d. Rijn, Judoclub Velo uit Wate ringen en Judoclub Luiten uit Leiden. De uitslagen van de teamwedstrijden waren: 1. Judoclub Luiten 155 punten; 2. Sportschool Yu-Wa 68 punten; 3. Ju doclub Velo 55 punten. Tot besluit maakte «Joop de Wolf, brui ne band van Sportschool Luiten, een competitie-speciaal tegen 7 tegenstan ders, welke hij wist te winnen in de tijd van 6 minuten en 43 seconden. Alle wedstrijden stonden onder leiding van de heer P. J. Hoogendam, derde dan uit Den Haag. Joop de Wolf, bruine band van Sport school Luiten, heeft van het hoofd bestuur van de NJJ-bond bericht ont vangen, dat hij is opgesteld in het Ne derlandse team, dat zaterdag a.s. te Ant werpen in een interlandwedstrijd tegen België uitkomt. JUBILEUM S. VAN DER KAAY De heer S. van der Kaay zal donder dag 16 maart 25 jaar in dienst zijn bij bloemenmagazijn en kweekerij C. L. Mulder. Er zal die dag van 10.30 tot 1 uur gelegenheid tot feliciteren zijn ten huize van de heer Mulder, Haarlemmer weg 21. Voor de duur van één jaar is aan de N.V. Vleeswaren- en Conserven- fabriek Vianda alhier surséance van betaling verleend. Mr. dr. N. G. Geelker ken treedt thans als bewindvoerder op. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Hendrlne Maria, dr van A. M. Juffermans en W. L. Krljne; Johannes, zn van J. Heppener en H. M. Wiersma; Nlco- laas Gijsbrecht Plechelmus Maria, zn van C. P. Brandjes en B. J. Oude Stegge; Jan netje Cornelia, dr van N. Schouten en M. C. Koet: Jolanda Aletta, dr van A. Poot en A. J. A. van Woersum; Delrdre Caro line Bridget Carmal, dr van F. J. M. Feld- brugge en M. B. Lawlor; Vincentius Hen- drikus Jozef, zn van L. G. J. Hoogenboom en M. E J. van den Broek. OVERLEDEN F. G. Poptle, 63 Jaar, man. De 49-jarige, in Danzig geboren Mosje Landau, thans rechter bij het Hooggerechtshof in Israël, die aangewezen is als president van de rechtbank waarvoor de jodenmoor denaar Adolf Eichmann terecht zat staan. alle soorten. Vrije arm. NAAIMACHINES vanaf f 398. Alleen bij MEERPOEL, Breestraat 171 - Leiden In de nacht van zaterdag op zon dag is uit de Paulus Buijsstraat een Volkswagenbusje ontvreeml. kleur grijs met een wit dak. Het kentekennummer is: RJ 74-43. In de wagen bevond zich een kist met timmergereedschap. Lezers schrijven De kindermoord re Rotterdam Bij het lezen van het ingezonden van stuk van W. A. M. B. in Uw Blad van 25 februari j.l. heb ik mij wel even ver wonderd. Hoe afgrijselijk de moord op Marcel Nivard ook is, de dader is mi. kennelijk meer patient dan misdadiger. Helaas lopen er veel van dergelijke pa tiënten rond, die niet altijd kans zien hun afwijkende neigingen te onderdruk ken. Hoewel deze gelukkig niet altijd zulke rampzalige gevolgen hebben als in het geval Marcel Nivard, is het toch een groot probleem hoe de patiënten en de maatschappij te beschermen tegen de gevolgen van hun afwijkingen. Ik heb altijd gedacht dat juist psychiaters bij de oplossing van dat probleem een grote rol zouden kunnen spelen. Het verbaast mij dan ook van een verpleger B, dus kennelijk een ingewijde, te moeten ver nemen dat behandeling door een psy chiater eigenlijk overbodig is. Bedreiging met de doodstraf is veel eenvoudiger en waarschijnlijk nog afdoende ook. Ik heb nooit kunnen vermoeden, dat de oplos sing só simpel was en dat men een pa tiënt kan genezen door hem de dood straf in het vooruitzicht te stellen. Enfin, een mens is nooit te oud om te leren. N. J. van Gossel, Moddermanstraat 36, Leiden Feest bij Markt- en Havendienst Zaterdag hield de personeelsvereniging van de Markt- en Havendienst haar jaarlijkse contact-avond in de grote re creatie-zaal van de H.C.W. aan de Zoe- terwoudseweg. De voorzitter, de heer F. van Dissel, kon vele aanwezigen, onder wie de wet houder van Bedrijven, mr. J. Drijber, de directeur M. Weima en echtgenote en de adj.-directeur, T. C. Sonnenberg en echtgenote, welkom heten. Bij monde van de heer W. C. Nagte- gaal, werd namens het personeel de scheidende voorzitter een prachtige stoel aangeboden. Het verdere deel van de avond werd doorgebracht onder leiding van Paul Ouwerkerk en zijn medewerkers, die er een waar feest van wisten te maken. De gezelligheid werd nog verhoogd door het optreden van mej. Marina Sonnenberg, die op charmante wijze liedjes zong bij eigen gitaarbegeleiding. Zij oogstte veel succes. In grote spanning werden de verrich tingen gevolgd van de leden van de Leidse Krachtsport Vereniging. Er werd heel wat gewicht de hoogte in getild tot 130 kg. toe. Met een grote tombola werd deze zeer geslaagde avond gesloten. ONGELUK OP BOUWWERK. Zaterdagmorgen omstreeks negen uur waren arbeiders in de nieuwbouw aan de Houtlaan (Meisjes HBS) bezig met het opstellen van een bouwlift. Nadat deze lift reeds tot een hoogte van vijf meter was opgetrokken, moest nog een verlengstuk van twee meter worden aangebracht. Met een plateau werd dit stuk omhoog gehesen. Op het plateau bevond zich de 59-jarige opperman G. Uiterdijk uit de Kruisstraat. Toen het plateau 4% meter omhoog was gehesen brak de staaldraad. De opperman viel met het plateau naar beneden. Hij brak zijn rechteronderbeen. De man werd door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. BAZAAR LEIDSE VOLKSHUIS. De bazaar, die in het jeugdhonk van het Leidse' Volkshuis aan het Zwarte Pad is gehouden, voor het bijeenbrengen van gelden voor de aanschaf spelmate riaal, heeft f460,57 opgebracht. In Saragossa is de Spaanse film ster Carmen Sevilla in het huwelijk getreden met Augusto Atguero. Het bruidspaar tijdens de huwelijks plechtigheid. Brandweer- j ubileum- stempeltoclit De brandweer kan ongetwijfeld ge rekend worden tot één van de meest populaire overheidsdiensten. Het con tact tussen de burgerij en deze continu klaarstaande „helper-in-de-nood" is steeds van de aangenaamste soort ge weest. Met het doel dit contact ook bui ten het kader van de officiële dienst te verstevigen en de burgerij eens on officieel kennis te laten maken met het brandweerspersoneel, organiseerde de brandweerpersoneelsvereniging De Vlam vorig jaar een Brandweer-stempeltocht, die ruim 850 wandelaars(sters) op pad bracht. Gezien dit succes organiseert De Vlam op zaterdag 13 mei a s. ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan een Brandweerjubileum-stempeltocht over afstanden van 10, 15 en 25 km. waaraan enige bijzondere attracties zijn verbon den. Iedere deelnemer(ster) ontvangt een speciaal ontworpen herinnerings medaille .terwijl de groepen, bestaande uit tenminste 10 personen, een speciale groepsprijs zullen ontvangen. Naast de dri<» fraaie wisselbekers wordt voor de groepen, die onderweg de beste indruk maken, nog een aantal extra-prijzen be schikbaar gesteld. De beoordeling zal ge schieden door een jury bestaande uit de heren J. P. v. d. Meulen, B. Klaasen en D. C. Kok. Daar De Vlam zich ditmaal in het bijzonder tot de Jeugd heeft ge wend. zal aan deze jubileumtocht tevens een opstelwedstrijd verbonden zijn. De jeugdige deelnemers(sters) zullen daar toe worden ingedeeld in twee groepen t.w groep I: van 13 t.e.m. 16 jaar en groep II: van 10 t.e.m. 12 jaar. De start zal tussen 2 en 3 uur plaats vinden van uit de brandweerkazerne aan de Lange- brug, waarna de deelnemers(sters) op de terugwee aan de gemeentegrens worden opgewacht door het Leidse Jeugdorkest en Drumband .De Burcht'. Ook de prijs uitreiking zal ditmaal een feestelijk ka rakter dragen. Inlichtingen over deze activiteiten zijn verkrijgbaar bij de brandweerkazerne. van d«' Boussac - stoffen 1961 in Parijse couture-modellen Maandag 6 maart te 14.30 en 20.00 uür in de Stadsgehoorzaal. Kaarten a f 2.50 telefonisch (22473) of aan de zaak Botermarkt 18 Leiden Boecklialle bestaat 25 jaar Na in Leiden, Den Haag en Delft met een boekenstalletje op de markt te heb ben rondgezworven, is het morgen 25 jaar geleden, dat de heer M. L. Zweris in het pand Stationsweg 16 een boek handel opende, waarin hij zich in schooi en studieboeken specialiseerde, en een wetenschappelijk Antiquariaat en daar mee de grondslag legde voor de tegen woordige, in het perceel Prinsessekade 4 ondergebrachte „Boeckhalle", met een dependence aan de Botermarkt 14. Hoewel het pand aan de Stationsweg bij het bombardement in 1944 volledig werd verwoest, was dit voor de heer Sweris geen reden om bij de pakken in dit geval de ruïne neer te zitten. Integendeel, zijn Boeckhalle heeft zich sindsdien vooral op het terrein van tijd schriften en couranten (700) en toeris- tenkaarten internationaal georiënteerd. Een grote bekendheid heeft ook het An tiquariaat verworven, dat speciaal op de internationale geneeskunde is ingesteld. Reeds vele jaren gevestigd in de boven verdieping van Prinsessekade 4, staat dit Antiquariaat thans onder leiding van de heer A. E. Harteveld, die zijn opleiding ontving aan de Leidse Univer siteitsbibliotheek. Middels dit Antiqua riaat zijn contacten gelegd over de ge hele wereld. Heeft de heer Sweris momenteel nog de supervisie over de Boeckhalle, naast de heer Harteveld, zijn ook de beide zoons, de heren J. en C. Sweris, in de zaak werkzaam. Morgen zal dit zilveren jubileum in intieme kring worden herdacht. Opgravingen van voormalig abdijcomplex te Rijnsburg GROTE BELANGSTELLING VOOR EXCURSIE Op uitnodiging van prof. dr. W. Glas bergen, directeur van het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de Amster- damsche Universiteit, onder wiens lei ding de opgravingen van 1949 en 1951 van het voormalige abdijcomplex te Rijnsburg worden voortgezet, verzamel den zaterdag, leden van de vereniging „Oud-Leiden" en leden van de Archaeo- logische werkgemeenschap voor westelijk Nederland alsmede vele Rijnsburgse in gezetenen zich in de Hervormde Kerk te Rijnsburg. De belangstelling voor het aanhoren en bezichtigen van bijzonder heden over de opgravingen was zo groot, dat drie kwart van de zitplaatsen in de kerk was ingenomen. Burgemeester B. H. Koomans, tevens voorzitter van de „Stichting gedenkteken Graven van het Hollandse Huis" verwel komde het gezelschap, waarna de heer S. C. H. Leenheer, correspondent van de vereniging „Oud-Leiden", te Rijnsburg, een overzicht gaf van de geschiedenis van de abdij en enige bijzonderheden over de gebouwen. Prof. Glasbergen ver telde een en ander over de vermoedelijke vorm van het abdijcomplex en over de bij de opgravingen verkregen resultaten Vervolgens werd het gezelschap rondge leid langs het blootgelegde terrein, dat een oppervlakte beslaat van 70 bij 20 meter en dat dateert uit de periode 11331299. Prof. Glasbergen gaf ter plaatse uitvoerige aanwijzingen. Prof. dr. N. J. Bakhuizen v. d. Brink sprak op conferentie in Haagse Kloosterkerk Met een processie van in toga geklede predikanten, cantor en kerk bestuurvoorzitter, koorleden en honderden kerkgangers en onder het zingen van de onberijmde Psalm 122 begon zaterdagmiddag in de Haagse Hervormde Kloosterkerk een liturgische plechtigheid, de ont hulling van een gedenksteen ter nagedachtenis van de beide liturgische pioniers dr. J. H. Gerretsen en zijn leerling, prof. dr. G. v. d. Leeuw. In het schip van de kerk stelde de processie zich op en zingend begaf men zich naar de Apostelkapel, waar in de wand de steen is aangebracht. Fami lieleden van de beide overleden litur gie-vernieuwers liepen in de processie mee. Prof. dr. N. J. Bakhuizen v.d. Brink te Leiden, oud-voorzitter van de Liturgische Vereniging in de Hervorm de Kerk las voor uit het werk van dr. Gerritsen en prof. v.d. Leeuw en dr. A. van Weelden, waarnemend voor zitter van het kerkbestuur onthulde daarop de steen. Met het zingen van een hymne werd de plechtigheid beslo ten. De gedenksteen vermeldt: Soli Deo Gloria. Jan Hendrik Gerretsen, litur- giae reformatae auctor, Gerardus van der Leeuw, lituigiae reformatae in- staurator. Ad perpetuam memoriam. Vermeld zijn ook de geboorte- en sterfjaren van beide hervormde theolo gen. In de processie liepen o.a. mee dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de hervormde kerk, die de Synode verte genwoordigde, dr. G. W. Oberman te Amersfoort en ds. Ter Haar Romeny, nog in leven zijnde medestanders van beide litrugische pioniers, mej. Joh. de Heus namens de Oec. Prof. Van der Leeuwstichting te Amsterdam en ds. W. A. Zeydner, oud visitator generaal van de Ned. Herv. Kerk. geklede lectoren. Tijdens het evangelie stond men ook bij de elevatie van brood en wijn. Zondagmiddag sprak de protestantse monnik Frère uit Taizé over gebed en offer. Hij verdedigde o.m. het offerkarakter van de eucharistie. Aan de conferentie nam een groot aan tal predikanten en kerkleden uit heel het land deel. Diezelfde middag begon in de Haagse Kloosterkerk de jubileumconferentie „Vijftig jaar liturgische beweging in de hervormde kerk". Ds. W. P. ten Kate, Delft, voorzitter van de liturgische ver eniging opende de conferentie, waarop zijn voorganger, prof. dr. J. N. Bak huizen v.d. Brink, o.m. zei: „De her vormde liturgische beweging had een bescheiden begin. In 1911 begon men omzichtig om voor de kerk verdraag lijk te blijven, ook bij de voorgangers aan wie de sleur lief was. Dr. Gerretsen verbrak die sleur in 1911. Hij durfde de kerk weer moeder te noemen (o.m. by de doopsbediening van Prinses Juliana). Dr. Gerretsen wilde, aldus prof. Bakhuizen de preek weer deel van de liturgie maken en de gemeente haar mondigheid hergeven. Dat de liturgische beweging in opzet en omvang bescheiden bleef weet hij aan het Nederlandse volkskarakter en de loop van de vaderlandse kerkgeschiede nis. Men wilde zich nu eenmaal het liefst laten bepreken zonder een vin te verroeren". „Met het- verschijnen van het rapport van de Liturgische Kring, aangeboden aan de Synode, inhoudende een weten schappelijke kritiek op het dienstboek, is een hoogtepunt bereikt", zei hij. 's Avonds werd voor het eerst officieel in de Kloosterkerk een hoofddienst naar dit rapport gevierd. Twee predikanten reikten het sacrament aan communi canten. Men zond een onberijmde In- troitus (Gregoriaans). Bij schuldbelij denis, vrijspraak, gebeden en inzettings woorden werd geknield en de dienst begon met een processie van in ambts gewaad geklede dienaren en in toga Cabaret, toneel en bal Cabaret, toneel en bal. Dat waren de hoogtepunten op het jaarfeest van „Iduna", de leerlingenvereniging van de Kweekschool voor Boorbereidend Onder wijs. Het feest, dat zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" werd gehouden en tot diep in de nacht voort duurde, kenmerkte zich door een gezel lige en prettige sfeer. Gelukkig\ maar, want de meisjes hebben aan de voorbereiding ervan heel wat werk ge had. Alleen al de versiering van de zaal met kleurrijke stroken crepepapier en mysterieuze maskers moeten heel wat zweetdruppeltjes hebben gekost. Dank zy de milde censuur van hen die zich op school bezig houden met de opvoeding van de meisjes, waren enkele leerlingen in staat een nogal ondeugend blijspelletje op te voeren. Hier en daar moest er wat geschrapt worden, maar mevrouw H. Co'ol-van Stek, die de regie voerde, had daar heel wat tegenover gesteld. Het ging om „De brief van Don Juan", een eenacter van Luisa Treves. Gelet op de geringe tijd van voorbereiding verdienen de jongelui veel waardering voor de wyze, waarop zij het stuk op de planken hebben ge zet. Gerdie van der Voet, Jonna Don- nerholt, Wilfred Feths, Ineke Grothof f, Netty Kuypers en Corrie de Jong ver tolkten de haar toebedachte rollen heel charmant. Frans Hengeveld speelde Pe- drillo, de knecht van Don Juan, wiens schuld het was, dat de zes minnaressen van zijn baas elkaar voor de zieken kamer van deze Spaanse vrouwenverlei der ontmoetten. Te vlug naar de zin van de meeste feestgangers kwam er aan deze dolle situatie een einde. De Jonge toneel speelsters kregen na afloop van de voor stelling bloemen en veel applaus. Eer der op de avond hielden negen kweek schoolmeisjes (Minneke van Kouwen, Jet van Krieken. Greetje van der Meer Else Metz, Douke Piek, Lies Verlind, Muck Verschelling, Marianne Vriend en Tineke van Eijnsbergen) de zaal bezig met schetsjes en liedjes. Aan dit pro grammaatje verleende Martin Smits als jongleur zijn (gewaardeerde) medewer king. Terecht werd hy in de hulde, die de meisjes ten deel viel, betrokken. Aan de piano zat Ernst Balckstone. ter wijl Henk Fuchs de man achter de schermen was. Tegen het middernachtelijke uur kon digde de voorzitster van „Iduna", Else Metz, het optreden van het LeM«=rh Studenten Jazz Gezelschap aan. Er was ruimschoots gelegenheid op de dixielandmuziek dat het gezelschap ten gehore bracht, te dansen. Hiervan maakten niet alleen de jongeren ge bruik, maar ook de directrice van de Kweekschool, mej. H. M. ter Beek, en een groot aantal docenten. WELENSKY NAAR LONDEN Sir Roy Welensky heeft zijn plan om vrijdag a.s. naar Londen te komen niet gewijzigd, zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het hoge commissari aat van de Rhodesische federatie in Londen. De „Sunday Times" had eer der bericht dat Sir Roy Welensky de premier van de federatie, de uitnodi ging van Macmillan om voor bespre kingen naar Londen te komen, van de hand had gewezen. Kerkelijk Leven Nederduits Geref. Kerk UIT WERELDRAAD VAN KERKEN? De algemene synodale commissie van de Nederduits Gereformeerde Kerk in de Oranjevrijstaat heeft er zaterdag bij de Nederduits Gereformeerde Kerk in Transvaal en in de Kaapprovincie op aangedrongen uit de Wereldraad van Kerken te treden. De synodalecommissie verwerpt be sluiten die de Wereldraad in december te Johannesburg heeft genomen. Eén van deze gewraakte besluiten is die waarin wordt gezegd, dat een politiek die nietblanken blijvend het recht van samenwerking in de regering van een land onthoudt waarvan zij staatsbur gers zijn, niet gerechtvaardigd kan wor den. De commissie zegt, dat de Nederduits Gereformeerde Kerk zich niet kan plaatsen achter de doelen van de We reldraad van Kerken die zij beschrijft als in wezen liberalistisch, humanis tisch, modernistisch en sooialistisch. Ds. C. Pel 25 jaar predikant Woensdag is het vijfentwintig Jaar geleden, dat ds. C. Pel uit Amsterdam werd geordend als predikant in de Evangelisch Lutherse Kerk. Ds. Pel heeft eerst enige tijd te Baarn catechisaties gegeven, was van 1932 tot 1936 voor De Bilt bestuurslid van de toen juist gestichte afdeling Zeist van het Nedeirlands Luthers Ge nootschap voor In- en Uitwendige Zen ding en werd op 1 maart 1936 door ds. G. J. Duyvendak. toen nog predikant te Haarlem en thans emeritus predi kant te Utrecht, te Bodegraven geor dend als predikant in de Evangelisch Lutherse Kerk en in diezelfde dienst ook voorgesteld als predikant van de Evangelisch Lutherse gemeente van Bodegraven. Op 8 mei 1938 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Nijmegen en op 9 december 1945 werd hy door prof dr. J. W. Kooiman uit Amsterdam voorgesteld (bevestigd) als predikant van dè Evangelisch Lutherse gemeente van Amsterdam, waar hij was beroepen in de vacature van dr. C. Rie- mens. die toen predikant-directeur van de Lutherse Diaconesseninrichting te Amsterdam was geworden. Ds. Pel neemt in de Evangelisch Lutherse Kerk een vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der Jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commis- Geen vrijstelling A.O.W. voor predikanten De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de kerkeraad van de vrijgemaakte gereformeerde kerk van Uithuizermee- den meegedeeld, dat een regeling waar door predikanten vrijstelling van de in de algemene ouderdomswet neergelegde verzekering kunnen krijgen, niet in het vooruitzicht kan worden gesteld. De kerkeraad van Uithuizermeeden was van mening, dat predikanten vrijgesteld behoorden te worden van premiebetaling A.O.W. De raad heeft mede namens tal van zus- tergemeenten. by de overheid een ver zoek om vrijstelling ingediend. Nadat het verzoek werd afgewezen, heeft de kerkeraad zich tot H M. de Koningin gewend met het verzoek tot vrijstelling cq voorlegging van deze zaak aan het Europese Hof voor de rechten van de mens. In zijn antwoord zegt de staatssecre taris, dat de opzet van de A.O.W. een algemene, de gehele bevolking omvatten de verzekering is. Over het voorleggen van deze kwestie aan het Europese Hof, zegt hij, dat dit Hof ingevolge het ver drag van Rome van 4 november 1950 een zaak slechts kan behandelen, nadat de Europese commissie voor de rechten van de mens het mislukken van een minnelijke schikking heeft vastgesteld. Volgens artikel 25 van het verdrag is de regering, aldus de staatssecretaris, niet bevoegd deze kwestie aan de Euro pese commissie voor te leggen. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen door dc generale synode tot pred. voor buitengew werkz. (secreta ris Raad voor kerk en samenleving), rir C. P. van AncM te Den Haag. Aangenomen de benoeming tot vic. te Wassenaar H. B. de Roest, kand. te Delfzijl.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3