panorama Koning Mohammed van Marokko na neusoperatie plotseling overleden WEERBERICHT Boos België verbreekt betrekkingen met VAR Zijn zoonals Hassan II op de troonis een voorstander van samenwerking met het Westen ONSCHULDIG GEHANGEN... Is de doodstraf verantwoord? Hebt u het schokkende relaas over de afschuwe lijke kwestie-Evans gemist? Jammer! Het stond in Alle Belgische bezittingen in de VAR in beslag genomen (Sud Qliët lettWSi Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 No. 30291 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E van üisüoeck Hooldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fJ.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koning Mohammed V van Marokko is gisteren op 51-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden, toen hij een neusoperatie onderging. Zijn oudste zoon, de 33-jarige Kroonprins Moulay Hassan, deelde de natie het tragische nieuws via de radio met een door tranen verstikte stem mede. De regering, die terstond in vergadering bijeenkwam, riep Moulay. Hassan tot Koning uit, onder de naam van Hassan II. Voorts schreef hij zeven dagen nationale rouw voor. Alle openbare vermake lijkheden zijn afgelast. Vandaag en morgen zouden handel en industrie voorzover niet van vitaal belang tot stilstand komen. De regeringsbureaus zijn gesloten. De begrafenis van Mohammed V zal morgenmiddag plaatshebben. Direct na de proclamatie van de Kroon prins tot opvolger van zijn vader kwamen gouverneurs, hoge ambte naren, notabelen en oelema's (mohammedaanse geestelijken) de nieuwe vorst hun trouw betuigen. Moulay Hassan was laatstelijk vice-premier en minister van Defensie. Hij staat bekend als voorstander van samen werking met het Westen. geboren als derde zoon van Sultan Moullay Joessef ben Moulay Hassan. Hij was een afstammeling van de dynastie, die sinds drie eeuwen over Marokko regeerde. Bij de dood van zijn vader werd hij door de oelema's tot wereldlijk en geestelijk heerser van Marokko aan gewezen. Vanai het begin van zyn bewind toon de Sultan Mohammed een voorstander te zijn van modernisering van de natio nale instellingen van Marokko, aat des tijds een Frans protectoraat was. Hij onderhield lange tijd vrucntbare betrek kingen met Frankrijk, aoch de opieving van net nationalisme leidde er tenslotte toe, dat hij in 19o3 werd afgezet en naar Madagascar werd verbannen, in novem ber 19öo keerde hy op de troon terug. Nadat Frankrijk Marokko onafhanke lijk had verklaard, werd sultan Moham med op lt> augustus 1957 tot Koning van Marokko geproclameerd. Op 2b mei 19bü nam nij ue volledige leiding van ue staat op zien. Als aana voor zyn hou ding tijdens de tweede wereldoorlog be noemde generaal De Oauiie de overreden Koning tot „compagnon oe la liberation". De Franse opvoeding die Mohammed had genoten, maakte zyn persooniykheio tot een fascinerende mengeling van Oosters en Westers. Hij droeg ujj gele genheid Westerse kiecung, met daarover heen de „djeiiabah", het tot op de enkels afhangende nationale gewaad. Zijn leei- wyze was nog die van een Oosters vorst. Hy omringde zich met veel praai, bezat een uitgebreid wagenpark en een even uitgebreide harem. Niettemin besteedde hy veel energie aan de modernisering van Marokko en voedde hy zijn drie dochters en twee zoons op tot onafhan kelijk en sociaal denkende kinderen. Zijn oudste dochter Aisja speelt een leidende rol in de beweging tot emancipatie van de Marokkaanse vrouw. De nieuwe Koning werd op 9 juli 1929 in Rabat geboren en genoot zyn oplei ding in een speciale schooi, die door zyn vader buiten liet paieis werd gebouwd. In 1953 werd hy, met zyn vader, dooi de Fransen naar Madagascar gedepor teerd. In november 1955 keerde hy terug en nam deel aan de onderhandelingen in Parys, die tenslotte leidden tot Marok ko 's onafhankelijkheid op 2 maart 1956. Na de onafhankelijkheidsverklaring werd hy stafchef van het leger. Tijdens afwezigheid van zyn vader nam hy de leiding der staatszaken op zich. De Kroonprins speelde een leidende rol bij de reddingsoperaties na de aard bevingsramp in Agadir van verleden jaar. Hij is een ervaren sportbeoefenaar. Moeilijke periode Marokkanen van alle politieke schake ringen spraken gisteravond bezorgdheid uit over de toekomst van het land. Zij vrezen dat de jonge Koning grote moei lijkheden te wachten staan. Hij heeft politieke vijanden binnen en buiten de regering, op grond van zowel persoon lijke als politieke kwesties. Zijn voor naamste tegenstanders beschuldigen hem ervan te pro-Westers en te pro-Frans te zijn- Koning Mohammed V van Ma rokko, die gisteren is overleden, in gesprek met zijn zoon, Kroonprins Moulay Hassan. Zyn vader stuurde een neutrale koers, doch had de laatste maanden nauwere betrekkingen met de Sovjet-Unie aan geknoopt, omdat het Westen het niet eens is met de Marokkaanse aanspraken Overleden vorst kon zijn levenswerk niet meer voltooien Koning Mohammed was gistermiddag in een kliniek in de Marokkaanse hoofd stad Rabat opgenomen voor een neus operatie, welke door een Zwitserse chirurg werd verricht. De operatie (het betrof hier een neusaandoening, welke door kanker veroorzaakt werd) werd als geslaagd beschouwd. Kort daarna hield het hart van de vorst geheel onverwacht op met kloppen. Drie uur lang heeft de Zwitserse chirurg, bijgestaan door de knapste Marokkaanse specialisten, nog gepoogd het hart weer tot actie op te wekken, maar tevergeefs. Toen de vorst overleed waren vijf artsen aanwezig: twee Zwitsers (prof. Taillens uit Lau sanne en dr. Raymond, eveneens uit Lausanne), de lijfarts van de Koning en twee Marokwkaanse specialisten. Koning Mohammedt leed reeds sinds maart 1959 aan een oorontsteking waarin ondanks talrijke behande lingen geen verbetering kwam. In augustus 1959 werd voor de eerste maal operatief ingegrepen. De uitbreiding van de aandoening kwam evenwel niet tot staan, zoals reeds in 1959 in beginsel tot een tweede operatie besloten was. Aan genomen wordt, dat de toenemende politieke spanningen en moeilijkheden, waaraan de vorst de laatste maanden het hoofd moest bieden, het einde van zyn leven hebben verhaast. De overleden vorst werd in 1909 in Fez de toenmalige hoofdstad van Marokko, AANHOUDEND ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 FEBRUARI Zon op: 7.30 uur; onder: 18.17 uur. Maan op: 16.18 uur: onder: 6.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.28 uur en 14.43 uur. Laagwater te 10.20 uur en 22.44 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagtna'9 Knaap in drijfzand Brandweer redde hem met 75 meter ladder (Van onze Amsterdamse correspondent) Acht Amsterdamse brandweer mannen zijn een groot deel van de zaterdagmiddag in touw geweest om ten koste van een nat pak en bemodderde gezichten een 14-jarige knaap het leven te redden. De jon gen, Gerrit Loenen, speelde met een houten vlotje op een plas op het voor de woningbouw opgespo ten zandterrein nabij tuinstad Osdorp in Amsterdam-west. Het vlotje liep echter vast en toen de knaap probeerde over het zand terug te keren zakte hij daarin tot over zijn knieën weg. Huilend van wanhoop klemde hij zich aan het vlotje vast. Gelukkig bleef Gerrit niet lang onop gemerkt. Voorbijgangers die snel tot de ontdekking kwamen, dat de jongen door het drijfzand niet te bereiken was. alar meerden de brandweer. De brandwachts namen een aantal extra ladders mee en bleken niet minder dan 75 meter te moeten uitleggen om de inmiddels door natte en verkleumde knaap de reddende hand te kunnen reiken. Gerrit Loenen werd daarna snel overgebracht naar het politiebureau Lodewijk van Deijsselstraat om by de kachel op verhaal te komen. De brandwachts hadden nog uren werk met het reinigen van het bemodderde materiaal en het temen van een bad. op het onafhankelijk geworden Maure- tanië. De nieuwe Koning bestygt de troon op een tijdstip, waarop de politieke strijd hoogtij viert en de eisen voor beperking van de macht van de monarchie toene men. De overleden vorst heeft zijn levens werk: de poging om zijn land tot een gemoderniseerd koninkrijk te maken, niet mogen voltooien. Ook de rol van pacificator van Noord-Afrika en bemid delaar in de Frans-Algerijnse oorlog aan de Tunesische president Habib Bourguiba moeten overlaten, die juist vandaag zyn eerste ontmoeting met president De Gaulle heeft. Bij het verzetsmonument „De Dokwerkerop het Joseph Daniël Meyer plein te Amsterdam, had zaterdag onder grote belangstel ling de herdenking plaats van de februaristaking in 1941. Advertentie (Van onze Brusselse correspondent) België heeft de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. verbroken. De Belgische zaakgelastigde in Cairo heeft opdracht gekregen zijn paspoort terug te vragen. De Belgische regering heeft een uitvoerige motivering van haar besluit gegeven. Volgens een mededeling van Radio-Cairo zijn alle Belgische bezittingen in de Verenigde Arabische Republiek in beslag genomen. De minister van Economische Zaken van de Egyptische provincie van de V.A.R., Hassan Abbas Zaki, is benoemd tot algemeen beheerder van de Belgische eigendommen. Protestnota's bleven onbeantwoord De secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van Buitenlandse Za ken, baron Van den Bosch, heeft zater dagavond journalisten een communiqué voorgelezen waarin wordt gezegd dat op 12 en op 15 februari de Belgische am bassade in Cairo is aangevallen door betogers. De eerste keer werd de am bassade met stenen bekogeld en de twee de keer drongen de betogers het gebouw binnen, plunderden het en sticht ten brand. De onderminister van Bui tenlandse Zaken van de V.A.R., Rafez, had op 14 februari op erewoord ver klaard dat de ambassade doeltreffend zou worden beschermd. De volgende dag echter werd de bewaking bij het gebouw teruggetrokken en verschenen auto's van de televisie en fotografen. Daarna begon de aanval. De brandweer en poli tie verschenen pas vier uur na het be gin van de betoging, aldus het Belgische communiqué. De Belgische ambassadeur heeft toen onmiddellijk een protestnota aan het ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.A.R. aangeboden. Die bleef onbe antwoord. Daarop is hij naar Brussel teruggeroepen. Nadat de regering zjjn rapport had gekregen heeft zy een nieu we nota aan de V.A.R. doen aanbieden. Daarin eiste zjj: verontschuldigingen, volledige schadevergoeding, strafmaat regelen tegen de schuldigen en de ver zekering dat maatregelen zouden wor den genomen om de ambassade en het personeel afdoende te beschermen. De regering van de V.A.R. heeft die nota verworpen. Volgens de Belgische regering is het handhaven van de diplomatieke betrek kingen tussen België en de V.A.R. on mogelijk geworden doordat de V.A.R. i jegens België ernstig tekort is geschoten en aanslagen zyn gepleegd op de am bassade en de ambassadeur. Deze da den vormen een inbreuk op het volken recht, aldus het communiqué. In de V.A.R. leven en werken thans slechts tussen de 250 en 300 Belgen. Zwitserland heeft zich bereid verklaard hun belangen te behartigen. Het is hele maal niet nodig dat zij allen zullen worden gerepatrieerd. Egypte schijnt dat nog niet te hebben geëist en het even min van plan te zyn. Bourguiba iu Parijs De president van Tunesië, Habib Bour guiba, is vanochtend in Parys aan ge komen, twee dagen later dan de aan vankelijke aankondiging voor zaterdag j.l.. In het kasteel Rambouiilet zal hij met generaal De Gaulle besprekingen voeren over de oorlog in Algerijë. Zowel in Parijs als Tunis, de zetel van de Algerijnse regering in balling schap, heeft men er de nadruk op ge legd dat Bourguiba geen onderhande lingen zal voeren, maar slechts obsta kels voor rechtstreekse onderhandelin gen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingenregering wil wegnemen. Het is Bourguiba's eerste bezoek aan Frankrijk sinds juni 1955, toen hy uit Franse gevangenschap werd vrygelaten. Later zullen ook de ministers van Buitenlandse Zaken van Tunesië en Frankryk aan d» besprekingen tussen Bourguiba en De Gaulle deelnemen. On derwerpen van gesprek zijn de toekom stige status van de Franse marine- en luchtbasis Bizerta, de overdracht van thans in Frans bezit zijnde grond in Tunesië en Tune-ische aanspraken op een deel van de Sahara, waar men olie hoopt te vinden. Loemoemba-gezinde troepen bezetten Port Franequi Loemoemba-gezinde troepen uit de Oostprovincie hebben Port Franequi in Kasai bereikt, een belangrijk knoop punt van verbindingen op 560 km af stand van Leopoldstad. Dit is zondag van gewoonlijk betrouwbare zijde in Leopoldstad meegedeeld. Zij zouden tot dusver geen enkele tegenstand ontmoet hebben en tijdens hun opmars door de bevolking zyn toegejuicht. De strijd macht van naar schatting enkele hon derden manschappen die versterkt zou zyn met mensen uit dorpen waar zij zijn doorgetrokken zou klaarblij kelijk in westelijke richting blijven op rukken. Van de 200 man Moboetoe-troe- pen in Port Franequi is nog niets ver nomen. De Loemoemba-gezinde troepen die vrydag in Loeloeaburg aankwamen, zyn daar nog. De VN hebben geen gehoor willen geven aan het ultimatum van de regering-Ileo om deze troepen te ver- dryven, omdat zich geen gewapende botsingen hebben voorgedaan De 300 man uit Stanleystad hebben zich kenne- lyk verbroederd met de 2.000 militairen van het plaatselyk garnizoen, van wie men totnutoe dacht, dat zij trouw aan Kasavoeboe waren. Volgens het Britse blad „Sunday Dis patch" zal Engeland binnenkort bij de VN een voorstel indienen, dat beoogt de verschillende legers in Kongo op te ne men in de VN-strydmacht. In Londen zou men deze oplossing verkieslyker vin den dan de ontwapening van «ie Kon golezen. Op 3 maart zal in Elisabethstad een „kleine-ronde-tafelconferentie" worden gehouden, waaraan alleen tegenstanders van wylen Loemoemba deelnemen. Harriman op tournee Averell Harriman, president Kennedy's reizende ambassadeur, is gisteravond in Londen aangekomen, op de eerste etappe van een bezoek aan Engeland. Frank rijk. West-Duitsland en Italië. Hy zal drie dagen in Londen blijven. VOOR VELE LANDEN GEEN PASSEN MEER NODIG De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa, mej. M. Z. N. Witte veen, heeft in Straats burg de Nederlandse ratificatie-oorkonde van het Europese akkoord inzake vrjj personenverkeer gedeponeerd. Dit ak koord, dat door Nederland per 1 maart van kracht wordt, geldt reeds voor Oos tenrijk. België, Frankrijk. West-Duits land en Italië. Reizigers in het verkeer tussen deze landen hebben geen pas poort meer nodig, doch kunnen volstaan met een identiteitskaart. KONINGIN EN PRINSESSEN ZAGEN „MY FAIR LADY" H.M. de Koningin, de Prinsessen Margriet en Marijke en enkele vrien dinnetjes hebben zaterdagavond in Thea ter Carré in Amsterdam de voorstelling van „My fair lady" bijgewoond. In de pauze liet de Koningin in de kleed kamers de hoofdrolvertolkers Margriet de Groot, Johan Kaart. Wim Sonneveld en Paul Storm door de produktieleiders, mr. P. Meerburg en W. Hofman, aan zich voorstellen. De Koningin toonde veel belangstelling voor de musical en roemde de Nederlandse vertaling. In tussen mochten de Prinsessen, van wie Prinses Maryke voor de tweede maal de musical zag. onder leiding van theater directeur. Karei Wunnink, een kykje achter de schermen nemen, waarvan zjj zichtbaar genoten. China weigert hulp van Westerse landen Communistisch-China weigert de door de Westerse landen aangeboden hulp ter bestrijding van de schaarste aan levensmiddelen te aanvaarden, aldus zou de Chinese vice-premier Tsjen Ji ver klaard hebben. Dit volgens een mede deling van Koemaitsji Jamamoto. leider van de Japanse economische missie, die Peking bezoekt. Tsjen Ji zou gezegd hebben dat communisitsch-China wel voor 200 miljoen dollar graan in het Westen wil kopen om op eigen kracht de nood te boven te komen. a Uit Het Leidsch Dagblad van 28 februari 1861: De 10e tentoonstelling van bloembouquetten, bloembollen 1 en potgewassen, gisteren in het i lokaal der Sociëteit de Vereeni- J ging te 's Hage geopend, ver- i dient niet minder de aandacht i en belangstelling dan vroeger daar ter stede gehoudene. De commissie van beoordeeling J heeft o.a. besloten een getuig- schrift toetekennen aan J. F. i Meyer, bloemist te Leiden, voor i een verzameling van bloeijende i viola tricolor. Vergadering van den Ge- meenteraad van Leiden, Don derdag den 28en Febr. 1861, J 's namiddags te 2 uur. - Onder- werpen o.a.: Plans en voorwaar- den imtrent de demping der l Marendorpsachtergracht (thans l van der Werf straat).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1