Enorm archeologisch werk wordt verricht Wetenschappelijk en cultureel B.B. betaalt belasting Doorbreken van verzuiling in metaalindustrie Concertgebouiv-Orkest betreurt agressiviteit van Van Otterloo Britten experimenteren met een volautomatisch landingssysteem Geharrewar tussen liberale en r.k. ministers in Belgisch demissionair kabinet MIIJOENEN-SCHANDAAL IN ERANKRIJK: DUIZENDEN WONINGZOEKERS DE DUPE VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 I JL tflr i-, Minister Cals terug uit Egypte Over vele honderden kilometers langs de Nyl dreigen monumenten uit de Egyptische oudheid voor altyd in het water te verdwijnen. Indien eenmaal het stuwdammencomplex gereed is, zullen vele dorpen en historische centra verdwenen zijn. Mannen van de wetenschap uit vele landen zyn samen met Egyptische geleerden bezig een uitvoerige inventarisatie en documentatie over de grootse monumenten uit de eeuwen der Farao's te maken. Hele tempels worden o.a. voor Duitse en Amerikaanse rekening, voorzichtig afgebroken en op veilige plaatsen weer opgebouwd. Zeer intensief wordt overal opgravingswerk verricht voordat het water zich voorgoed van dit historische gebied meester maakt. Ook Nederlandse geleerden en studenten nemen aan dit werk deel. Zuidelijk van Assoean ligt Philea, thans reeds een gedeeltelijk overspoeld eiland van ongeveer duizend meter leng- tel waarop prachtige tempelcomplexen staan. Daarbij zyn bouwwerken van on geveer 3000 jaar ouderdom. De Nederlandse regering heeft haar medewerking verleend aan een water staatkundig plan om het eiland te be houden. Aan Unesco en aan de Egyp tische regering is dit Nederlands inge nieursproject aangeboden. Het beoogt door drie dijken in het stuwmeer het eiland te beschermen waarbij het om ringende water door bemaling op peil gehouden kan worden. Philea, dat sinds de bouw van de eerste Assoeandam in 1905 bij hoog water reeds overspoeld wordt, zal in de toekomst volledig droog kunnen liggen. De minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals is dezer dagen van een achtdaags bezoek aan het stroom gebied van ae Nyl teruggekeerd. Hy heeft op uitnodiging van de Egyptische regering tal van musea en culturele cen tra en natuurlijk ook Philea bezocht. Teruggekeerd in Den Haag vertelde minister Cals zeer onder de indruk te zijn gekomen van de wetenschappelijke arbeid, die op het ogenblik in Epypte wordt verricht. Geleerden uit vele lan den pogen met hulp van de Egyptische regering zoveel mogelyk voor het na geslacht te bewaren, het zy in materie, hetzij in woord en beeld. De Nederlandse bijdrage in de vorm van het plan voor Philea is gunstig ontvangen door de Egyptische regering en maakt goede kans onder auspiciën van Unesco te wor den uitgevoerd. Het ligt in het voor nemen daartoe ook een Nederlandse fi nanciële bijdrage te geven, waarvan driekwart voor Philea en een kwart voor archeologisch werk in Soedan. De minister wees op de grote we tenschappelijke en culturele waarde van de internationale arbeid in Egypte en (Van onze Parijse correspondent) Ook Brigitte Bardot moet, net als iede re Fransman of Frangaise, belasting be talen. B.B. heeft die verklaring giste ren hoogstpersoonlijk voor de Franse radio afgelegd, om aan die mededeling nog toe te voegen dat zy 77 procent van haar bruto-inkomsten af moet staan aan de staat. Soedan. Dit werk kan echter ook bij dragen tot verbetering van de verhou dingen tussen het westen en de betrok ken landen. Dit positieve element is naar mening van de minister beter, dan afzijdigheid, die negatieve reactie kan veroorzaken. In Egypte heeft hij zich uitsluitend tot onderwerpen van wetenschappelijke en culturele aard bepaald, mede op grond van het cultureel akkoord, waar door het mogelijk wordt vondsten van Nederlandse archeologen, die door Egyp te worden gefinancierd, voor de helft naar Nederlandse musea te brengen. Voorts is over uitwisseling van studen ten gesproken. Een honderdtal Egypte- naren studeert reeds in Nederland. Het voornaamste doel van de reis was een verkenning in het historische Nyl- gebied teneinde mogelijkheden te zoe ken om te redden wat te redden is van de schatten, die in de toekomst in een 500 km lang meer van 160 meter diepte zullen verdwijnen. Naar wjj uit Utrecht vernemen zullen vyf werkgeversorganisaties in de me taalindustrie nog dit voorjaar een fede ratie stichten om zodoende te trachten een eind te maken aan de, ook in deze kringen bestaande, verzuiling. De organisaties vertegenwoordigen bedrijven, die gezamelijk 260.000 arbei ders in dienst hebben. Het zijn de Me- taalbond, de Vereniging van Metaalin dustrieën (V.M.I.). de Katholieke Ver- eniging van Werkgevers in de Metaalin dustrie, de Vereniging van Protestants Christelijke Metaalindustriëlen en de Fabrieken op electro-technisch gebied in Nederland (F.O.E.G.I.N.). Zij hebben besloten en dit schriftelijk vastge legd het beleid geheel over te dragen aan het bestuur van de komende fe deratie. Van de werkgeversorganisaties in de metaalindustrie zal alleen de Con tactgroep van Werkgevers in de Metaal nijverheid, een bond van werkgevers van voornamelijk kleine en middengrote bedrijven, met gezamelijk een 20.000 ar beiders in dienst, buiten de federatie blijven. Deze groeepring heeft namelijk een voorwaarde gesteld voor haar even tuele intreden in het nieuwe lichaam. Zij wilde een onafhankelijk plaats in de organisatiestructuur hebben als behar tigster van de belangen van de midden- grote en kleine bedrijven. Dit hebben de overige werkgeversbon den niet aanvaard. Zij gebruikten hier voor als argument dat de contactgroep, gemeten naar aantallen arbeiders (dus niet naar aantal aangesloten bedrij ven) slechts 10 procent van de kleine en middengrote ondernemingen in de metaalsector vertegenwoordigt. De bon den, die tot de federatie zullen toetre den hebben samen (wederom gemeten naar de aantallen arbeiders) ruim 70 procent in de kleine en middengrote me taalbedrijven georganiseerd. Naar V.S., Canada, Montreux, Japan; Wenen (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het bevreemdt het bestuur van het Concertgebouw-Orkest, dat de dirigent van het Residentie-Orkest, de heer Willem van Otterloo, het nodig heeft ge oordeeld commentaar te leveren op een vraag van Staatssecretaris van O. K. en W. aan de commissie-Witteman of deze commissie het gewenst acht om ten behoeve van het Concertgebouw-Orkest als nationale instelling bijzondere maat regelen voor te stellen en, zo ja, welke". Dit zei gistermiddag tijdens een te i Uit een groot aantal buitenlandse uit- Amsterdam gehouden persconferentie nodingen heeft het Concertgebouw-Or- jhr. D. G. de Graeff, penningmeester kest voorts voor 1961-'62 aanvaard de Deze verklaring van Frankryks film ster nummer één was bedoeld als offi ciële tegenspraak van een artikel dat daags tevoren in een Parijs boulevard blad had gestaan. Die krant wist toen te berichten, dat B.B. haar belastingin specteur voor de keuze had gesteld on middellijk al haar verschuldigde pen ningen te storten, maar dan gelijktij dig haar filmactiviteiten te staken, ofwel van belastingplichten te worden vrijge steld en nog meer films te maken. Ge zien het feit dat de B.B.-films evenveel deviezen opbrengen als de hele auto-ex- port van Renault, zou die belastingin specteur zijn voorkeur voor die tweede keuze hebben laten doorschemeren. De minister van Financiën had zich echter, nog altijd volgens die Franse krant, met dat gezichtspunt niet willen verenigen. Of die dialoog tussen B.B. en haar belastinginner op waarheid heeft berust of een fabel is geweest, in ieder geval heeft Brigitte nu eigenmondig al haar landgenoten, tenminste op dit kwetsba re punt, iedere reden tot jaloezie ont nomen. Kennedy wil snellere expansie natuurlijke hulpbronnen in V.S. In een speciale boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft president Kennedy aangedrongen op snelle expan sie op vele terreinen van de Amerikaan se natuurlijke hulpbronnen. Hy merkt daarbij op: „Wanneer wij van deze ze geningen niet op voorzichtige wijze ge bruik maken, zullen wy over korte tyd in moeiiykheden komen". President Kennedy dringt aan op uitbreiding van de watervoorziening, met inbegrip van het maken van zoet water uit zout wa ter, verder op uitbreiding van de kern energie produktie, de zeevisserij, het tegengaan van ontbossing en op het zoe ken onder de oceaanbodem naar olie, gas en delfstoffen. Kennedy beoogt een zodanige ontwik keling binnen tien Jaar van de econo mische produktie van stroom met be- van de Stichting „Het Concertgebouw - Orkest". „Het ware beter geweest als de heer Van Otterloo zyn standpunt ter beoordeling aan de commissie had voor gelegd, alvorens het in de vorm van een cri de coeur aan de openbaarheid prys te geven", aldus deze woordvoer der, die vervolgens volstond met de ver klaring, dat het bestuur van de door hem vertegenwoordigde stichting te be stemder plaatse zal aantonen, dat maat regelen, die een erkenning van de bete kenis van het Concertgebouw-Orkest in houden, geen gevaar opleveren voor de overige Nederlandse symfonie-orkesten. Anderzyds vreest dit bestuur echter ernstig en met reden dat by een continuering van de huidige situ atie het risico bestaat, dat nog meer goede krachten het orkest verlaten, terwyl aanvulling steeds groter moei iykheden zal geven. Het Concertgebouw-Orkest betreurt de agressieve verklaring van de heer Van Otterloo. Het heeft nimmer andere or kesten naar het leven gestaan en zal dit ook in de toekomst niet doen. Het bestuur begrijpt het, dat men van dit orkest spreekt als van een nationale in stelling, want het kent de waarde die men er in het buitenland aan toekent en het kent de wijze waarop men in Nederland het orkest beziet. Vandaar dat het bestuur met vertrouwen het oordeel van de commissie-Witteman af wacht", aldus jhr. de Graeff, die even tevoren reeds had gezegd met voldoe ning kennis genomen te hebben van de vraag van de staatssecretaris waaruit naar het oordeel van het bestuur van dc Stichting was gebleken, dat de Rijks overheid begrip heeft voor de betekenis en de byzondere positie van het Con certgebouw-Orkest, zowel in Nederland als daarbuiten. Naast de vaste dirigenten zullen in het komende seizoen als gastdirigenten van het Concertgebouw-Orkest gaan op treden Carlo Maria Guilini (23 oktober- 5 november), Wolfgang Sawallisch (2 jan-14 jan. '62) en Witold Rowicki (15 jan.-4 febr. '62). Als noviteiten voor Nederland staan op het repertoire een werk van de componiste Grazyna Ba- cewicz voor strykorkest, vyf trompetten en slagwerk, benevens van Hans Wer ner Henze „Nachtstücke und Ariën". Van 8 april tot 4 juni zal het Con certgebouw-Orkest een tournee maken door de V.S. en Canada, maar dat neemt niet weg dat de traditionele Beethoven- cyclus gehandhaafd zal worden, tussen 20 april en .5 mei. Het Residentie-Orkest en het Radio Philharmonisch-Orkest zullen de taak van het Concertgebouw- Orkest in deze cyclus overnemen. OPSTANDELINGEN GEVEN ZICH OVER In een gevecht tussen regeringstroe pen en soldaten van de Daroel Islam zyn in het afgelopen weekeinde in de omgeving van Garoet 45 opstandelingen gedood. Het gevecht ontstond, nadat een over- valsgroep van de Daroel Islam, ongeveer 200 man sterk, in een hinderlaag was ge. lopen, die gelegd was door een com pagnie infanterie. De verliezen van deze laatste werden niet opgegeven. In een bericht uit Padang wordt ge meld, dat ruim 1200 opstandelingen zich in de desa Ttalang Tengah hebben over gegeven. zy waren bewapend met twee bazooka's, een mortier, 17 zware en lloh- te automatische wapenen en 34 geweren, hulp van kernenergie, dat de stroom voorziening met behulp van de gebrui- keiyke brandstoffen in de gevallen, dat deze te duur zyn, er door vervangen of aangevuld kan worden. Ook moet vol gens de president de zeevisserij worden ontwikkeld, daar tegen 1980 de Verenig de Staten elk jaar 3 miljard pounds vis en schaaldieren nodig zullen hebben. deelneming aan het Festival van Mom treux, een tournee door Japan (16 com certen, waarvan 5 in Osaka en 6 in Tokio) en aan het Wereldmuziekfesti val in Wenen onder patronage van de Unesco. Goede vorderingen op walvisconferentie Gisteren is in Londen een bUeen- komst geëindigd van afgevaardigden uit vijf landen, die drie dagen heeft ge duurd en waarop gesproken werd over de nationale contingenten voor de wal visvangst. De conferentie ging uiteen zonder dat een definitief besluit geno men werd over de nationale contin genten voor het lopende walvisvangst seizoen in het Zuidpoolgebied. Een woordvoerder van de conferentie deelde later echter mede, dat men goe de vorderingen had gemaakt en dat alle afgevaardigden er in hadden toe gestemd hun regeringen aan te bevelen regelingen te treffen voor een nieuwe byeenkomst in de tweede helft van april a.s. Op de conferentie waren afgevaardig den aanwezig van Japan, Nederland Noorwegen en Engeland. De Sovjet- Unie was door een waarnemer vertegen woordigd, zy had zoals bekend reeds ingestemd met een aandeel van 20 pro cent in de vangst. De byeenkomst had ten doel de verdeling te bespreken van de overige viervyfden van de vangst, die onder de Technisch primeur voor KLM (Van onze Londense correspondent) De KLM is de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld welke een nieuw Brits landingsinstrument zal aanschaffen, ontworpen door Smith Aviation en een onderdeel vormend van een volautomatisch landings systeem, dat in de naaste toekomst in zijn geheel beschikbaar zal komen voor de burgerluchtvaart. Op het ogenblik wordt met het volledige systeem, waarvoor ook een grondinstallatie nodig is, door de Royal Air Force geëxperimenteerd. Verwacht wordt, dat binnen acht jaar bij de luchtlijnen automatische landingen de gewoonste zaak zullen zijn. Maar ook in zyn halfvoltooide staat zonder de grondkabels welke het toestel langs de weg van radiosignalen moeten binnenloodsen is de „Para-vi- sual director", zoals het nieuwe instru ment genoemd wordt, uitstekend bruik baar en betekent het reeds een belang- ryke verbetering vergeleken met het thans in geval van slecht zicht in ge bruik zynde „instrument-landings-sy- steem". Een der nieuwe KLM-DC-8 straaltoestellen zal volgende maand met het nieuwe instrument worden uitgerust. Aangezien het een proefneming is, zal het alleen by oefenvluchten worden ge bruikt. By de tegenwoordige methode wordt de landingsweg aangegeven door van de grond uitgezonden radiosignalen. De pi loot moet het instrument gadeslaan, maar hy en zyn medepiloot moeten te- gelykertyd het oog gericht houden op de landingsbaan en het ogenblik bepalen waarop zy zullen overgaan op uit sluitend visueel vliegen. Met het nieuwe apparaat wanneer dit voltooid zal ztjn, kunnen zy voortdu rend uitkyken, terwyl het toestel geheel door het instrument onder controle wordt gehouden. De installatie bestaat uit drie kleine ingebouwde en van spiralen voorziene glas staven welke rond de zitplaatsen van de piloten worden aangebracht, zo- komst is toegestaan. Quadros hanteert het kapmes President Janio Quadros van Brazilië heeft ongeveer 10.000 regeringsambtena ren, van wie de meesten om hun ver dienste voor zyn party door ex-president Kubitschek waren aangesteld, met ont slag gezonden. President Quadros heeft opdracht gegeven tot vergaande bezuini gingen en de minister van Financiën, Clement Mariano, heeft een reeks maat regelen bekendgemaakt waarmee hij be oogt de staatsuitgaven met 100 miljard internationale overeen- cruzeiros (ongeveer 2 miljard gulden) te verminderen. (Van onze Brusselse correspondent) Er blijft geharrewar binnen de afgetreden Belgische regering. Onder werp van de meningsvqjschillen is hoe kan het anders de een- heidswet. De rooms-katholieken zijn van oordeel, dat de belangrijkste uitvoeringsbepalingen, met name die welke belastingverhoging met zich brengen, nog moeten worden uitgevaardigd. De liberalen vinden dat dit alleen maar kan wanneer tegelijkertijd de sociale sanering wordt doorgevoerd. Technische redenen zouden zich echter verzetten tegen een dergelijke combinatie. De rooms-katholieken beschuldigen nu de liberalen van woordbreuk; de liberalen, zo zeggen zij, zouden drie weken geleden hebben verklaard akkoord te gaan met het uitvaardigen van alle uitvoeringsbesluiten, juist op die betreffende de voorheffing en de werkloosheid na. Sedert twee dagen bestoken party en elkander nu met verklaringen, inter views en communiqué's, waarvan de tendentie kan worden samengevat in: het is nietes, het is welles. Vandaag zou men opnieuw in de zitting van de ministerraad trachten tot klaarheid en zo mogelijk nog tot overeenstemming ts komen. Natuurlyk schuit in een of ander reeds de nodige verkiezingspropa ganda en zelfs van de zijde van de liberalen een zeker dreigement om te bewyzen dat zy straks vry staan in hun keuze met wie van de twee grote partyen zich te verbinden. De voorstanders van de regeringsco alitie tussen socialisten en rooms-katho lieken (die de reeds zo veel genoemde regering van Theo Lefèvre, de voor zitter van de C.V.P., met Spaak ten gevolge zou moeten hebben) zien de onenigheid tussen de liberalen en rooms-katholieken niet zonder leedver maak. Anderen vrezen dat de liberalen, wanneer de rooms-katholieken by de verkiezingen een overweldigende meer derheid zouden krygen, wellicht in de hoek van de socialisten worden gedre-gische franks nodig heeft. ven. Hetgeen ook zeker niet de een heid van de liberale party ten goede zou komen. Ernstiger is echter de omstandigheid dat de beurs deze dingen met bezorgd heid registreert. De laatste dagen zyn de deviezenkoersen en die van het goud gestegen. Dinsdag was de dollar opge lopen tot 51.40 Belgische franks, giste ren tot 51.90 Belgische franken, de gul den liep op van 13.162 tot 13.179 Bel gische franks, het Engelse pond van 139.72 tot 139.85 Belgische frames. Goud in baren noteerde woensdag 58.300 Bel gische franken en gisteren 58.800-59.000 Belgische franks. Dit zyn voor de Brusselse beurs be langrijke fluctuaties. De schatkist heeft de nieuwe belastingen nodig. De rooms- katholieke minister van Financiën zegt, dat de schatkist dringend behoefte heeft aan geld. De liberale minister van Be groting betwist echter het nut van de directe verhoging van de omzetbelasting, die slechts een half miljard Belgische franks zal opbrengen, terwijl de schat kist volgens hem ineens 10 miljard Bel- dat zy steeds in het gezichtsveld zyn. Hen kan daarom geen enkele aanwy- zing van het instrument ontgaan. Het is eigenlijk onnodig de naam te noemen van deze viervoudige musicus: goede wijn behoeft geen kransDe plaat werd gemaakt tijdens een concert door Louis SatchmoArmstrong in Kopen hagen door een handige fotograaf, die Louis viermaal op een plaat ver eeuwigde. Het is mogelyk dat het overbodig zal blyken om op de vliegvelden lange, dure geleidingskabels aan te brengen omdat waarschynlyk zal kunnen worden vol staan met een compact uitzendappa- raat by de landingsbaan. In 1963 zal de Britse Europese luchtvaartmaat- schappy (BEA) haar nieuwe Tridents, driemotorige straaltoestellen. met het nieuwe systeem uitrusten terwyl ook de BOAC en SAS belangstelling er voor tonen. Smith Aviation is uitermate ver heugd dat de KLM, welke beschouwd wordt als de in technisch opzicht meest actieve luchtvaartmaatschappy, de pri meur van de nieuwe uitvinding zal kry gen. (Van onze Parijse correspondent) Met het aftreden van de ex-prefect van de Seine, Paul Haag, als lid van de Franse Hoge Raad, is gisteren een nieuw miljoenen-schandaal officieel aan het licht getreden, waarover achter de politieke schermen en op de Parijse redactie- bureaus al een week of wat druk gesproken werd. Oud-prefect Haag was ook nog president van de Nationale Woningkas, in welke functie hy eveneens ontslag heeft genomen. In die laatste kwaliteit bleek Haag vooral als dekmantel te dienen voor allerlei illegale manipulaties, waarbij ettelyke miljoenen onttrokken werden aan de gelden, die doorgaans kleine inschrijvers in de kas hadden gestort op de belofte binnenkort over een eigen huis te zullen kunnen beschikken. Hoofdarchitect liet zijn tuin verwarmen Even buiten Parijs zouden enorme huizenblokken verrijzen, waarin twee duizend flats moesten worden opgeno men. Terwyl het benodigde werkkapi taal allang was volgestort, was toch nog maar een kwart van de woningen af gebouwd. Men schat het tekort op 4 5 miljard oude franken ofwel zon 35 mil joen gulden, dat nu nodig zou zijn om de onvoltooide huizenblokken ooit nog af te bouwen. Een bedrag, dat noch de Nationale Woningkas, noch de inschry- vers, noch de Franse regering bereid blykt of in staat is by te passen. Het is het humoristische weekblad „Le Canard Enchainé", dat gisteren de kat de bel heeft aangebonden, in de vorm van een uitvoerige reportage waarin ook verschillende politieke figuren, onder wie de minister van Wederopbouw Pierre Sudreau, in een wat minder gunstig daglicht werden geplaatst. Uit latere verklaringen van de minis ter zou kunnen worden opgemaakt dat hy weliswaar gepoogd had het schan daal met een zekere discretie te behan delen. By die gedragslyn zou hy echter uitsluitend de belangen van de duizen den particuliere inschryvers voor ogen hebben gehad, in de hoop zo de bouw- Hector bewusteloos De Franse ruimterat Hector is be wusteloos geraakt en zijn hart heeft tien seconden stilgestaan toen hij woensdag de ruimte werd ingeschoten. Dit is mee gedeeld door de legerarts Robert Grandpierre, die hector gisteravond aan de pers voorstelde. Het dier had zich echter spoedig hersteld. De Amerikaanse ruimtecabine van het type Mercury, die dinsdag by 'n vlucht van 2300 km, 'n hoogte van 172 km. bereikte, heeft van deze proef vrij wel niet geleden, zo heeft een Ameri kaanse geleerde op de proefbasis te Cape Canaveral bekendgemaakt. Alleen was het metaal van de cabine enigszins zwart geworden door de tem peratuur van 1.650 graden Celsius, waar aan het ruimtevaartuig blootstond toen het met een snelheid van 20.000 km. per uur in de dampkring terugkeerde. De twee van glas voorziene kykgaten had den in het geheel niet geleden. Arrestaties in ZuidAfrika Het Zuidafrikaanse blad „Rand Daily Mail" meldt, dat in het district Ken- tani in Transkei ongeveer 600 Afrika nen zyn gearresteerd wegens bezit van gevaarlyke wapens of het niet betalen van belastingen. Een speciale politiemacht is naar Kentani gezonden om een onderzoek in te stellen naar de moord op een hoofd man in dat gebied maar de arrestaties staan niet in verband met deze aanslag, aldus het blad. Een van de Afrikanen werd ervan be schuldigd ln 25 jaar geen belasting te hebben betaald. De meeste Afrikanen zyn spoedig weer op vrye voeten ge steld nadat zy een boete van ongeveer tien gulden hadden betaald. werkzaamheden nog weer eens vlot te kunnen krygen. Die poging is in elk geval niet ge slaagd en het is eveneens een feit, dat oud-prefect Haag deze onthullingen heeft afgewacht alvorens zyn tweeledig ontslag te nemen om een Justitiële ver volging, die inmiddels was gelast, zoals hy zei, mogelyk te maken. Genoemd weekblad heeft intussen ontstellende byzonderheden bekend ge maakt over de manier waarop zekere administrateurs en architecten smeten met miljoenen, die goedgelovige woning zoekers in de vorm van hun spaar centjes in de kas hadden gestort. De hoofdarchitect had ln enkele jaren een niveau van welvaart, met jachten, kastelen, renstallen en huizen bereikt waarmee hij wijlen Aga Khan nog naar de kroon scheen te willen steken. Zo liet hij de tuin by zyn Paryse huis de hele winter met een speciale oliestook- installatie verwarmen om het uitzicht op en de geur van de subtropische flora ook in het gure getij nog te kunnen ge nieten. Kerk te Johannesga totaal afgebrand Vannacht is dc Ned. Herv. Kerk in St.-Johannesga (Fr.) door brand geheel verwoest. Arbeiders, die vanmorgen omstreeks half zes op weg waren naar hun werk, ontdek ten de brand. Zij waarschuwden de brandweer in Joure Johan nesga heeft geen brandweer die snel met het blussen begon. De brand was echter al zo groot, dat de brandweer voor een hopeloze opgaaf stond. De brandweer be perkte zich tot het nathouden van de belendende gebouwen. De kerk viel niet meer te redden. De gehele kerk en het er achter liggende verenigingsgebouw gingen verlo ren. Alleen de zijmuren staan nog. De brandweer van Joure ver moedt, dat kortsluiting de oorzaak van de brand is. De predikant van deze gemeente is juist vertrokken naar Middelburg. Een nieuwe pre dikant is wel beroepen, doch hij woont er nog niet. De schade is nog niet bekend. Het afgebrande kerkgebouw dateerde van 1869. Het werd in 1873 na een brand gerestaureerd. In de toren van de kerk. die omstreeks kwart voor zes met luid geraas instortte, was juist een nieuwe elektrische luiklok aangebracht, die vol gende week in gebruik zou worden ge nomen. Met de kerk ging de gehele in ventaris verloren. Alleen uit het vereni gingslokaal kon nog enig meubilair wor den gered. Er deden zich geen persoon- lyke ongelukken voor.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5