LUNS REAGEERT ZEER FEL OP NIEUWE AANVAL VAN P.v.d.A. Kennedy nodigt Soekarno uit Adenauer zeer tevreden uit Londen teruggekeerd WEERBERICHT HET HOUTPALEIS BEWOGEN DEBAT OVER NIEUW-GUINEA „Zo ivordt in de kaart gespeeld van de Indonesische propaga nda KASAVOEBOE EN KALONDJI PROTESTEREN EVENEENS Meer sympathie in Bonn voor Nederlandse houding in Parijs Politieverloven in Znid-Rliodesië ingetrokken (Ducf Qiie leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 No. 30289 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. a E van Disnoecü Hooldxedacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid heeft gisteren in de Tweede Kamer een nieuwe aanval gedaan op de Nieuw-Guineapolitiek. Daartegenover maakte de Anti-Revolutionair mr. Biesheuvel erop attent, dat het juist van groot belang is nu krachtige steun te geven aan het regeringsbeleid, omdat Indonesië dreigt met een kritieke situatie. Een bijzonder fel reagerende minister Luns verweet de socialisten, dat zij oppositie voerden omwille van de oppositie en zo in de kaart spelen van de Indonesische propaganda, die erop is gericht onrust te scheppen: „Die zenuwenoorlog zal succes hebben als we door dreigende uitlatingen reeds door de knieën gaan". Belangrijke bevriende mogendheden hebben in Djakarta hun invloed aangewend Indonesië van een avontuur af te houden. Het Nederlandse verzoek aan de Verenigde Naties een controlecommissie naar Nieuw- Guinea te zenden, heeft Hammarskjöld, die dit zelf had gesuggereerd, nog in beraad. Het is een kwestie van weken alvorens Nederland weet, waar het in dit opzicht aan toe is. Door de aanval van Rusland op zijn persoon kan Hammarskjöld thans echter minder zelfstandig optreden. Socialisten willen de Verenigde Naties volledig inschakelen De socialist De Kadt had betoogd, dat de regering rond Nieuw-Guinea een ge vaarlijke toestand laat voortduren, waardoor Nederland in een gevarenhoek blijft zitten, zonder dat een wezenlijk Nederlands belang die positie recht vaardigt. Alleen een politiek, die erop gericht is ons uit dat gevarencentrum te verwijderen, zou volgens hem instem ming verdienen. Nederland zou bereid moeten zijn de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's te plaatsen onder controle van een in- nationaal orgaan. Er zou een tijdstip moeten worden gesteld, waarop het zelf beschikkingsrecht moet zijn verwezen lijkt, om daarmee te doen uitkomen, dat Nederland geen eigenbelang beoogt. Overigens is de opvoeding tot zelfbe schikking nu eenzijdig, er is bijvoor beeld geen propaganda mogelijk voor aansluiting bij Indonesië. Liggen anders „De kaarten liggen in de internatio nale politiek anders dan de regermg en de meerderheid van het parlement zich voorstellen", aldus de woordvoerder van de P.v.d.A. „Men kan wel menen, dat wij in Nieuw-Guinea moreel sterk staan, maar in de wereld overheerst de opinie, dat Indonesië de rechtmatige machtsop volger is in het gebied van Oost-Indo- nesië. De regering ziet de werkelijkheid niet en het is de taak van de Kamer de regering op het juiste spoor te zetten. Wij kunnen niet op de uitsterste steun van Amerika en Australië rekenen. Die zekerheid bestaat alleen in de gedachten van de Nederlandse regering. Men zal daarom bij de Veiligheidsraad de Indo nesische dreigingen moeten signaleren en waarnemers in Nieuw-Guinea moe ten verlangen. Dat heeft echter alleen zin als tevens de uitspraak wordt ge daan, dat Nederland bereid is de soe vereiniteit over te dragen aan de Ver enigde Naties of een groep van landen, die belangen heeft in dat gebied en het zelfbeschikkingsrecht wil garanderen". Zeer boos Minister Luns had zich tijdens de rede van de socialist De Kadt zeer boos ge maakt, omdat het regeringsbeleid in zake Nieuw-Guinea jarenlang is ge voerd in overeenstemming met de in zichten van de socialisten in vroegere kabinetten. In de redevoeringen van de woord voerders van de K.V.P.V.V.D.A.R. en C.H.U.had minister Luns een toon van bezorgdheid gehoord. Ook de rege ring volgt met bezorgdheid de Indone sische campagne tegen Nieuw-Guinea en het sluiten van contracten in Moskou voor wapenleveranties aan Indonesië. Op goede gronden is de regering echter overtuigd, dat thans een catastrofale ontwikkeling niet is te verwachten en dat met een directe aanval van Indo nesië op Nieuw-Guinea geen rekening behoeft te worden gehouden. De verde diging van Nieuw-Guinea is erop bere kend infiltraties, ook van grotere om vang dan thans, op te vangen. Niet onveranderlijk Het Nederlandse beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea is niet onverander lijk. Steeds hebben wij in de Verenigde Naties gezegd: „Komt u maar kijken in Nw.-Guinea en overtuigt u van de toe- ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zacht weer met opklaringen maar ook plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 FEBRUARI Zon op: 7.36 uur; onder: 18.12 uur; maan op; 13.28 uur; onder: 4.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.05 uur. laagwater te 7.15 en 20.04 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's stand en onze bedoelingen". Hammar skjöld heeft het Ned. verzoek nog in beraad. Alle mogelijkheden van inmen ging van de Verenigde Naties in onze Nieuw-Guineapolitiek, heeft minister Luns aan Hammarskjöld voorgelegd. Daarop heeft Hammarskjöld in een per soonlijk gesprek suggesties gedaan om trent de stappen, die Nederland achter eenvolgens zou kunnen nemen. Het ini tiatief is echter van Nederland uitge gaan. „De regering laat niets na", verzeker de minister Luns, om haar internatio nale positie te versterken en een gewa pend conflict te voorkomen. Hoe, dat moet telkens worden beoordeeld naar de omstandigheden. Geen enkele moge lijkheid wordt bij voorbaat uitgesloten, zelfs niet een trustschap van de Ver- nigde Naties, indien het zelfbeschik kingsrecht wordt gewaarborgd. Niets wordt nagelaten om op het internatio nale vlak steun te vinden. De destijds toegezegde verzekeringen van steun gel den nog steeds. Wat Amerika betreft is er geen enkele aanleiding of aanwijzing dat president Kennedy een ander stand punt inneemt dan Eisenhower, maar de regering is reeds doende zich om trent de destijds gegeven Amerikaanse verzekeringen opnieuw te informeren by de nieuwe regering". Ongewilde consequenties Naar aanleiding van de verklaring van de socialist De Kadt, dat men in de wereld Indonesië als de rechtmatige machtsopvolger beschouwt in Oost-In- dië, betoogde de K.V.P.-er mr. Blaisse, dat die redenering ongewild moet lei den tot overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Papoea's zullen ech ter zelf hun keus moeten kunnen bepa len. Het verlangen in Nederlands Nieuw- Guinea, zei de heer Van de Wetering (C.H.U.), gaat vooral uit naar aanslui ting bij Australisch Nieuw-Guinea. Het zelfbeschikkingsrecht vond de so cialist De Kadt heel belangrijk, maar de directe Nederlandse belangen gaan voor hem daar bovenuit, als een ver keerde politiek wordt gevoerd. Hij con stateerde, dat Nederland van de be vriende mogendheden geen enkele ver zekering heeft gekregen van afdoende waarde. Politiek offensief „Welke veiligheid ligt er dan in uw systeem?", vroeg de Antirevolutionair mr. Biesheuvel. „De inschakeling van de Veiligheids raad", antwoordde de heer De Kadt: „Wij moeten een politiek offensief on dernemen tegen de Indonesische bedrei ging. Wy moeten laten blijken, dat wij niet zijn geinteresseerd in het gebied Nieuw-Guinea, maar wel in het zelfbe schikkingsrecht". Minister Luns verklaarde dat het ka binet inschakeling van de Veiligheids raad zorgvuldig heeft overwogen. Het is echter tot de conclusie gekomen, dat dit op geen enkele wijze enig voordeel vooi Nederland zou opleveren. „We zullen het doen als het redelijke kans heeft op succes. De voorwaarden daarvoor zijn nog niet aanwezig. Als de regering verklaart de soeverei niteit over Nieuw-Guinea een zware en dure last te vinden, moet men niet den ken dat andere landen bereid zijn die last over te nemen. De taak is ons opgelegd en die moeten wij zo goed mo gelijk blijven vervullen". De begroting van Buitenlandse Zaken werd tenslotte aangenomen met de aan tekening, dat mevrouw De Roos- Oude geest en de heren Schurer en Franssen van de P.v.d.A. alsmede de tweemans fractie van de P.S.P.geacht wilden worden tegen afdeling tien van de be groting te hebben gestemd, omdat zü het gebruik van atoomwapens in de NAVO zedelijk ontoelaatbaar achten. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren mee gedeeld, dat president Soekarno een uitnodiging van president Ken nedy heeft aanvaard om een be zoek te brengen aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse ambassadeur van de V.S. te Djakarta. Howard Jones, heeft donderdag de uitnodiging aan Soekarno overhandigd. Deze zal het bezoek aan de V.S. brengen tijdens een wereldreis, die half april zal beginnen. Het Witte Huis te Washington heeft geen bijzonderheden meegedeeld over de onderwerpen van gesprek. Diplomatieke waarnemers hebben als hun oordeel ge geven, dat president Soekarno waar schijnlijk het Indonesisch-Nederlandse geschil over Westelijk Nieuw-Guinea ter sprake zal brengen. Aanslag op soevereiniteit van Kongo zal niet worden toegestaan, zegt president Na Tsjombe heeft nu ook Kasavoeboe zich uitgesproken tegen uit voering van de maatregelen, die in de jongste resolutie van de Veilig heidsraad zijn vervat. In een telegram aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, Sir Patrick Dean, zegt de Kongolese president, dat deze maatregelen „een aanslag op de soevereiniteit van Kongo" vormen en dat „het Kongolese volk de uitvoering van deze maatregelen of pogin gen daartoe nooit zal toestaan. Kongo is vastbesloten met alle beschik bare middelen zijn soevereiniteit te verdedigen". Belgische soldaten nog in leven? Kasavoeboe verzet zich tegen elk op treden van de V.N.. dat ten doel heeft het parlement weer te laten bijeenko men, om het leger te reorganiseren, het doen van een keuze van instructeurs en materiaal voor het leger en het in stellen van onderzoek op Kongolees grondgebied. De Kongolese regering zal buitenlandse deskundigen aan trekken van waar haar dat goeddunkt, maar is bereid „eerlijk en oprecht samen te wer ken met de V.N. en zijn secretaris-gene raal voorzover de grondbeginselen van overleg en samenwerking worden geër- biedigd" Door de vorming van de rege- ring-Ileo is de mogelijkheid van bur geroorlog uitgesloten. Ook Albert Kalondji, die zichzelf tot president van Zuid-Kasai heeft uitge roepen, heeft in een telegram aan se cretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. geprotesteerd tegen het jongste be sluit van de Veiligheidsraad. Hy zegt daarin o.m., dat het volk van Zuid- Kasai zich nimmer zal buigen voor het neo-kolonialisme van de V.N. en zich voor de verdediging van zijn vrijheid zal opofferen. Een woordvoerder van de Katangese regering heeft de beschuldiging van Daial, dat de Katangese troepen een uitroeiingsoorlog tegen de Baloeba's voe ren en talrijke dorpen hebben platge brand, van de hand gewezen. De vertegenwoordiger van Hammars kjöld in Kongo heeft scherp geprotes teerd tegen de wijze waarop de mili taire operaties in het gebied van Loe- ëna, Boekama en Kabondo-Dianada worden uitgevoerd. Volgens de woordvoerder zijn slechts tien Baloeba's gedood en ongeveer der tig gewond. Een tiental dorpen is ver woest, maar de Baloeba's zouden ze zelf in brand hebben gestoken alvorens te vluchten. Er zijn nauwelijks gevechten geleverd, aldus de woordvoerder. Generaal Loendoela. opperbevelheb ber van de Loemoemba-gezinde troe pen in de Oostprovincie, heeft de Franse consul in Stanleystad zijn „woord als soldaat" gegeven dat de acht gevangen genomen Belgische militairen in leven zyn en goed worden behandeld. Dit heeft het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. President Tsjombe van Katanga I De uniformen doen denken aan de heeft een eigen erewacht gekregen, Franse Republikeinse garde Volgens geruchten in Leopoldstad wa ren de soldaten terechtgesteld. Zij wer den enige tijd geleden gevangen geno men toen zij per ongeluk de grens tus sen de Oostprovincie en Roenada-Oe- roendi zouden hebben overschreden. Advertentie. HERENSTRAAT 20 voor HOUT. BOARD, TRIPLEX TELEFOON 32648 en IJZERWAREN. Selwyn Lloyd begin maart naar Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is gister avond uitermate tevreden terugge keerd uit Londen waar hij twee dagen lang politieke besprekingen met Macmillan heeft gevoerd. Hij verklaarde op het Bonner vliegveld Wahn, dat het overleg zowel voor de Britten als voor de Duitsers vruchtbaar was geweest. In Westduitse politieke kringen acht men twee resultaten van het Brits- Duitse overleg van de afgelopen dagen van grote betekenis. Allereerst is het nu wel duidelijk dat op de aanstaande Pa- rijse bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven lan den van de Wcsteuropese Unie (WEU), waaronder Engeland, de Britse inscha keling bij het politieke overleg tussen de zes leden van de Europese Economische Gemeenschap zal worden besproken. Voorts wordt het hier begroet dat de Britse minister Selwyn Lloyd begin maart naar Bonn zal komen hij ver trekt op 6 maart naar Bonn en keert 8 maart terug) om met de minister van Economische Zaken Erhard en anderen te praten over een regeling op lange termijn, ter opheffing van de betalings balansmoeilijkheden in de Westelijke wereld. Begrip voor Den Haag Dat men de Westeuropese Unie weer van stal gehaald heeft, wordt in Bonn eveneens toegejuicht. Men verzuimt daarbij niet er op te wijzen dat van de Westeuropese Unie in 1948 slechts vijf landen (Engeland, Frankrijk. Ne derland, België en Luxemburg» lid wa ren, die ermee beoogden eventueel een Duitse herrijzenis snel de kop in te drukken! In 19541955 kreeg de West europese Unie door het Duits-Italiaanse lidmaatschap een geheel ander karak ter: zij werd de brug voor Bonn en Rome naar de NAVO. Haar huidige betekenis is van weinig waarde omdat haar militaire doelen dooi de NAVO zijn overgenomen, maar de Westeuropese Unie heeft nu eenmaal een eigen ministerraad en een eigen parlement met Britse leden! en kan daardoor de Britten eerder dan via de „gesloten" EEG naar het continent halen, waar het het politieke Europese overleg aangaat. Allengs ziet men in dit verband in Bonn bepaald veel meer sympathie voor de Nederlandse houding, zoals die on dermeer tijdens de recente Paryse con ferentie der EEG/regeringschefs aan de dag trad. Men hoort hier al verkondi gen dat het pionierswerk van minister Luns met stilzwijgende instemming is geschied van Bonn, dat immers zo graag wil meehelpen een brug te leggen tus sen de EEG en de kleine vrijhandels zone (EVA), in het bijzonder Engeland.. Minister Toxepeus: „Haagse politie (leed haar taak goed"' Minister Toxopeus vindt het niet on juist, dat de burgemeester van Den Haag, nog voordat antwoord was ver schenen op schriftelijke vragen die uit de Tweede Kamer waren gesteld, door de Haagse politie een verklaring is uit gegeven over het gebruik van wapens by ongeregeldheden in dc nacht van oud- op nieuwjaar. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid Bakker (C.P.N.), die ook wil de weten hoe te verklaren is, dat de Haagse politie pas op 19 januari tot de conclusie kwam, dat in de bewuste nacht een Hagenaar door een sabel steek werd gewond. Over de laatste vraag merkt de minister op. dat met het in samenwerking met de Ryks-recher- che ingestelde tijdrovende en moeilijke onderzoek eerst laat kon worden aan gevangen. o.m doordat de betrokken politieman, wiens identiteit niet be kend is geworden, geen melding van het gebeurde heeft gemaakt. Wellicht heeft hy zelf niet gemerkt, dat hij een ver wonding heeft toegebracht. Noch uit verklaringen van omstanders, noch uit verklaringen van het betrokken politie personeel. dat de bewuste nacht tot om streeks vier uur bezig is geweest in di verse straten de orde të handhaven, waarbij meermalen van de sabel ge bruik is gemaakt, kon een duidelijk beeld worden verkregen van wat zich heeft afgespeeld. De Haagse politie heeft naar het oor deel van de minister tydens de oude jaarsavondviering een moeilijke en ver antwoordelijke taak ter voorkoming van ergerlyke tonelen in het algemeen goed volbracht. Dat zich daarbij na de tjjdige en duidelijke waarschuwing van de bur gemeester een betreurenswaardig inci dent heeft voorgedaan, doet aan dit oordeel geen afbreuk, zo zegt de minis ter. De Nederlandse minister van Justitie, Z. E. mr. A. C. Beerman, had zich donderagochtend ter ver- welkoming in IJmuiden ingescheept op het s.s. „Zuiderkruis"dat met 600 spijtoptanten uit Indonesië in Amsterdam is aangekomen. Het drie-jarige dochtertje Euge nie van de familie H. R. Hoedt, kon maar matig waarderen, dat de mi nister haar op schoot nam en wilde huilend naar pappie terug (boven), Mr. Beerman moest haar met een pepermuntje troosten (midden en onder). MILITAIRE SAMENWERKING NEDERLAND-BELGIË De woordvoerder van de Minister van Defensie verstrekt het volgende com muniqué: De Nederlandse minister van Defensie en de Belgische minister van landsver dediging hebben gister in Brussel hun gebruikelijke samenkomst gehad, waar bij zij hebben besloten de sinds 1948 bestaande contacten meer vaste vorm te geven. De opzet is de grootst moge lijke samenwerking der beide krijgs machten te bereiken. De ministers hebben besloten, dat de voorzitters van de comité's van de Ver enigde Chefs van Staven dit nader zul len uitwerken. De ministers zullen daartoe periodiek rapporten ontvangen, teneinde deze op hun politieke en militaire mogelijkhe den te kunnen beoordelen. In geheel Zuid-Rhodesië zijn vandaag alle politieverloven inge trokken, aldus is in Salisbury officieel bekendgemaakt. Uit Het Leidsch Dagblad van r 26 februari 1861: Omstrent het bijzonder vermogen van den Koning van l Napels wordt gemeld, dat het ongeveer 567 millioen gulden be- draagt. Zijn vader was de rijkste jl koning van Europa, doordien t alle overschotten >ler door ver- beurdverklaringen en zware be- lastingen rijk voorziene schat- kist voor zich behield. Z.M. heeft bepaald, dat een reeks van hofbals zal worden ge- geven, ten einde tegemoet te ko- men aan de kooplieden en win- keiiers te 's Hage, die in hunne nering door den watersnood veel t hebben geleden. t t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1