I Moskouharder' inzake Berlijn Staatscircus „Moskou" maakte kort geding aanhangig tegen Staat Minister Wigny kan niet komen BENT (I GEREED VOOR FM-ONTVANGST? van erge H enegouwen stijl 1961 zegeviert: veerkracht zegeviert: lightweight zegeviert: comfort zegeviert: Het Amerikaanse blad „New York Times" meldt uit Bonn, dat de Russi sche regering een harder standpunt ten aanzien van Berlijn is gaan innemen toen zij Bondskanselier Adenauer mee deelde dat een eventuele voorlopige re geling van het Berlijnse vraagstuk moet voorzien in de uiteindelijke omvorming van Berlijn in een gedemilitariseerde vrfje stad. Dit wordt gezegd in het memoran dum dat de Russische regering vorige week aan de Bondskanselier heeft doen overhandigen. De grondstelling in die nota Is, aldus hebben volgens de „New York Times" Westdultse ambtenaren meegedeeld, dat het bestaan van twee Duitse staten in het vredesverdrag dient te worden vast gelegd. Door vrouw gestoken loodgieter bekende aanrandingspogingen Een 20-jarige loodgieter uit Amster dam, die op 7 februari j.1. op de stille Passeerdergracht in de hoofdstad door een jonge vrouw tot twee maal toe in de borst werd gestoken, nadat nij haar had lastig gevallen, heeft tegenover de zedenpolitie bekend, dat hij inderdaad het plan had deze vrouw aan te ran den Bovendien is gebleken, dat hy een half uur vóór hij de vrouw op de Pas seerdergracht aanviel, in dezelfde buurt gepoogd heeft een andere jonge vrouw aan te randen. Zoals bekend heeft zijn tweede slacht offer. een 27-jarige jonge vrouw, een stilettomes te voorschijn gehaald, toen hij haar wilde aanvallen. Door de steken verloor de man zoveel bloed, dat ny naar het Binnengasthuis moest worden °VDinsda^C j.i. werd hij uit het zieken huis ontslagen, maar zijn vrijheid was slechts van korte duur. Een dag later werd hh door de zedenpolitie aange houden. Morgen zal hij voor de officier van justitie mr. H. Bouma worden ge leid. Minister-president ook naar Antillen Minister-president, prof. dr. J. E. de Quay zal in maart na zijn bezoek aan Suriname ook negen of tien dagen in de Nederlandse Antillen doorbrengen. Vrouw in Bodegraven door gas gedood In Bodegraven is een 81-jarige vrouw door gasverstikking om het leven geko men. Woensdagmiddag om half drie bel de de bakker aan bij de weduwe Oos- terom aan de Overtocht, maar hij kreeg geen gehoor. Toen hij de keuken bin nenging om daar het brood neer te leg gen, trof hij de weduwe half-liggend op een stoel aan en rook hij een sterke gas- lucht. De man draaide onmiddellijk de gaskraan dicht en waarschuwde een arts, die slechts kon constateren dat de levensgeesten waren geweken. Waar schijnlijk is het vlammetje van het gas stel uitgewaaid, waarna het gas vrij toe gang kreeg tot het hermetisch gesloten kleine keukentje. Honderd Chinezen ontvluchten in jonk het rode regime Meer dan honderd landarbeiders heb ben een gedurfde ontsnapping achter de rug uit de Chinese Volksrepubliek. Zij vluchtten uit hun land, vanuit de commune Chun San, in een jonk en voeren zeven dagen op zee, voordat zij Macao bereikten. Een woordvoerder van de groep, de grootste die ooit uit de Volksrepubliek ontsnapte, zei dat de communistische regering bang is voor revolutie. Hij voegde er echter aan toe, dat de kans op revolutie in de Volksrepubliek vrijwel uitgesloten is omdat het volk het regime van Mao Tse-toeng vreest, en niet meer durft te doen dan klagen. Toch vond hij, dat de Chinezen „on voorzichtig" zijn geworden, omdat men nu reeds durft te klagen waar de chefs van de communes bij zijn. Doorgaans doen de chefs alsof zij niets horen en als de klachten al te vaak worden geuit, geven zij een reprimande, waar vroeger zeer strenge straffen zouden zijn opge legd. Hij vertelde voorts, dat het regime veel van zijn striktheid heeft losgelaten. Met de jongste nieuwjaarsviering (febru ari) kregen de landarbeiders anderhalf pond rijst, drie pond zoete aardappelen, viereneenhalf ons suiker en een week vakantie als „geschenk". In de vakantie moesten zij naar massabijeenkomsten. Het Russische „Staatscircus van Mos kou", dat op het ogenblik voorstellingen in Rotterdam geeft, heeft de Staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard. Dit kort geding zal morgenavond voor de president van de Haagse rechtbank dienen. De Haagse advocaat, mr. G. Reddlngius, die voor het circus optreedt, zal in zijn dagvaarding stellen, dat de visa, die aan de medewerkers van het circus zyn verstrekt en die tot 10 maart geldig zijn, de indruk hebben gewekt, dat tot aan die tijd ook in Nederland gewerkt mocht worden. Nu de minister het staatscircus geweigerd heeft in Hil versum op te treden, wil men van de rechter een uitspraak over deze kwestie hebben. Geëist wordt een honorering van de gewekte verwachtingen door als nog toestemming voor het- optreden in Hilversum of in een andere Nederlandse gemeente. Inmiddels heeft het circus aan het gemeentebestuur van Rotter dam gevraagd het optreden in de Maas stad te prolongeren. Men wil daarvoor in de stad een tent opslaan omdat de Ahoy-hal de volgende week niet meer beschikbaar is. Door een herhaling van het optreden in Rotterdam zal naar de mening van de raadsman van het staatscircus gedeeltelijk aan de bezwa ren van de minister tegemoet worden gekomen doordat het Gooi als vermeend concurrentiegebied van de Nederlandse circussen dan buiten beschouwing blijft. Zo de minister alsnog toestemming geeft om het optreden in Rotterdam te pro longeren en ook het Rotterdamse ge meentebestuur hiermee akkoord gaat, zal het kort geding worden ingetrokken. Het college van B. en W. van Rotterdam zou hier vandaag over beslissen. NAAR EEN NEDERLANDS RAKETPROGRAMMA? (Van onze Amsterdamse correspondent) Dezer dagen is een contract voor we derzijdse technische hulp en bijstand gesloten tussen de Kon. Ned. Spring stoffenfabrieken NV en de Artillerie In richting enerzijds en de Societe d' Etude de propulsion par Reaction (SEPR) an derzijds. De SEPR, die is gevestigd te Villejuif bij Parijs, is een gezamen lijk instituut van een aantal Franse be drijven, waaronder de Service des pou- dres, de monopoliehoudster voor de ver vaardiging van kruit in Frankrijk. Door deze overeenkomst, zal Neder land van dit Franse instituut alle be schikbare technische hulp kunnen krij gen en over de kennis van de SEPR kun nen beschikken. Met de hulp hiervan willen de springstoffenfabrieken en de Artillerie Inrichting de mogelijkheid onderzoeken om tot een eigen Neder lands programma voor de bouw van ra ketten te komen. Vooralsnog is het niet de bedoeling nieuwe geleide projectielen te construeren, voorlopig blijven de ac tiviteiten gericht op een algemene re search. Eis vier jaar wegens aanslag verpleegster Een 49-jarige Amsterdamse meubel maker, die op 10 augustus vorig jaar in het wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis aan het Marnixplein in Amster dam een blik benzine over een verpleeg ster leeggoot en daarna zou hebben ge poogd de vrouw in brand te steken, hoorde gistermiddag voor de Amster- Rdamse rechtbank een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en daarna ter beschikkingstelling van de regering te gen zioh eisen. De officier van Justitie, mr. H. E. Bouma achtte zware mishan deling met voorbedachte rade bewezen. De verdachte, die in de rapporten ver minderd toerekenbaar werd genoemd, bleef hardnekkig ontkennen, dat het zijn bedoeling is geweest de verpleegster uit wraak te doden. De officier van Justitie was evenwel van mening, dat de verpleegster haar leven heeft te danken aan het feit, dat zij onmiddellijk nadat het blik over haar hoofd was leeggestort, is weggehold, zodat verdachte geen tijd meer heeft gehad de benzine te laten ontvlammen. De verpleegster, de thans 33-Jarige W. Westerhuis, heeft verdachte, nadat deze weduwnaar was geworden, lange tijd thuis behandeld, omdat de man lijdende was aan astma. Toen hij een zekere toe nadering tot de verpleegster begon te tonen, heeft zij haar werkgever ver zocht een collega met de behandeling van de zieke weduwnaar te belasten. Dit gebeurde eind april 1960. Uit het verhoor van rechtbankpresident mr. C. van der Waerden, bleek dat verdachte dit ver moedelijk niet heeft kunnen verkroppen, waarna hij op wraak zinde. Verdachte ontkende dit, maar kon geen verklaring voor zijn woede-uitbar sting geven. „Ik was onder invloed van sterke drank." Zijn raadsman bepleitte een clemente straf: „Hij handelde in 'n toestand van bewustzijnsvernauwing'. Uitspraak 8 maart. Het bezoek dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Wigny, vandaag aan minister Luns zou brengen, is afgelast. De heer Wigny is verhinderd doordat in Brussel vandaag een bijzon dere kabinetsvergadering is bijeengeroe pen. De onderwerpen, die tijdens het ge sprek aan de orde zouden komen, zullen nu worden besproken tijdens een ont moeting van de ministers Luns en Wigny volgende week maandag in Parijs. De twee ministers zullen elkaar daar tref fen aan een lunch. Soevanna Phoema op Vlakte der Kruiken Prins Soevanna Phoema, de premier van de neutralistische regering van Laos, bevindt zich op de Vlakte der Kruiken, die in handen is van de linkse troepen. Laotiaanse (rechtse) regeringsfunctiona rissen toonden zich geschokt door het nieuws, dat de gevluchte premier uit Hanoi naar de provincie Xieng Choeang in Laos was vertrokken. Men zinspeelde erop, dat Soevanna Phoema wel eens Cambodja kon hebben verlaten om een gesprek met de pro-Westerse vice-pre- mier Phoemi Nosavan uit de weg te gaan. De laatste had namelijk aangekon digd naar Cambodja te zullen reizen om een gesprek met de afgezette premier te hebben. Prins Soevanna Phoema werd bij zijn aankomst op de Vlakte der Kruiken be groet door kapitein Kong Lae, leden van zijn regering en de Nationale Vergade ring. Prins Soevanna Phoema beschouwt zich nog als hoofd van de neutralistische regering die nooit officieel haar ontslag heeft aangeboden. Hij zou o.m. bespre kingen voeren met zijn halfbroer Prins Soevanna Vong, de leider van de pro- communistische Pathet Lao-beweging en Kong Lae. Westerse waarnemers achten het niet uitgesloten, dat Soevanna Phoe ma naar de rebellen is gereisd om met de leiders de jongste verklaring van Ko ning Vatthana van Cambodja over een strikt neutrale politiek te bespreken. PRINSES MARIJKE OPENT JAARBEURSHAL Prinses Marijke zal op dinsdag 14 maart des middags om vier uur de naar haar genoemde Jaarbeurshal te Utrecht openen. Centraal Bureau akkoord met de grafische lonen (Van onze Haagse redactie) Het Centraal Bureau voor de Grafi sche Bedrijven over legsor gaan van werkgevers en werknemers) heeft zich akkoord verklaard met de inzichten van het College van Rijksbemiddelaars in zake de grafische lonen. (Toeslag 4 pet. inplaats van 4% pet., lonen voor vrouwen worden extra ver hoogd met 7 cent per uur, extra-toeslag voor ploegarbeiders, die minder dan 45 uur werken, vast te stellen op één uur loon). GRAAF VAN HAREWOOD BEZOEKT SOVJET-UNIE (Van onze Londense correspondent) De graaf van Hare wood, neef van Koningin Elizabeth, een vooraanstaande figuur in de Engelse operawereld, en twaalfde op de lijst van troonopvolgers, heeft een uitnodiging aanvaard om vol gende maand een bezoek aan de Sovjet- Unie te brengen. Dit is het eerste bezoek aan Rusland door een lid van de Britse Koninklijke familie sinds de revolutie. Eis in Gronings drama: Ontslag rechtsvervolging De officier van Justitie bjj de recht bank te Groningen heeft gistermiddag ontslag van rechtsvervolging geëist te gen een 26-Jarige Groningse student uit Eygelshoven (L.), die terechtstond op beschuldiging van doodslag subsidiair mishandeling de dood ten gevolge heb bend. De officier achtte het subsidiair ten laste gelegde bewezen, doch meende dat de verdachte niet strafbaar is. De student was betrokken in een dra ma, dat zioh in de nacht van 1 op 2 juli van het vorige jaar in de Kruitlaan te Groningen heeft afgespeeld. Verdachte had omgang met een 28-jarige vrouw. Op 1 juli ging hy met haar uit. Toen hy haar des nachts naar huis bracht werd hij opgewacht door de gewezen echtge noot van de vrouw, een 29-Jarige schil der en diens vriend, een 30-Jarige chauf feur. De twee mannen zétten een val. Toen de verdachte in het nauw kwam, raakte hy in paniek en stak hy met een mes in het wilde weg om zich heen. Hy raakte de schilder in de buik, tengevolge waarvan het slachtoffer overleed. De raadsman kwam tot eenzelfde conclusie als de officier: noodweer en dus niet strafbaar. Uitspraak over 14 dagen. Kijk eens goed naar uw radio. De stationsschaal laat u duidelijk zien of uw toestel geschikt is voor FM-ontvangst. Als u .nee" moet zeggen, kijk dan verder. De toekomst van radio-ontvangst is FM. Die toekomst begint nu. Komt u gerust eens bij ons binnen, er staat een grote keurcollec'.ie van de nieuwste Philips radio's met FM. Wij geven u een royaal inruilbedrag voor uw radio. Over weeg deze stap en stel de daad. Maak uw huiskamer gereed voor FM-ontvangst. Wat dat kan betekenen voor u en uw huisgenoten laten wij u zien en vooral ookhoren! B AALM/ kRKT 12 - TELEFOON 21782 polyester zeGevierT r Z. licht en behaaglijk in voorjaar en zomer stijlvol op ieder uur van de dag ?st

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13